f lm tof <m/ bbie DE BALLADE VAN DE GROTE GRIEZEL: EEN RAAK SCHOT! 32 - 15-12-1978 - De Voorpost De toneelgroep Kunst, Licht en Vrijheid bracht één van de meesterwerken van Michel De Ghelderode op de planken: De ballade van de Grote Griezel, de Ghelderodes toneelstukken worden veel gespeeld in het buitenland, maar deze Belgische schrijver lijkt in ons land onbekend, of moeten we zeggen onbemind? Eén grote griezel, maar een sterk stuk teater. JM Een kassukses spelen kan elke toneelgroep, maar KLV bewijst haar inzet én haar kunde door elk jaar een stuk te brengen dat een bewust-afstand nemen van het gewone spel is. Dit sei zoen is dat de Grote Griezel geworden. In de vroegere stadshalle. Schoolstraat, werd een speciaal podium gebouwd: een verhoogde planken vloer van een twintig meter lang en een vijftal meter breed. Er wa ren echter heel wat neven- piato's aangebracht, zodat de toeschouwer zich voortdurend op andere plaatsen waande. Het publiek werd tussen de verschillende plato's in gezet, zodat men eens in de aktie en een volgende keer tussen de akties zat. Soms is de ene toe schouwer wat bevoordeligd, maar als het spel zich aan de andere zijde afspeelt, moet hij al zijn zinnen gebruiken om het te kunnen volgen. Op het grootste middenplato krijgt ie dereen dezelfde rechten. Toch moet de aandachtige toe schouwer als het ware met de afstand meedenken... Qua ruimte werd er eigenlijk niets nieuws getoond: men heeft eenvoudig teruggegre pen naar de middeleeuwen. Het stuk zou evengoed in een traditionele toneelruimte kun nen gespeeld worden, het is trouwens in 1935 geschreven voor een toen «gewone» ruim te. Maar de Ghelderode droomde er indertijd reeds van het publiek in de ban van de aktie te houden. Daarom werd het toneel in deze tijd een eigen gelaat gegeven, zodat de men sen aan den lijve konden bele ven en ondervinden, wat de Grote Griezel is. De bedoeling is en blijft de wreedheid van het fascisme aan te klagen, de mensen ergens het lijf-aan-lijf effekt te laten ondervinden, het fysiek tastbaar te maken. Daarom werd aan het geheel een doodse, makabere, ontzet- -tende indruk gegeven, het werd een soort ceremonieel. en dekorelementen lijkt het ons een veeleisend spektakel. Dat de KLV-ers zoiets durven op de planken brengen is niet alleen bewonderenswaardig, maar ook de manier waarop het ge beurde dwingt ons tot dank baarheid. Iedere akteur of ak- trice moet gespeeld hebben in een soort artistieke waanzin en met een komplete overgave. Van de regisseur, Anton Co- gen, die niet alleen zijn beste beentje voorzette, maar zijn hele hart in het stuk stak, ver namen we dat de overgang tussen «het stuk lezen» en «het stuk opgevoerd zien» enorm, bijna onmogelijk is. Voor dit monumentale spektakel op vier of vijf plato's was een totale mo torische kracht nodig. Dat deze amateurs vaak tot twee, drie uur 's nachts repeteerden zon der morren is zeker waardeer baar. Het resultaat hiervan is verbluffend! Waarschijnlijk komt dit door een zelf- overtuigd zijn van het gevaar en willen de spelers met vlees en bloed ingaan tegen het overal dreigende fascisme, zij het dan alleen maar op het tea ter. Het heeft des te meer zin, daar wij op dit ogenblik leven in En kan dat niet een figuur uit een schilderij van een Vlaamse Primitieve voorstellen? (JM) VAN VLAAMSE AFKOMST Michel de Ghelderode is een auteur van Vlaamse afkomst. Hij werd geboren op 3 april 1898 te Elsene en overleed op 1 april '62 te Schaarbeek. Na een hevige mystieke en morele krisis, brak hij met het katoli- sisme. Reeds op 18-jarige leef tijd begon hij waardeerbaar te schrijven Een toeval bracht hem tot het toneel: ter illustratie van een voordracht over Poe, schreef hij in 1917 La mort re- garde a la fenêtre. In bijna al zijn latere werken zou de dood aan het venster staan Vanaf 1931 werd hij, na zijn stuk Sortie de l'acteur. wat men noemt «un homme qui écrit dans sa chambre». Toen schreef hij zijn beste werken, waaronder De Grote Griezel. (La ballade du grand macabre - 1935). Kenmerkend voor zijn werk is de zin voor het myste rie, het bovennatuurlijke en het irreeële, die gepaard gaat met een volkse