Gemeenteperikelen en Openbare Werken te Lede Het sportkomitee van Lede nam vruchtbare start Lede legde grondslagen voor jeugdraad Lede 1978 in een zeer grote notedop 14 - 29-12-1978 - De Voorpost Net als vorig jaar hebben ons dit jaar opnieuw uitgesloofd om u een zo volmaakt mogelijk jaaroverzicht van Lede en alles wat erom draaide, te destilleren. Het is een onmogelijke opdracht om in één Voorpost een volledig jaar-overzicht te gegeven. Maar niet alleen plaatsgebrek speelt parten, wij beseffen maar al te goed dat het onmogelijk is een overzicht van een gans jaar te brengen zonder iets te vergeten en dit zal zeker het geval zijn. Doch, schiet alsjeblieft niet op de pianist. In ieder geval leert het jaaroverzicht ons dat het voor Lede een kultureel zeer hoogstaand jaar geworden is. Maar ook op gebied van feestelijkheden heeft de Ledenaar dit jaar één en ander te verwerken gekregen. Terwijl ook onze vroede gemeentevade ren hun serieus steentje bijgedragen hebben tot een vruchtbaar 1978. Dit alles vindt je terug in ons jaaroverzicht. Neem het eens door en maak voor jezelf uit of er in Groot-Lede een dorpenjaar nodig is om de Groot-Ledenaars te doen leven. Wij hebben in ieder geval de indruk dat dit niet het geval is. MOND.G. De Leedse vroede vaderen kwamen dit jaar 10 maal ln zitting bij elkaar. Dit betekent zo'n 200 gemeenteraadsbealiulngen dit jaar. Sommige worden elders behandeld. De voornaamste zetten wty hier opeenrijge. Eerst dient gemeld dat 1978 het eerste ambtsjaar was van schepen In het centrum van Lede werden rond 15 mei grootse werken voltooid. Een asfaltlaag zorgt ervoor dat de wagens als snelheidsduivels door het centrum razen. De voetgangers blijven op hun hoede (MDG) Bijna de helft van de raadsbe- verfoor ze. de kerkfabriek kreeg Openbare Werken ze. Dit is vele jaren geleden. slissingen handelen over open bare werken. Daarom hierover een hoofdstukje aftonderlijk. Verder noteerden wij dat vanaf dit jaar de verhaalbelasting van toepassing is op het ganse grondgebied van Groot-Lede en dat niet iedereen daarmee gelukkig was. Drie voorstellen tot grenskorrektie werden afge wezen. Zowel Aalst, Wetteren als St. Lievens-Houtem aasden op een stukje Lede. Zij vingen evenwel bot. De deelgemeente Lede treedt uit de interkommu- nales EDAS (elektriciteit) en Interdender (gas) en treedt toe tot IMEWO/IMELOOST. Tij dens de laatste raadszitting van dit jaar moest de begroting behandeld worden. Zij werd verdaagd naar een volgende raadszitting. De raad stemde de voorlopige twaalfden om de kontinuiteit te verzekeren. Wij noteerden ook enkele pastorij perikelen in de gemeenteraad. Impe kreeg een nieuwe pastoor en de pastorie aldaar stond in een middeleeuwse toestand. Er viel heel wat te doen om het gebouw opnieuw bewoonbaar te maken. De niet zo snelle vordering der werken zette soms wel eens kwaad bloed bij sommige raadsleden. Ondertus sen woont de pastoor reeds op zijn pastorie. Ook omtrent de pastorie van Wanzele was er één en ander te doen. Op duistere manier veranderde deze pastorie van eigenaar. De gemeente Doch het probleem stelt zich of de gemeente huur moet betalen aan de kerkfabriek van Wanzele voor deze pastorie. Einde mei, begin juni was er ook heel wat leven op het gemeentefront. De raadszitting van 30 mei werd na een beraadslaging van ongeveer één uur over een reeks aanwen dingen op de buitengewone dienst, door de burgemeester geschorst. De oppositie riep de gemeenteraad daarop samen op 6 juni. De meerderheid kwam niet opdagen en er kon niet vergaderd worden. Op haar beurt riep de meerderheid de raad samen op 13 juni. Er werd met wat water in wijn gegoten en er werden zelfs beslissingen genomen door oppositie en meerderheid samen. De ver- keerskommissie diende vorig jaar een verkeersplan voor Lede in. Zij kreeg tot nogtoe steeds geen antwoord van het ministe rie. De marktkommissie kon begin dit jaar prat gaan op een prachtige realisatie, namelijk een fusiebus. Deze reed voor de eerste maal de eerste dinsdag van dit