pnkpxgfdl]/ I00NWAGENBEW0NERS KRIJGEN IIGEN TERREINEN Aalst sluit aan bij ^gemeenschappelijke sociale dienst Gemeente-?? O raadsels FRAKTIEVOORZITTER WILLEMS INTERPELLEERT OVER FRIETKRAMEN-AFFAIRE ALGEMEEN POLITIEREGLEMENT WORDT AANGEPAST HEIBEL ROND FIJFELWEG TE M00RSEL - ELMIRE VAN DE ZANDE De Voorpost - 29-12-1978 - 7 |Naar aanleiding van een bezoek dat hij hen bracht Interpel leerde volksvertegenwoordiger en CVP-raadslld Qhls Wll- lems op de Jongste gemeenteraad naar de stand van zaken iangaande een woonwagenpark voor woonwagenbewo- lers. De interpellant wees op de irbarmelljke omstandighe- len waarin de zigeuners op lit ogenblik te Aalst moe ten leven. Het terrein aan de jBlekte te Hofstade wordt bij igenweer herschapen in m echte modderpoel. In feite blijken die mensen log blij te zijn dat het vriest fant dan Is hun woonwa- |en nog bereikbaar. Wil- ims wist dat er inspannin- |en geleverd worden door et stadsbestuur om een iplossing te vinden, maar drong toch aan op ipoed. Zo herinnerde hij er- an dat de kinderen op dit igenblik les volgen in de istadsscholen. en dat de woonwagenbewoners slechts over water en elek triciteit beschikken dank zij bereidwillige buren. iMeerderheidslid Lorie (PVV) die in de omgeving woont, (beaamde de woorden van de interpellant. Hij wees er wel op dat hij vroeger nog zelf naar een andere oplos sing (zate van oude spoor weg) gezocht had, maar zonder resultaat. Hij was al leszins verheugd dat de zi geuners toch ergens kon- 3b-den blijven staan. deSchepen De Maght, die het drossier behandelt, gaf hier- nl- en m- ul" Als laatste punt van de officiële agenda keurde de gemeen- n,"teraad op 20.12.1978 de aansluiting goed van de stad Aalst ®rn"bij de gemeenschappelijke sociale dienst te Brussel. 0UBlj die gelegenheid Aerlnner de BSP-fraktleleider Van Hoorick er nogmaals aan ®£dat zijn partij zich niet ver- !l,zette tegen deze aansluiting <Tom vroeger uiteengezette ^'redenen. Hij drong er even wel op aan om het probleem in de loop van het volgend op de stand van zaken weer. Op 30/8/1978 besliste de gemeenteraad principieel akkoord te gaan met twee standplaatsen voor de woonwagenbewoners, na melijk één voor vaste ver blijvers, die zowat 15 wa gens zou omvatten, en één voor doortrekkers, dat voor zien wordt voor 10 15 wa gens. De stadsdiensten hebben ondertussen verschillende mogelijkheden onderzocht er van uitgaande dat deze best zouden ingericht wor den hetzij op stadsgronden, hetzij op gronden van het OCMW. Alle weerhouden plaatsen werden vervolgens onder zocht zowel op het stuk van opportuniteit als van de ste- debouwkundige mogelijk heden. Samen met een vertegen woordiging van de woonwa genbewoners werden een zestal plaatsen bezocht, waarna twee plaatsen als de beste weerhouden werden. De stadsgronden aan de Aelbrechtlaan, tussen de Bloemenhalle en het Slachthuis kan dienstig zijn voor de «doortrekkers», ter wijl gronden van het OCMW aan de Achterwege (achter- ®'®jaar nogmaals te bespre- Jken. Bij monde van haar lid R. Uyttersprot keurde ook de ro*CVP-fraktie de aansluiting ?r]goed, maar hij herinnerde "eraan dat de gemeenteraad nooit betrokken werd bij het jgesprek tussen stadsover heid en personeel. Volgens hem was het noodzakelijk, •na een bepaalde aanslui- '®"tingsperiode, een evaluatie te maken van de voor- en nadelen. Zijn kollega Etienne Bo- gaert verheugde zich over het antwoord dat hij mocht