1 De S.V.V. Hofstade viert kerstfeest «ROND DE ZANDSTEEN» EEN NIEUW MELDERTS TIJDSCHRIFT Zwerftocht naar St.-Antonius te Essene Kerststemming te Lede selektief ophalen Si DE WINDMOLEN VAN MERE, OF WAT DE ADMINISTRATIEVE «MOLEN» VERMAG 20 - 29-12-1978 - De Voorpost Op 23 december 1978 vierde de S.V.V.-Hofstade (de socialis tische vooruitziende vrouwen van Hofstade) zoals ieder jaar haar kerstfeest in de zaal Welkom in de Hoogstraat te Hofsta de. Reeds geruime tijd voor het voorziene aanvangsuur was de zaal bijna helemaal volzet, alhoewel men weet dat er bij dergelijke organisaties steeds met enige vertraging rekening moet gehouden worden. Eddy Dierickx, raadslid van het O.C.M.W., verwelkomde de talrijke aanwezigen en kondigde ook de Hofstaadse «Gaston en Leo» aan, die later op de avond zouden optreden. Het Kerstmannetje was van zelfsprekend eveneens aan wezig om aan de kinderen tot twaalf jaar geschenken aan te bieden. Toen de bel zijn komst aankondigde verstomde het rumoer in de zaal en werd de muziek die tot dan de juiste sfeer had helpen scheppen af gezet. (De platen die werden gedraaid, onder andere harde rock-muziek die men kan te rugvinden in de hitlijsten, waren nu wel niet stuk voor stuk alle maal even aangepast aan de stemming die men gewoonlijk ter gelegenheid van een kerst feest zou verwachten, maar weinigen van de aanwezigen zullen daar speciale aandacht aan geschonken hebben, als het hun tenminste is opgeval len. Deze muziek heeft er in elk geval het zijne toe bijgebracht dat de stemming er op die ma nier werd ingebracht en inge houden gedurende de ganse avond). Eddy Dierickx ging toen over tot de naamafroeping van de ingeschreven kinderen, en een voor een kwamen ze hun geschenk in ontvangst nemen. De jongsten waren zichtbaar meer onder de indruk dan de ouderen die er blijkbaar reeds beter van op de hoogte waren hoe de zaken met be trekking tot het kerstmannetje precies in elkaar zitten. Eens dat ze terug op hun plaats wa ren werd alles onmiddellijk uit gepakt en uitgestald. Poppen, draaitollen, puzzels, vrachtwa gens, blokkendozen enzo voort, in een woord, datgene wat de deskundigen terzake opvoeding aanduiden met de woorden «verantwoord speel goed», afgezien dan van de namaak-machinegeweren voor de jongens, waardoor de zaal in een paar minuten tijd bijna werd herschapen in een belegerde bunker aan de front lijn. De geestdrift van de jeugd was wel het meest afdoende bewijs voor het succes dat het Kerstmannetje die avond te beurt is gevallen Er waren voor het feest 48 kin deren ingeschreven. Een van de bestuursleden van de SVV -Hofstade merkte "op dat dit aantal wel een dalende ten dens vertoont, die moet toege schreven worden aan het da lende geboortecijfer, vermits er voor de Kerstfeesten die de vo rige jaren werden georgani seerd soms meer dan honderd inschrijvingen konden opgete kend worden. Er is dus in het geheel geen sprake van dat de belangstelling of het enthou siasme in de S.V.V.-Hofstade aan het afnemen zou zijn. De waarde van de uitgedeelde geschenken schommelde naargelang de leeftijd de kinderen waren ingedeeld in kategorieën volgens de leeftijd tussen de 150 en de 200 frank. Om de kosten voor dit alles te kunnen dekken werd door de S.V.V.