078 *8 facetten Moorsel wandelt door 1978 Kultureel Baardegem in veel Zó ging Herdersem door 78 Meldert in het zandsteenjaar 12 - 29-12-1978 - De Voorpost Wat betreft politieke beslissingen is er nog geen nauwkeurig bescheid over de hoeve bij het ex- gemeentehuis, door het vroeger bestuur tot kultureel centrum be stemd. Vast staat wel dat er geen rechttrekking komt van de staats weg Moorsel-Baardegem en de vraag wordt gesteld of de «Leire- kensroute» definitief vóór Baarde- gem stopt of dat het slechts een kwestie van tijden van centen is. Baardegem kreeg ook, juist als Meldert, een nieuwe BSP-afdeling. LH De Faubourg als altijd weer fel in de belangstelling. Hier 't Klieksken met e kerk JM n kopij van de Sint Margaretha- het verbond van de Prachtige bloemen kleurden de omgeving van de kerk tijdens de tentoonstelling v snijbloemtelers. Aan het woord Frans Van Langenhove. (JM) Kwamen de werkzaamheden in het kader van het «Jaar van het Dorp» te Moorsel eerder moeilijk van de grond, ze werden daarentegen-mer- kwaardig afgesloten door het optreden van «Canticorum» en een paar gastkoren. Qua natuur waren de Biezebroeken aan een herwaardering toe en werden vier gezinswandeltochten uitgestippeld en georgani- zeerd. Ook het traditioneel bloementapijt van de Pikkeling van de WV «De Faluintjesstreek» stond in het teken van het Jaar van het Dorp. Een merkwaardige prestatie was al leszins de historische tentoonstel ling gepaard gaande aan het uitge ven van een waardevolle geschied kundige brochure. Het Ouderkomitee van de Tinnen- hoek toonde zich zeer dynamisch en de school is aan modernizatie toe Beloofd! De Bond Moyson kreeg een be stendig bureel in de dorpskom. De vrijwillige bloedgevers, een van de best florerende Moorselse ver enigingen, maakte ophef met haar vele donors en zag een aantal leden vereremerken. Hier en daar werden late blindgangers gevonden. De Ontdek de Sterwedstrijd van de vizueel gehandicapten verliep tradi tioneel goed wat niet kon gezegd worden van het kermiskoncert van de Koninklijke Harmonie die het zonder kiosk moest stellen wegens een sDiitia misverstand. De Pinksterjaarbeurs met deel name van de in opgang zijnde Fa- luintjeskapel kende een meer dan gewoon sukses. Van een van Moorsels redenen tot fierheid, de H. Gudula, werd uit de doeken gedaan welke rol deze Sinte speelde in het oude Broeksele. Een andere trots van de Moorselaar, de waterburcht uit de zestiende eeuw, verwisselde van eigenaar In de laatste verkiezingen werd oud-burgemeester Raymond Uyt- tersprot met glans tot provincie raadslid herkozen LH van het Dorp. de mond ligt er nog vol van? Te Erembodegem Baardegem heeft zich het afgelopen jaar op kultureel gebied ontpopt tot een voortrekker alhoewel qua bevolking de kleinste en meest verwijderde deelgemeente. Misschien juist daarom?! Muzikaal toonde Baardegem dat het, ook bij de jeugd, heelwat in zijn mars heeft Historisch beleefde Baardegem met zijn zoveelste Faubourg-Jaarmarkt een stoet die refereerde naar Baardegems roem rijk verleden. was er in dit kader een tentoonstelling. Al wie iets presenteert kwam er aan zijn trekken, tijdens deze dorpsdag in mei. (JM) In een voordracht werd Baarde- gems meest illustere zoon, Jan Frans Vonck, op originele wijze be licht en in zijn tijd gesitueerd. De SM «Ons Huis» was aan haar half-eeuwfeest toe en ze werd ge noemd een «kultureel centrum avant la lettre». Op toneelgebied bracht «Hoop in de Toekomst» met «De Wonderdoktoor» zeer ge smaakte opvoeringen en de anima tor en bezieler van het gezelschap schreef een televiziespel, «de dag dat het kampioenschap van België werd verreden» dat in het hele Vlaamse land met aandacht en be langstelling werd gevolgd, ook bij de wederuitzending. Er schijnt ten andere nog wel wat op komst maar hierover later. Van oudsher is Baardegem een bloemendorp en de manier waarop de Baardegemse bloemenkwekers het dit jaar «met bloemen hebben gezegd» was waarlijk fascinerend. Met haar Dorpsfeesten toonde Baardegem zich andermaal kreatief en suksesrijk en qua volkssport zette «de Vliegende Spaak» weer zijn beste beentje voor, vooral dan met zijn Dorpskriterium. De 1000ste spruit van Groot-Aalst werd te Herdersem met veel jolijt gevierd. Gans de Het gemeenschapsleven te Herdersem werd