jaar. Wekelijks brengt deze bus bewoners uit Groot-Le de naar de Leedse markt. Hij vertrekt te Smetlede om 8.45 uur en via Oordegem, Papegem, Impe en Wanzele bereikt hij om 9.30 uur de Leedse markt. Hij keert terug op zijn stappen om 11 uur. van sport en kuituur Jules Henderickx. Tijdens de eerste raadzitting van 1978 werd raadslid Albert Van Achter gehuldigd voor z(jn 25-jarige ambtstermijn in de gemeenteraden van Oordegem en Groot-Lede. sociale woningbouw. De premie voorhuwelijkssparen bedroeg dit jaar 100 ft. per spaarjaar, met een maximum van 800 fr. Vanaf 1 januari 1979 wordt deze evenwel gebracht op 200 fr. per spaarjaar met een maximum van 2.000 fr. Dit werd besloten door de gemeenteraad van 5 september. De geboortepremie bedroeg 800 fr. vanaf het derde kind en dit bedrag telkens te verhogen met 100 fr. per volgend kind. In de raadszitting van 11 december werd beslist deze premie vanaf volgend jaar als volgt te wijzigen 800 fr. voor het lste kind, 1.600 fr. vanaf het tweede en vanaf het derde telkens 200 fr. verhogen. In dezelfde raadszitting werd be sloten een gemeentelijke sane ringspremie toe te kennen van 5.000 fr. plus 1.000 ft. per kind ten laste. Vanaf 1 januari 1978 wordt aan bepaalde kategoriën inwoners een ristorno verleend op het abonnementsgeld van de water voorziening. Het nieuw station te Lede maakt eindelijk e moesten reizen. (EDV) 7 eind aan de ellendige omstandigheden waarin de pendelaars Om deze vervallen Tukmolen te Impe is er dit jaar heel wat te doen geweest. En wellicht volgend jaar ook nog. MDG Dit jaar werd de verbetering van de Beekstraat en Dries te Oordegem voltooid. De eindaf rekening bedroeg 9.287.377 fr. Ook de werken in het centrum van Lede, namelijk aan de Kasteeldreef en de Kerkevijver- straat, die aangevangen werden op 23 mei 1977, werden beëin digd rond 15 mei van dit jaar. Zij werden voorlopig aanvaard op 12 oktober. De aanleg van een deel der wegen op de begraaf plaats te Lede werd voltooid. Volop aan gang zijn de verbete- ringswerken aan de landbouw- wegen in de deelgemeente Lede. Dit heeft hier en daar reakties uitgelokt, zodanig dat het sche penkollege voor de aanleg en verbetering in de tweede faze met de wensen van landbouwers en paardesportliefhebbers re kening zal houden. Tal van onderhoudswerken van groot formaat werden uitge voerd. Onderhoud van de beton wegen in de deelgemeenten Impe, Wanzele, Smetlede en Oordegem. Ruimen en profile ren van waterlopen in dezelfde gemeenten. Aanleg van voetpa den aan Langenakker, Heiplas- weg, toegangswegen Veilig Wo nen, Poortendries. In het dorp te Wanzele en te Lede aan het politiegebouw en de Katstraat werden parkeerplaatsen aange legd. In Wanzele wordt de aanleg van voetpaden langsheen Dorpsplein en Molenstraat ver der uitgevoerd met eigen perso neel. Tal van asfaltwegen wer den overlaagd, namelijk te Oordegem. Stichelendries, Ou den Heirweg, deel Hoging, deel Hauwstraat, te Smetlede, Mo lenhoek en zijweg Serskamp- straat te Lede de Poortseweg. De gemeentelijke technische dien sten staan tevens in voor tal van kleinere onderhoudswerken. Tal van verbeteringswerken staan op aanvangen zoals de Rodtstraat te Oordegem en te Lede de Dwars- en Bergstraat. De verbeteringswerken aan de Essestraat te Impe werden door gemeente en provincie goedge keurd en zijn nu ter goedkeuring van subsidies naar Brussel. Zeker niet te vergeten is de in gebruikname van het nieuwe stationsgebouw te Lede. Dit gebeurde begin november. De werken hebben meer dan twee jaar aangesleept. Deze inge bruikname was een opluchting voor de honderden dagelijkse pendelaars. Socüud beleid Voor een overzicht van de werking van het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn verwijzen wij naar het globaal jaarverslag elders in dit blad. Op gebied van het gezinsbeleid verleende de gemeente geduren de dit jaar volgende premies: een bouwpremie van 5.000 fr. plus 1.000 fr. per kind ter laste en dit voor nieuwbouw die achteraf zelf bewoond wordt. Hetzelfde geldt voor een aankoop uit de