AALSTERS STATION WORDT STILAAN GETRANSFORMEERD VARKENSKWEKERIJ TE NIEEWERKERKEN MOET VERDWIJNEN Jyettelmj k? «SOFORT PRESS» ANDELDE ER GEM EES TER RAY EZ WIE ZAL EITEINDELIJK FIETSPAD AALST-OPWIJK AANLEGGEN Editie Aalst DROOGKUIS 1 UUR SNEL EN VOORDELIG! Varkensmarkt, AALST SCHEPEN KOLLEGE IN ONGELIJK GESTELD De Voorpost een uitgave van VRIJDAG 30 NOVEMBER 1970 32* JAARGANG NR. 47 - 22 F UITGEVERIJ DE CUYRER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052-21.40.60 Bankrek KB 442 8601481 36 Prijs per nummer: 22 F Abonnement: 1 jaar 990 F 6 maand 545 F 3 maand 285 F Verantwoordelijke uitgever A. DE CUYPER Redaktie Pontstraat 64 - 9300 Aalst Tel 053-70.41 19 ainas net Aaisters station geklasseerd werd als monument, heeft het reeds een belangrijke gedaantewisseling ondergaan. Over de vernieuwing van de bakstenen kantelen is niet ieder een even gelukkig. In feite gaat het hier slechts om een eerste faze in een ganse reeks vernieuwingswerken, die tot gevolg zullen hebben dat het station een totale gedaantewisseling zal ondergaan. BUITENGEVEL Voor vele Aalstenaars waren de sing. Nochtans had minister vernieuwingswerken aan de van Verkeerswezen Jos Cha- kantelen, die het station het uit- bert, op een werkvergadering zicht geven van een pseudo met de Interkommunale Land far-west fort, een totale verras- van Aalst te Geraardsbergen op 26 juni 1978 verklaard dat nog in datzelfde jaar (dus 1978) aan het buitenuitzicht van het Aals- terse station zou gewerkt wor den. Uit het antwoord dat dezelfde minister gaf op een parlemen taire vraag van het Aaisters ka merlid Willy Van Renterghem (PW) d.d. 5 oktober 1979 wordt meteen de reden van de huidige vernieuwingswerken opgegeven. Volgens de heer Chabert waren de werken noodzakelijk «voor de veilig heid van het publiek om te voorkomen dat vallende stuk ken voorbijgangers zouden kunnen kwetsen». Gezien het hier een geklasseerd monument betreft, gebeurden de werken trouwens in samen werking met de Rijksdienst voor Monumenten- en Land- schapszorg. Op dit ogenblik kunnen zij zowat als voltooid beschouwd worden, en alles bij elkaar bedroeg de kostprijs er van 2.721.700 fr. Met de Rijksdienst voor Monumenten- en Landschaps- zorg worden trouwens op dit ogenblik nog besprekingen ge voerd betreffende een even tueel volledig reinigen van de gevel. De kosten voor deze ge velreiniging zijn op dit ogenblik nog niet gekend gezien deze zullen afhangen van het door de Rijksdienst opgelegde pro cédé. Lees verder p. 4 Sommige straten in Aalst zijn bekend om hun winkels, andere door hun dancings, maar de Bremt- straat te Nieuwerkerken dreigt bekend te worden om de varkenskwekerijen, die er gelegen zijn. Zo behandelden wij in dit weekblad van 10 augustus 1979 de geschiedenis van de kwekerij van de firma Versele-Laga aan de Bremtstraat, 4a, te Nieuwerker ken, die van de bestendige deputatie van Oost- Vlaanderen op 20 juli 1979 een vergunning kreeg om verder te mogen uitbaten tot 30 mei 1988. lieer het eerste agendapunt van de Leedse gemeente zitting werd besproken, wenste de heer Ruyssinck als meenteraadslid enige uitleg over de positie in de burge- esterszetel. Dit ontlokte de heer Gravez de opmerking «Ik hier goed!». Maar het raadslid ging ongestoord verder en ilde vast dat de Ledenaars ondertekeningen zien van een rgemeester met verlof (open brief aan de jeugdraad - re- imblad), als burgemeester wd. (uitnodiging gemeente- ttrzitter Gravez probeerde Het verweer klonk erg klein: ig de vraagsteller in te binden «Maar ik ben toch de burge rt de mededeling dat hij niet meester!» dig kon terug zijn uit verlof. Het raadslid ging echter verder: i bleek enkele dagen voor de «Ge hebt de bewijzen gegeven meenteraad weer te Lede te dat ge niet ziek waart en niet i en nam dus «zijn» plaats mmmtm^mam ter in. Toch liet raadslid lyssinck zich niet inpakken en leg verder: «ledereen weet ge niet ziek waart, iedereen leeft u overal kunnen zien!» Hij Le rwees naar de gemeentelijke sswet waarin staat dat een af- edend burgemeester verplicht het ambt te blijven waarne men, tot er een nieuwe burge- eester benoemd wordt. Het bkel 107 vermeldt dat er bij dstentenis of verhindering tl een mogelijkheid is de be- legdheid aan een andere hepen over te laten. Maar, lus het raadslid, er is hier «n ontstentenis of verhinder- j! Ge zijt niet ziek, ge ziet er ch gezond uit! Wij vermoe it dat er hier een andere re in meespeelt: een