<1(19 in-(lflouil Bier Kerstnacht IUD-LEERLINGENBOND RICHT TWEEDE LEEDSE BOEKEN- EN PLATENBEURS IN inaivai Bert Melckenbeeck stelde tentoon Kulturele kalender voor januari 1979 IE een vervolgverhaal door Harry Pinky De Voorpost - 29-12-1978 - 21 het overgrote sukses van vorig jaar, besloot het dyna- u'sch bestuur van de oud-leerlingenbond van het Sint- aartenskollege te Lede, een tweede boeken- en platenbeurs te richten. Moeite noch tijd werden gespaard: niet minder in vierhonderd uitnodigingen werden verstuurd of afgege- sn. Door de weinig talrijke opkomst van het publiek, kunnen e besluiten dat gedane inspanningen niet steeds naar aarde geschat worden. Ok de gemeentelijke overheid iheen andere zorgen te heb- >n. Misschien hebben zij de inden vol met de komende imavaldagen... Buiten één [positie-gemeenteraadslid, imé De Brouwer, hadden de fganisatoren niet het genoe- in een andere prominent te irwelkomen. p vrijdagavond werd om p.30 uur een vooropening voorzien. In de grote zaal van het Sint-Maartenskollege kreeg het opgekomen publiek een gelegenheid uit de dui zend: een konfrontatie met ro mancier Geert Van Puthen. (in de wereld van Gerard Soete). Deze man heeft reeds een hele geschiedenis achter de rug: geboren in Pittem (1920) kwam hij na zijn studies Germaanse talen en Wijsbegeerte in het toenmalige Belgisch Kongo te recht. Jarenlang was hij inspek- teur van de politie in Kinshasa. In 1972 werd hij echter uit Zaire gewezen. Op dat moment was hij doordrengd van de ge dachte uit een korrupte wereld te zijn gestapt. Maar al spoedig besefte hij er niet uit- maar in gestapt te zijn! Reeds in 1976 verscheen zijn eerste roman «De achterhoede». Zes jaar la ter volgde een tweede even be langrijk werk «Negropolis». Deze twee romans geven een zeer pessimistische visie op de toekomst van een Afrikaans ontwikkelingsland én op ons ontredderd Europa. Tot op heden heeft deze schrij ver reeds een vijftal romans gepubliceerd. André Demedts zei over hem: «Vlaanderen is een begaafd romancier rijker geworden!» Een feit is dat de gastheer, Geert Van Puthen, de toehoorders wist te boeien met zijn rake en klare taal over het Belgisch Kongo van toen en het Zaire van nu. Na deze korte maar leerrijke in leiding werd de boeken- en pla tenbeurs voor het publiek opengesteld. Er was een zeer ruime variatie in de Boeken. Men kon er letterlijk alles krij gen: van een kookboek tot het strafrechterlijk wetboek. Niets kon worden misvraagd: van het allerkleinste kinderboekje tot de meest zeldzame roman: al les was voorhanden. Wat de platen betrof kunnen we met de hand op het hart bewe ren dat elke liefhebber van mu ziek aan zijn trekken kon ko men: moderne muziek, klas sieke platen of operettes, alles was te koop aanwezig. Op kerstdag opende de beurs om 14 uur, maar een uur later werd toch een feest voor vele «kleineren». Dan werd de prijs uitreiking gehouden van een tekenwedstrijd. De leerlingen van de lagere afdeling kregen de gelegenheid hieraan mee te doen, zij moesten enkel een te kening maken over het kerst gebeuren. Dit keer liep de zaal overvol. De prijswinnaars keerden tevreden naar huis te rug, mét een mooie prijs. (Wat dacht je dat het was?) Ook dinsdag, tweede kerstdag bleef de beurs, toegankelijk. Het