HEEL WAT ZINNIGE VRAGEN BIJ IMAVO-PUBLIEK IMAVO BRACHT MET SCHEPEN DE MAGHl EEN LEERRIJKE AVOND T Milieubescherming, gemeentewet: debat Milieubescherming, gemeentewet jti» GRANDIOZE KERSTVIERING TE HEKELGEM 8 29-12-1978 - De Voorpost nv De Maghi. schepen van leefmilieu hield een toespraak in de Mikisklub. <EDV) -.der het tema «Milieubescherming, gemeentewet» hield IMAVO (in- tuut voor marxistische vorming) op vrijdag 22 december een vor- ngsavond, in Mikis. Schepen Anny De Maght-Aelbrecht gaf eerst een jidelijke inleiding en een overzicht van de wettelijke mogelijkheden sa de gemeenten tot het voeren van een eigen milieubeleid. ie denkt aan milieubeleid, denkt Jtuurlijk onmiddellijk aan lucht- waterpollutie. Maar milieubeleid ruimer dan dat. In dit beleid is ok omvat ruimtelijke ordening en -.edebouw, grondbeleid, natuur- ehoud, grondstoffen en energie, icht en visvangst, enz. De pro- lematiek is ook zodanig uitgebreid -.at de overheid moét ingrijpen om iieraan effektief te verhelpen en het s ondertussen duidelijk geworden lat dit niet alleen op gemeentelijk, maar op nationaal en zelfs op inter nationaal vlak dient te gebeuren Welke zijn nu de grenzen van be voegdheid van de gemeente over een te voeren milieubeleid? De ge meentewet zegt dat de gemeente alles regelt wat van gemeentelijk oelang is Deze term is echter ner gens duidelijk omlijnd, maar kan als volgt geïnterpreteerd worden: van gemeenteli|k belang is alles wat grondwet en in beperkte mate pro vinciereglementen niet onttrokken hebben aan de bevoegdheidssfeer van de gemeenten. De gemeente kan binnen deze grenzen vrij de vormen en middelen kiezen om de gestelde doeleinden inzake milieu hygiëne te bereiken. Tot deze mid delen behoren het opstellen van meetapparatuur, uitbouwen van analyselaboratoria, informatie campagnes, aanstellen van milieu deskundigen of milieuagenten in openbare dienst, inrichten van een klachtendienst, opleggen van milifiubehouds- of verbeterings- voorwaarden bij het in koncessie geven van industriegronden enz. In dit alles is de gemeente vrij maar blijft toch onderworpen aan alge mene regels van het administratief toezicht. Hiernaast hebben de ge meenten van de wetgever de be voegdheid en de plicht gekregen de openbare veiligheid, hygiëne en rust te handhaven door middel van politiereglementen en individuele politiemaatregelen. Onder deze bepaling valt dus ook de bestrijding van de verontreiniging zodat de gemeente in principe hiervoor maatregelen kan nemen. RUIMTELIJKE ORDENING EN STEDEBOUW Ruimtelijke ordening is de beste bazis voor de bescherming van het leefmilieu, zodat dit een onmisbare schakel vormt voor een degelijk mi lieubeleid. De voornaamste midde len die de gemeente hiertoe bezit zijn plannen van aanleg, bouwver gunningen en bouwverordeningen. De plannen van aanleg bepalen een zo goed mogelijke strukturering van enerzijds hinderveroorzakende elementen zoals industrie en ver- keersinfrastruktuur, en anderzijds hindergevoelige elementen zoals woningen, ziekenhuizen en scho len, om zo een minimum aan hin der te laten gelden. Om de voor schriften hiervan strikt na te leven heeft men een systeem van bouw vergunningen ingericht. Hieraan zijn immers een groot aantal hande lingen onderworpen, zoals bouwen in het algemeen, ontbossen, het reliëf van de bodem aanmerkelijk wijzigen, alleenstaande hoog- stammige bomen vellen binnen bepaalde gebieden, ontginnen of de vegetatie wijzigen van heide of vennen, een opslagruimte voor ge bruikte voertuigen of voor schroot aanleggen, een grond gebruiken voor het plaatsen van verplaatsbare inrichtingen voor bewoning