Syndikale Kamer der Verenigde Aannemers in feest ER WERD DIT JAAR MINDER GEDOUWD Kunst te koop te Aalst Aalst, rijk aan monumenten en gedenkplaten ZWARTE BENDE VAN RENE VERSTUYFT Sportraad Aalst organizeert sportbeurs van Vlaanderen'79 De Voorpost - 1-12-1978 - 9 Op zaterdag 25 november 1978 werden 48 personen, werk zaam in de bouwsektor, gedekoreerd. Deze plechtigheid ging door in de feestzaal van het stadhuis te Aalst in aanwezigheid van de burgemeester de heer D'haeseleer, op initiatief van de Syndikale Kamer der Verenigde Aannemers voor de bouwnij verheid in het Arrondissement Aalst. De burgemeester opende de avond met een kort welkomst woord. Hij wees erop dat deze Syndikale Kamer een van de zeldzame beroepsverenigin gen is die volgens de traditio nele geplogenheden nog een jatroonsdag vieren. Dat is zeer )elangrijk omdat op een derge- ijke dag een bewustzijn ont staat van lotsverbondenheid en van de noodzaak om in deze moeilijke tijden samen te wer ken. Er moet een tijd komen waarin werkgevers en werk- nemers samen twee handen op één buik zijn, om het ekonomi- sche tij te keren. Het stadsbe stuur wil onder meer met zijn "•ekonomisch beleid een derde jr hand zijn om de bouwnijverheid ®Ar van dienst te zijn, daar waar het enigszins mogelijk is. Hierna nam de heer Marcel Daelman, voorzitter van de Syndikale Kamer, het woord. De Raad van Beheer der Syn dikale Kamer verheugt zich te mogen vaststellen dat haar ak- tie en werking ten zeerste op prijs worden gesteld. De wer king dient zo gesteld te worden dat gemeenschappelijk de be langen van elke onderneming behartigd en verdedigd wor den. De wisselende behoeften en problemen in de bouwsektor vragen de volledige aandacht en inzet van het bestuur. Er wordt op aangedrongen dat onze regeerders de oude spreuk nog immer waarderen: «als de bouw gaat... gaat al les». Het grote aantal onzeker heden, het gebrek aan vol doende opdrachten en de erg konkurrerende prijzen stellen hoge eisen aan het onderne merschap. De ekonomische bedrijvigheid dient met de meeste spoed aangemoedigd en opgedreven te worden. De passende maatregelen hier voor dienen dringend genomen te worden. Hierna werd overgegaan tot de uitreiking van de eretekens, wat gevolgd werd door een plechtige heilige mis in de de- avond werd afgesloten met een feestbanket in de Salons Carl ton. Voordat de genodigden echter aan tafel gingen maakte de heer Daelman een kleine te rugblik op het jaar 1978. De woningbouw, afzonderlijk of in groepsvorm, verminderde. An derzijds is de uitvoering van openbare werken in gebreke gebleven. Na negen maanden was slechts 56% der kredieten be steed. Zo deze kredieten niet gebruikt worden, betekent dit een belangrijk verlies van werkgelegenheid voor de on dernemers en hun personeel. De Nationale Konfederatie van het bouwbedrijf heeft dan ook aangedrongen bij de regering om aan deze toestand te ver- helpen. G.D.B. Na een jaarbeurs en een lentebeurs, die er ook komt, heeft Groot Aalst nu ook een «Sportbeurs Vlaanderen 79». Zoals we reeds eerder in deze kolommen konden mededelen werd dit initiatief, dat de sport ten bate al leszins moet worden toegejuicht, door de Sportraad van Aalst genomen. Deze Sportbeurs zal naar ons ge voelen heel wat belangstelling meedragen, want prak tisch iedereen is in een of andere tak van de sport sterk geïnteresseerd. En in die sportbeurs zal iedere sporttak ook ruim aan zijn 'trekken komen. Deze «Sportbeurs Vlaanderen 79» heeft plaats van 18 tot 23 mei 1979 en sluit aan bij de Sportweek die terloops gezegd, gelet op de ruime belangstelling nu wel een veertiendaagse zal worden Aan de handelaars en fabrikanten van sportartikelen wordt gedurende ge noemde sportbeurs de gelegenheid geschonken te expose ren. Anderdeels zullen ook demonstraties worden voorzien, waarbij dan vooral de nadruk zal worden gelegd op de minder gekende sporttakken. Ook de sportklubs krijgen een ruimte ter beschikking en kunnen van deze gelegenheid dan profiteren om belangstellenden met een of andere sporttak meer vertrouwd te maken. Deze Sportbeurs van Vlaanderen heeft plaats in de ruime Keizershallen, en de officiële openingsplechtigheid is