Doorzettingsvermogen en zin voor realiteit Hoofdkonrt Hoe eigenaardig het ook moge klinken, maar precies 75 jaar geleden werd op twee verschillende plaatsen Olsene en Denderbelle de kiem gelegd van Drukkerij-Uitgeverij De Cuyper- Robberecht. Een toch wel eiganaardige vaststelling, die ons ertoe aanzet even dieper in te gaan op dit merkwaardig verschijnsel. Deze twee stichtingsplaatsen vormen niet het enige opzienba rende feit van de «Groep De Cuyper», die inderdaad van een familiebedrijf in het prille begin over een plaatselijke firma is uitgegroeid tot een bedrijf van zeg maar nationaal belang, een bedrijf dat momenteel meer dan 100 mensen tewerk stelt en in heel Vlaanderen de faam geniet degelijk en vakkundig werk af te leveren. Daartoe staat ook een uitgebreid net van medewerkers in, die zich op verschillende vlakken erg verdienstelijk maken. Maar keren we terug naar het allereerste begin: de zaadcel van «Groep De Cuyper». Zoals gezegd liggen Olsene en Denderbelle aan de basis. De twee Oostvlaamse gemeenten mochten zich bij het begin van de eeuwwisseling gelukkig prijzen in hun centrum een drukkerij te bezitten. In Olsene behoorde die toe aan de familie De Cuyper en in Denderbelle bestond de drukkerij Bracke, die echter kort voor de tweede wereldoorlog, in 1912, werd overgenomen door de heer Camiel Robberecht. De computer zoal. Hoe het begon Op zondag 11 maart 1906 Gentiel ook nu door en zo verscheen het tiende groeide zijn blad stelsel nummer van de elfde matig aan. De oorspron- jaargang van «De Ley- en kelijke vier pagina's wer- Mandelbode», een den er al vlug zes. Helaas, Vlaams katoliek nieuws- de eerste wereldoorlog en aankondigingsblad. maakte een voorlopig Uitgevers van dit blad einde aan deze opgang, waren de gebroeders De In Denderbelle speelde Cuyper. Pittig detail: de zich rond hetzelfde tijd- abonnementsprijs voor stip een haast identieke een heel jaar bedroeg 2 geschiedenis af. Hoe ei- frank en wie het per post genaardig het leven oms wenste te ontvangen toch kan zijn. Camiel moest een halve frank Robberecht besloot im- meerneertellen. Voor een mers in 1912 de drukkerij aankondiging in het blad Bracke over te nemen, werd 1,5 fr. per ingelaste Deze drukkerij had zich regel aangerekend. Maar steeds erg toegelegd op aan de uitgave van het gelegenheids- en han- blad door de gebroeders delsdrukwerk, maar gaf De Cuyper gaat wel een toch ook een «Nieuws- voorgeschiedenis vooraf, en Aankondigingsblad» Emiel De Cuyper was als uit onder de titel «Gazet klerk werkzaam bij nota- van Denderbelle». Het ris van Severen te Wak- eerste nummer waarop ken. Toen de drukkerij de naam van de uitgever van de weduwe De Cou- C. Robberecht prijkt, ver- tere op een goede dag scheen op 6 november te nog voor het losbar- het bijzonder moeilijk 1910 en kreeg het num- sten van het oorlogsge- had om de affiches van mer 1 van de eerste jaar- weid met de uitgave van notaris van Severen tijdig gang. De drukkerij Bracke een reklameblad «De klaar te krijgen, vroeg drukte ook verschillende Nieuwe Aankondiger». Emiel aan zijn broer Gen- andere bladen voor Ook nu moesten op bevel tiel om dringend een meerdere uitgevers. Ca- van de Duitse bezetter de handje te gaan toesteken, miel Robberecht zou dat persen worden stilge- zodat het werkje toch tij- ook blijven doen, was legd. dig klaar zou geraken, daar niet de eerste werel- Nog maar pas het oor- Dat was de eerste kennis- doorlog als spelbreker logsgeweld geluwd of Al- making van Gentiel De opgetreden. Feit is dat de bert De Cuyper en zijn Cuyper met de drukkers- persen werden stil ge- vrouw gingen van start wereld. Erg toevallig dus. iegd en de «Gazet van met een nieuwe aankon- En nooit zou hij het druk- Denderbelle» ophield te digingsblad. Dit keer luid- kersvak nog verlaten, bestaan. de de titel «Het Reklaam- Meer nog, hij zou