spontaneïteit. Het volledige oeuvre van de Ghel derode is stevig geworteld in het volksleven, maar niet min der in de nationale geschiede nis. Het is visueel, het spreekt tot al de zinnen... Hij zoekt naar het diepere we zen van de mens. De gemeen schap echter belet de mens zichzelf te zijn: zij nivelleert! de Ghelderodes personages lachen om hun tranen te on derdrukken HET LEVEN WEER LEEFBAAR MAKEN Het geheel is het verhaal van Breugelland, dat evengoed Vlaanderen kon heten. Men toont de toeschouwer alle mo gelijke heersende ondeugden: menselijke onverschilligheid, wreedheid, onderwerping, machtswellust en noem zelf maar verder op. Een filosoof voorspelt het einde der wereld, maar wordt niet au serieux ge nomen. Maar inderdaad: de dood komt om te vernietigen. Hij maakt echter een keuze en vernietigt slechts diegenen die het leven in Breugelland on draaglijk maken. Het wordt prachtig gesuggereerd: de goeden blijven over en de slechten worden gewoon ge hangen... Tenslotte heeft de dood zijn taak volbracht en sterft op zijn beurt. Hij trad op 'als een soort wreker, of als ie mand die een bevrijder is voor de mensheid. De Grote Griezel is iemand die probeerde het le ven weer leefbaar te maken. Tot slot komt dan «An die Hof- nung» (van Beethoven) een boodschap brengen: er blijft nog hoop voor alle mensen! MET DANK! Over het werk van de KLV- mensen kunnen wij in dit geval moeilijk oordelen. Gezien het karakter van het stuk en de speciale kreatie door de speel- De vernietigingsscène (JM) een sociale toestand die veel gelijkt op deze van de jaren vlak voor de wereldbrand en dit zo wel op mentaal als socio- eko- nomisch gebied. De geestelijke mens van nu is inderdaad rijp voor de Grote Griezel. Moest NU zo een figuur op staan, met moderne middelen: hij zou een kans hebben! De duistere wereld en de even duistere chaos van het fa scisme steekt overal ter wereld, ongestraft, de kop op. Wij den ken maar aan Spanje, aan het dragen en invoeren van nazi symbolen... de openbare in stanties laten het oogluikend toe. Zij doen er niets tegen. Met dit stuk wordt echter een lege batterij weer opgeladen, met elektriciteit van deze tijd. Men poogt de mensen een sein te geven, een vingerwijzing te ge ven: wat te doen als we weer in die toestand raken Jusemina (Olivia De Roo) en Adriaan (Jo zef Ledegen) verpersoonlijken de jeugd en de liefde. Zij zijn het hoopgevend element: het le ven gaat voort Maar zit er niet ergens een addertje onder het gras? Zij zullen een nieuwe maatschappij vormen, maar... met dezelfde ingrediënten. Zij spelen hun rol voortreffelijk. Porpemaas (Odilon Mortier) geeft ons een levensecht beeld van de lamme goedzak. Hij drinkt, geniet van het leven en trekt zich niets aan. Gracienne Van Nieuwenborgh beleeft haar rol zo intens, dat ze zelf niet merkt dat haar stem een paar maal op het passend mo ment overslaat. Zij is een echte Kwijlekwalle op het toneel: een voorbeeld van machtswelluste ling, een wreed, sadistisch en egoistisch gemeen wijf. Haar spel boeide de mensen zeer, hoewel het moeilijk te aanvaar den was: zij vertolkte de vinger in de wonde Ook het spel van Videbolle (Ronald Schollaert) werd ge waardeerd. Deze weten schapsmens, denker en werker wil de mensheid iets beters brengen. Hij is het ook die in staat is de wereld na de grote ramp herop te bouwen. Hoewel hij duidelijk niet bestand was tegen de Kwijlekwalle (hij is té gevoelig en té verstandig) lijkt hij door de komst van de grote griezel wel herboren Aspicus (William Boulembercq) en Basi- licus (Carolle De Jonckheere) vertolken de rollen van minis ters op een zo korrekte manier, dat wij ons even in ons vader land wanen: Beide ministers tonen zich als een echte poli tieker, maar dan in de slechtste zin van het woord: als machts wellustelingen. Zij proberen zichzelf te bewijzen, lossen de problemen op op een eigen manier en proberen elkaar steeds een voetje te lichten. Om de haverklap nemen ze dan ook ontslag... Gerrit Buys (Prins Goeleven) is zeer over tuigend overgekomen. Hij wordt eerst gemanipuleerd door zijn beide ministers. Door een toeval ontsnapt hij aan «de grote ramp» Daarna wil hij de goede