Eigentijdse expo over «het boek dat blijft li firnth pikk©flg@(f ÊIRKEERSONDERZOEK VRAAGT HEEL AT VOORBEREIDINGSWERK Eigentijdse Expo over «Het Boek dat blijft» VERNIEUWINGS DRANG WERKEN AAN STADSVIJVERS ZIJN EINDELIJK GESTART «IS HET ERNST MET ONZE STAATSHERVORMING •n 1 I I ooraleer een definitieve optie genomen wordt over herkomst, zijnde de laat- waar de agenten-tellers e verdere afwerking van de Aalsterse ring, en op ste halte voor de kontrole zich kunnen opstellen. In- litiatief van Minister Mare Galle organiseert het en/of de bestemming teressant om weten is ituur der Wegen, dat afhangt van het Ministerie (zijnde de eerste halte na ook dat alle motorvoer- an Openbare Werken, op dinsdag 29 april en maan- de kontrole) van hun reis, tuigen ag 5 mei e.k. een verkeersonderzoek. Dergelijk evenals andere nuttige erkomst- bestemmingsonderzoek werd ook ge- inlichtingen zullen ver- raagd door een aantal leefmilieuverenigingen, die kregen worden, ich verzetten tegen het doortrekken van de ring Ter inlichting vermelden oor de Osbroek. wij hier ook dat de ver richtingen zullen plaats lit het dossier, dat op 20 kruispunten met de Ring- vjnden van 7 uur 's mor- ïbruari jl. overgemaakt laan en met de Sint-An- gens tot 19 uur's avonds, yerd door Ir. Tielemans nalaan. Kontroleposten 5 an bovenvermeld mini- en 6 komen in de Kwale- terie aan het Aalsters straat tussen de ring en ORGANISATIE tadsbestuur blijkt welke de kantoren van de Gene- Dat de organisatie van Ca oorbereiding dergelijk rale Bankmaatschappij. een dergelijk onderzoek "aan te brengen ver- jr0[ ierkeersonderzoek vergt. De volgende twee posten geen peulschil is, spreekt keerstekens bij voorbaat )e enquête heeft tot doel zijn opgesteld op rijks- voor zichzelf. Aldus ko- vastgesteld. Zelfs specia le noodzakelijkheid van weg 60 tussen de auto- men wij te weten dat het Ie verdere voortzetting snlweg en het kruispunt onderzoek gebeurt door k fan de Ringlaan om Aalst «De Haring». Ook tussen het Bestuur der Wegen vvaarom men moet stop- ortij e wt( zullen gekontro- leerd worden uitgezon derd fietsen met hulpmo tor, motorfietsen, land- bouwtraktoren en specia le voertuigen zoals zie kenwagens, politiewa gens enz. Om alles zo vlot mogelijk te laten verlopen, werd alles tot in de puntjes ge regeld. Zo werd duidelijk de afstand en de aard van Ie plakaten, waarop dui delijk vermeld wordt e onderzoeken. Daarom de Haring en het kruis- van Oost-Vlaanderen, 9 tyordt niet alleen de her- punt Het Houten Hand onder de verantwoorde- ;omst - bestemming van komen twee kontrolepos- lïjkheid van een inge- WOrden Je ondervraagde auto- ten. Posten 11 en 12 wor- nieur van dit Bestuur. De nobilisten nagegaan, den opgesteld in de agenten-tellers worden sl^naar worden ook ver- Erembodegemstraat tus- trouwens gekozen uit het keerstellingen gedaan op sen de uitgang van het administratief en tech- welbepaalde wegen. park van Aalst en de fa- nisch personeel van dit 3e kontroleverrichtingen briek Du Pare, terwijl de Bestuur. ■t dofullen gebeuren op 4 laatste twee gelegen zijn De motorvoertuigen, die rijkswegen, evenals op 3 op de nieuwe brug over langs de kontroleposten lonjgemeentewegen, allen de spoorlijn te Erembo- voorbijrijden zullen tot gelegen op het grondge- degem. Het spreekt voor stilstand gebracht wor- bied van de stad Aalst. In zichzelf dat het hier den door tussenkomst :otaal zullen aldus 14 steeds om één post gaat van leden van de Rijks- ,kontroleposten uitge- per rijrichting (vb. naar wacht of van de Politie |®^(bouwd worden. Twee er- het stadscentrum en uit van Aalst. Alle voertui- van bevinden zich op de het stadscentrum). gen zullen aldus per rich- Boudewijnlaan ter hoog- De plaatselijke kontrole- ting op één rijstrook ge- te van de technische verrichtingen zullen be- kanaliseerd worden door school RITO. De twee vol- staan uit een rechtstreek- middel van verkeerske- gende worden aange- se ondervraging van de gels en flikkerlichten, om bracht op de Gentse- bestuurders van motor- aldus de centrale zone op steenweg tussen de voertuigen, waardoor de de rijweg af te bakenen pen, en wat men moet doen, zullen aangebracht Ook aan de onderzoekers zelf is gedacht, vermits deze over een keet, een bestelwagen, een bouw plaatswagen of indien nodig