SCHOOL STRIJD De Voorpost HOF SOMERGEM, DE GESCHIEDENIS VAN EEN KAPELLETJE Houdt de dief PLAN SPITAELS: «GOED BEDOELD, VERKEERD UITGEWERKT» ^^EEkrugb t 6 - 24.8.1979 - De Voorpost (Hugo) door welden. inwijdde trok voet kapel Alvorens men men Inwijding van de kapel door LH. Pastoor Pauwels. (Hugo eke «'t Zijn droeve tijden ais de Toen was het ook nog te en De Neve, stadsarchiktekt Met nieuwsgierigheid kijkt ze mens fundamenteel goed is oorlog woedt..» doen Jan Buyle en niet in het minst dan ook uit naar het initiatief dat gebleven, dat hij nog steeds tot H»t leven ninn er dus ziin een- De vijf huizen van het vroegere het werkliedenkader van de de bewoners van deze wijk vol- verheven gevoelens in staat is. tnninp riorh oelukkioe nana Hof Somergem werden er hon- stad dat zich bijzonder verdien- gend jaar zullen nemenDankbaarheid bijvoorbeeld. Tolde oorloodreiode drt^teluk derden... stelijk heeft gemaakt bij de uit- |.H. Pauwels, pastoor van de Petrus De Cocker heeft het niet nrnndin te verstoren De oorloo Constant en Irma Beeckman, voering van de werken, geno- Sint Jansparochie, nam als meer mogen meemaken. Hij fm de hele wereld in'brand ste- die nu nog steeds op de boede- ten zijn bewondering en dank- laatste het woord. overleed vier jaar geleden, op ken en overal moesten ionoe rij «Hof Somergem- wonen, baarheid. Tenslotte dankte hij Hij was eveneens vol lof over 21 februari 1975, mensen de wapens opnemen hebben als kind die lange zon- ook mevrouw Jeanne De het dinamisme van zijn paro- was de man Hij was de man, om wie het nm de viiand te naan bestrii- daqsë" tocliten "zelf" meege- Meersman-De Vijlder. die zich chianen, die immers blijk' heb- zestig jaar geleden allemaal be den no het thuisfront heerste maakt. Ze wonen hier al hun vrijwillig beschikbaar heeft ge- ben gegeven van heel wat per- gon, voor wie de kapel werd 00 vele nlaatsen droefheid om- hele leven lang en hebben hun steld om voor het onderhoud soonlijk initiatief en aan wie het gebouwd, dat vader of zonen onder de rustige gehucht tot een wijk, van de kapel te zorgen. te danken is dat een belangrijk Omdat hij gaaf en gezond uit de schepen Annie De Maght maakt zich klaar voor haar openingstoespraak. (Hugo) wapens werden geroepen. Het is oorlog en iemand van het gezin moet zijn vaderlandse plicht gaan vervullen. Ook Petrus De Cocker wordt opgeroepen. Amper 17 jaar oud. Op 5 sep tember 1900 geboren en enig kind. In.een ander gezin is het vader Beeckman die vrouw en kinde ren moet achterlaten om in de Ijzervlakte te gaan vechten voor het vaderland. In het gezin De Cocker ziet men met de dood in het hart de enige zoon Petrus vertrekken. Vader en moeder hebben alles veil om hun jongen gezond en wel naar huis te zien weerkeren en ze leggen dan ook de plechtige be lofte af om een kapel te laten bouwen als Petrus maar onge deerd van het front naar het ou derhuis mag weerkeren. een soort voorstad zelfs, zien De zowat 150 aanwezigen ga- stuk van het lokaal patrimo- oorlog terugkeerde uitgroeien. ven blijk van hun waardering nium als het ware aan de ge- Door de jaren heen ging de ka- meenschap werd terugge- pel steeds meer vervallen, tot schonken. ze bijna in puin dreigde te val- Als geestelijke zou hij graag len. Zover heeft men het niet zien dat deze kapel vooral een laten komen, plaats lou zijn, waar de mensen De Werk-groep Hof Somergem zich even zouden komen bezin- toonde zich die naam waardig: nen en bidden. Om te besluiten de handen werden uit de citeerde hij enkele toepasselijke spreekwoordelijke mouwen fragmenten uit de bijbel en ze- gestoken en het kapelleke prijkt gende de kapel in. opnieuw in al zijn glorie op de Dan begon