OPEN-DEURDAGEN ACADEMIE VOOR MUZIEK. BALLET EN TONEEL: MEER DAN SUCCES! PROVINCIALE KOORZANGTORNOOIEN 1980: UITMUNTENHEID VOOR ABBA 20 - 29.2.1980 - De Voorpost Heel wat muziekliefhebbers waren opgekomen om de zanqkoren aan het werk te hor (Per) Met een beetje vertraging (maar de concurrentie van caraval in deze stad is dan ook bikkelhard) hier een sfeerbeeld en een samenvatting van deze hoogst interessante dagen. In de loop van een ganse week hadden de ouders en belangstellenden de kans om te kiezen tussen een waaier van activiteiten. En velen hebben daar dankbaar en vol enthousiasme gebruik van gemaakt. (n een meegekregen foldertje werden alle Een sfeerbeeld uit de leerlingenaudities. (Per) activiteiten netjes per dag opgesplitst. Het gaat hier vooral buiten de gewone lessen die door iedereen konden bijge woond worden om de dagelijkse leerlingenau dities. Deze audities, d.w.a. een reeks optre dens van beginnende leerlingen, die naar bui ten konden treden zonder over een perfekte tech niek te moeten beschik ken is zeer belangrijk. Contact met een (kritisch maar zeer begrijpend en aanmoedigend) publiek is zelfs voor beginners in het vak van het hoogste belang: de traditionele plankenkoorts en de vrees voor het nieuwe worden er immers door gedrukt. Uit de vele jon ge en beloftevolle leer lingen die deze instelling bezoeken straalt vanzelf de enorme bloei uit, die in Aalst en ook er buiten nergens zijn weerga vindt. Hoogtepunt van deze open-week was ongetwijfeld het leraren- concert, dat in deze rijke concertstad een heel aparte en subtiele plaats aan het verwerven is. Hier bleek weer hoe knap de jonge leraars zijn, en welk hoog peil de Acade mie heeft. Bovendien is het vleugje avant-garde muziek op dit concert een fenomeen op zichzelf. Bij dit alles moet toch zeker vermeld worden, dat de Academie op dit ogen blik voor een groot deel de rijpe vruchten aan het plukken gaat die direc teur Dispa jaren geleden gezaaid heeft. En er komt nog meer, de feestelijkheden gaan door. Zo is het jubileum concert ter gelegenheid van het 120-Jarig bestaan met medewerking van het Ensemble Andrée Colson reeds aangekon digd. Deze dame (of beter de Instrumentale groep) was onlangs in Aalst nog te gast in de Festi valreeks. Misschien zal het vele werk dat door de Direkteur, de Commissie van Bestuur, de leraars en het Administratief Personeel verzet wordt om de culturele ontplooi ing van de stad voortdu rend op peil te houden en van nieuw bloed te voor zien het stadsbestuur er eindelijk toe bewegen om hun fiat te geven aan de meer dan gewettigde vraag om langs deze in stelling om over te gaan tot het uitreiken van drie prijzen, verbonden aan drie personages uit de Academiewereld. Mocht een der Schepe nen op het idee komen zijn naam er als vierde aan te verbinden, mis schien zit er dan nog mu ziek in. F.C. Direkteur Van Santen, meer dan 2.000 leerlingen. (Per) Spreekklos: een hoogst interessante discipline. (Per) Ballet: een van de vele mogelijkheden uit de Akodemie. (Per) ding en kledij: van per- fekt en rimpeloos, tot alle soorten gekleurde map jes, van leden die altijd naar de dirigent kijken tot zij die tijdens de twee maten rust de zoldering van de feestzaal staan te bewonderen. Wat het re pertorium betreft kunnen we rustig stellen dat dit met uitzondering op 'Pro Een bomvolle feestzaal vorige zaterdagnamiddag. Zenuwachtigheid en spanning om te snijden. Vier koren lieten er, zoals de voorzitter na afloop zei hun vrije tijd beoordelen door een deskundige jury. De beoordeling is dikwijls voor beide partijen een ondankbaar geheel. Zoals bij elk examen geven nuchtere cijfers zelden een waar beeld van gelever de inspanning, talent, en verwachting. Maar zo'n tornooi blijft een stok achter de deur om telkens opnieuw beter te willen presteren, en het bewust uitspelen van diverse koren tegen elkaar in een wedstrijd is in de grond een gezond oogmerk. ;gent Albert Matthijs, stelden zich voor de eerste maal kandidaat in derde divisie er) bijgevoegd tabelletje idt U de verscheidene -..en die deelnamen, uitgevoerde werken beoordeling door de leden. Ik beperk me r tot een paar algeme- opmerkingen, die los de diverse optredens olukt zijn, en die dus allemaal specifiek een groep te kleven Bij het jureren hou- "tl de leden met ver schillende punten reke ning. Een algemeen mis- erstand is dat ze zich uileen op 'klank' zouden baseren. Niets is minder waar. Men kijkt ook naar houding, voorkomen uit spraak, repertorium, evenwicht, afwerking, enz. Typerend voor alle koren (en dat is maar "heel normaal) is dat ze daveren van de zenu wen. Maar er zijn veel zaken die niet aan een 'groots' optreden gebon den