rsprijs uitgereikt aan Valere Fouquaert wijkbibliotheek ool/t STARBEIDERS WERDEN EERDER LASTARBEIDERS TELEX FRANS DUQUET TEN GRAVE GEDRAGEN OPENBARE WERKEN Inwezigheid van de quasi unanieme vertegen- Idiging van de Aalsterse persmensen en van le- [van SoDiGa (sociale dienst voor gastarbeiders) verleden zaterdag in haar lokaal door de «Ver- Idhouding der Persmedewerkers van Aalst en Jeving» de persprijs uitgereikt aan Valère Fou- uitgeroepen tot verdienstelijkste Aalsterse fi- jvan 1978. '6 ging die prijs naar lurteaux voor zijn ak in in de Vereniging Aalsters Kultuur- in, de WAK, en in '77 [Jos Ghysen voor zijn ;he aktiviteiten. ferstandhouding heeft lend haar terrein ook sociale dimensie te en geven en be- eertfide Valère Fouquaert zijn vijf jaar onverdro- weriizet voor gelijkberech- Drge van de gastarbeiders land. gdeijzitter Frans Vanvolsem ondi e de vele inspanningen de gastarbeiders te jijen, om onrechtvaar- >den trachten weg te ;n en te komen tot in- tie van deze lieden in gemeenschap, ookvia IV) hun schoolgaande kinderen die menige problemen in hun scolariteit moeten erva ren. Spreker meent dan ook dat een mentaliteitsveran dering op dit stuk zich op dringt wil het begrip «3gast niet evolueren tot last» «Gast» houdt immers een betekenis van verwelko ming, van tegemoettreding in en daarvan is men blijk baar ver verwijderd. Politiekers zien vaak in gast arbeiders geen brood daar ze elektoraal niet valabel zijn en dus makkelijk ver waarloosd worden. Gezins hereniging, vaak een pran gend probleem, wordt dan ook vaak nog extra bemoei lijkt wegens onbegrip. De aktie van Valère Fou quaert noemt Frans een vechten tegen ingebur gerde vooroordelen Rozen schijnen dan op die weg weinig te vinden. Wel door nen! De persprijs wordt dan voor deze sociale bewogene en zijn hele organisatie een ruggesteuntje en een aan zet tot verdere aktiviteit. Wanneer de Aalsterse schilder-beeldhouwer Mare De Bruyn een gastarbeiders- gezin wilde bezoeken om 'de sfeer te snuiven en inspi ratie voor het hem ge vraagde werk op te doen trof hem een typisch beeld: de deur werd door de zich geïsoleerd voelende echt genote van de gastarbeider slechts op een kiertje ge opend, wantrouwend en bevreesd. Dit beeld heeft Mare De Bruyn dan ook willen vast leggen. Zonder enige ver goeding en zeer bereidwillig ontwierp hij een kunstposter die door de zorgen van le raar aan de Akademie Ro land Dua, voorzitter van de Vriendenkring van het Aals- ir de deelgemeente Erembodegem worden een aantal Bijzondere Plannen van inleg opgemaakt Hiervoor zal men in Groot-Aalst zoals voorheen beroep doen op het idiebureau PVBA Astro, dat reeds op 17.2.66 door de Erembodegemse gemeenteraad ird aangesteld. Deze beslissing werd bekrachtigd door het bestuur van Stedebouw. Het iloon voor het studiebureau wordt op 6.000 F per hektare bepaald, ïat f at het onderhoud van de openbare verlichting ook heel wat kost aan de gemeenschap moge it 70f'Üken uit het feit dat men voor zowat 521.594 F lampen zal aankopen. liet is geen geheim meer dat heel wat straten geleden hebben van de vorst Men rijdt de gfegenwoordig van put in put In totaal zijn zo'n 42 manschappen alle dagen bezig de gingiutten te vullen, maar nog steeds doen zich verzakkingen voor. Volgens deskundigen kan sidi$t verschijnsel nog rustig een anderhalve