HOE LEEFBAAR WAS 79? 1979 VOOR AALSTERS OCMW HISTORISCH JAAR 1 8 - 4.1.1980 - De Voorpost het gebeurde in'79 Toen eind 1977 de dienst Leefmilieu - Groendienst afgehaakt werd van de andere technische diensten van Openbare Werken, was dit het startsein om in Aalst eens «in de mate van het mogelijke» de zaken op orde te zetten. Door deze reorganisatie was 1978 geen denderend jaar, we zouden 1978 als een schuchtere start kunnen bestempelen. Voor 1979 mogen we gerust zeggen dat de dienst op een «werk-vol» jaar mag terugblikken. Voor de groene jongens kon er waarschijnlijk nog meer gedaan worden, voor anderen is het bestaan van deze dienst een vraagteken, een geldverspilling. Wij echter zijn van mening Aan deze vuilniszakkenhisto- king tussen de stadsdien- lawaaihinder (die werd vast- sten in vraag stellen. Het bedrijf Lambrecht te Herdersem. Het stadsbe stuur «vergeet» proces- gesteld en van het bouwen van een silo, zonder bouw vergunning. Niettegenstaan de de inzet van W.L.A. verbaal op te maken van de nog steeds geen oplossing. dat Leefmilieu erin geslaagd iszich tussen deze twee ex treme meningen een wet te banen, waarin ze wonderlijk wel goed gelukt zijn. Leefmi- rie is de glasophaling en pa- pierophaiing verbonden. Beiden brengen ze besparin gen (waarde glas -papier en minder ritten naar Vlierzele) lieu heeft naam gekregen, is én een selektieve opvoed- in Aalst een begrip gewor- kundige houding van de Aal den en (wat natuurlijk het stenaars met zich mee. belangrijkste is) heeft door- Amylum ledereen kent de zijn inzet en realisaties be wezen dat het niet meer an weggecijferd worden uit on ze hedendaagse materialisti sche maatschappij. Schepen De Maeght en al haar hei problemen. Niettegenstaan de Schepen De Maght én een werkgroep de lawaai hinder en waterbezoedelin gen met een gunstig resul taat konden bestrijden, lietzn pers moge op een «goed ze zich aangaande de hin- jaar» terugblikken. Ze heb ben moeten strijden, op alle terreineen, maar zijn toch als derlijke geur niet pramen! De schepen schortte de laat ste vergadering op, nadat «overwinnaars» uit de bus Amylum de vakbondsafge- gekomen. Het jaar startte met de VUIL- NISZEKKEN«PERIKELEN Praktisc iedereen was er te gen, nu is er praktisch ieder- vaardigden uitgenodigd had en Jos De Geyter hiertegen- krachtig geprotesteerd had. De villa te Gijzegem was ook een veelbesproken onder een voor. Naast de mensen werp. De stad Aalst leverde van de reinigingsdienst een bouwvergunning af, menswaardiger werk te ge- niettegenstaande dit gebied ven (vroeger waren ze de uitgeroepen was tot «reser- mannen van de voilkerre) vaatgebeid». Wie is hier de slaagde de schepen er ook in schuldige? Niet de bouw de gemeenschap ertoe te heer, maar de stad Aalst, die bewege het nut van de «pa pieren» zak te late inzien. Dit jaar werd gestart met de werken aan de Leopoldlaan. Eindelijk zullen de voetgangers veiliger kunnen de weg kruisen, (Geert Wat het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn, onder de dynamische leiding van voorzitter Martin Van der Speeten, dit jaar allemaal realiseerde is in feite reeds voldoende om met gerust gemoed de eerstvolgende konfrontatie met de kiezer in oktober 1982 tegemoet te treden. Niet iedereen kan immers met een dergelijk palmares naar buiten treden. Hoeft het herhaald dat het OCMW, na tientallen jaren gediskutieer en na talrijke plannen, het klaarspeelde om met de bouw van het nieuw Stedelijk Ziekenhuis aan de Siesegemlaan te starten. Ook met de heropbouw van het afgebrand