6 jaar na de dood van Koning Albert GEMIDDELD 30% OCMW BEJAARDENHELPSTERS ZIJN AFWEZIG 5ANCING -JITGEBRAND RBS EREMB0DEGEM IN RAMSAU DIE VAN OILJST DIE ZIJN ZO BLIJ De Voorpost - 29.2.1980 - 5 Idi tslo ^als leel 9 ipli k i di1 gsp n> ker aanwezigheid van afgevaardigden van de Aalster- vaderlandslievende verenigingen werd het afster- n van Koning Albert te Marche-les-Dames 46 jaar gleden herdacht. Pastoor van Mijlbeke stoelte, verlichting en mi- in de O.L. Vrouw- kro-installatie inkluis, voor in een eucharis- stond René De Vlieger, ,,,'iering waarna stoets- sekretaris van het Natio- vwijs, met een dozijn naai Verbond van de Ve- ggen, werd opgestapt teranen van Koning Al- ir het Albertgedenkte- bert I en leidende figuur .op de «Albrecht- in het verbond der onder- voorheen wel eens officieren, in voor de ge- de Aalsterse volks- legenheidsrede. ind luisterend naar de Hij schetste onze huidige isfcbreuze benaming werefd als een wereld reef van orfkuisheid»-. waar haat en geweld een voor de gelegen- hoogtij vieren, waar j door stadspersoneel mensenrechten met de getimmerd spreekge- voeten worden getreden en het oorlogsgevaar ons als een zwaard van Da mocles boven de hoof den hangt. Verre van de leuze «Een dracht maakt macht» is het kleine België volgens spreker verscheurd door innerlijke konflikten en misverstanden. Boven deze chaos rijst het beeld van Koning- Ridder en zijn onderda nen van het eerste uur zullen hem nooit ver geten. Onder grote belangstel ling waaronder eveneens reserve-kolonel De Raedt en een aantal raadsleden legde burgemeester D'haeseleer dan bloemen neer aan het gedenk teken. Burgemeester D'Haeseleer legt bloemen neer aan het monument ter herdenking van LH koning Albert I. (Rik) n man van het eerste uur brengt hulde aan wijlen d Ibert I. (Rik) vervolg van blz. 1 meld dat iemand een «kuisvrouw» nodig heeft. Dit alles heeft dan ook tot gevolg dat slechts hulp kan verleend worden naargelang de noodzaak. De jongste maanden wordt het OCMW trou wens gekonfronteerd met een steeds groeiend aantal aanvragen uit de deelgemeenten. Toch was het volgens de spre ker eerder uitzonderlijk als het OCMW de aanvra gers niet kon helpen. Wel werd aangestipt dat de raadsleden in Klein-Aalst niet meer het geval is. Hierbij dient men niet te vergeten dat Groot-Aalst zowat 25.000 bejaarden telt. Men dient zich dan ook over het algemeen tevreden'te stellen met het sociaal verslag dat naar de mening van de oud COO-voorzitter eer lijk en objektief is. Alles bij elkaar speelt het huidi ge OCMW het toch klaar om zowat 500 gezinnen of alleenstaanden te hel pen met een gezins- of bejaardenhelpster, ter wijl er supplementair nog eens 200 warme maaltij den aan huis besteld worden. Privé-diensten OT dit alles niet voldoen de was, werd er nog maals aan herinnerd dat in Aalst ook verschillende privé-diensten op dit vlak aktief zijn. Hierbij denke men aan de diensten van de drie mutualiteiten zoals de Christelijke Mu tualiteiten, de Bond Mo.y- son en de Mutualiteit Edouard Pecher terwijl er ook nog de dienst Fami- liezorg van de KAV bestaat. In dit verband wees OCMW-raadslid Robert De Pauw (CVP), die ook op de vergadering aan wezig was, erop dat de privé-gezinshulpvereni- gingen reeds voor de tweede maal bij het OCMW een aanvraag in gediend hadden tot sub sidiëring. Deze werd tel kens geweigerd alhoewel een dergelijke samen werking tussen privé- en openbare dienst in de ka derwet op het OCMW zelf voorzien