LECTUURVOORZIENING MAAKT GOEDE BEURT TE AALST Karnavalhutsepot IS «VERHAALBELASTING» RECHTVAARDIG? Brandweer viert Sinte-Barbara J e Gedurende 1977 en '78 kwamen de Stedelijke Openbare Bi blioteken van Aalst ettelijke malen In de belangstelling o.a. vla .dag- en weekbladen. Ook via een kwistig verspreid werkings- verslag 1977 en met huis aan huis bestelde omzendbrieven werd ruchtbaarheid gegeven aan aktivitelten en nieuwe reali saties. Als eerste in Vlaanderen was men er reeds in Klein-Aalst in geslaagd één gestruktureerd net van werkelijk openbare biblioteken uit te bouwen. Dit was een onmiddellijk gevolg van de fusie reeds in 1970 tus sen vrij en stedelijk biblioteek- wezen. De Openbare Biblio- teek te Aalst werd dan ook een ware openbare dienst waar elk burger, ongeacht zijn persoon lijke overtuiging op welk terrein dan ook, zich welkom en thuis kan voelen. Men is inderdaad de mening toegedaan dat alle lezers belangrijk zijn. DEGELIJKE LEKTUURVOOR- ZIENING OOK IN DE DEELGEMEENTEN Op voorstel van schepen Her man Roels keurde het Kollege in november 1977 een be leidsnota over lektuurvoor- ziening goed. Grondregel 'hiervan is dat alle mensen van Groot-Aalst recht hebben op een volwaardige lektuurvoor- ziening die planmatig in de deelgemeenten wordt georga niseerd door vernieuwing van een vroe gere gemeentelijke biblioteek tot een volwaardige wijkbiblio- teek zoals te Baardegem oprichting van wijkbibliote- ken in deelgemeenten waar de primitiefste vorm van lektuur- voorziening ontbrak als Hof- stade en Nieuwerkerken waardering van de bibliote- karissen van de erkende vrije biblioteken door te zoeken naar een eerlijk komprómis van fusie met of overname door het ste- delijk biblioteekwezen. In elk geval zullen de inwoners van de deelgemeenten gelijk berechtigd worden qua lek- tuurvoorziening door oprichting van volwaardige biblioteken (openkast en sistematisch ge organiseerd) die aan de be hoeften voldoen. PUBLIEKE DIENSTVERLENING De publieke dienstverlening omvat: de eigenlijke uitleenver richtingen in de verschillende biblioteken en haar afdelingen, het organiseren van uitlenin gen in klasverband in verschil lende biblioteken, het ter be schikking stellen van boeken- paketten van scholen en va kantiekolonies, het ter beschik king stellen van aangepaste lektuur voor Rustoorden voor ouderlingen en voor ziekenhui zen, jaarlijks talloze geleide klasbezoeken van kinderen en adolescenten, het verspreiden van aanwinstenlijsten van boe ken en grammofoonplaten, in spelen op de kulturele aktiviteit (b.v. voordracht over Mamix Gijsen), het aktief gebruik van periodieke wisselkollekties die de belangstelling van het le zend publiek blijven aanwakke ren, enz. Daarnaast zijn er andere akti vitelten: meewerken aan de opleiding van de kursisten Akte van Bekwaamheid biblioteka- Hutsepot, een allegaartje van allerlei ingrediënten die zoetjes naar binnenglippen. Aangezien deze hutsepot tegenwoordig 'in' is, misschien een retro-modeverschijn- sel, willen wij er ons toe verbinden u wekelijks onder bovengenoemde titel een resem al dan niet te slikken karnavalsnieuwsjes voorschotelen. Laat ons maar van start gaan Werkdagen Van begin december af zal er één dag werkgelegenheid bijkomen in de gebouwen waar de kamavalisten langzaam maar zeker aan hun wagens beginnen te timmeren. Voortaan kunnen zij elke maandag-, woensdag-, en vrijdagavond van 18 tot 23u en elke zaterdag van 9 tot 18u terecht in de Fiberfleet of in de werkruimte Diddens-Van Asten. Nieuwe groepen Elk jaar komen en gaan er nieuwe en oude groepen. Tot diegenen die gaan behoren de Zwanzers. Een groep die het na onze jubileumstoet trouwens niet onder stoelen of banken stak dat het voor de laatste maal was dat men hen te Aalst zag opstappen. Als nieuwkomers mogen wij reeds met zekerheid een drietal groepen verwelkomen. De benjamins van dit drietal zijn de «Snokkers», een