T EENDRACHT AALST VOETBALT WINTERSLAG UIT BEKER VAN BELGIE LOURDES», KANS TOT SOLIDARITEIT OP WERELDMAAT Interkommunale protesteert 0RT0D0XE VESPERS TE BAARDEGEM UW »©(fö+ 6 - 29-12-1978 - De Voorpost Het kon zelfs 6-2 geweest zijn de wacht optrok en doodge moedereerd binnentrapte. Dat goaltje kwam er na de eer ste echte Eendrachtaanval. Voordien had zwartwit af en toe een vuist gemaakt, doch echt dreigen deed het niet. Voort bleef die eerste helft een dub beltje op zijn kant: Marievoet kwam een paar keer gevaarlijk opzetten en aan de overkant demonstreerde De Vrindt zijn penetratiekracht, maar het bleef 1-1. Na de rust begon het pas voor goed... Opgepept Mentaltraining een foefje? Ge loof het maar. Henk Houwaart pepte tijdens de koffiepauze zijn poulains op. De «Hollan der» had vastgesteld dat de Limburgse Eerste Klassers konditioneel geen neuslengte voorsprong hadden op hun la ger gekwoteerde tegenstan ders Hij mocht dus de aanval prediken. Bovenop kon Henkie twee raspaarden uitspelen: de lichtvoetige Luc Marivoet en de van ver teruggekomen Geert Van Roy: de Klein Brabander had met zijn hoekschopgoal niet alleen de gelijkmaker aan gebracht, uit die na 20 minuten verworven 1-1 score resul teerde ook de nodige rust en een herwonnen zelfvertrou wen. Van Roy, nog niet zo heel lang geleden een tot bankzitter gedegradeerd talent, is na een periode van miskenning, beter dan ooit. Dat duo straft^, met de mede werking van de andere Een- drachters, Winterslag af na een dol offensief dat twintig minuten lang woedde en waartegen Kunnecke geen zinnige tegen zet vond. Kunnecke gokte bovendien erg slecht: na de citroentjes bleef «denker» Geys in de kleedka mer en Rombaut mocht mee doen. De Winterslagtrainer promoveerde Theunis tot mid denvelder en Billen kreeg de taak van libero opgeplakt. Kun necke had daar achteraf een verklaring voor: «Op zo'n ter rein waren korte balwisselin gen, HET wapen van Geys, onmogelijk. Omdat ik eerder goeie resulta ten puurde uit zo'n taktische zet, had ik er echt vertrouwen in! De redenering was fout: te gen de lichte kavalerie van Houwaart hadden de Limbur gers niets in te brengen. Ze werden gewoon weggespeeld: na elf minuten was het 2-1 en Aalst liep door naar een on overbrugbare 4-1. Dat Van Woerkum vier minuten voor af fluiten nog eens tegenscoorde, kon de pil alleen wat vergulden. Het Houwaertmiddenveld draaide na rust gesmeerd. Vandaar dat zowel Marivoet als Van Roy zelden moesten afha ken om de bal ergens ver ach teraan te komen ophalen. Die Maerivoet pikte een vernuftige voorzet van Jean Arnolis mee, zette een bosje tegenstanders op de verkeerde steunvoet en meteen waren De Vrindt «and his boys» op achtervolgen aangewezen. Het was niet af gelopen: Johan Dierickx be reikte kamikaze Geert Van Roy en twee minuten later stond de 3-1 reeks op het bord. Voor de fiere Eerste Klassers werd het nu radeloos vechten tegen windmolens. Van Roy klapte de deur helemaal dicht: Ferreira bereikte Van Roy. Geert maakte er geen dribbel nummertje van even uitkijken volstond om de kans op slagen te berekenen. Een fantastisch «banaanschot» flitste naar de verste winkelhaak en De Zutter kon niets anders dan het bal letje voor de vierde keer uit het net halen. Er waren pas 65 mi nuten gespeeld. In de tribune begon een vroege karnaval: de zwartwitte vreugde kon niet meer op. De mijnlampjes werden gedoofd. Eendracht Aalst stootte naar de vierde finales door... Het kon nu Beveren worden, of Brugge, of Anderlecht, of Oostende, Wa terschei, Lierse, Lokeren. Om heteven. Hoe het nadien ver loopt, zien we later wel. Maar een stunt WAS het, dat geven we op een blaadje. Eigenlijk had het 6-2 kunnen zijn, want een paar «gemaakte doelpunten» bleven in de mod der steken, zodat de Limburgse vaandeldragers zich al na al nog gelukkig mogen prijzen met de score die in Goovaerts boekje kwam. Raadsel In voetbal gebeuren geen mi rakelen. Hooguit kan je zeggen dat je in deze of gene match pech hebt gehad: de bal sloeg twee keer van de paal terug het veld in, de ref had een glashel