AUTO PRONKT OPNIEUW IN KEIZERSHALLEN GRONDIGE MENTALITEITSVERANDERING BIJ AUTOMOBILIST NODIG KULTUURRAAD ERPE-MERE TOTAAL IN DE IMPASSE Raadslid Frans Roeland neemt ontslag Hierna was het opnieuw de beurt aan een vurige fan van de automobiel, namelijk de Heer Francis Smet, voorzitter van de Unie der Belgische Rallyklubs. De ontdekking van het wiel was een van de meest opzien barende uitvindingen aller tijden, ondanks het feit dat de uitvinder ervan nergens in naslagwerken wordt ver noemd. Sedert het ogenblik van de ontdekking kenden de voer tuigen een zeer eigen en aparte ontwikkeling Over de wagenraces die bij de Romeinen reeds zeer in trek waren en de sputterende wagens van rond de eeuw wisseling zijn we hedenten- dage gekomen tot de mo derne autorally's. Een der gelijke rally wordt op 29 april eerstkomend georgani seerd, namelijk de twaalf - uren rally van Aalst en dit over een omloop van onge veer 70 kilometer. Spekta kel is gewaarborgd tot 22 uur. De Heer Burgemeester D'Haeseleer wenste vooraf een verklaring af te leggen in verband met het proces verbaal. De Burgemeester is enkel het administratief hoofd van de politie en heeft niets te maken met het op stellen van een proces - verbaal Vervolgens felici teerde hij de organisatoren omwille van het prachtige werk geleverd bij de voorbe reiding. Het autosalon is groots opgevat en heeft dus ook zeer veel werk gevergd. Het salon is niet enkel van belang voor de verkopers die aldus de gelegenheid krijgen goede zaken te doen. Het autosalon toont het publiek ook de weg naar de stad Aalst als winkelcen trum. Aalst maakt op com mercieel vlak een bijzonder jaar mee door de verschei dene grote organisaties die op touw gezet worden. Dit bewijst dat ondanks de harde tijden de Aalsterse middenstand toch nog le venskrachtig blijft. De automobielsektor is een grote werkgever in ons land. Onder het tema «Verkeersongevallen en verkeersveiligheid» werd tijdens de officiële opening van het negende autosalon te Aalst een belangwekkende voordracht gehouden door luitenant Millecam van de Aalsterse Rijkswacht. Het jaarlijks autosalon waarbij met zorg en liefde telkenmale een gamma van nieuwe en nog meer geperfektionneerde automodellen voorgesteld wordt, be wijst duidelijk dat het aantal motorvoertuigen in stijgende lijn de markt en bij gevolg onze openbare wegen blijft veroveren. Helaas... Inherent met de sinds tientallen jaren eksplo- sieve stijging van ons motor voertuigenpark is de verho ging van het aantal verkeers ongevallen. De Verenigde Staten, het land waarin de helft van de op de wereld rondrijdende motorvoertuigen zijn inge schreven. heeft in primeur op een systematische en weten schappelijke verantwoorde wijze de strijd tegen de typische verkeersongeval- lenplaag aangepakt. Van meet af aan werd deze strijd op drie fronten ge voerd. met name de drie zogenaamde «E's» van de verkeersveiligheid; dit wil zeggen: de «E» van Educa tion. van Enforcement en van Engineering. Daarenboven werd er sinds geruime tijd een vierde «E» van Equip ment - dus uitrusting van het voertuig aan toegevoegd. Deze uiteenzetting beperkt zich tot het anaüseren van de drie eerste krachtlijnen waarop de politiek van verkeersveiligheid steunt of ten minste zou moeten steu nen. Ten einde aan te tonen dat een doeltreffende en des noods dure aanpak een noodzakelijke voorwaarde is voor het verminderen van het aantal verkeersongevallen is het nodig enig misschien wat droog statistisch cijferma teriaal in beschouwing te nemen. In 1930 bijvoorbeeld bezaten slechts 100.000 gelukkige personen een automobiel. In 1978 echter zijn er bijna drie miljoen auto's in ons land ingeschreven, hetgeen wil zeggen dat bijna ieder huis gezin in het bezit is - betaald of niet betaald - van een autovoertuig. De ongevallen- piek bereikte in 1972 de top met een totaal van 75.883 ongevallen. Dit cijfer werd in 1977 teruggebracht tot 63. 