WÊÈÊ0 r ISELIJKHEID tN PLOEG DRAAIEN» ALOIS DE RIJCKER 'V't J MANAGER VAN SPORTING LOKEREN wmmm& mmWM De Voorpost - 2-11-1979 - 33 *g» v^^v.;i_p^ppp V.- r mi Ti al in het vliegtuig zit. ken okeren hé! Wij hadden ne wel al laten informeren ïten «je spelers. Wij hebben heb nes Bett gezien en ook vie erson die nu bij Feye- ach! speelt maar waar onze zij j lige trainer niet zo voor i. d in was. Daar zagen wij ïonl kleine Arnor Gudjohn- nu Idie zijn wij erg haastig laar I, want als die tekende ket n zeventiende verjaar de bij Belg voor de Belgi- haa voetbal reglementen, rpeiis, de formaliteiten in moesten vervuld wor- 3 P1 lie waren niet zo makke- 19' bh hebben wij Bett en meer afzetten. Zo is dat ge gaan. Wij worden in sommige kranten nogal dikwijls als «de miljoenenploeg» afgeschil derd. Ten onrechte naar mijn mening, want dat is niet waar. Als ge ziet dat wij toch voor een Bob Hoogenboom, Mare Ver- bruggen, Raymond Mom mens, James Bett, Arnor Gud- johnsen, Lubanski, Inghels. dus zeven op de veertien spe lers nog geen twee miljoen be taald hebben, dan geloof ik niet dat er veel ploegen zijn die dat kunnen zeggen Natuurlijk dat Lubanski, Bett en Gudjohnsen hier hun kost verdienen Dat is maar evident. Voor een andere moet ge een dure transfertsom betalen en die komen ook niet voor niks spelen, verstaat geHet kan niet zijn dat een beroepsvoetballer zijn tijd ver liest door voor een minder waardig loon te spelen. Maar wij moeten er dan wel voor zor gen dat die spelers zich zoveel mogelijk inzetten om dat loon te verrechtvaardigen. Ik denk dat wij daar wel in lukken. Zeker en vast: wij hebben misschien één moeilijk jaar gehad. Maar het is toch ook zo dat terwijl wij hier bezig zijn in eerste klasse te spelen, dat er maar weinig spe lers vertrekken. Ik spreek niet over trainerswisselingen, maar wat de spelers betreft zit er geen vuiltje aan de lucht. Daarin heb ik misschien wel wat geluk gehad. Ik had het voorrecht te mogen beginnen met een Hemmerich, een Claessens en nog zovele ande ren. Dat waren helemaal geen koorknapen en op een paar sfeer scheppen in een klub. Ge moet zorgen dat er geen pro blemen zijn. met de jongens en de moeilijkheden wegpraten zodat er geen spanningen ko men in een spelersgroep. Dat is ook een beetje mijn taak Die heb ik één jaar niet mogen vol brengen, dat was toen Han Grijzenhout trainer was. Ik zeg niet dat Han geen kwaliteiten heeft als trainer. Maar ik geloof niet dat hij de metode had om deze spelersgroep te benade ren De heer De Rijcker heeft nu wel al over buitenlandse prospektie en dito spelers ge praat, doch hij repte nog met geen woord over Lato. Toch is het zo dat iedereen het in Lo keren met de regelmaat van een klok over deze Poolse speler heeft Waren de onder handelingen met hem rond, en zo ja, waarom komt hij dan niet opdagen? Daar is heel eenvoudig op te antwoorden. Het is beter dat ik hier een eerlijk antwoord op geef dan dat ik bepaalde ge ruchten de ronde laat doen. Wij waren inderdaad rond met Lato. Maar in laatste instantie kreeg deze speler geen toela ting om dit jaar Polen te verla ten. In de toekomst zullen er zeker en vast nieuwe onder handelingen komen. Tenmin ste als wij nog geïnteresseerd zijn in Lato en Lato nog inte resse heeft voor ons. Wanneer wij naar Polen gegaan zijn was dat omdat wij er zeker van wa ren dat de man in kwestie in derdaad weg mocht. In laatste alles in orde was. Maar dat is dus voorlopig geblokkeerd. Kortom, hij zou zeker gekomen zijn, maar als de staat ginder njet zegt dan is het njet. Met andere woorden, het is niet waar dat hij per één ja nuari 1980 komt? Op 1 januari is de transfertpe- riode afgelopen Momenteel is er geen enkel element dat daarop wijst. Let wel: het kan natuurlijk. Dergelijke dingen kunnen vlug gaan. Wij hebben nog altijd kontakt met Lato, Lu banski en hij zijn dikke vrien den. Men schijnt te weten dat wij gisteren (n.v.d.r. 17 okto ber) naar Nederland geweest zijn. Dat zijn we inderdaad. Waarom zouden wij Lato als hij naar Nederland komt voor een match ook niet naar ginder gaan begroeten? Voorlopig geeft Lato ons echter de bood schap dat hij voor zijn dertig jaar niet weg mag uit Polen. En hij wordt dertig op acht april. Dan kunnen wij terug praten. Voorlopig is het echter nog geen acht april, zelfs nog geen één januari. Toch zitten er al zo'n