dere penlaty niet gezien, de te genstander won met een nietal- ledaagse lucky,-goal uit een zeldzame tegenstoot. Allemaal verontschuldigingen waarmee je niet om de week het falen van je ploeg kunt vergoelijken. Het «geval» tendracht Aalst kan je onmogelijk vergelijken met die van een «pechploeg»: eerst een nul op tien en daarna plots een metamorfoze. Trainer Van der Eist opgevolgd door een technisch «raadgever», in dit geval Henk Houwaart ex- speler van Klub Brugge (en verscheidene andere klubs) Die «wissel» heeft de situatie van de een op de andere dag doen omslaan. Een verklaring? Ze ligt voor het grijpen en heeft geen sikkepit te maken met de kunde of onkunde van de man die ging. Het is gewoon het ge volg van een grondige mentali teitswijziging bij de spelers. Naar het «waarom» heeft de outsider het raden. De insider praat er niet over. Henk Houwaart In Aalst en overal elders was het zondag niet makkelijk voet ballen: eerst flink gevroren, daarna regen; modder op ijs. Te lange of te korte studs on deraan de shoes zijn details waaraan evenveel belang moet gehecht als aan een vooraf uit- gekiemde taktiek om de tegen stander op te vangen. Hou waart had oog voor alles: ruim een half uur is aan de «studs» geknutseld, werden de schoe nen getest. Doch er is ook «ge praat»: de «Hollander» trok op een twintigtal meter voor de ei gen doellijn een gordel op. Tot daaren geen stap verder mocht Winterslag naderen. De vroeger own-goal dreigde een dikke streep door het «plan» te trekken. Maar Aalst bleef voet ballen. Alsof er niets was ge beurd. Geen paniek, geen over haasting: een match duurde anderhalf uur. Zich hals over kop in de aanval gooien en de defensieve opdracht «verge ten», zou een débacle hebben ingeluid. De gelijkmaker van Marievoet zette de situatie weer netjes op haar pootjes. Houwaart: «Vroeger heb ik Winterslag zien voetballen, maar in de voetbalsport mag je nooit ver achterom kijken: je moet weten hoe een team vandaag draait. En wie wie. Als je in Brugge woont, moetje niet ver van huis ominformatie over Eerste Klassers te garen: Win terslag speelde precies zoals mijn Brugse «tipgevers» het hadden geschetst. Vandaar. De Limburgers spekuleren vooral op levensgevaarlijke counters. Daartegen had ik me gewapend. Het resultaat kent iedereen.» Geert Van Roy Na die toch wel ophefmakende zege, zou het weinig zin heb ben de een of de ander op een piëdestal te plaatsen en te ap- plaudiseren voor jongens die een vedetterol vertolkten: de ploeg streed «eendrachtig» voor een plaatsje bij de «laatste acht». Voorzitter Frans Daele- man en zijn staf hadden een financiële «oplossing» uitge dokterd voor de «akteurs»: ze kregen een procent van de ont vangsten mee als «supple ment». Daarmee kan je van zelfsprekend geen mirakelen, doch een moreel steuntje bete kende dat extraatje evenwel. Eén van de gelukkigste «win naars» was ongetwijfeld «ka mikaze» Geert Van Roy. Niet alleeri vanwege die twee doel punten. Veeleer omdat hij er kening kreeg. Met Van der Eist in het trainersplunje was Geert hooguit goed voor een plaatsje op de bank. Van de bank naar de invallersploeg en omge keerd. Houwaart «maakte» van hem weer een voetballer die graag achter de bal holt. Toen hij 17 was, «mocht» hij voor de eerste keer met het fanionteam meedoen. «Henkie» heeft hem plots weer ontdekt. Zijn «we- deroptreden» resulteerde in een knaleffekt: sindsdien scoorde Van Roy drie doelpun ten meer dan tijdens de vijf voorbije seizoenen. Fantas tisch. Voor Eendracht Aalst wordt het nu even uitblazen. En afwach ten tegen wie wordt «geloot» voor de vierde finales. Ergens gaat de voorkeur naar Ander lecht. Maar de Brusselaars moe ten eerst nog voorbij La'Louviè- re. En Henk Houwaart, de man die aan de vooravond van een schitterende trainerscarrière staat? «Klub Brugge, geef mij maar Klub Brugge» Of Henk op een nieuwe stunt rekent, weten we niet. Doch hij droomt ervan. De ploegen Eendracht Aalst: Van Geer- som, Tuyaerts, Van Kemzeke, Verpeten, Sergeant, Johan Dierickx, Ferreira, Arnolis, Ey- sackers, Van Roy en