enz. De gemeenteraad kan nu ook bouwverordeningen vaststellen ter aanvulling van de algemene bouw verordeningen vastgesteld bij ko ninklijk besluit Deze bevatten alle nodige voorschriften om te voor zien in o.a. de gezondheid van bouwwerken, installaties en hun omgeving, enz. Ook kunnen deze verordeningen betrekking hebben op de bouwwerken en installaties boven en onder de grond, op uit hangborden en de reklame- inrichtingen, de antennes en de lei dingen, de afsluitingen, de opslag plaatsen, de beplanting, de wijzi ging van bodem en de inrichting van ruimten ten behoeve van het verkeer en het parkeren buiten de openbare weg. Deze bepalingen geven aan de gemeente de meest ruime bevoegdheid om technische bouwvoorwaarden op te leggen. Als voorbeelden worden hier aan gehaald de bepalingen met betrek king tot de geluidsizolatie van wo ningen, bepalingen met betrekking tot de minimumoppervlakte aan groenvoorziening bij bepaalde bouwwerken; zo ook kan de lucht verontreiniging worden bestreden door de hoogte van schoorstenen van industriële ondernemingen te reglementeren d.m.v. bouwveror deningen. ALS GEVAARLIJK, ONGEZOND OF HINDERLIJK INGEDEELDE INRICHTINGEN De reglementering op de geklas seerde inrichtingen legt voor elke mogelijke bron van hinder konkrete exploitatievoorwaarden op, die aangepast zijn aan de plaatselijke situatie en die rekening houden met de biezondere wensen van de om woners. Zelfs kan de exploitatie worden gewijzigd als het onmoge lijk blijkt overdreven hinder door aanpassingswerken te voorkomen. Het kollege van burgemeester en schepenen oordeelt echter alleen over de vergunningsaanvraag van de minst hinderlijke inrichtingen, deze van tweede klasse Hiervoor kan het kollege steeds nieuwe voorwaarden opleggen en even tueel de vergunning opschorten of intrekken Samen met een be- Aansluitend bij de inleiding van schepen De Maght kwam een vraag- antwoord-gesprek tot stand. De deelnemers konden hun eigen mening naar voor brengen, bepaalde wantoestanden aan het licht stellen en het nut van bepaalde wetten of voorschriften in vraag stellen. Het debat werd ingeleid en gekoördineerd door Jos De Geyter (IMAVO). Een van de belangrijkste vraagsteHers was Ray De Smet (KPB). Drie hoofdproblemen kwamen aan de orde: geluidshinder veroorzaakt door motorfietsen, gebrekkige op haling van huisvuil en milieuveront reiniging afkomstig van AMYLUM. De lawaaihinder voortgebracht door motorfietsen zal eertijds in Aalst op twee manieren tegenge gaan worden. Vooreerst is gesteld dat een reglementering op de fabri- kage van dit soort voertuigen qua geluidsnormen totaal nutteloos is, daar sommige bezitters van motor fietsen bewust het lawaaigehalte van hun voertuig zelf opdrijven. De stad heeft echter besloten tot de aankoop van twee sonormeters zo dat men enerzijds preventief kan optreden door voorlichting in scho len over lawaaihinder en met de monstratie van de sonormeter, an derzijds door metingen te verrich ten daar waar veel bromfietsers en motorfietsers samenkomen en aan de hand hiervan bepaalde boetes op te leggen. Het—pröbieem aMYLUM is wei nigen nog onbekend, maar er moet gezegd dat langzamerhand kon cessies gedaan worden door het bedrijf. Dit is hoofdzakelijk te dan ken aan de aktiegroep door de om wonenden opgericht. Lang werd echtefstïigëstaan bij het probleem van de huisvuilophaling vooral werd het nut en het voordeel van het (in januari in voege tre dende) systeem met papieren zak ken ernstig in vraag gesteld. On danks de pozitieve uitslag van de tests betreffende de houdbaarheid van de zakken, zal er een zeker wantrouwen blijven