is. Volgens de heer De Pauw konden de privé-diensten misschien daar wel hulp verlenen, waar het OCMW tekort schiet ingevolge de be- rperking van haar kader. Hij meende alleszins dat men op dit vlak een be paalde druk diende uit te oefenen op de meerder heid om tot dergelijke sa menwerking over te gaan. VEHE Op 28 januari keerden de leerlingen van de RBS, Leuvestraat Erembodegem terug uit Ramsau in Oos tenrijk. Zij beleefden er een onvergetelijke sneeuw klas en dit voor een onmogelijk lage prijs. Inderdaad, er is heel wat wa ter door de Dender gevloeid sedert Gil Verbruggen in 1974 met een tiental leerlin gen op avontuur vertrok naar Ramsau. De prijzen wa ren nog zeer matig en de Vriendenkring van de school gaf een toelage van 2.000 fr. per kind. Het aantal deelne mers én de prijzen stegen echter gevoelig zodat het een zware dobber werd voor de Vriendenkring om de toe lage te blijven uitbetalen en voor de ouders om de rest bij te leggen. Toen vorig jaar, mede onder impuls van Norbert Swae- lens, de kaap der 30 deelne mers werd overschreden, besloten beide leerkrachten er wat aen te doen.'De ou ders werden bereid gevon den om mee te werken en een prachtig geslaagd mos- selfeest liet toe elke deelne mer 4.500 fr. korting te ge ven. De Vriendenkring kwam nog over de brug met 1.000 fr., zodat van de totale reis- som (7.800 fr.) slechts 2.300 fr. te betalen bleef door de ouders. En nu wordt er reeds aan de sneeuwschool 1981 ge dacht, want om het streef doel iedereen gratis naar Ramsau waar te maken zullen er forse inspanningen moeten geleverd worden. Zo richt de Vriendenkring, samen met de ouders op 1 en 2 maart een «boesterin- genkermis met pellepatat- ten» in. Het wordt nog eens gezellig smullen op de alou de wijze van lekkere bakha ring, op houtskool geroos terd of gestoomd, met aard appelen in de schil of boe renbrood. Tijdens een algemene vergadering van de Ste delijke Raad voor Jeugdvorming werd beslist dat de subsidie als volgt zou worden aange wend: 40.000 fr wordt besteed aan ontwikke lingshulp in de derde wereld. Dit jaar gaat steun naar de volgende twee ontwikkelingsprojekten: Guatemala en Nicaragua. Het stedelijk feestkomitee heeft het steeds druk. Nog maar pas is het karnavalfeest achter de rug, of men is reeds aan het dokteren aan de jaarbeurs van augustus. Een affichewedstrijd werd uitgeschreven. Ondertussen werd het Lentekontakt op punt gezet. Jozef Van Overstraetep heeft als VTB-VAB voorzitter ontslag genomen. Eenparig werd Ro bert Orient verzocht door de raden van beheer van de VTB-VAB het voorzitterschap waar te nemen. Mare Galle, Minister van het Vlaamse Gewest, heeft aan de Vlaamse Deelregering voorgesteld een regeling in te voeren voor fakultatieve toelagen aan milieuvere nigingen van regionaal of sub-regionaal belang. Deze vereniging "die dikwijls een niet onaanzienlijke rol spelen in het huidig milieubeleid, hebben veelal een tekort aan fondsen omdat zij door hun alternatief karakter, of door hun niet altijd statutair geregelde struktuur niet in aanmerking komen voor de bestaande betoelagingsregelingen. Mare Galle meent echter dat met de bijdrage van deze verenigingen aan het beleid moet rekening gehouden worden en dat deze bijdrage moet gestimuleerd en gewaardeerd worden via een betoelaging. Voorwaarde hiervoor is wel dat de verenigingen van meer dan plaatselijk belang zijn en dat zij via publika- ties de ernst van hun aktiviteiten kunnen aantonen. Hij stelde voor in 