VERBODEN tE STORTEN NZE STREEK KRIJGT IN 1980 GANSE REEKS TAATS IN FRASTRUKTU U R WERKEN AALSTERSE KULTUURRAAD NAAR HISTORISCHE GEBOUWEN ...JIJ =NIET. MAAR ÏWEL! 1RT .7, PDLITIEREGLEMENT STAD AALST DD DENDERVERVUILING BEREIKT 3 MILJOEN INWONERSEKWIVALENTEN 71 j L»e vuurposi ea.c.. iaou - o rkell :hijr ik zij een parlementaire vraag van volksvertegen- goe ordiger Willy Van Renterghem (PVV) krijgt de sterse lezer van de jongste publikatie van de agen en Antwoorden» van de Kamer, terug een van de openbare werken, die op dit ogenblik d de gang zijn in het arrondissement Aalst, en van 'j e welke voor 1980 gepland zijn. specifiek het ver- 1.998.873.-fr. ng ijningsgebied van De Ook het aanbrengen van di h irpost-Aalst betreft, de elektromechanische eer erhielden wij volgen- uitrusting van de nieuwe h werken, die zullen uit- zwarte Hoekbrug wordt (oerd worden door het dit jaar in het vooruitzicht ïisterie van Openbare gesteld. Hiervan zou de rken. kostprijs 30 miljoen frank het Bestuur der Wa- bedragen. 'egen wordt aldus f viiding gemaakt van oe- We9en versterkingen van de Wat het Bestuur der We- G<fider te Erembode- gen betreft meldt het Mi- die aanvingen op nisterie van Openbare ,1978 en dienen Werken een aantal wer- r.nJindigd te zijn in het ken, die in uitvoering ggin van 1980. De kost- zouden zijn. Als investe- van deze werken, ringswerken wordt aldus uit twee delen be- het inrichten van de n, bedraagt kruispunten Sint-Anna- "1545.594,- fr. laan - Koolstraat - Gent- rvolgens ontdekten wij sestraat en Arbeidsstraat bouw van een nieuwe vermeld. Het bedrag hier- arte Hoekhefbrug te van loopt op tot 1st. Deze werken be- 20.965.048 fr., terwijl het wannen volgèns Minister einde der werken voor- zij< ithot op 2.4.1979 en zien wordt voor 20 maart erw jden dienen beëindigd 1980. 'zijn op 25.8.1980. De Zoals bekend wordt op :c stprijs hiervan be- dit ogenblik ook gewerkt v jagt 52.110.430 fr. aan de inkokering van de go< or de werken, die moe- Kerrebroekstraat onder 2t i aangevangen worden de nieuwe verbinding dairdt melding gemaakt Aalst - Dendermonde, 'sin het aanbrengen van zijnde de rijksweg nr. 60. slen nieuwe wegverhar- Het bedrag van deze wer- )eh ig onder en aan de ken loopt op tot igbrug te Erembode- 42.980.919 fr. en de eind- [m. De begindatum van datum ervan is voorzien jze herstellingswerken op 30 juni 1980. inog niet bepaald, maar Als derde belangrijk bl wordt de uitvoerin- openbaar werk te Aalst is itermijn op 30 werkda- er de aanbrenging van Ijn geschat, dit voor een een middenberm in de 'tale kostprijs van Heilig Hartlaan en Leo- poldlaan te Aalst op de rijksweg 719. De kostprijs van deze werken be draagt 18.350.400 fr. en volgens Minister Mathot zouden deze werken beëindigd zijn op 5 fe bruari 1980. Deze datum lijkt ons weinig realis tisch want op dit ogenblik werd de middenberm slechts over enkele tien tallen meters aangelegd, en zijn deze werken hele maal niet voltooid. Andere investerings- werken worden dit jaar in onze stad niet meer voor zien. Als onderhouds werken wordt enkel nog melding gemaakt van het vernieuwen van deksteen en leuning aan spoor wegbrug te Aalst. Over welke spoorwegbrug het gaat wordt hier niet ver meld. Enkel vernemen wij dat de kostprijs ervan 5.982.970 fr. bedraagt en dat de voorziene eindda tum 15 februari 1980 is. De andere werken, op een totaal van 32, die in het ministerieel ant woord opgenomen wer den hebben betrekking op de streek van Ninove- Geraardsbergen - Zotte- gem. Belangrijk om mel den is misschien wel het feit dat dit jaar blijkbaar intens zal begonnen wor den met de nieuwe ver binding tussen Aalst en Ninove. Voor deze nieu we weg rijksweg 731 gedoopt wordt aldus de aanleg voorzien van het vak tussen Ninove en de Hoogstraat te Dender