zaak dienen en helpt mee aan de opbouw van een nieuw land. Brigitte Corten was een echte ijlbode. Zij ook ver dient een pluim voor deze ver tolking. Maar de hoofdfiguur in het stuk, dé Grote Griezel, (Ne- krozotar Guido Van Hecke) - leek niets meer op een ama teur. Zijn spel was zo overtui gend, spontaan en meesterlijk, dat de aandachtige toeschou wer hem dadelijk als favoriet zou uitroepen. Verder kunnen wij niets meer dan de andere medewerkers feliciteren met hun intens werk. Het stadspersoneel en de technische ploeg van KLV zorgden voor een sober maar doeltreffend dekor. Hoewel er weinig rekwisieten waren (een kast, een zetel, een boom, een troon en een paard) spraken deze dingen voor zichzelf Zij bereikten het beoogde doel. Hilda Wauters trad op als regi eassistente en Romain Mortier zorgde voor het passende «ge luid». Roel Bal versterkte de ef- fekten door zijn prima belich ting en Van Goethem Maria is uiterst vindingrijk aan de kos tumering bezig geweest. Hoe wel slechts vervaardigd van beschilderde jute, onder streepte zij het ware karakter van iedere spelersrol. Ten slotte richten wij een spe ciale dank aan het «Grote Ba- chus der menigte» We verna men dat deze groep mensen het op één week klaargebokst hebben om deze enorme mas- sarol degelijk uit te voeren. Ilse Beemaert, Jean-Paul De Boit- selier, Franöne De Bolle, Laeti- tia Lefevre. Johan Pauwels, Jan en Katinka Pottie. Dolf Se- deyn, Vera Smgelyn en Ann Van Malderen bewezen hier mee uitstekende krachten te zijn. Zij moeten eveneens enorm gewerkt hebben om dergelijke uitvoering te kunnen brengen Waarschijnlijk zitten zij vol builen en krassen door het langdurig over en weer_ kruipen over het plato. Maar de speciale sfeer die zij brachten was onmisbaar in het stuk. TE WEINIG GEWAAR DEERD? Naar ons gevoelen werden deze voorstellingen te weinig gewaardeerd door het publiek. Misschien komt dit doordat de voorziene ruimte nu eens niet een traditionele schouwburg was, maar een soort fabrieks-, halle. Vonden de mensen dit verdacht of past het niet in hun patroon? Het wordt de mensen ook niet aangenaam gemaakt: zij ko men in het duister binnen via een lijkkamer, waar de Grote Griezel opgebaard ligt. Of wil len de mensen niet dat hen de zere plek aangewezen wordt? KLV heeft toch zijn doel bereikt: men heeft er de mensen wel op gewezen dat er iets misloopt. Zij wensen (niet altijd) het pu bliek zijn zin te geven en hen verder in slaap sussen... Het teater van de armoe, wat de middelen betreft, bleek maar al te duidelijk een teater van de rijkdom: zeer rijk aan spirit bracht het een echte boodschap Proficiat mensen van de KLV én regisseur Anton Cogen Wij hopen spoedig nogmaals een dergelijk degelijk stuk te kunnen «beleven». De rol van KLV vonden wij zo belangrijk, dat we even willen eindigen met een uitspraak van Frederik Van Eeden: «Neen, ik houd niet van kunst, maar ik houd van mensen. Ik heb kunst niet lief om kunst, maar om de mens die haar gemaakt heeft» In de Aalsierse bioskopen ga je zo stilaan merken dat de Kerstvakantie voor ae aeur staat, cr verscmjnen deze week ze lts reeds een paar films op hei witte doek waarvan men hoopt dal zij het er enkele weken zullen volhouden, tot de kerst en nieuwjaarsperiode. Zo loopt vanaf vandaag in zaal 1 van cinema Feestpaleis een film die door vele diskofans waarschijnlijk reeds weken met ongeduld wordt verwacht «Grease», de film met Olivia Newton John en John Travolta. De film Grease is op zijn zachts bekeken gewoon een lukseuitvoering van de gelijknamige Brodwaymusical van Jim Jacobs en Warren Casey. Randal Kleisers film is gewoon ontworpen als massakomsuptie En daarmee is alles ver gezegd De taak van de regisseur in deze film is vrij beperkt. De koreografen hadden het blijkbaar voor het zeggen. Naast de kommerciële muziek is het alleen dat vleugje humor die de film redt. Je moet de film dan ook lachend bekijken. Wie de ironie niet inziet is verloren, hij heeft geen film gezien, maar platen beluisterd. Centraal staat pen romance tussen Travolta en Newton-John gesitueerd in het kader van een Amerikaanse High School waar eerstgenoemde zich als leider van