Com nu met sangh of klavertjevier te Moorsel Kersttentoonstelling «Het Kind» Mm sica"als bes,e mannenk°°r' ©(H)/ XBÖd 2 - 29-12-1978 - De Voorpost de galerij Van De Steen ging een kersttentm Was het nu Lia Timmermans of Carla Walschap die ooit gezegd heeft, dat het allermooiste op aarde zingende mannenstemmen waren op een warme zomeravond. Nu de mannenstemmen waren er en mooi, maar de zomeravond? Ja mensen! Met opvallend mooie affiches I die naar heel verzorgde pro- i gramma's leidden, was dit kon- F J sert in de stad aangekondigd. Drie amateurs-koren waar het t adjektief «beste» kan bijge- J* 6 j VPS I plaatst worden, traden er sa- tr*3& i 8 men °P voor een gevulde f J 8 Sint-Martinuskerk. «Beste» .yji i I staat voor «Laat Blijde Weer- - X Vttl 1 galmen» als het beste Aalsters gemengd koor, voor «Pro Mu- en voor «Canticorum» als best Cr* debuterend koor uit de rand gemeenten. Voor we het programma bekij ken, moet er toch iets van mijn hart, wat ook door vele aanwe zigen als een gebrek ervaren J i J I I werd: het ontbreken van de r 71lil kerstsfeer in de kerk. Deze zangavond was heel duidelijk I bedoeld als kerstkonsert. Nu I geeft zoiets toch duidelijk aan- L. i leiding om laat ons zeggen .ry minstens de kerk tijdens de op- -v wwQÉ31 tredens te verduisteren, wat kaarsjes te laten branden, kort- I om om wat rust te bevorderen. K 1 I Dat lijkt misschien wat roman- tisch, maar Kerstmis is roman tiek en zelfs de grootste ketter heeft de lampjes in de boom aan, en zit op een ondoordacht ogenblik een kerstwijsje te flui ten. Jammer dat dat er niet was, maar tot zover de azijn, nu de honing. Een maratonprogramma: 27 liederen, 2 instrumentale sona tes (uiteraard) en 2 toespraak jes. Je kan onmogelijk ver wachten .dat we dit in detail gaari bespreken, of je krijgt een Voorpost met drie aanhangsels en vier bijlagen. Het geheel werd zo opgevat, dat de ver schillende koren elkaar afwis selden en dat een gezamen lijke uitvoering de delen af rondde. Voor de pauze kerst liederen of streng religieuze werken; en nadien... ja daar over hebben we het straks wel. Oud-burgemeester Uyttersprot liet de muziekliefhebbers en familieleden nog even wachten door te wijzen op het belang van 'het jaar van het dorp' en heel speciaal wat dit voor Moorse! betekend had. Hij be schouwde dit konsert als einde en hoogtepunt van een hele reeks manifestaties, en over handigde aan de verschillende koordirigenten een aandenken van mevrouw de minister De Backer. Toen kon 'Laat Blijde Weer galmen' de spits afbijten. Dit koor dat onlangs een platenop- name achter de rug heeft, klom door.de onverdroten ijver van dirigent en koorleden van een zuiver parochiaal kerkkoor (zoals er in Vlaande ren met pakken zijn) naar de allerhoogste top in provinciale •Laat blijde weergalmen- uit Sint Anna Aalst bracht een rijk gevuld repertorium tijdens de muzikale avond in de Sint-Martinuskerk te Moor- sel. <JM) Ook deze week duurt de Kerst- en Nieuwjaarsstem ming nog altijd voort in onze bioskopen. Twee ver lengingen. In cinema Feestpaleis, meer bepaald in zaal 1 loopt deze week het grote kassukses «Grease» voor de derde week. De Aalsterse jeugd heeft gedu rende de reeds voorbije feestdagen in rijen staan aanschuiven voor de kassa om dit spektakel te kunnen zien. Voor Aalst zeker ongewoon. Wie nog geen plaatsje heeft kunnen bemachtigen kan dus nog altijd terecht in het Feestpaleis voor de film van het jaar. In zaal 2 van datzelfde Feestpaleis een andere film, kinderen toegelaten, «Kuifje en het Haalenmeer». Voor de jongeren dsn deze die Grease waarderen dus ö/'-j-fl^Banlokkelijke film. Een film waarin wij terug al de helden uit het gelijknamige stripverhaal aantref fen: Kapitein Hadock, de twee detektives Janssen, professor Zonnebloem en natuurlijk Kuifje en Bobie. Tekenfilmliefhebbers paraat! «Pete's dragon», Peter en de draak, gaat in de benedenzaal van cinema Palace eveneens in verlen ging. Ook daar een gezinsfilm die dus ook tijdens de nieuwjaarsdagen te bekijken is. In de studio van cinema Palace een nieuwe produktie «La dentellióre», de kantbewerkster, een film van Claude Goretta met in de