leeuw. Dit vak zal 133.188.990 fr. kosten en 250 werkdagen in beslag nemen. Ook de tweede fase wordt in het vooruit zicht gesteld voor een som van 140 miljoen, maar hier is de aanbeste dingsdatum afhankelijk houdswerken het herstel van de nodige onteige- van een fietspad te Leb- ningen. beke vermeld staat. Pikant detail is ook het Sinds wanneer ligt Leb feit dat in het ministerieel beke in het arrondisse- antwoord bij de onder- ment Aalst? VEHE flk De Stedelijke Kultuurraad van de stad Aalst wiens taak het is te adviseren, stimuleren en koördineren trad verleden zaterdag naar buiten met een rondlei ding door Denise Van de Velde en Mark de Jode door de merkwaardige gebouwen van het stadscen trum. Werden alle aangesloten verenigingen inderdaad aangeschreven en deelde ook de pers deze aktiviteit waarvan men aannam dat ze een heel aantal men sen kon boeien, slechts 32 verenigingen uit Groot- Aalst stuurden afgevaardigden en de rest gewoon hun kat. Gilbert Claus Voorzitter van de Kuituur- raad, Gilbert Claus, en een aantal bestuursleden moch ten dan ook in het Oud-Hos pitaal, bij eeri uiterst gunstig lenteweertje, een 75-tal per sonen verwelkomen. Was het voor de organisatie een niet zo bemoedigend re sultaat, voor de aanwezigen was het des te beter want hoe minder groot het aantal deelnemers, hoe beter men alles zou kunnen meemaken en volgen. Trekpleister en blikvanger was uiteraard het bezoek aan het nog steeds in op bouw zijnde kultureel cen trum in de Molenstraat waarbij architekt Walter Van Herreweghe de leiding zou nemen maar hierover meer in een afzonderlijk artikel. De typische gebouwen van het stadscentrum, het Bel fort, het Stadhuis en de St.- Martinuskerk bleken min stens even interessant en de gidsen werden weetgierig aanhoord. 197 Het laatste huis, nr 97 van de Schietbaan, lijkt wel het einde van de wereld te zijn. Het Aalsterse vuil wordt er door de stadsdiensten in een hoog tempo gestort; met de buren (die slechts op 15 m wonen) wordt er geen rekening gehouden. Een stort ols tuin is zeker geen pretje. De stadsdiensten plaatsen nochtans zelf dit bord... (Per) Het «Belfort» Wat gemeenlijk «het belfort» wordt genoemd is eigenlijk een geheel van drie verschil lende gebouwen, schepen huis, belfort en gebiedshuis- je. Het schepenhuis, het oudste der Nederlanden, da teert uit 1225 doch alleen het onderste, oostelijk en noor delijk deel, zijn ervan over gebleven. Het werd hersteld in 1407. Het belfort zelf werd er «bij geplakt» in 1460 en een spe cifiek torentje ervan dateert slechts ui 1886. Vierhoekig in de onderbouw en acht hoekig bovenaan is dit bel fort reeds aan zijn zesde klokkenspel toe. De huidige beiaard telt 52 klokken en in het dakruitertje hangt de «werkklok» die van in het stadhuis makkelijk kan ge hoord worden. Men wil deze klok terug in werking stellen... Als derde gebouw kwam het bretesk of gebiedshuisje, een juweeltje uit 1774. Een vrouwspersoon stelt er de gerechtigheid voor en ver der vindt men er beelden van Keizer Karei V, Dirk van Aalst, de laatste graaf van Aalst, humanist Cornelis De Schrijver en hofschilder Pie- ter Coeck. Vooraan twee ramen waar van een werd gebruikt om de wetten «af te roepen». Wie de wet wilde kennen moest maar komen luiste ren. Deze ramen werden ook gebruikt door baljuw en graaf als ze trouw zwoeren. Het Stadhuis Voorgevel en ingang zijn eerder monumentaal opge vat in de neo-klassicistische stijl van rond 1830 met een zuilengang en massieve ka pitelen. Op deze plaats ston den vroeger twee huizen, een met 4 en een met 6 ramen. De feestzaal, die niet kon worden aangedaan wegens het er aan gang zijnde koor- zangtornooi, telt 910 versie ringen in de zoldering en heeft schilderijen van Le brun en de nog niet lang geleden overleden schilder