gedomineerd, enerzijds door de schitterende prestaties van de Harmonie en anderzijds door de inrichting van «Pikkeling 78» op Herdersems gebied, meer bepaald op de Boskant suiker proeven. (JM) De landelijkheid werd in de bloemetjes gezet te Herdersem, in ji wordt door de heren Muylaert, Van den Bossche en Van de ledereen kon volksdansen tijdens de pi If eest en te Herdersem. De zon was van de partij en het sukses verzekerd. (JM) «Concordia et Docilitas» toonde zich van haar beste zijde en rijgde kampioenentitels aan de lopende band aan elkaar. Schaduwzijden waren wel het niet optreden in de Aalsterse karnavalstoet maar vooral de diepe rouw wegens het verongelukken van de betreurde Greet Coppens Met alles wat reilde en zeilde rond de voorbereiding, de viering, de naweeën en de navie- ring van Pikkeling 78 stond Her dersem een paar maanden ook na tionaal in de belangstelling, zowel met de «Week van de Landelijk heid» als met het oogstfeest zelf en de tentoonstelling van kunstwer ken uit de Faluintjesstreek. De folklore is te Herdersem geen dode letter en de St- Antoniusviering met pensenworp, al dan niet in de sneeuw, opent traditioneel de festiviteiten van het jaar. In 1979 is men op dat gebied weer aan enige renovatie toe. Te Herdersem ging ook nog eens een doop door zoals «in illo tempore» Oua kunst was er ook de tentoon stelling in de Herdersemse Kata- komben waaraan we nu wel voor goed vaarwel moeten zeggen en in de Parochiezaal zagen we het Ballet Trongon aan het werk. Inderdaad zeer verdienstelijk. De «Moorselse Mis» werd nieuw leven ingeblazen en zag een vierhonderdtal kerkgan gers die hielpen de oude traditie hoog te houden. Politiek gezien werd te Herdersem, niet altijd met de verlangde erken ning, een dorpsraad opgericht, kwam Valentine Moens in de Ge meenteraad en werd Alois Van den Bossche bij de laatste verkiezinnen tot provincieraadslid herkozen. Kadee Gustaaf Van Londersele bracht het tot «Centurion», een term die in Herdersem echter een andere lading dekt LH Een leerrijke en interessante tentoonstelling werd in het kader van het Jaar van hei Dorpte Moorsel opgezet (JM) Het - Jaar van het Dorpdeed de oprijzen. Een ervan is nu te bekijke viering, voordrachten en ais blik vanger de jaarlijkse autorally, reeds de elfde in de reeks onder het motto «Ken uw streek». De KOM vierde haar vijfjarig be staan en hield o.a. een geslaagde jaarmarkt. De «Claerhaegse Co- medie» verzorgde een reeks open luchtopvoeringen van «De Vlas chaard» en organizeerde in het KCA een tentoonstelling op niveau «In de vlastijd van Streuvels» De Rochusviering op Nievel kende sukses en de Vlaamse Klub blies Nievel-kermis nieuw leven in. Uiteraard spanden de Dorpsfeesten waaraan quasi elke vereniging meewerkte de kroon met het mo nument als blijvend aandenken. Onderzocht werd of te Meldert weer een jeugdbeweging leefbaar zou zijn, en, na onderzoek en be- dsteen te Moorsel terug uit de grond op het dorpsplein. (JM) spreking en met hulp van de JINs- groep, werden de «Hopduveltjes» geboren en zijn flink van start ge gaan. Tragisch nieuws was wel het ver ongelukken van de kleine Johan Wouters met als gevolg dat de Mo lenstraat een voetpad zou krijgen, nu reeds voor de helft gerealizeerd. Op politiek gebied werd een BSP- afdeling gesticht en werd Annie De Maght met glans herkozen als pro vincieraadslid. Voor het ogenblik is een steeds weerkerend konversatietema te Meldert de juiste toedracht van de verhaalbelasting, vooral dan in het perspektief van de herbestrating van Klaarhaag, Kokerij, Dorp en Putstraat. LH Voor Meldert was 1978 zeker geen jaar dat men bij de pakken is blijven zitten. Als aktiviteiten in het kader van het «Jaar van het Dorp» vernoemen we vooral de vier seizoenwandelingen die, alhoewel niet door de weermaker begunstigd, toch een relatief sukses kenden. Meest typisch en dorpsgebonden was wel het oprichten van het zandsteenmonument op het Dorp waarbij het hernieuwd verschijnen van een driemaandelijks dorpsblad «Rond de Zandsteen» aansluit. De Kulturele Kring was er weer o.a met de traditionele Driekoningen- Folklore in 1978 in de stad Aalst. Sint Antonius stapte samen met de heilige Gudula in de stoet op, ter gelegenheid van de Sint- Antoniusfeesten te Herdersem. (JM)

De Voorpost | 1978 | | pagina 12