groep jeugdige kamavalisten tussen de 13 en 16 jaar. Verder zijn er nog de «Plekploosters» en den «Boival». Ook de jongens die vroeger de «Krocht» open hielden denken eraan om met een groep van start te gaan. Ex-kandidaatprins Herman I zou hiervan de leiding nemen. Eerste prinsenbal Vorige zaterdag hield Prins Michel I in de Sint-Annazaal, Roklijfstraat te Aalst zijn eerste prinsenbal. Het werd een echte Aalsterse kamavalsavond opgeluisterd door de FS Band onder de leiding van Mare De Cock. Wie zeker niet op het appel ontbraken waren de twee kandidaat-prinsen. We dachten dat Polle Kepernagel niet kon zingen, maar hij deed de zaal daveren met «Ge meigt changelren», op de melodie «Wij zijn twee vrienden» Ik ben appelblaat zjiegroen 't Miest achter men oeren Door kane kik na niks oondoeng Moor 'k doeng men devoeiren As scheipen van onze stad Meigde zu naas nl zing Na zender al en handvol weg Sebiet volgt nlmmero ting En zedde geel of rood Of zedde klein of groot Refrein Ge meigt Changelren, a volontei 't Stadhuis es just ne kleirenteevee En springt de kiezer uit ze vel Och dienen es toch nooit ni van tel Wie klapt er nog oever zoo'n bagatel Want in de stad zeit elke groep groep groep Ter zitten hooren in de soep soep soep (2x) Ze gon me ons hier neweir ne gank. (2x) As veir a deir pinklampen stoon Die de mensjen ambeteiren Veegt dor gerest a voeten oon En go moor reklameren Lowieken kaan dovei nen trik Ei ze gerief wel boi E geift wewoein ne fermen tik En 't pinken es verboi En pinkt da geel of rood Of es da klein of groot. De Mert die wert na ottovrei Al d'otto's goon verdwoinen Lest zoi en ferme poes on moi Na kemmen schoverdoinen Allien 't is 8poltig zoi die griet 'k Em door na men commers 'k Verdien na zjust iet mier as Komt da oeik in. de pers Mor werd de mert na bloit Ofzendeboimengroot. -/Cr. Michel school mei ujn Muppel-show weer de hoofdvogel af. (SJ) Enrico lachtte even (appelblauwzee-)groen, maar wist eveneens met zijn gekend stemtimbre de zaal in vervoering te brengen. Ook de chevaliers van de Koolstraat zetten hun beste stemmetje voor onder de leiding van Antoin. Hoogtepunt van de avond werd echter toch de heruitgave van de Muppetshow. Zoals tijdens de prinsenverkiezing deed deze show het ook nu weer. Vooral de passage met de zwarte vlaggen werd op luid handgeklap onthaald. De straatnamen waren nu vervangen door namen van gemeenten Dendermonde, Sint-Gillis, Mortsel, enz...we blijven thuis. Feestkomiteevoorzitter Frans Wauters en AKV-voorzitter Kamiel Sergant konder er goed mee lachen. Het zijn tenslotte toch Aalstenaars, en die kunnen soms tegen 'ne steek'. Op het bal waren heel wat buitensteedse delegaties aanwezig o.a. de Hovaardige Boeren uit Lede en de prins van Dendermonde met zijn gevolg. Ze komen nu maar al te graag af nu de Aalstenaars toch binnen hun grenzen moeten blijven en geen direkt gevaar meer betekenen voor hen. S.J. ris, voorbereiden van de ver gaderingen van de Kommissie van Advies van het stedelijk bi blioteekwezen en het uitwer ken van allerlei initiatieven die daaruit voortvloeien (b.v. be kendmaken tijdschriftkollek-, ties, voorbereiden van biblio- teekfolder om massaal te ver spreiden!), gesprekken met de beheerraad van vrije bibliote ken met het oog op^fusie, over namen, rationele .samenwer king ten bate van de bevol king enz... REALISATIES 77 - 78 Baardegem De wijkbiblioteek van Baarde gem (2000 inwoners) werd in gericht op moderne wijze in de vroegere gemeenteraadszaal op het gelijkvloers met een to taal nieuw boekenfonds van ruim 4000 banden. Heropend op 1 oktober 1977 mocht het zich verheugen in een ruime belangstelling. Nieuwerkerken In de jongensschool werd een klas netjes opgefrist en inge richt tot een biblioteek met 8000 nieuwe boeken, geopend op 19 december 1977. De be langstelling groeit gestadig. Door het verspreiden van huis aan huis omzendbrieven (1900 voor