ontvangen op de vraag naar de financiéie weerslag van de aansluiting. Hij vroeg e- venwel in het vervolg de in formatie op voorhand te krijgen. Van deze gelegenheid maakte burgemeester D'haeseleer gebruik om dit raadslid te melden dat hij ook voldoening zal krijgen op het voorstel, dat hij in een vorige gemeenteraad formuleerde, om de nieuwe straatnaamborden taalkun dig te laten nazien. VEHE Schepen De Maght heeft altijd pech met haar dos siers op de gemeenteraad. Nu stootte schepen D.B. zijn glas water om. Waarschijnlijk nog altijd wat onwennig In zijn ambt. De burgemeester: «Mevrouw, wilt ge uw rood lichtje uitdoen?» Volgens raadslid Bogaert zou de Fljfeiweg in Moor- sel moeten omgedoopt worden In Twijfelweg. Aalst geeft brochures uit die nu eens niet prachtig maar wel praktisch zijn, zei iemand. Er hing een geur van versgebakken friet op de gemeenteraad. De burgemeester liep zich de sloffen uit om zijn annonce «aan alle exploitanten van friet kramen In Aalst» in de Aankondiger (kostprijs 6.840 fr) te verduidelijken. Raadslid Bogaert «wenste zich niet te mengen In deze «Story of Mister Chips». Raadslid Van Hoorick: «een duur pakske friet». In heel dit hete debat over de vuilniszakken toch één verlichte geest die het hoofd koel hield: «worden er ook koordjes bij de zakken geleverd?» Verhaalbelasting op de gemeenteraad: waren de politieke partijen voor de verkiezingen dan niet tegen de belastingen? zijde stadswoningen Doorn- veld) zouden kunnen inge richt worden voor de «blij vers». Volgens het advies van de heer Coolens, stadsurba- nist bestaan ervoor de Ael brechtlaan stedebouwkun dig geen bezwaren. Het ter rein wordt immers voorzien In een goedgekeurd BPA als groenaanleg met parking. Voor de Achterweg heeft dezelfde persoon reeds een schets opgemaakt, die door schepen De Maght aan de gemeenteraad werd ge toond. Hier dient wel nog een principiële instemming bekomen te worden van de Diensten van Stedebouw. Ook het OCMW dient zich nog akkoord te verklaren. Mevrouw De Maght wees er verder op dat er van over heidswege niet steeds het nodige begrip getoond wordt voor de problemen die de nomaden ondervin den. Volgens haar wenst de stad een goede start te ne men zonder overhaasting e- venwel. Aldus wordt een studiedag afgewacht die op 27 januari e.k. plaats heeft te Genk over de «woonwa- genproblematiek in ge meentelijk perspektief». In tussen wordt kontakt opge nomen met het OCMW en met de diensten van stede- bouw. CVP-raadslid Chris Borms- Lievens was ontgoocheld o- ver dit antwoord. Zij be weerde dat zij reeds in au gustus vroeg om de desbe treffende kommissie van Huisvesting, Leefmilieu en Grondbeleid samen te roe pen, wat nog steeds niet gebeurde. Dit lokte dan weerde reaktie uit van BSP- fraktieleider Van Hoorick Wij weten dat de regel bij de verpachting van de frietkramen openbaar moet gebeuren. In verantwoorde gevallen mag het ook onderhands. Deze gemeenteraad heeft gemeend dat de onderhandse verpachting of de onderhandse concessie van de frietkramen alleszins dit jaar verantwoord was. Het is best mogelijk dat de bevoegde schepen van middenstand, of de burgemeester, of een andere schepen, of een gemeente raadslid, of het bevoegd dienstpersoneel, bij de voorberei ding van de gemeenteraadsbeslissing speciaal betrokken werden. Als deze betrokkenheid korrekt gebeurde, zonder misleiding dus ofwel van de exploitanten van frietkramen ofwel van de leden van de gemeenteraad, verdienen de per sonen die tussenkwamen onze normale waardering. Be vreemdend wordt het wanneer éen van deze personen gaat spreken en schrijven over een buitengewone blijk van gene genheid t.o.v. hem persoonlijk. Daaromtrent stel ik dus enkel de volgende twee vragen: 1Welke kan de reden zijn dat voor een aangelegenheid, die behoort tot de bevoegdheid van de gemeenteraad, speci aal en uitsluitend de burge meester wordt bedankt. 