Tevens mag zeker niet uit het oog verloren worden dat op zaterdag 6 mei de Leedse afdeling van het Rode Kruis met een eigen ambulancedienst ge start is. Hiervoor werd een ambulance aangekocht van de 900-dienst te Brussel. Als sociale akties noteren wij de 11.11.11-aktie welke doorging op 18 en 19 november en welke 32.209fr. opbracht. Op zaterdag 14 oktober werd een bureel geopend van de Bond Moyson. Brandbeveiliging De gemeentelijke Vrijwillige Brandweer werd verder ratio neel uitgebouwd, steunend op de noodzaak, ingevolge de nieuwe toestand geschapen door de samenvoeging van gemeenten. Er werden dit jaar nieuwe persslangen aangekocht. Tevens werd een nieuwe auto-pomp brandweerwagen in gebruik ge nomen. Er werd eveneens beslist over de aankoop van een tweede-handsladderwagen, die tijdens de voorbije zomer in gebruik genomen werd. Tevens werd het huishoudelijk regle ment voor de brandweer opge steld en goedgekeurd en werd een onderluitenant-geneesheer benoemd. Op dit ogenblik telt het brandweerkorps 34 spuit gasten. De Leedse Brandweer organi seerde dit jaar in maart het Winterkongres van de Oost- Vlaamse Brandweerbond in het Psychiatrisch Ziekenhuis. Er werd ter dier gelegenheid een demonstratie gegeven van mo derne reddingstechnieken. Het Leedse brandweerkorps heeft dit jaar spijtig genoeg enkele keren moeten uitrukken om onheil te bestrijden. Als belangrijkste branden vermel den wij het uitbranden van de bovenverdieping van kafee De Lelie en de brand twee weken geleden in de Steenstraat waar bij de gezusters De Geyter omkwamen door verstikking. Eredienst Voor de bedienaars van de eredienst dient als enige wijzi ging gemeld de aanstelling van E.H. Cyriel Pieijns op 29 januari tot pastoor van de St. Denijspa- rochie te Impe. Deze Erpenaar stond tot op dat ogenblik te Wanze in het bisdom Luik. Hij werd te Impe proost van het Davidsfonds. Voor de begroting van 1978 voorziet de gemeente in volgende werkingstoelagen voor de kerkfabrieken: 460.965 fr. te Lede, 74.956 fr. te Oordegem, 80.700 fr. te Smetlede. 57.000 fr. te Wanzele en niets te Impe. De gemeenteraad verleende gunstig advies inzake het princiepsbe- sluit van de kerkfabriek te Oordegem tot herstelling van de voorgevel van de kerk. In mei van dit jaar werd een aanvang genomen met de restauratie werken van de glasramen in de St. Martinuskerk van Lede. De werken zullen in totaal bij de 4 miljoen frank kosten. De werken zijn nu reeds zeer ver gevorderd en zullen in de eerstkomende maanden beëindigd zijn. Einde vorig jaar besliste de gemeenteraad de opsplitsing van het Gemeentelijk Feest- en Sportkomitee. Het vernieuwde Feestkomitee zette onmiddellijk zijn werking verder. Voor de oprichting van het Sportkomitee werden nieuwe statuten goedgekeurd en een voorzitter aangeduid dobr de gemeente raad. De nieuwbakken schepen van Sport, Jules Henderickx. orga niseerde een eerste kontakt en voorlichtingsvergadering voor alle sportverenigingen op 6 januari. De definitieve instal latie van de Sportraad gebe urde op vrijdag 27 januari. Tot voorzitter werd de heer Willy Van Royen aangesteld door de gemeenteraad In het Uitvoer end Komitee zetelen verder als ondervoorzitters de heren Achiel Roelandt dn Eric Van der Meersche, sekretaris is Herbert D'Haese, penning meester Oscar Van de Velde en kommissaris Roger De Sut ter en Jan Goeman. Dit sportkomitee bleef niet bij de pakken zitten, maar stelde onmiddellijk een prestigieus sportprogramma op, waarbij vooral de liefhebbers en mas sasport geviseerd werden. Voor de tweede maal werd dit jaar het voetbaltornooi voor liefhebbersploegen ingericht en voor de tweede maal wer den de Kanaries de verdiende overwinnaars. Het schutters- tomooi werd gewonnen door Willy Schampsen de wielertro- fee voor Leedse liefhebbers werd in de wacht gesleept door Van Zijpe. In augustus werd een sportweek georganiseerd met op het programma een hengelwedstrijd, een propa- gandabasketbalwedstrijd. een fietstocht onder het motto «Ken uw dorp in 2 x 25 km» en een