geheel is een lovenswaar dig initiatief, dat niet alleen jong en oud aantrekt en verrijkt, maar tevens een stimulans is om het boek dichter bij de ge wone mens te brengen. De gemeente Lede kan fier gaan op deze geslaagde kuitu re Ie manifestatie, zij het dan zonder prominenten. RDv ff Lede ging in hel Sim Martinusinstituut een platen- en boekenbeurs open. Ze werd voorafgegaan door een K>ekbespreking over de werken van de romancier Geert Van De Putten. (EDV) rijdens het voorbfye kerstweekeinde stelde de Wanzeelse kunstenaar 20 Jert Melckenbeeck z(jn werken tentoon ln z(jn atelier te Wanzele. De e|ernisage vond plaats zaterdag 23 december en de Inleider was de heemkundige Marcel De Fuytler. Er was een enorme massa (tellenden zodat het atelier werkelijk te klein was om al de iwsgierigen te herbergen. oole tentoonstelling was een oorfoemlezing van de artistieke zieeven van deze Wanzeelse 10unstenaar die zich voorname- t tjk bezighoudt met pastels, )te)uterverfschilderijen, koper steden en pentekeningen. Wo- ^jjende midden in de natuur van j jjet landelijke Wanzele. gaat Bert Melckenbeeck de onder werpen voor zijn werken dan ook in deze natuur zoeken. In al zijn werken vindt men steeds een spoor terug van een landelijke woning of hoeve een boerenfi- guur of een landelijke weg. Het koloriet van zijn pastels en vooral zijn akwarellen is zeer merkwaardig en sfeervol. Bert Melckenbeeck zoekt het voor namelijk in warme kleuren die thuis horen in elk gezellig interieur. Zijn kopergravures zijn zeer zorgvuldig en nauwge- •zet afgewerkt, zij geven dan ook impressies tot in het uiterste topje van het kleinste twijgje. Ook de pentekeningen zijn getuigen van de vergevorderde akademische vorming van Bert Melckenbeeck. MOND.G. DONDERDAG 4 JANUARI 20.00 uur: Heemkundige Kring Heemschut: vergadering voor de kernleden. VRIJDAG 5 JANUARI 19.30 uur: KWB-Lede: bestuursvergadering voor alle wijk meesters. 19.30 u - 21.00 uur: Bloedinzameling in de gemeenteschool van Oordegem. ZONDAG 7 JANUARI 20.00 uur: Jeugdhuis Leeuwerik: vertoning van de film «Gold Finger». MAANDAG 8 JANUARI 20.00 uur: Socio-Kulturele Raad: vergadering van het Uit voerend Komitee in de oude rijkswachtgebouwen. DINSDAG 9 JANUARI 19.30 u tot 21.00 uur: bloedinzameling in Den BontenfOs, Molenstraat 20, Lede. WOENSDAG 10 JANUARI 19.30 tot 21.00 uur: bloedinzameling in Den Bonten Os, Molenstraat 20 Lede. VRIJDAG 12 JANUARI 20.00 uur: Postzegelkring «Leda»: maandelijkse ledenver gadering in de oude rijkswachtgebouwen. ZATERDAG 13 JANUARI 20.00 uur: Jeugdhuis Leeuwerik: life optreden van de rock and rollgroep «Plastic Chocopot» met gekende hitnum mers. VRIJDAG 19 JANUARI 20.00 uur: Jeugdhuis Leeuwerik: leefmilieuproblematiek met Siegfrid Van Nuffel, sekretaris Raldes. Voorstelling van het Gewestplan «Verbeter de wereld, begin met Leê» 20.00 uur: CSC De Rank: vergadering bestuursleden. ZONDAG 21 JANUARI 15.00 uur: jeugdhuis Leeuwerik: tekenfilmnamiddag voor kinderen vanaf 6 jaar. Organisatie Dames-basket. DONDERDAG 25 JANUARI 20.00 uur: lokaal KWB-Lede: gespreksavond «De aspekten van het OCMW» 20.00 uur: KVLV en Landelijke Gilde: Bezinningsavond rond het tema: «Bevrijd uw gezin in Godsnaam» in Huize Ronkenburg. VRIJDAG 26 JANUARI 20.00 uur: CSC De Rank: in het Kultureel Centrum: «Waarom ik als christen overtuigd socialist ben» door E.H. Jan Nijs, dominee te Genk. ZATERDAG 27 JANUARI Jaarlijkse algemene vergadering van het Davidsfonds- Oordegem. 