tel VERGADERZAAL «LAND VAN RIEM» Ü900R MINISTER DEQUAE GEOPEND nr; - 'riester Daensfonds ip de bres voor trcheologisch museum P' k KARNAVALMUSEUM I0G NIET VOOR MORGEN Sif NEUCKERMANS VISTE ACHTER DE CONTAINER Iffl® [hi ES DA NA SCHOEIN? ■t 1 I tM De Voorpost - 1-12-1978 - 3 k?J)p de eerste verdieping van «'t Land van Riem», Grote Markt l, opende oud-minister een gewezen kamervoorzitter Dries lequae, algemeen voorzitter van de Belgische Boerenbond, irleden zaal een stemmig vergadercentrum en ontmoe- ingsplaats. Inder het «railend» (ral is ook wel een vogel) kamera-oog van in gesloten teievisleketting opende voorzitter van het «Cen- im voor de Middengroepen. Zelfstandigen en Kaderperso- Albert De Grauw de plechtigheid. it hun initiatief richten de ne- stichters, Albert De Grauw, recht Van Róy, Viktor Van lepdael, Karei De Troyer, jtienne Bogaert, Robert De (auw, Herman Goossens, imbert Van de Sijpe en Ghis- len Willems zich tot de zelf- idigen uit handel, ambacht, ind- en tuinbouw en tevens tot Ie bedrijfsleiders, de kaderle- ier"len en de beoefenaars van rije beroepen. ♦pdat de middengroepen niet verdrukking zouden geraken i Aalst, van oudsher een Jrijdperkvol sociale bewogen- iid, leek bundeling van alle achten uit deze middengroe- len noodzakelijk. Alhoewel jchijnbaar heterogeen samen- lesteld lopen de belangen vrij lelijk. ladat verleden jaar op 8 okto- er de ondertussen tot een be- |rip uitgegroeide taverne als rietpunt op de Markt werd ge totaliseerd werd nu de boven- taal bruikbaar gemaakt voor l%menkomsten. Dit werd uiter- d^ard slechts mogelijk door de izet van velen, van de heer De lot die met zijn studenten van tet Cemov zorgde voor de 'Mannen, de uitvoerders en de ij Tilde schenkers met morele en unanciële steun. ■8 ioorzitter De Grauw hield er tch aan bezorgdheid en on tijst van de vereniging te laten ^•bnnen over de fiskale druk, "rïjt gebrek aan evenwichtige M/eriegstrukturen, de moge- iden van gunsten en voor- iten maar ook van onvrijhe- het bedreigd zijn van het ije initatief en het afremmen van het kreatieve en tenslotte de worgende greep van on overzichtelijke en dus onbe grepen overheidsorganen. Ook de belangen van de land bouwers uit Groot-Aalst zullen hier worden behartigd. Over het bestaanslot van enkele on der hen werd die avond beslist door de geplande uitbreiding van het industriepark Wijn- gaardveld waar 22 ha teloor gaan voor de landbouw. Na het optreden van een gele genheidsformatie muzikanten o.l.v. Albert Veldeman kwam dan Dries Dequae, Kortrijk- zaan, aan het woord. Wat de Middengroepen, de KMO's, de beoefenaars van vrije beroepen en de land- en tuinbouwbedrijven gemeen hebben is hun zelfstandigheid. Voor hen wordt het gewoon een kwestie van «to be or not te be». In hun vechten voor het eigen bestaan blijft zelfstandigheid de beste waarborg voor pro- duktiviteit. Wat in de kolchoses wordt geteeld bereikt slechts een tiende van wat die boer op de luttele hem persoonlijk gela ten aren zelf teelt In het Kort- rijkse zijn er geen reuze bedrij ven, geen multi-nationals en toch is het werkloosheidscijfer er beduidend lager, door het werken met ondernemingen naar mensenmaat, verheven uit het duistere anonimaat. Kleine bedrijven hebben het nochtans hard te verduren. Land- en tuinbouw zijn op Eu ropees niveau slachtoffer van de monetaire chaos. Risiko- dragend kapitaal wordt niet be- Velen hadden eraan gehouden de opening van het nieuwe Centrum in het Land van Riem bij te wonen. (SJ) loond en winst wordt bijna als uit den boze aangezien. Toch blijft maken van winst een noodzakelijk element om wel vaart te kunnen uitdragen. Minister Dequae besluit zijn door de talrijke aanwezigen aandachtig gevolgde toe spraak met het «Credo van de Zelfstandige»: de zelfstandige die de uitdaging