Kulturele doorlichting van onze streek BOEKEN IN AALST, ERPE-MERE EN LEDE TONEEL MUZIEK EN BALLET PARK, 0SBR0EK EN KRAVAAL GEKLASSEERD ULRIC VAN DER BIEST EN LUC R0BIJNS Landschappen van Coppens te Affligem «Meetje Wrijver» te Terjoden Oostvlamingen gingen heen KAREL MECHNIG 3oii 1?£ 3% 10 - 1-12-1978 - Oe Voorpost "e*KVltureel Jaarboek voor de Provincie Oost-Vlaanderen, 31e jaargang over het dienstjaar 1977, kwam van de pers. Naast het gebruikelijk administratief gedeelte zijn er de rubrieken over letterkunde, bibliothe ken, toneel, muziek, geschiedenis, heemkunde, volkskunde en kunstgeschiedenis, plastische kunsten, fotografie en film, kuituurpatrimonium en musea. Als nieuwigheden wordt in «Wat schreven Oostvlamingen in 1977?» een overzicht gegeven van de literaire publikaties en komt er een «Beknopt overzicht van de industriële Archeologie in onze provincie». Plaats werd ook Ingeruimd voor een artikel over het Aalsters Oud- Hospitaal. Bedoeling Is In een reeks bi|dragen speciaal eruit te belichten wat betrekking heeft oo de aktiviteiten in en om Aalst, Erpe-Mere en Lede. DE ADVIESRADEN Opvallend is alleszins dat in de samenstelling van de Provin ciale Advieskommissies als die voor Kulturele Aangelegenhe den, voor Letterkunde, voor Openbare Biblioteken; voor Toneel, voor Muziek en in het Komitee tot bevordering van toneelvoorstellingen en muziek uitvoeringen voor de school gaande jeugd ons gebied en zelfs het hele arrondissement, zeer karig is vertegenwoordigd. Alleen de heer Raymond Cot- tyn. Parklaan 31 te Aalst komt voor onder het zeventigtal be stuursleden. WAT SCHREVEN OOSTVLAMINGEN? Alleen boekwerken werden hier in aanmerking genomen en herdrukken enkel als het een heruitgave betrof. Louis Paul Boon (Aalst, 15.03.1912, Vogelenzang 4 Erembodeqem) bracht «Het jaar 1901verhalen naar de po litiearchieven der stad Aalst», De Arbeiderspers, Amsterdam, 231 blz., roman. Aleidis Dierick (Antwerpen, 27.07.1932, Kerkstraat 22 Aalst) schreef «Een zomer voorzien». Orion Brugge en Gottmer Nijmegen, 61 blz, poëzie. Amedee Suenaert (Schoon- aarde, 5.01.1925, Dorp 66 Aai- gem) gaf een poëziebundel «Schuif wat cSchters bij» uit bij Orion Brugge. BIBUOTEKEN In de opleidingskursussen voor bibliotekarissen sprak de Aals- terse hoofdbibliotekaris Etienne Buyle te Gent over «Boekverzorging» en te St- Niklaas maakte hij deel uit van de jury. De provincie betoelaagde 276 openbare biblioteken. Die van Baardegem werd heringericht als wijkbiblioteek van Aalst. Aalst: Openbare stadsbiblioteek: uitleningen 342.201 leners 13.798 boekenbezit 128.320 V.O.B. «Nut en Vermaak», Erembodegem: uitleningen 22.846 leners 653 boekenbezit 8.290 V.O.B. «Terjoden», Erembodegem: uitleningen leners boekenbezit A.O.B. «St-Jozef», Gijzegem: uitleningen leners boekenbezit V.O.B. Herdersem: uitleningen leners boekenbezit V.O.B. «Willemsfonds» Herdersem: uitleningen leners boekenbezit A.O.B. «Volksverheffing' Moorsel: uitleningen leners boekenbezit Erpe-Mere A.O.B. «St-Niklaas», Aaigem: uitleningen leners 200 5.347 boekenbezit 1.454 278 A.O.B. «Davidsfonds», 4.918 Bambrugge: uitleningen 1.702 leners 84 8.909 boekenbezit 1.559 219 A.O. Biblioteek, 4.312 Burst: uitleningen 1.995 6.474 leners 148 214 boekenbezit 2.817 3.427 A.O.B. «Hoger Op», Erondegem: uitleningen 1.143 4.765 leners 95 156 boekenbezit 2.508 4.863 A.O.B. «Pax», I». Erpe: 7.280 uitleningen 4.203 leners 202 247 boekenbezit 3 284 6.053 Aang. Davidsfondsbibl. Mere: uitleningen 15.000 leners 997 boekenbezit 9.432 Lede Vrije Par. Boekerij, Impe: uitleningen leners.