2. Ik vraag tevens of de bur gemeester er mee instemt dat elke schepen of elk raadslid in de toekomst op dezelfde ma nier te werk gaat en voor alles en nog wat advertenties laat plaatsen tegen de korpsgeest van het schepenkollege en de gemeenteraad in. Het raadslid herinnerde aan de tekst in een plaatselijk rekla- meblad met betrekking tot de verpachting van frietkramen met op de helft ervan de foto van de burgemeester. «Aan alle exploitanten van frietkramen in Aalst. Mijn harte lijkste dank aan alle exploitan ten van de frietkramen voor hun buitengewone blijk van gene genheid. Het was me een bij zonder groot genoegen naar uw problemen te luisteren er»^ uw zaak te behartigen. De Bur gemeester L. D'haeseleer.» «Ik dank de heer Willems zo antwoordde de burgemeester op de pikante interpellatie van CVP-fraktievoorzitter Willems omdat hij me de gelegenheid geeft een voorbeeld te geven van onze demokratische aan pak». De burgemeester schetste ver volgens de behandeling van het dossier «frietkramen», dat tot nog toe inderdaad niet aan een sluitende reglementering was onderworpen. Hij wees erop dat een eenvormige rege ling gezocht moest worden. Daarvoor had hij de betrokke nen inspraak willen geven. Na een bespreking in het kollege had dan op 23 jan. 1978 een verga dering plaats met de uitbaters van frietkramen. In die verga dering had de burgemeester o.a. gezegd dat het niet nor maal is dat voor vaste frietkra men van categorie 1 slechts 40.000 fr. per jaar wordt be taald, terwijl voor tijdelijke friet kramen (bv karnaval) tot 80.000 fr. wordt betaald. Dit verschil moest verantwoord worden. Naar mijn mening, zo zei de burgemeester toen ook, Op de gemeenteraadszitting van eind november werd aan alle raadsleden een kopij overhandigd van bet algemeen politieregle ment, dat goedgekeurd werd op 25 mei 1977. Bij het overlopen van dit reglement stelde raadslid Ro bert De Pauw (CVP) vast dat er geen enkele titel werd voorbe houden aan de dierenbescher ming. Wel is er een artikel voorzien betreffende het vrij rondlopen van dieren. Om aan de lacune te voorzien formuleerde dit raadslid op de jongste gemeenteraad een voor stel terzake. Hij wist wel dat zijn voorstel zowel naar inhoud als naar vorm voor verbetering vatbaar was, maar hij hoopte toch dat de geest ervan zou behouden blijven. Het voorgestelde artikel behan delde specifiek de bescherming van de hond als huisdier. Zo wordt o.a. gevraagd dat de hond niet meer als last- of trekdier zou mogen gebruikt worden in Aalst. Ook zou het dier aan geen ketting meer mogen vastgebon den worden. Tevens voorzag De Pauw beschikkingen betreffen de de loopren en de inrichting van een hok. In zijn antwoord verduidelijkte burgemeester D'haeseleer dat op dit ogenblik volop gewerkt wordt aan de wijziging van het Algemeen Politiereglement van de stad Aalst. Ten dien einde werd een bijzondere kommissie samengesteld, bestaande uit de stadssekretaris