123 ongevallen. Ter informatie kan vermeld worden dat de fusiegemeente Aalst met zijn 601 verkeers ongevallen in 1977 de negen de plaats in de nationale verkeersongevallenlijst be haalde. dit na Gent. Brussel. Antwerpen. Charleroi. Luik. Brugge. Mechelen en Na men. Een eerste maatregel om de verkeersveiligheid te bevor deren is het opvoeden van de weggebruiker. De Belg neemt het inderdaad niet nauw met de spelregels. Zo lijkt het voor ons een niet te genezen kwaal te zijn op een autoweg de middelste rij strook te gebruiken. Wij schijnen eveneens enigszins kleurenblind te worden op het ogenblik dat wij de verkeerslichten moeten voorbijrijden. Het negeren van de rich tingsaanwijzers en het niet dragen van de veiligheidsgor dels is een andere pijnlijke vaststelling, temeer daar de statistieken van de verkeers ongevallen duidelijk bewij zen dat de veiligheidsgordel een beschermende rol speelt. Kortom, inzake verk eers mentaliteit zijn zowel Vla mingen. Brusselaars en Wa len het roerend eens. hetgeen in dit bijzonder geval wel betreurenswaardig is. Bij het zoeken naar een remedie tegen ons verkan kerd rijgedrag past het te verwijzen naar de rijwijze van de Duitse bestuurder. Ge hoorzaam en vol takt. doch onder leiding van een streng optredend wegenpolitie korps. overbrugt hij de nodige kilometers waarbij zijn fair-play-houding in het verkeer zich duidelijk open baart in heel wat details. Het is noodzakelijk een grondige verandering van de mentaliteit aan te kweken bij de Belgische autobestuurder. Zelfzucht, gebrek aan zin voor verantwoordelijkheid en tekort aan samenhorig heidsgevoel dienen met be hulp van de media, het onderwijs en de medewer king van de onderscheiden overheidsdiensten tot de wor tel te worden uitgeroeid. Dat de Rijkswacht hier een merkelijke bijdrage levert zoals het plaatsen van mobie le verkeersparken, het ver strekken van informatie enzomeer. hoeft geen betoog. Een tweede fundamentele steunpilaar van de verkeers veiligheid is de wegenin- frastruktuur; hetgeen dan de Amerikanen Engeneering noemen. Twee uitersten op dit vlak zijn de autoweg en de agglo meratie. A) Om het hoofd te bieden aan de ongebreidelde groei van het wegverkeer moest inderdaad een dringende autowegeninfrastruktuur. voornamelijk in het Vlaamse landsgedeelte, worden ge schapen. Zo werd de E 3 met bijzondere technische verwe zenlijkingen uitgerust ten einde niet alleen vlot het voertuigenpark te verwer ken, maar ook en vooral de veiligheid van het verkeer te dienen. De verlichting van deze autoweg, de ijzeldetektie. een automatische wegdekver warming. mistdetektie. een dynamische en een statische weegbrug en de praatpaal- infrastruktuur zijn toonaan gevend op internationaal niveau. Als wij dit indrukwekkend lijstje afgaan van hulp- apparatuur met daarbij de verlichte bewegwijzering, de autosnelwegposten van de Rijkswacht voorzien van he listrips en televisiekamera's aan de verkeerswisselaar, dan mogen wij aannemen dat de technische aanleg van de E 3 totaal is afgestemd op een verkeer dat in de beste voorwaarden wat betreft vei