Maurits Schelck. De achterzijde van het voor gebouw van het stadhuis werd eerder sober gehou den. Als landhuis is dit ge bouw het derde. Het eerste landhuis, plaats waar burge meester en schepen van Aalst en Geraardsbergen en de baljuws van Boelare, Ga vere, Schorisse, Rode en Zottegem samenkwamen was gebouwd op de plaats waar zich nu de «Graaf van Egmont» bevindt. Tweede landhuis was huis «de Roze» op de hoek van Markt en Zoutstraat. De huizen ston den toen op de Markt niet aaneengesloten. Er moesten doorgangen tussen worden gelaten voor de brandweer mannen. Derde landhuis werd het huidige van 1643. Op de binnenkoer is de lin kervleugel, het westelijk deel, best bewaard gebleven met zijn 12 traveeën, zijn za deldak en kruiskapelletje. Het middenstuk, de achter kant van het stadhuis, da teert uit de 18e eeuw met een middenstuk, in rococo, zwierig van opvatting en uit werking en met zonnewijzer en oculus met schelpvormi ge rocaille. Tevens ziet men er een balkon met fijn smeedwerk. De rechterkant, nu gedeelte lijk ingenomen door de brandweer, vroegere ei gendom van de graven van Izegem, was het koetshuis voor de wagens van de He ren van het Land van Aalst. Het laatste stuk rechts werd in 1870 bijgebouwd om het geheel te sluiten in geïmi teerde rococo. Verder op dit binnenplein de «Aalsterse toede», een leng temaat (5,54 m) en een ge denkteken opgericht voor de drie dapperen die Aalst in 1830 telde Vermeldde dit monument voorheen hun namen, bij herschildering heeft men ze gewoon weg gelaten. Ook de achterkant van dit plein is bezienswaardig met balkon in smeedwerk. De trouwzaal werd onlangs gerestaureerd door eigen stadspersoneel die er een pareltje van maakten met gebruik van o.m. bladgoud in rococo en empirestijl. De laatste burgemeesters kan men er in een aantal schil derijen eventueel bewon deren. Dc achterzijde van de trouw zaal. waar zich vroeger het openluchtteater bevond, vertoont een balkon op drie mooie konsoles en een bordes. Van op deze zeer rustige plaats alhoewel totaal in het centrum kan men op een ideale manier de beiaard- konserten bijwonen. De St.-Marï:nuskerk Deze kerk, waarvan men dit jaar herdenkt dat vóór 500 jaar met de bouw ervan werd begonnen is niet af. De achtergevel werd er in 1650 «voorlopig» in baksteen en zandsteen in gezet doch dat «voorlopig» evolueerde tot definitief. «Men» zegt dat een Angelsakser zou hebben aangeboden de kerk totaal af te maken, toren van 140 m, hoger dan die van de O.L.V.- kerk van Antwerpen, inbe grepen in ruil voor de groot ste schat van deze dekanale kerk: het schilderij van Ru bens met «Rochus en de Pestlijders». Uit die onafgewerktheid sproot een wanverhouding tussen het grootse hoogkoor met zuilenommegang en straalkapellen en de eerder bescheiden ruimte voor de kerkgangers. In 1480 gestart, was het koor gereed rond 1500, doch dan kwam een periode van ver arming door de te talrijke oorlogen en dacht men meer aan vernielen dan aan opbouw zodat het werk stag neerde. Met de kontra-refor matie kwam er weer enig schot in en werd verder ge werkt aan deze gotische kerk met kruisribgewelven, talrij ke glasramen en steun beren. Het altaar, in Balegemse zandsteen, bevindt zich nu op de viering, een plaatsing aangepast bij de huidige li turgie maar voor sommigen een minder gelukkige oplos sing. Weet iemand beter? Buiten het schilderij van de Vlaamse grootmeester om geven door een aantal ande re heiligen tegen de pest, Antonius, Adrianus, Kristof- fel en Sebastianus (de «bij zonderste» zou nog ontbre ken, de H. Macarius), heeft deze kerk ook nog het graf van Dirk Martens, «eerste letterdrukker van Duitsland» (sic). Van Gütenberg had men in Aalst toen blijkbaar nog niet zoveel gehoord. Deze rondleiding waarvoor Denise Van de Velde en