hoofdrollen Isabelle Hup- pet, Yves Beneyton, Florence Giorgetti en Anne-Ma- rie Duringer. Béatrice, bijgenaamd Pomme, leert haar vak in een kapsalon ergens in Parijs. Alhoewel zij bijna negen tien is, is zij toch nog een kind. Marylène, een uitdagend blondje, hecht zich aan haar en besluit zich over haar te ontfermen. Voor Marylène bestaat het leven uit mooie auto's en restaurants, om de meneer-met-de-grijze-slapen niet te vergeten die haar twee keer in de week mee uitneemt. Maar op zekere dag gaat de meneer-met-de-grijze slapen er vandoor en Marylène blijft wanhopig achter, barst in snikken uit, kermt en kreunt en dreigt met zelfmoord tot haar hart weer even plots geneest in Cabourg, waar zij met Pomme heen is getrokken. Er wordt een kamer gehuurd, naar het strand gegaan, naar het tee- salon, naar de dancing... Tot Marylène het weer allemaal zat is. Geiukkig voor haar daagt er opnieuw een meneer-met-de-grijze slapen op en eens te meer blijft Pomme alleen achter. In een teesalon, waar zij haar ontgoocheling weg werkt met het eten van chocoladeijs, ontmoet zij Frangois, een vreselijk ontwikkelde student en angstaanjagend schuchter. Pomme intrigeert Fran gois die op haar een grote indruk maak. Onervaren heid, naïviteit en schuchterheid brengen hen tot elkaar. Maar de waarachtige band tussen de twee jonge mensen bevat reeds de kiemen van het toe komstig misverstand. Pomme heeft ongetwijfeld meer te bieden dan Frangois bij machte Is te ontvan gen. De vakantie loopt teneinde. Zij keren terug naar Parijs en zij besluiten samen te wonen op de kamer van de student. Pomme schildert, reinigt, maakt orde bergt op. Frangois studeert en laat haar betijen, meer verveeld dan tevreden met de toestand. Hij stelt haar voor aan zijn vrienden en wat later ook aan zijn ouders. In de ogen van de moeder van Frangois is Pomme gewoon een «fatsoenlijk meisje» zoals je dat van een meid zou zeggen. Frangois is zwak, beïn vloedbaar, wispelturig. Hij had een woord, een teken van instemming nodig. De breuk is onvermijdelijk. Trouwens, Pomme zal geen kouwe drukte maken: geen verklaringen, geen tranen. Met haar leed leeft ze alleen, zoals met al het overige, in stilte. Maar ze krijgt geen voedsel naar binnen: haar lichaam verzet zich in stomme harnekklgheid en het avontuur ein digt voor haar in een psychiatriche instelling. Wan neer Frangois dat enkele maanden later verneemt gaat hij het jonge meisje bezoeken. In het ziekenhuis beseft hij dat het leven van Pomme een einde nam de dag waarop hij haar verlaten heeft. Pomme en Fran gois gaan nu voor altijd uit elkaar. Hij keert terug naar zijn wagen, zijn studies, zijn examens, zijn leven. Pomme zal zich verder onledig houden met kleine klusjes: breiwerk, kantwerk...dit maakt im mers deel uit van haar terapie. SJ eredivisie. Een onderscheiding die op dit ogenblik in Aalst al leen bij dit koor te vinden is. Het is een vaste waarde in de zangwereld van de stad, mede door hun enorm rijk reperto rium, dat meer dan 200 liede ren behelst. Het deed wel wat pijnlijk aan, om voor de eerste keer in dertien jaar bij de bas stemmen de plaats van onder pastoor Ghyselen leeg te vin den. Als paradepaardje uit hun eer ste optreden halen we het 'Loof die Heer' van Grundij aan, een Zuidafrikaanse komponist waarvan overigens niets gewe ten is. De fuga op het woord 'Amen' (het lijkt wel een jonge Haydn) is een overrompelende brok muziek, waarbij vooral de volle altstemmen schitterden. 'Pro Musica' bood een heel an der timbre. Heel innig en ge dragen (met amper 13 leden) brachten ze Spaanse en Itali aanse meesters uit de Polyfo nie. Dat is muziek, die pas tot zijn recht, nou recht, zeg maar waarde en schoonheid komt als het in een kerk gezongen wordt. Neem nu als voorbeeld het prachtige Gloria van Pales tina: een eindeloze stemmen- weven zoals hij het alleen kon. Jongens jullie gaan toch zeker gans die mis leren? In het instrumentale gedeelte, waarin Louis Van der Paal spi net (over zijn plaat binnenkort meer), Jan Wellekens cello, en Paul Dombrecht hobo, zich aan Telemann begaven, ging de hemel open Telemann was een tijdgenoot van Bach, maar veel