18.00 uur: Solemnele mis in de kerk voor alle leden. 19.00 uur: Gezellig samenzijn in zaal Fiësta. Inschrijvingen bij de heer Richard De Gendt, dorp 26A, tot woensdag 24 jan. Er is vertoning van een diamontage in overvloeiing en een klankfilm in kleur. Tot slot een spelprogramma met 20.000 fr. prijzen. ZATERDAG 27 EN ZONDAG 28 JANUARI 18.00 tot 21.00 uur: Koninklijke Harmonie St.-Martinus Oordegem: inwijding van een nieuwe «praalvlag». Doorlo pend grote foto- dia- en filmvoorstelling over de Harmonie, Mosselslag op dezelfde uren. ZONDAG 28 JANUARI 20.00 uur: In de zaal van het klooster te Impe: optreden van de verschillende koren van Lede. Met medewerking van het Uitvoerend Komitee van de Socio-Kulturele Raad. VASTE AKT1VITEITEN DINSDAG VTB-VAB Lede: 19.30 uur: turnen in zaal van Stella Matuti- na. Jonge Vrouwen KAV Lede: 20.30 uur: volleybal in de zaal Stella Matutina. KVLV Lede: 19.30 uur: (vanaf 16 jan.) naaikursus in de bovenzaal van de Volkskring. VRIJDAG VTB-VAB Lede: 20.00 uur: bowling-avond te Erondegem. MEDEDELINGEN De aktiviteiten voor de volgende kulturele kalender moeten ten laatste op zaterdag 27 januari bezorgd worden aan Toon Mertens, sekretaris S.C.R. Broeder de Saedeleer- straat 65. Lede. Mijn Chopin wil u graag een pootje geven als bedanking roor de melkzei ik gege neerd, 'Dat is braaf van hemant- paboordde de waardin en omdat lij zo beleefd is krijgt hij nog aclfen extra stukje vlees op de djoop toe. e voegde de daad bij het foord. Ik slikte en zei «dat is al vriendelijk van u mevrouw» VII Leg uw gerei gerust onder die ifel daar tegen de muur jonge eer». Terzeltdertijd nam ze de 'ge kom van de vloer. t deed wat ze mij vroeg en topte eerst nog een groot deel an het rondgehaalde geld in en zijzak van mijn rugzak. 'e brave vrouw verliet nu de euken. Mijn hond en ik volg- len haar op de voet. Hier ben ik terug, zei ik tot de ian in t zwart, het rumoerig epraat aan de tafels opvan- end. Het viel me ook op dat 'e rook van de dompende pij en en sigaretten fel was aan- edikt. Ik ben hier koster» stelde de tan zich voor. Ik had plaats enomen aan het stoeltje op et hoekje van de toog. Aangenaam, mijnheer de kos- ir». Wij reiken elkaar de hand. Mijn naam is Harrymaakte k hem bekend. [Zo, Harry dan. Oh! hier heb ben wij onze pint. Dank u Ma- bette», zet maar op mijn reke ning. Alstublieft Harry». Wij tikten ïe glazen. «Op uw gezond- \eid en uw prachtig spelen.» Dank u mijnheer, gezond- 2 eid!» >e koster liet er geen gras over groeien. Hij begon onmiddellijk en gesprek, hetwelk voor de ist van mijn leven in mij zal lijven. Waarom ik eraan hield,» zo egon de koster, «met jou een int te drinken, is niet alleen om maar eens een los praatje te aan, maar veeleer om je iets vragen. Straks, binnen en- Ie uren, vangt de nachtmis n. Wat zou je ervan denken atzelfde Ave Maria van Franz Shubert met mij te spelen, ik zou je kunnen begeleiden op het orgel.» Ik was zo verrast dat ik geen woord kon uitbrengen. Waar ik in de verste verte niet aan ge dacht had, daar dacht