Achter de schermen van de arbitrage (11) Zelfs de libero scoorde! Propagandavoetbal Excelsior de ruimte in Voetbalkalender II 1 Derde opeenvolgende nederlaag Koplopers duwen door Hoge skores Kijk od Vierde Provinciale KKSFB-voetbal 30 - 14.3.1980 - De Voorpost door Marcel Van Hauwermeiren Van hel leven dal we droomden, is het leven zelfs de weerglans nietschreef ooit een dichter. De romancier Maurice Roelants putte uit deze waarheid de inspiratie voor een onsterfelijk boek. In de arbitrage is het bijna net eendervelen stoppen zich (fantazerend) in de huid van een Loraux, een Fred Delcourt, en noem maar op. Ze slaagden in het teoretisch eksamen, lieten zich een gloednieuw arbitersplun je aanmeten en leven als een kommunikantje naar hun debuutmatchke toe. Het debuut is gewoonlijk allesbehalve schitterend: ze hadden het zich totaal anders gedroomd. Pas wanneer een beginnelingske aan zijn allereerste minuten op het terrein toe is, beseft hij hoe moeilijk het is. Maar hij slaat er zich wel door. Op voorwaarde dat hij een «ruggegraat» heeft. De weg naar de top is lang en lastig. Voor de meesten is de top nooit in zicht. Omdat te veel faktoren een rol spelen. Feit is dat zich zeer vlug een natuurlijke selektie voltrekt: er zijn jongens die met een verbazingwekkend hoog percentage door het kandidaats-eksamen komen, doch er op het terrein niets van terecht brengen. Als ze de nodige zelfkritiek opbrengen en er ofwel mee kappen, ofwel verstandig genoeg zijn om te beseffen dat ze hun ambities moeten beperken, en hun hoogtepunt niet verder reikt dan een carrière in de schaduw, is het dik in orde. Arbitrage is, na een «inrijperiode», een cocktail van verscheidene onmisbare ingrediënten: signalisatie en fluitsignalen, plaatsing en verplaatsing, de techniek van het scheidsrechteren, het gezag, houding en persoonlijkheid zowel op het terrein als in de kleedkamer en in de kontakten met klubleiders en spelers. De techniek? De ref moet een juiste kijk hebben op de voet- en lichaamsfouten, het handspel. de obstruktie, het gevaarlijk spel, het ongelegen aanvallen ...Hij moet zijn j verantwoordelijkheid durven nemen wanneer iets verdachtsgebeurt in het strafschopgebied. Hij dient ook de «geest" van het buitenspel te kennen en op dat stuk de juiste beslissing te nemen. Het onderscheid maken tussen «gewild" en «ongewild", is van zeergroot belung. Voorts dient de ref samen te werken met zijn j grensrechters. Met laatstgenoemden moeten vooraf duidelijke afspraken gemaakt. De vlaggemannen kennen de konventionele tekensze weten wal te doen staat bij een inworp, buitenspel, hoekschop en doelschop. De scheidsrechter moet zijn I assistenten vooraf vertellen hoe en wanneer ze hem bepaalde spelovertredingen zullen signaleren. Spelregel nummer zes zegt dat de taak van de vlaggedragers zich beperkt tot het signaleren van op het eerste gezicht «alledaagse voorvalletjes". j hoekschoppen, inworpen en doelschoppen. «Ze helpen de scheidsrechter bij het toezicht op het spel, in overeenstemming met de reglementen". Vaag is die j taakomschrijving alleszins. Er is zelfs nog meer: de grensrechter is een onmondig j ventje want «zijn aanwijzingen blijven onderworpen aan het beslissingsrecht van de scheidsrechter Dat allerlaatste vinden we logisch: de ref is tenslotte verantwoordelijk. Zielig kan het optreden genoemd worden van bepaalde fluitjesmannendie deze verant woordelijkheid afwentelen