1 IYCRAPPORT DAT 1979 MAAR EEN REUZEFIJN JAAR WORDT VOOR KINDEREN EN GROTE LIEDEN... nie met mooie prestatie w J 16 - 29-12-1978 - De Voorpost Wanneer de laatste sekonde van ondejaarsavond zal weggetikt zijn, is het jaar van het kind er. Dan zoo er een frultsaptoast uitgebracht kunnen worden door al de kinderen die dan nog op zijn. Dan zou er wel een dozijn reuzeballons feestelijk de hoogte mogen inschieten. Dan... Dan... Zal het echt een jaar worden dat van betekenis zal zjjn voor alle kinderen op deze wereldbol en in ons eigen streelde? Zal dit jaar een grote luidspreker zijn voor wat al die kinderen toch te vertellen hebben en zullen grote mensen eens hun grote mond houden? En luisteren... Opnieuw leren van dat kind ook... Misschien dat het allemaal zo'n vaart niet zal lopen. Misschien dat er enkel wat schilderwed strijdjes met ekstraprijzen zul len bijzijn, of dat het zal blijven bij enkele speeltuinen ekstra. En dat 11.11.11. in haar projekten misschien wat meer aandacht naar dat kind in de ontwikkde- lingslanden zal laten gaan- Of misschien wordt het toch meer dan dat alleen. Daar rekent initiatiefnemer UNICEF op: «(Unicef-direk- teur-generaal) M. Labouisse était fermement convaincu que l'UNICEF ouvrait une voie - et que les souffrances de millions d'enfants pouvaient être soula- gées si de nombreuses forces s'unissent dans l'effort. II pen- sait qu' eet égard, l'Année Internationale de l'Enfant de- vrait être un grand stimulant.» (uit IYC-Rapport, Franse uitga ve, nr. 11) (M. Labouisse sprak dus zijn grote overtuiging uit dat de verzuchtingen van miljoenen kinderen kunnen gelenigd wor den als ter gelegenheid van dit jaar van het Kind, de talrijke krachten zich hiertoe verenigen) Daar rekent ook het Vlaams nationaal sekretariaat, bij mon de van voorzitters Rika De Backer en Jos Ramaekers op wanneer ze aandacht vragen voor de eigenheid van het kind, kansarme kinderen, kinderen met lichamelijke en verstande lijke moeilijkheden, de scholier en de derde wereld. Uiteraard wil ook het plaatselijk Aalsters sekretariaat niets lie ver. In het eerste nummer van jeugd en stad laat men trouwens de profeet met zijn gevleugelde woorden voorwoord zijn van dit grote jaar. Kahlil Gibran, weet je wel. «Uw kinderen zijn uw kinderen niet. Zij zijn de zonen en dochteren van 's levens hunkering naar zichzelf. Zij komen door u, maar zijn niet van nu. Gij moogt hun geven van uw liefde, maar niet van uw gedachten, want zij hebben hun eigen gedachten... «Machtige woorden. Anders dan die gene die eerstdaags weer uitgespro ken zullen worden: bv. Lieve Peter, weer sta ik met mijn briefje klaar! Ik ben zo blij dat het weer nieuwjaar is, omdat de eerste dag van het jaar voor mij de gelegenheid biedt, U eens te zeggen hoezeer ik van U houd en hoe dankbaar ik U ben. Ik weet heel goed dat ik in de loop van het jaar, hier niet altijd de bewijzen van geef en soms wel eens uit het lijntje loop. Maar ik weet ook, dat U dit begrijpt en steeds blijft geloven aan mijn goede wil. Daarom beloof ik opnieuw, dat ik mijn best zal doen thuis en op school, opdat mijn lieve Peter fiet zou mogen zijn op zijn doopkind. Mocht het gebeuren, dat ik in de loop van het jaar mijn voornemens van vandaag vereeet, mag ik U dan sL International ,o Year of the Child Année Internationale de l'Enfant Déjè cinquante Commis sions Nationales de l'AIE Vrijdag 29 december om 19.00 uur heeft te Aalst het traditionele beiaardkoncert plaats. De stadsbeiaar- dier zet het koncert in met een werk van J.S. Bach «Jesu meine Freude», waarna hij met «Schenkt man sich Rosen in Tirol», «Nur Elnmahl» en «Kleine Madchen mossen schlafen gehen» op de meer speel se toer gaat. Vervolgens wordt «Mijn Flentje» van Hullebroeck, «Boerenkermis» van Rheinhardt en «Pierlala» een oud volkslied vertolkt. Ook werken van Mozart staan op het programma, onder meer «Ont knoping», «Idylle» en «Intrede» van Cupido. Als voor laatste nummer neemt de stadsbeiaardier de toe hoorders mee over de grenzen van ons land en speelt hij «De