Uyttersprot: begroting met weinig zin voor realiteit PVV-fraktie stuurt aan op matiging in stadsuitgaven Volksunie keurt stadsbegroting goed Jlfat is er nu toch met dat imago van Aalst EEN SOBER «JAARVERSLAG» IS NIET VOLDOENDE raadsels prik O KATER h een vorige editie bespraken uitvoerig het jaarverslag f11977 van het Stadsbestuur, tijdens de jongste gemeente- ladszitting moest dan ook dit jaaroverzicht als eerste punt op agenda worden goedges- temd. De sfeer zat goed, alle cidenten, meerderheid - min- Jerheid - plagerijen, insinuaties •'%n venijnige vraagjes waren uit !,erÖen boze. Beide groepen, zo snel de minderheid als de en)ieerderheid hadden hun ivoord gegeven geen interpel laties aan te vragen zodat men enüch volledig kon koncentreren op de stadsbegroting. We zijn ervan overtuigd dat er maar weinig raadsleden de tijd hadden gevonden om de dos- Tiers na te kijken, laat staan ze Ie bestuderen. Logisch, met rervroegde verkiezingen voor de deur en handen vol met lijst- tormingen. Het was dan in de hall voor de feestzaal van het tacttiuis al even interessant, liverse partijen zouden die Hvond hun lijsten aanvullen, lus regelmatig werden politie- ;ers geraadpleegd. Misschien ook wel een gelukkig noment voor de meeste raads- eden. We stellen ons de Irraag hoeveel der 43 mandata- issen wegwijs weten in de loolhof van cijfertjes, een be- iroting genoemd. De diverse •artijen mogen zich gelukkig ichten elk over iemand te kun- len beschikken die een jaar- aming kan interpreteren, ferder in deze editie vindt U neer over de begroting 79. Wij louden ons aan het jaarver- lag. torige jaren, of beter vorig be stuur, publiceerde ook elk jaar jen verslag. Dit waren dan uxe-edities, mooi glanspapier, Jeurenfoto op de voorpagina, Vietjes ingebonden en een de- goelijke inhoud. Dit jaar werd het en sobere uitgave, eenvou- Jige stencils, samen geniet en /len blauw bandje voor de af werking. Raadslid Etienne Bogaert wees erop dat Aalst niet fier itoet zijn op zo'n jaarverslag. Hij kon zeer moeilijk de inhoud ran dit verslag beschrijven.. Hij loofde het werk van sche den Van den Eede, omdat hij eI1e enige is die een jaarverslag nëoor zijn departement heeft 'gemaakt. De andere schepe den maakten geen jaarover zicht. n$urgt hij niet volledig was geweest. Er werden voor de hearings brochures gedrukt die huis aan huis werden besteld. De bur gervader wees erop dat er meerdere exemplaren naar andere steden werden ge stuurd om als voorbeeld te die nen. Het schepenkollege heeft trouwens van de Erembode- gemse bevolking felicitaties voor deze infobrochure gekre gen. Wel gaf de burgemeester toe dat het jaarverslag beperkt was. Etienne Bogaert replikeerde erop dat het imago van Aalst erdoor geschonden wordt te Gent en te Brussel, waarop de burgemeester zich afvroeg waar raadslid Bogaert die be weringen vandaan haalde, daar hij, D'haeseleer, te Gent en te Brussel net het tegen overgestelde opving. Wij van onze kant moesten toch ook vaststellen dat op Bin nenlandse Zaken het Aalsterse politieke leven weinig ernstig genomen wordt. En tenslotte nog een goeie raad aan de toneelliefhebbers in en uit de stad. Om te leren hoe men «van krommen haas» gebaart kan men best een paar raadszittingen bijwonen. Roel Van de Plas. Dat was zowat de kern ran het betoog van raadslid Uyttersprot contra de begroting 1979. HU zei dat het bestaar er maar niet In slaagde bet begrotingstekort, ondanks een steeds meer opbrengende fis kali telt, tot aanvaardbare proporties te brengen. lurgemeester D'haeseleer wees er raadslid Bogaert op dat Volgens het raadslid kwam dit tekort vooral voort uit de investeringspolitiek die door het Stadsbestuur wordt gevoerd. Hierdoor zou de schuldenlast volgend jaar het astronomisch getal van 2 miljard overschrij