op hun luitenantsbij een dubieuze faze de grensrech ter gaan «raadplegen» en daarna «beslissen», is een goedkoop middeltje om zijn eigen imago te «redden» en een ander te laten opdraaien, en die zelfs de «volkswoede» op de schouders te laden. Gebeurde een fout al dan niet in de strafschopzone? Daarover uitsluitsel geven is soms geen lachertje. Persoonlijk had ik er een «truukje» voor: ik vertelde mijn assistenten voor de match dat ze, in dergelijke omstandigheden, onopvallend voor het publiek, doch duidelijk genoeg voor mezelf, met de elleboog in de richting van hel hoekvlaggetje moesten «wijzen» wanneer de overtreding «in» de gevaarlijke area was begaan. Gebeurde de fout buiten die «grote rechthoekdan ging de linkerelleboog in de richting van de middellijn. Volgens de «voorschriften» was het niet. doch een probaat middeltje om alle twijfels weg te nemen, mocht je het wel noemen. Het voorkwam een boel miserie: op die manier moest nooit mondeling overleg worden gepleegd. Ik nam zelf de verantwoordelijkheid en de vlaggeman was «gedekt»: eventuele kritiek kreeg ikzelf te slikken. Verantwoordelijkheid opnemen in het strafschopgebied? Het is een mes met twee sneden: je moet durven «nee» zeggen als een voorspeler een komediestukje opvoert, maar je moet ook durven optreden wanneer je er in «eer en gewetenvan overtuigd bent dat er een penaltyfoui is begaan. Vorige zondag stond ik naar de derby Wieze-Eendracht Meldert te kijken: een derby die geen hoge toppen scheerde en waarin de brouwers zich de evenknie toonden van de kampioenen in «Derde C». Arbiter was de Waaslander Baziel Anné: sober, efficiënt, optredend waar en wanneer het moest. Kortom, een steengoede leiding. Op een bepaald ogenblik zwiepte een Wiezenaar een geelblauwe spitsloper overeind. Eenieder was er voor honderd procent van overtuigd dat de ingreep van de verdediger fout was. Alleen kon betwisting bestaan over de plaats van het misdrijfWe stonden prima opgesteld om een juist oordeel te vellen: het was één metertje IN het strafschopge bied. De ref had het eveneens zo gezien en handelde konsekwent hij liep zonder enige aarzeling naar de «witte stip». Er brak een golf van protest los: de oranjeblauwen poogden de rechter op zijn stappen te doen terugkeren. Maar de man liet stoicijns de storm overwaaien en bleef bij zijn terechte beslissing. Zo hoort het. niet schipperen, en vooral je nadien evenmin laten intimideren. Dat de penalty gemist werd, maakte de zaak van de heer«Anné niet: hijzelf had zijn plicht gedaan en getoond dat hij een ruggegraatheeft. Anné kon naar de gemakkelijkste oplossing gegrepen hebben en zogenaamd «het voordeel van de teijfel» laten spelen Hij koos bewust de moeilijkste weg. De voetfouten? Kan de scheidsrechter het onderscheid maken tussen een foutieve en een reglementaire tackling? Als een speler de bal wegtrapt en de tegenstander nadien over een voet of een been struikelt, dan is er geen vuiltje aan de lucht. Heeft degene die tackelt de «man» en niet de bal, dan moet een bestraffend fluitsignaal weerklinken. Voetbalfanaten hebben waarschijnlijk allen de door scheidsrechter Hans aan Klub Brugge toegekende strafschop gezien. Foute ingreep van de Berchemverdedigers of een regelmatig tackle? Afgaand op de televisiebeelden was het duidelijk dat de beweging «naar de bal» toeging en dal hel «ronde ding inderdaad werd teruggespeeld naar keeper Goossens. Wat was de rol