ligheid. snelheid en vlotheid moet verlopen. B) Een ander zorgenkind bij de studie van de wegenin- frastruktuur is het verkeer in de steden en in de agglome raties. Een oplossing voor het ver keersprobleem in de bewoon de zones ligt in de toeganke lijkheid van een zone en haar eigen verkeerskapaciteit. Steden omvatten inderdaad zowel residentiële, industrië le als kommerciële zones die elk hun eigen toelaatbaar heid en specifiek verkeer hebben. Voor elk van die zones dient een aangepaste oplossing te worden gezocht. Dit is alleen maar mogelijk door een meer zinvolle ont moeting van verkeersdes- kundigen. stedebouwers en sociologen! Het zal een publiek geheim zijn dat onze Noorderburen een voor aanstaande plaats innemen in het stedelijk verkeer- en vervoersonderzoek. Zo voert een laboratorium voor ver- keersstudie in Nederland een empirisch onderzoek naar de verplaatsingsgewoonten van Toespraak door luitenant Miellecam over de auto in het verkeer. (EDV) de bestuurders en van de voetgangers. De betekenis van deze verkeers- en ver- voersstudie zien wij onder andere in de volgende toe passingen: - een eerste toepassing is de evaluatie van de verschillen de vervoermiddelen. Het on derzoek in Amsterdam bij voorbeeld heeft uitgewezen dat de individuele ver- plaatsingswijzen duidelijk meer voor langere ver plaatsingen worden gebruikt dan het openbaar vervoer. - het ontwikkelen en toepas sen van een nieuwe maat voor bereikbaarheid ten behoeve van de evaluatie van de ruimtelijke- en vervoers plannen is een tweede toe passing. - een derde mogelijke toepas sing van deze vervoers- en verkeersstudie is het uitbou wen van leefbare ruimtelijke modellen zoals bijvoorbeeld het aanleggen van verkeers vrije straten, het aanleggen van grote verkeersaders rond industriële zones, of, het verwezenlijken van wooner ven. Dit is het gebied voor voetgangers, spelende kin deren. alsook rijverkeer. doch waarbij het rijdend verkeer nochtans een onder geschikte positie bekleedt. Na de uiteenzetting over de verwezenlijkingen en de toe komstmogelijkheden op het gebied van Education en Engeneering dient de aan dacht gevestigd te worden op de laatste, doch de minst sympathieke traditionele «E» van de verkeersveiligheid, namelijk de beteugeling. Voornamelijk in de Verenig de Staten zag men in dat. gezien het tekort aan personeel, bijzondere midde len dienden ingevoerd te worden om de daadwerkelij ke doelgerichte beteugeling of Enforcement mogelijk te maken; zoals: het «ticket systeem». de versnelde proce dure bij de behandeling van verkeerszaken en het gericht verkeerstoezicht. In België daarentegen kent men: de onmiddellijke boete, het vereenvoudigd proces verbaal van waarschuwing. Door het invoeren van derge lijke procedures kan de rijkswachter of politieman meer tijd vrijmaken voor het zogenaamde gericht ver keerstoezicht. Dit laatste is echter alleen mogelijk na een analystische studie van het verkeers- en ongevallenge- beuren op een bepaalde weg met zijn eigen kenmerken. (Het houdt dus geen re kening met stilstaande of bewegende overtredingen). Dergelijke studies worden door de Distriktskomman- danten van de rijkswacht uitgevoerd door op de kom- puterlistings abnormale si tuaties op te sporen. De juistheid van dit vermoe den wordt dan nadien nage gaan door het lezen van de P.V.'s en een onderzoek ter plaatse. Eens zover zal men zich meer gaan wijden aan het bepalen van de maatrege len die de toestand zouden kunnen verbeteren, hetzij door een gericht