-Hofstade een tombola georganiseerd waar mee 81 prijzen te winnen waren die door milde schenkers ter beschikking gesteld waren. De gezelligheid werd er voort durend ingehouden. Het werd er zelfs zo warm dat de centrale verwarming op een bepaald ogenblik moest worden afge zet. Nadat het Kerstmannetje de zaal had verlaten, ondertus sen aan iedereen speculoos uitdelend, werd de tijd die nog overbleef tot aan de komst van «Gaston en Leo» overbrugd met de uitloting van de win nende nummers van de tombo la. ledereen die loten had haalde ze boven en spreidde ze op de tafel uit met de hoop in de prijzen te vallen. Een aantal aanwezigen hoorde zijn num mer afroepen en kon dadelijk zijn prijs afhalen. De prijzen die op de avond zelf niet werden afgehaald kunnen nog tot 31 januari volgend jaar worden opgevraagd in kafé Wilskracht op de hoek van de Blektestraat en de De Naeyerstraat. De hand die de winnende num mers trok was niet van een of andere meer of minder be kende gerechtsdeurwaarder van radio of televisie, maar de objektiviteit evenals de onpar tijdigheid werd niettemin ge waarborgd, al was het maar al leen door de aanwezigen die het verloop van de zaken nauw lettend in het oog hielden. Naarmate steeds meer win- Niet alleen te Herdersem doch ook in Essene wordt St- Antonius gevierd al gaat het daar dan wel enigszins anders. De VTB-VAB Hekelgem richt op zondag 21 januari een zwerftocht in naar Essene met samenkomst en vertrek aan de abdij Affiigem te 8.45 u. Water dicht schoeisel, liefst laarzen, zijn onontbeerlijk. Deze wandeling die wordt inge richt door de VWB-Wandelklub gaat door de vallei van de Kou- denbergbeek, de beboste heu vels «De Spar» en «Het Trom- melveld» naar Essene-Dorp toe waar te 10 u de hoogmis met offergang kan worden bij gewoond. Daarna, voor de kerk, openbare verkoop van varkenskoppen en andere of fergaven. Na de middag kan het lunchpakket worden aan gesproken of worden ter plaatse boerepensen gekocht waarna vertrokken wordt via hof ter Eeckhout en Asse- Terheide tot aan de rand van het Kravaalbos in kafé «Stin» alwaar kort oponthoud. Tenslotte via Doment terug naar Affiigem en Essene. Leden die enkel de namiddag- tocht wensen mee te maken kunnen rechtstreeks naar Essene-Dorp. De hele omloop bedraagt 15 km. Deelnemings- prijs 20 fr Leden van de Vlaamse Wandelaarsbond en kinderen beneden de 12 jaar kunnen gratis mee. U kan lid VWB worden voor lechts 60 fr. L.H. Vorige maandag, 25 december, dos op kentmk werd door de Leedse jeugdvereniging, naar jaarlijkse gewoonte opnieuw een kerstspel opgevoerd om en rond het kerststalletje en de grote kerstboom op het Pastorijplelntje. Dus net als de andere jaren stond er op dit pleintje een reuze verlichte kerstboom en het vertrouwde stalletje met de beelden. Gedurende de week voor en na kerstmis wordt daar iedere avond stemmig kerstmu- ziek gespeeld. Op kerstmis vond dan de evokatie van het kerstge beuren plaats. Hieraan werken dan zo'n 100-tal personen mee, van de Leedse jeugdverenigin gen en van de Leedse ruiter- vereniging. Op een aangepast tekst wordt het ganse gebeuren uitgebeeld. De evokatie van de tocht naar Betlehem, de uitbeelding van de geboorte, de hulde van de herders en de koningen te paard, de kinderslachting en de vlucht naar Egypte per ezel. Kortom het ganse kerstgebeuren prach tig uitgebeeld met historische klederdracht en uitstekend aan elkaar gebonden door passende teksten uit de Bijbel. Er was een vrij grote belangstel ling voor dit kerstgebeuren dat voor de 24ste maal op deze vrij unieke manier gevoerd werd. Volgend jaar wordt het dus de 25ste maal. ofte een zilveren jubileum. Voor deze gelegen- houd houdt de stuwende figuur achter dit gebeuren, de heer Frans Presiaux in ieder geval iets prachtig in petto. MOND.G. Wanneer je alle vuil langs de weg op een hoop gooit, krijgt men volgend kunstwerk, zoals er een te