van de «tweede man» die met Courant in de clinch ging? Zelfs de beelden die uit de vertragingsmachine kwamen, maakten de teeveekijker niet wijzer. Feil is dat de Brugse speler met een spektakulaire duik tegen hel gras ging. Hansje de Krijger moest in frakties van sekonden oordelen. De tijd om rustig de faze te ontleden, kreeg ie niet. Een juiste of verkeerde beslissing, het toekennen van die penalty? We geloven veeleer dat het een randgeval was. Hier kon het voordeel van de twijfel spelen Een lichaamsfout? Niet alle kontakten zijn strafbaar: «chargeren», schouder tegen schouder, is toegestaan. Op voorwaarde dat degene die zijn tegenstander een schouderduw geeft, de bal beoogt. Die bal moet daarenboven binnen spelbereik zijn, anders bezondigt de kerel zich aan ontijdig aanvallen en moet hij worden afgefloten, met een onrechtstreekse vrijschop als gevolg. Regelmatig aanvallen» is niet zo simpel: de speler mag geen gebruik maken van elleboog, arm of hand om zijn tegenspeler uil evenwicht te brengen, anders begaat hij één van de «negen hoofdzonden» waarvoor in het reglement een rechtstreekse vrijschop (of eventueel eep strafschop) als sanktie is ingebouwd. Een échte handfout van het onvrijwillig handspel onderscheiden, behoort eveneens tot de techniek van de arbitrage: de bal vrijwillig of instink/matig met de hand of de arm spelen, is strafbaar. Een bal aangeschoten krijgen, is reglementair. Maar waar ligt de grens? De eenvoudigste manier om nooit of zelden afkeurend gemompel te horen, is alle kontakten hand-ba! of arm-bal bestraffen. Doch daarmee zit de ruiter naast het paard: er moet een onderscheid lussen vrijwilligen onvrijwillig worden gemaakt, anders gaat de «geest» van de voetbalsport de mist in. Zelfs als een speler in het bezit komt van een bal die hij ongewild tegen hand of arm heeft gekregen, mag de ref niet fluiten. Raar, maar waar Er is voorts een fundamenteel verschil tussen gevaarlijk spel en gevaarlijk aanvallen. Gevaarlijk spel is, bievoorbeeld, de voet te hoog heffen. Of te laag «koppen». Niet telkens een speler het pootjehoog in de lucht steekt, dient de zwarte man in te grijpen: hoe kun je nou in 's hemelsnaam gevaarlijk spel begaan als geen enkele tegenstander in de onmiddellijke buurt is? vervolgt) Kijk op Derde Provinciale Het lot is geworpen. Nadat Eendracht Meldert al eerder zekerheid had in Derde C, is nu ook Excelsior Sint Niklaas, koploper in Derde D, onbereikbaar voor de achtervolgers. Met nog vier matchen voor de boeg, mag groenzwart nu alles verliezen: een voor sprong van negen punten kunnen noch Meulestede, noch een opnieuw falend W Merelbeke niet meer ongedaan maken. Ook al omdat de Gentse ploegen er reeds 27 wedstrijden hebben opzitten. Meulestede speelde zondag op Excelsior zijn laatste waterkansje uit: 600 kijkgragen waren getuige van de «schok». De Klaaskes gingen er met erg veel overtui ging tegenaan, al moesten ze tot één minuut voor rusten wachten op een voltreffer van Jo Demedts om op voorsprong te komen. Eén minuut na de pauze zette diezelfde Demedts met een tweede goaltje Meulestede met de neus op de keiharde werkelijk heid. Van Roeyen maakte er 3-0 van. De kampioe- nenfuif kon beginnen. Eendracht Meldert wil het kampioenschap zonder één enkele nederlaag afronden. In Wieze keek geel- blauw nochtans op een bepaald moment tegen een 0- 1 achterstand aan, maar nog in dezelfde minuut bracht Denijs de kampioenen