bestaan in ver band met het inwerpen van vochtig huisvuil, zoals koffiedik, vochtige voedselresten enz. Dit impliceert dat de zak niet meer milieuvriende lijk is, want de huisvrouw en de caféhouder zullen hun koffiedik vei ligheidshalve in niet-afbreekbare plastiekzakken verpakken. Er wordt,geopperd dat het sche penkollege onvoldoende de be hoeften van het gezin onderzocht heeft. Door het nieuwe papieren zakken-systeem worden grote ge zinnen extra belast. Vroeger mocht men naast de traditionele vuilbak nog zakken plaatsen als de inhoud van de bak ontoereikend was, ter wijl men nu zich enkel met die ene zak moet tevreden stellen. Grote gezinnen zouden dus meer zakken moeten kopen. Het tegenargument van de schepen was dat men zou beginnen met selektief ophalen van vuil, al het papier zou apart en gra tis door de gemeente afgehaald worden. Ray De Smet orong er echter op aan dat iedereen zijn bak zou bin nenhouden omdat het zakkensys- teem slechts een proefperiode doormaakt en dat de mogelijkheid er dik inzit dat opnieuw op het oude systeem overgeschakeld wordt. Op de vraag naar het waarom van het zakkensysteem gaf d^schepen ten antwoord dat er drie hoofdre denen waren, nl. de dubbele in houd (dit is echter geen voordeel daar men maar eens in de week meer komt ophalen), de éénvor migheid in Aalst en de deelgemeen- voegde technische ambtenaar is de burgemeester belast met het toe zicht op de naleving van de exploi tatievoorwaarden van alle inrich tingen en kan onmiddellijk maatre gelen treffen bij dreigend gevaar (eventueel voorlopige sluiting van de onderneming). Vaak echter ont snappen deze mogelijkheden aan de gemeentelijke instanties, o.a. door het systeem van beroep tegen de beslissing van het kollege, door onvoldoende kontrolemogelijkhe- den, door ongewilde subjektiviteit van de overheid, enz. Ook buiten de reglementering op ingedeelde inrichtingen kan de gemeente weinig ondernemen tegen indus triële verontreiniging daar de rechtspraak van de raad van state bepaalt dat deze reglementering een samenhangend en gedetail leerd geheel vormt dat elke regle menterende bevoegdheid van de gemeenten uitsluit. Dit betekent dat de gemeenteraden geen politie reglementen kunnen uitvaardigen waarbij de hinder veroorzaakt door industriële processen zelf zou ge reglementeerd worden voor zover het processen zijn die opgenomen zijn in de lijst van de ingedeelde inrichtingen. Wel kan men be paalde maatregelen opleggen ter beveiliging, van de openbare ge zondheid en ter voorkoming van ongevallen. VASTE AFVALSTOFFEN Ondanks de bevoegdheid van de gemeenten tot het ophalen en ver werken van huisvuil zijn er een aan tal reglementeringen die die be voegdheid enigszins beperken: op slagplaatsen voor vuilnis en inrich tingen voor het behandelen ervan staan onder toezicht van de minis ter van Volksgezondheid zodat voor oprichting of uitbreiding een toelating van de bestendige deputa tie vereist is, alsook het akkoord van de diergeneeskundige inspek- teur van het ministerie van Land bouw De gemeente is wel vrij de metode in verband met ophalen, storten en verwerken van huisvuil zelf te bepalen Het subsidiebeleid van het ministerie van Volksge zondheid zal een belangrijke in vloed uitoefenen op de keuze van een verwerkingsmetode. WATERVERONTREINIGING Vanaf 1950 werd de gemeente aangesteld als vergunningverle nende overheid van waterlozingen in waterlopen onder haar beheer en in de gemeenteriolen, alsook moest de gemeente de zuivering van het rioolwater volledig verzor gen. De rezultaten hiervan zijn be droevend, hoofdzakelijk door de fi nanciële implikaties. Hoewel