maand duren. Om al deze straten te herstellen il men 42,5 miljoen uit de stadskas moeten putten. Gelukkig wordt er een deel loelaagd in het kader van buitengewone herstellingswerken aan buurtwegen van vefroot verkeer door het Ministerie van Nederlandse Kuituur. Maar madame De Backer ihandelt Aalst stiefmoederlijk. Verschillende dossiers laat ze op haar kabinet liggen :k dndat de betoelaging op zich laat wachten. Aalst is één der eerste steden die beroep doet t Puöp deze maatregel. Vijf dossiers ter waarden van 19 miljoen werden aan de ministeriële gan iensten overgemaakt Voor 65% toelage kan men bekomen voor het herstellen van de Brinegen van groot verkeer. aekdfolgende dossiers zijn in behandeling: 1. St-Jobstraat en Kalfstraat; 2. Zijp- en Korte anie oekstraat te Hofstade; 3. Pont-, Stations-, Kerk- en Denderstraat te Gijzegem; 4. Het eel van de St-Jobstraat vanaf de Kapucijnenlaan over de Kwalestraat tot aan het Dorp Schaan Nieuwerkerken. 5. Vanaf het Dorp van Nieuwerkerken en de Molenstraat tot de grens te stiet Mere. or ie p een stadseigendom aan de Rozendreef en de Paardendries zal een sport- en rekreatiecen- aa9 urn ingericht worden. Dit centrum zal geïntegreerd worden binnen de sociale woonwijk. uik! fat het stadsbestuur iedere gemeenteraad aankoopt aan meubelen voor de diensten is P 'c iet meer te becijferen. Kortelings zullen drie zolders afgewerkt zijn in de dienst ,..s penbare Werken. Deze ruimten zullen bezet worden door de dienst «Koliektoren» die nu ;!iss' ehuisvest is in de vergaderzaal van Openbare Werken. Deze zolders meubileren kost de ue tad 1.643.000 F. 3iaai an de hoofdbibliotheek van de Kattestraat worden de lokalen gemoderniseerd. De schrijn- door ,erker'izal m''joen kosten. >zon oor de Belgische Staat worden op 1 april de werken aangevat voor de aanpassing en goe<erbreding van een gedeelte van de Kapucijnenlaan en de Gentsesteenweg tot aan de t-Annalaan. Ter hoogte van het kruispunt Kapucijnenlaan - Gentsesteenweg moet een vooioker worden aangelegd om het water van de Hoezebeek en de Siesegembeek naar 't ipen luiseke te brengen. De bedoeling van dit werk ten koste van 1.239.000 F is later deze sobering te ontdubbelen zodat het propere water uit deze beken rechtstreeks naar de onerfender wordt gevoerd. iweg it jaar wordt een deel van de St.-Kamielstraat aangelegd als woonerf. 6 hoogstammige opni umen en heel wat struiken ter waarde van 80.950 F zullen het woonerf sieren. ,us p 1 april wordt de bestaande Zwarte Hoekbrug afgebroken. Het stadsbestuur heeft de rdenkedoeling deze brug op te richten in de omgeving van het nieuwe zwembad aan de 9edl elbrechtlaan. Voorlopig zal de gedemonteerde ophaalbrug een rustplaats vinden in de em tadsmagazijnen aan de Aelbrechtiaan. Dit werkje zal de stad 168.000 F BTW kosten. arac a de oude Sasbrug van Wieze, die heropgericht werd aan de oprit van de nieuwe hoe enderoverbrugging te Herdersem zal de Zwarte Hoekbrug dus het tweede «industrieel °ve rcheologisch monument» zijn dat op een andere plaats wordt heraangebracht. Mis- )l9(Jt chien zal Aalst nog ooit toeristisch bekend worden ais de stad van de geklasseerde 3e9< ruggen. «1 eel wat straten te Meldert worden hernieuwd. Dus geen verhaalbelastingen te betalen. Het ,u anders een aard'9 sommetje worden, want in totaal wordt het ontwerp voor