steuntje ven aan een kandidaat bur- meester... Vervolgens: in- ge uw ambt van burge- eester niet uitvoert, dan hebt geen recht om een publikatie lekenen met burgemeester in jflof, dan ben je slechts raads- Tegelijkertijd wees de heer lyssinck er ook op dat de heer ®vez in dit geval geen recht op de voorbehouden par- erpiaats, waar hij toch ge beerd stond! verhinderd. Vandaag (21 no vember - gemeenteraadszit ting) hebt ge weer uw funktie opgenomen: want het betekent een man meer voor de meer derheid... Hierop stelde de heer burge meester dat hij ingeval hij zijn ambt niet voldoende kan waarmaken, een vervanger aanstelt. De heer Ruyssinck besloot: «Dit is onwettig. Er is geen ont stentenis, noch verhindering. Trek er zelf uw besluiten uit RDV. Even verder in de straat ligt een andere varkens kwekerij toebehorende aan de familie Scheer- linck. Deze fokkerij is in de omgeving nog be roemder en beruchter dan de eerste, en kwam onlangs terug in het nieuws door een beslis sing van de Bestendige Deputatie van Oost- Vlaanderen. GESCHIEDENIS Voor wie de geschiedenis wenst te kennen van be paalde hinderlijke bedrij ven in de stad heeft steeds een goede infor matiebron aan de maan delijkse infoblaadjes van de Werkgroep Leefmilieu Aalst. Zo ontdekten wij in de WLA-lnfo nr. 4 en nr. 8 van 1978 en nr. 2 van 1979 dat de heer Jozef Scheerlinck op 11 mei 1978 van het Kollege van Burgemeester en Sche penen van Aalst een wei gering bekomen had om in de Bremtstraat 55 te Nieuwerkerken, een var kenskwekerij uit te baten. Het beroep dat hij tegen deze beslissing ingesteld had bij de Bestendige De putatie werd op 15 sep tember 1978 onontvanke lijk verklaard. Tot 12 februari 1979 had dan een nieuw openbaar onderzoek plaats op naam van Mevrouw Jeanne Scheerlinck waarbij een toelating aangevraagd werd om ter plaatse 200 varkens te kweken. Op 5 april kwam het Schepenkollege tot ieders verrassing terug op haar beslissing en werd deze mevrouw toch een uitbatingsvergun ning afgeleverd voor 200 dieren. Het sprak voor zichzelf dat de buren zich hier mee niet konden verzoe nen en enkelen hadden dan ook de moed om hiertegen beroep aan te tekenen bij de Bestendi ge Deputatie van Oost- Vlaanderen. Zoals later bleek was hun beroep niet tevergeefs geweest. BEROEP Wie kennis neemt van de beslissing van de Provin ciale Overheid d.d. 7 sep tember 1979 komt hierbij tot verrassende vaststel lingen. Zo leren wij dat het be roep door de omwonen den ingesteld werd op 18 mei 1979 zijnde binnen de 10 dagen na de aan plakking van de beslis sing door het Aaisters Schepenkollege. In hun argumentatie hadden de buren er reeds op gewe zen dat er in de Bremt straat 55 te Nieuwerker ken geen enkel bedrijf meer kon bestaan gezien de laatste geldende ver gunning, die daartoe werd afgeleverd, reeds vervallen was op 21 april 1974. Dit betekende met een dat de familie Scheerlinck bijna vijf jaar verder uitgebaat had zon der enige wettelijke toe lating. Anderzijds argu menteerde men dat de laatste varkens uit de stallen verwijderd wer den op 15 december 1978, zodat het ook, zoals het stadsbestuur ten on rechte van mening was, geen twee jaar nodig was om het bedrijf over te brengen naar een andere plaats. Anderzijds waren diege nen, die beroep aante kenden, van mening dat alhoewel de vergunning toegestaan was op naam van Mevrouw Scheer linck Jeanne dit niets af deed aan het feit dat het hier om dezelfde inrich ting ging als deze die toe behoorde aan de heer Scheerlinck Jozef. Men was ook van mening dat de exploitant ruim de tijd gekregen had om zijn be drijf over te brengen naar een geschikte plaats, met name van 21.4.1974 tot 15.12.1978. Zij herinner den er ook aan dat de exploitatievoorwaarden in geen geval nageleefd werden, en dat de exploi tant ook te Erpe-Mere een soortgelijke inrich ting uitbaatte. De Bestendige Deputatie van Oost-Vlaanderen heeft in grote lijnen de argumentatie van de om wonenden bevestigd, Lees verder p. 4 Ni het Voorpost-nummer van 26 oktober jl. brachten wij reeds de oude spoorlijn, beter bekend verslag uit over het antwoord dat Minister van Verkeerswezen onder de naam «Leirekens- Jos Chabert gaf op een parlementaire vraag van senator Van route», tussen de Albrechtlaan den Broeck over de aanleg van een fietspad op de bedding van en de Moorselbaan te Aalst zelf, de vroegere spoorlijn Aalst-Opwijk. en vanaf de Moorselbaan tot Dit fietspad is de jongste