Lindeboom» van Schubert, «Mijn Normandie» en een oud-Frans lied en een Deens avondlied van Jensen. Het koncert wordt afgerond met de «Turkse Mars» van W.A. Mozart. (Hofstade), Gi Van Moesieke (Aalst rechteroever),Gustaaf De Meersman (Aalst Linkeroever), Geert Neyrinck (Nieuwerker- ken). Greet De Muynck of Etienne Debruyn (Erembode- gem). Op elke wijkvergadering zal telkens iemand van het jeugd- servicecentrum aanwezig zijn, om voor de band met het sekretariaat te zorgen. Een stuurgroep Jaar van het Kind is ook al gevormd. Ideeën zijn er uiteraard reeds, en wel zodanig dat we volgende week al een lijstje met data kunnen publiceren. Toch al een greep: een kartografische week in Erembodegem (hoe stafkaar ten gemaakt worden, enz.), de bereidheid van een schoolhoofd om de asfalt van zijn school te breken en er een avontuurlijke speelplaats van te maken, een enquête in alle huizen op de Aalsterse rechteroever met o.m. de vraag naar open te stellen braakliggende gronden, In Hofstade kan men rekenen op de wijkploegvan het jaar van het Dorp, wat we omwille van de kontinuïteit in het dorps- en buurtleven, kunnen toejuichen. Voorlopig zijn de kinderen zelf ten zijn. (Borka) - In de vakantie de nieuwe wijk afbakenen waar alle kinderen mogen spelen (Nadia) - We zouden apen in een huisje zetten met kleren aan en ermee spelen en wandelen (Danny) - Ik en mijn broer willen dat gevaarlijk speelgoed afgeschaft worden. (Danny) - Wij zouden de koning graag eens een handje helpen bij zijn werk. (Kathy) - In een grootwarenhuis zouden er een paar speelkamers voor kinderen moeten zijn terwijl onze mama's en papa's bood schappen doen. (T amara) - Ik zou graag hebben dat de stad Brussel voor een dag alleen voor kinderen voorbehouden bleef. (Veerle) - Dat ze speelpleinen maken, maar niet waar wij in de bossen spelen, enz. Maak een soort bouwwerf waar we kunnen spelen bv., heuvels maken met stenen, enz. (Bart en Andy) - Ik zou graag hebben dat er een paardentram reed in ons dorp waar je gratis op mocht rijden in het jaar van het kind(Tamara) Kwa stadssubsidies kan men voor het Jaar van het Kind rekenen op de ronde som van nul op deze eerste dag van 't nieuwe jaar. Uw liefhebbend doopkind. (uit «De zachte Moordenaars» waarover Steven De Batselier het alsmaar heeft). Voorge kauwde briefjes waarin kinde ren aangemaand worden braafjes te doen wat wijze volwassenen van hen vragen. Nooit tegenspreken en zo. De intenties van het jaar van het Kind staan daar toch wel volledig tegenover. Het is alleen maar de vraag hoe goed die begrepen zullen worden. En of de kinderen zelf dat andere te horen krijgen. Dat van die mogelijkheid tot avontuurlijke schoolplaatsen. Gezellige woon straten, winkeliers die kinderen op hun beurt bedienen, ouders die niet alles in de plaats van hun kinderen willen beslissen, enz. enz. Mooie woorden, en dan hebben we 't nog niet eens gehad over de kansarmoede van gastarbeiders- kinderen. zwaar gehandikapte kindjes, het derde-wereld- schandaal... En het kind waarvan de volwas sene wat kan leren. ten gesprekje met verantwoor delijke (voor Aalst) Patrick De Smedt leert ons dat Inspraak- wijkvergaderingen volop aan de gang zijn. Een goeie maand geleden ging in het jeugdservice- centrum een eerste kontaktver- gadering door met alle belang stellenden. Zowat 50 personen kwamen daarop af. Daarop volgden vergaderingen per wijk. Voor Aalst-Linkeroever gebeur de dit reeds, voor Erembode gem, en Hofstade. In sommige deelgemeenten is nog niets kunnen starten omdat men niet over voldoende kontaktperso- nen beschikt. Geïnteresseerde personen (onderwijskrachten, jeugdleid(st)ers. ouders. sei nen best 'ns naar het Jeugdservi- cecentrum, Kapellestr. 