1980 hiervoor 2 miljoen uit te trekken binnen zijn bestaande begroting. De Vlaamse Deelre gering is op dat voorstel ingegaan mits een beperking tot 20.000 fr per toelage. Naar aanleiding van een «tendentieuze» mede deling i.v.m. de elektriciteitsdistributie en de houding daartegenover van de stad Aalst, heb ben de socialistische schepenen E. Hooghuys en E. Monsieur, na de partijvergadering van maandag 11.2.1980, na een nieuwe bespreking van dit onderwerp, zich onvoorwaardelijk soli dair verklaard met de vorige beslissing om naast het dossier van de gemengde interkom- munaié een dossier van een zuivere interkom- munaie voor gas- en elektriciteitsdistributie zoals vooropgesteld door Minister Mare Galle, gesteund door alle partijinstanties voor te leg gen aan de gemeenteraad. Gezien het algemeen belang voor de bevolking en de budgettaire weerslag ervan lijkt het de schepenen noodzakelijk te opteren voor de zuivere interkommunale. De laatste weken wordt Aalst terug onveilig gemaakt door dieven die de woningen via de keldergaten binnendringen! Pierre Peirlincks fiets werd aan het Aalsters station gestolen. De Antwerpenaar Micheda reed met het gestolen voertuig op de autoweg E5. De man had enkele maanden in Frankrijk rondgezwerfd. Hij bekende een reeks dief stallen. Victor U. uit Aalst en Jozef V.d.M. uit Denderleeuw verschenen deze week voor de korrektionele rechtbank te Dendermonde. Beiden werden tot drie maand gevan genisstraf met uitstel en een boete van 4.000 fr veroordeeld. Alles begon toen V.d.M. vond dat Karei Van Nieuwenhove te vriendelijk werd bejegend door de herbergierster waar V.d.M. zijn intrek had genomen. Een paar rake klappen werden uitgedeeld. Van Nieu wenhove vluchtte naar de Dender en sprong erin. Door uiputting raakte hij niet over de rivier en verdronk. De rechter oordeelde dat schuldig verzuim bewezen was. Aan de dood van Van Nieuwenhove hebben beide veroordeelden geen onmiddellijke schuld. Wel wordt hen aangewreven dat ze geen reddingspogingen ondernamen en zelfs de hulpdiensten niet verwittig den. Ook werden ze van het toebrengen van slagen en verwondingen schuldig bevonden. mstreeks 4 30 uur woensdagochtend ontstond er brand ei dancing Aquarius, Korte Nieuwstraat 17. ndanks het snelle optreden van de Aalsterse brand- j eer, brandde de dancing volledig uit en liep de schade in K^e miljoenen. ser?e uitbater, Marcel De Smedt, kon op het nippert|e gered Al orden door de brandweer. Gelukkig voor Marcel vond ten zijn portefeuille met 35.000 fr. terug, wel nat maar og gaaf ten kon evenwel de andere gebouwen waaronder dan- ing Monopole vrijwaren. look en waterschade kon niet vermeden worden. RV Ik had er een heel zwaar weekend opzit ten, want wie gaat er nu in Oiljst naar bed met zulke dagen. Er zijn maar enkele dagen op het jaar, dat de echte, de serieuzemensen tegelijk buiten komen, en dat is natuurlijk mé Oiljst Karnaval. Vier dagen aan een stuk hebben we hier rondgedanst, gedronken en gezongen, met de zoon de stoet, de autoscooter, liet schietkraam, en friet kot afgelopen, en nog veel van dergelijke meer. Ge moet die kmdersnuiten maar bekijken met die dagen. Ge kunt ze niets weigeren, zelfs uw portefeuille niet. Met een kop als een raap. oren. waar kanariepietjes in fluiten, een maag die niet weet of ze nu links of rechts van de navel thuishoort, maar zonder spijt en met een gerust geweten (want ik was met een paar medewerkers naar het bal van de Generale geweest), probeer