voorzien voor vrijdag 18 mei om 19 uur, met een sportcolloqium. De sportbeurs is dagelijks toegankelijk voor het publiek van 10 tot 20 uur. De «Sportbeurs van Vlaanderen 79» wordt voor de sportlief hebbers een enige gelegenheid om ook eens kennis te maken met volleybal, cyclobal, turnen, enz... Vermelden we nog dat de inkomprijs vrij laag werd gehouden. Voor amper 20 fr kan men er in. De sportdemonstraties die in de spekta kelzaal van de Keizershallen worden gegeven er zijn ook gesprekken met sportvedetten voorzien beginnen iedere avond om 20 uur. Er wordt uiteraard een katalogus uitgege ven waarin men alle bijzonderheden kan terugvinden no pens deze organisatie. Tenslotte kan men voor alle inlich tingen terecht bij het Sekretariaat dat gevestigd is in de Kattestraat 33, of ook telefonisch op het nummer 053- 215751 van 8u30 tot 12u en van 14 tot 17 uur. J.V.H. Bloemenveiling. MARMEREN OF STENEN GEDENKPLATEN Dergelijke gedenkplaten vindt U in de Kattestraat in het Oude vrouwenhuis, aan de zwem kom in de Kapucijnenlaan, aan het politiebureel op het Kannu- nikCölinetplein, aan het Hospi taal in de Gasthuisstraat, aan de kapel van de Werf, voor ge sneuvelden en opgeëisten bij de ingang van het stadhuis, voor Jean Charles Frangois Cumont in het Oud-Hospitaal, in het sportcentrum in de Parkdreef, voor adjudant Bou- chenaere in de ingang van de rijkswachtkazerne in de Den- derstraat, voor Polydoor De Paepe op de binnenkoer van het stadhuis, voor politiekom- missaris Van de Winckel, Fritz De Wolf, eveneens op de bin nenkoer van het stadhuis, in het rusthuis St.-Job, aan de noordzijde van het Belfort, in de school van de Vrijheidsstraat, in de stadsschool van de Bin nenstraat en aan de Waterto ren. In de St.-Jorisstraat hing vroe ger dat van majoor Cans, nu echter verdwenen. LH Tijdens een banket voor de syndikale nijveraars, een zicht op de eretafel met voorzitter Marcel Daeleman e Jan Venstermans. hoofddirekteur N.C.B. (EDV) strijders voor de onafhankelijk heid in 1830 op de binnenkoer van het stadhuis, dat van ge sneuvelde brankardiers op de binnenkoer van de vroegere Pupillenschool aan de Graan markt en dat van M. De Bruyn op het Vredeplein. Van Koning Albert is er de gedenksteen aan de Albrechtlaan en van Konin gin Astrid op het Keizerlijk Plein. Verder vinden we nog stand beelden van gesneuvelde Pu pillen op de Graanmarkt, van schepen Désiré De Wolf in het stadspark, van Priester Daens op de Werf (eveneens van M. De Bruyn), van de H. Begga in het Begijnhof, van Albert Lié- nart in het Beukenhof, van het H. Hart en 40-'45 in de St - Vincentiusschool aan de Eik straat en van F. Lambrechts in het Begijnhof de Nationale Prijs Groene Ruimten. BRONZEN GEDENKPLATEN Een reeks bekende Aalste- naars werden met een bronzen gedenkplaat bedacht. Zo Vale rius De Saedeleer tegenover het verdwenen geboortehuis in de Nieuwstraat, dat van Gus- taaf Pape in de St.-Jobstraat (nr. 103), dat van F.J. De Smet in de Kapellestraat, van Arthur De Loose, vroeger aan de Graaf van Egmont op de Gr. Markt en nu in het Liberaal Cen trum, Korte Zoutstraat, dat van Gust Van der Stock aan zijn woonhuis op de Molendries, dat van Hugo Lefèvre aan de ingang van het stadhuis, dat van Kamiel Liénart in de St.- Kamielschool, dat van Dr. André Goffaerts in de O.L.V.- Kliniek, dat van Marcel Bom- beeck aan zijn woonhuis, Kool straat 66 en dat van Louis De Rycke in de Vrijheidsstraat. Verder zijn er nog bronzen ge denkplaten aan de Herenwo ning van Langenhove in de Ka pellestraat (rechtbank), aan het St.-Jozefskollege ter herinne ring van het honderdjarig be staan, boven de doorgang in de Pontstraat naar het Begijnhof en op de Albrechtlaan aan de Na een erg stille periode wordt Aalst in de komende weken weer overspoeld met tentoonstellingen van alle soorten. Het begint al vanavond met de opening om 20 uur in het Oud-Hospitaal waar werk zal worden getoond van Herman Verbaere uit Wetteren. Een initatief van de vrienden van het Oud-Hospitaal. Verbaere is vooral bekend om de ontwerpen van postzegels. Morgen eveneens om 20 uur zal William Sweetlove uit Oos tende in New Reform een mani festatie houden waarbij een werk zal