verkiest boven een gewaarborgd bestaan, niet kapituleert voor bedreiging, rechtschapen, trots en onver schrokken handelt. Nadat dan ook nog kort arron dissementeel voorzitter BB Galle, Cemov-direkteur De Troyer en beheerder Raiffei- senkas Van Schepdael aan bod kwamen volgde de klas sieke drink. De echte besprekingen en be spiegelingen met kommenta- ren begonnen eigenlijk pas daarna. LH Vat betreft het reeds zolang gevraagde en besproken amavalmuseum zou de kogel nu toch door de kerk zijn. Na ■ng zoeken schijnt men toch een geschikte ruimte gevon- wn te hebben om het museum in onder te brengen, nl. de bkalen in de Schoolstraat, vroeger eigendom van Diddens- lan Asten. De zolderruimte, destijds gebouwd als stocka- ^eplaats voor textielprodukten zou aan de gestelde eisen en verlichting, verwarming en goede staat voldoen om in 'anmerking te komen. Wanneer wij in Kort even rekapituleren stellen wij vast dat de eerste bespre kingen omtrent een karna- valmuseum gehouden wer den in het begin van voor bije lente. Daarop volgde een studiebezoek van de 'werkgroep karnavalmu- Minister Dequae tijdens ae openingsrede van het centrum middengroepen, zelfstandigen en kaderpersoneel. (SJ) i/ hier het toekomstig Aalster se karnavalmuseum? (SJ) seum' naar het naburige Ne derland waar men in de buurt van Maastricht naar een model van karnavalmu seum ging kijken. De dele gatie bestond uit twee prin sen: Simon Dhondt en Ka- rel De Nayer, twee leden van het feestkomitee: Al- bert Cornand en Frans Wau- ters, beeldhouwer en karna val ist De Bruyn, twee AKV- vertegenwoordigersRo land Van den Bremt en Ka- miel Sergant, twee schepe nen: Herman Roels en Jan De Neve, en verder ook nog Jo Beeckman. Het volgende stadium werd het zoeken naar een gepast onderkomen. Dit schijnt nu gevonden te zijn in de loka len Diddens-Van Asten. Op dinsdag 28 november II. had dan een tweede verga dering plaats met volgende punten op de agenda: -voorstel nieuwe leden. Ho pelijk vult men de werk groep nu aan met mensen die reeds als het ware een 'eigen museum' bezitten. Zoniet zou het inzamelen van karnavalattributen wel eens een* flop kunnen wor den. -huisvesting van het mu seum. -organisatie van een ten toonstelling in het Oud- Hospitaal gedurende de karnavalperiode van 1979. Het tema van deze tentoon stelling zou de jubileum stoet van 1978 zijn. En aangezien wij het daar strak hadden over het verza melen van karnavalsattribu- «en ichrfjveu wui net Kollege van trargetnecsic. Priester Daensfonds voor het behoud van de ■bakfabriek «liet llassy» wui de Hopmarkt, uaarover bestaat Inds korte ttyd enige twjjfel omdat het B.P.A.-Aalst Centrum oorriet In de aanleg van parkeerplaatsen en garages, aldus het Ju-jjven. vereniging had liever een ndustriccl-archeologisch mu- um» tot stand zien komen als lengstuk van het Archief en useum van het Daensisme en Vlaamse sociale strijd. Het ibrieksgebouw, dat herinnert n een der typische industriën Denderstreek, geeft tartoe een uitstekende gele- nheid. et alleen kunnen de Aal- tenaars en belangstellenden het iteriaal ter plaatse bezichti- !n maar er is tevens opberg- nmte ter beschikking voor ^chines en stukken van het Haantje zelf, De Blieck, Zee berg, Lion d'or, Filature du Canal, La Couverture e.a. die definitief verloren dreigen te gaan, aldus de kommentaar van het Priester Daensfonds. Als dit nu eenmaal gerealiseerd zou kunnen worden samen met een museum van hedendaagse kunst, het karnaval museum en dat van de drukkunst, wel dan wordt Aalst nog wel eens een museumstad. Maar eer het tot zover komt zal er wel nog een en ander dienen uitgelegd. Uitgave Het fonds kondigt tevens de neruitgave aan van het boek van Pietcr Daens over zijn broer Priester Daens. Het boek werd voor 't eerst in 1909gepubliceerd. Het zal nu in