VERKEERSPLAN VAN LEDE RUST TE BRUSSEL 'Voorlichting N bij Milac-Lede ^EEN GEMEENTERAAD TE ERPE-MERE:^ ZO MAAR t 'Brandweerdienst groepscentrum Y Aalst verleende volgende hulp: f-U 12 - 1-12-1978 - De Voorpost Ongeveer een jaar geleden was er heel wat te doen om het plan voor het invoeren van eenrichtingsverkeer in het cen trum van Lede. Hiermee gepaard gaande zou ook een alge mene voorrang van rechts op het Leedse grondgebied inge voerd worden. Ondertussen is het rondom dit plan dat heel wat stof deed opwaaien, helemaal stil geworden. Aan sche pen van verkeersveiligheid, de heer Cyrlel Noêl, vroegen wij hoever dit plan nu gevorderd was. Tevens informeerden wij naar eventuele andere opties of beslissingen die de verkeers- kommissie genomen zou hebben. Er zijn reeds tal van tewerkgestelden in het kader van het Plan Spitaels aan de slag op onze gemeente. Kortelings zullen een tweede lading werklozen kunnen beginnen met allerlei werkzaamheden in dienst van de Leedse bevolking. Daarbij zal onder andere een licenciaat psychologie zijn die als taak zal krijgen gedurende het hem toegemeten jaar een sociale studie te maken over de funktie van het Kasteel van Mesen voor onze gemeente. Ook een tuinbouwarchitekt zal niet meer dagelijks om zijn stempeltje moeten gaan. Toen wij bij een lid van het schepenkollege informeerden naar de meer specifieke funktie van deze specialist patatten planten, kon deze ons geen antwoord geven. Misschien zal hij kortelings de grasperken en graskanten op tuinbouwkundig verantwoorde manier kortwieken. De Leedse missiezuster Carta Rasschaert vertrekt op 4 december opnieuw naar haar missiepost in Zaire. Ten voordele van haar werk ginder in Afrika werd gisterenavond in de zaal Volkskring de grote spektakelfilm Ben Hur gedraald. Deze superproduktie in kleuren duurt 3.30 uur en geeft het leven en de strijd van de eerste kristenen in het Romeins Imperium weer. Tal van belangstellende kwamen voor deze superproduktie opdagen. De verenigde Wanzeelse Kineasten hebben met hun film over Wanzele, met als titel tWanzele, Mijn dorp. Uw dorp», veel meer dan een hoofdvogel afgeschoten. De eerste reeks voorstellingen vorige maand kende een zulksdanig sukses dat tal van belangstellende moesten geweigerd worden. Het lag dan ook in de lijn der verwachtingen dat de Wanzeelse kineastenvereniging een nieuwe kans zou bieden dan degenen die de film misten en aan degenen die aan één voorstelling niet voldoende beleefd hebben. Dit zal dan het geval zijn op zaterdag 9 en zondag 10 december in de zaal van het klooster te Wanzele. telkens om 19.30 uur. De hierboven genoemde filmvereniging uit Wanzele, heeft ondertussen nog een produktie op stapel staan, dit in samenwerking met het Sportkomltee. Deze Wanzeelse superkineasten zijn trouwens bezig aan de realisatie van een film over de aktivltelten georganiseerd door de gemeentelijke Sportraad. Ondertussen zal men In Wanzele al duchtig aan bet werken zfjn aan de definitieve versie. Deze sportprent die het sportleven van Lede van 1978 in beeld zal brengen, zal vertoond worden op 26 januari in de zaal Lelie. Het wordt winterweer en dat is de periode dat de laarzen ten zeerste in trek zijn. Dit ondervonden de eigenaars van schoendiskount Carlos Branteghem aan den lijve. Daar -immers werden laarzen op onkonventionele wijze medegeno men door achteraf ongewilde bezoekers. Immers zij betaalden de laarzen niet, maar verdwenen er zo mee. De rijkswacht stelde hiertoe een onderzoek in en waarlijk zij hadden nog resultaat hiermede ook, immers een Nolsist met initialen A.R. werd als dader aangehouden. Er zjjn opnieuw vandalen aktief op onze gemeente. Z(j hebben het meer bepaald gemunt op de lokalen van de jeugdvereniging VVKS-VVKM Onze Lieve Vrouw uit Lede. Nadat het lokaal der Gidsen aan de Vijverstraat voor enkele weken dergelijk toegetakeld werd door deze vernielzuchtige absurden, hebben zij vorige week een bezoekje gebracht aan het Scoutslokaal aan de Impse Dam. Ook daar zorgden ze voor een hele reeks vernielingen. Langs deze weg wensen wty deze originele ontspanningzoekera veel genot bU eenvolgende bezoekje. De gekende Leedse jurist