kloosterpand werd begonnen, terwijl men niet mag vergeten dat in het bestaande hospitaal zelf verder gewerkt wordt aan de vernieuwing en moderni sering. Ook de sociale dienstverlening groeit stilaan naar een hoogtepunt. Denken wij hierbij aan de vernieuwing van de bedeling van warme maaltijden ten huize, aan de uitbouw van plaatsingen in onthaalgezinnen, en aan de nieuwe dienst Hulp in Nood. Wat gaat 1980 brengen? De problemen rond super markt De Croock, die uitein delijk mag blijven bestaan (Park ter Linden), de schaap stal in Moorsel, zijn bouw overtredingen die grote kop pen haalden. De ring door de Osbroek? Een enorm zwar vraagstuk, iln Aalst groeit er een besef de ring niet door dit mooie landschap te trekken (WBP, WLA, Vies Oilsjt,...) voor Marc Galle was alles al in orde, hij had reeds met Ma thot gesproken, en de ring moet door het Osbroeck-ge- bied komen. Wie zal het halen? Het ontstaan van het Den- der-aktiekomitee, dat traag en langzaam terrein wint. Denk maar aan de verbeter ing van het rioleringsnet en de koliektoren die uit de grond rijzen. De groendienst van de stad Aalst: het stadspark zal grondig aangepakt worden. In 1979 kwam er reeds een start, in 1980 zal het projekt volledi gafgewerkt worden (heidetuin, vijver reingien, lindenbestand hernieuwen, bloemenperken, bomenaf- scherming,...) De stad Aalst kocht een per ceel grond op om tussen de Blokken van Etrimo een nieuw park Ter Linden op te richten. De groendienst te starten. Over dit nieuw ziekenhuis, dat zowat 400 bedden zal tellen werd in dit weekblad veelvuldig geschreven. De lezers kregen zowat maand na maand de evolutie van het dossier en een volledig detail van hoe het ziekenhuis er in de toekomst zal uitzien. Dat het geen peulschil Perskonferenties Zoals nu reeds gebruike lijk is, organiseerde ook in de loop van dit jaar het OCMW een aantal pers konferenties. Deze ont moetingen met de pers zijn steeds zeer nuttig omdat het OCMW nu eenmaal met gesloten deuren moet vergaderen en de beslissingen ervan niet steeds gemakkelijk bij het grote publiek gekend geraken. Ander zijds wordt de pers de mogelijkheid geboden om belangrijke informa tie over het wel en het wee van het Openbaar Centrum in te winnen. Wat ons het meeste opviel op de perskon- ferentie van begin januari was het feit dat het Aalsters OCMW in volle winterperiode het niet noodzakelijk achtte enige bijzondere maat regel te nemen om de burgers in nood te hel pen. Wel werd benadrukt dat de sociale dienst bijzondere opdrachten gekregen had «om zich klaar te houden om te helpen». Voor de brandweg rond het rusthuis St. Job werd medegedeeld dat de be toelaging door het mi nisterie van Volksge- Eens de Zwarthoekbrug... (Xrchief) zondheid bekomen werd, wat natuurlijk een posi tieve weerslag op de uiteindelijke kostprijs met zich meebracht. Toen bleek reeds dat de vernieuwde dienst voor warme maaltijden, die operationeel werd op 1 december 1978, en de nieuwe dienst voor in tensieve zorgen die in gehuldigd werd op 18 december 1978 een on gekend sukses hadden. De volgende perskon- ferentie, die eind juni plaats had bood het OCMW de gelegenheid In I97ti of is het '77 brandde het klooster van het stedelijk hospitaal af. Eindelijk werd de ruine gesloopt. De opbouw I* gestart. lieert om te reageren op een aantal kritieken, die on dertussen op de werking en de dienstverlening geformuleerd waren ge worden. De voorzitter herhaalde hierbij dat alle beslissin gen, zowel in de Raad als in de bijzondere komitees unaniem wor den genomen (zowel