-J AALSTERS KULTUREEL CENTRUM WORDT HEEL WAT MEER DAN EEN TEATER! STUURGROEP BEGELEIDING HULPBEHOEVENDEN KENT UITSTEKENDE START VRIENDENKRING STADSPERSONEEL AALST AKTIEF PRIJZEN VAN Dl 62e KAVALKAöf Oppositierol CVP in de gemeente Alles over melkprodukten Onder de auspiciën van de stedelijke «Kultuurraad» onder voorzitterschap van Gilbert Claus, die als schepen destijds een vijftiental jaren geleden bij de oorsprong van dit groot, groots,- sommigen noemen het 'n mastodont, gebouw als schepen van kuituur zeer nauw betrokken was, bezochten een 75-tal belangstellenden, rondgeleid door een der architek- ten mèt dit projekt reeds jaren druk bezig, Walter Van Herreweghe, wat eens een monumentaal kui tuurgebouw zal worden. Kuituur dan zonder grote «K», want een der genomen opties is dat het zal moeten openstaan voor aktiviteiten van allerlei soort. Daaruit vloeide dan reeds dadelijk de tweede optie: polyvalentie tot en met. De idee «kulturele cen tra» kwam ons overge waaid uit Frankrijk waar dergelijke gebouwen werden opgericht alhoe wel in een aantal Franse steden er quasi geen noemenswaardig eigen kultureel leven bestond. Was men aanvankelijk gestart met de geplande bouw van een teater op de Hopmarkt dan hield men het daarbij niet. De bibliotheken kregen ei gen normen en het ministerie van kuituur macht en subsidies. Men zou een gróót kultureel centrum bouwen en in 1968 werd door de toe nmalige kuituurminister de eerste steen ervan gelegd. Wanneer de lèatste zal worden gelegd is een an der probleem! Eerst had men nogal wat moeilijkheden met de onbetrouwbaar gebleken ondergrond zodat het he le gebouw nu rust op een soort schip en pompen geblazen was tot er op dat «schip» voldoende belasting was. Na de technische moei lijkheden, waarbij al eens werd getwijfeld aan de haalbaarheid van het projekt, kwamen er ande re moeilijkheden. Ook qua «belasting» maar dan belasting van een an dere aard. Financiële... De voorziene sommen werden mede door een aantal tegenslagen, door devaluatie van onze munt en door steeds ho gere eisen en praktische beslommeringen maar steeds hoger en zelfs de Aalsterse stadkas is geli miteerd... Op de vraag aan de archi- tekt wanneer dat centrum nu eens eindelijk voltooid zal zijn is zijn antwoord lakoniek: «morgen als we geld hebben». «Het dos sier van de verwarming ligt een slordige twee jaar reeds te Brussel»!. De bouw sleept inder daad ongelooflijk lang aan. Als er gewerkt wordt, d.i. als er geld is, gaat hij echter in een mum van tijd fantastisch vooruit. Ook over de plaats van inplanting stellen een he le boel mensen zich vra gen. Midden in de stad kan zeer voordelig zijn en voor een aantal ook mak kelijk. Parkeren wordt echter een ander paar mouwen als men weet dat de huidige parkeerge- legenheden bij het min ste dat er te doen is nu reeds oververzadigd zijn. Een kultureel centrum bouwen in een rustig, groot milieu als bvb. de gebouwen van een bank instelling te Nieuwerker- ken zou heel wat anders zijn. Doch te dien tijde was er nog geen sprake van fusie van gemeenten en moest men zich dus met het eigen gebied be helpen. Daarbij kwam dan de eis van stede- bouw: in de Molenstraat of nergens! De Molen straat omdat ze in een zeer groot gebied, een waaier van niet-bewoon- bare ruimten als Groot Kollege, Dames van Ma ria, Het Oud-Hospitaal, het Amylumkompleks, de Akademie en de Energie enerzijds en anderzijds het Hospitaal, de postge- bouwen, de stadhuisge bouwen en vele andere, juist de Molenstraat de draad vormt tussen wèl bewoonbare zones zo van linker- als van rech teroever. Polyvalentie Polyvalentie en aanpas baarheid konditioneren de bouw van het kultu reel centrum. Lokalen kunnen klein zijn doch groot worden. Er is gele genheid toneel te bren gen voor 200 mensen, doch ook voor 300, 450 en voor 600 dat als «to neeleenheid» wordt aan gezien. Voor massaspe len via oprijzende pla teaus kan men op het pa tio met 1000 zitplaatsen terecht. Tussen haakjes: Momen teel is 300 toeschouwers