stuk of tien speel dagen op en staat Lokeren nog steeds aan de leiding. Hoe ziet u de kansen, meneer de manager? Wij mogen de kansen van Loke ren zeker en vast niet onder schatten. In feite zullen de spe lers daar voor kunnen verant woordelijk gesteld worden. Lo keren is een ploeg die moet kunnen draaien. Dét beweer ik al jaren. Als wij willen kam- *Wij waren rond met Lato, doch hij kreeg geen toestemming om Polen te verlaten-(dm) heid: weten waarom ge speelt en weten dat ge op het moment dat ge op de grasmat staat uw beroep aan het uitoefenen zijt. Dat mag, denk ik, de supporter ook eisen. Is die eergierigheid van Loke ren opgekrikt door Beveren, )nz isen kunnen naar hier an lanski is dat zowat het- lu' [eweest. Ge moet wat m$ebben in die zaken. Op van het seizoen moet 'vaafwel veel naar de voetbal dan niet zozeer om te zien dan wel om gade 'aajiwat zich in de wandel van de stadions af- Op zeker ogenblik wa- op Racing Mechelen en a[)ren wij alweer door die internationale ma de vraag stellen: moet 09jfi voorspelers hebben? ja, twee, als gij nufciers hebt waarom Dan vraag ik hem na- fd< 5 hij blijkbaar niet heeft, ich tru zoeken,» zegt hij. Ik ejjn geantwoord dat ik zelf kan uitkijken. Wij zijn oafcd gedokumenteerd, wij ihier alle bladen van het fiponale voetbal moment was de heer spAs bij mij. Ik zeg hem: ev: e, ze spreken hier over tifb, zou die nu terug ge- zijn na die vreselijke t Air Toevallig was Novak tell kantie. De heer Keppens '0- aar dan mee gebeld en had een relatie in Polen, d-trainer van Ducla Twee dagen later zat ik enivliegtuig. Maar om die 's kunnen doen moet ge J jk de zegen krijgen van 1! lesiaste leiders. En eens sen zaak zitten laten we door geen woorden De spelers begeleiden is een noodzaak, anders loopt het wel eens mis.'(dm) maanden had ik wel geleerd waar Abraham zijn mosterd haalde wat betreft de discipline en de opvang van de spelers. Ik vind dat ge de moeilijkheden moet vóór blijven. Ge moet een instantie was er echter een or- pioen spelen moeten wij spelen ganisme dat «nee» gezegd met het besef dat wij punten heeft. Lato van zijn kant was moeten halen. Ge moet zeker ook zeker dat hij meteen met en vast naar een match vertrek- een papier naar mij zou kunnen ken om iets te oogsten. Niet komen waarop zou staan dat zeggen: okee, we hebben verlo ren, maar het was tegen Brugge. Ge moet uw punten ha len bij uw rechtstreekse kon- kurrenten. Het zou echter erg zijn indien een profspeler het «er niet zou op hebben». Ik hoor al jaren over het talent van Lokeren praten, maar ik weet al die tijd al dat wij dat talent in derdaad hebbenHetgeen, we dit jaar meer hebben is eer gierigheid. Eén keer hadden we die nieuwsgierigheid niet en dat was op Brugge; met het ge kende gevolg: geklopt dooreen betere tegenstander. Hetgeen wij dus prediken is eergierig- weé-fc de ploeg die vorig seizoen fu rore maakte en bewees dat ook een kleine ploeg het kan maken Dat is inderdaad zo. hoewel ik niet weet of de eergierigheid precies daar mee te maken heeft. Het heeft echter ook te maken en nu wil ik in nie- mands zakken zitten trai ners. Met de evangelies die bin nen komen waaien van trainers die praten en het meer over zichzelf dan over de jongens hebben die het tenslotte op het terrein moeten waarmaken. Ik meen dat we dit jaar goeie za ken gedaan hebben met onze trainers. Het zijn jongens waar van geweten is dat zij werken ten dienste van de ploeg, dat waarderen wij wel. Dit jaar hebben we de spelers gekon- takteerd. We hebben gezegd: okee jongens, Grijzenhout was te brutaal en Braems te ik zuchtig. Nu hebben we twee trainers waarvan we weten dat ze het zachtere regime aankle ven, maar dat wil niet zeggen dat ge het hier voor het zeggen gaat hebben! Dat is dan hele maal uitgepraat en ondertussen is bewezen dat de trainers in derdaad hun taak kennen. Maar die kennis wordt op een on baatzuchtige manier op de spe lers overgebracht. Ik heb het wel al een paar keren gehoord: als het goed gaat hebt ge ge makkelijk praten, dat is inder daad zo. Maar ik denk dat ge een goede sfeer in een klub moet maken als ge wilt dat die klub goed presteert. En wat dat betreft wil ik wel een anekdote vertellen. Op zeker ogenblik waren de tenen van de sokken van Bob Hoogenboom afge sneden. Ik kom in de kabine en Van Lessen waar ik goeie herinneringen aan heb