de fanfare de terug- plaats waar het thuishoort, tocht door de gehele wijk, zon- Petrus De Cocker mag gerust der ook maar één straat te ver- van de eeuwige vrede genieten: geten. Zulks werd door alle be- in zijn geboorteplaats heeft woners erg op prijs gesteld en men het bewijs van dankbaar- het was dan ook een opgetogen heid van zijn ouders in eer her gezelschap dat een uurtje later steld. Hoe materialistisch de in het Sociaal Centrum arri- moderne mens mettertijd mis- veerde voor de receptie. schien ook geworden is, hij Voor al deze mensen was deze blijft nog steeds tot dankbaar- half-oogst een hoogdag ge- heid in staat en geeft er bij tijd worden, geen banaal feit, maar en wijle ook nog blijk van. Petrus De Cocker, de man voor wie de kapel in 1919 gebouwd werd. een begeurtenis die zij zich nog lang zullen herinneren... Dankbaarheid Opgewekte gezichten, een stra lend zomerweer, een hoog dag, een feestdag. De recente Hoppefeesten had den een waardig sluitstuk ge kregen. Boven de wijk cirkelden vlieg tuigen rond, maar hun geronk verstoorde allerminst de feeste lijke stemming. Met de hand C.A.T. Het laatste offensief September 1918 De strijd woedt in volle hevig heid Het zouden de laatste oor logmaanden worden." Koning Albert heeft, behalve over het eigen Belgisch leger, ook het bevel over het 6® Franse en het 2e Britse leger. Tijdens de zware, beslissende gevechten verloor het Belgisch leger nog Maar ze hebben het hier nog met een welgemeend applaus. 35.000 man aan gewonden en best naar hun zin. De buurt Schepen van Leefmilieu Anny doden. heeft enorm uitbreiding geno- De Maght-Aelbrecht sprak haar boven de ogen tuurde men ze Luddendorff waagde met jonge men, maar er heerst nog steeds onverholen simpatie uitten op- na. rekruten en soldaten van mid- een geest van samenhorigheid, zichte van degenen die zich in Zestig jaar geleden werd hier delbare leeftijd een allerlaatste Het leven is er aangenaam, de deze wijk met hart en ziel heb- een monument van dankbaar wanhoopspoging. Maar het mensen hebben er nog iets ben ingezet om het gestelde heid opgericht door een ouder- mocht niet baten: de Duitsers voor elkaar over. En hoewel doel te bereiken. Deze wijk, die paar, dat verheugd was om de hadden de oorlog verloren. vele Aalstenaars Hof Somer- zij één grote leefgemeenschap terugkeer van hun zoon. Zijwa- Op 11 november werd de Wa- gem niet zo best schijnen te noemde met een bijzonder ak- ren als gelovige mensen de penstilstand gesloten. kennen, komen ze jaarlijks in tief buurtleven. hemel dankbaar de hemel De 22® november reed de ko- dichte drommen afzakken om Zij was verheugd, omdat hier waar slechts vogels vlogen en ning triomfantelijk Brussel bin- er de Hoppefeesten bij de wo- een stukje geschiedenis van zelden ronkende vliegtuigen nen. nen. Dit jaar beleefden deze Hof Somergem aan de defini- Maar beneden is toch alles het- In Aalst vloeiden tranen van ge- feesten hun 21® uitgave. tieve vergetelheid werd ont- zelfde gebleven, luk: vader Beeckman en zoon En omdat niet altijd kermissen rukt Eens te meer werd bewe- Mensen worden geboren, De Cocker keerden onge- moeten zijn wat de klok slaat, zen, dat samenwerking tussen groeien op, werken, eten, drin- schonden uit het gruwelijk oor- had men het restaureren van bewoners van de stad en het ken, hebben lief. logsavontuur terug naar huis. het haast tot puin vervallen ka- stadsbestuur tot verheugende Ze vieren kermis en trachten Belofte maakt schuld: in 1919 pelletje als apoteoze uitgeko- resultaten kan leiden. Deze lan- zoveel mogelijk van het leven te liet het gezin De Cocker in de zen. delijke kapej werd totaal herop- gemeten, wijk Hof Somergem