^ boekenbezit A.O.B. «Davidsfonds», Lede: uitleningen leners boekenbezit A.O.B. St-Martinus Oordegem: uitleningen leners boekenbezit A.O.B. «St-Pharalldis», Smetlede: uitleningen leners boekenbezit A.O.B. «Davidsfonds», Wanzele: uitleningen leners boekenbezit hc 2.03^ IR ;tl stl 5.39 fr 23f 5.29T aa de 3.24(fle 00 Na de verschenen boeken van Oostvlamingen uit de streek en het biblioteekwezen te hebben doorgelicht willen we nu to neel, muziek en ballet zoals het in 1977 aan bod kwam volgens het Kultureel Jaarboek van Oost-Vlaanderen onder de loupe nemen. PROVINCIAAL TONEELTORNOOI Met «Helena of de Levens vreugde» trad toneelkring «De Schakel» uit Aalst op in het pro vinciaal toneeltornooi waar mede het in derde kategorie werd gerangschikt. Andere te Aalst gesubsidieerde toneelverenigingen waren «De Catharinisten» (Marcel Carlier, Geldiofstraat 126), «Hoger Op» (Etienne Baetens, Nestor de Tièrestraat 2) «Kunst, Licht en Liefde» (mw G. Boulem- bercq - Van Nieuwenborgh, Landbouwstraat 34), t Land van Riem» (Piet Rombaut, Dr A. Goffaertstraat 49), «Nieuw Leven» (Edmond Wellekens, Park De Blieck 13) en «Taal er Vrijheid» (Norbert Desutter, Geraardsbergsestraat 256). Voor Lede was dat «Vreugd ir Deugd» (Roger Ivens, Rossel- straat 20). MUZIEK Te Erpe-Mere traden in de ge meenteschool van Burst op de fanfare «St-Cecilia» uit Burst, de harmonie «De Voorwacht» uit Ninove en de Vlaamse Kato- lieke Fanfare St-Cedlia uit Welle-Denderleeuw. Welle werd geplaatst in ere-divisie, Ninove in tweede en Burst in derde divisie. In 1977 gesubsidieerde har monieën en fanfares waren verder de socialistische Har monie «Hand aan hand», Aalst: Jeugdgroep «Bardo» te Baar degem en de Kon. Harmonie St-Cedlia te Herdersem, te Erpe-Mere de Fanfares «Nieuw Leven» van Aaigem en St.-Cedlia van Burst en te Lede de Kon. Harmonie St-Cedlia van Oordegem. VOKALE MUZIEK Te Aalst had een zitting plaats van het Provinciaal Tomooi voor Zangkoren waaraan deel namen het gemengd koor «St-Martinus» uit Gijzegem, het meisjeskoor «Halleluja» uit Aalst, het mannenkoor «St- Jan-Berckmans» uit Hofstade, het gemengd koor «Schola Cantorum» uit Aalst en het ge mengd koor «Laat blijde weer galmen» eveneens uit Aalst. In ere-divisie werd «Laat blijde weergalmen» geplaatst, in uit muntendheid «Cantate Domi no», in eerste divisie «Hallelu ja», in tweede «St-Jan- Berchmans» en ir. derde «St- Martinus». Werd verder nog door de pro- vinde betoelaagd het kinder koor «Edelweisjes» uit Hofsta de BALLET Het «Ballet van Vlaanderen» trad ook op te Aalst met «Opus Vivaldi», «Drie Préludes», «Aranea» en «Grand Hotel». LH Niet minder dan 9 monumenten en 13 landschappen werden In 1977 bij Koninklijk Besluit geklasseerd. Bij de monumenten zijn er geen uit ons gebied maar bij de landschappen is Aalst vertegenwoordigd met liefst drie ge bieden: het stadspark, het Osbroek en het Kravaalbos te Mel- dert. Weliswaar op verschillende maar toch verwante terreinen kwamen twee jonge Aalstenaars in 1977 in het zonnetje te staan. Ulric Van der Biest die de provinciale prijs voor familie geschiedenis behaalde en Luc Robijns die laureaat werd in de prijs kunstgeschiedenis en oudheidkunde. zogenaamde «kleine kunsten» als het houtsnijwerk, de edel smeedkunst het tapijtweven en de orgelbouw kwamen precies in het werk van Robijns aan bod. ULRIC VAN DER BIEST In 1942 te Aalst geboren stu deerde Ulric na Latijn- wiskundige humaniora aan het St-Maarteninstituut Romaanse filologie te Leuven. Hij promo veerde er op de licentiaatsver handeling «Literaire studie over l'Espinette Amoureuse van Froissart» De provinciale prijs voor fami liegeschiedenis werd hem toe gekend voor zijn studie «Fami lie Van der Biest van Ophasselt-Voorde naar Aalst. 