langszij na een verwar de scrimmage voor doel. Toen de nochtans uitsteken de doelman Matthijs zich nadien verkeek op een lobbal naar de verste hoek, stond de Meldertzege zo goed als vast. Eerder al had een zeer sekure en bijna onklopbare keeper Jan Buyle Meldert voor een tweetal doelpunten behoed. In Derde C won Burst de vierpuntenmatch te Schelle- belle. De paarsjes presteerden onnoemlijk zwak en gingen met 1-4 de boot in. Met de F.rpse dreiging in de rug, kan Schellebelle allesbehalve rustig ademen. Spelen volgend seizoen dan toch drie klubs uit de fusiegemeente Wichelen in «Vierde»? Het is niet onmogelijk. Omtrent de degradatie in Derde D is nog geen beslissing gevallen: Kruibeke pakte een kostbaar punt in De Klinge. Heusden, de andere kandidaat zakker, liet het in Stekene afweten. Opmerkelijk was de 7-0 zege van Sinaai tegen een ontstellend zwak Melle. Heusden voetbalt zondag thuis tegen Klinge. Mis schien brengen de Waaslanders een brok van de buit mee en helpen hun Kruibeekse streekgenoten die normaliter winnen tegen rode lantaarn Hoogeinde. Als die pronostiek bewaarheid wordt, ziet het er goed uit voor Jong Vlaanderen. Doch het is vooralsnog afwachten. (mvh) I Nationale Waregem - SK Beveren (15.3 om20 uur(Fontaine) SC Lokeren - Winterslag (15.3 om 20 uur) (Peeters) II Nationale SK Sint Niklaas - Eendracht Aalst Laenens). III Nationale A Menen - Eendracht Zele (Van den Wijngaert) Jong Lede - Herentals (Soenens) I Prov Evergem - Hamme (Van den Abbeele M.) Gandasparta - Kemzeke (Praet) KAV Dendermonde - Lokerse (15.3 om 20 uur) (Van Acker) SK Aalst - SK Lebbeke (Verniers) II Prov B Sint Pauwels - Moerbeke (De Winne) Robur - Nieuwerkerken (Matthijssens) Vrasene - Temse Vercauteren Sint-Gillis-Waas - Oudegem (Coppens) Baasrode - Haaltert (De Visscher) Standaard Weiteren - Buggenhout (Vermassen) III Prov. C Kerksken - Thor Meldert (De Cock) Vlierzeie - Wieze (Van Gijsel) Eendracht Meldert - Schellebelle (Staes L.) Burst - Mere (De Meyer) Wilskracht Moorse! - Voorde (Spellers) Hofstade - Erpe (Van Herreweghe) Terjoden - Eendracht Sint Gillis (Leroy). III Prov D Sint Amandsberg - Sinaai (Lippens A.) Melle - Stekene (Ryndziewics) Heusden - Klinge (Van Parijs) Kruibeken - Hoogeinde (Eeckeman) Melsele - Kallo Loeman Bazel - Excelsior (Van Nieulande) Meulestede - Waasmunster (Snoeck) W Merelbeke - Grembergen (Qkladnicoff) IV Prov B SK Overmere - Valentino's Overmere (Sadones) IV Prov G Edixvelde - Iddergem (Neelens) Heldergem - Erondegem (Teugels) Ede - Smetlede (De Buck) Westrem - Serskamp (Steels) Aaigem - Oordegem (Lodens) Erembodegem - Bambrugge (De Bosscher) IV Prov H Berlare - Boonwijk (Dobbelaere) Baardegem - Wichelen (Heiremans) Opdorp - Schoonaarde (Redant) Opstal - Lutterzele (Van Hoyweghen) Rapide Lebbeke - Gijzegem (Van Gasse) Herdersem - Appels (Bauwens) IV Prov Moerbeke - Wachtebeke (De Kimpe) Straatje Stekene - Meerdonk (Reyniers) Eksaarde - Kieldrecht Rietens Sombeke - Verrebroek (Rottiers) Haasdonk - SK Lokeren (Bracke) White Boys - Gerda (De Clippeleer) Dames Kamillekes Aalst - Veldegem (Heerwegh Greta) Prov Juniores 10 uur) SC Lokeren - Oudenaarde (Annaert) E. Aalst - Geraardsbergen (Van der Eecken) Racing Gent - Zele (Welvaert) SK Lebbeke - Beveren Dierickx Sinaai Melle 7-0 Een heel goeie wedstrijd kunnen we deze ontmoe ting bezwaarlijk noemen omdat er slechts één ploeg heeft gevoetbald. Het bij zonder vlugge doelpunt van Mark