beroemder. Hij was bo vendien, wat men noemt een veelschrijver. Hij schreef met een onvoorstelbaar gemak de meest moeilijke muziek, met hele karrevrachten: het een wat mooier dan het ander maar al lemaal vakwerk. Het eerste deel uit de sonate in g (het lar go) roept hemelse visioenen op. Dit stukje van amper twee minuutjes was alleen al de moeite waard om door het koude vriesweer naar Moorsel te gaan. Welk een betoverend mooie melodische lijn Paul Dombrecht uit zijn hobo haalde is onbeschrijfbaar. Voor mij was hij het hoogtepunt van de avond. Wat is een hobo toch een pracht van een instrument, en dan nog in een kerk: het is net als een vrouw in een rozen bed. Als je er een op zolder hebt (een hobo), haal hem eraf en leer er toch op spelen. Het is de hemel op aarde En toen kwam waarvoor gans Moorsel ter kerke ging: het op treden van 'Canticorum'. Diri gent Rudy Tas heeft o.a. piano en orgel gestudeerd, en is le raar notenleer aan de stedelijke muziekakademie. Je loopt hem evenwel overal tegen het lijf. Het is dus wat je noemt een reizende' ster. Hij heeft de re- c.en zangstonae in net naaer van net -jaar van net uorp- te Moorsel in de Sint Martinuskerk. Uitvoert Canticorum, Laat Blijde Weergalmen en Pro Musica. JM putatie streng te zijn, en dat pleit voor hem. Als je met een zangkoor vooruit wil moet je van de mensen net iets te veel vragen. Koordiscipline is een noodzaak en een vereiste, an ders krijg je een kletsklub. Die discipline is zeer treffend als je merkt dat iedereen voortdu rend de dirigent in de gaten heeft, Veel startende koren blij ven ter plaatse trappelen om dat ze na jaren nog altijd 'pa pierkijkers' zijn. In het 'gebed' van Mores, dat volgens mii een derallemooiste liederen van de, avond was, werd heel sereen en gedragen gezongen, en toch kon je elk woord duidelijk verstaan (een pluspunt, waar veel technisch goeie koren niet aan toe zijn). Na amper twee jaar heeft dit ensemble een uit zonderlijk hoog peil bereikt, en let op mijn woorden... Ze zullen het ver schoppen. Het Ave Verum van Mozart, een stuk dat iedereen op het repertorium heeft staan werd a-capella gezongen (het is ei genlijk met orgel en strijkers). De rusttijden waarin het koor niet zingt, en waarin het orgel de melodie ombuigt zijn adder tjes onder het gras, want bij de minste aarzeling gaan de te norstemmen de mist in. De moeilijkheden werden echter probleemloos genomen Kort om het was indrukwekkend. Het tweede deel na een korte koude pauze (nu de koude heeft ook voordelen: je kan merkelijk langer zingen zonder vermoeid te raken, en het be vordert het toontreffen) was iets lichter van toon. (luimigeris een woord dat in een Oost- vlaamse kerk gevaarlijk aan doet). Het begon met een in strumentaal stukje: een sonate van Geminiani, een tijdgenoot van Vivaldi, en muzikaal er wat aan verwant. Canticorum zong 4 liederen, waarvan drie in bewerking van Rudy Tas zelf. Meest opge merkt was hier de Spiritual 'Swing low". Ik hoorde het voor een paar weken nog in de zelfde bewerking (met tenorso lo) door Hexachord zingen. Nu persoonlijk ben ik niet zo laai end entoesiast over het zingen en bewerken van Spirituals, want ik vermoed dat wij als Vlaming eigenlijk bij het zingen al lang de diepere betekenis ervan vergeten zijn, of zelfs niet kennen, zodat er alleen een gemakkelijk deuntje dat in het oor ligt overblijft. Bovendien loopt er altijd wel iets mank met de uitspraak, maar ik weet het: ieder koor heeft er op zijn pro gramma staan, en je hebt er altijd sukses mee. Voor mij hoeft het niet. Het doet me altijd denken aan een Amerikaans koor dat laat ons zeggen de werkmansliederen van Fons Van de Maele zou zingen, en alleen de geest en de taal rad braakt. Pro Musica lichtte voor hun tweede optreden wat uit het Franse en Engelse repertoire, met werkjes van Ward en Cos- teley. 