zijn, en die dus ei genlijk een onderdeel van koortucht vormen. Bijna grappig (als je er niet tussen staat) is de paniek in de ogen, en het-naar-mekaar kijken van als er iets misgaat. Wegmoffelen en onbe wogen kijken is eigenlijk ook een vorm van koordiscipline. Sommige visies van dirigenten zijn zeer merkwaardig: het plaatsen van accenten in een polyfone melodie bij voorbeeld, het inschake len van rusten in een doorlopende romanti sche zin, de tempi die heel anders genomen worden dan aangeduid. Bij een tenor groep is het voordurend overschake len naar falsetstem zeer opvallend. De opstelling van de koren geeft ook een voorbeeld van creati viteit (bassen rechts, te noren links?). Omdat het oog ook best wat wil, kij ken we even naar hou- Musica' sedert jaren zeer stabiel, bijna steriel blijft. De 'geklasseerde' werken uit Renaissance, en de Vlaamse Roman- tiekers zijn nog steeds zeer in trek. Moderne Vlaamse Meesters (d.w.z. zij die uitgespro ken modern schrijven), de nieuwe Franse School, een vleugje avant-garde, componis ten uit de Klassieke Pe riode, of de eerste Neder landse Polyfone School komen zelden aan bod. Voorzitter Timmerman, bestendig afgevaardig de, verwelkomde in zijn slotwoord de Provincie raadsleden en Schepen Roels. Hij dankte de stad Aalst voor da faciliteiten en de mooie zaal, wees op het peil van de uitge voerde werken, en het feit dat de jury (zeer ter echt, en eigenlijk maar normaal) rekening hield met achtereenvolgens. maar meestal tegelijker tijd het discogedreun, de brommers en de beiaard. Hij wees er tevens op dat van de 13 ingeschreven koren voor het tornooi van dit koorjaar er vier nieuwelingen waren, en dat de formule om het keuzewerk juist voor de uitvoering aan te duiden in plaats van zoals vroe ger gebruikelijk een week op voorhand duide lijk zenuwbevrijdend werkte. Langs een paar omwegen en bochten kwam toen de uitslag. De jury bestaande uit Berten De Keyzer, Julien Mest- dagh. Prosper Goethals, Roger Leens, Kamiel Cporemans en Dr. P. Huys Kultureel Advizeur toonde zich zoals de voorzitter aanstipte zeer rechtvaardig. Met uitzon dering van één koor, waarvoor ze zich mild toonde was de uitslag voorspelbaar. Vreugde en ontspanning in de zaal. Gelukwensen aan alle kanten, waarbij we ons graag aan sluiten. Een veelgehoorde op merking na afloop (en ei genlijk al jaren oud) is dat alle koren graag een schriftelijke motivatie van de punten zouden aanvaarden, eventueel gepaard gaande met tips en raadgevingen van de juryleden, die stuk voor stuk eminente koordiri genten zijn. F.C. Gemengd Parochiaal Zangkoor 'De Livinisten' Sint-Lievens-Houtem di rigent: Albert Matthijs. Stelt zich voor de eerste maal voor in derde divisie opgelegd werk: Op enen kerstnacht- in bew. van Kristiaan van Ingelgem Keuzewerken door de ju ry aangeduid: Wij smeken nu den Heiligen Geest - E. Sarorius Nu sijt wellecome - J. Mertens door de jury voor 4 jaar in derde divisie geplaatst. Ninoofs Gemengd Zang koor (60 uitvoerders) Dirigent: Femand De Mont Stelt zich voor de eerste maal voor in eerste divisie Opgelegd werk: Jesu Christe, J. Van Berchem Keuzewerken door de ju ry aangeduid: De Averulle en de blomme - R. Ghesquiere In stiller Nacht - J. Brahms Jubilate Deo - O. Lassus door de jury voor 4 jaar in eerste divisie geplaatst. Mannekoor 'Sint-Barba- ra' Heusden (30 uitvoer ders) Dirigent: Roger Verstuyft Tijdens de tornooien in 1976 geklasseerd in tweede divisie Stelt zich voor in eerste divisie Opgelegd werk: O bone Jesu, J. Brahms Keuzewerken door de ju ry aangeduid: Intervestibulum Perti Ave Maria Rosseau Cantat Domino Hassler door de jury voor 2 jaar in eerste divisie geplaatst. Mannenkoor 'Pro Musica' Aalst Dirigent: Louis van der Paal Tijdens de tornooien 1978 geklasseerd in uitmun tendheid Stelt zich thans voor in uitmuntendheid Opgelegd stuk: In Gottes Namen fahren wir - N. Gombert Keuzewerken door de ju ry aangeduid: Im Land zu Wirten- berg - A. Gosswin Ho who comes here - Th. Morley Gesang der Geister über den Wassern - Fr. Schubert Musica, virgo dulcis- sima - J. Lerinckx door de jury voor 4 jaar in uitmuntendheid ge plaatst. Een nationaal aangestelde jury beoordeelt of de zangkoren waard zijn in hun kateg< te zingen, en de bij deze kategorie behorende toelage te mogen ontvongen. De j bestond uit voorzitter Timmerman, Paul Huys, Berten De Keyzer, Julien Mestda Kamiel Kooremons, H. Goethols en Julien Claus (sekretaris). (Per) Het Aalsterse mannekoor Pro Musica, met als dirigent Louis Van der Pool, werd tijder de tornooien 1978 geklasseerd in uitmuntendheid en stelde zich dan ook weer in dèf klasse voor. (Per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 20