de staat de werken voor 80% en later voor 100% subsidieerde, vallen de werkingskosten volledig ten laste van de gemeente Bovendien vergt een zuiveringsstation een staf van technisch geschoold personeel terwijl de rezultaten van zware fi nanciële inspanningen praktisch uitsluitend ten goede komen aan de inwoners van stroomafwaarts ge- tegen gemeenten. Voor de zuive ring van riqolwater is dus een meer gekoördineerde en geprogram meerde aktie dan op gemeentelijk vlak noodzakelijk. Vanaf 1971 werd de sfeer van het gemeentelijk be lang dan ook onttrokken aan de wa terzuivering en de taak van de ge meente werd tot een minimum her leid. Het kollege van burgemeester en schepenen blijft echter bevoegd om een vergunning af te leveren voor het lozen van normaal huis houdelijk afvalwater in een open- bare riolering. Zolang er echter geen nationale of gewestelijke or ganismen worden opgericht blijven de gemeenten bevoegd en is het hun plicht om initiatieven te nemen voor de waterzuivering van hun ge bied. Het heeft ook geen zin riool waterzuiveringsinstallaties te bou wen indien er geen ver uitgewerkt net van openbare riolen bestaat en op dit vlak blijven de gemeenten volledig bevoegd. Vandaar dat het ook vanuit milieu-hygiënisch standpunt hoogst noodzakelijk is dat elke gemeente een algemeen rioleringsplan zou opstellen en uit voeren. LUCHTVERONTREINIGING De gemeentebesturen hebben de plicht de luchtverontreiniging te bestrijden die de openbare ge zondheid kan schade, hierbij reke ning houdend met de nationale re glementering. Hieromtrent ontstond heel wat verwarring toen het de partement van volksgezondheid in '64 de stelling verkondigde dat al leen de koning voortaan bevoegd zou zijn reglementerend op te tre den om luchtverontreiniging te be strijden. Politiereglementen inzake industriële brandstofverwarmings- installaties, restgassen van de nij verheid, uitlaatgassen van motor voertuigen uitgevaardigd door ver schillende gemeenten werden dan ook alle geschorst en vernietigd. De stelling blijkt echter juridisch onhoudbaar. Zolang de wet van 1964 niet self-executing is, blijft de bevoegdheid van de gedecentrali- zeerde overheden terzake bestaan Inzake industriële luchtverontrein iging vaardigde men nog maar één uitvoeringsbesluit uit, doch hier wordt de bevoegdheid van de ge meenten sterk beperkt door de ré- glementering op de ingedeelde in richtingen. Een meer uitgewerkte nationale reglementering (naar Eu ropese maat) heeft betrekking op de luchtverontreiniging door het verkeer. De bevoegdheid van de gemeenten toe. Luchtverontrei niging en geluidshinder kunnen be- lijke toestanden. Zo ook is de huis verwarming op nationaal vlak ge reglementeerd. De gemeenten kunnen de luchtverontreiniging echter ook bestrijden door voor lichting en aktie op velerlei gebied, hierbij wel rekening houdend dat hun initiatieven kunnen vernietigd worden wanneer zij indruisen tegen het algemeen belang. GELUIDSHINDER De meest effektieve manier om la waai te bestrijden bestaat uit het opstellen en uitvoeren van politie reglementen. Ondanks de logis tieke steun van verschillende in stanties die hieromtrent een mo delpolitieverordening hebben uit gewerkt (vereniging van de Belgi sche steden en gemeenten, minis terie van Volksgezondheid en van het Gezin, dienst milieuhinder) maken de gemeenten nog te weinig gebruik van deze bevoegdheid. Tot nu toe zijn er slechts twee uitvoer ingsbesluiten. inzake organizatie van wedstrijden, test- en oefenrit- ten met motorvoertuigen en inzake de geluidshinder door muziek. Terzake hebben de gemeentebes turen dan ook geen reglemente