JefVermassen heeft zich weer laten opmerken. Hij kreeg het voor het Gentse Assisenhof immers voor mekaar zijn klient Herman Wauter, beschuldigd van doodslag, op vrije voeten te laten vertrekken. De Leedse pleiter Vermassen kreeg voor zijn prestatie heel wat lof te verwerken in tal van Vlaamse bladen. Zo ook hier! De Schepen wist ons dus te zeggen dat het plan voor on derzoek nu is naar het Ministe rie van Openbare Werken. De raad nam kennis van het jaarverslag. Behalve een de tailverbetering waren er geen opmerkingen hierop. Men kon meteen advies uit brengen over de organisatie van de brandweer: Aalst wordt een centrum voor Er- pe-Mere, Denderleeuw en Haaltert. Dit advies wordt jaarlijks uitgebracht. Openbare werkenTV-dis- tributie en water te Aaigem. De TV-FM-distributie wordt uitgebreid naar Langemunt te Aaigem. Schepen De Grave stelde mevr. 4Robert- Janssens gerust dat de dis tributie inderdaad een groot Daar zou het nu reeds geruime tijd van een ongevraagde rust genieten. Enkele maanden te rug is een ambtenaar van dit aantal inwoners van Aaigem zou kunnen bedienen. De werken aan het waterlei- dingsnet te Aaigen zijn zo goed als voleindigd. Er wor den nu 551 meters aange kocht om de aansluitingen te doen. Schepen De Grave wees erop dat meer dan 90 van de woningen te Aai gem op het watervoorzie- ningsnet zullen aangeslo ten zijn. Hij noemde deze aktie een groot sukses voor Aaigem. Er waren geen opmerkingen op het rioollijnplan voor de Perrestraat te Ottergem, dat definitief aangenomen werd. betrokken Ministerie even op het gemeentehuis binnenge wipt, maar hij maakte van de afwezigheid van schepen Noël gebruik om in de mist te ver dwijnen. Schepen Noël heeft dan meerdere malen kontakt opgenomen met de diensten van het Ministerie van Open bare Werken om de opmerkin gen op het plan schriftelijk te laten weten, doch dit bleken vruchteloze pogingen. Onder tussen zit men op de gemeente te wachten om dit plan bij van Erpe Putstraat De Putstraat te Erpe is ook afgewerkt, zodat een defini tieve rekening kon voorge legd worden6.570.257 fr. Goedgekeurd. Hierdoor is een vlotte ontsluiting van de wijk Bossestraat naar Lede mogelijk gemaakt. Kruiskensstraat Het kollege bracht hier een nieuw voorontwerp voor verbeteringen aan de Kruis kensstraat op tafel. Het vo rig bestuur had een ander plan uitgewerkt en goedge keurd, maar de situatie is momenteel veranderd: het gewestplan noemt de Kruis- kens geen bouwzone, maar landbouwgebied. Daarom stelt het kollege voor een wegverbetering van 3m breedte, voorzien van uit wijkmogelijkheden, het plan wordt geraamd op 2,4 miljoen. Van Laethem wilde een val strik uitlokken met de op merking dat men geen sub sidies kan bekomen voor een weg van 3m breed, «hetgeen het kollege moet voor ogen houden». Toch ging de CVP akkoord omdat het nieuwe plan minder ont eigeningen voorziet en dus beantwoordt aan de wens van de bevolking. Gentwegelken Het Gentwegelken te Erpe wordt een stuk verlegd op vraag van een partikulier ge ïnteresseerde. Gezien er geen bezwaren zijn was ie dereen hiermee akkoord. Wel bezwaren tegen het af schaffen van de Zijpwegel te Erpe en dus gebeurt dit niet: de voetgangers mo gen gerust zijn! Meer vragen waren er over het al dan niet afschaffen van de «Ottergemberg- straat» te Aaigem. Hierte gen waren er wel bezwaren, maar...enkele onderteke naars van een kol lekt ief be zwaarschrift verzaakten aan hun handtekening. Boven dien wees een onderzoek uit dat de weg niet meer gebruikt wordt. Het kollege, bij monde van schepen De Grave, vroeg gunstig advies voorde afschaffing. Fraktieleider Van Laethem stelde echter voor het punt van de agenda te voeren om een beter dossier te kunnen opmaken. Hij somde vier vragen op, «Waarop het dossier geen antwoord geeft». Het komt erop neer: dat men een grondige verant woording moet hebben om een advies uit te brengen. goedkeuring ten uitvoer te brengen. Al de offertes zijn reeds binnen voor de aanschaf van de nodige verkeerssignali- satie. Tevens bestaan er plan nen voor een grootscheepse voorlichtingskampagne. Alles hangt nu af van die ene per soon in Brussel. De laatste vergadering van de verkeerskommissie