een kapel Oorspronkelijk was dit een idee geknapt en is opnieuw de parel Doch ondanks alles zijn ze nog bouwen... van de plaatselijke K.A.V., de aan de kroon van Hof Somer- tot grootse dingen in staat. Petrus had ook het laatste of- werkgroep nam het over en gem, die volledig past in het Dingen die op het eerste gezicht fensief overleefd, de vrede was waar een wil is, is een weg: in kader van deze mooie omge- maar alledaags zijn, doch die ving. het sprekend bewijs zijn dat de terug in het land en het leven samenwerking met de stads- ging opnieuw zijn vertrouwde diensten werd de zestig jaar gang oude kapel van een gewisse ondergang gered. Drie kwartier om naar de mis te gaan Fait divers? Dat betekent, dat men iedere Misschien beschouwen vele zondag om zes uur uit de veren mensen deze geschiedenis als is om tijdig de mis te kunnen een fait divers, een onbedui- horen in de Sint Martinuskerk. dend voorval in een stad van Doorheen de modderige weg- tachtigduizend inwoners. Toch getjes met de lantaren tot aan is dit niet het geval. Ons hele de Brusselsesteenweg, waar leven is uit dergelijke kleine Het zijn bijna gemeenplaatsen geworden te horen spreken men de schoenborstel boven- dingen opgebouwd. Dat zulks over zinvolle arbeid, humanisering van de arbeid en steun haalt, de modder van nog gebeuren kan, is een ver- (je minstbedeelden. Senator G. De Rouck meent dat de schoenen poetst en de lanta- heugend verschijnsel, een be- Het nuttig zou zijn ons daar, zelfs veel langer dan een ren achter een haag achterlaat, wijs dat de mens nog bekom- weekeinde, over te bezinnen, want naar zijn mening wordt waar men ze op de terugtocht merd is om zijn leefmilieu, Of er toch zo veel over gesproken, maar wordt er zeer weinig opnieuw kan oppikken... het nu om een stuk bos, een aangedaan. Mettertijd werd het beter: de eeuwenoude eik. een station of tram kwam eren in 1932 werd een kerkje gaat, speelt geen rol. wij weten allemaal dat de in de buurt van Hof Somergem Feit is dat onder ons nog altijd kleine- en middelgrote on- de Sint Janskerk gebouwd, het besef leeft, dat ook de dernemingen bij uitstek in dank zij giften van de gelovi- kleinste en soms onbelangrijk staat zijn om de arbeid gen. Zo groeide de wijk lang- schijnende dingen de moeite zinvol te maken als onder- zaam maar zeker uit tot een waard zijn om behouden te nemingen die naar menselij- volwaardige parochie. Na de worden. ke maat gebouwd zijn en die tweede wereldoorlog zou de Daarom sprak de heer Georges wortelen in de streek. Kun- ekspansie nog sneller gaan. Callebaut, voorzitter van de nen er betere werkverschaf- Zowat twintig jaar geleden Werkgroep Hof Somergem, fers zijn? In deze bedrijven barstte een ware bouweksplo- zijn voldoening uit over de moet men dan ook niet alles sie los. De Golden Sixties ston- voorname rol die de stadsdien- verwachten van strukturen. den voor de deur en de drang sten hebben gespeeld bij de De modeloze verambtelij- om een eigen huisje met een vlugge heropbouw van de ka- king bedreigt de hele samen- tuintje greep vele mensen aan. pel. De Schepenen De Maght leving al meer dan genoeg. Als de kleinschalige onder- Een poosje vóór de plechtigheid aan de kapel zou beginnen, kwam een auto in volle snelheid aangereden. Stopte plots. Een man stapte uit, bekeek met keurende blikken het gebouwtje en omgeving en opende vervolgens de koffer van zijn wagen. Onder de verbouwereerde blikken van een drietal oudere mensen, die op een bankje gezeten de komende gebeurtenissen zaten af te wachten, nam hij twee bloembakjes met gewniums weg en laadde ze in zijn wagen. Stomverbaasd over zoveel lef keken de oudjes de wegrijdende auto