15, Aalst. Voor enkele wijken zijn reeds koördinatiemensen (vrijwilli gers) aangeduid: Herman Arijs hier nog niet bij betrokken. Uiteraard wordt met hun wen sen ernstig rekening gehouden, als die een briefje zouden schrijven naar het Jeugdservice- centrum. Maar. ook al is de wil er, een georganiseerde inspraak- vorm is er nog niet. Daarvoor zou de bereidheid moeten be staan bij de diverse schoolhoof den en onderwijzend personeel. En de noodzakelijke interesse blijkt er nog niet overal te zijn... Ook de kinderkrant '79 (twee maandelijks blad van en voor kinderen, t.g.v. het jaar van het kind) is in de Aalsterse scholen nog niet uitgedeeld. Enkele verzuchtingen van kinderen daaruit, nemen we hier graag over: - De auto's op de Dorpstraat in Meerbeek zouden niet zo snel mogen rijden (Dirk) - De winkels zouden voor de kinderen wat vriendelijker moe- frank. wat zeer weinig is. Er zal dus. wil men er echt iets van t maken, wel moeten «gezocht» I worden op andere budgettaire E posten. Toch wel jammer dat een dergelijk initiatief niet meer steun kan genieten. En nog een spijtige zaak: dat de stadsdrukkerij, ondanks het harde werken van hen die er f. werkzaam zijn, zo ellendig traag I' maalt. Zo zou de affiche «Jaar I van het Kind», ofschoon al een I hele tijd binnen, amper in I februari van de persen kunnen E rollen. Een uitbouw van de I stadsdrukkerij dringt zich toch g wel op. als er steeds maar bergen I kopij staan te wachten! Zoals beloofd dus: volgende I weck al enige data. en in de I verdere loop van het jaar: I bestendige achtergrondinfor- I matie en brieven van kinderen i zelf nemen we dolgraag op. f (pd) P Lederbewerking als handvaardigheid in Dido. ISJ Jebron richtte een origineel kerst samenzijn in. in hun lokaal op het Begijnhofplein Dat er stemming was hoejt geen betoog. EDV situatie, de kreativiteit van het wagen mij daaraan te herinne- gelukkig te zien. Ik ben ervan kind. de kuituurspreiding ook ren. want ik heb maar dit één overtuigd dat U gelooft aan de voor het kind. rekteatieruimte groot verlangen, namelijk U oprechtheid van mijn woorden Jeugdhuis Terlinden startte dit jaar met de opvang van eenzamen op kerstdag. Het werd een groots sukses(SJ) Voor een eerder beperkt publiek, waarschijnlijk gevolg van de koude en het weqens de verkiezingen uitstellen bracht de dinamische dirigent Edgard Branckaert, Ninovieter, naar eigen zeggen «zijn beste konsert». Hij beschikte inderdaad over een flinke, 35-koppige formatie waarbij vier tuba's en vier ba zuinen wel opvallende pupiters vormden. Ook de rest was flink vertegenwoordigd en waren er nog een hoorn en een alto bij geweest zodat ook het bege- leidingswerk gestoffeerd zou zijn geweest dan was het in derdaad een gepaste formatie. Gepast dan eer, zoals trou wens voor elke fanfare en har monie, voor een konsert in openlucht want voor dit konsert leek de ruimte van de stads feestzaal toch eerder beperkt. Fanfares en harmonieën ko men inderdaad beter tot hun recht «buiten». Vanwege het stadsbestuur was er schepen van Feestelijkhe den Marcel De Bisschop en vanwege de andere muziek maatschappijen zagen we Maurits Barrez, ondervoorzitter van de «Oude Garde» en Piet Kiecken van de «Simfonie». Ook gewezen voorzitter Van Hauwermeiren was present. Het programma, waarvan «1001 Nachten» was verwij derd geworden was een kolfje naar de hand van de Chef met operette-inslag en een paar moderne, gesinkopeerde mar sen. «Lovers Prayer», de laat ste tijd nogal aan de orde van Vorige vrijdag was het de beurt aan de Postharmonie om een St.-Ceciliaviering in de feestzaal van het stadhuis te houden. (SJ) de dag, werd mooi vertolkt door de andere Ninovieter Leon Her- regodts die echter bij het einde, het zekere boven het onzekere verkoos en de superhoge la ruilde voor de ook op de parti tuur genoteerde fa. Met «Goud en Zilver» van Le- har en «Clivia», selektie uit de operette van Nico Dostal werd gezorgd voor mooie melodieën en ook de uittreksels uit de mu- sikal «Show Boat» kende veel bijval. Was de uitvoering goed, de kommentaar was het spijtig genoeg minder, zowel qua in houd als presentatje. Mis schien een volgende maal ook dit aspekt wat meer tot zijn recht laten komen. Voor de dirigent, de laatste tijd enigszins geïmpressioneerd door familiale omstandighe den, alvast een hartelijk profi ciat. LH

De Voorpost | 1978 | | pagina 16