over dit plan dateert van 19 april 1978 Hierop waren aanwezig, naast de schepen van verkeersvei ligheid, de politiekommissaris Van Hauwermeiren, de ad- junktpolitiekommissaris Schampheleer, de bevelheb ber van de Rijkswacht Bau- wens, de veldwachters van Le de, Smetlede, Oordegem en Impe. Hierop was ook de heer De Cooman van verkeerswe zen uitgenodigd, die evenwel zijn kat stuurde. Ook de hoofden van de betrokken on derwijsinstellingen waren aan wezig, namelijk de heren De Decker, De Smedt, Ghijsels en Van de Steen. Er werden twee vragen gefor muleerd, namelijk om voor de fietsers in de Nieuwstraat een uitzondering te maken en om verkeerslichten te plaatsen aan het kruispunt Nieuwstraat, Bel- laert. Het eerste probleem bleek verkeerstechnisch ver boden. Het plaatsen van ver keerslichten is streng geregle menteerd. Adjunkt- kommissaris Schampheleer onderzocht het probleem en kwam tot de konklusie dat niet aan de vereiste voorwaarden Toen schepen De Grave hierop niet wilde ingaan, bleek een groep CVP-ers ernstige voorstanders van het behoud van de voetweg. Daarop sprak schepen De Grave van een «manipula tie», die hier in het spel is (maar die uitdrukking vond hij toch te sterk!). Meteen ontstond een spervuur tus sen meerderheid en opposi tie, waar uiteindelijk de hr. Van Laethem de verzoener wenste te spelen. Een uit eindelijke stemming resul teerde in een 13 tegen 11 onthoudingen, voor de af schaffing. (de heer Van den Broeck uit Aaigem was af wezig). Infrastruktuur Een reeks apparaten voer boekhouding e.d.m. zuilen aangekocht worden. Qua sportinfrastruktuur komt er schot fn de verbeterings- werken aan het voetbalplein te Erpe (aan de Halt, Gentse steenweg) en kunnen er reeds werken uitgevoerd worden aan het basketbal terrein te Mere. De heer Den Herder vroeg in 't vervolg telkens de term «sportter rein» te gebruiken i.p.v. voldaan kon worden, zodat dit nooit zal toegelaten worden. De schoolhoofden zegden dan hun medewerking toe om het plan van het eenrichtingsver keer te helpen realiseren, door het eventueel verplaatsen van uitgangen voor fietsers, zodat alle veiligheid bewaard blijft voor de kinderen. In de Kasteeldreef aan de uit gang van de school Stella Ma- tutina, werden zebrapaden ge trokken, die tevens dienstig kunnen zijn voor Villa Letha. Door het plaatsen van paaltjes met kettingen, zal men de kin deren dwingen gebruik te ma ken van de aangebrachte ze brapaden. In het tweede gedeelte van de Nieuwstraat, voorbij het Pasto rijpleintje, is er een flessehals. Daar zal de snelheid beperkt worden tot 40 km per uur. Tijdens de laatste gemeente raad vroeg raadslid De Pauw het plaatsen van een verkeers- spiegel in Papegem. Schepen Noël maakte de opmerking tij dens ons gesprek dat dit een overbodige uitgave zou zijn. gezien in het kader van het ver keersplan deze bedoelde straat enkel zal mogen ingere den worden vanaf de hoofd weg. Een zeer gevaarlijk kruispunt is dat van de Grote Kapellestraat met de Overimpestraat, Mo lenstraat. Tot voor enkele maanden gebeurden daar zware ongelukken aan de lo pende band. De verkeers kommissie dacht dat het invoe ren van de algemene voorrang van rechts hier de oplossing zou zijn. Doch het plan bleef liggen in Brussel. Een paar maand geleden heeft het sche penkollege de knoop van dit dodenkruispunt doorgehakt. Aan dit kruispunt werd de voor rang van rechts ingevoerd. Er werden grote niet- konventionele verwittigings borden geplaatst «Voorrang van rechts». Dit bleek wel de efficiënte oplossing. Sindsdien, medio augustus, is daar nog slechts één ongeluk gebeurd, te wijten aan zeer grote on voorzichtigheid van een be stuurder. Maar op aandringen van raadslid Frans Roelandt, en om het kruispunt nog meer te beveiligen, is nu een aan vraag gedaan om een toelating tot het plaatsen van knipper lichten. Dus binnen afzienbare tijd zal de aandacht van de weggebruikers op dit kruispunt speciaal gevestigd worden. Ten slotte zal op verzoek van de veldwachter van Oordegem één-richtingverkeer ingevoerd worden aan de Blauwe Kanne te Oordegem. Komende van de Speurstraat, richting Masse- men, zullen de weggebruikers «basket-», zodat iedereen- en