Marivoet. Winterslag: De Zutter, Baia- monte (70min. David) Theu nis, Lambrechts, Billen, Geys (45* min Rombouts), Rapol- der, Berger, Denier, De Vrindt, Van Woerkum. Mare Marcel Op de studiedag van KWB-KAV op 16 december kwamen groeps- en treinverantwoordelljken samen om zich over het tema van de komende bedevaart te bezinnen en over Ieders verantwoordelijkheid. ■Lourdes, licht voor alle volkeren!» omvat o.a. Wat beogen we met een tema als wereldsolidarlteit? Wat heeft Lourdes er precies mee te maken? Waarom blikvemiimlng naar de derde wereld? Moeten de mensen gesensibiliseerd worden voor openheid en liefde, over kleuren- en rassenonderscheid heen? Lourdes, wereldwijde liefde Lourdes biedt een bonte wemeling van mensen van alle naties, rassen, kleuren. Niet alleen zien we er de verscheidenheid maar we voelen er solidariteit. Het vaag gevoel moet worden omgezet in een konkrete werkelijkheid, in een zinvol le beleving van echte we reldsolidarlteit. Via een ge reikte hand, een groet, een glimlach verlaten we ons ei gen kringetje en komt een brokje bevrijding. Lourdes is immers een licht voor al len dat daar iets van de eeu wen oude droom wordt ge- konkretiseerd: allen één worden. Solidariteit zieken-gezon- den Via een daadwerkelijke soli dariteit van gezonden met de zieken, via een steuntje, een duw in de rug, krijgen de zieken enige macht over de eigen situatie, voor lang durige zieken een primor diale vereiste. Zowel zieken als gezonden bewerken in Lourdes een stukje bevrij ding. Ook innerlijke bevrij- In het teken van de Week van de Eenheid onder de Kriste nen, van 18 tot 25 januari e.k. richt de Parochiegemeen schap Baardegem een Ortodoxe Slavische Vesperdienst in op vrijdag 19 januari te 20 u. Deze manifestatie is ais gebedsdienst en niet als konsert bedoeld. De Vespers worden uitgevoerd door de ortodoxe parochie gemeenschap van St.-Andreas uit Gent. Voorganger hierbij is pope vader Ignace Peckstadt. Deze dienst is uniek omdat hij zal worden gehouden in de Nederlandse taal op oud-Slavische melodieën. Dus makke lijk door iedereen te volgen. ueze Vespers gaan door in de Baardegemse parochiekerk en de toegang is gratis. Achteraf wordt iedereen uitgeno- digd in de parochiezaal voor nabespreking en gezellig sa menzijn met de vrienden in Kristus uit Gent. L.H. amg ten aanzien van de ei gen zwakheid, het eigen fa len, de eigen zonde. Gebed kan een beveiliging zijn te gen geldingsdrang, bezits drang, machtshonger. Bemadette Van huls uit arm is Berna- dette, ook niet na het aan haar geschiede, evange lisch arm gebleven. Haar kloosterleven was er een van loutering: lijden in haar lichaam maar ook psycho logisch. Bij de afwijzende, soms vernederende behan deling door haar overste bleef Bernadette daadwer kelijk solidair met de ar men. Alle geld heeft ze ge weigerd en Bartrès en Cité- Secours zijn steeds effek- tief solidair naar de bood schap van Bernadette. Ver geten we niet dat 460 mil joen mensen voor het ogen blik honger lijden waaron der de helft kinderen en jeugd. In de derde wereld sterven dagelijks 20.000 kinderen. Maria, door haar ja-woord, stelde zich ter beschikking van allen en legde de grond slag van de solidariteit. REKLAME EN PROPAGANDA In een interview met De Voorpost heeft de h. Willems (CVP) het an dermaal nodig gehad giftige pijlt jes af te schieten naar de Vlaamse socialistenen vooral naar onderge tekende. Algemeen wordt erkend dat de CVP in heel Vlaanderen voor tien tallen miljoenen franken aan de muren heeft gehangen. Er waren weinig straten waarin geen mon sterfoto hing van de Siamese twee ling, in alle mogelijke formaten. Daarbij kwamen dan nog de foto's van de plaatselijke kandidaten die door elkaar wriemelden, vechtend om een plaatsje te krijgen. In alle reklamcbladen stonden ze, met of Eendracht Aalst-Winterslag. Tijdens de eerste helft was Winterslag nog toonaangevend. Tuyaerts ontze gepast voor Devriendt in de achtergrond Eysackers. (EL) Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is, komen niet voor plaatsing in aanmerking. De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten. Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. Naar aanleiding van een radiobericht van verleden week, waarin de Interkommunale Verenigingen werd verweten dat zij zich schuldig maakten aan allerfel misbruiken, en namelijk overdreven wedden en vergoedingen aan hun mandatarissen betaalden, deze reizen ondernamen, enz... heeft het Direktlekomltee van Land van Aalst een protest brief aan de Minister van Binnenlandse Zaken gezonden. Bezinning Lourdes noopt ons tot be zinning, tot een konfronta- tie van het eigen leven met het evangelie, met de bood schap van Bernadette en Maria. Lourdes zou ons moeten bevrijden van valse zekerheden als het materië le, de welvaart en plaats maken voor universele naastenliefde. Lourdes zou onze ogen moeten openen zodat we oog krijgen voor de noden van de geringen, de mach telozen. Wereidsolidariteit begint thuis, in het eigen midden. Wereidsolidariteit is niet louter een kwestie van bid den maar impliceert een mentaliteitsverandering, een levensstijl van eenvoud en soberheid. Wereidsolidariteit is ten slotte ook een aktie, een steunen van projekten in de derde wereld om mensen zo innerlijk als uiterlijk te hel pen bevrijden. In die zin blijft Lourdes steeds een «Licht voor alle volkeren». LH Dit protest behelst het feit dat die misbruiken werden voorgesteld alsof zij alge meen waren en niet erkend werd dat vele interkommu nale verenigingen die goed werk verrichten dergelijke verwijten in het geheel niet verdienen. Mijnheer de Minister, «Het direktlekomltee van de interkommunaie vereniging «Land van Aalst» kan niet onverschillig blijven tegen over de verdachtmakingen die via de radio geuit wer den ten opzichte van de In terkommunale verenigin gen. Op gezag van het Ministerie van Binnenlandse Zaken werden op een ongenuan ceerde wijze tal van mis bruiken aan de kaak gesteld en werden de interkommu nale verenigingen voorge steld alsof zij dienden om hun beheerders vette wed den te verzekeren, kostelij ke reizen te ondernemen en ongekontroleerd kwistig met de gelden van de ge meenschap om te sprin gen. Wij kennen het rapport niet waaruit blijkt dat er mis bruiken zijn. Wij geloven dat ditzelfde rapport, indien het ernstig en objektlef werd opgesteld, ook aan duidt dat de interkommuna le verenigingen-en wij be doelen in het bijzonder ver enigingen met algemene doeleinden-goed werk ver richten en dat er vele zijn waar de beheerders tegelijk van zin voor verantwoorde lijkheid en persoonlijke ont hechting getuigen. Wij betreuren dat dit laatste niet beter in het licht werd gesteld. Onze vereniging voelt zich onrecht aange daan door een ongenuan ceerde voorstelling van za ken die bij velen minstens achterdocht moet doen ont staan. Onze interkommunale vere niging «Land van Aalst» werd in 1962 gesticht en heeft heel wat gepresteerd voor de industrialisatie van onze streek door het oprich ten van vier industriezones verspreid over gans het ar rondissement, door een suksesvol grondbeleid waar zij baanbrekend werk heeft verricht, door haar zorg voor de sanering van het leefmi lieu. Al de mandaten zijn onbe zoldigd! Het Is slechts sinds 1969 dat er zitpenningen worden uitbetaald, die thans gelijk staan met de zitpenningen die in een middelgrote ge meente aan de gemeente raadsleden worden uitbe taald. Sinds 1/1/1978 be helzen zij de som van 1.25Qles fr. gei Sinds enkele jaren ook heb-der ben wij het billijk geacht de$ct uitgaven te dekken van dedo! leden van het dlrektiekomi-_ tee die speciale opdrachten vervuilen die persoonlijke II inzet en kosten meebrenill gen. Daarvoor werd in 1977, voor een gans jaar, In tota een bedrag van 93.000 fr uit-l gekeerd. Gezamelijke reis-* onkosten zijn er niet. Wij achten het nodig dit al-^ les duidelijk te maken om dat wij het voor het vervul-Aj{ len van onze taak onont^Je* beerlijk achten dat het ver-j^i trouwen dat wij genieten niet aan het wankelen zougfi worden gebracht. - Over het werk dat wij totHoi hiertoe hebben kunnen ver-; richten zij wij rechtmatii