ik verle den zondagmiddag uit mijn bed te ko men Mijn bedoeling is goed: een beetje stervenin de zetel en T V. kijken. Maar als echte Aalstenaar is mijn zoon een echte en onvervalste Karnaval-freak. Begint die daar niet aan mijn oren te zeuren, met een De Voorpost in zijn hand: «Kijk nie kier hier paa, ze schroi- ven hier dat vandoag Karnaval is in Déiremonne, en volgens dinne Polydoor (Dendermonds auteur van een Karnaval- artikel over Aalst) hier zeit dat doar nog beiier is as bei ons. Zo da woar zèn? Toe, lotj ons esj go koiken of-da da zoi es." Op slag was ik klaar wakker. Een betere Karnaval dan bij ons! Daar moet ik alles van weten. Met glazen oogjes probeer ik de zin van het artikel te begrijpen. Het staat er zwart op wit BETER. Die Zwanzer, dat kon niet! Uit ongeloof, nieuwsgierigheid, en vooral om van het gezaag.van mijn jongste van af te zijn. begin ik de schminfcresten van 's nachts weg te wassen, en gaan we op stap. Mijn zoon wil zich vol overtuiging eerst nog verkleden, en zijn borst met Aalsterse medailles tooien Maar gelukkig ben ik juist op lijd, om hem tegen te houden. Mannekemanneke, hebt hij nog nooit van Dendermonde gehoord.' Ik denk niet dat ze zich daar verkleden of schminken, en die medailles laat ze maar schoon thuis. Ik heb gehoord dat ze daar nogal rap zijn om Aalstenaars een pak rammel te geven. Als we gaan. gaan we in burger, hoe onnozel we er dan ook mogen uit zien. «Hup, vlug de wagen in. want her was al 14 uur., wij langs Wieze en Lebbeke (voorbij het plak: hier verlaat men de beschaafde wereld) naar Dender monde. Ongeveer één kilometer voorbij het plakkaat: Dendermonde. vraagt de kleinen: «Pa, diene stoet es tog vandoag hein.'" En waarlijk, ik begon er ook al aan te twijfelen. Ik zie geen auto's, en te voet trekt er-ook niemand op. En ik maar verder rijden. Bijna was ik Dendermon de voorbijgereden, zonder iets speciaals te merken, tot ik eindelijk een fliczie. Ja, inderdaad, de stoet komt hier voorbij. Ik kijk eens rond. mijn zoon ook. we bekijken elkaar en in onze ogen zijn vraagtekens. Vlug de wagen op kant, en wandelen terug voorbij de flicEn ju. zie, daar verder is een samenscholing van 5 man. En wat verder staat er nog één Sommige mensen zitten rustig - knus in hun luie zetel voor het vensier. anderen met een stoeltje buiten voor de deur in-de zon. En hier zou dus een stoet binnen het halfuur moeten voorbijkomen? De kleine gelooft het niet. en ik kon het hem niet kwalijk nemen. Er is wel één gemak aan ge moet niet wringen om op de eerste rij te staan, en om te fotograferen, moest ge ook al niemand opzij zetten. Want zoveel hoop hadden we toch nog: we hebben beulen ons fototoestoel meegebracht. En plots lawaai uit de verte. Een echt saaie reklaamstoet komt op ons toe. wij wor den belegerd met karamellen Stilaan beginnen we er terug in te geloven dat hier werkelijk een stoet doorgaal. Na die reklamestoet is het dan zo ver. Een harmonie met majoretten, die er door kon. De prinselijke praalwagen, met een hoop volk erop. En ik maar zoeken, want de prins, de keizer, het prinsje en prinsesje zouden erop zitten. Misschien vind ik ze wel als ik mijn foto ontwikkel, want op dit ogenblik zie ik alleen één kluwen van hoeden en armen. Wat daar na komt, kunnen we niet meer volgen. Een fanfare zonder nummer, naam noch vaandel, ruiters, groepjes narren, zotten, één doóreengeloop. De mees ten hebben niets te maken met de fanfare waar ze tussenlopen, of met hel