de P t erbestrating op 56.550.000 F geraamd. Ook hier zal de stad een betoelaging van 65% val Jnieten oorlot 1 voorziet het herkasseien van de Klaarhaag en de Kokerij. De Dorpstraat wordt in ntaa ïtonblokken aangelegd omdat er niet genoeg geschikte kasseien voorhande zijn. ot 2 voorziet een betonlaag voor de Hoogstraat en een kasseiendek in de Putstraat. <om, e oordelen naar de agenda van de raadszitting wordt in Aalst nogal kwistig omgespron- 5I 0p'en met de wegenverf voor wegmarkeringen. De uitgave voor de aankoop ervan wordt ra3 64.000 F geraamd. Hopelijk koopt men nu een kwaliteit aan die geschikt is om op het p, egdek aangebracht te worden. «Ik Bt stadsbestuur gaat een terrein aan Terlinden aanwerven om het in te richten als parkzone, Uw sals voorzien in het BPA nr. 7 «Paddenhoek». hier i al deze fabelachtige cijfers te hebben genoteerd vraagt men zich wel eens af of men domt el echt denkt aan besparingen. Toch moeten we zeggen dat daar echt wordt aan wcn$werkt. Maar besparen kost geld. Voor het onderhoud van de wegen gaat men een lur». aterpomp, een aandrijvingsmotor, kompressoren en een boormachine aankopen ter arin i aarde van 580.000 F. Zo zal men in staat zijn om zowel in Aalst als in de deelgemeenten over t wegen grotendeels zelf te herstellen, d.w.z. het gieten van koude asfalt en het Hichl erleggen van kasseien. Men zal dus minder beroep op aannemer De Jonge moeten doen ist v oor onderhoudswerken. lenhi |a(1 Aa|St heeft op de Hoge Vesten een garage, maar deze stamt nog af uit de tijden der ttus iddeleeuwen In de stedelijke werkhuizen aan de Aelbrechtiaan is men druk bezig een rustn loderne wagei^herstelplaats in te richten. Twee putten werden voorzien, maar daarnaast v£n )meri 2 hefbruggen van 6 en 14 ton en een paar kompressoren ter waarde van 1 miljoen, aast een brandstofpomp en een smeerpomp (206.000 F) zal nog een stoominstallatie mioi vvii uiunudiui|jvnip on ooii jiiiv,v,i^uiii(; i i /.ut noiy gum jiuui i iii loiunauu /ver^ orden geplaatst om het gehele kompleks te verwarmen. De 8 mechaniciens en hulp- T1erK lekaniekers zullen het wagenpark (54 stuks) degelijk kunnen onderhouden. Ook de perso- }wer 'nwagens zullen dan daar worden nagezien. neer|e Erembodegemse sportschuur is binnen een anderhalve maand klaar voor gebruik. cjusanneer de officiële opening plaats heeft werd niet bekend gemaakt. De tuinaanleg zal -)e iter gebeuren. herr Bt voorontwerp voor een klein stuk van de koliektoren in Groot Aalst is klaar. De koliektor er e maf Erembodegem (Gates) tot aan de Alfred Nichelsstraat zal 53 miljoen kosten. Gelukkig jer 2 ordt alles gesubsidieerd door het Ministerie van Volksgezondheid (RVdP-Vehe) Zaterdagavond werd officieel de persprijs overhandigd aan Valère Foucquaerl (EDV) ters Stadspersoneel, aan kostende prijs in optimale voorwaarden in zeefdruk werd gereproduceerd in 150 genummerde exempla ren. Deze kunstzeefdruk wordt te koop gesteld door de Verstandhouding en de op brengst ervan komt, naar de wens van de gevierde, inte graal ten goede aan de gast arbeiders U kan deze kunstzeefdruk bestellen door storting of overschrijving van 500 fr. op rekening van penningmees ter Emiel Roggeman. Post- hoomstraat 56 te Aalst nr. 001-0676136-25 (Tel.: 053-21.97.33) of door rechtstreekse betaling aan leden - persmedewerkers Marcel Boelaert, Remi