worden begraven. Een aktie «Kuituur fosiel» noemt hij dat. Tot 11 december. Italia Oggl Een vrij belangrijk tentoonstel ling van hedendaagse Itali aanse kunst opent op woens dag 6 december in galerij Pieter Coecke. De kunst uit dat land is de laatste jaren zeer sterk vooruit gekomen op de interna tionale kunstmarkt. Namen als Manzoni, Pomodoro, Fontana, Rotella en Boero spreken tot de verbeelding van menig kunst verzamelaar. Vooral de jaarlijkse kunstmarkt van Bologna is een grote stimu lans geweest voor de Italiaanse kunst. In Pieter Coecke komt bij de reeds eerder genoemde na men nog werk van: Adami, Baj, Balderi, Baruchello, Carmi, Cavaliere, Cordero, Crida, Del Pezzo, Dova. Echaurren, Gilio- li. Melotti, Pardi, Pericoli, Picci- nelli, Piessi, Poggiali, Pozzati, Sarri, Sdavolino, Tadini en Ta rantino. (foto: werk van Pardi): Tot 15 januari. Ter gelegenheid van deze druk bezette Italiaanse weken in Pieter Coecke wordt ook het design uit dat land uitvoerig ge toond. Het is bekend dat ook op dat gebied de Italianen tot de uitblinkers behoren. Om het Italiaanse hoofdstuk van dit artikel af te sluiten kunnen we tenslotte melden dat van uw dienaar Roger D'Hondt in het 'decembernummer van het Mi lanese kunsttijdschrift «Flash Art» een artikel verschijnt over de recente ontwikkelingen in de Belgische kunst. In de bank Brussel-Lambert opent op vrijdag 8 december een tentoonstelling van «he dendaagse kunstenaars uit West-Brabant». Veel bekende namen zitten tussen de 11 ex posanten blijkbaar niet. Tot 21 december. In galerij «S65» waar men blijkbaar geen rust meer kent, wordt van 14 de cember tot 12 februari 1979 werk getoond van Benjamin Levy en Maurice "Pasternak. De onlangs overleden René Verstuyft heeft eigenhandig een le vensverhaal geschreven dat hij Memoires - noemt. Hij gaf het verhaal aan Louis De Lentdecker in de hoop dat het ooit zou gepubliceerd worden. Over zijn Memoires- en hun gesprekken daaromtrent had Verstuyft ook schriftelijk kontakt met LDL. Hierbij een afdruk van een brief van Verstuyft. Uit de tekst en het geschrift blijkt dat het onmogelijk is het verhaal van de gewezen bendeleider die 36 jaar in de gevangenis bleef zonder meer weer te geven. De Lendtdecker heeft getracht de gesproken en geschreven verhalen van Verstuyft samen te brengen tot een geheel en, vergeleken met de stukken van het dossier en de persverslagen over het proces een verhaal op te bouwen dat leest als een romanOmdat het leven van Verstuyft en zijn handlangers in een nu onvoorstelbare tijd, voor al de mensen in het arme Vlaanderen van toen, écht een (soms zwarte) roman was. Weldra leest u exclusief in DE VOORPOST het verhaal van 'De zwarte bende van René Ver stuft-. ifcjUryaL 0 aU^e. li» -A' I&UK. j&eV^-C/VT In het kerstnummer van de zeer Interessante «Mededelingen» van de V.V.A.K. verscheen een inventaris van Standbeelden en Monumenten te Aalst. Wees niet verwonderd dat het aantal achteraan in de veertig beloopt al zou U er persoonlijk zo voor de vuist weg misschien slechts een tiental kunnen opnoe men. Daarenboven wordt door steller nog gevraagd moest er en soms een vergeten zijn het te willen melden. Gedurende de maand december loopt de eindejaarstentoonstelling in het Kultureel Centrum A ffligem. Deze omvat kunstwerken uit gans de wereld én kreeg ae naam Het geschenk uit vreemde landen- getroffen staat hier op de Houtmarkt en werd gemaakt door W. Van Buscem. Ook de monumenten die verwijzen naar het oorlogsgebeuren zijn goed gekend als dat (samen met het H. Hart) van Mijlbeek (vóór de kerk) voor de slachtof fers van '14-'18, dat van de Beide zullen er tekeningen en etsen tonen. Voor Pasternak is het geloven we zijn eerste ex positie in Aalst terwijl Benjamin Levy als een suksesrijke ten- nu STANDBEELDEN «De zwarte man», Dirk Mar- 01 tens, op de Grote Markt kennen zelfs de schoolkinderen uit de >ei deelgemeenten. Dat het een iet werk is van W. Geefs weten ze ier waarschijnlijk niet. Het beeld jnt van Johannes Nejaomucenus ek dat ook veel in Tirol wordt aan- toonstelling in «S65» achter de rug heeft. Het spreekt vanzelf dat wij dit alles op de voet vol-l

De Voorpost | 1978 | | pagina 9