1637 1878». Reeds in 1976 kende deze stu die een tweede druk. Ze munt vooral uit door haar verzorgde uitwerking en materiële presen tatie, haar goede bibliografie en bronnenvermelding en door de knappe situering van de voor ouders in het geheel van het politiek, sociaal en ekonomisch gebeuren Ondanks de relatieve armoede van historische bronnen en voorouders wist Ulric Van der Biest een verhaal te distilleren dat vaak leest als een roman. De gave van de geboren histo- rikus, de bronnen interpelleren en interpreteren, kwamen hier bij flink van pas. LUC ROBIJNS Licentiaat Luc Robijns uit Nieuwerkerken werd laureaat van de provinciale prijs voor kunstgeschiedenis en oud heidkunde met als tema van zijn studie «het koormeubilair van de St-Marti nuskerk te Aalst». Na een inleiding over de geschiedenis van de parochie en over de bouwgeschiedenis van het monument behandelde hij afzonderlijk alle elementen van het koormeubilair: het hoofdaltaar, de sakraments- huizen, het koorgestoelte, de wandtapijten, het koordoksaal, het orgel, de koorafschuitingen en diverse koormeubelen. Vooral de «artes minoires», de Luc Robijns getrooste zich een bizonder tijdrovende aktiviteit bij opsporing van archiefdoku- menten waarbij hij enkele nieuwe feiten kon ontdekken. LH HET STADSPARK Ten zuiden van het stadscen trum, gevat tussen de stede lijke sportterreinen en de indus triezone aan de Dender loopt dit park zuidelijk over in het na tuurreservaat «Osbroek». Het stadspark werd te Aalst aangelegd tussen 1911 en 1916 onder impuls van sche pen Désiré De Wolf. Het is op gevat als een rekreatieoord met wandelpaden en speelter reinen rond twee visvijvers: de Ballon- en de Spiegelvijver. Op het water ziet U eenden, zwanen en waterhoentjes en in de ernaast liggende weiden grazen schapen en herten. Via de oorspronkelijke konstrukties in het park (een «melkhuis», een kaarthuisje, een tuinhuisje en een brug) waant U zich in de typische sfeer van de laatste eeuwwisseling. Wegens zowel de impressio- nante aanleg van boom- en struikpartijen maar vooral om wille van de diversiteit (meer dan 100 verschillende boom soorten) is het stadspark een kombinatie van een kunstmatig natuurdomein (arboretum) met edukatieve en rekreatieve funk- tie. HET OSBROEK 'Tussen Aalst en Erembode gem, gevat tussen de industri eën aan de Dender en de woongebieden aan de auto snelweg Oostende-Brussel Het Osbroek is een overblijfsel van het polderlandschap dat we gens gebrekkige afwatering en Goede wijn behoeft geen krans. Waar Edmond Coppens, kunst schilder, voor twee jaar te Affligem bij zijn tentoonstelling in het Kultureel Centrum reeds een goede beurt maakte, kende zijn expo deze keer absoluut sukses. Goede wijn behoeft geen krans. Waar Edmond Coppens, kunst schilder, voor twee jaar te Affli gem bij zijn tentoonstelling in het Kultureel Centrum reeds een goede beurt maakte kende zijn expo deze keer absoluut sukses. Er was ruime belangstelling en de kollektie doeken die zowel bene den als boven de keurige ruimte sierden was het bekijken waard. Edmond Coppens uit Aalst is niet te verwarren met zijn naamgenoot Frans die beurtelings te Haaltert en te Hekelgem zelf woonde. Zijn stijl is er evenwel niet vreemd aan. -Modern kan ik niet waarderen,- zegt hij ons, «ten ware bvb. voor een paneel in een hall. Het ligt me ten andere niet en ik voel er me niet toe aangetrokken». Schilderen aanzag hij vroeger ge woon als een hobby. Hij is trou wens reeds van zijn negende jaar aan de beoefening van de plasti sche kunst bezig, weliswaar in verschillende vormen. Eerst was het de bouwkunde die hij volgde doch natuurtekenen hield hem in de ban en de eerste uitgereikte Va lerius De Saedeleerprijs ging dan ook naar Edmond Coppens. Coppens houdt het vooral bij land schappen, landschappen uit de streek zelf maar liever uit de Ar dennen. Het Ardens landschap ob sedeert hem inderdaad. «Enkele passen en steeds hebt ge er een wisselend, boeiend landschap- zegt ons de schilder hij wie de hobby is geëvolueerd tot een ne venberoep. In de streek van La Roche, op een vijftal kilometer buiten het toeristisch pleister plaatsje bij uitstek, bouwde hij zich een chalet en vandaaruit haalt hij zijn inspiratie. «Mensen