verkeerstoe zicht (ook een verkeerdelijk stationeren kan een gevaar lijke toestand scheppen) het zij door de nodige aanpas singen aan de weg of aan de signalisatie voor te stellen, hetzij door verkeersopvoe ding te overwegen. Kortom het betreft het toepassen van de drie kracht lijnen van de verkeersveilig heid: «Enforcement. En gineering en Education». G.D.B. verenigingen inder daad aan de voorwaarden voldoen. Schepen De Wolf wil per se vermijden dat de kommissie achteraf komt vertellen dat bepaalde or ganisaties moeten ge schrapt worden, als het mi nisterie de samenstelling reeds heeft goedgekeurd We menen dat dit argument geen steek houdt gezien de schepen zich niet verant woordelijk hoeft te voelen voor de beslissing van het Ministerie, noch voorde be slissing van de erkennings kommissie. DE POT OP Veeleer voelt men aan dat de kultuurraad eerder wordt tegen gewerkt. Men voelt zich «misbruikt», en het ergste is dat het bestuur niet weet waarom? Het ge meentebestuur heeft vorig jaar gevraagd twee advie zen uit te brengen, nl. in verband met de subsidiere geling en een tweede no pens de oprichting van het multifunktioneel ontmoe tingscentrum Ook dit laatste advies is al gemeen goedgekeurd Nu vermoedt men dat de kultuurraad de pot op kan, gezien het gemeentebe stuurzijn doel bereikt heeft De kultuurraad had reeds lange tijd een subsidie van 25.000 frank aan de ge meente gevraagd (in af wachting van een nationale erkenning en subsidiëring) en dit was toegezegd. Een week na het ontslag van Dirk De Boeck krijgt hij een heuse cheque thuis be zorgd, 20.000 frank. Er is wel geen uitleg bij waarom 5.000 frank minder (achte raf blijkt dat postzegelkos- ten afgetrokken zijn) of waarom de subsidie nu plots bij een aftredende voorzitter terecht komt. Misschien als troost of aanmoedigingspremie om toch aan te blijven. In elk geval zijn er later van uit het bestuur van de kul tuurraad pogingen geweest om Dirk De Boeck opnieuw op te vissen. Ondervoorzitter en sekreta- ris brachten hem een be zoek met de boodschap dat de voorzitter best mag te rugkeren. Het effekt is ech- ANDERE LEDEN NEMEN ONTSLAG De ondervoorzitter nam daarop eveneens ontslag en schaart zich achter de redenen van Dirk De Boeck. Voor Robert De Langhe speelt hier ook een tijdsge brek mee. Hij heeft reeds twee maal de kuituurkalen der samengesteld. Hij heeft niet de tijd om die job voort te doen. Voorts vernemen we dat de jeugdvertegen- woordigers ook adieu zeg gen: Jan Van Moorter en Carien Fahy. Welke hun motieven zijn, is ons een raadsel. ONDERVOORZITTER MOEST! Sommigen vrezen nu dat de oppositie ten onrechte mis bruik zal maken van de kri tieke situatie. Ze voeren aan dat de kristelijke groep van in de beginne zonder en- toesiasme maar ook al te kritiekloos heeft meege werkt. Deze houding komt ook tot uiting in de samen- toeschouwers naar de vele «korte» toespraken. EDV) Aandachtig luisteren de De werkgelegenheid nam er toe met 12,75% in het af gelopen jaar. Deze evolutie is dus in tegenstrijd met de verwachtingen van de E.E.G. - kommissie die een minder gunstig verloop voorspelde omwille van de zeer scherpe konkurrentie, vooral uit Japan. In België kent men nog steeds eks- tonijverheid trotseert ide V pantie, de marktverzadi- ging is er nog steeds niet bereikt. Volgens een re cente studie zou de verkoop nog drie tot vier ten honderd toenemen. Verkoop is dus bijna een zekerheid, werk nemers in de automobielnij- langs de stands, verheid mogen dus gerust q. zijn, evenals