den, wat volgens het raadslid neerkwam op een financiële katastrofe indien deze trend werd aangehouden. Een drasti sche verhoging van de fïskaliteit zou vroeger dan verwacht nood zakelijk zijn indien men de wildgroei van de investeringen en de uitgaven niet wenste te beperken. De stad zou dan onvermijdelijk naar zware bud- getaire moeilijkheden gaan, en het zou zelfs niet denkbeeldig zijn dat zij in een niet verafgele gen toekomst niet meer zou kunnen voldoen aan haar ele mentaire verplichtingen tegen overbevolkingen personeel. Het raadslid klaagde ook de vere- gaande wanverhouding aan tus sen de onderscheiden kredieten, benevens het feit dat de mati- gingsvoorwaarden die op mi nisterieel vlak werden vastge legd, te weinig in concreto worden omgezet. De in Aalst gevoerde politiek zou niet stro ken met de richtlijnen die handelen over een redelijke programmatic in de uitvoering van projecten, en opkomen voor soberheid. «Abstraktie gemaakt van de luxe-projelcïën zoals het Kultureel Centrum en het nieuw zwembad waarvan ik betwijfel of zij aan de brede lagen van de bevolking zullen tegemoet ko men, zo vervolgde het raadslid, verhouden de investeringen zich als volgt: Openbare Werken Schepen Van Den Eede was de enige die in de kussens zat, een «komfortabele» positie om zijn begroting aan de oppo sitie te brengen. Meestal zitten de schepenen echter op naalden. «Aalst heeft in Brussel en Gent een slecht Imago» be weerde raadslid Bogaert, «Dat Is niet waar, zei de bur gemeester. Ik hoor niets dan goed over Aalst». Raads lid Bogaert had graag daarvan de bronnen gekend. Die zou de burgemeester hem na de Gemeenteraad ver klappen. We hadden graag meegeluisterd, maar we zijn niet zeker of deze onthullingen ook plaats gehad heb ben. Voor één keer mochten er foto's genomen worden op de gemeenteraad. Voor weer eens een brochure, uiteraard. En alle schepen zaten rechtop daar vooraan. (Misschien weer 750 eksemplaren voor in totaal 8.000 fr. Daarvoor kan men echt niet sukkelen. Als men maar weer geen nullen ver geet!). Sublieme samenspraak op de gemeenteraad: De bur gemeester (tot raadslid Bogaert): «Ik heb een fout be gaan. Ik had uw begroting ook moeten meenemen naar deze vergadering.» Bogaert: «Denkt ge misschien, dat ge daarmee uw problemen kunt oplossen?» Bijzonder kalm op de Gemeenteraad lijkt ons schepen Hooghuys, sinds hij (noodgedwongen) het been stijf moest houden. Geen Spa meer op de Gemeenteraad. Wel «Par-King». Ook daar wil men dus zijn steentje bijdragen om de parking-problemen In de stad op te lossen. De burgemeester blijft over paranormale begaafdheid te beschikken. «Over 11 jaar klappen we daar nog eens over» zei hij tot raadslid Bogaert: merkwaardige helderziendheid die de oppositie ook voor de volgende «lichting» in de oppo sitie ziet zitten. Tenzij nu ook al de overeenkomst werd ondertekend. Dossierkennis siert een schepen. Met cijfers goochelen doet bewonderende ogen opzetten. Ook de schepen van Onderwijs en Kuituur goochelde met cijfers. Maar zijn duif was dood. «Dagelijks stappen zowat 2000 kin deren op de schoolbus» zei hij. En er gaan er maar 1640 naar de gemeentescholen. Het stadhuis krijgt een sorteercentrum. in plaats van drie keer afzonderlijk één bericht in de brievenbus, krijgt men in het vervolg één keer drie dezelfde berichten in de bus. neemt alleen voor wegenwerken niet minder dan 307 miljoen (35%) van de totale investerin gen voor zijn rekening, terwijl de overige investeringen die niet minder belangrijk zijn schril afsteken tegen voormeld percen tage» (vb.: lager onderwijs 0,64%, Kuituur en ontspanning 1,4% bestrijden krotwoningen 0,56%...) Hieruit leidt het raads lid af dat de bestuursmeerder- heid zich vooral richt op spektakulaire of elektorale ver wezenlijkingen. En