onderwerp van de wagen, waarop ze zitten of aanhangen. Overal hoor ik hollands spreken. Verbe ten ga ik op zoek naar een programma blaadje, om te proberen wat meer klaar heid te scheppen. Maar zelfs met die kostbare inlichtingen, kom ik geen stap verder. Overal in mijn ondergoed begint het te jeuken van de massa confetti, die ik over mijn hoofd krijg, ook mijn fotoap paraat zit er vol van, maar opnamen zitten er nog waar weinig in. want om aan zulke opnamen 30 fr per afdruk te betalen is het mij toch niet waard. Plots niets meer. Geen fanfares, geen zotten, geen groepen. Zou het al afgelopen zijn. Ik raadpleeg vlug mijn programma. Neen. de Brikaljons van Aalst zouden moeten doorkomen, en na een halfuur komen ze inderdaad. Ik ga vlug ten rade, wat er gebeurd is? Ze fluisteren me in het oor, dat ze met hun kolos van een wagen, overal blijven vastzitten op die Dender- mondse boulevaards (lees: straatjes van 3 m. breed). En die Polydoor in zijn artikel over «lanen» spreken. De geloof waardigheid van Dendermondenaars be gint bij mij en mijn zoon lelijke deuken té vertonen. En dan gaat het verder: steeds rommeliger. Ik begin me twintig jaar jonger te voelen, want dit heb ik allemaal vroeger gezien, in mijn jeugd, vroeger thuis, in onze straat, maar toen was ik nog een broekvent. Zalig (sic) die mis lukte wagentjes, een boerenkar met een boerenbruiloft. Een zwart kostuum niet een breedgerande hoed. en je bent Al Capone. Een truitje van manlief zijn voetbalploeg en je bent al een s/>ort- vrouw... Inderdaad in Aalst, vind je dit simpele niet meer. Als ie je zo wilt laten bewonderen, pakt het niet meer bij ons. Hier wet. Hier kan je er zelfs mee in de stoet paraderen en prijzen winnen. En die originaliteit en spitsvondigheid gaat verder. Ik begin zin te krijgen om een pint te drinken, en dat flauwe gedoe, de naam stoet onwaardig, maar zo te laten. Maar, kinderen zijn naïef en zoonliej blijft hopen dat het betert en wil niet wijken. Na een uurtje is d( stoet dan toch eindelijk doodgebloed en wij een herberg binnen. Goedkoop zeg, 16 fr. voor eer, pint. maar zonder kelner natuurlijk (tt weinig volk), en wij Aalstenaars misser, zeker voor 25 fr karnavalssfeer. In ons stamcafé is het gezelliger en plezanter na de hoogmis. Zelfs mijn zoon krijgt het ai lastig van verveling. We gaan naar huis, en zelfs bij het voorbijgaan van een stukje imitatiekermis, kan mijn spruit niet en thousiast meer maken. En wij maar af druipen, langs een fel verlichte straat, zonder volk. Wij terug langs de heenweg. Wanneer wij opnieuw de plaat passeren: Hier komt men in de beschaafde wereld, voel ik mij al een beetje heropleven. De druk van de laatste uren. verdwijnt hoe dichter ik bij mijn haardstede kom. Thuis neem ik nog even, ontgoocheld het pro gramma door. Geen Ros Beiaard. 7 Hollandse groepen, alle wagens die naam waardig, waren van buiten Dendermon de. Dan heeft men in Lede reeds veel meer bijgeleerd. Mijn zoon zweert bij de stoet van Lede volgend jaar. Bij het herlezen van dit artikel van die beruchte Dendermondenaar draait mijn maag! Dat ze Brusselaars «stoefers» noemen, dan zijn er anderen, die de naam van grote mond verdienen, daar ergens waar de Dender en de Schelde samenvloeit, 's Anderendaags doorzoek ik de drie groot ste nationale kranten naar kommentaar, maar van Dendermonde geen woord! Of ze weten er alles van? Ik ook nu! Maar volgend jaar, niet meer met mij. Iwein (van Aalst)

De Voorpost | 1980 | | pagina 5