Vander Weken (2de minuut) had immers tot ge volg dat de Cercle-ploeg niet langer met 6, maar met 10 mannen verdedigden. Toch was die tactiek niet waterdicht want de Herle- vingers konden naar harte lust op doel schieten. Hoe kan men anders verklaren dat Sinaai zelfs zonder ge vaarlijke mannen als De Ruysscher en de gebroe ders Van de Wiele nog zes keer scoorde? Na Hugo Creve, in de 13de minuut (2-0); een niet alledaags doelpunt van Etienne De Plus, die vanaf zijn liberop laats ongehinderd heel de lengte van het veld afliep en keihard in de netten be sloot (3-0). Voor rust kende Dirk Joos nog eens het genoegen van een doelpunt (41'). En na rust liepen de blauwen nog verder door Van der Weken, en Creve. Schaduw: voor de komende wed den is de kwetsuur die go Creve bij een ongeil ge val opliep toen hi zevende treffer aante de. Met een schouder sure zal hij voor de rest het seizoen langs de moeten blijven. Vraa dan ook of trainer Dar nog voorspelers achte hand heeft, of zou hij de Plus een kans gunn Waasmunster - Merelbeke 1-1 Hoewel geen van beide teams nog enig belang te verdedigen heeft in de lo pende competitie, werden de schaarse aanwezigen toch beloond met een bij zonder knappe wedstrijd. Een voetbalmatch zonder één ernstige overtreding en met twee elftallen die «aan vallen» als enig motto voor ogen hadden. Het zou ook te lang duren om alle kans rijke situaties op een rijtje te zetten, maar feit was dat de bezoekers het felst van leer trokken en in Freddy de Pauw een gedroomde spelverdeler hadden. Hert was dus niet te verwonde ren dat op een van zijn voorzetten het eerste doel punt viel langs De Roeck, die keeper Herreman bijna torpeerde. Denk nu niet dat de gasten wat gas terug namen; integendeel, door de onblusbare Merelbeekse aanvalsdrift werd de thuis ploeg gevaarlijker via tegenstoten. Dc spitsen- tweeling De Boon - De Bondt trok alle aandacht, zodat aan de 41ste minuut dc H Schalkens vrij spel hal tj( aan Beirnaert een nij dc missen kans voorschq bc met het gekende gevol ki 1). Ook na rust bleef weerszijden de aanval) waarbij de Merelbekei zich nog het meest oj scheiden maar aan O keeper Herreman een! te mijnheer hadden, i om een billijke eindui voor een wedstrijd di de beste hoort die w d seizoen hebben gezienj SK Lokeren - White Boys: 2-1 De White Boys hebben te Lokeren hun derde opeen volgende nederlaag moeten inkasseren De bezoekers uit Sint-Niklaas hebben na de rust nochtans hard ge werkt om die nederlaag te ontlopen maar het doel- hout en doelman Braeck- man wisten dit te voor komen. Lokeren was anderzijds duidelijk de betere ploeg voor de rust. De blauw witte gastheren draaiden voortreffelijk en slaagden er bovendien in om hun voortreffelijk veldstel in doelpunten uit te drukken. Jef D'Haen bracht Lokeren op winst met een forse knal terwijl Millieu de lokale voorsprong nog voor de rust kon uitbouwen. De gastheren zaten meteen op rozen en tevens een sti mulans om ook na de rust zonder complexen van start te gaan. En de mogelijk heden waren ruim aanwe zig om de voorsprong ver der uit te bouwen. Zowel Jef D'Haen als Marc Van Damme kwamen alleen voor de bezoekende doel man maar door een gepaste interceptie werden nieuwe doelpunten voorkomen. De White Boys trokken nu geleidelijk een offensief op gang zodat Lokeren het steeds zwaarder te verdu ren kreeg. En toen Pannier tot 21 m milderen was het he de dam. De gastheret j den nu zwaar