na... Het gebeurde ging als een lopend vuurtje rond. Achteraf vertelde de pastoor het ons, waarop we verontwaardigd de feiten noteerden. Uiteindelijk werd de schuldige toch gevonden: proestend bekende hij de dader te zijn van deze snode daad. De man behoort tot de staf van Schepen De Maght en had de bloemen ter plaatse gebracht. Bij nader inzien was hij tot de bevinding gekomen dat de bloembakjes niet zo bijster goed pasten bij het pas geschilderde kapelletje. Waarop hij de bloemen prompt naar de plaats van herkomst terugbracht... C.A.T. niet wordt Op deze school zouden zelfs zijn de mening toegedaan echo's te horen zijn geweest dat deze wijze van handelen over het ronselen van meisjes - het vooraf in alle toonaar- voor de jongensschool. Op den proclameren van onder- het dorp vraagt men zich wijs voor jongens en het ten andere ook af of de leden plots adverteren één maand uaui u van ouderkomité. laat staan voor de heropening van de en da, steü„ alle ouders, werden geraad- scholen van onderwtjs voor aan KMO's. aan textiel, aan pleegd over en instemmen jongens en meisjes - in ieder konfektiebedriiven met de beslissing tot veral- geval de geloofwaardigheid neming wil bloeien, mag dat echter nooit ten koste van de lonen of van de werkvoor- waarden gaan. In de kleine- en middelgrote bedrijven kan men ook, juist omwille van de grotere overzichte lijkheid. overgaan tot glij dende werktijden of deel tijdse arbeid, zelfs tot eigen organisatie van het werk door de werknemers. Een dergelijke hervorming veronderstelt een geheel an dere instelling tegenover de KMO's en nochtans stellen wij vast dat in hqj laatste jaar opnieuw miljardensteun naar de grote industrietak- slechts peulschilletjes waren in ver- gemeend gemengd onder- van de woordvoerders) van houdfnë'tmde rni'liardën die Eerwaarde zuster Ber- de genteen,cschool ernstig in g „aar hef w"at nadette. de Heren P. Van het gedrang brengt. Der Heydcn en H. Goossens staal. Daarom steunt dhr. De overeen stemt belast. Men spreekt over zinvolle arbeid, maar men liet - om de arbeid zinvol te maken - in het Plan Spitaels toch weeral een grote kans voor bij gaan om de woorden icouck en de Volksunie ten werkelijkheid te geven. Uit volle alle wetsvoorstellen die de weekberichten van de de steun aan zelfstandigen Kredietbank kan men vol- en de kleine bedrijven willen gende kritiek lezen: bevorderen om zodoende de Als men al deze maatregelen werkgelegenheid te verho- overschouwt, dan valt wel op gen. De vraag kan gesteld dat zij slechts in geringe worden of ons stelsel van mate zijn gericht op de sociale zekerheid niet teveel kreatie van volwaardige en afgestemd is op de grote definitieve additionele ar- ondememing, waarbij de beidsplaatsen. Zij kunnen KMO's door dit zelfde worden ingedeeld in vier stelsel eenvoudigweg worden groepen: gewurgd. Daarom moet een - puur statistische maatrege- herverdeling van de bijdra- len zoals het bijzonder brug gen voor de sociale zeker- pensioen voor oudere werk- heid, waarbij de sektoren lozen en het brugpensioen met hoge tewerkstelling ont- voor andere ontslagen werk last worden ten overstaan nemers; van bedrijfstakken met lage - maatregelen die inwerken tewerkstelling, ingevoerd op de samenstelling van de worden. Uiteindelijk echter werkgelegenheid: oudere zal men moeten komen tot werknemers, waarvan rede een stelsel waarbij de sociale lijke wijze kan worden aan- zekerheid gevoed wordt genomen dat hun arbeids- var.uit de belastingen en niet motivering is verzwakt, gaan meer door een afzonderlijk in vervroegd pensioen en bijdragestelsel. Dit is de zgn. worden grotendeels vervan- fiskalisering van de sociale gen door