bezichtigen was in Erondegem. (SJ) naars bekend werden, naar mate de avond vorderde, de rook dikker werd en de zaal op nieuw warmer, steeg de stem ming in dezelfde mate. Uitein delijk kwam datgene wat het hoogtepunt van de avond ging worden, namelijk het optreden van de reeds eerder aange kondigde Hofstaadse «Gaston en Leo» (Eric Van Ghijseghem en Roel Hugo), voor dewelke het podium in een hoek van de zaal werd ontruimd. Er werd, dat spreekt vanzelf, geen Ant- waarps gesproken, maar het eigen dialekt. De meest geslaagde scène die door het duo werd gebracht was wellicht, naast die van de smokkelaars, het examen voor treinwachter. Leo, de domme rikvan het tweetal weet natuur lijk nergens het antwoord op en begrijpt niets van datgene waar het om draait. Wanneer de on dervrager aan Leo het pro bleem voorlegt wat hij zou doen ingeval twee sneltreinen op het zelfde spoor op elkaar afstor men geeft deze ten antwoord: «Mijn vrouw gaan roepen». Het gezicht van de ondervrager Gaston drukt stomme verba zing uit. «Waarom in 's hemels naam uw vrouw?» «Maar mijn heer, zulk een malheur dat ziet ge toch niet alle dagen!» Gedurende het verloop van de ondervraging komt ook de spraakkunst aan bod, en de examinator vraagt aan de kandidaat-treinwachter hoe het gesteld is met de grammaire. Die is reeds lang dood, ant woordt Leo die geen enkel zin nig woord weet uit te brengen en nooit weet waar het op aan komt. «Geef mij de gebiedende wijs van: het paard trekt de wa gen». Leo moet weerom lang nadenken vooraleer hij de ganse zaal in een lachen doet uitbarsten wanneer hij uiteinde lijk meent het antwoord te heb ben gevonden: ju! Tenslotte is de ondervraagde het beu om zelf steeds opnieuw op de roos ter te worden gelegd en daarom neemt hij het initiatief zelf in handen door aan Gas ton, de allesweter, de vraag te stellen of hij eigenlijk wel het verschil kent tussen een man nelijke en een vrouwelijke vlieg. Deze keer is het de examinator die met zijn mond vol tanden staat en het antwoord schuldig moet blijven. Leo triomfeert nu hij zelf de andere met zijn pa rate kennis kan overbluffen. Hij legt uit dat een mannelijke vlieg steeds neerstrijkt op een glas bier, terwijl een vrouwelijk exemplaar steeds een plaatsje zoekt op een spiegel. Gedurende gans het optreden van «Gaston en Leo» is het ge lach niet uit de lucht. De twee spelen hun rol zeker even goed als de Antwerpse televisiefigu ren van dewelke ze de naam hebben geleend. Hun optreden werd aangekondigd als het hoogtepunt van de avond en dat is het inderdaad geworden. Wanneer men met deze twee een avondvullend programma zou organiseren, bijvoorbeeld in de zaal van het Volkshuis waaraan men druk aan het werk is, dan zou een volledig sukses zonder twijfel reeds op voorhand verzekerd zijn. A.D.B. I te pn »n. I e t aar bkó ïhee Enkele weken geleden merkten wij in deze rubriek op dat een brochure uitgegeven werd over «Groot-Lede» door een privaat instantie en dat daarin nogal wat onvolkomenheden voorkwamen. Ook het schepenkollege heeft dit vastgesteld en bréngt ter kennis dat de brochure tGroot-Lede - uw handelsgemeente», dewelke gratis in de gemeente werd bedeeld, een zuivere partikuliere uitgifte betreft en geen enkel initiatief terzake uitgaat van het gemeentebestuur. Derhalve kan het gemeentebestuur geen verantwoordelijk heid nemen voor eventuele onjuistheden en voor de al dan niet aan de handelaars geboden mogelijkheid tot advertentie. Ziezo zie zei het schepenkollege. Rond de Nieuwjaars periode zullen er nogal wat verschuivin- tl gen plaatsvinden in de