Mare de Jode ons aller waardering en dank verdie nen, werd besloten met een door de Kultuurraad aange boden demokratische drink: een Aalsterse pint. LH AZOEI NEN TO YD Damme wajjer va serrewoerdeg beleven, dad 'n hei geloeif ek toch nog noeit ni bestoon. Allei, zeg na ne kier zelf, van wa kejje naa nog zeikes zèn? Zjust van nimmendalen minier. Ne mensj 'n es nimmer zeikes van onze frang, van 't weir, va zé weirk, van de proys van aal 't gein dagge noeideg hetj. De léste daogen zén z' ons al stillekes on 't veirberoyn meh lanst de gazetten en de radejao te zeggen da z' al verschillege kieren heer krik moete steiken hemmen onder onze frang want dat 'n anders den beirg af es. Hè es hè zeikes al lank on't bollen, mor 't goo van langsom rapper en rapper, 't Weir door kaan oeik nimmand ginne kop nimmer oonkroygen. Dagge most zing wa blommekes dat er oeveraal al in d' hofkes stoon, ze kennen 't noste weik verom al afvriezen as 't kontrore goot. Wie es 't er nog zeikes op zè weirk? Alle daogen stoon de gazette vol meh weireken die de poyp on Mèrten geiven en tèn stoon der verom al ne kier zuveil mier doppers oon te schooi ven.En de proys van de marsandies ver a hoois te verweiremen, 't zè koelen of mazoet, den die nen es oeik op hol gesleigen. 'k Weit va goe poort da 't pekanst nimmer meigelèk 'n es ver nog iverantst 'n haatstoefken te koeipen En domei goot tèn vanoyges de proys van 't stoefhaat nor omhoeig nog rapper as nen assaanseur! Dor in mèn gebeiren es 't er ienen beizig meh ghiel daogen haat on 't zaogen en on 't kleinen. Hè heid dor al 'n roet liggen, 'k peis dat 'n hem on 't verzing es ver nen honderdjoregen oerlog.En lanst alle kanten op den booiten ziede afgezoagde boeimen lig gen of komende remorken teigen die vol lig gen meh stikken boeim die al min of mier op lingde gezoagd zèn ver der kloempen van te maoken ver in 'n haaststoef of nen oepen heerd. Azoei zeilen de boeimen wel ne gèrla goon! On die mensjen die haat banienhaven wil ek tissendeir nog eh remeideken geiven van binsjt den oerlog: haafd allemol ajjer gazette- papier en aal die reklammekes banien die ze toch nog attoydoon in aal de bissen daven. Da papier scheerde in klein ripkes en daaft dad allemol in nen iemer wator woor dagge iest 'n eirvol salpeiter in gedoon hedjLodj dad ieneg- te daogen stoon tot as da papier pesies eh papken geworren es en nept er tèn balen af. Loten droeigen en g'hedj papierbriketten die lank oonhaven... 't Es mor ne weit hein en metnienen 'n zejje zuveil pakken aad papier nimmer moeten booitezetten. Oever 'n weik of droy klapten 'k hier oever ne peraoein die van den doktoer ne spesjole schoeng most droagen omdat lanst zèn ien bien lan was en dat denne voet ni goe mei 'n waa. En dat 'n dad oonge- vraogd hooi on de ziekebis mor nog attoyd gien antwoerd gekreigen 'n hooi. 'k Weit ni ofdat na domei gekommen es dad 'n peis ek ni mor verleide weik was 't er toch ant- woerd. Ze woren t' akkoerd ver iene schoeng! Mor denne mensj hei twie voeten en woor dat 'n tèn dennen andere schoeng moed holen, die toch 't zélde model van denne spesjollen moe zèn, dad 'n stoot er ni boy... Ja vanoyges, ze kennen atooyd zeggen door es mor iene zieke voet, dus wajjer moeten mor iene spesjole schoeng betolen... dad es meigelèk. Mor 'k weit toch dat da geer in eh verkierd keelgat geschoeten es. En denne persoein hei gezeid: da z' heren iene schoeng haven... en da z' hem steiken woor da 'k peis. 'k Zal alles zelf betolen en 'k zal on die ziekebis gie schoei woerd nimmer geiven!». Waffer nen toyd dammen beleven? Naa begin nen de die van Deiremonne heer al te permetei- ren van in ons Veirpost heer gedacht te geiven oever onze Karnaval. Joot jong, ge moetj mor toepei hemmen en van Deiremonne zèn! As ek da leisden peisden 'k azoei: ocl^ot, ze 'n weiten ni beiter en 't es toch allemol mor van zjaloezerikkeroy. 