de 5700 inwoners), door het organiseren van een «smurfen-teken- en schilder wedstrijd» rond Karnaval en door een ledenwervingsaktie wordt getracht de drempel vrees te overwinnen. De boek handel hielp door het ter be schikking stellen van enkele prijzen. De Arend Deze wijkbiblioteek werd in mei 1978 volledig heringericht: nieuw geverfd, nieuw funktio- neel biblioteekmeubilair en 'vervanging van meer dan 2000 boeken. Vanaf 1 september 1978 werd de uitleenuren beter aangepast aan de noden van het lezend publiek. Reeds is er grote belangstelling waaraan het verspreiden van een om zendbrief in 2750 ex. zeker niet vreemd kan zijn. Terlinden Vernieuwing, uitbreiding en modernisering van het gebouw in 1975 en de herinrichting, de oordeelkundige uitbouw van het boekenfonds en een biblio- tekaris die bizonder goed met zijn publiek kan omspringen bezorgden deze filiaal prach tige uitleenresultaten. Ten Berg Met het biblioteek-meubilair van «De Arend» werd wijkbi blioteek «Ten Berg» uitgebreid. Deze ruime landelijke filiaal in een nieuwe woonwijk mag zich verheugen in grote belangstel ling en goede werkingsresulta ten. Ook hier was er met Kar naval een tekenaktie. Sint Job Begin juni 1978 werd deze bi blioteek herschikt en van aan vullend meubilair voorzien zo dat meer dan 2000 nieuwe boeken konden worden aan gevoerd. Een ruime bekend making aan de plaatselijke be volking resulteerde onmiddel lijk in een sterke stijging van de uitleenresultaten. Met de nieuwbouw wordt het nog be ter. Mijlbeek Deze afdeling hervatte haar ak- tiviteiten op 1 juli 1978 in de ruime, nieuwe lokalen aan de Moorselbaan. Grote étalages naar de drukke straat, een vol ledig nieuwe startkollektie van bijna 7000 boeken, aange paste uitleenuren (9u per week) en een gelukkige wijkbi- bliotekaris deden wonderen: in juli 1978, in volle zomer, 2112 uitleningen... Heilig Hart Van haar muffe, veel te kleine behuizing op de eerste verdie ping verhuisde deze wijkboe- kerij naar een echt openbaar lokaal op het gelijkvloers in de Driesleutelstraat51. De nieuwe biblioteek is uitgebouwd naar de meest moderne opvattin gen: ruim, aangenaam, luchtig. De heropening gebeurde op 25 september II. en de uitleenuren (9u per week) zijn aangepast aan de behoeften van een hoofdzakelijk pendelbevolking. Met het oog op het stimuleren van lektuur hadden een reeks aktiviteiten met Krea plaats. Meldert Nog vóór het einde van het jaar, vermoedelijk op maandag 18 december, gaat te Meldert een nieuwe wijkbiblioteek van start als gevolg van de overname door de stad in maart 1978 van de private uitleenbiblioteek van het Parochiecentrum. Een cen traal gelegen lokaal, het gelijk vloers rechts van het mooie gemeentehuis, wordt in orde gebracht. Bibliotekaris wordt waarschijnlijk Karei Wille van Meldert zelf. NOG VIJF WIJKBIBUOTE- KEN! Ook de resterende deelge meenten komen aan bod. In afwachting dat gunstig verlo pende onderhandelingen tot goede resultaten leiden wor den boekenkollekties aange legd voor nóg vijf wijkbibliote- ken. Reeds heel wat geld en energie werden hieraan be steed. DE DISKOTEEK Begin april 1978 werd de disko- teek overgebracht naar een prachtig, vernieuwd lokaal van ruim 75 m2 waar vroeger min der dan de helft beschikbaar was. Om een betere kwaliteit te In verband met het eventueel heffen van een^verhaalbelas- tlng» bij de werken in de straat die dwars door de gemeente heen Moorsel met Asse verbindt werd te Meldert zopas een Komitee opgericht. Genaamtekend door een aantal «aange landen» richtte dit Komitee aan het Kollege van Burgemees ter en Schepenen volgend schrijven. Meldert, 19 november 1978. Geacht College, In verband met de jongste be roering over het al dan niet be talen van verhaalbelasting bij de nieuwe straatbedekkingen en -verbeteringen, willen ook de bewoners van de verbin dingsweg Moorsel-Asse (zijnde de Klaarhaag-, Kokerij-, Dorps- en Putstraat) een