ERKGROEP TADSHERWAARDERING EGEN AFBRAAK aardenommegang rijgt veel belangstelling VILLA IN NATUURRESERVAAT TE GIJZEGEM WORDT ECHT KASTEEL BERNINA WERKGROEP «BOMEN-PARK» STIPPELDE WANDELWEG ROND OSBROEK UIT Editie Aalst VOOR DE TWEEDE MAAL MMPifMirifti POLITIE VERJAAGT KRAKERS VAN HUIS MOYERSOEN \^iwvlunu_ i AALST trdagmorgen bezetten i door de ramen gaven De Voorpost VRIJDAG 22 JUN11979 32' JAARGANG NR. 25 - 22 F de Werkgroep Stadsherwaardering, met als spreekbuis het maandblad Vies Oiljst reeds Dezelfde Werkgroep was im- Aalsterse Topdag was overgegaan tot het kraken van een aantal huisjes in Oe Xeyzer- mers overgegaan tot het kraken werd zaterdag jl. een nieuwe stap gezet in het debat dat op dit ogenblik tussen voor- en van het huis Moyersoen, gele van de inplanting van een C. en A warenhuis wordt gevoerd. gen in de Nieuwstraat te Aalst. ,2»! *1|- Meteen werden de bezoekers JMrÜ van de wekelijkse zaterdag- markt uitgenodigd een kijkje te komen nemen in dit leeg staande herenhuis. Talrijke Aalstenaars maakten van de ge legenheid gebruik om het verla ten, maar nog niet verkrotte huis van boven tot beneden te bezichtigen. Op een perskonferentie, die ter gelegenheid van de kraak werd gegeven, verduidelijkten de le den van de Werkgroep nog maals hun standpunt. Het huis Moyersoen, dat enkele jaren geleden door C. en A. werd aangekocht met het doel er een nieuwe filiale op te rich ten, dateert uit de negentiende eeuw. Het is één van de mooie neo-klassissistische herenhui zen waaruit de Nieuwstraat vroeger hoofdzakelijk gevormd was. Achter het huis bevindt wekelijkse markt enkele jongeren het huis Moyersoen. zich een uitgestrekte tuin, die gaven ze uitleg omtrent hun aktie. Later werden ze door de politie uit het loopt tot in de Ridderstraat verdreven. (Erik) L^mkrp.4 <Kerkhof gesloten wegens werken», lees p. 9 Na de mis ging men stoetsgewijs met de fanfare «Tot Heil des Voiks» naar het Priester DaensmonumenL (Erik) de tweede zondag van de novene ter ere van O.L. De paarden werden echter, uw van Zeven Weeën wordt de traditioneel gewor- eenmaal bij de heren pas- paardenommegang gehouden te Lede. Hoewel de toors aangekomen, zeer ommegang, die vorige week plaatsgreep, slechts onrustig. Ze trappelden en ftaat van na de tweede wereldbrand, kan men on- lelijk gissen hoeveel honderden jaren de ruiters paarden lieten zegenen. Pas in 1802 werd deze egang schriftelijk vermeld, maar zeker is dat hij ds een vierhonderdtal jaren plaatsgrijpt. Alle deel- nende ruiters ontvangen het bedevaartvaantje. De zameling werd geblazen op de Hoogstraat om 8.30 idaar ging het, via de elletjes van de omme- g, naar de Grote Kapel een openlucht-mis edragen werd. Om half- defileerden de ruiters js het talrijk opgekomen liek in de Molenstraat en het Dorp. De eigenlijke ening greep plaats ach- de kerk. zoals de traditie wil. tr kreeg het opgekomen ►liek een groots spekta- te zien. De iets meer dan ruiters defileerden fier rbij Op kop van de stoet rkte men de in 1894 ge- hte ruitersklub van Lede. draaiden, gehoorzaamden bijna niet meer en dreigden de opzet te doen mislukken. Maar de oorzaak was vlug gevonden: toen de priesters hun witte koorhemd uittrok ken, bleken de dieren veel rustiger. Hadden ze schrik van het kontrast tussen de witte albe en het zwarte priester kleed? Door het kussen van de relikwie van de Heilige Maagd, bewezen de ruiters hun devotie: doordat ze hoog te paard zaten, moes ten zij automatisch een bui ging