niet alleen de basketbal- ploeg-ervan gebruik kan maken. Deze opmerking werd door het kollege in dank aanvaard. Begrotingswijziging In de kortst mogelijke tijd werd algemene goedkeu ring gegeven aan de begro- vóór de huizenblok van De Middeleer weg moeten; uit de andere richting zal men langs achter de huizenblok zijn weg moeten verderzetten. En nu maar wachten tot men in Brussel op het Ministerie van tingswijzigingen voor '78. En hetzelfde gunstig lot ver ving het de begroting van het OCMW voor 1979. Schoolhoofd zonder klas In de geheime zitting kwam het ontslag van de Heer Ce- sar Scheerlinck, veldwach ter, ter sprake. Het ontslag gaat in per 18 mei '79. Voorts kreeg het gemeente lijk onderwijs en zijn vast en tijdelijk personeel ruime aandacht. Direkteur Frans Fouquaet wordt aangesteld als schoolhoofd zonder klas aan de school te Erpe. Dat kan dank zij de maatregelen die onlangs genomen zijn in het kader van het plan Spi taels. (verlaging van aantal leerlingen tot 180). De heer Etienne Verhoeven, vroeger onderwijzer aan de Bosse- Openbare Werken de tijd vindt om een briefje naar Lede te j schrijven met de opmerkingen j op het verkeersplan Pas dan zal Lede hopelijk een zeer vei- j lige gemeente kunnen worden, j Mon D.G. straat-school), wordt aan- i gesteld als waarnemend on derwijzer. Karina Van de Sande wordt bijzondere leermeesteres in i de lichamelijke opvoeding aan de gemeentescholen j van Erpe-Mere. Francine Bonté werd aange- j steld tot waarnemende kleuteronderwijzeres op de Honegemschool te Erpe. Tenslotte keurde de raad een eindejaarstoelage voor het personeel goed. Vermelden we nog de vraag van raadslid Paul De Lat om een affiche voor «een bal van een schepen» weg te nemen, die was opgehan gen in het stempellokaal te Erpe. Schepen De Wolf aan vaardde dankbaar deze pu- j bliciteit. (WH) De brandweerdienst werd tijdens de periode van 30.10.1977 tot 10.11.1978 - 846 keer opgeroepen voor hulpverlening in de stad en aangesloten gemeenten. De ambulancedienst is tijdens deze periode 5.526 maal uitgerukt voor slachtoffers en personen die dringend moes ten vervoerd worden naar een verpleeginstelling. Het eenvormig oproepstelsel 900 registreerde 29.575 tele fonische verbinding voor allerlei hulpverlening. Er wordt zeer veel geklaagd door toekomstige en in funktie zijnde soldaten over het gebrek aan informatie en voorlichting over hun rechten en plichten en over ontspanningsmogelijk heden in het legerbestel. Daaraan tracht Milac iets te doen. Milac-Lede is zich terdege bewust dat het leger voor een toekomstige soldaat een onbekend iets is. Hij heeft, ook al is hij maar enkele kilometers van huis verwijderd, de indruk afscheid te nemen van het normale leven. Tal van aspekten die in het kazerneleven voorkomen zijn totaal nieuw voor hem, het leven is dienst, tijdens en na de diensturen, de verwijdering van thuis en van de verloofde, de discipline en de tuchtstraffen. Een informatie over de legerdienst en alle aspekten daarrond is dan ook een noodzaak. Daarom organiseert Milac-Lede op vrijdag 1 december om 20 uur in jeugdhuis Leeuwerik, Ommegangweg, Lede, een voorlichtingsavond waarop alle toekomstige soldaten van de lichting 1979, hun ouders en verloofde verwacht worden. Als spreker komt aalmoezenier Willems. Deze soldaten vriend is een uniek personage, die dagelijks persoonlijk met de soldatenproblematiek en de soldaat-mens gekonfronteerd wordt. Milac Lede is ervan overtuigd dat vele geïnteresseerden *op deze belangrijke informatievergadering zullen aanwezig zijn. Mon D.G. Van Impe stelde zijn Vanlmpesupporters op de proef, hij arriveerde twee uur te laat. Toch werd het nog een gezellig babbeltje tussen Lucien en Louis De Pelsmaecker. EDV Sinds de invoering van de voorrangsregel aan dit kruispunt te Lede, verliest het zijn slechte reputatie dodenkruispunt' Kortelings zullen de knipperlichten de weggebruikers ekstra verwittigen. (EDV) De publikatie van het jaarverslag van het kollege, een stel aktiviteiten van openbare werken en de begrotingswijzigin gen zijn de ingrediënten van een vrii korte gemeenteraads zitting te Erpe-Mere.

De Voorpost | 1978 | | pagina 12