'Egidius' van Roelstraete rondde het meesterlijk af. Het was het opgelegd stuk bij de provinciale wedstrijd, waar het koor in uitmuntendheid ge rangschikt werd. Het is een in tiem werkje van een modern Vlaams komponist, en dat al leen al is een reden om het te bespreken Het is een aarts moeilijk geval, waarbij de eer ste tenoren astronomisch hoge noten moeten zingen Daaren boven is de melodische lijn zo geschreven, dat je bijna ge dwongen wordt om in falset te gaan zingen. Kortom vreselijk moeilijk en vreselijk vermoei end, maar het is zo'n prachtig stuk dat elk koor het zou moe ten leren. Onze moderne Vlaamse meesters komen al weinig genoeg aan bod. 'Laat Blijde Weergalmen' sloot de rij met drie Vlaamse ever greens: Lied van mijn Land, Vlaanderen dach en nacht, en 't Haasken. Dit laatste in bewer king van Mores, een heel pittig en spetterend geval. Tot slot doken de drie koi gezamelijkin het 'ijzeren' rep toire Rudy Tas dirigeerde 100 koorleden in 'Canticon uitJosua' van Handel, een s dat naar een reuzebezett vraagt en zo aangewezen is orgelpunt. De volle kerk veerde ree Rudy Tas dankt de koordirige ten, de repetitoren en het f bliek voor de stilte (het mo< gezegd worden). Was het grote ontroering of de kouc maar het publiek ruimde nie;t En dus Handelde men n». eens... Bedenking tijdens het naar hl worstelen door de mist... Het Dirk-Maertenskomit heeft vorige donderdag f programma gekregen, dat aanmerking komt voor het fe tival van Vlaanderen Aa v 1979. Vorig jaar heeft het komit f een extra konsert in eigen b j heer gegeven, om een joi Vlaams ensemble de kans f. geven (gratis) op te treden. H d pelijk gaat een dergelijk initi tief dit jaar weer door. Als -• merkt dat drie koren er in sl gen om op een ijskoude avoi een kerk, die nu niet bepaald het midden van de stad ligt vullen, dan kom je vanz zeker als je weet wat er in stad op dit ogenblik voor mu; -f kaal kunnen aanwezig is t de vraag of het op een septer beravond niet te doen is. Natuurlijk ga je niet het peil vj een laat ons zeggen Monteve dikoor uit Hamburg bereike maar je moet er ook geen hi 5* miljoen voor uittrekken, en gaat een hoop mensen bert ken die anders geen voet in e« konsertzaal zetten Als w eerst langs het officiële Festiv om 4 keer het neusje van t d Europese zalm laten aanru ken. dan kan er toch wel e« roomsoesje van eigen bode af zeker? Qui vivra. verra? FREDDY CAUDROI Inhoudelijk voldeed de tentoonstelling van Marc Van de Steen volledig aan de hooggespannen verwachtingen. Op een paar uitzonderingen na, stond vooral het kind vooraan in de tema- tiek van deze tentoonstelling. Hooguit een dertigtal tekenin gen van een scherp observer ende hand die op meesterlijke wijze natekent wat op het net vlies van de camera is vastge legd Marc Van de Steen ba seert zich voor zijn tekeningen op momentopnamen uit het gewone dagelijkse leven dat, langs zijn weergave om, inder daad bijzonder boeiend is. Hij zuivert dit tot enkel de essentie overblijft. Maar daarover had den we het reeds vroeger. La ten we er nog slechts dit aan toevoegen: de ziel van zijn werk ligt in de weergave van de ogen, bij Marc Van de Steen inderdaad «de spiegel van de ziel». Hij tekent markante le vensmomenten uit in al hun in tense gevoelsgeladenheid, van blijheid tot droefheid. Maar echt, menselijk en herkenbaar. De tentoonstelling begon met enkele tekeningen die rustende kinderen voorstelden. Er hing ook de tekening «Verwonde ring», een peuter die voor de eerste keer zijn onlangs gebo ren broertje in de armen neemt. Of de moeder voor ons de klimax van deze tentoonstelling die voor de eerste keer haar pas geboren kind tegen zich aantrekt. Subliem. Zó leven- pecht. We zien ook nog het speelse tafereel voor ogen waarop twee kinderen op een moorfluit zitten te blazen. Een sprankele tekening die ook Het kind en zijn wereld vormt de grootste interesse van de kunstenaar (EL) tekeningen van Marc Van De Steen. EDV weer zo levensecht een situatie oer Kundig tekenwerK voorstei- weergeeft. Merkwaardig was de. Voor wie het interesseert: bijvoorbeeld ook de wazige rij Marc Van de Steen tekent ook ruiters die in een mistige mor- portretten, (in houtskool) op gen het strand langs de zeelijn bestelling. Het volstaat drie fo- afdraaft. Ook dit zijn slechts to's af te geven. Adres: Over- enige «momentopnamen» van meers 21, 9820 St. Denijs We- een tentoonstelling die bijzon- strem, 091-21.31.56. WL

De Voorpost | 1978 | | pagina 32