De Pelsmaecker, Ray De Smet, Gustaaf De Stobbe- leir, Paul Eeckhout, Emiel Roggeman, Roger D'Hondt, Willy Van der Biest, Roel Van de Plas, Frans Vanvol sem, Johan Velghe, Pol Nijs, Jos De Geyter, Ronny Boonen, Eddy Lamine, Jan Muylaert of Herman De Wit De Verstandhouding van de Persmedewerkers rekent hierbij op uw kunstzinnig en humanitair begrip. Nadat een ingekaderd exemplaar door de voorzit ter aan Valère Fouquaert werd aangeboden en de dames in de bloemen werT den gezet kwam de ge vierde zelf aan het woord. Deze gewezen onderpas toor van Hofstade neemt het allemaal niet met de ra- ditionele korrel maar liever met een hele schep zout. Hij meent dat in Aalst vele an deren op deze prijs konden aanspraak maken. Toch was de toekenning voor hem een morele opkik ker Hij werd inderdaad moe. Moe van vechten als een kleine David tegen vele Go- liaths, moe van strijd tegen niet-begrijpende politici, te gen het kerkelijk establish ment, tegen de vreemdelin genpolitie Vijf jaar strijd hadden hem bijna op de knieën gekregen. De strijd bijl was bijna begraven doch door toekenning van deze prijs, een moreel pluspunt van formaat, evolueerde de «begrafenis» tot een «tweede geboorte». Door de persprijs kwam de pro blematiek van de gastar beiders inderdaad ruim in de publieke belangstelling. Zelfs de BRT zette op 26 februan het standpunt van SoDiGa breed uiteen. Fouquaert dankte tevens kunstenaar Mare De Bruyn voor de diepmenselijke boodschap die uit de zeef druk resulteert die kan leiden tot bevrijding en meer rechtvaardigheid. Een ander werk van De Bruyn, het monument van Pnester Daens, gaf Fou quaert steeds moed. Voor hem moet het niet worden verplaatst. Het staat inder daad wel voor verkeer in de weg maar heeft anderzijds de verdienste de mensen steeds op Daens en zijn ideeën te wijzen. De inskriptie «Slaaf noch bedelaar mag de arbeider zijn» zou kunnen worden aangevuld met «gast» te ■plaatsen vóór «arbeider». Een paar duo's van Sodiga krijgen eveneens een spe ciale vermelding. Het duo van het eerste uur Van Cau- ter - De Doncker die Fou quaert in zijn moeilijkheden een stevig houvast bezorg den en dat van het laatste uur Van Tiel - De Rijck die zorgden voor de herstruktu- rering van Sodiga. «Nie mand is momenteel mis baar», besloot spreker, die met Louis Paul Boon «de mensen een geweten wil schoppen». Fouquaert wil verder gaan op de ingeslagen weg, wil «défendu aux ètrangers» zien verdwijnen en stelt dat zowel uit de kristene als uit een socialistische visie, die volgens hem best kunnen samengaan, aan opbou wend sociaal werk kan wor den gedaan «En de boer. Hij ploegde voort»! Volgde dan nog een gezel lige receptie waarbij ouder domsdeken van de pers medewerkers, Gustaaf De Stobbeleir, een dinamisch vijftiger bleek. Oud-schepen en OCMW-lid Frans Duquet uit Erpe wordt naar zijn laatste rustplaats gedragen. Nog geen 43 jaar oud is veel te jong voor iemand die van het leven nog alles te verwachten had. (VIM) Vorige zaterdag werd Frans Duquet uit Erpe ten grave gedragen. Vele honderden kwamen afscheid nemen van de te jong overleden voorman. Volgende week brengen we een overzicht van het aktieve leven van deze oud-schepen van het Erpe van voor de fusies. Met hem ging een mens heen die de beloften van het leven nog waar kon maken. (VIM) In de schoot van het Stedelijk Feestkomitee ging een stem op om de attrakties op de jaarbeurs af te schaffen. Er wordt ook gefluisterd dat men van het feestkomitee een V.Z.W. zou willen maken. Die stem zou André Doorns toe behoren. Een speciale kommissie moet deze voor stellen onderzoeken. Nadien zal het schepenkollege een uitspraak doen. Komt er dan toch eindelijk een regeling voor dit jarenlange aanslepend probleem? Maandagavond was Yvonne Lex te gast in het St.