fac. sinili uitgegeven worden, aangevuld met corrigenda en talloze foto's. Voor alle bibliofie len en geïnteresseerden, of gewoon mensen die over Aalst alles wensen te weten, is dit een unieke gelegenheid om dit werk aan te schaffen. Men kan vóór-inschrijven door 400 frank te storten op B.B.L. nr. 330-06487793-14 van de uitgeverij Priester Daens N.V., Spreeuwweg 17, te Keerbergen of te bestellen bij Hendrik Strijpens, Gentse stw. 231 Aalst. R.D. Aalstenaar Maurits Neuckermans was voor enkele jaren een kwartmil- joen rijker geworden door de verkoop van zijn huis. Hij vertelde het goeie nieuws aan zJja kafebaas, Alois Verstraeten uit Aalst Verstrae- ten was op zijn beurt agent van een man met dezelfde naa m (maar geen familielid) namelijk een zekere Willy die handel dreef met een Zwitserse firma, BG Associated en haar vertegenwoordiger in België, een zekere heer Gillë. -Deze firma hield zich bezig met leasing, dit is het huren en verhu ren van onroerende goederen, on der andere kontainers. Alois Verstraeten zag brood in het geld van zijn vriend Neuckermans. Hij verleide hem van de mogelijk heid dat het kapitaal hem zeker veertien procent winst zou opbren gen dat het geld na een tijdje kon teruggevorderd worden. Neuc kermans was in de wolken. Hij rende naar zijn bank om het geld van de rekening te halen en gaf het aan verstraeten die het doorgaf aan zijn naamgenoot Willy. En nu be gint het raadsel pas goed. Want direkteur Gillé zal het geld nooit en toen in Zwitserland navraag werd gedaan, bleek ook daar nooit een frank ontvangen. Er was dus ook geen kontainer. Zowel Neucker- maiïa ais zijn vriend verstraeten voelden zich bekocht. Zij spanden een proces in tegen de grotere baas Willy Verstraeten. Woensdag was er in deze zaak uit spraak. Verstraeten bleek niet de eerste de beste want ook in het verleden was hij reeds veroordeeld voor oplichting (1972) en voor valsheid in geschrifte (1973). Be schuldigde, die inmiddels ook de bons kreeg in de firma waar hij voor eigen rekening een check inkas- seerde en een wagen kocht, werd veroordeeld tot 6 maand effektieve gevangenisstraf en een boete van 6.000 F. Bovendien moet hij aan de burgerlijke partij ten provisionele titel 50.000 F betalen. Neuckermans droomt niet langer van kontainers. De Aalsterse met ser ligt er 's nachts van wakker. Zeg het na zelf, es da na schoei n wa dat er de lésten toyd allemol gebeirt en veirevalt? 'k Zol liever zeggen dat dad allemol noyg lierek es. Allei, gelèk as na verleide weik dor in 'n zeikere zool op de Groeite Mèrt. Dor es 't er eh fistjen on de gank, ien van die fistjes woor da kameroten makanderen vinnen en pintjes ooitkroezen en dansen en heer amezeiren binsjt dat er op 't seen 'n orkesteken on't fijjolieteren es. En wa gebeirt er? Aal meh ne kier stooiken der dor ienegte kleddes binnen die veil te veil nor de sinema geweist hem men of te veil nor den teivei gezing hemmen. En tèn allien nor die klodden van die kasta^rs meh zwore mottosiklétten, 'n zwèrte lere vest oon en dor iyeranst 'n biest op geschiljerd ('n biest die veil mier verstand heit in here steert as die kastaars in ghiel heer kopken, meh of zonder lank hoor) en die allien mor van heren badden teive maoken as ze meh ne ghielen hoeip zèn. Ge wetj wel hein, van die heldjen gelèk as men der hier nog g'had hemmen: as ze peizen da ze miester zèn hemme z' 'n groeite mooil en as ze voelen da z' onderliggen krooipe z' op heren brèdden. Awei ja, vér verom te kommen op dénnen aoved op de mert: 't heit er gestoeven en 't heit er gerammeld. Door es veil nor de vontjes geklopt en gesleigen en dor es 't er veil schooi gemokt. En zeg meh na astablieft nekier, jonges meh zwèrte vest en meh biest: hejje dormei na ne kaar mier in de zak van ajjeren zjekker? Allien hejje na getoeindj