verder over de personeelsuit gaven: «ondanks de ministeriële onderrichtingen die een inflatie van de lopende uitgaven willen vermijden, stijgen de personeels uitgaven onrustwekkend». Vol gens het raadslid zou aan de basis hiervan een verpolitiseerde aanwervingspolitiek liggen, wars van elke koordinatie terza ke. Nochtans zouden de meer uitgaven een werkelijke perso- neelsnood moeten dekken, en tenminste zou het sociaal ren dement door de aanwervingen moeten verhogen in een evenre dige mate. Het willekeurig optreden, zo stelt raadslid Uyttersprot, ondermijnt de ge motiveerdheid van het personeel waardoor een optimale dienst verlening nog steeds niet tot stand is gekomen. Het raadslid verzet zich evenwel niet tegen een aktieve en verantwoorde tewerkstellingspolitiek. Maar hij kant zich wel tegen het feit dat gemeenschapsgelden wor den geïnvesteerd om persoonlij ke en partijpolitieke doeleinden na te streven. De begroting noemde het raads lid niet alleen om deze redenen onaanvaardbaar, maar tevens omwille van het vormgebrek. Volgens de onderrichtingen van de Goevemeur, omtrent de fakultatieve uitgaven inzake kulturele aangelegenheden, moet de Gemeenteraad de regels inzake erkenning en subsidie ring vaststellen. Zoniet moeten alle toelagen in een speciale begrotingspost op naam worden bijgevoegd, wat hier niet ge beurde, zodat slechts een glo baal krediet ter goedkeuring werd voorgelegd. Die goedkeu ring kon er dus vanwege de oppositie dan ook niet vanaf. WX. Op de gemeenteraad van woensdag 22 november jonastl^ den werd door Oscar Redant namens de PVV-fraktie de na druk gelegd op het feit dat de daling van het begrotingstekort, vergeleken met 1977 dient gerelativeerd te worden. Deze da ling komt Immers vooral door de nieuwe onderrichtingen van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, die een eerste stap zijn naar de gemeenteboekhouding volgens de regels van het dubbel boekhouden. Spreker verheugde zich over het feit dat de belastingsvoeten niet verhoogd werden, niette genstaande het inkrimpen van de gemeentefondsen*. Dat de belastingsontvangsten toch stijgen, is toe te schrijven aan de verhoging van de opcentie men op de personenbelasting, die nationaal vastgesteld wórdt. De PW wenste nochtans toch te benadrukken dat de verho ging van de inkomstenbelas ting zeker niet de aangewezen weg is om onze ekonomie en onze rijksfinanciën gezond te maken. Oscar Redant sprak dan zijn bezorgdheid uit over sommige uitgavenposten. Hij dacht hier bij bvb. aan de werkingskosten veroorzaakt door de uitvoering van het Plan Spitaels. Toch was ook hij overtuigd dat be sparingen mogelijk zijn. Voor zijn partij ging de grootste bezorgdheid naar de evolutie van de stadsschuld die tot meer dan anderhalf miljard is opge lopen, en die nog meer zal stij gen ingevolge de geplande in vesteringen van een half mil jard in 1979. De PW is dan ook van mening dat de investerin gen meer zouden moeten ge spreid zijn. Zoniet gaan wij naar een onhoudbare situatie. Wij moeten immers leren matigen zowel op plaatselijk als op na tionaal vlak, ook in onze eisen. Zo vermeldde Redant dat een werktijdverkorting van 2 uur zowat 35 miljoen zou kosten aan de stadskas. Volgens hem ervaren vooral de inwoners uit de randgemeen ten de deficitaire toestand van de begroting. Mier dacht hij zo wel aan de belastingsverho gingen, als aan de inkrimping van de fakultatieve uitgaven (subsidies). De hoop dat de verhaalbelastingen op de we- geniswerken niet zouden moe- 'ten toegepast worden, hangt volgens hem wel aan een zij den draadje. Na gewezeh te hebben op het feit dat men niet alle schuld op de rug van de huidige be- stuursmeerderheid mag schui ven, zei hij dat het Schepenkol lege zeer weinig ruimte heeft om de begroting naar haar