- Jozefsinstituut. Toevallig was het ook de 100ste maal dat ze «De vrouw van Socrates» opvoerde. Blijkbaar worden heel wat nieuwe leerkrachten voor de Akademie voor muziek, ballet en toneel aangeworven. Tijdens de jongste raadszitting diende men zich uit te spreken over de voorwaarden tot openverklaring van de plaatsen van leraar notenleer, piano, viool, orgel, klas siek, gitaarspel, dwarsfluit, blaasinstrumenten (hout en kopers), diktie en voordracht, toneel en ballet In de Petrus Van Nuffelstraat wordt binnenkort parkeerver bod ingesteld. Guido Tireliren, een Kapucijnenpater, schreef een gero- manceerd verhaal «Uit stenen geboren». Hij zocht zijn inspiratie in een jaar verblijf in Zaïre. Niet alleen in Tessenderlo valt er zwarte sneeuw. In de buurt van de Tragel en de Geeraerdtsstraat gebeurt dat ook wel eens. De inwoners uit die omgeving hebben bij de rijkswacht klacht neergelegd. De milieuverontreinigende firma werd dan ook geverbaliseerd. Cinema Rio staat bekend om zijn zachte pornofilms, zeker niet geschikt voor jeugdige kijkers. Toen de rijks wacht zondagnamiddag de zaal binnenviel, waren er toch jongeren beneden de 16 jaar volop aan het «genie ten» van het vele bloot Proces-verbaal werd opge maakt We zouden graag de verhalen van die kinderen horen toen ze thuis kwamen... Na Meldert was Erembodegem aan de beurt. In de O.L. Vrouw Termurenkapel hebben onbekenden de relikwie ont vreemd Er werd geen enkel spoor van inbraak gevonden zodat men vermoedt dat de diefstal in de namiddag werd L Zaterdag 31 maart komt Georges Debunne naar Aalst ter gelegenheid van de ABW betoging. Om 10 uur zal hij de manifestanten op de Houtmarkt toespreken, nadien trekt men door het stadscentrum om te protesteren tegen de werkloosheid. In ons arrondissement is de werkloosheid het sterkst voelbaar. De papieren vuilniszakken schijnen goed van de hand te gaan op het Stadhuis. 4 miljoen zakken werden besteld ter waarde van 16.820.000 F. Werd er dan toch al een officiële beslissing genomen? Heeft men in Aalst maar 3 maanden nodig om te peilen of een eksperiment geslaagd is? Vorig weekeind had te Eeklo de finale plaats van het welsprekendheidstornooi voor Oostvlaamse Jongeren. Het tema was de Europese samenwerking. Onze stads genoot André Moreels bekwam een eervolle vermelding. Nu het huis De Vis niet door de stad werd aangekocht zal het Priester Daensmuseum voorlopig in het huis De Bolle worden ondergebracht, Ondertussen zou men een verdie ping in het Oud Hospitaal vrijmaken waar het Daensmu seum uiteindelijk onderdak zou vinden. Zaterdagavond werd in een Moorselse feestzaal een bruiloft gevierd. Rond 23 uur werd een gast uit de Eik straat onwel en overleed kort nadien. Lieve De Pelsmaeker vertrekt op 7 april op studiereis naar Firenze in Italië. Deze Erembodegemse keramiste, die momenteel in het Koninklijk Ateneum van Denderleeuw