die naar de Ardennen gaan zien dik wijls het fnooie niet», zegt hij. «Ze flaneren door stadjes, bekij ken winkels en rijden langs de hoofdbanen». Dat is inderdaad niet de manier om van onze onvol- vooral na het verhogen van dey dijken van de Dender van wa-®1 terziek tot moerassig evolueerp de. In deze natte omgeving1 wisselen zich weiden af met eN^a zenbroek en populieren. OpSf opgehoogde delen werden be^e rken aangeplant. BC Door manipulaties allerhande** als afgravingen, ophogingen.Gr stortingen en dempen van vij-21 vers is de oorspronkelijke bio-Ee toop fel verstoord. Op recentehe terreiningrepen treft men dariDa ook vooral stortings- en nitrotza fiele vegetaties aan. Bi Niettemin behield het OsbroeljGe een landschappelijke en we-cc tenschappelijke waarde en al^ bosgebied vormt het sameqzo met het stadspark een belang-^ rijke groenvoorziening midder) Groot-Aalsterse woonkernen. - HET KRAVAALBOS TE I MELDERT I Tussen de woonkernen van Meldert, Baardegem, Mazen] zele en Asse Terheide situeert 1 zich dit bos op de noordelijke 1 uitloper van de waterschei]- dingskam Dender -. Rupel erj I op de grens van de provincies^ Oost-Vlaanderen en Brabant.]" Overblijfsel van het Zoniën- prezen Ardennen terdege te genie- woud is het een gevarieerd ten. - Coppens schildert naar de natuur. «Voor mij is een boom nog altijd een boom», zegt hij ons «Om de natuur naar goeddunken te mis vormen en te ver-minken is ze in derdaad veel te mooi.» Naast tal van landschappen met opmerkelijk attraktieve luchten en bospartijen waarin het bruin do mineert brengt Coppens ook merk waardige stillevens met bloe men, vazen, kruiken e.d.m. Ook enkele winterlandschappen zijn niet onaardig. LH kl Oud Volksspel -In Terjoden moet men met anders niets afkomen dan met sport, onder welke vorm dan ook» zei ons destijds de vertegenwoordiger van deze aktieve gemeenschap in de raad van koórdinatoren van het Jaar van het Dorp. Bovendien schijnt men in Terjoden ook aan In het Kultureel Jaarboek van de provincie wordt uit ons gebied slechts één persoon vermeld die in 1977 overleed. Karei Mechnig. praktische psychologie tcTdoen wetende dat als men de mannen naar een samenkomst wil krijgen zulks veel beter lukt als ook moeder de vrouw erop is uitgenodigd. Op 12 mei 1919 te Köln gebo ren woonde hij van zijn elfde jaar te Aalst. Hij studeerde er aan de Akademie voor Schone Kunsten. Net als zijn jongere broer Wilhelm die kunstschilder is gebleven zocht Karei het ook aanvankelijk in de schilder kunst. In 1965 verwisselde hij echter penseel en doek voor metaal plaat en lasser. Hij voelde zich •immers aangetrokken tot het meer robuuste werk van de smederij maar vooral door de mogelijkheid te experimente ren met een aantal basistech nieken. Hamerend maakte hij ijzer en koper gnmg gerit meerde vormen met als motie ven o.a. vissen, bloemen, zonne-ogen. Daarna werden die met bijtende zuren bijge kleurd. Door zijn grondige am bachtelijke kennis slaagde hij erin op originele wijze een zui ver utilaire grondstof, basis van konstruktie maar ook van mili taire vernietiging, om te vormen tot een gevoelvolle, menselijk aansprekend kunstgewrocht Slechts uiterst zelden stelde Karei Mechnig tentoon, o.m. te St.Martens-Latem te Aalst in het Belfort (1968) en te Gent in Galerij Trio (1969) LH De plaatselijke KWB-afdeling hield verleden zaterdag in het Pa tronaat vlakbij de kerk een belot- ting met 2.000 fr. vooruit en beker aan de overwinnaar. Waar men el ders de dames lokt met bvb. par tijtjes pitjesbak waar alleen het toeval aan bod komt, hield men het in Terjoden bij een oud café- spel, een van de zovele die voor een paar tientallen jaren hier en daar nog fel in zwang waren maar nu totaal verdrongen en in de ver geethoek zijn geraakt. In typische vroegere dorpsherber gen deed men immers wel vaak aan