hand te zetten en het deficiet te bestrijden. De spreker besloot zijn toe spraak met de schepen van Fi nanciën en zijn medewerkers te feliciteren met de snelheid waarmee de begroting tot stand was_ gekomen. Bij de bespreking van de stadsbegroting 1979 nam Jan Cau- dronnamens zijn fraktie het woord. De snelheid en de degelijk heid waarmee de stadsbegroting aan de gemeenteraad werd voorgelegd, vraagt volgens hem veel moed en veel werk. Het stadsbestuur wil immers alle vragen en suggesties van de Inwoners, die langs de vele inspraakvergaderingen bij het beleid betrokken worden realiseren en inpassen in een alge mene planning. Volgens Jan Caudron was de begroting een teken van de samenwerking, de koördinatie en de eensge zindheid tussen alle departementen en verantwoordelijke ambtenaren. Twos stadsfotografoR tegelijk op één 11-november plechtig heid: Eén voor wit-, en één voor zwart-foto's- Men Eén der mooiste entrées om Aalst binnen te rijden, is ongetwijfeld de baan die van Brussel komt. Dan gaat het langs de Burchtstraat langs de nostalgieke torens van Amylum. Een bijzonder roman tisch hoekje van de stad, zó verbluffend dromerig, dat heel wat autobestuurders gewoon Amylum binnenrijden, in plaats van op de baan te letten, 't Is daar nochtans duidelijk aangeduid. Naast het portiershokje van Amylum gaat men nu ook een schilderachtig wachthuisje optimmeren voor een politieagent, die daar het ver keer moet scheiden. De burgemeester schreef aan de beheerraad van het dirs nastel dat alle honden steeds moeten binnen blijven om de lawaaihin der tegen te gaan. Hetzelfde zal ook gebeuren aan de stallingen rondom de Hopmarkt ia Aalst De karnavalgroepen mogen niet meer buiten Aalst. Gevreesd wordt dat onze karnavalgeheimen zouden worden ontfutseld, en men elders opnieuw zou beginnen. Misschien zelfs zónder AKV! De wedde van de burgemeester ging met één frank omlaag, niettegenstaande zijn verhoogde inspanningen om in het nieuws te komen. Naar aanleiding van deze financiële onder waardering van zijn prestaties werd hij opgemerkt in een leder zaak. Om een broeksriem aan te passen, een riem met veel gaatjes erin: om aan te spannen. Er wordt een steunfonds opgericht Stortingen op het nummer 777777. Liefst iets meer dan één symbolische frank! Nieuwe aanplakborden in de gangen van het stadhuis: «Ik ben 49 jaar, ik wil niet overtreden worden door een tewerkgestelde werk loze...» Aalst ging voor de eerste keer de zegels leggen in Gijzegem) wegens het negeren van bouwverplichtingen. De ongelukkige had geen relaties op het stadhuis.... Met die aanpassing van het BPA Affligemdreef is het óók al een be-neve-lde toestand. 17 december: nieuwe aflevering van het melodramatisch feuil leton «Vallen en opstaan», de tindelende beschrijving van de wederwaardigheden van een paar honderd werknemers die in het «Huis des Volks» in de Wetstraat plots de deur achter zich dichtgeslagen wisten. Zij stonden op straat In deza aflevering: «op zoek naar werk». De geluidsmeter wordt ook op het stadhuis ingezet. Hij moet meten hoe luid de geschillen daar oplopen. De burgemeester heeft name lijk de gewoonte zijn schepenen nogal eens luidruchtig «welkom» te heten. Soms slaat daar wel eens een deur dicht. Maar dat is dan uitsluitend aan de tocht in dit oude rococo-gebouw te wijten. Om do kosten van de recepties te drukken, wordt de oppositie niet meer ulitgenodigcL De dieren in het slachthuis gaan in hongerstaking. Niet alleen gingen de slachtrechten onvoldoende omhoog, maar nu het slach thuis tóch in openbare koncessie gaat, willen zij de zekerheid dat hun laatste levensogenblikken met de nodige privacy wordt omge ven, nu het privaat karakter is verdwenen. Voorde is het beu het «huisje» van Aalst te spelen. Het stort raakt daar voL Aalst