duide lijk standpunt innemen. We wil len hieromtrent de feiten en de argumenten op een rijtje zet ten. Volgens de inlichtingen (uit zeer goede bron) die we inge wonnen hebben, was het nieuwe traject van de verbin dingsweg reeds goedgekeurd in '76 (vóór de fusie). Volgens dezelfde inlichtingen konden de werken reeds in '77 uitgege ven worden. Dit is uiteraard niet gebeurd en het kleine Meldert werd overgedragen aan het Grote Aalst met een boni van om en bij de 5 miljoen. Thans horen wij de wildste ge ruchten: belastingen op voet paden, wegzate, riolering en straatbedekking, geen belas ting wanneer de bestaande weg niet verbreed wordt, ook geen belasting wanneer de plannen van de werkzaamhe den reeds vóór de fusie be stonden, enz Om eindelijk te weten waar wij écht aan toe zijn werd besloten een comité op te richten dat deze kwestie op de voet zal volgen. Dit comité heeft al een standpunt ingenomen en ar gumenteert: 1) alle bewoners van deze verbindingsweg hebben vroe ger (als gemeenschap) alle nieuwe en verbeterde straten helpen betalen in al die jaren vóór de fusie. 2) deze bewoners hebben tot nu toe felle hinder gehad van de zeer slechte staat van het wegdek en omdat zij nu het langst deze slechte toestand gekend hebben, worden ze nu nogmaals «gestraft» (hoe kan men het anders noemen) door deze heffingen ingevolge de gebeurde fusie. 3) de stok achter de deur van wege het schepencollege (zijnde de beslissingen van de bestendige Deputatie en van het Ministerie van Binnen landse Zaken i.v.m. de defici- .taire steden) houdt geen steek: het deficit van de stad Aalst is het gevolg van diensten en werken ten bate van de gehele Aalsterse bevolking en daarom worden die lasten in meerdere mate afgewenteld op die be paalde toevallige bewoners van zo een straat. 4) het principe van verhaalbe lasting op zichzelf is onrecht vaardig. Een weg is een ge meen goed waarvan iedere burger kan genieten en dus niet enkel de bewoners van zo een straat De lasten ervan moeten dus door de gemeenschap als geheel gedragen worden. De eigenaars-van gronden die aan een grote autoweg liggen beta len toch ook geen verhaalbe lasting op die autoweg? Als gevolg van deze eenvou dige argumenten hebben de bewoners bij monde van dit comité éénparig besloten een weloverwogen, doelgerichte en kordate actie te voeren tegen deze verhaalbelasting. Daarom vragen zij in de eerste plaats een duidelijk en ondub belzinnig standpunt vanwege het stadsbestuur. Ondergetekende personen, wonende langsheen het gehele traject, hebben zich voorge nomen de gehele bevolking te sensibiliseren en geen duim breed toe te geven aan welke manipulatie of argumentatie ook. Ons standpunt is zonder meer duidelijk: WU BETALEN HET FUSIEGELAG NIET. Hopende op goed gevolg van dit schrijven en op een ondub belzinnig standpunt vanwege het stadsbestuur, verblijven wij, Hoogachtend Het Comité. FEESTPROGRAMMA 1978 Zondag 3 december Om 18.30 uur in de St. Martinuskerk: plechtig lof met ser moen en processie. Verzameling om 18.15 u stipt in de kerk in prachtkleding. Zaterdag 9 december Om 20.30 uur opening van de Sinte Barbarafeesten. Concert door de Muziekkapel in de turnzaal van de kazerne Zondag 10 december Om 9.30 uur: Bijeenkomst in de kazerne in prachtkleding. Om 9.45 uur: Schouwing van het korps door de Offider- dienstchef. Neerleggen van bloemen aan de gedenkplaat «Louis De Rijck». op de koer van de kazerne en ter nagedachtenis van de overleden leden. Om 10.15 uur in de St. Jozefkerk: plechtige Krijgsmis met zang, orgelspel en opgeluisterd door de Muziekkapel van de Brandweer. Na de kerkelijke dienst: optocht door de stad. Omstreeks 11.15 uur: plechtigheid op de koer van het brandweercentrum, Afroeping der dienstjaren, uitreiking van eretekens door de heer Burgemeester, huldiging jubila rissen en leden die de Erewacht vervoegen. Om 13.30 uur: In de zaal «F.F.R.», Officieel