maken- Lees verder d. 6 De Osbroek staat volop in de aktuaiiteit. Hiervoor zorgde de Werkgroep •Boraen-Park> onder de dynamische leiding van dc heer Luc Kiekens, die zopas een unieke studie publiceerde over het enige natuurreservaat dat Groot-Aalst hoe bezit. Om de bevolking de mogelijkheid te geven dit natuurgebied met wetenschappelijke waarde beter te leren kennen, werd onlangs een 1ste wandelweg rond de Osbroek uitgestippeld. De Osbroek is een vlakte, die Door de Werkgroep «Bo- kwasie op dezelfde hoogte men-Park» is de ganse fauna van de Dender ligt, en die en flora van de Osbroek begrensd wordt door de doorgrond en aldus werden Kapellekesbaan, Parklaan, er 460 verschillende planten Ninovesteenweg. Kasteel- ontdekt waaronder enkele straat. Osbroekstraat en zeldzame. Roomshofstraat. Op dit ogenblik wordt nu Sinds het einde van de vorige gewerkt aan de beheersplan eeuw is het gebied niet van opdat de Osbroek zijn speci men selijke ingrepen fiek en uniek karakter blij vend zou behouden. Niette min werd ondertussen reeds een eerste wandelweg rond het gebied uitgetekend. Uit de gegevens die wij hierover bezitten, hebben wij het volgende gedistilleerd. Op zondag 17 juni 1979 werd in de feestzaal van het stadhuis een akademische zitting gehouden ter gelegenheid van de jaarlijkse Daensdag. De voorzitter van het Priester Daensfonds, L.Delafor- trie opende de vergadering en heette de aanwezigen waaronder minister Mare Gaile welkom. Nadat de sekretarispenningmeestervan het fonds het verslag van de jaarwerking 1978 had voorgelezen en een beeld had gegeven van de geldelijke toestand van het ogenblik, werd het woord gegeven aan professor Dr. Balthazar, professor in de nieuwste geschiedenis aan de Gentse Rijksuniversiteit. gespaard gebleven want ach tereenvolgens kende men de aanleg van het park Moyer soen. het stadspark (in 1916)- Bosteels (in 1923) het oud stort van de stad Aalst (1925) en de parkdreef. Daarna kwam nog het storten van de De wandelweg zou aanvan- elektriciteitscentrale in 1963, gen rechts van de spiegelvij- lets minder paarden dan vorig jaar, maar toch nog indrukwekkend. (Mark) de aanleg van het sportsta dion Osbroek (1971) het gekende stort aan de grens met Erembodegem (1976) en dc aanleg van nieuwe sport velden waarmee nu gestart wordt. de maart publiceerde Werkgroep Leefmilieu 1st een persmedede- g over de plannen van Aalsters dokter om ►en van de weinige na- irreservaten van Dot-Aalst, met name Kasteelpark te Gijze- n, een villa te bouwen, irbij werd het stads muur niet gespaard dat na, het verschijnen van het goedgekeurd Ge westplan Aalst, dat dit na tuurreservaat aanduidde, toch nog een bouwver gunning afleverde. Korte tijd nadien reageerde de betrokken dokter in dit weekblad met een le- zersbrief, waarbij hij vooral betwiste dat het terrein waar hij wenste te bouwen, een natuurre servaat zou zijn Sindsdien is het stil geweest rond dit hele projekt, maar dank zij een gunstige wind hebben wij toch inzage kunnen nelen in het desbe treffend bouwdossier. Noti ties mochten wij niet ne men, zodat wii enkel de grote lijnen van het hele pro jekt kunnen weergeven. Anderzijds kwam het dos sier ook tersprake op de vergadering van de Stede lijke adviesraad Leefmilieu van 9 mei jl. Het hele verhaal begint in feite in 1974 toen een be langrijk Gijzegems industri eel. door bemiddeling van een Brussels notaris, een stedebouwkundig attest aanvraagt tot het ombou wen van de vroegere Oran- gerie