fakkelstaffettetocht in de vorm van een aflossingswedstrijd. Naast de organiserende rol werd eveneens de adviserende taak verricht. Er werden ver schillende adviezen naar het schepenkollege doorgestuurd waaronder als voornaamste het subsidiéringsadvies voor de sportverenigingen. Tevens wordt het ongeduld uitgekeken naar de realisatie van het reeds zovele jaren beloofde sport- komplex. Dit jaar werde op de daartoe bestemde terreinen de niveleringswerken uitgevoerd. Tevens werd aan een ontwer per de opdracht gegeven om het ontwerp te maken voor de aanleg van de verschillende sportterreinen. Met de bouw van een zwembad en een sport hal wordt nog gewacht. Als privé-initiatieven vermel den wij dan nog de vijfde maal dit jaar dat de maratonmars in gericht werd dor de Wandel sportvereniging van de Leedse BGJG Ondanks het zeer slechte weer kwamen er toch nog 443 deelnemers opdagen. Verder de organisatie van het Belgisch Kampioenschap voor afgerichte honden kategorie I door de Aalsterse hondenaf- richtingsklub «Hondentrouw» en dit in samenwerking met het St.-Maartenkollege. Deze or ganisatie kende een enorm sukses. Op gebied van jeugd- en jongerenwerking zijn er dit jaar geen uitschieters te noteren. Wel is het zeker nodig te vermelden dat op het einde van dit jaar de grondslagen gelegd werden voor een iaspraak- en adviesorgaan voor de jeugd. Deze zogenaamde jeugd raad zal dan volgend jaar definitief van start gaan. Op initiatief van schepen van Jeugd Alfons Grepdon werd op zaterdag 11 november een eerste kontaktvergadering met de jeugdverenigingen georgani seerd. Er was een grote belangstelling vanwege de jeugd en de vaste wil een jeugdraad op te richten. Op 2 december werden door deze ver enigingen de statuten van de jeugdraad vastgelegd. Deze die nen nog bekrachtigd te worden door het schcpenkollege en de gemeenteraad. Dan kan er defini tief gestart worden. Een ander officieel initiatief is dat van het OCMW. Dit orgaan koes tert plannen voor de organisatie van een jongerenopvangcentrum. Tevens organiseerde de Welzijas- raad een enquête naar de kinder opvang Op gebied van de vorming van de Leedse jeugd dient vermeld dat de laatste klas van de enige reste rende gemeenteschool, te Oorde gem, opgedoekt werd. Anderzijds hebben twee Leedse scholen de bouwkoorts te pakken. Op 1 maart start de RMS van Lede met een nieuwbouw. Het wordt een ge- bouwcnkomplex met tal van mo derne edukatievc voorzieningen. Hel St-Maartcnkollege is bezig met de bouw van een omni-valente sporthal. Tijdens de grote vakantie stonden drie centra in Groot-Lede in voor de opvang van de kinde ren, namelijk de Rijksbasisschool te Oordegem, de speelpleinwer king De Speclmolcn te Wanzele en het Vakantie-Patronaat van jeugdhuis Leeuwerik te Lede Twee jeugdverenigingen zagen dit jaar het levenslicht. Te Lede was dat de Schaar en te Impe jeugdver eniging Oxalis. De blikvanger in Jeugdhuis Leeu werik was dit jaar ongetwijfeld de gelijknamige volksdansgroep, die naast tal van eigen gewaardeerde optredens ook twee vreemde volksdansgroepen op bezoek kreeg. Verder werd in jeugdhuis Leeuwerik de eerste avond in het kader van hel jaar van het dorp gegeven, namelijk een dia voorstelling verzorgd door Andre De Grauwe. Verdere aantrek- kingspunten waren het filmsci- zoen en de fietsrally. Jeugdhuis Leeuwerik werd tevens slachtoffer van een inbraak waarbij aan 50.000 F schade geleden werd aan het discobarmateriaal. In april en mei verzorgden de di verse Leedse jeugdverenigingen hun traditioneel groepsfeest en tij dens de vakantie werden tal van kampen ingericht. De KSA- afdeiing van Oordegem heeft wel een beroerd jaartje achter de rug. Zij moesten dit jaar hun lokalen Level Scone verlaten na een me ningsgeschil met E.H. Bontinck van Oordegem. Anleiding was de gemengde werking KSA-VKSJ waarmede gestart werd. Deze Oordegemse jeugdvereniging vond een onderdak in een ruime wonin- aan de Spcurtstraat. De Ommegang te Lede in mei I97fi. Hier de broederschap van O.LV. van

De Voorpost | 1978 | | pagina 14