bezetting van de Leedse herbergen "gan rondom het Dorpsplein, al dan niet ingegeven door jn kommersiële bedoelingen. In leder geval hebben wij vernomen }rwf dat in bet kafee De Klnb aan de Briistraat te Lede de sedert p enkele maanden nieow opgerichte jeugdvereniging De Schaar j.3( zijn intrek zou nemen. Dit zou dan de definitieve start betekenen voor deze nieuwe jeugdvereniging. Rondom ditzelfde dorpsplein van Lede zijn ook nogal wat financiële instellingen allerhande gehuisvest. Een oud geluid in ons Belgisch financieel bestel gaat op dit dorpsplein nu ook een kantoor openen om zijn kliënteel beter te dienen zoals dat heet. Op vrijdag 29 december, dus vandaag op een nieuw filiaal van het Gemeentekrediet daar zijn deuren. Hop met de centjes. Vorige week vond in zaal Volkskring de tweede nacht van den Boer plaats. Een geslaagd karnavalnachtbal, georganiseerd door de Orde van de Hovaardige Leedse Boer. Ter deze gelegenheid werden de twee ereplakketten van deze Orde uitgereikt aan evenveel verdienstelijke karnavalisten. Dit is een jaarlijkse gewoonte en een grote eer voor wie deze te beurt valt. Dit jaar was dat voor de vecdlensteljjke Leedse karnavalist de beurt aan een man die alle officiële karnavalfunkties opz(j gelegd heeft, maar toch nog karaavalbt blijft In hart en nieren, nameljjk de heer Renaat Roef, oud-voorzitter van deze Orde. Het plakket voor de verdienstelijke karnavalbt van bulten Lede viel te beurt aan de heer Albert Van Hove, een te Blankenberge wonende Ledenaar die zich intensief inzet voor het Hof der Prinsen, waarvan hij als één der eerste Leedse prinsen deel uitmaakt. Proficiat. Het «Jaar van het Dorp» is voorbij. Ook Meldert heeft niet enkel zijn «steentje» maar zelfs een massale zandsteen bijgedragen bij de realisatie van dit projekt vier seizoenwandelingen, uitgebreide dorpsfeesten waaraan quasi alle Meldert- se verenigingen hun mede werking verleenden, onthul ling van de Meldertse zand steen op het Dorp, tentoon stelling «In de vlastijd van Stijn Streuvels» in het Kul- tureel Centrum Affiigem, bloemenverkoop door KVLV autorally ter bevordering van de kennis van dorp en omgeving, e.m.a. Dit kan echter geen eind punt zijn, integendeel. Het moet worden aangezien als een nieuwe start om nu ze ker in het fusie-tijdperk ver der te bouwen aan paro chiaal verenigingsleven. De werkelijkheid is echter eerder ontnuchterend. In het verenigingsleven heerst een zekere malaise. Moest deze trend zich voortzetten, maar ver verhogen juist het tegendeel, dan ware er over een paar jaar te Meldert geen sprake meer van het «rijke Vlaamse kuituurle ven», zo eigen aan onze streek. Met dergelijke situa tie is niemand gebaatnoch de verantwoordelijken van de verenigingen noch de be volking die genieten wil van eigen realisaties. Qua akkomodatie blijft Mel dert, zoals veel deelge meenten, in de kou staan. Met 'n prachtig mastodont centrum te Aalst in de Mo lenstraat zijn de deelge meenten niet geholpen. Om ergens dan toch een stem te hebben, alhoewel uiteraard te relativeren, hebben enke le mensen op initiatief van de Claerhaegse Comedie doch met spontane mede werking van de Parochie- centrumraad, van de kultu- rele Kring en van de KVLV de idee opgevat aan plaat selijk trimestrieel tijdschrift uit te geven waarin de plaat selijke initiatieven en de za ken die de bevolking aanbe langen duidelijk aan bod kunnen komen. Het kosteloos blad zal via de posterijen aan huis wor den bezorgd. Titel ervan wordt «Rond de zandsteen» enerzijds om terug te blik ken naar de Meldertse reali saties