tijd trouwens zeer aktueel geworden het station te Moorsel, op het in onze stad, ondermeer naar aanleiding van een interpellatie grondgebied van de vroegere van raadslid Oscar Redant (PW) over de aanleg ervan. gemeenten Moorsel. Het over- Ondertussen is er in de parle- raardsbergen, kwamen toen blijvende deel tussen het sta- mentaire Vragen en Antwoor- ook de toeristische fietspaden tion van Moorsel en de grens den een nieuwe vraag gepubli- ter sprake. Zijn departement met de gemeente Opwijk zou, ceerd van het Aaisters parle- bleek toen bereid de verlaten na opmeting door het 2de Co- mentslid Van Renterghem wegzates van afgeschafte mité van Aankoop, voor ver- (PW) over dezelfde materie, spoorwegen tot toeristische koop aan de stad Aalst kunnen Vooraf willen wij echter nog fietspaden in de richten. Daar- voorgesteld worden. Hieruit kort een aantal gegevens ver- voor kwam «in de eerste bleek dus duidelijk dat het de melden, die belangrijk zijn voor plaats» in aanmerking de weg- stad Aalst zelf zou zijn. die voor de oplossing van dit dossier, zate van de oude lijn Aalst de aanleg van het nieuw fiets- Op 26 juni 1978 bracht Minister Moorsel - Opwijk. pad zou instaan. Zonderling Chabert,. die toen reeds be- Naar aanleiding van bovenver- genoeg antwoordde Minister voegd was voor Verkeerswe- melde interpellatie van raadslid Chabert op een vraag van sena- zen, een bezoek aan ons arron- Oscar Redant kon men verne- „tor Van den Broeck dat het dissement. Op een werkverga- men dat de stad Aalst reeds ei- proces-verbaal van overgave dering, die hij hield te Ge- genares was van de delen van vermeldde dat het gemeente bestuur van Opwijk kandidaat was voor de aankoop van de bedding. Het slot van het mini- strieel antwoord was' in dit ver band opvallend. Het luidde let terlijk als volgt: «Na aankoop door de gemeente Opwijk is het derhalve deze laatste welke ei genmachtig de aanvraag der werken aldaar bepaalt en hoe ze zullen uitgevoerd worden.» Het nieuwe antwoord dat Minis ter van Verkeerswezen Jos Chabert geeft op een parlemen taire vraag van volksvertegen woordiger Willy Van Renter ghem dd. 5 oktober 1979 is al even verbazend. Nochtans was de vraag van het Aaisters parlementslid klaar en duidelijk. Hij vroeg ten eerste of de noodzakelijke ter beschik kingstelling van de spoorweg- gronden voor de aanleg van het toeristisch tietspad «De Leire- kensroute» aan de toeristische dienst reeds uitgevoerd was, en zo ja voor wanneer de door trekking van Opwijk naar Aalst gepland was. Ten tweede wen ste hij te vernemen of met be trekking tot de aanleg van het fietspad op het grondgebied van de stad Aalst met het stadsbestuur reeds contact op genomen was. Het antwoord dat de Minister op deze vragen geeft is verba zingwekkend en daarom publi ceren wij het dan ook integraal: «Uit inlichtingen verstrekt door het Departement van Openbare Werken werd het gedeelte fiets pad tussen Opwijk en Aalst opgenomen in het programma van de heer Minister van Open bare Werken voor het aanleg gen van fietspaden in Vlaande ren. In de gegeven omstandigheden wordt dit trajekt niet meer door het Commissariaat-generaal voor Toerisme gevolgd», (einde citaat). Dit antwoord is totaal in tegen spraak wat met de Minister van Verkeerswezen amper enkele weken vroeger antwoordde aan een ander parlementslid. Blijk baar weet men op het Ministe rie zelf niet meer wie uiteindelijk het toeristisch fietspad zal aan leggen. Alleszins kan uit alle beschik bare gegevens besloten woe den dat Verkeerswezen haar eerder gedane beloften verge ten is, en de aanleg overlaat aan een andere overheid. Wie deze overheid zal zijn, is meer dan ooit een raadsel. Wordt het inderdaad het Minis terie van Openbare Werken? Of wordt het de gemeente Opwijk, wat hoogstonwaarschijnlijk is, vermits de verlaten spoorweg bedding volledig op het grond gebied Aalst ligt? Alles schijnt er nochtans op te wijzen dat de aanleg van het toeristisch fietspad uiteindelijk door de stad Aalst zelf zal moe ten bekostigd worden. Het antwoord op de parlemen taire vraag van volksvertegen woordiger Van Renteghem is alleszins een belangrijk nieuw element. De aanleg door het Ministerie van Openbare Wer ken zou beslist voor het Aais ters stadsbestuur een onver wacht geschenk zijn, niet in het minst op het financiële vlak. Wie gaat uiteindelijk een klaar heid brengen in dit verwarrend dossier? VEHE

De Voorpost | 1979 | | pagina 1