hobby en 1978 folklorejaar bij uitstek Een jaar OCMW werking Bloeiende verenigingen voor vrijetijd in 1978 x-terdagnacht op uil verkleed als driekoningen. KWB-leden van en ambachtenmarkt op de Aalsterse Grote Markt gehouden kende zo'n groot sukses dat men er tomatisch het begrotingstekort van de OCMW's bijpassen. Hierdoor worden de Centra dik wijls geremd in hun werking en in de wettelijke taak van het beantwoorden van de plaatse lijke sociale noden INFORMATIE Om over de verwezenlijkingen van de OCMW's te kunnen spreken moet men hierover ge ïnformeerd worden. Met de in formatie liep het in 1978 blijk baar nog wat mank. Heel wat OCMW's zitten op dit vlak nog altijd in de tijd van de vroegere COO's, toen alles zo geheim mogelijk gehouden werd. Wij vinden het persoonlijk be droevend dat het OCMW van Aalst zoals dit van Lede op één jaar tijd slechts 2 perskonferen- ties gaf. In Erpe-Mere werd de pers slechts éénmaal uitgeno digd. Op elke perskonferentie bleek duidelijk de nood aan informa tie, rekening houdend met het enorm aantal vragen van de persmensen. Wij hopen alles zins dat 1979 op dit vlak een kentering zal teweegbrengen. Het is inderdaad belangrijk om weten dat de vergaderingen van de OCMW's geheim zijn en dat de publieke opinie slechts kennis krijgt van realisaties voor zover zij, langs de pers om geïnformeerd wordt. REALISATIES In Aalst waren de realisaties van 1978 niet zo spectakulair, maar daarom niet minder be langrijk. Vooreerst was er de uitbreiding van de sociale dienst met 7 maatschappelijke werkers. Deze dienst kreeg trouwens de beschikking over een gloednieuw gebouw, dat door eigen OCMW personeel gerealiseerd werd. Daarnaast werd gewerkt aan de reorganisatie van de dienst bewezen aktiviteit. Gijzegem hield zijn suksesrijke bosfeesten, dit jaar voor de vijf tiende maal. KAV en KWB stel den weer tentoon, wat wel een jaarlijkse gewoonte aan het worden is: ditmaal vroegen zij de aandacht voor voedings problemen en voor de ge voerde voetpadenaktie... KAV Gijzegem besteedde veel aandacht aan het zelf maken van kinderspeelgoed. Zij ga ven, tijdens een speciaal daar toe ingerichte avond, zelf het goede voorbeeld, en het lukte nog ook! Het hoogtepunt van het jaar 10 - 29-12-1978 - De Voorpost was echter een tentoonstelling van speciale hobby's: in het Gijzegemse rekreatiecentrum kon men kennismaken met ra dioamateurs, film- en fotolief hebbers en met een jonge ver eniging die zich bezighoudt met ruimteonderzoek, plant kunde en andere interessante onderwerpen. In tegenstelling met de andere tentoonstellin gen kreeg deze manifestatie slechts een zeer matige op komst van geïnteresseerden. De Vlaamse Kulturele Kring verzamelde niet minder dan negen kunstenaars in het Apostelken. Zij waren gelukkig met een talrijke opkomst van de bezoekers. Tenslotte mochten we éen bezoek brengen aan de mess van de RTT te Aalst. Daar toonden de RTT- personeelsleden, dat ook zij nog tijd vinden voor een ge waardeerde hobby. I Als besluit zouden we dan ook willen zeggen, dat er te Aalst s heel wat klubs en verenigingen zijn die zich bezig houden met het probleem van de vrije tijd. j En met sukses. RDV denkt er een traditie van te maken. (JM) deelgemeente de «Katakom- ben» dit jaar verdwenen is dan een negatief punt in ons over zicht. De Hekelgemse Kluiskapel werd door de plaatselijke VTB-afdeling uit de vergetel heid gehaald en is, gedeeltelijk, aan restauratie toe. Nog te Hekelgem werden de gebruikelijke Pajottenfeesten, hoogdagen van landelijk leven, door de scouts georganiseerd Even verder, te Erembodegem, heeft men de draad van de tra ditie van Termurens «Kapelle- kesdagen» weer opgenomen en evolueerde het -drama- rond de St.