rende bevoegdheid meer. Behalve het uitvaardigen van politieregle menten zijn ook andere maatrege len even belangrijk: informatie campagnes, aankoop van meetap paratuur (Aalst krijgt binnenkort 2 sonormeters, gesubsidieerd door het ministerie van Volksgezond heid), snelheidsbeperkingen, ver- keersomleidingen, wandel- en speelstraten enz Behoudens de al gemene koördinatie van het minis terie van Volksgezondheid en Leefmilieu, is de gemeente in prin cipe vrij de middelen te kiezen die' zijzelf nuttig acht. Wat het wegver keer betreft heeft men bij koninklijk besluit een koherent geheel van normen inzake geluidsvoortbren- ging uitgewerkt, en dit zowel voor motorrijwielen als voor motorvoer tuigen, zodat elke reglementerende bevoegdheid van de gemeente moet worden uitgesloten BESLUIT De gemeentebesturen bezitten een aantal belangrijke mogelijkheden om het leefmilieu plaatselijk te be- schermen. Door de wetgeving op ruimtelijke ordening en reglemen tering op de ingedeelde inrichtin gen kunnen de gemeenten een be ter en effektiever milieubeleid voe ren. Waterverontreiniging wordt op nationaal en gewestelijk vlak be streden, de problematiek van de vaste afvalstoffen komt alsnog de gemeenten toe Luchtverontrein iging en geluidshinder kunnen be streden worden met aangepaste politiereglementen, alsook door in formatie van het publiek, door al lerhande initiatieven, gedifferen tieerde ophaling van huisvuil, klachtendienst, aanduiden van mi lieuagenten. aankoop van kontro- leapparatuurenz Het is de taak var een gemeentebestuur om in het globale beleid te bepalen welke po litieke opties voorrang genieten ei ten laste van welke prijs de vervui ling en verloedering van ons leefmi lieu verder mag doorgaan. WIM VERBEIREI ten (nut?) en het sneller ophalen van de zakken. Het kleine bed rijf s- vuil zou apart opgehaald worden aan de prijs van 100 fr. per kubieke meter (wat goedkoop is, een ge middeld bedrijf heeft per week on geveer 1/2 kubieke meter). In verband met sluikstorten werd verteld dat hieraan geleidelijk ver holpen wordt, doordat dit vuil ook opgehaald wordt en onderzocht, en meestal zit daar wel iets in dat de sluikstorter identificeert. De boetes hierop zijn dan ook niet mals (ong 5.000 fr maar het blijkt wel nodig als voorbeeld Er werd ook opge merkt dat, ondanks het nijpend te kort aan vuilniswagens, er een ze kere nalatigheid bestaat inzake her stellingen ervan. Dit in verband met de enige (uiterst dure) breekwagen van de stad Aalst, waarvan de repa ratiekosten 600 fr. zouden bedra gen hebben, maar door nalatigheid opliepen tot 100.000 fr. Hierop echter geen kommentaar (te weinig personeel). Al met al was de vergadering voor iedereen toch zeer leerzaam, zowel voor sprekers als voor toehoor ders. Mevrouw De Maght dankte de vergadering voor de ideeën en ervaringen die ze opgedaan had. De heer De Geyter sprak een slot woord uit en alle verdere proble men werden officieus tussen pot en pint aan de toog afgehandeld WIM VERBEIREN ZAAL NEGEN VALT TOTAAL TEGEN!... üe ouders van een school vriendje van onze zoon zijn begaan met het welzijn van hun zoontje. Zowel voor de chirurg als voor hun filoso fische overtuiging verkiezen ze uitdrukkelijk het hospi taal boven «Onze-Lieve- Vrouwe kliniek» om aldus de kerkelijke stempel, zelfs bij dringende geneeskundi ge zorgen, uit de weg te gaan. De voorkeur voor een ver blijf in een instelling als het OCMW, het vroegere COO, is voor die ouders en voor ons vrijzinnigen hoege naamd geen maatschappe lijk welzijn. Veeleer een ker ker van onmenselijke verne dering. Naast een imponerend hei ligen beeld en een