door meerderheid als oppositie), zonder re kening te houden met de politieke kleur. Ook an dere facetten van het beleid kwamen hier ter sprake, en hierbij ont hielden wij vooral het feit van het niet-invoeren van de zomeruur voor het personeel, en de mede deling dal in het kader van het plan Spitaels vijf personen tewerkgesteld werden die in het Os- broek-reservaat een bos dat eigendom is van het Openbaar Centrum op- kuisten. Nieuwe ziekenhuis Terecht zal de bouw van het nieuwe stedelijke hospitaal aan de Siese- gemkouter dé realisatie van het huidig OCMW worden. Op amper twee en een half jaar tijd speelde de raad het immers klaar om een dergelijk omvangrijk dossier door de hogere overheid te laten goed keuren en met de werken wordt moge blijken uit het feit dat de kostprijs van de ruwbouw alleen reeds 239 miljoen zal bedragen, zodat de tota le kostprijs nu reeds geschat wordt op 1 mil jard 17 miljoen, frank. Om trouwens geen ach terstand in de bouw te verkrijgen, doet het OCMW al het noodzake lijke om de dossiers zo snel mogelijk op elkaar te laten opvolgen. Op de perskonferentie van de BSP kon de voorzitter Martin Van der Speeten trouwens met enige fierheid medede len dat er op dat ogen blik geen enkele achter stand te merken was in het vooropgezette bouw programma. Het was dan ook met de nodige luister dat op vrijdag 6 april, in aanwe zigheid van de Ministers Galle en De Wulf de «eerste steenlegging» voor dit nieuw hospitaal plaatsgreep. Deze plech tigheid werd enigszins verstoord door het pro test van een aantal land bouwers, die reageerden tegen de inname van vruchtbare landbouw grond. Het OCMW had trouwens in het begin van het jaar wel enige problemen gehad met een aanpalende land bouwer, die onteigend was geworden, maar ge- plantte 800 bomen in Aalst en de deelgemeenten. Het startsein voor dit projekt werd echter wel gegeven door Vies Oilsjt, dat in het begin van 1979 een bomen- aktie voerde. Het initiatief van de schepen van Leefmilieu «Hou je stad rein» groeide uit tot een suk- sesvolle akties. Daarnaast zorgde de stad voor een op- kuis in de Affligemdreef, nu wordt er nog een bestendige kontrole op het sluikstorten gehouden! Wandelingen rond Aalst, speciaal de «Osbroekwande- lingen» brengen milieubesef bij,... Naast al deze hoofdzake v werden nog ander projekt» 1 gerealiseerd, die daaro t niet minder belangrijk zij 0 maar geen «stof» deden o waaien, ze konden «n< maal» doorgang vinden Leefmilieu zal in 1980 zekj (/Xrchief) Het Xalsterse zwembad zal in 198... voltooid zijn. heidssubsidies te bek de men. Dit loopt natuurli Ku niet steeds van een lei» Bij- dakje. Niettemin slaag! a9' men er blijkbaar in o ree het deficit voor volgei ^3i jaar (en meteen de subi 9re dies die het stadaar bestuur dient bij te leree gen) te beperken tot tus Pa» bedrag dat dit jaar vo<{ zien was Maar ook de opposi aarzelt niet om van t tot tijd (zij het eerc sporadisch, wat pl voor de goede werki van de instelling) h, mening aan bod te bre gen. I In 1 IX'og een realisatie in '79. De Zwarte Hoekbrug werd afgebroken, de middenstanders waren ontevreden, en men is druk bezig een nieuu-t» brug te bouwen. (Geert) Nie aan lukkig was alles in der minne kunnen geregeld worden. Afgebrand kloosterpand Zoals vroeger reeds ge meld, werd dit jaar ook gestart met de herop bouw van het afgebrand kloosterpand, naast de kraaminrichting. De kostprijs hiervan wordt geraamd op zowat 52 miljoen, waarvan toch een belangrijk deel be taald werd door de ver zekeringsmaatschappij. Wat men