-Amanduskapel in de gunstige zin, tot tevreden heid van ieder. De Meldertse vlegelploeg raakt stilaan wijd en zijd bekend en houdt de ge plogenheden van de Faluin- Zoals bij de gemeentebesturen doet ook bij de Openbare Een probleem dat in zowat alle Centra voor Maatschappelijk Welzijn de fusies van gemeen- OCMW's ervaren wordt is dit ten zich gevoelen. In het ene OCMW, zoals dit van Aalst werd van de financiële afhankelijk- deze fusie beter opgevangen dan in het andere, grotendeels heid van de gemeentebestu- omdat de basisstrukturen reeds beter uitgebouwd waren. ren. Deze moeten immers au- Hobby en vrijetijdstentoonstelling waren er dit jaar genoeg te Aalst. Het Davidsfonds richtte er één in in 't Apostelken te Mijlbeek met als gastspreker ter inleiding Lambert Van De Sijpe. Op de voorgrond ziel u een werk van Pieter De Block. JM Wij bezochten begin maart een tentoonstelling in het bekende Apostelke. Blikvangers waren daar de heer De Grom met prachtige figuurtjes, gemaakt van keien, en de heer De Grom die milieuvriendelijk als hij is, lege flessen omtovert tot sier lijke asbakken en vaasjes. Ook in het Kapelleke werd een machtige hobby- :t r0r,Btr-;-- -^oricht Men •.«..u c. t,. .rtj huisapoteek tegen stress, overspanning en droeve gedachten. Alles straalde vreugde uit. Met veel plezier brachten v- enkele weken later een ue. zoekje aan een piepjonge kun stenaar in den dop: Marnix Steenhaut, hoewel nog maar tien jaar oud, geeft reeds een eigen tijdschrift uit. Hij richtte eigenhandig een interessant mini-museum in. De bezoeker kan er kennis maken met aller lei legervoertuigen, vliegtuigty pes allerhande... Tijdens het afgelopen jaar heeft het stadsbestuur, in casu schepen Roe Is een lovens waardige inspanning gedaan: verschillende bibliotheken werden vernieuwd en-of hier- ingericht. De duizenden lezers van Groot-Aalst zijn hier erg ge- '-Iqo jb werden werken tentoongesteld van de gepen sioneerden. Daar trok vooral Dat in 1978, «Jaar van het Dorp», de folklore flink aan bod kwam, zij het dan nogal eens in ersatzvorm, hoeft uiteraard geen betoog. Het was voor velen niet alleen een aangename periode vol herinneringen «uit de tijd van toen», een periode waarin al dan niet week romantisme hoogtij vierde, maar vooral een tijdspanne waarin de retro-mode fel in trek was. Hoeveel tentoonstellingen en demonstraties van oude am bachten, met Aalst op de Grote Markt aan de leiding, kan nau welijks geteld worden. Maar ook buiten het kader van de nu quasi voorbije aktie i.v.m. een al dan niet schijnheilige poging tot herwaardering van de de nek omgewrongen kleine dor pen, is er op gebied van folklore wel heel wat gebeurd. Blikvangers hierbij zijn telken- jare de «Pikkeling» van de WV «De Faluintjesstreek» die dui zenden bezoekers lokt en sti laan uitgroeit tot een even ement met Europese standing en eveneens de Baardegemse Faubourgjaarmarkt die juist dit jaar haar bijna karnavalesk ka rakter aflegde en zich aan de plaatselijke historie en de fol klore wist te herbronnen en te motiveren. De Drie Koningen kwamen weer in de belangstelling te Meldert maar eveneens te Mijl beek bij de traditionele KWB- rondgang. St.-Antonius beleefde te Her- dersem weer ware triomfen met optocht en pensenworp en in 1979 speelt de Herdersemse heilige die het tot in de hoofd stad bracht via Moorsel, Gudu- la, een grotere rol in het St.- Antoniusgebeuren. Dat in deze kroost meegebracht, dachten we. (EDV) tjesstreek in ere. Tenslotte liet het Aalsters Ge nootschap voor Geschiedenis een pittig boek met markt- en straatliederen verschijnen waardoor een schat teksten, en dat van alle slag, zullen worden bewaard. Spijtig genoeg niet de melodieën. L.H. Het nieuwe gebouw van de sociale dienst van het OCMW(SJ) Op een centrale lessenaar wordt het funktioneren van de voornaamste levensfunktie gekontroleerd. (SJ) De vrijetijdsbesteding is voor vele mensen een enorm pro bleem. Hoevelen zitten niet dagenlang «werkeloos» hun tijd te verliezen of ...te verspillen? Anderen hebben een nuttige en-of kreatieve aktiviteit waarin ze zich kunnen uitleven. Zij hebben plezier aan hun hobby. Velen beseffen echter niet dat zij dingen presteren waarvan meerdere mensen geen kaas gege ten hebben. De initiatiefnemers die deze