tijdens het Jaar van het Dorp en anderzijds om een zo breed mogelijke weergave te worden van wat er zich te Meldert afspeelt. Het geheel wordt geschoeid op een pluralistische, niet- politleke basis. Steeds weerkerende rubrieken kun nen zijndokters- en apote- kerswachtdlensten, voet balmatchen aan huis van de plaatselijke klubs, burgerlij ke stand, jeugdaktiviteiten van scouts en de plaatselij ke scholen, openhouders van het Parochiecentrum, aktiviteiten van alle belang stellende verenigingen, knipoogskes, enz. De redaktie bestaat uit Ro ger Callebaut, Jan De Gey- selaer, Fons De Koninck, Jos Muylaert en Arnold Van de Perre. Ze is als geheel verantwoordelijk voor wat verschijnt. Het is en blijft echter een informatieblad waarin zuiver-politieke arti kels geweerd worden. Nochtans zullen, op objek- tieve basis, ook politieke beslissingen die de plaatse lijke bevolking aanbelan gen, in het blad worden op genomen. De redaktie houdt er evenwel aan te be klemtonen dat een positieve benadering regel zal zijn. Voor een eerste nummer werden alle verantwoorde lijken van Meldertse vereni gingen uitgenodigd op don- ryde derdag 28 december te 20 fcrt in het Parochiecentrum ef"^ dit voor een uiteenzetting van de doelstellingen en d£ werkmetode. Uiteraard komen hierbij ook kosten kijken en een voortoer zichtige raming voorzieevet 2500 fr per nummer of IQuns 000 fr per jaar. Om dit tlk financieren werd besloteij*te' op 28 januari een dansaf^ vond te organiseren in her"" Parochiecentrum waarbij df1 inkomst integraal naar heBB blad zou gaan. Lli De windmolen van Mere staat er in een bedenkelijke toestand bij; toen de voorjaarsstorm zijn wieken naar beneden haalden en een gedeelte van het dak wegrukte zag zijn toekomst er benard uit. Doch reeds daarvoor was de molen aan restaura tie toe. Die ging er zelfs komen, maar het was een onweer dat er anders over besliste. Zowat tien jaar na zijn restaura tie werd de toestand van de windmolen van Mere terug steeds slechter en slechter. Gebrek aan degelijke herstel lingswerken gaven aan het sta tige gebouw terug stilaan een vervallen indruk. Tegen wil en dank moest de geklasseerde molen terug gerestaureerd worden. Hij zag er reeds heel slecht uit toen eindelijk de aan besteding goedgekeurd werd en er een aannemer gevonden was die het werkniet meer op gewassen tegen de voorjaars storm die met een klap de wie ken naar beneden gooide en het dak vrij erg beschadigde. Regen had aldus een gretige greep gekregen op het bin nenwerk van de molen. En het onvermijdelijke gebeurt: de on dernemer die de herstellings werken zou uitvoeren zegt na tuurlijk dat hij voor de vastge stelde prijs onmogelijk zoveel bijwerken zou kunnen realise ren. Het vervangen van de wieken en al het bijkomende werk zou een surplus betekenen van vele tienduizenden franken. Dus... heraanbesteden Maar zover zijn we nog steeds niet! Vooraleer de nieuwe aanbe steding uitgeschreven zal wor den zal er ongetwijfeld nog veel regen en sneeuw aan de me laatse molen knagen. Het gat in het dak werd voorlopig gestopt met een stuk plastiek Wonder dat het nog steeds op zijn plaats zit. En maar wachten op de aanbesteding, de toewijzing en de aanvang der werken; administratief moet er nog veel aebeuren vooraleer de meerse - Mij, TOOI toot leer •Dai windmolen echt zal aangepa^po worden. En hoe langer er gewacf wordt, des te hoger zullen dp°A kósten oplopen Of bestaat er ergens spoedprocedure? VlÉLec De molen te Mere, geen sieraad in het landschap, in erbarmelijke staa 9 vi (EDV

De Voorpost | 1978 | | pagina 20