met dit gebouw zal aanvangen, indien de kloostergemeenschap mee zou verhuizen naar de Siesegemkouter, is nog niet geweten, maar alleszins werden de plannen zo uitgewerkt dat de kamers gemakke lijk kunnen getransfor meerd worden ten voor dele van de administra tie. Sociale dienstverlening Uitgenomen wat wij reeds vermelden voor de dienst warme maaltij den, zijn er niet zoveel nieuwigheden op het vlak van het sociaal dienstbetoon. Dit kan ook moeilijk anders, wat de huidige dienstver lening is in Aalst reeds uitstekend uitgebouwd. Men beschikt over een grote sociale dienst, over een dienst van familiale hulp, die nog versterkt werd met een poets- en karweidienst, opgericht in het kader van het plan Spitaels. Drie bejaardentehuizen staan ter beschikking van de oudere bevolking. De steunverlening, en inzonderheid het bestaansminimum ken nen een dergelijk «sukses» dat het OCMW steeds opnieuw wijst op de enorme finantièle ge volgen van een dergelijke materiele steun. De be dragen stijgen immers naar ongekende hoog ten. De oproep tot de bevol king om zich kandidaat te stellen als pleeggezin, kende ook een positieve reaktie. In juli waren reeds 5 pleeggezinnen aanvaard, terwijl er nog 4 in onderzoek waren. Het ziet er trouwens naar uit dat de sociale dienst verlening steeds verder wordt uitgebreid. Men hoeft slechts te denken aan de nieuwe dienst «Hulp in Nood» die zo pas van de grond kwam, zij het dan met enige politieke moeilijkheden. Financiën Wie aan het OCMW denkt, kan er niet onder uit van ook over het financiële aspekt te han delen. Dit financiële aspekt komt niet alleen ter sprake op de verga deringen met de pers in het OCMW zelf, maar ook telkenmale het Openbaar Centrum aan bod komt in de gemeen teraad. Globaal gesproken komt het ons voor dat het OCMW wel enkele be langrijke inspanningen doet om het financieel tekort tot een minimum te herleiden, maar zit deze instelling met de feit dat de meeste van haar uitgaven niet af te remmen zijn. Denken wij maar aan de personeels kosten, aan de bedragen voor steunverlening, enz. Wat de werken betreft, wordt wel een inspan ning geleverd om hierbij zoveel mogelijk over- Kritiek Zoals in de gemeenl®0'1 raad, is het vooral I CVP-oppositie die hi opmerkingen niet on^an stoelen of banl(toe| steekt. Dit gebeurt nisprj altijd rechtstreeks mjpou meestal ter gelegenhf |<orT van een of andere inf» resL matieavond. den Wij denken hierbij agek een aantal K.W.B. avoeen den die wij bijwoondtDe en waarvan wij in stad weekblad verslag yinte brachten. Op één yginc deze verslagen kwlin zelfs openlijk reaktie vGas de unanieme OCMjVlaa raad. Dikwijls fornheel leerde men er ook lo'(on< ressante voorstellen, i™33 misschien in de t(ir!za komst een oplossing znm9 len krijgen. Wij denlt??n: hier aan het voorstel l de heer Van der SpeeL te laten deelnemen laanj de haerings georjke niseerd door het stalbesi bestuur; wij denken het laten opnemen bejaarden in het rusto» van Herdersem; wij d ken aan een betere menwerking tusl OCMW en vrijwillig» werken, enz. Meer dan wie ook schl hij de onvolmaakthed in zijn eigen OCMW er de terzake geldende w geving te kennen, oordelen naar wat nog onlangs vertelde een IMAVO-avond trai hij aan de problemen c iets te doen. Dit lijkt c de beste garantie voor verdere werking en t bouw van het Aalst» OCMW. Wij hopen maar dat i balans in 1980 voor belangrijk openbaar I ganisme, dat zowat motor is van het soct beleid van de stad Aal even positief zal zijn I deze van 1979. VE

De Voorpost | 1980 | | pagina 8