deze in aan verwante sektoren. De au- zijn v krisis wonderbaarlijk. Na deze woorden weréizet v rood - wit lint doorge van door de burgemeeste s lanr konden de genodigder zitterl ginnen aan een rondje de v ren, iden en en tie vc gerrx In dezelfde straten zal eveneens over de totale lengte het water- net worden verlegd, wat op zijn beurt 1.427.785 fr. zal kosten. De tracés van de verkave lingen in de wijken Wijde Wereld te Oordegem, Speurt te Oordegem en Bambochtstraat te Lede werden ook zonder kom- mentaar aanvaard, evenals de aanleg en de uitbreiding van het TV-FM distributie net in de Wanzeelse straten Billegem, Stichelendries, Steenweg en Dries te Oor degem, Kouter, Molenhoek en Oud-Smetlede en ook nog te Impe. Schepen Noël stelde daarop een aantal wijzigin gen voor aan de verkeers regeling, inzonderheid wat de afbakening van de be bouwde kommen van de deelgemeenten betreft. Oppositielid Ruyssinck was het met dit voorstel echter niet eens, daar volgens hem, niemand klaar ziet in het dossier. De schepen voerde het punt wijselijk van de agenda af, daar de meerderheid niet in aantal was en de oppositie bij een eventuele stemming de bo venhand zou halen. De leden van de meerder- heidsfrakties keurden de definitieve vaststelling van de rooiplannen voor de Berg- en Dwarsstraat goed, evenals deze voor de Kromme Elleboogstraat en de Vrijdagmarkt. Bij de twee openbare onderzoeken wa ren er geen bezwaren inge diend. De raadsleden Galle en Ruyssinck merkten nochtans op dat niet ieder een in deze straten gelukkig stelling van het bestuur: men had meer bekwame afgevaardigden moeten sturen om de kultuurraad vleugels te geven. De groep van kristelijke groeperingen krijgt nu de kans op het voorzitter schap, gezien de onder voorzitter ontslag nam. Vol gens de statuten moeten deze funkties aan afge vaardigden van verschil lende groepen toegekend worden. AFWACHTEN Het is nog steeds af te wachten wat er nu zal ge beuren. Dinsdag is het overblijvende bestuur bij een geweest, maar we ken nen de besluiten nog niet. Wanneer zal er een alge mene vergadering samen geroepen worden om het boeltje eens duidelijk uiteen te zetten en de nodige kon- klusies te trekken? (wh.) is met de rooilijnplannen. In het publiek zat trouwens een contestant, die bij de bespreking van het agen dapunt probeerde het woord te voeren. Hij stond herhaaldelijk recht om de aandacht te vestigen, maar werd door de politie tot stilte aangemaand. Het onteigeningsplan, in uitvoering van het be staande rooilijnplan, van de Zuster Lambertinestraat werd door iedereen goed gekeurd, uitgezonderd een onthouding van raadslid Ruyssinck ONTSLAG Hierop daagden de OCMW leden Pierre Everaert en Frans Roelandt rond 20.50 u op. Onmiddellijk deelde de heer Roelandt zijn ont slag mee als raadslid. «Het is de laatste vergadering welke ik vertegenwoordig» aldus het oppositielid,.welke echter niet mededeelde waarom hij deze beslissing nam. Tevens sprak hij over het laatste punt van de agenda, dat handelde over de Brandweer. «Hoeveel gaat dat aan iedere inwoner van Lede kosten?» vroeg hij aan de burgemeester en hij ver volgde met de woorden: «Ik maak U nuchter op uw ge zond verstand». Hierop haakte zijn CVP-kollega De Brouwer in met de opmer king «Het zal weer in de ga zet staan dat er veel ge dronken werd». Burgemeester Gravez noemde de tussenkomst een interludium, waarop de lening voor de aankoop van een vrachtwagen en een kiptoestel met takel goed gekeurd werd De oppositie onthield