't Zal 't beste zèn van der ni op in te goon want ge zodj da Polledorken te veil ier oondoeng en hè 'n wetj toch ni wa dat 'n verteldj. Want 'k hem 't Fiestkommetoyt nog noeit ni weiten oever- hoeip liggen meh de Draokenieren. Ajja, hoe zol da na kennen? Den helft van de Draokenie ren zitten in 't fiestkommetoyt en omgekierd. Mor ien dingen wil ek toch nog kwoyt en dad es woor dat dinne kopvliesmarsjang hem af- vroagt hoe da 't in goeisjnaom meigelek es dat de Keinink dor va ze leven nor onze stoet komme zing es... Awei, dad es toch kl^er zeikes, veil kleerder as da ze va ze leven in Deiremonne kenne verstoon! Omdat de Keinink van Deiremonne nie 'n es, ajja! DOLF Het Aalsters parlementslid Willy Van Renterghem (PVV) is op dit ogenblik zeer aktief in het stellen van parlementaire vragen. Slechts sporadisch, en voor zover ze belang hebben op onze stad of streek, wordt de inhoud ervan weergegeven in dit week blad. Het is opvallend hoe men langs dergelijke vragen om interessante informatie kan bekomen over één of ander deelaspekt van het plaatse lijk leven. Zo vroeg de volks vertegenwoordiger onlangs aan zijn stadsgenoot minis ter Galle hoe groot de globa le verontreiniging bedroeg van de Dender in inwoners- ekwivalenten. Hierbij vroeg hij naar de onderverdeling van het aandeel van de be volking de landbouw en de industrie. In dit verband wenstte hij de grootte te kennen van de vervuiling van de bewoonde centra als Geraardsbergen, Ninove, Denderleeuw en Aalst. Wat de industrie betrof wenstte de heer Van Renterghem nog te vernemen welke de voornaamste vervuilers wa ren, en welke subsidies aan deze firma's gegeven werd voor het oprichten van wa terzuiveringsinstallaties. Minister van het Vlaams Ge west Mare Galle antwoordde onomwonden dat uit een studie van het Instituut voor Hygiëne en Epidemologie blijkt dat de globale potenti ële verontreiniging van de Dender 3 miljoen inwoners- ekwivalenten bedraagt. Het aandeel van de bevol king hierin bedraagt 500.000, dat van de land bouw 1 900.000 en dat van de industrie 600.000 inwo- ners-ekwivalenten, zodat mag gesteld worden dat de landbouw de grootste ver vuiler is. Wat de bewoonde centra be treft dient er volgens de mi nister een onderscheid ge maakt te worden tussen de centra zelf en de zones die officieel afgebakend wer den. De verontreiniging ver oorzaakt door het centrum Geraardsbergen bedraagt aldus 30.000 inwonersekwi- valenten, deze van Ninove 33.000, Denderleeuw 16.000 en Aalst 80.000. De verontreiniging veroor zaakt door de verschillende zones bedraagt voor Den dermonde 88.560, voor Aalst 155.012, voor Ninove 56.523 en voor Geraardsbergen 65.569 inwoners-ekwivalen- ten. Het verschil tussen de totale verbntreining van de Dender en deze zones is te vinden in het Waalse lands gedeelte. Industrie Wat de voornaamste industri ële vervuilers van de Dender betreft, deelde Minister Gulle mede dat dit de firma's Unal (Geraardsbergen) Fabelta (Ni nove). Animalia (Dender leeuw) en Amylum (Aalst) zijn. Hiervan deden de firma's Unal. Fabelta. Amylum alsook dc Verenigde Papier- en Kar tonfabrieken uit Oudegem reeds een aanvraag tot subsidi ëring voor een waterzuive ringsinstallatie. Aan deze fir ma's werden trouwens reeds heel wat subsidies voor de bouw van dergelijke installa ties uitbetaald De Belgische Staat kende aldus reeds 787. 000 fr. toe aan Unal. 10.266.000 fr. aan Fabelta. 33.631.000 fr. aan Amylum en 6.027.000 fr. aan de Verenigde Papier- en Kartonfabrieken. Drie firma's ervan, met name Unal. Amylum en de Papierfa brieken van Oudegem beschik ken op dit ogenblik reeds over een operatiónele zuiveringsin stallatie VEHE

De Voorpost | 1980 | | pagina 3