de kos ter blijkbaar wel aan. «Ge hoeft het natuurlijk niet voor niets te doen. Ik zal mijn heer pastoor om een goede vergoeding verzoeken. De offerblokken zitten goed gevuld Ik lachte wel even, maar mijn hart, was hevig aan het bon zen. Ik nam mijn pint en dronk ze in één slok zo goed als leeg. De waardin die ons in het oog hield, tapte twee glazen vol, zette ze voor ons en zei: «die zijn voor mijn rekening». «Santé dan», ging het van de koster uit. «Santé» zei ik ook. «Ik stel geen prijs voorop mijnheer de koster. Het is iets wat ik nog nooit gedaan heb! De koster lachtte zijn tanden bloot. «Harry jongen, het moet toch eenmaal de eerste keer zijn! De eerste keer is wel een ge waagde keer, doch nadien zal je des te gelukkiger voelen. En hoor eens, Hary, stel u voor in dien het dan toevallig mogelijk mochtzijnook nog het Ave Ma ria van Charles Gounod te brengen, dan hebben wij twee knappe nummers. Ge weet wel eentje is geentje!» «Dat kan ik zeker antwoordde ik enthousiast. Het «Ave Ma ria» van Gounod is daarenbo ven zeer prachtig. «Fijn jongen!» en de koster sloeg mij vriendschappelijk op de schouder. Mijn hond dacht er niet zo vriendschappelijk over. Cho pin ontblootte zijn tanden en grolde. Met een reflexbewe ging bukte ik mij en beval Niet aggressief worden, Chopin». Daarmee wist hij ge noeg. Tot de koster zei ik:Dat had u niet mogen doen Chopin denkt er anders over. Volgens het brein van mijn hond heeft u mij geslagen ziet u» «Een trouw dier», meende de koster en hij greep naar zijn volle pint. De koster vertelde het aan de waardin, die droeg het nieuws vlug over aan de eerste de be ste tafel waar ze een bestelling bracht. Vandaar liep het als een vuurtje rond, dat de jongen op zijn «klein trompetje» tijdens de middemachtmis zou spe len. Er ontstond tumult onder de mensen. En ja, daar begon het. De waardin zette een nieuwge- tapte pint bier bij zijn nog half vol glas. Van Sooiken» zei de vrouw. Ik keek even om waar dat Sooi ken wel kon zitten. Lang moest ik niet zoeken. Een man van rond de zestig met een klak- jesmuts op en een dikke grijze snor onder de neus, lachtte mij goedmoedig toe. Ik nam mijn volle pint en deed «Santé». Dat hadden verschillende andere aanwezigen gezien. In minder dan tien minuten tijd stonden er vijf» zei de koster, maar als ik jou was zou ik niet teveel drin ken.» Straks eens goed eten en ik speel de stukken van de muur wees daar maar verzekerd van, mijnheer «Dat geloof ik welzei deze van zijn krukje kruipend. «Ver ontschuldig mij dat ik reeds wegga, er wacht mij nog voor bereidend werk. Kom als je wil een beetje vroeger, of beter nog, ik zal je komen halen, dan kunnen we even de toonaar den nazien. «Zoals u wilt» koster! «Goed, tot straks dan!» Net toen de koster naar buiten wou stappen, kwamen een vrouw, met haar dochter (een meisje van vooraan in de twin tig) binnenvallen. Zo'n mooi meisjesgezicht had ik voor heen nooit gezien. Ze groetten de koster, wensten een vrolijke kerstdag aan de mensen van de ronde tafel, en gingen dan voldaan naar de tafel naast de schoorsteen. Er zaten twee boeren. Het meisje ging niet zitten. Ze kwam in mijn richting. Er ging een siddering door mij, terwijl ze mij in het voorbijgaan een ogenblik aankeek. Ze had ogen-als