kunstenaars naar een tentoonstellingszaal leiden, heben daarom eveneens een proficiat verdiend. Frans De Vriendt uit Dender leeuw de aandacht met de pre sentatie van een schilderij van de burgemeester en eentje van dochter Diane. Direktie en personeel van de rijksbasisschool te Oordegem, gaven ons tijdens het groot ver lof een goed voorbeeld: zij ton den hoe men het teveel aan tijd voor de kinderen kan nuttig en aangenaam maken. Tijdens 1978 belichtten wij ver schillende wielerklubs, waar sportieve amateurs terecht kunnen. Verschillende sportie- velingen werden in de onder scheiden klubs gehuldigd voor warme maaltijden. Op basis van een nieuw systeem wordt het sinds 1 december jl. moge lijk dat elke inwoner van Groot-Aalst, die aan de voor waarden voldoet, van deze nieuwe dienstverlening kan genieten. Ondertussen opende men ook de nieuwe zaal voor intensieve zorgen in het stedelijk hospi taal Ook deze dienst werd door eigen personeel en met een minimum aan kosten uitge bouwd. Tenslotte kunnen wij nog ver melden dat het bestuur onder leiding van de Voorzitter Martin Vander Speeten overging tot het publiceren van een nieuwe brochure ten gerieve van de hospitaal patiënten, en dat men belangrijke vemieuwings- en uitbreidingswerken deed aan het mortuarium en aan de pavil joenen aan de Hertshage. In Groot-Lede was de belang rijkste realisatie de uitbouw vanaf 10.7.1978 vaneen dienst warme maaltijden in eigen be heer. In Groot-Lede heeft men ver der beroep gedaan op een Maatschappelijk werkster om een enquête nopens de kin deropvang te organiseren. De resultaten van dit onderzoek zijn niet zo denderend als aan vankelijk gehoopt, vooral om dat de medewerking van de bevolking zelf te miniem was. Zit deze bevolking in Groot- Lede nog altijd met een COO- komplex? PLAN SPITAELS De mogelijkheden die wettelijk geboden worden door de in voering van het Bijzonder Tijde lijk Kader (zogenaamd Plan Spitaels) werden ook hier door het OCMW met beide handen aangegrepen. Zowel in Groot-Aalst als in Groot-Lede werd aldus een poets- en karweidienst opge richt. In Aalst beschikt men in de poetsdienst over 30 onder houdswerkvrouwen, terwijl de karweidienst bestaat uit een verver, elektricien, een metser, een schrijnwerker en een lood gieter. Deze dienst schijnt zeer goed te werken Ook in Lede Startte men sinds kort met een poets (6 poets vrouwen) en karweidienst. Deze laatste bestaat uit 4 men sen, zijnde een schilder, een elektricien, een loodgieter en een schrijnwerker. TOEKOMSTPLANNEN Het toekomstplan bij uitstek in het OCMW Aalst is ongetwijfeld de bouw van een nieuw zie kenhuis. Gaan wij in 1979 dan toch de start meemaken van dit langverwacht hospitaal? Na 18 maanden intensief werken is het Openbaar Centrum alles zins klaargekomen met volle dige uitvoeringsplannen en las tenboeken. Midden december werd zelfs de aanbesteding van de ruwbouw afgesloten. In Groot-Lede wordt anderzijds intens gewerkt aan de bouw van een nieuw dienstencen trum gekoppeld "aan de uitbrei ding van het eigen rusthuis «Villa Letha». Veel zal afhan gen van de financiële en mate riële hulp die men hierbij van het gemeentebestuur zal krij gen. Hetzelfde probleem wordt ook ervaren bij de plannen tot uitbouw van een eigen dienst voor gezins- en bejaardenhulp. In Groot-Erpe-Mere tenslotte wordt intensief gewerkt, door middel van een enquête aan de planning van een dienst voor bedeling van warme maaltij den, en van een dienst voor gezins- en bejaardenhulp Uit dit kort jaarverslag moge al leszins blijken dat de OCMW's in ons gewest traag maar zeker de nieuwe wet op de Openbare Centra voor Maatschappelijk Welzijn toepassen. In 1978 werden nog te veel tijd en ener gie ingenomen door personeels- en administratieve problemen, maar éénmaal deze problemen achter de rug zijn, kan intensief gewerkt wor den aan de welzijnszorg van de qanse bevolkino Ook in het OCMW ziekenhuis is er een ultra moderne dienst hartbewaking. (SJ)

De Voorpost | 1978 | | pagina 10