maakt tumult omdat Bob altijd maar een bal naast zijn hoofd smijt. Ook Inghels kreeg die bal regelmatig naast zijn kop. Jan De Koning was gaan zeggen dat Inghels en Van Lessen dan maar de tenen van de sokken van Hoogenboom geknipt had den. Maar wanneer ik dan mijn donderspeech aan het houden was tegen die twee kwam aan het licht dat Hoogenboom rauwe eieren in de broekzakken van de twee anderen gestopt had. Dat bleef maar druipen, een eierkoek van jewelste. Bij de volgende match liet Bob Hoogenboom een van zijn wei nige steken vallen en de eerste die hem nog op het terrein uit de put haalde was Erik Van Lessen, dat zijn van die dingen die je niet vergeet. Maar wanneer er dan dergelijke moeilijkheden tussen de spe lers zijn, dan vind ik dat het bestuur daar niets moet van weten. Er wordt verondersteld dat wij onze taak aankunnen. In een spelersgroep is het onmo gelijk dat ge kunt zeggen: dat is de leider waar we niet naast gaan. Ge moet rekening hou den met verschillende jongens die elk hun karakter hebben. Ge moet er echter ook geen impro visatie van maken. Ze zeggen wel dat voetbal een kommerce is, natuurlijk zijn er veel belan gen mee gemoeid. Maar ge moet toch proberen het nog al tijd als een sport te benaderen. Als ge dat niet primordiaal kunt stellen zou ik dat erg vinden. Als iedereen zijn verantwoorde lijkheid opneemt zal voetbal al tijd voetbal blijven: sport met andere woorden. Als iedereen het over zijn eigen persoontje heeft en het eigenbelang begint te spreken, ja, dan, dan vrees ik het ergste. Hoe je het nu draait of keert Voetbal kan helemaal niet blijven bestaan zonder men sen als u, lezer, en ikIn derdaad, koning voetbal zou aan bloedarmoede zonder de supporters Men heeft mij eens gezegd dat het jammer is dat zestig pro cent van de supporters tegen mij is. Ik vond dat een sukses want ik dacht dat vijfentachtig procent van de supporters mij niet kon luchten dat we aan dat tornooi verdien den moeten besteden voor he herstellen van het terrein? I* dat niet erg? Ik meen dat de oproerkraaier strenger zouden moeten ge straft worden. Want ik mee dat negentig pcocent van d> •Ik zei tegen het bestuur da'k in IJsland een goeie wist zitten. Twee dagen later zat ik al in het vliegtuig.'(dm) Trok je je dan niets aan van de supporters? Ik zeg niet dat |e je daar niets van moet aantrekken. Maar ik zie niet in waarom ik er goed zou moeten mee staan. Ik heb wel respekt voor een suppor ter. Maar stel een ogenblik dat ik na een nederlaag moet toela ten dat iedereen op mijn bureel zijn mening komt zeggen, dat kan toch niet. Waar ik wel eer bied voor heb is voor de «kleine beheerraad», zoals ik dat noem. Dat hebt ge op elk plein. Dat zijn mensen die in zieken verlof zijn, of gepensioneerd zijn, of toevallig werkloos. Het zou formidabel zijn wanneer ge die mensen eens zou kunnen afluisteren. Dat die mensen hun zeg hebben, dat is hun goed recht. Ik kan me woest maken als een speler niks biedt voor het goede geld dat een supporter betaalt om hem bezig te zien. Ik ben echter gekant tegen agressiviteit. Stel u even voor dat wij hier in Lokeren een tomooi organiseren met een Nederlandse en een Engelse ploeg eh dat we daarna het geld mensen die naar de voetbal komen, dat doen met vreed zame bedoelingen. Dat de sup porters mekaar de duivel aan doen, mensenlief, dat maakt de onmisbare sfeer. Maar hetgeen nu gebeurt kan niet meer door de beugel. Stel dat ge met uw kinderen tussen de oproer kraaiers staat en de politie chargeert en begint te kloppen. Dat nest van terreuraaiers moet gezuiverd worden. Ik sta achter de supporters, maar waarom moeten die de tegen strever zo onbarmhartig uit jouwen? Moedig de eigen spe lers aan, dat is supporteren, het woord zegt het zelf. Manager De Rijcker meent ook dat er van de kant van de spe lers zelf wat meer zelfkritiek moet komen. Het is momenteel zo dat jonge voetballers te vlug alleen het materiële trachten te oogsten, voordat ze met de kwaliteit naar voor komen. Ze zouden wat De Rijcker be treft eerst moeten presteren en daarna pas mogen komen praten. «Dan wil ik ook volledig achter hun eisen staan. Ik ben woest als een speler niks toont voor het goede geld dat hem wordt betaald, doch ik ben gekant tegen agressiviteitdm) geen voorstander van het honderd procent projessiona- 'dm)

De Voorpost | 1979 | | pagina 33