aan de Tussen de twee wereld- blad». Het bestaat nog basis liggen van een in oorlogen in verhuisde de steeds en verschijnt nu in ons land gerenomeerd famillie Robberecht naar meerdere edities (Den- bedrijf, dat bij velen Dendermonde, waar op dermonde, Lokeren, Lon- rechtmatige bewonde- de Oude Vest het druk- derzeel en Willebroek- ring afdwingt. Gentiel De kersbedrijf zijn aktivitei- Boom) en heeft een opla- Cuyper moest niet lang ten hernam. Daar op de ge die heel wat boven de nadenken om zijn bakke- Oude Vest zouden de 100.000 eksemplaren uit- rij-herberg te laten voor twee drukkerfamilies el- steekt, wat ze was, toen weduwe kaar ontmoeten. Meer De Coutere besloot voor- nog, ze zouden zich door Een kleintje wordt groot goed in te binden. het huwelijk tussen de Het uitgavenpakket ver- Op 15 februari 1914 ver- zoon van Gentiel De Cuy- ruimde voortdurend, andere Gentiel De Cuy- per, Albert met de doch- zelfs in zo ruime mate dat per de titel van het week- ter van Camiel Robbe- men dringend diende uit bleek dat de belangstel blad dat hij uitgaf in 't recht, Philo, aan elkaar te kijken naar een nieuwe ling verder ging dan de Volk van Olsene». Onder gaan binden. Dat was in pers. De platte typoper- de titel stond niet langer 1939, net voor de tweede sen waarop men drukte, «de uitgevers de gebroe- wereldoorlog zoveel ver- konden het vele werk niet ders De Cuyper», maar woesting en haat zou ver- langer aan. Men besloot' voluit «drukker-uitgever wekken. dan ook een rotatiepers Gentiel De Cuyper». Vast- Maar het echtpaar De aan te kopen. Een nieuwe beraden als hij was zette Cuyper-Robberecht start- pers, dus ook nieuwe Sedert kort De nieuwe vierkleuren Koebau-Compacta 630.pers mogelijkheden. Ook Al- bert De Cuyper zou zich niet tevreden stellen met de uitgave van uitslui tend publiciteitsbladen. Hij was van oordeel dat hij ook de plicht had de mensen van zijn streek te informeren over alles wat er zich in die streek af speelde. Daarom besloot hij in 1961 een neutraal weekblad uit te geven. «De Voorpost» zou het open venster moeten worden op de regio Den dermonde, er nieuws over verschaffen en het leven en werken van de plaatselijke bevolking weergeven in woord en beeld. Het leek wel of Al- bert De Cuyper de oprich ting van «De Voorpost» in zich meedroeg als het haast vervullen van een testamentaire opdracht. «De Voorpost» beperkte zich in het begin tot Den dermonde, maar toen stadsgrenzen en de om liggende dorpen, besloot men een afzonderlijke editie voor Aalst en om geving en voor het land van Waas uit te geven. Tot 60.000 eksemplaren per uur een sportkatern voor Oost- Vlaanderen dit pakket aan algemene informatie komen aanvullen. Een afzonderlijk informa Aalst, Ninove, Geraards- bergen, Zottegem, Asse. Nieuwe persen, nieuwe mogelijkheden computer, linotrons en schijfgeheugens. Dit sys teem laat zelfs toe adver tenties volledig op te ma ken en de pagina's via leesschermen in te vor men. Een ander voordeel is dat men teksten kan opslaan. Met deze nieu we aanwinst kan men verschillende kanten uit: men kan teksten over een bepaald onderwerp op vragen, teksten voor een editie of per bladzijde. Belangrijk om weten is dat men ongeveer 350 re gels per minuut uit deze machine kan puren, wat omgezet in lettertekens neerkomt op 1 miljoen tekens per uur. Duizeling wekkend. Ook werd voortdurend van pers veranderd. Zoals we reeds eerder zegden kon de platte ty- popers het hoge ritme niet meer aan en werd overgeschakeld naar een rotatiepers. Ook die werd vervangen en in 1968 werd een Zweedse offsetrotatiepers aange schaft. Het was de enige dergelijke pers in ons land die uit vijf drukgroe- pen bestond. Deze Solna- rotatie moest op haar beurt worden vervangen door een Duitse Koenig en Bauer zesgroepsrota- tiepers de beste in haar genre. Deze pers laat een hoge kwaliteit van