voor onze toneelgezel schappen reeds heel wat. Er is ook mogelijkheid tot het geven van banketten, geen gastronomische, voor 400 man en op het patio voor café-chantant. Openheid De opvatting is dat men geen stereotiepe indeling moest nastreven doch wel openheid aangepast aan de eigentijdse levenswijze. Zo ook bo venaan het zicht op het industriële Aalst met bvb. het Amylumkompleks dat ons terugvoert naar de realiteit. Zo ook de doorzichtbaarheid en kommunikatie met wat in de omgevende straten gebeurt tegenover de vroegere geslotenheid. Van Herreweghe vreest wel dat met de intrede van funktionarissen op splitsing en afscheiding aan bod zullen komen. Technisch verantwoord Technisch verantwoord lijkt het gebouw alleszins. Men wees ons op de vele problemen op dit stuk. Zo de brandveiligheid, totaal herzien bij de brand in de Brusselse «Bon Marché». Er zijn tal van bij brand openspat- tende delen, er zijn brandkleppen, er is reser vewater bovenaan en een afsluitend metalen scenescherm met tegen- gewicht, in totaal goed voor 19 ton. Akoestiek speelde even eens uiteraard een be langrijke rol. Zo zijn er reflekterende en absor berende delen, is er spe ciale akoestische en te vens sierlijke vormge ving en wordt het laatste snufje, onvergankelijk cellenglas gebruikt. Verder zijn er in de impo nerende scènetoren (40 m hoog) waarin glijden de dekors tot in de onder ste kelder kunnen evolue ren, is er de liftkolom en de hangende beglazing aansluitend bij dilatatie- uitzetting volgens de temperatuur) en verluch- tingsproblematiek. Profilering werd gebruikt, de énig mogelijke op dit stuk, van een Amerikaan se firma in de Bun- desrepubliek en qua ver lichting waren er 240 kringen gepland waarvan de helft gelegd en de rest voorzien. Met 40 kringen kan de amateurstoneel groep reeds weg. Verder zijn er aangepaste voorzieningen om de TV toe te laten makkelijk kaptaties te verrichten zonder al te veel techni sche moeilijkheden wat dan de mogelijkheden op dit stuk wel zal stimu leren. Qua verwarming (met stoom) ziet de architekt geen problemen. De kon- ditionering echter kost drie maal duurder. Haalbaarheid Het eerste kultureel cen trum, dat van Turnhout, wordt voor 120 ge bruikt. «Dat van Aalst wordt te klein», zegt Van Herreweghe, «op voor waarde dat het haalbaar en betaalbaar is». Zo voor de verenigingen als voor de stad. Getracht werd dan ook de kosten te drukken, bvb. qua personeel. In de Parijse Opéra werkt 1200 man... Met 6 man tech nisch personeel zou een amateursgroep kunnen werken. Daglicht wordt optimaal gebruikt en wegens de funktionaliteit en de aan pasbaarheid hoopt men op zo laag mogelijke onderhoudskosten. De grote zaal Blikvanger en centraal punt blijft uiteraard de grote zaal met tal van mogelijkheden. Is er in de kleine zaal onderaan plaats voor 200 personen bij films van amateursploegen, es say's en dergelijke meer, de grote zaal heeft een podium tot 17 m breed en 5 m diep. Goed voor alle eventualiteiten en mogelijkheden. Er zijn slechts dertien rangen doch zeer veel zitplaatsen waarbij, door de asime- trische opstelling, slechte plaatsen uitgesloten zijn. Van op elke zitplaats ziet men beide uiteinden van het proscenium. Kontakt tussen scene en publiek wordt er alleszins optimaal en er is een spe ciale toegangsmogelijk heden voor gehandikap- ten. Een grote orkestbak werd niet voorzien. Opera's opvoeren is te Aalst niet haalbaar. Twistpunt Twistpunt blijft voorals nog de ruimte die de ste delijke bibliotheek in het kultureel centrum zal in nemen waarbij uiteraard elke dienst het laken naar zich wil toehalen. De ar chitekt betreurt dat de leeszaal boven in optima le omstandigheden zou kunnen moeten verhui zen naar de kelders ter wijl vanwege de biblio theek wordt gesteld dat men personeel dat zijn leven in de bibliotheek slijt niet in een kelde worden «opgeslo Vooral nu met Aals' regionale bibliothei subsidiering en normen komen ei blemen kijken. De wordt wel gesteld gebouwen in de straat niet kunnen di als toeleveringsp» voor de bibliotheken de regio. In de bibliotheek i; openkastsisteem 180.000 banden voor een bevolking 150.000 personen. aan' vad n va lede va ,!ej 9. 