de T-Birds geen sentimenteel gedoe met 'grieten' kan veroor loven zonder zijn zwartgejakkerd he-man-imago te schaden. Tot groot verdriet van zijn in hel geheim aanbeden geliefde die zich met haar romantische ideeën over liefde aanvankelijk niet goed thuis voelt bij de Pink Ladies, de vrouwelijke tegenhangers van de T-Birds. Zoals hel nu eenmaal hoort in dergelijke films zal na heel wat moeilijkheden het verhaal eindigen op een happy-end. Dat het hier gaat om een kommerciële bedoening blijkt ook uit de hele entourage. Grote publicitaire kampagnes. verkoop vanT-shirts, posters, stickers, enz. Ook Aalst bleef hiervan niet gespaard. In zaal 2 een gewezen kaskraker waarvan men hoopt dat hij het ook nu weer zal doen -Love story-. Meer uitwijden over deze film die destijds en nu waarschijnlijk ook nog, de tranen met beekjes liet s waarschijnlijk wel overbodig, ledereen kent wel het verhaal vat liefde die zo abrupt afgebroken wordt. Voor de sentimentelen te gaan bekijken of opnieuw te gaan bekijken Cinema Palace pakt uit met een ander soon films. Daar is n aan het Kerstprogramma toe. In de grote benedenzaal zal vanaf vandaag de film - Looking for Mr. Goodhar- lopen. Op zoek naar Mr. Goodbar. n nog m De film vertelt ons het verhaal van een meisje dat zich tijdens de werkuren bezig houdt met de opvoeding van mindervaliden. iets wat haar volledig in beslag neemt, 's Avonds heeft zij echter toch ook nog de tijd om zich uit te leven in 's Wereld giften, of je kan het ook anders zien, om zich bezig te houden met een andere kalegorie verschoppelingen van onze maatschap pij, zij die van kroeg tot kroeg en van bar tot bar lopen. In de studio van de Pulace een zeer goede film die wij reeds vroeger op onze schermen hadden willen zien, -The Turning Point- Het keer punt Deze film van Herbert Ross met in de hoofdrollen Shirley MacLaine als Deedec, Anne Bancroft als Emma, Mikhail Barychnikov als Yuri en Leslie Browne als Emilia voert ons naar de ballctwercld. Emma en Dcedee die vroeger de beste vriendinnen waren hebben elkaar al jaren uit het oog verloren. Emma maakte een schitterende karrière als sterdanseres maar voelt thans iedere dag haar toekom»! meer en meer bedreigt door jonge daaseressen. Deedec heeft zich zonder zichtbaar spijt teruggetrokken in de provincie om te huwen met een vroegere partner, Wayne, van wie zij nu drie kinderen heeft: Emilia. Ethan en Jam na Emilia is achttien en voelt zich op haar beurt aangetrokken door de dans. Beide vriendinnen vinden elkaar terug bij gelegenheid van een opvoe ring. Met ontroering ziet Deedec ook haar vroegere kennis weer. Ade laide, de direktrice van de American Ballet Company en Michael, de briljante ansitieke leider en choreograaf die Emma haar eerste triomf bezorgde Emma moedigt Emilia, van wie zij de meter is. aan om hel ballet als loopbaan te kiezen en krijgt het gedaan dat Adelaide en Michael een auditie afnemen van de jeugdige danseres. Emilia wordt aanvaard en venrekt naar New York voor haar opleiding. Emma die meer en meer verdrongen wordt door Carolyn, een debutante en tevens lijdt onder diktoriale eisen van een avant-garde choreograaf, stelt al haar hoop en koncentreen al haar energie op Emilia van wie zij het talent beseft Emilia wordt verliefd op Yuri, de sterdanser van het ballet, maar zijn ongedwongenheid en trouwloosheid baren haar weldra heel wat zorgen Deedee komt haar dochter vervoegen en knoopt terug betrekkingen aan met haar vroegere minnaar Rosie. Weldra komt het tot een krisis tussen moeder en dochter. De initaticvcn van Emma en wellicht ook de al te grote plaats die Emilia heeft ingenomen drijven Deedec terug naar haar eenzaamheid en rakelen haar half vergeten spijt en twijfels terug op. Terwijl Emilia, tans besloten de voorkeur te geven aan haar karrière. haar eerste suksessen kent, laait een oude en verdrongen rivaliteit tussen de vroegere vriendinnen weer op. en jaagt hen in het harnas tegen elkaar. Een film die wij vooral aanbevelen aan balletliefhebbers, maar die daar naast ook een zeer goed verhaal met sterke psychologische basis. Een film voor cinefielen. S.J.

De Voorpost | 1978 | | pagina 32