van een fee, groen- blauwachtig en zo aantrekke lijk. Om er uren in te kijken. Mijn blik volgde haar. Ze ging ach ter de toog, kuste de waardin en zei «goeie avond, tante». Wij zijn een beetje laat doordat ze te lang met mijn haar bezig is geweest. Is 't moment om te eten?» En meteen deed ze haar sjaaltje van haar hoofd. Er kwam een mooi zwartkopje te voorschijn. Ze droeg een don kerblauwe wintermantel, waarvan ze de knopen begon los te maken. Ik nam een van mijn vier overblijvende «remor- ken» en dronk zonder mijn ogen af te wenden. Sluik be wonderde ik haar mooi ge vormde lippen, haar fijn neus je, lichtrood van de koude bui tenlucht. Neem eerst een aperitiefje, liefkind. Daarna kan je als je wil de borden en het brood op de schenktafel zetten.» «'t Gaat er van komendacht ik bij mezelf. Ik rammelde van de honger. «Willen wij eerst eens gaan kij ken?» Dicht bij mij hield de waardin haar nicht tegen. Ze vertelde met veel omhaal over mijn op treden van daarstraks. Dat ik mooi zong en ook mooi speelde op dat kleine trom petje. «Dan is dit de meneer met zijn hond?» «Ja», hij is het. «Peken is het ons daarstraks komen zeggen». Dankzij de uiteenzetting kon den wij gedurende enkele ogenblikken mekaar vrij op nemen. Indien ik geen pintjes gedronken had zou ik zeker gezwegen heben als een graf, nu echter sloot ik aan met de volgende woorden: Dat wil ik niet missen lief kind, al moest ik er iedereen uitgooi en!» «Ooh, wat een kompliment voor mij mevrouw dat doet werkelijk mijn hemdsboord spannen!» Ik kroop van mijn krukje en be val Chopin schoon een poot te geven. Het meisje bukte zich even en nam de rechter vopr- poot. «Hoe heet hij mijnheer?» vroeg het meisje. «Chopin» zei ik gelukkig. Chopinzegde ze me na. Mijn hart werd met een stroom van geluk doorspoeld. «Een schone jachthond, zo zou ik er ook een willen! «Blijft u hier eten mijnheervroeg het meisje mij aankijkend. Wanneer een mooi meisje als u mij een dergelijke vraag stelt kan ik niet anders dan de tafel eer aan doen!» Waar ik mij steeds bewust van ben ge weest is dat een meisje graag hoort zeggen dat ze schoon is. Gezien ze niet reageerde, qinq ik verder. «Trouwens van al deze biertjes heb ik een bijzondere eetlust gekregen. Ik geloof dat zonder één uitzondering ieder gezel schap hier aanwezige mij met een pintje heeft bedacht. «En ge hebt er nog twee te goed van haar vader» merkte de waardin op. «Ik zal ze u straks wel geven.» Ik dacht te zeggen: «Laat ze maar komen» maar ik bedacht mij tijdig. Ik zei het heel anders. «Denkt u mevrouwtje dat ik die twee nog zal aankunnen?» «Een muzikant zonder drank leeft niet lang», weerlegde ze. «In elk geval mevrouwtje, tot uw schade mag ik niet zijn. Dat zou trouwens het laatste zijn wat ik zou doen, doch laat ze mij naar binnenkappen na het eten o.k «Dan gaan wij eerst voor het eten zorgen», voerde het meisje aan in aktie komend, terwijl ze er nog aan toevoegde «en Chopin krjgt ook zijn portie, nietwaar jongenwaarbij ze nog heel even zijn kop aaide. Vijf minuten later stonden ach teraan in de insprong twee ta fels vol borden, vorken, mes sen en brood. De grote ketel met stoofvlees stond op een oude stoel. Wie wou mocht komen. Brood nam men naar believen. Het ging er statig aan toe. Ikzelf