pro- dukten toe die ze tegen een snelheid van 30.000 eksemplaren per uur afle vert. Vermits deze pers twee uitgangen heeft, kan men tot een maximumproduk- tie van 60.000 bladen per uur komen. Bovendien worden de bladen auto matisch geplooid en ge teld. Een «Koebau-Com pacta 630» vierkleurenro tatiepers kwam zeer onlangs het geheel ver volledigen. Eigenaardig jaar Het spreekt vanzelf dat dit alles alleen maar kan geschraagd worden door een dynamisch t Opvallend is wel d wel in de Uitgeverij de Drukkerij een jongere mensen woordelijke taken ben toegewezen gen, op alle terreiner maken deel uit van dynamisme dat in modern uitgeruste drijf heerst. stek ei n gf IS ich iet Tenslotte nog een naardigheidje, want deze beperkte ruimte ons is toegewezen nen we helaas niet hele bedrijf doorlicl b'1 en de geschiedenis ei!UV van naaldje tot dra vertellen, temidden een krisisperiode die jaren 70 kenmerkte, u door het familiebedrij Cuyper gedacht aan dere uitbreiding. Dat schiedde in 1979. de uitbreiding van de ee tiviteiten en de doof3/ dreven specializatie ii Ie technische en adnp' stratieve afdelir '9® groeide een twe maatschappij sse Het hoofdkantoor vai P.V.B.A. Uitgeverij Cuyper is gevestigd1 Dendermonde (0„, Vest 34) waar de dru rij werd opgericht en tot 1970 gevestigd b De zetel van de P-V. Drukkerij A. De Cuy Robberecht werd het Industrieterrein B Zele overgebracht. ink Jan reti Daar eindigt voorlopi geschiedenis van een"au drijf dat 75-jaar besen en nog steeds dynam en expansief moet noemd worden. He het relaas van drie gi raties, van een mense ven, het verhaal van echtpaar dat de real P onder ogen zag en grote uitdaging met ses aanvaardde: bouf'. een een zekere toekd Niet alleen voor zich maar evenzeer voor ruim 100 werknemer! Jezc de vele losse medev'err kers. '9 De drukkerij te Zele is ondergebracht in een imposont gebouv tieblad «Ons Klein-Bra- Voortdurend nam het bant» gericht op de werk toe en telkens werd streek gelegen langs °P gepaste ogenblikken Schelde vanaf Sint- overgeschakkeld - naar Amands tot Boom en af- nieuwe en meer moder- gesloten door het kanaal ne werkmetoden. De zet- van Willebroek, vervolle- terij is daarvan een erg digt het aanbod aan in- goed voorbeeld: in de formatieweekbladen. zestiger jaren volstonden Deze verschillende edi- loodmachines om het ties samen betekenen zetwerk aan te kunnen, wekelijks een inzet van Tien jaar later waren die ruim 120 medewerkers totaal voorbijgestreefd en fotografen die borg en schakelde men over staan voor een massa ko- naar het I.B.M.-procédé, pij en om en bij de 300 waarbij magneetbanden foto's. Al dat materiaal worden gebruikt om tek- wordt verwerkt door een sten op te slaan. Maar team van vaste redak- enkele jaren later bleek teurs, die tevens de ook dit systeem niet vormgeving van het meer te voldoen aan de weekblad bepalen, eisen. Zelfs het inschake- Ondertussen werd het len van twee Compugra- steeds duidelijker dat het phic eenheden kon daar- Waasland kommercieel aan niet verhelpen, aan belang won. Daarom Kwam dan de aankoop werd besloten in 1967 van een VIP-computer een huis-aan-huis blad die 60.000 lettertekens «De Cirkel» op te richten, per uur kon geven en toe- Het werd een kombinatie liet de titels onmiddellijk van advertenties en re- op gewenste grootte te daktionele teksten en zetten. Een VIP van de was bij de stichting een tweede generatie kwam nieuwigheid in de wereld dit systeem vervolledi- van de Belgische publici- gen. Maar ook die bleken teitsbladen. Later rijpte niet meer opgewassen de idee een aantal edities tegen de taak. Zodat men van «Het Gouden Blad» besloot einde 1979 over op te richten, meer spe- te gaan tot de aankoop ciaal voor de regio's Den- van een hypermodern dermonde, Wetteren, «systeem V» met hoofd- naa )e t :er(i De Oude Vest 34 i gevestigd.

De Voorpost | 1980 | | pagina 10