wellicht meer zekerheid die reeds op het gemotiveerde jongeren Volksunie-kongres van 1974 - maatregelen die schijnbaar werd geëist. additionele tewerkstelling Ons huidige belastings- van personen meebrengen, systeem met zijn heffing op maar die in feite grotendeels grond van vaste inkomens- in de plaats komen van trappen, wordt vanaf een indienstnemingen die anders bepaalde trap eveneens een ook zouden zijn gebeurd, zij rem op de arbeid. Daarom het misschien wel wat later, zou dit schijvensysteem moe- De aanstelling in vast dienst- ten vervangen worden door verband van circa 11.000 glijdende belastingsschalen stagiairs en van de 5.000 waarvan het gewaarborgd personen met tijdelijke ont- inkomen - of wat daarmee heffing van de werkgevers bijdrage inzake sociale ze- samenwerking tussen privé- kerheid was slechts mogelijk initiatief en gemeenschap omdat er in het bedrijfsleven ons land- en wij denken hier volwaardige betrekkingen aan omgevingszorg, stads- vakant waren; kernvernieuwing en wel- - de opname van werklozen zijnszorg - heel wat mooier overheidsdienst, die in vele gevallen de verborgen werkloosheid in die sektor nog komt vergroten, dit neemt niet weg dat onder meer het derde arbeidscir cuit een faktor van soepel heid binnenbrengt in het al te immobiel geworden open baar ambt. Maar buiten deze kritiek zou het interessant zijn te weten of onze ganse gemeen schap niet een beetje mobie ler had kunnen gemaakt worden juist door een hoog aantal projekten waarin zin volle arbeid werd voor gesteld, projekten die dan heel dikwijls nog door de regionale tewerkstellings- komitees werden verworpen of waaraan speciale voor waarden werden gesteld. Het leeuwenaandeel van de pro jekten ging naar de gemeen ten waar de BTK-ers het leger van de stagiairs en tewerkgestelde werklozen, althans tijdelijk kwam ver hogen en waardoor in vele gevallen een dubbelzinnige verharding tot de vaste en benoemde bedienden tot stand kwam. Waarschijnlijk zijn daardoor een groot aantal bedienden niet meer in het normale kader aan gesteld geworden of be noemd omdat juist de ge meenten beroep konden doen op goedkope arbeids krachten. En nochtans is er, met wat verbeeldingskracht, heel wat te doen en zou een hebben kunnen maken. Daarom is het zeker nuttig dat de derde arbeidskring een nieuwe en blijvende plaats krijgt op de arbeids markt maar hij moet wegen op terreinen die maatschap pelijk nuttig zijn. De arbeid in de gemeenschapsdienst kan niet worden gemeten met ekonomische maatsta ven: hij ontleent zijn waarde aan het maatschappelijk nut en aan de diensten die hij aan de gemeenschap bewijst. De Volksunie wil in dat verband de hulp aan gezin- deren en om betere nen erkend zien als volwaar- vluggere verplaatsingen nést; dige arbeid. Het is beter de het werk mogelijk te mak werkelijkheid onder ogen te ook om de deeltijdse arb£n Ko esc waarden uitsturen naar ren zinnen, moeten volwaar i worden uitgebouwd: heti vrijwilligerswerk is trouwt die een aanduiding voor noodzaak en de zin van d{on taken. Met die gedachte voor gdroa ogen had het Plan Spiti veel kunnen bijbrengen v de welzijnszorg en de zén i voor de minst bedeeld bla Maar hoeveel van de on nif veer 25 30.000 gescha arbeidsplaatsen zijn npnd deze minstbedeelden gaan? Men spreekt zoveel humanisering van de arbt i s maar wat werd er in algemeen gedaan glijdende werktijd te bedfe zien en de hulp aan gezinnen te erkennen als een maat schappelijke noodzaak. De diensten die gelegenheids hulp tegen sociale voor met alle sociale voouleWM vandien zo vlug mogelijk een feit te maken? Glde en 11 Weekblad van Dender - Durrae - en Scheldestreek

De Voorpost | 1979 | | pagina 6