bollen, gerrebollen, kegelspel en ook wel aan vloerbollen. Vogelpik en bakschieten doet men nu nog wel en juist met deze twee soorten volksspelen evenals met het meetje- of tapkeschieten houdt «Meetje Wrijver» verband. Naar een kurk met of zonder geld erop schieten met een stuiver van een bakspel gebeurde vaak, 't zij binnen of buiten. Ook met derge lijke stuiver zo kort mogelijk naar een meet, een lijn schieten was in, zo bij de jeugd als bij volwasse nen. In «Meetje Wrijver» dat we, ter wijl de mannen aan een tiental ta fels duchtig aan het beloften wa ren, door vele dames maar ook kinderen en heren zagen beoefe nen komt vooral behendigheid en handigheid aan bod. In een afgesloten ruimte, gehurkt, schuift men een aantal stuivers, tegen de vloer wrijvend, vooruit in de richting van een doel. Dat doel kan een soort vogelpik- schijf zijn met koncentrische krin gen waarbij de middenste en uiter aard de kleinste meest met punten wordt gehonoreerd. Het kunnen ook lijnen, «meten» zijnen in Ter joden waren er drie met elk een verschillende puntenwaarde. Op die meet kan men bovendien een grote stip tekenen en als men er in slaagt een stuiver pal op die stip te -wrijven», te schuiven, wordt het puntenaantal van die meel verdubbeld. Naar ons gevoel bij het bekijken van dit esbattement een boeiend tijdverdrijf, niet alleen voor de beoefenaars maar ook voor de tal rijke kijkers die dit spel met inte resse volgde. Misschien waren er bij de jongere kijkers wel een groot aantal die dit spel ook voor de eerste maal zagen want ook in Terjoden is dit niet meer courant. Ie De gepensioneerdenbond van Wanzele vierde haar 10 jarig bestaan. Op de foto de vedetten van de avond. EDV In ae herberg in de buurt, bij «de Witten», speelde men zulks laatst maar dit is toch reeds een vijftien tal jaren geleden. Hopen de man nen met hun kaarting ook op een geldprijs, voor de dames waren er andere, hen meer aantrekkende, lokvogels. Een weelde van bloemstukken en tuilen stond inderdaad op de win naars te wachten want ook in Ter- joden zegt men het liever «met bloemen». LH met open plekken. Op de Fer] rariskaart (1771-1778) k( het «Cravaillen Bosch» ongt veer overeen met het huidig Daar de steile hellingen, de g< ringe diepte van het kleisul staat en talrijke bronniveaus dé grond weinig geschikt maken voor de landbouw bleef he deels van ontginning gespaard Perifere exploitatie te Mazen zele veroorzaakte wel een wij ziging door massale naald' boomaanplantingen i.p.v. loof- woud Geomorfologisch is vooral de westelijke helling van de cuesta interessant Kleine assymetri- sche valleien werden hier uit- geschuurd door de Molenbeek en haar bijbeken (Heibeek Graatbeek en Kuipersmeers beek) die in of bij het Kravaal bos hun oorsprong vinden Het westelijk deel (Meldert) ver toont dan ook de meeste gra diëntsituaties en heeft meer natuurlijke begroeiing. D< sterk versneden bosranden het reliëf geven het gebied eer hoge estetische belevings waarde Het biedt tevens ver rukkelijke panoramische ver-j gezichten. De laatste tijd word geijverd om het Kravaalbos een bestemming te geven centrum van natuurstudie er edukatie gepaard aan een be perkt wandelrekreatie. Door bescherming kan dit pro- jekt gestalte krijgen; in afwach ting is een goed beheer van di uniek bosgebied noodzakelijk. INDUSTRIËLE ARCHEOLOGIE De «Werkgroep voor Indus triële Archeologie» te Aals (p a. D. Gheys, Zeeldraaiers straat 35) stelt een gedétaiH I leerde inventaris van alle indus-^ triële onroerende en roerende erfgoederen op. Gelijktijdig zet deze Werkgroep zich in voor het redden of beschermen van waardevolle gebouwen en do- kumenten die verbonden zijn aan de industriële geschiede nis van de regio. Op de eerste plaats werd gegageerd voor definitieve wettelijke bescher ming van het station van Aalst. LH

De Voorpost | 1978 | | pagina 10