een aanpalende woning zullen moeten kunnen beschikken. Het Ministerie van Openbare Werken stippelde zelfs üit dat de agent-tellers in het bezit zullen moeten zijn van schrijfgerief «waar onder een zacht potlood dit in geval van regen». Aan elke post komt een postdverste, die moet in staan voor de goede gang van zaken en die op het einde van de dag een verslag zal moeten minutieus gebeuren, en opmaken. volgens welbepaalde Hierbij worden de onder- vooraf opgestelde regels, vonden moeilijkheden Ook de motivering van genoteerd, alsook het de bestuurders (werk- aantal ingevulde kontro- aankopen- toerisme, lekaarten. Om te zien enz.) wordt vermeld, hoeveel personeelsleden Door de zorgen van de men op de bewuste da- verkeerstechnische gen zal inzetten wordt dienst zullen op alle ge rond half april reeds een kontroleerde wegen au- manuele verkeerstelling tomatische verkeerstel- op alle telposten georga- Iers opgesteld worden, niseerd. Op de spitsuren Hierdoor zullen de ver- (van 7 tot 8.30 u. en van keersschommelingen op 16 u. tot 18 u.) worden korte termijn kunnen be- dan per richting en per paald worden. De schom- kwartier het licht en het melingen op lange ter- zwaar verkeer geteld, mijn worden vastgesteld Wat de agenten en rijks- door deverkeerstellers wachter betreft werd nu die permanent op de al vastgesteld dat er 2 per voornaamste hoofdwe- kontrolepost moeten gen van het land ge- aanwezig zijn. Voor elke plaatst zijn. kontrole op een gemeen- Het spreekt voor zichzelf tepost zal 1 rijkswachter dat de resultaten van een of politieagent volstaan, dergelijk intensief onder zoek, van groot belang KONTROLEKAARTEN zullen zijn voor de verde- Voor elk der twee dagen re uitbouw van de af- werden kontrolekaarten werking van het groot- in een andere kleur ge- Aalsterse wegennet, in drukt, zodat men geen zonderheid de Ringlaan. datum moet vermelden. Om dergelijke reden is Naast het nummer der het uiterst belangrijk dat kontrolepost, wordt het de automobilisten zo uur der kontrole vermeld, goed mogelijk aan het alsook het voertuigtype, onderzoek meewerken, dat onderzocht werd. en zo eerlijk mogelijk op Voor de personenwa- de hen gestelde vragen gens worden ook het antwoorden. Samen met aantal personen in de de verantwoordelijken wagen geteld. Voor som- van het Ministerie van mige posten komt hierbij Qpenbare Werken, ho- nog de laatste halte en de pen wij dat dit inderdaad eerstvolgende halte ver- ook zal gebeuren, meld. Dit werk zal zeer VEHE Onder de stemmige, eenvoudige pre Onder de stemmige, eenvoudige protestantse kerk tot enkele uitschieters of o^te Aalst in de Dr. Goffaertstraat In het keurig blikvangers want door- oc^Kultureel Centrum waar na de zondagdienst de dringen tot het essentlö- Hkerkgangers een kopje koffie slurpen leidt ons nu Ie is in dit kort bestek Jdominee Drs F. Blokland geassisteerd door een niet realiseerbaar. ^rjjleraar protestantse godsdienst in Nlnoofse scholen 1. Eerst werd het woord stëdrond in de zeer suggestieve tentoonstelling die wil verhalend, daarna schrij- iVerjtegemoet komen aan de overal groeiende belang- vend doorgegeven, eerst mistelling voor de bijbel, niet alleen verleden jaar in 't Hebreeuws en 100 uitgeroepen ter gelegenheid van de nieuwe jaar na Kristus in 't Willebrorduitgave tot «boek van de maand» maar roe* veel verder reikend tot «het boek dat blijft». 1480 was er een ver- van bijbelgenootschap- Denderleeuw («Mater nieuwde belangstelling pen, er zijn er momen- Dei») kwamen reeds op voorde bijbel. teel 64, is een bijbel bezoek en gehoopt wordt Erasmus publiceerde in verspreiden opgesteld in door de Dominee dat ook teiifAan de buitenkant van de >ep««Opstandingskerk» een affiche, die getuigt van oecumene en plura lisme, over het thema prt«Verandering, Vernieu-' Grieks 2. Van geen enkel van de bijbelboeken bezitten we het oorspronkelijke. Wel zijn van een aantal bij belboeken zeer oude af schriften gevonden. U kan er een Jesajarol zien, en de codex van Cairo, 1507 het Nieuw Testa- verstaanbare taal en aan ment in het Grieks en een betaalbare prijs. Luther van de bijbel in 8. De bijbel is universeel, het Duits in 1522. De Er zijn 939 bijbelboeken reformatie zorgde ervoor in verschillende talen, dat de bijbel in alle Euro- nieuwe testamenten