zich hierbij, uitge zonderd raadslid F. Roe landt die tegenstemde. VLIERZELE SPORTIEF De plaatsing van een over dekte bushalte aan het Put- bosstadion te Oordegem zorgde vervolgens voor heel wat heibel. Nadat raadslid Ruyssinck ge vraagd had of Vlierzele nog iets te zien had met Lede. en zijn kollega Roelandt vroeg of het hier een ka- dootje aan Vlierzele Spor tief betrof, antwoordde schepen Hendrickx dat de aanvraag voor de bushalte en het schuilhuisje te Oor degem gebeurde door de Bloso-diensten. Waarop de oppositie vroeg waarom deze vereniging 50.000 fr. subsidie kreeg, als het ter rein toch aan de staat toe behoort. Volgens de CVP is het de enige vereniging waarvan de gemeentelijke toelage verhoogd werd. «Ik heb nu niets meer met Vlierzele Sportief te maken» replikeerde de Schepen, die stelde dat het om een Leedse vereniging gaat, gezien het sekretariaat er van reeds twintig jaar te Lede gevestigd is, en waar genomen wordt door Emiel De Craecker. «Ge liegt» merkte Frans Roelandt op, «want d< trokken sekretaris is'pi jaar geleden uit Kong ruggekeerd» De diskussie was meta volle hevigheid losg ro HOiei erda sten. «Ge hebt gedroi mijn beste vriend» zei i pen Hendrickx weer o rc 001 beurt. Hij stelde dat Jat het zele Sportief zowat 70 lijken tieve aangesloten I et is heeft, en hiermee de glegenv ste atletiekvereniging Htten het land is. De subsidi* it ver de gemeente gaat vol il me de Schepen niet naa stoel terrein doch naar de ve|root ging. eltani Raadslid Ruyssinck dodate de vrees uit dat het Putto dez stadion slechts toegan ienst zal worden voor Brmegen laars, die er hun week* olger op een sportieve manie oeksi len doorbrengen. eel v: Hiermede was de Schqan Nii het niet eens, door te stiet M dat het stadion door ie p een een die een aanvraag urn if bij Bloso, kan gebruikt ,gt ht den. Hij wees erop dé jet overdracht van het sta penb aan het rijk een beslissi :hu:,. van CVP-minister De I (atJ ker. Hierop werd de plaatan van schuilhuisjes door,erker raadsleden, uitgezond' d de heer Roelandt, goe *rt»re keurd. It-An Bij de bespreking vooioker uitbreiden van de open toise verlichting in de soi oleri woonwijk Veilig Wonei Bnde langs de Veldekensweg it jaa Lede, was het opniomer Frans Roelandt die tus -j a kwam, met de woorden edoe het al lang genoeg gedi e|bre had en volgens hem 3(131 maal larie was. «Daaracfe de gaat ge zeggen hoe(jnde procent ge er aan ove fcbe( houden hebt» vervolgd* Chje( Een CVP-kollega voege Lg, ter ondersteuning aan «Schepen Minnebo is geworden op z'n pro* ten» De Schepen liet blijkbaar niet in de val L 1 ken en gaf er de voorl aan geen kommentaa L geven Een aantal tussenkom:e 001 hadden trouwens al op®" "J lachspieren van de ra; leden gewerkt, wat Fr ®9«" Roelandt niet nam: «Ik et sti niet akkoord met Uw nats chen, wij spreken hier aal rieus. Ik ben geen domi el e rik; ik zit hier trouwens ewei mijn derde legislatuur», ater De raadszitting, waarin aart vlug enkele punten over 5 wt OCMW, zoals de oprich srlei van een eigen dienst v tor i gezins- en bejaardenhi |afj l en de overeenkomst tust jd(j{ bejaarden en het rustf odc en het reglement van )me wendige orde van dit n aasj thuis goedgekeurd werd orfj( besloot met een opmerk e((a van raadslid De Brouwer enWi zei dat men geen bier mo drinken op de gemeen raad en dat men er dus 1 nn mocht roken ook. De b er gemeester beloofde herr et vi over te waken dat er e maf volgende keer minder l ordl qerookt worden. VEHE

De Voorpost | 1979 | | pagina 4