onderj gezet maar de blauw defensie met Everafl i Beirnaert in grote 11 wist het hoofd koel tc den. Toch hadden de raars een dozis geluk) om de voorsprong te nen veilig stellen. knalde Hoof tegen de: terwijl doelman Bi t man een grote save i opbrengen om een t stoot van Dhont onscj lijk te maken. Haasdonk maakt een goede kans om kampioen te worden in Vierde I: Gerda won, doch White Boys mag een dikke streep trekken door de laatste ambi ties. Een nieuwe nederlaag, ditmaal bij S. K. Loke ren, klapt de deur voorgoed dicht. In Vierde G duurt de nek aan nek tussen Bambrugge en Ede voort: Beide ploegen sprokkelden vooralsnog 38 punten uit 25 matchen. Bambrugge won één keer meer en staat dus op een voorlopige eerste plaats. Berlare hield zijn voorsprong op Herdersem en Boonwijk gaaf. Voor de puiten blijft Herdersem de gevaarlijkste konkurrent: als de geelhemden hun bonusmatch winnen, naderen ze tol op één puntje. Intussen werden her en der nogal merkwaardige uitslagen genoteerd: Opdorp won in Wichelen, dal de opdracht veel te nonchalant aanpakte. Ivan De Kinder scoorde voor de rode lantaarn en wil zwart vond daarna de goede opening niet meer. Boonwijk schudde Baardegem slechts moeizaam van zich af. De Dendermondse wijkploeg verkwanselde een massa kansen doch haalde het ten slotte met het oneven doelpunt. Schoonaarde stuurde Opstal met een nipte nederlaag naar huis. Ludwig Galle scoorde één keertje en dat volstond. Op Schroevers Moorsel liet Berlare zich niet verras sen: Luc Van Cauteren zette zijn ploeg met een toevalstreffer op een 0-1 voorsprong en nadien kopte Lion binnen. Een goaltje van Van Linter in de tweede time brak het laatste verweer. Rapide Lebbeke heeft zeer lang stand gehouden op het terrein van Doggen maar moest ten slotte toch inbinden met een 1-0 nederlaag. In Vierde 1 knalde Karei Van Poecke met drie doelpunten het moedige Rupelnwnde onderstebo ven. Even voor affluiten werd liet 3-1, maar de overwinning kwam niet meer in het gedrang. Van Puymbroeck scoorde voor Kieldrecht. en daar mee was Sombeke aan de nederlaag toe. Straatje Stekene werd in Wachtebeke gewoon weggespeeld: elf doelpunten inkasseren is inderdaad geen la chertje. Ninove SNS (Provost) KA V Dendermonde - Lede Burm) Prov Scholieren (10 uur) SC Lokeren - Oudenaarde (Samson) E. Aalst - Geraardsbergen (Guns) Racing Gent - Zele (Bijn) SK Lebbeke - Beveren (Van de Meerssche) Ninove - SNS (De Vos) KA V Dendermonde - Lede Naudts) Het verrassend verlid Herdersem te Brake te na gesproken, bc( de klubs uit het Vooj gebied goede tot uitst de, rezultaten. In gangsklasse A springO 5 overwinning van SM dermonde in het ooi de sprekende 3-0 zei gen Lovendegem we) Ronsele het slachtofft de Verhofstadt) Reeds na 3' skooi Cassiman, maar tot bleef de skore onge' Er waren amper speeld in de tweedi als Cassiman numi skoorde. Ronsele koi later milderen (1-2)! tijdens de volgent' skoorde C. Van Cl berghe tweemaal en voor het einde Va) Abbeele de vastlegde, was SKDl aan zijn trekken gekj Appels speelde geil Nazareth (1-1) en is definitief op weg n; behoud. St.-Anna gelijk te Luchteren ei op drie punten leider. In eerste klasse B m men bepaald zeer skores. Leider en I pioen Herdersem I SK Oostakker met I tweede gerangs Baasrode deed niet dank zij een 8-0 zege Heusden Ook FC De Dammei i de sterk uit en ond puls van De 'Mey punten won het n i cijfers tc SV Oostakk

De Voorpost | 1980 | | pagina 30