11 plikvc fieri vtfijs <gge jar h de ind isjabre reef id d geti Meer dan een teater^ Ons kultureel wordt dus duidelijk! meer dan een teaterl nu, in de huidige! stand een doolhof! met trappen, verschf de niveaus en afdelin wordt een ongekloT ceerd geval dat tal mogelijkheden op al vlakken wil bieden voor kuituur met gr<| kleine «k». Als het haal- en bl baar is wordt het na de barensweeën! een moeilijke bevn een gezonde bor| voor wie de hele openstaat. Wanneer zulks het zal zijn is tot hiertoepr ter nog niemand d Iberi lijk. Evenmin wat dan, in mini-uitvoe kan doen voor de def meenten. Gedurende een tweetal werkjaren bestudeerden de plaatselijke afdelingen van de Kristelijke Werkne mers Beweging (KWB) het probleem van de inkom stenverdeling en de diensten verstrekt door de Openbare Centra voor Maatschappelijk Welzijn (OCMW). Ook in Aalst hadden dergelijke vergaderin gen plaats, en van sommigen ervan hebben wij uitvoerig verslag weergegeven in dit weekblad. De slot vraag bij dit alles was hoe men de dienst verlenende organisaties dichter bij de mens in nood kon brengen. Om hierop enigszins een ant woord te kunnen geven, en rekening houdend met de belangrijke vrij- willigerswerking die op dit ogenblik in Aalst be staat, groeide vanuit de KWB-afdeling Mijlbeek een nieuwe groep die zichzelf de naam «Stuur groep Begeleiding Hulp behoevenden» gaf. Dat de initiatiefnemers, waar onder de zeer dynami sche heer Kamiel Welle- kens er geen gras laten overgroeien, bleek nog maals op de vergadering van vrijdagavond jongst leden in 't Apostelken. In zijn inleiding waas de heer Wellekens nog maals op de noodzaak van de uitbouw van de drie onderscheiden tak ken van de stuurgroep. De eerste lijn zou bestaan uit een keten van mensen die kontakt hebben met de hulpvrager op basis van een vooraf uitgesti- pelde werkwijze. Niet al leen zou deze dienst nog verder dienen uitgebreid te worden met vrijwilli gers, maar tevens wenst men er toe te komen in elke parochie van Klein- Aalst en in elke deelge meente van groot-Aalst een dergelijke eerste lijn uit te bouwen. Deze groe pen zouden dan kunnen werken op basis van buurtwerk, waarbij zo veel mogelijk kontakt zou gelegd worden met de inwoners en inzonder heid met de hulpbehoe venden. Langs een kon- taktpersoon om zou dan kontakt kunnen gelegd worden met een kern van medewerkers, die tame lijk regelmatig zal verga deren. Indien noodzakelijk kan •deze kontaktpersoon het probleem dan verder doorgeven aan wat men de «tweede lijnstruktuur» noemt. In deze tweede lijn zit een groep mensen, die op vrijwillige en vrij blijvende wijze kan hel pen bij het realiseren van de dienstverlening. Deze personen zouden ook de rol van adviseurs toege meten krijgen. In dit verband wees de heer Wellekens erop dat voor deze tweede lijn toch nog faktoren ontbre ken. Zo bleek uit de prak tijk dat er nood is aan mensen, die bevoegd zijn op het juridisch vlak. (vb. in verband met de huur wetgeving). ook wil de stuurgroep hier de mede werking bekomen van een geneesheer, waar men in bepaalde geval len raad zou kunnen vragen. De zogenaamde derde lijn bestaat dan uit de ei genlijke dienstverstrek- kende sektor. In dit ver band werd er in de verga dering op gewezen dat er op dit ogenblik gewerkt wordt aan een invenatari- satie van alle desbetref fende diensten. Stilaan maar zeker wordt een de gelijke dokumentatiemap door de initiatiefnemers uitgewerkt. Vrijwilligers Op de jongste vergade ring van de stuurgroep werd ook benadrukt dat men op dit ogenblik zo veel mogelijk bekendheid wenst te geven aan de groep. Daarom bleek het wel noodzakelijk dat men zoveel mogelijkheid be kend maakt wat de groep wil en welke er de moge lijkheden van zijn. De stuurgroep wil aldus een apolitieke en areligieuse vrijwilligersvereniging zijn, die zich