dagge de biest kentj ooithangen. Dad es 'n ier hein - en dad es gralèk moeielèk hein as ge meh ne groeiten hoeip zèt! Mor ja, gajjer peist dagge azoei moetj zèn vér te toeinen dagge maan zèt. En ge vergetj dagge dormei allien toeintj dagge biest zèt. Meh vastelaoved loeipen der hier oeik azoei van die flaa-plezante rond die peizen da z' heer allien mor kennen amezeiren meh biesteg te doeng en gelozen en fleskes kapot te roeien en ander mensjen te tannieren. Omthaaf het hein en loot het ajjer gezeit zèn: amuzement en vastelaoved in Olsjt es iet anders! Doveir moeje iest en veraal hèssekes in ajjere koeker hemmen - en ni van den bienhaver. Want 't 'n es ni meh flaveschieten van da kalie- ber dat de vastelaoved van Olsjt geworren es wa dat 'n naa es! En as ge da nie 'n verstotj of nie 'n wiltj verstoon, awei, doet tèn Markes eh plezier en bleift ooit ons stad weg. Vierkanteg! En goot ajjer biestegheiden op 'n ander botvie ren! De die van verleide vroydag meigen teis oeik op heer pakken. En as ek dad hoeirdegen vertellen en da 'k vroeg of dat er dor tèn ni nor de poliesje gebeldj geweist es... Z' hemmen meh dor nen hoeip stikken ooit de gazet onder mennen neis gedaven... Want dad es toch gralèk teigewoerdeg hein, as ge hoeirt en leist wa dat er allemol kaan gebeiren. 'k Geloeif da ze dad azoei iveranst noemen gelèk as «korrupse». Ge 'n zotj woorlèk nimmer weiten ba wie dagge nog moetj te bichten goon. Sjampetters breiken in, kommeseirs doeng der meh mei, drékteirs van instellingen vér mallereize kinjeren flik ken fiskefoos en bedriegen de stoot ver 't ien miljoeng achter 't ander... Mor 't ze me wajjer die attoyd mor meige lammeren. Vér die lenkadoors die meh de poet gon slibbe ren! En domei peis ek vanoyges verom al ne kier op de kiezink die veir de deir stoot. Ze 'n kwampen nimmer oeverien, 't kost nimmer bleiven dieren en gelèkas eh slecht hooishaven ginken ze vanien. En as g' heer naa beizeghoeirt: ze beloeven milledjie alle mol 't zélde! Worom zèn ze tèn ooitiengegoon. As ze naa toch allemol 't zélde vazin zèn? Pesies ofda meh da roeid maoken van da bolleken, aal de mizeire en de kriezes en de weirkloeishèd en de oeverdreiven belastingen allei, ghiel dénnen annekesnést in iene kier opgelost es. Moyn zakken stoon oepe zee 't er es veil plosj in mor 't mag ni te noyg stinken! Wa da 'k weit hein, wejjer zitten meh ghiel ons kraom gralèk op den afroyzer! 'k Weit het, da wèrt al joren gezeit, 't spel es kamant en de wereld es nor de vontjes of nog iveranst anders notoe. Dad 'n es gie nies, mor dammen op den afroyzer zitten es zeiker. En iene kier as ge door opgerokt gojje beirgaf! En van langsom rapper! En tèn es 't schrikke- lèk moeielèk vér nog te freinen zee. En ik peis naa dat er gie freinen nimmer oon 'n es. Mor wedje wel dat er geer beneen on dénnen afroyzer ne plas es. Meh gesmolte sniewoter in. Want booiten es 't on 't snien. En as g' in denne plas zetj plasjes heiq, awei... dad es gralèk kaad on ajjeren... DOLF. ten: na de eerste bijeen komst van de werkgroep werd voorgesteld reeds een verzameling aan te leggen in de gebouwen van het kasteel Ter Linden. Van daar uit zouden zij dan wel de weg vinden naar het uit eindelijke museum. Dit viel bij velen echter niet in goe de aarde. De gebouwen zijn vochtig en onverwarmd, dus niet geschikt om iets te bewaren. Verder is er ook geen bewaking. Wie wil kan zich toegang verschaffen tot de gebouwen en er met de inboedel aan de haal gaan. Het gevolg is dan ook niet moeilijk te raden. De verzameling die men momenteel reeds opgesla gen heeft in het Kasteel Ter Linden bestaat uit 'twee keer niks'. S.J. jawel, maar dan eigentijds en eksklusiefin design meubelen, geschenken en huwelijkslij aten! molenstraat 70 aalst tel.053.21.76.08

De Voorpost | 1978 | | pagina 3