C. Willems, Hoofdpolitiekommissaris Cot- tyn en de heer Moortgat. Deze laatste zorgde voor de koördina- tie van alle voorgestelde wijzi gingen. Op 15 januari eerstko mende worden alle wijzigingen dan nogmaals in de speciale HCT ICVÖJ WOfcDT UJOfU &TAV AALsr dat iedereen in de gemeen teraad schuldig is aan de huidige toestand waarin de zigeuners verkeren. Ghis Willems kwam toen nog even tussen om te vra gen dat er tenminste grint zou kunnen gestort worden op het bestaande terrein te Hofstade. Schepen van Openbare Werken De Neve verklaarde toen dat er in de mate van het mogelijke op de vraag van oppositielid Willems zou voldaan worden. Hij was echter niet akkoord met wat raadslid Borms gezegd had. Volgens de schepen heeft men al een hele weg afgelegd. Men zal nu vragen aan het OCMW die het ter rein voor de «blijvers» moet ter beschikking stellen, dat zij een stedebouwkundig at test zou aanvragen. VEHE kunt u meer betalen. Het prin cipe van de verpachting werd reeds in het kollege besproken, maar er is nog geen beslissing genomen. We zijn bereid deze aangelegenheid opnieuw te bespreken... «De betrokkenen steunden zich op het argument dat zij eigenaar zijn van de fri- tuuruitrusting die nutteloos zou worden als zij op een openbare verpachting niet de hoogste prijs zouden kunnen bieden. Dit argument werd door het kol lege aanvaard. Na beslissing van de gemeenteraad werden de voorwaarden vastgesteld tussen 20.000 en 100.000 fr, en werden de kontrakten afgeslo ten. Ziedaar het hele verloop van de zaak, zo zei de burge meester die eraan toevoegde: Het is pas achteraf geweest dat ik, tot mijn verwondering, de dankbaarheid mocht ondervin den (een waardevol bloem stuk) vanwege de frietkraam houders, gewoon uit dank baarheid voor de goede gang van zaken, in het bijzonder om dat schepen Bourlon en ikzelf de bereidheid hadden getoond naar hun problemen te luiste ren. Die mensen waren zonder meer verwonderd dat zij een gemeentebestuur hadden waarmee kan gepraat worden. De burgemeester besloot al dus: «Ik heb over die blijk van genegenheid mijn verwonde ring en dank uitgedrukt. Ik heb hen bedankt via de Aankondi ger, waarbij ik van de gelegen heid gebruik maakte, niet al leen om mijn eigen promotie te verzorgen bij mijn weten heeft niemand daar het mono polie van maar om alle inwo ners te laten weten dat het me nens is wat inspraak betreft. Ik betaalde de Aankondiger uit mijn eigen zak 6.840 fr. De partij der geheelonthouders boekte de grootste winst. BIJ de VU was de stemming er vlug uit. Voor de VU was lijst nr. 7 een blok aan het been. De stemming was er met Kerstdag. Rond Pasen zal ze er weer zijn. Door de straten zullen weer hele karavanen met stemmige muziek rondrijden. Europe se dan. Het is er echt eerlijk aan toe gegaan bij de eksamens voor nieuwe aanwervingen bij het stadspersoneel. Want zelfs mensen «van de Korte Zoutstraat» slaag den niet. De mannen van Pontoise en Böblingen komen vol gend Jaar terug naar het banket van de brandweer, 't Is er ook aan verdiend: twee traiteurs voor hetzelfde geld. Toen de eerste de soep had opgediend, rukte de tweede met het voorgerecht aan. Naar het schijnt zou één van de twee nog niet betaald zijn. Op de «voorlichtingsavond» in Gijzegem bleek dat de stadhearing beter braadt als er geen moderator is, geen hostessen en geen mikro. In de toekomst zullen nog méér vuilniswagens door de straten sukkelen (liefst om 8 u 's