uitsluitend toelegt op de dienstverle ning aan kansarmen. Uit enkele voorbeelden die door de gespreksleider aangegeven werden, bleek uit wat dergelijke dienstverlening kan be staan. Zo kan vb. gehol pen worden bij een ver- huisprobleem van een al leenstaande bejaarde, of bij het doorspelen van een adres van een be paalde organisatie. Ook een eenvoudig maar re gelmatig terugkerend ge sprek kan reeds heel wat wonderen verrichten bij alleenstaande bejaarden. Uit de diskussie met de talrijke aanwezigen bleek ook dat men zich bij deze dienstverlening toch op bepaalde momenten zal dienen te beperken. Vrij willigers kunnen immers niet alles doen. Alhoewel het, zeker in de ze beginperiode, niet de bedoeling is om een drukkingsvereniging te worden, wordt voor be paalde problemen toch reeds gezocht naar een oplossing in samen spraak met de verant woordelijken. Aldus werd het voorbeeld aange haald van het feit dat be jaarden in de bejaarden tehuizen van het OCMW geen mogelijkheden heb ben om hun doktersbrief jes voor verstrekte zor gen om te wisselen met een bode van de mutuali teit. Als deze mensen dus hun geld terug wensen te krijgen moeten zij zich steeds naar de bureau's van de mutualiteiten wenden. Zoals vermeld tracht de stuurgroep hieraan een oplossing te geven. Opdat alles echter volt zou verlopen is het echter noodzakelijk dat de groep degelijk gestuktureerd en uitgebouwd wordt. Traag maar zeker wordt ook hieraan gewerkt. Als men degelijk en plaatselijk zal uitgebouwd zijn, zal het immers voor de hulpbe hoevende mens ook ge makkelijk zijn om op de diensten van de kontakt- personen van de stuur groep beroep te doen voor bepaalde proble men. Het spreekt voor zichzelf dat niet iedereen alles zal moeten kunnen oplossen. Het komt er vooral op aan een goede onderlinge relatie op te bouwen tussen de vrij willigers onderling en tussen de vrijwilliger en de hulpbehoevende. De bedoeling is dan ver der samen op stap te gaan naar de bestaande dienstverlenende instel lingen. Om deze instellin gen trouwens meer be kend. te maken bij het grote publiek werd het plan opgevat om op 30 maart eerstkomende een Infodag te organiseren, waarop alle hulpverle nende diensten zich aan het grote publiek zouden kunnen bekend maken. Over deze infodag geven wij elders meer infor matie. OCMW Later op de avond wer den de aanwezigen ver voegd door twee OCMW- leden Piet Rousseau en Robert De Pauw (CVP) die eerst een vergadering in het OCMW zelf bijge woond hadden. Hierbij gaf de heer Rousseau be langrijke uitleg op de kri tiek die vanuit de zaal ge leverd werd op de dienst verlening inzake gezins- en bejaardenhulp, die op dit ogenblik door het OCMW geleverd wordt. De Pauw was op zijn beurt van mening dat de nieuwe Stuurgroep op langere termijn ook een drukkingsgroep zou kun nen worden, niet alleen naar het plaatselijk OCMW toe maar ook naar het nationale beleid toe. Hierbij gaf hij steeds een paar voorbeelden van de manier waarop een dergelijke drukking zou kunnen evolueren. Dit alles hangt natuurlijk af van de goede werking van de eigen groep zelf. Promotor van het ganse projekt, de heer Welle kens, meende in dit ver band dat de groep in de eerste plaats een hulp- verlendende dienst moest worden. Deze hulp zag hij niet zozeer finan cieel maar eerder psy chologisch, begeleidend en verwijzend. Volgens hem was het nooit de bedoeling geweest om kritiek uit te leveren op één of andere dienst, wel om deze bekend te ma ken en om oplossingen te zoeken aan bepaalde pro blemen. ,Uit de ganse vergadering bleek nogmaals dat de stuurgroep traag maar zeker op de goede baan is om tot één van de be langrijkste, zoniet de be langrijkste vrijwilligers vereniging van het Aal sterse uit te groeien. De basis hiervoor werd al leszins reeds gelegd, maar het zal er vooral op aan komen de reeds ge boekte resultaten niet verloren te laten gaan. Maar ook hier kan de toe komst blijkbaar hoopvol tegemoet gekeken worden. Alleszins kan gezegd worden dat met de