aanplak- brief met de woorden van het «onze vader» staat zaal 9 onder de hoede van een despoot, die slechter dan een kloosterling waakt over het zieleheil van haar pa tiëntjes. De jongste tijd horen we veel over persoonsgebon den materie. Dit begrip is wellicht nog te recent en het episcopaat is geen ver antwoording schuldig aan niet-gelovige mensen, zo dat zelfs in «Groot Aalst» In een, in theorie, neutrale in stelling van maatschappe lijk welzijn, het de kerkelij ke toer blijft opgaan. Vanuit haar machtspositie sticht deze bewuste per soon zoveel onheil, dat ze nooit meer haar hemel, waarin zij alvast gelooft, kan verdienen, tenzij het vergroten van het lijden van niet-gelovige patiëntjes en hun familie een werk van christelijke naastenliefde is!... Het betaamt toch helemaal niet dat in een instelling als deze een ziekenverzorgster zo maar spontaan kan be slissen over het wel en wee van zieken en familie, die uiteindelijk haar psychische slachtoffers worden, geklei neerd om hun vrijzinnig heid. Zo klonk het spot- Vorige week heropende Jean D'Hollander zijn gemoderniseerd motobedrljf Dholda tef Moerzeke In de Burg. Lemmenstraat 16. J De Burg. Louis Baert kwam de h. en mevr. Jean D'Hollander gelukwensen bij deK heropening, dat ook door een afvaardiging van fabrieken Honda werd bijgewoond onderjjj leiding van algemeen dlrekteur Nagata. tend: «Het kind is toch niet stervend». Voor de gelovi gen nu liggen de grenzen gans anders, ze beschikken over een ruime keuze wat betreft de geestelijke hel pers die steeds een verzoe nend of troostend woordje hebben waar het al dan niet psychisch nodig is. We vragen ons stellig af waarom een andersdenken de op zaal 9 meteen maar weer de dupe hoeft te wor den van een enggeestige leiding, die noch het maat schappelijk welzijn,, noch de ongebonden openheid van ieder patiëntje en zijn familie eerbiedigt!... Zullen de vrijzinnigen uit Aalst en omgeving, omwille van hun filosofische over tuiging, gedwongen worden zich te laten verzorgen bjji- ten de geliefde stad?... Waar blijft de gelijkberech tiging?... Blijft Aalst nog lang opge schept met de restanten van gelovig Vlaanderen?... Voor iedereen zou het een zegen zijn, mocht het hos pitaal vrij worden van iedere klerikale beïnvloeding, ze ker indien dit er zou toe leiden de massa buitenker kelijken fysisch en psy chisch ongehinderd de no dige zorgen te verstrekken, waarop zij recht hebben in een neutrale ziekeninstel- ling. Met humane groeten aan al de zieken, herstellenden en hun omgeving van zaal ne-n, gen. Coigniez-Verler. Het Hekelgems St-MIchlelskoor leverde reeds o.l.v. dirigent Viktor Van Frachen door toewijding en vol harding opmerkelijke prestaties. Het koor kent dan ook een steeds groeiend sukses. Ter gelegenheid van de laatste kerst bracht het met overtuiging werken van Fernand Mawet, van Remi Ghesquiere en van de dirigent zelf. Aan het orgel fungeerde koster-organist Frans Moortgat. Na het Gregoriaanse «Puer natus est» volgde de meerstemmige Latijnse Mis van Mawet waarbij de stemmen zich bewegen op het zuivere ritme van de tekst. Een werk dat voor zichzelf spreekt. Door eigen bewerking wist de dirigent oude kerstlie deren tot volwaardige koorwerken om te zetten, daarbij getuigend van melodische vindingrijkheid en harmonische kracht. Het werd dan ook een gebeurte nis op niveau waarbij Van Frachen «Kersklokken» van Engelen-Ghesqulere bracht en samen met Paula Van der Schueren het duet «Kindeke Jesu, op strooisel geleid» van Jacq van Bommel, daarbij getuigend van hun vokale kwaliteiten. LH |er iet itai Ma Pve Hat lor

De Voorpost | 1978 | | pagina 18