fier. Wij zijn ons bewust dal interkommunale samenwer- king, ook na de fusie der,.,„ gemeenten, noodzakelijk is en dat zij, door haar soepele! inrichting, best beant-' woordt aan de eisen van on ze tijd. Dit is de reden van deze pro testbrief die wij tegelijker tijd aan de pers medede- len». Met bijzondere hoogacht j ting. Namens «Land var*'®ft Aalst», L. Moyersoen, Voorzitter van het Direktlekomltee he he tin A. Van den Bossche, Voorzitter van d< Raad van Beheer Tot zover het schrijven. Waarde Redaktie, Als werknemer bij «Gates Europe» te Erembodegem heb ik met veel aandacht en ergernis het verslag gelezen in «De Voorpost» van het bezoek van de heer De Bruy- ne, minister van Buiten landse Handel aan ons be drijf. Twee mensen, die aan de grondslag liggen, niet al leen van dit-ministrleel be zoek maar vooral van de sterk verruimde uitvoermo- gelijkheden van «Gates Eu rope» werden eenvoudig doodgezwegen!! Ik bedoel hiermee onze dl- tekteur Vermelr en onze volksvertegenwoordiger Jan Caudron, die de echte ini tiatiefnemers van gans het opzet zijn. Reeds in de lente van dit jaar werden de eer ste kontakten gelegd met het kabinet van Buitenland se Handel, die nu reeds tot voelbare resultaten hebben geleid. De bescheidenheid van ka merlid Jan Caudron, die ik ken als een stille en harde werker, steekt schril af te gen sommige tafelspringers die misschien hard blaten maar weinig wol geven. Ook minister De Bruyne heeft zich een hardnekkig verdediger getoond van on ze Vlaamse bedrijven. Dooi aan vele bedrijfsleiders dé weg te tonen naar de uitvoer opende hij de poort van de wereld voor de Vlaamse ar beid. Als werknemer bij «Gates Europe», die het allemaal van dichtbij heeft gevolgd kan ik niet nalaten u dit te schrijven met het beleefd verzoek mijn brief In uw ge ëerd weekblad te publiceren onder de rubriek «Uw woord». Ik dank u op voorhand en wens u en de ganse redaktie een gelukkig nieuwjaar. Pol Keymeulen Fonteinbos 22 9440 Erembodegem zonder Tindenians en Marlens. Maar de h. Willems heeft hel lef Ie beweren, dal de Vlaamse socialis ten -op hel randje af le veel re- klame- hebben gemaakt en.dal dcB.S.P. inhei arrondissement de grootste uilgaven heeft gedaan! Neen, meneer Willems, u weel best dal wij hel kapitaal van de C.V.P. niet aankunnen, dal wij geen hulp moeien vragen aan ban ken, boerenbonden, verzeke- ringsmaalschappijen, melkfabrie ken enz. Maar wal de tegenstanders wild nijdig heeft gemaakt is de geest drift geweest waarmee onze vrij willige medewerkers hun taak hebben uitgevoerd, de geestdrift ook van tallozen die spontaan een aanplakbiljet kwamen halen om voor bun raam te hangen waardoor ze hun solidariteit met de Vlaamse socialisten en hun kandidaten openbaar wilden maken voor zover zulks nog nodig was. Bij iedereen is ook de zorg, de nauw gezetheid, de discipline en de smaak opgevallen waarmee onze propaganda werd gevoerd. Ons propagandacomitc heeft alles ge wikt en gewogen: we moesten het immers doen met weinig midde len. Bij u werd geen geestdrift be speurd, wel koude verplichting. Dat is het onderscheid tussen rc- klame maken en propaganda voe ren. Bij propaganda gaat het om een programma (uw -op ons kunt ge rekenen- is geen programma, wel een leugen). Ons programma heb ben wij telkens weer kenbaar ge maakt, via reklamcbladen, fol ders. autoluidsprekers enz. De Vlaamse socialisten hebben in ons arrondissement op de Kamer- lijst ongeveer duizend stemmen bijgewonnen, de C.V.P. ook. Maar voor ons is dit verhoudings gewijs belangrijker dan voor udie toch had gehoopt, nadat u de rege ring Tindemans had doen vallen,I ongeveer alle VU-stemmen bin-| nen te halen. Wij worden algemeen geacht dej overwinnaars in ons arrondisse-l ment te zijn, tot spijt van wie het benijdt. En wij zijn bereid de her komst van onze verkiezingsgeldcn^ kenbaar te maken. Durft de C.V.P. dat ook? De bevolking zou anders in deze benarde tijd weli graag weten door wie de grenzen van de welvoegelijkhcid worden overschreden. Mare Galle Volksvertegenwoordiger

De Voorpost | 1978 | | pagina 6