moet maar elders de «chasse» gaan trek ken. Misschien in Vlierzele. Maar dan wel onder bepaalde voorwaarden. Het vuil moet gekleind zijn. Misschien kan men elk huisgezin zijn eigen vuilnis-pers ter hand stellen. Op de Sint-Barbara-feesten van de brandweer wordt o.a. een «krijgsmis» opgedragen. Uiteraard zal dit met een «versterkt» orkest gebeuren. Achter de pauken en kontrabassen worden mi trailleurs geplaatst. De violen zullen op scherp staan, en echte kanonschoten zullen te horen zijn. Nieuwe houthakkers voor het park moeten worden aangewor ven. Vergelijkend examen dus. Onder de kandidaten, waaronder een klein tenger ventje. De burgemeester vraagt hem ongelovig zijn kunde te bewijzen in het stadspark, waar enige bomen moesten worden geveld die van de storm hadden geleden. Kap, kap, kap en de boom is geveld. De burgemeester, hoogst ver wonderd, vraagt aan het ventje (terwijl brandweermannen de boom reeds in stukken zagen en inladen) waar hij dat geleerd heeft «In de woestijn» zegt het ventje. «Maar daar staan toch geen bomen», zegt de burgemeester. «Ha nee, nu niet meer, hé» zegt het ventje. Hij werd aangenomen. En kommandeert nu de plantsoendienst «Brussel, g'et maain hèt gestolen...» blijkt dan toch niet de lieve- lingsdreun, van èlle Aalsterse parlementairen te zijn. Eén is zelfs maar 26 keer in Brussel geraakt voor de parlementszittingen. Maar we begrijpen veel, sinds we vernamen dat Brussel heen-en- terug voor het stadsbestuur 159 km ver is. (aan 11 frank voor de Aalsterse A1). En dit loopt wel op. Een lange baan dus naar Brussel. En dèèrzijn onze stedelijke problemen helaas op geraakt. Raadslid Uyttersprot lijkt nog altijd niet bekomen van de kater die hij opliep in «café Stadhuis». Het raadslid had immers eertijds het stadhuis de beste café van de markt genoemd, wat hem niet in dank was afgenomen. Nu ook nam hij geen genoegen met de uitleg van burgemeester D'haeseleer, dat de kosten van het drankverbruik (op recep ties) noodzakelijk waren voor de waardering van de ver dienstelijke personen in de stad. «Eerst de rekening van 1977 nazien, zo zei het raadslid, en daarna zullen we kon- klusies trekken!». W.L. De opeenvolgende deficitaire stadsrekeningen kwamen vol gens hem doordat er werd ge start met de uitvoering van de beleidsopties. Ook hij wees erop dat de fusie grote financiële problemen stelt. Hierbij venwees spreker naar enkele gevolgen van de fusie zoals onderhoud van de gebouwen, informatie van de inwoners, gelijkschakeling van de verzorging van alle gemeen ten. De verantwoordelijkheid van het begrotingsonevenwicht lag volgens Jan Caudron in de onrechtmatige verdeling van de fondsen. Aalst moet dan ook samen met de andere Cen trumsteden een rechtvaardiger verdeling afdwingen. De over heid zou trouwens meer reke ning moeten houden met lokale toestanden zoals het kada straal inkomen. Spreker gaf ook enkele voor beelden van mogelijke bespa ringen bv. recepties, Plan Spi taels, afdanking van personeel, maar hij wees ook op de gevol gen van dergelijke maatrege len. «We staan immers voor een fundamentele keuze, waarbij wij zeker moeten besef fen dat wij de kool en de geit niet kunnen sparen». Wat het personeel betreft is de Volksunie van oordeel dat de stad de gulden middenweg moet bewandelen en haar so ciale bekommernis moet ver zoenen met de eisen van goedwerkende diensten. Per soonlijk was hij voor het inrich ten van bekwaamheidsexa mens, zelfs voor tijdelijken, en van het sanktioneren van lui heid, onbekwaamheid en mis bruiken. «De schepenen werken meer dan voltijds, wat ze doen gaat uit van diepgaand overleg, en dit begrotingsvoorstel is daar de veruitwending van» zo be sloot hij zijn tussenkomst. VEHE De muzikanten van de -Oude Garde(SJ)

De Voorpost | 1978 | | pagina 7