van het Gijzegems Kasteel in een woning. Het gebied was in die tijd stede bouwkundig nog niet als na tuurreservaat aangeduid, zodat de ombouw wordt toegestaan onder de vol gende voorwaarden: uit breiding mag niet meer be dragen dan 20% Le«s verder P. 4 ver, in de hoek van het park waar zich een dam bevindt. Men zou dan het paadje kunnen nemen achter het sportterrein dat nu begaan baar is, doch dat in de zomer sterk belemmerd wordt door hoge netels, en een paar verzakkingen. Hier zou men dus wat dienen te effenen. Aan het einde van de zogenaamde sportlaan is de Grote Beek afgedamd, waardoor het overstappen mogelijk wordt. Het stortma teriaal dat er zich bevindt dient dan wel opgeruimd. Tegenover de ingang van het sportstadion aan de Park- dreef bevindt zich dan een poort, waardoor men een ingang zou hebben tot de spuivlakte. Deze ingang zou dermate moeten aangelegd worden dat enkel de voet ganger toegang krijgt, doch niet de moto's of fietsen. Over de spuivlakte, die reeds eigendom is van de stad Aalst kan dan een pad komen. Lees verder p.8 «Daensisme» is de hui dige populaire benaming voor wat eigenlijk de eerste, onafhankelijke kristelijke demokratie was (dit in tegenstelling tot de stroming die zich achteraf kristen demo- kratisch ging noemen en zich binnen de konserva- tieve katholieke partij ontwikkelde). Oorspronkelijk werd het woord door de konserva- tieven als scheldnaam gebruikt om er de volge lingen van Priester Adolf Daens mee aan te dui den. Zij zelf noemden zich echter steeds «De- mokraat» of «kristen De- mokraat». Als stroming ontstond de onafhanke lijke kristen demokratie in het vlaamse landsge deelte tegen het einde van de vorige eeuw. Ze werd voorbereid door verschillende personen of groepen van opposan ten die, om allerlei re denen (vlaamse demo- kratische, sociale) in feite reeds geruime tijd in onmin leefden met de traditionele katholieke partij: Hector Plancquart in de streek tussen Kort- rijk en Oudenaarde, de groep var de Roelanders in het Ninoofse, Pieter Daens in Aalst, Adolf Pauwels in Antwerpen om enkele van de be langrijkste te vernoe men. Zij zouden de eer ste leiders worden van de nieuwe partij. Rond die tijd ontstonden in Wallonië en in andere Europese staten trou wens vergelijkbare stro mingen, waarmee de de mokreten steeds kon takten hebben onder houden. De Kristene Volkspartij bleef in sommige delen van het vlaamse land als onafhankelijke partij be staan tot in de twintiger jaren van onze eeuw. De Kristene Volkspartij was geen specifiek Aal sters fenomeen. De matchstrijd tussen de nederlandskundige kon- servatieve katholieke kopman, Charles Woes te, en de vlaams gezinde progressieve priester Adolf Dains heeft echter zeer lang alle aandacht toegespitst op Aalst. De methodes die daarbij door sommigen gebruikt werden om mèt de pries ter de gehele opkomende demokratische beweging uit te schakelen, maken dit hoofdstuk Lees verder p. 4 ruLi 3 een uitgave van ►X UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052-21.40 60 Bankrek. KB 442 8601481 36 Prijs per nummer: 22 F Abonnement: 1 jaar 990 F 6 maand 545 F 3 maand 285 F Verantwoordelijke uitgever A DE CUYPER Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel. 053-70.41 19 een behoudt haar waarde Pest van de eerste keer naar het In ruil voor uw oude naaimachine ontvangt U zeker meer dan U denkt. Vraag vrijblijvend een keuring. Bij ons herstelt de baas zelf. - Alle merken.

De Voorpost | 1979 | | pagina 1