in richting van een eerste informatiedag met en over hulpverlenende diensten in het Aalsterse op 30 maart eerstkomen de een belangrijke stap in de goede richting gezet werd. VEHE De «Vriendenkring van het stadspersoneel Aalst», vóór 3 maart bij M| de in 1968 opgerichte vereniging na het teloor gaan Paridaens, kabinet sT van de uit 1947 daterende «Verbroedering», wil sekretaris of bij LutJ buiten de dagtaak om vriendschapsbanden smeden Steenhout, Jurid! tussen het aktief personeel, nieuwe personeelsleden Dienst, Hopmarkt, vlugger inkorporeren en kontakt houden met oud- Voor, plechtige kon| gedienden. De «Vriendenkring» richt zich tot alle bedienden, werklui, politie- en onder wijzend personeel, brandweer, tewerkgestel- den en stagedoenden, BTK-ers, weduwen en wezen van vroegere le den, mandatarissen en gewezen mandatarissen en simpatisanten die als erelid kunnen worden aanvaard. Middelen die de kring aanwendt zijn sportbeoe fening, teaterbezoek, jaarlijkse reis, kaartavon den, vissen, jaarlijks banket en bal, St.-Maar tenfeesten, plechtige kommunie en feest van de vrijzinnige jeugd, ge schenken bij huwelijken en geboorten, huldigen van vereremerkten en ge pensioneerden en geden ken van afgestorvenen. Nadat op 19 januari met twee cars naar de Mi- nardschouwburg te Gent werd gereden voor de opvoering van «Mijn Ma is ook Agent» met Ro- main De Coninck heeft de Vriendenkring weer een drietal aktiviteiten voor de boeg. Vandaag vrijdag 1e be- lotting te 20u in de refter van de stadsschool aan het Vredeplein waar alle nie of feest van de vri nige jeugd is een pf* kaartliefhebbers en sim- tig geschenk vooif patisanten welkom zijn, Aan te vragen op vrijdag 14 maart naar april bij W. Verbl Brugge naar het Boude- (Werkhuizen, Friac)! wijnpark met vertrek in De Neve Aank| de Kapellestraat te 18.30 dienst, Hopmarkt u. Al dan niet te schaat- Paridaens (Kalf sen volgens de omstan- Stadssekretaris, digheden. Inschrijven huis). da Hierbij, wegens omstandigheden ietwat laattijdig, lijst van de laureaten van de 52e Aalsterse Kavalki een van de betse van de laatste decennia die, be stigd door een uiterst goed lenteweertje, zeer belangstelling trok. Groepen met praalwagen: 1, De Brikaljons, 110.000 fr., 2. De Kaloeterkabassel 105.000 fr., 3. Lotjonslos 100.000 fr., 4. De Desteree!",u 90.000 fr., 5. De Lodderoeigen 85.000 fr., 6. De Pikan'n°c Kastaars 75.000 fr., 7. De Gentlemens, 8. Boival, 9.1 eer Schramouillekrabbers, 10. De Klodderonnen, 11. Ka^ tasj, 12. De Matotten, 13. Niks Weirt, 14. De Toisei e 15. 'n Oeverschot, 16. De Kornissesloipers, 17. Ai ord ons vast, 18. D'Abbaladoes, 19. Dc Sjiëpeirekens, 2 ien De Swiëlslasjen, 21. De Gaa Lowies, 22. Weir, 23 Do og zemme na, 24. D'Elementen, 25. De Zwierige Zoipei 26. De Brosseleers, 27. De Schaa Patekes, 28. Bommaloeters Groepen zonder praalwagen 1De Perrewettenmoakers, 46.000 fr., 2. 't Es 't lën en Ander, 40,000 fr., 3. De Moikes, 35.000 fr., 4. Moeispotten, 5. De Tettemoesjen, 6. De Frakodar sen, 7 De Berkes van St-Anna, 8. De Ballatoeters, De Galante Moilentrekkers, 10. Schiëf Regt-oever, Oeiren en Poeiten, 12. De Sloddergalosjen, 13. Tjoepeneizen, 14. De Breddekes, 15. Van 't Alverdi Donker. Buiten wedstrijd ontvingen de «Aalsterse Gillei 110.000 fr. en de «Kamillekes» 80.000 fr. Het IPOVO, Instituut voor Politieke Vorming, organi seert op zaterdag 1 maart in zaal «Lijsternest», Steenweg op Aalst te Burst een Kaderdag met volgend programma: 9u30: Verwelkoming. 10 11 uur: «De formeel wettelijke mogelijkheden van de oppositie in de gemeente» door Raymond Uyttersprot. 11u15 12 uur: Vraagbaak. Na het middagmaal heeft Julien Van Laethem het van 14 tot 15 uur over «De konkrete strategie van het oppositie voeren» waarna vraagbaak van 15u15 tot 16 u. Besloten wordt te 16u15. L.H. looi Wie olies over melkprodukten en hun bereiding wou weten kon terecht in 't I Kapelleken waar de B.G.J.G. een zeer interessante spreekbeurt inrichtte. (Rik)

De Voorpost | 1980 | | pagina 4