eksposeert, zoekt iemand die op hetzelfde tijdstip ook die richting uitgaat. Ze zei ons dat het enkel om een heenreis gaat Komt ze dan niet meer terug? In elk geval wie toevallig in de richting Rome reist op 7 april en nog een plaatsje vrij heeft in de wagen kan misschien kontakt opnemen met deze kunstenares. Ter gelegenheid van de viering van het 10 jarig bestaan van een galerij in de Molenstraat werd door het stads bestuur een aantal vlaggestokken ter beschikking ge steld. Op de bewuste dag van de viering bleken de vlaggemasten echter door de stadsdiensten aange bracht te zijn aan de andere kant van de straat, waar zich ook een galerij bevindt, zodat de masten, die reeds in de grond ingeplant waren, opnieuw dienden uitgebroken te worden en aan de overzijde (nu op de juiste plaats) het werk opnieuw kon starten. Van efficiëntie gesproken... De kerkfabriek van St. Jozef is bij legaat opnieuw wat rijker geworden. Van wijlen Paul Scheerlinckx kreeg men een perceel land te Nieuwerkerken, 34a. 50 ca groot, waarvan de waarde op 207.000 F wordt geschat. De opbrengst hiervan zou 800 F per jaar bedragen. De overledene stelde wel de eis dat men jaarlijks voor hem een mis zou celebre ren De kostprijs hiervan is 300 F. De jaarlijkse winst voor de kerkfabriek kun je zelf berekenen. De voorgevel van het stadhuis werd een beetje opgekal- faterd. Het vijfjarenplan van schepen De Neve voorziet de volledige restauratie van deze fapade. Wellicht zal men nu wachten voor de volledige afwerking tot wan neer men alles restaureert Ray De Smet werd als 3C kandidaat vooropgesteld op de lijst voor de Europese Verkiezingen. Agnes Vinck werd 5e plaatsvervangster. Een mooie uitspraak gehoord in de Mikisklub: «Onze volksvertegenwoordigers zijn technisch werkloos. Op den dop (met een pree van 800.000 F per jaar) kunnen ze hun 100 dagen vieren!». En maar besparen. Men is druk doende in de trouwzaal van het stadhuis. Alles wordt gerestaureerd. Ook al is het plafond flink doorgezakt, men spaart noch kosten noch tijd om het smaakvol te herinrichten. De behangwerken zullen 199.242 F kosten Roel Van de Plas Is de oprichting van een wijkbibliotcek te Nieuwer kerken 7eker positief te noemen, toch werd ervan ook beweerd dat sommige schrij vers sistematisch worden geweerd. Schepen Herman Roels schetst dan dc historiek en de aktiviteiten van deze wijk- boekerij. Hot heeft even geduurd eer Nieuwerkerken een biblio- teck had. Enerzijds wegens noodzakelijke verbouwings werken te Mijlbeek en ander zijds door het ontbreken van een geschikt lokaal te Nieu werkerken. Door een vrijge komen klaslokaal werd hier aan I voorlopig) verholpen. \ktiel is men inde biblioteek alleszins: in I waren er 1017-4 uitleningen voor 385 efTektieve lezers of 27 uit leningen per lezer per jaar. De eerste twee maanden van "9 was er daarbij nog een stijging van 31%. Het boe kenbestand bedroeg op 31. 17."8. ~t)31 boeken waarvan 3165 voor de jeugd. 2400 vormen de lektuuren dc rest romans en verhalen voor volwassenen en adolescenten. De lokalen blijken niet ruim genoeg. Misschien komt er een nieuwe behuizingsmoge lijkheid door omvorming van de overdekte speelplaats van de gemeenteschool. I >e centrale gemeentelijke school die gesloten werd is ooi bestemd als socio-kul- liireel cgntium. LH

De Voorpost | 1979 | | pagina 5