wachtte tot de laat ste, want ik had werkelijk geen benul waar ikmet mijn bord zou moeten blijven. Het was alsof de waardin mijn ge dachten had geraden. Ze s telde mij voor bij haar broer en haar schoonzuster te gaan zit ten, wat ik graag deed. Kor daat ging ik naar de mij aan gewezenplaats. «Goe^^ttgnd- waarde men sen», zei ik vriendelijk, «het schijnt dat ik hier voorlopig mag aanzitten.» «Met veel genoegen vriend», sprak de man zet je gerust naast mij. Het is zelfs een eer samen met u het maal te mo gen gebruiken.» Enkele ogenblikken later kwam de dochter naast haar moeder zitten. Onder het eten werd bijna niet gebabbeld, enkel zo van 't is lekker» of 't is mals». Het meisje met de groen- blau we ogen zat recht over mij. Ik waagde slechts sporadisch haar blik op te vangen. Tussen een hapje in, kon ik in alle be scheidenheid de drie wezens in mijn gezelschap observe ren. Hun dochter vond ik, leek van voorhoofd tot neus op haar vader. Mond en kin (met een kuiltje er temidden in) had ze van haar moeder. Dooreen blik naar links te gooien kwam ik tot de constatie, dat de man die daarstraks het woord voerde, van gemeenschap was veran derd. Hij zat bijna aan de ach terdeur. «Mij heeft het gesmaaktzei haar vader, met een laatste korst brood zijn bord schoon- vegend. «Kan er nog wat bij vader?» «Neen, Annemieken, ik ben voldaan, daarbij er moet toch ook nog een pintje bij kunnen!» en hij tikte eens met zijn arm tegen de mijne. Ik lachte be grijpendterug. «Dus» dacht ik, «ze heet Annemarie». «Mij heeft het ook gesmaakt» gaf zijn vrouw te kennen. Ze zei verder: 't is altijd prettig eens op een ander te eten, is 't niet waar mijnheer?!» «Zeker mevrouw, tegen wie zegt u het. Ik eet alle dagen elders.» Ook ik veegde mijn bord schoon. «En voor u, mijnheer de zwer ver, mag ik nog wat gaan op scheppen?» «Eerlijk waar juffrouw, hoe op recht vriendelijk u het mij ook vraagt, mijn buikje zit rond. Ziet u, ik ben geen kampioen in het eten.» Ze eindigde op dezelfde wijze v als wij. «Hier valt al niet veel meer aan af te wassen», merkte ze droogjes op. «Ik laat jullie een tijdje alleen» begon de moeder, zich excu serend. «Ik ga wat helpen aan de vaat.» Geen minuut later stond de waardin daar met een vod om onze tafel proper te maken. Wat drinken jullie?!» vroeg ze haastig, «'t Is een rondje voor 't café.» Mijn zuster heeft hier een goede zaak», legde mijn tafel genoot uit. Haar man is drie jaar geleden overleden. Maar ze slaat er zich flink door. Ons Annemieken, en dat moet ik wel zeggen, komt af en toe een handje toesteken.» Annemarie was bezig met de algemene opkuis. Mijn Chopin lag aan mijn voe ten onder tafel. Hij at nu uit de zelfde kom als waaruit hij een half uur geleden zijn melk nut tigde. «Gij spreekt altijd zulk be schaafd Nederlands mijnheer» begon de vader van Annema rie «Wij boeren kennen enkel ons Westvlaams. Komt ge van ver?» wou hij weten. «Van Aalst mijnheer. Van Aalst! En gaat ge van hier naar Aalst terug?» Met Nieuwjaar ga ik mijn thuis bezoeken. Bijgevolg moet ik nog enkele dagen door dorpen en een paar steden marcheren eer ik thuis ben.» «Alles tevoet?» Inderdaadalles tevoet. Het gebeurt wel eens meer dat een joviale boer wordt vervolgd

De Voorpost | 1978 | | pagina 21