morgens): één voor het huisvuil, één voor papier, één voor flessen, één voor...dat wordt brandwerk in de straten. Met 13 mensen werd de kerstboom op de grote markt rechtgezet. En nog altijd niet omver gevallen! De vuilniszakken zullen waarschijnlijk vanaf 1 januari in alle papierwinkels van enig belang te krijgen zijn. Als ge stadszakken koopt eerst zien of er geen katten in zitten. Zou de stad ons met die zakken in de zak willen zetten? Eén van de agendapunten van de jongste gemeenteraad voorzag de aanwerving In der minne van een eigendom gelegen in de Fljfeiweg. Op een vraag van raadslid Uyttersprot naar enkele dossier gegevens antwoordde schepen voor Huisvesting en Leef milieu De Maght dat de gemeente Moorsel voor de fusie bl) de vernieuwing van bovenvermelde weg onrechtmatig grond afgenomen had van een aanpalende eigenaar. Ge zien deze laatste bij het huldig stadsbestuur hiertegen geprotesteerd had, diende hij op een billijke wijze vergoed te worden voor ten onrechte ingenomen grond, met een oppervlakte van 85,52 m2. kommissie besproken, vooraleer ze aan de gemeenteraad ter goedkeuring zullen voorgelegd worden. Ook het voorstel van raadslid De Pauw zal hierbij aan bod komen. Persoonlijk hopen wij dat het stadsbestuur ook rekening zal houden met de veelvuldige opmerkingen èn voorstellen tot wijziging van dit Algemeen Politiereglement, die iedere maand door de Werkgroep Leefmilieu Aalst in haar info- krant worden gepubliceerd. VEHE De vergoeding, die dient be taald'te worden bedraagt 128.280 fr. plus de weder- leggingskosten zijnde sa men 155.860 fr. Volgens de schepen werd de weg aangelegd zonder onteigeningsdossier. Ge zien één Van de aangelan den nu protesteerde, ligt het in de bedoeling van de stadoverheid het ganse dossier terug aan een nieuw onderzoek te onderwerpen, en eventueel andere bena deelden voor de geleden schade te vergoeden. Oud-burgemeester Uytter sprot kon zich met deze uit leg helemaal niet akkoord verklaren. Hij verduidelijkte dat de Fijfelweg, gelegen tussen de verlaten spoor wegbedding en de Dries straat, een weg was die aangeduid was op de atlas der buurtwegen. De weg is trouwens sinds mensen- heugnis gekend te Moorsel. Gezien hij op de Atlas der Buurtwegen aangeduid is, heeft hij een wettelijke breedte van 2m, en een erf dienstbaarheid van 2m60. Volgens raadslid Uytter sprot heeft de gemeente Moorsel de weg slechts ver breed tot 2m20. De opper vlakte die nu vergoed wordt, Is volgens hem sterk over dreven en slaat op de ganse lengte van de 'weg. Hij meende dat de vergoeding dan ook «bij het haar ge trokken was». Schepen De Maght repli keerde hierop dat het dos sier ook voor haar een on aangename zaak was. Zij vond het zelf ook spijtig dat men in 1979 nog dossiers van voor de fusie diende te behandelen. Raadslid Uyttersprot kon met de vergoeding alleszins niet akkoord gaan en vroeg aan de schepen om eerst met hem een bezoek ter plaatse te brengen. Dit voorstel werd door de bur gemeester aanvaard, en het agendapunt werd dan ook verdaagd tot een volgende raadszitting. VEHE Kunstgalerij PALET Fr. Courtensstr. 33 9330 DENDERM. Tel. 052/21.46.10 UITNODIGING stelt haar schilderwerken tentoon van vrijdag 29 december 1978 tot en met donderdag 11 januari 1979. De tentoonstelling is open alle Wfifkdagen van 9 tot 19 uur. - Zondagen van 10 tot 13 u. en van 14 tot 20 u. TOEGANG VRIJ. Jtël 43412

De Voorpost | 1978 | | pagina 7