Banket, aange boden aan de genodigden, brandweermannen, erewach- ters, veteranen, muzikanten en hun dame. Zondag 24 december Om 11.00 uur in de St. Martinuskerk: H. mis met offer opgedragen ter nagedachtenis van de overleden leden. Zondag 14 januari 1979 Om 15.00 uur in de salons Verspaille, Keizerlijk Plein 61 Aalst- Drie Koningenfeest voor de kinderen van de brand weermannen en muzikanten Sy De sy kei kunnen waarborgen werd ee kosteloze en regelmatige kt trole van cellen en naalden vai de klankapparatuur van de Ie den van de diskoteek ii voerd vanaf 1 september II. H< publiek reageert gunstig omdi deze service ook het eigen pla- tenbezit ten goede komt. ADOLESCENTEN EN JEUGD Voor betere opvang van dt adolescenten uit de jeugdbi blioteek werd dicht bij de uit leenbalie van de hoofdbiblio teek een afzonderlijke adole scentenbiblioteek opgerich met koncentratie van de boe ken in het volwassenenfonds Zo verloopt de integratie vai jongeren in de hoofdbibliotee vlot. In de centrale jeugdbiblioteel werden uit versleten boeken ck prentjes geknipt die dan siste matisch ter beschikking van d schoolgaande jeugd worde gesteld. Dikwijls komen ze o» deze manier voor het eerst i kontakt met de openbare biblio teek. Dit jaar was de Jeugdbibliotee tien jaar jong. Aan d< smurfenteken- en schilder wedstrijd en aan het biblioteek kruiswoordraadsel namer honderden kinderen deel. Z( ontvingen allen een prijs. Z< met de openbare biblioteek ii aanraking gekomen zijn velei onder hen uitgegroeid tot ver woede lezers en propagandis ten. EN... de kapaciteit van de open kastbiblioteek werd met ruir 5000 banden verhoogd in wachting van de afwerking va het Kultureel Centrum de dokumentatie-, lees- referentiezaal werd belangrij uitgebreid voor een betere op vang van het publiek de personeelsruimten in d hoofdbiblioteek worden funk tioneel aangepast een openbare diateek is i opbouw en gaat van start zodr daarvoor een gepaste ruiml kan worden vrijgemaakt. UITLEENRESULTATEN OKTOBER 1978 In vergelijking met oktobe 1977 waren de resultaten di jaar als volgt: hoofdbiblioteek 15 613 ni tegen 14 748 in oktober 1977 o 865 meer. leeszaal 1506 tegen 1504H in oktober 1977 of 2 minder. jeugdbiblioteek 3807 tegei 3464 in oktober 1977 of 34J meer. St Job (rustoord) 6 tegen 1 in oktober 1977 of 9 minder St Job (fil. 1) 1456 teger 1150 in oktober 1977 of 30< meer. Arend (fil 2) 2505 teger 2440 in oktober 1977 of 6! meer Terlinden (fil 3) 2237 tegei 1824 of 413 meer. Ten Berg (fil 4) 2536 tegei 2359 of 177 meer. Mijlbeek (fil 7) 1826 tegen of 1826 meer. H. Hart (fil 8) 1942 tegen »o 1239 of 703 meer Nieuwerkerken (fil 5) nu ST 1071 of 1071 meer. «D Baardegem (fil 8) 922 tegen 1146 of 224 minder. In totaal voor de maand oktol zijn er 5534 uitleningen mi gebeurd in 1978 dan in oktol 1977 wat een groei betekef van 18,88%. In de diskoti zijn er 540 minder of een ver-| mindering van 7,88%. Alles samen is er een aanwins van 4994 eenheden De totale boekenuitleen van ja nuari tot oktober bedroe 291.454 voor 78 tegen 266.09 of een vermeerdering 25.358. Voor de platenuitleen is er eer vermindering van 59.584 mil 57.168 2416. Alles samen is er een stijging van 7%. Verheugend is het feit te kunnen vaststellen dat het begrip tussen vrije en stede lljke biblioteken de laatste ja ren is gegroeid. Gehoopt wordt op een eer lijke oplossing die een waar dering zou betekenen voor de vrije bibiiotekarissen- Deze hielden immers met zo veel inzet en vaak In moei lijke omstandigheden de lek- tuurvoorziening in stand waar vroeger de overheid te kort schoot. Het Aalsters stadsbestuur is alleszins biblloteek-minded en biedt de mogelijkheid tot kwalitatieve en kwantitatieve uitbouw. Terwijl door het teruglopen van het bevolkingscijfer hel aantal potentiële lezers daalt evolueren de uitleencijfers steeds in stijgende lijn. LH e Inl vai en acl de

De Voorpost | 1978 | | pagina 8