in overen en waar we het spijkerschrift en de hiërogliefen kunnen be kijken. Een aantal voor werpen als te Sichem gevonden oliekruikjes, wing», motto waaronder een hand korenmolentje Aleppo en Leningrad Deken De Vos in de e.d.m. voeren ons eeu- Ook de Vulgata, protestantse kerk predik- wen terug. Vondsten ge- te en dominee Blokland daan door Bedoeïnen in ^zulks deed in de St. grotten bij de Rode Zee Martlnuskerk. werpen een nieuw licht De (b)aardige dominee over de vroegere opvat- Introduceert ons in de tingen. verrassend eigentijds In een tiental panelen opgevatte tentoonstel- wordt de bijbel dan Mling, dokumenteert ons zowat historisch in zijn en laat ons dan vrij maar verschillende facetten H wat rondneuzen. belicht. Een informatie- ün Eerst wil men ons situe- brochure uitgegeven ren in de periode van de door het Nederlands Bij- 1 bijbel, wil men teruggrlj- belgenootschap brengt Middeleeuwen voor alle schriftstudiën gebruikt. 3. Voor het volk, arm en analfabeet, bestond een bijbel In beeld. Af schrijven van de bijbel was monnikenwerk, let terlijk en figuurlijk. De bijbel kostte dan ook heel wat en was alleen koopbaar door welge- stelden. 4. Grote verandering kwam daarin met de pese talen werd omge zet. 5. De Staten-vertaling kwam er in 1637 door de Synode van Dordrecht. Deze bijbel wordt nog steeds gebruikt. Wel werd de spelling regel matig aangepast en ver dwenen af en toe verou derde woorden. 6. In deze tijd waarin levende taal verandert en nieuwe vondsten de ken nis doen toenemen wordt het nieuw testa ment in dagelijkse, ver staanbare opgangstaai omgezet. 7. Blijvende opdracht 453 talen en bijbels zelf in 268 talen 9. Wel is men er zich van bewust dat miljoenen mensen pas nu aan leren lezen toe zijn. Dat «de bijbel het boek is dat blijft» is niet alleen de konstatatie van een feit maar voor het bijbel veel Aalsterse onderwijs instellingen interesse er voor opbrengen. Op woensdagnamiddag kwamen alvast een aan tal katholieke gods dienstleraars poolshoog te nemen. Misschien komen ze dan ook met hun leerlingen? Deze tentoonstelling die verleden dinsdag ge opend werd kan U bekij ken elke dag van 9 tot 12.30 u. en van 14 tot 17.30 u. Van vrijdag tot genootschap tevens een en met maandag ook van voortdurende opdracht. 19 tot 22 u. Centraal in de zaal een «tabernakel» zoals men het meenam bvb in de woestijn met het altaar voor de offers en water vaten. Een treffende re- konstruktle. Een paar scholen uit Voor verdere informatie: Ds F. Blokland, G'beg- sestraat 228 te Aalst. Tel. (053)21.73.34 LH' i pen naar en graven in het U daarbij alle nodige drukkunst. De bijbels verleden waarin schrlj- komméntaar. Wij willen werden veelvoudiger en ndë ven gelijk stond met ons dan ook beperken goedkoper en omstreeks n De Aalsterse bankinstellingen smukken hun interieur op. Na de Kredietbank en de Bank Brussel-Lambert is het de beurt aan de Generale Bankmaatschappij om haar gebouwen aan de Nieuwstraat te moderniseren Voor het verkeer wordt het nu wel smalletjes, maar gelukkig is dit van korte duur. Ook aan de Hopmarkt zijn er grote werken aan de gang. Een deel van de gebouwen van de Generale worden gesloopt. Terug is vertrouwd stadsbeeld dat verdwijnt, maar ja de vooruitgang. (Per) Deze week werd eindelijk begonnen met de reeds zo 1 juni eerstkomende, ter- lang aangekondigde werken aan de Aalsterse stads- wijl in afwachting de vis vijvers. Amper een week voorheen hadden de vis- sers zullen terecht kun- sers nochtans hun ongenoegen laten blijken over nen in de Spiegelvijver. het lang uitblijven van de nodige maatregelen. Tijdens de aktie gaf de Toogvissers onder lei- jensvijver met eigen per- Een jaar voorheen hadden de Aalsterse hengelmaat- heer Willy Van Impe, ding van ex-schepen Gil- soneel tot een diepte van HEILABA hejje der al op geletj hè? Z'hemmen links en rechts al plakken gezetj woor dat er op stoot da ze vanaf de mondjag de Sintjannabrigge goon slooiten! Allemol goed en wel, der komt op ons oeik sleit, worom zol der tèn gie sleit kommen op 'n brigge woor dat er alle daogen zu gralèk veil trafik oever komt? En as da noeideg es, moet da vanoyges gerepa- reird werren newoor. Moster der malheiren gebeiren, wajjer zollen der oeik iet op wei ten. Mor hemme ze dor tèn oeik op gepeisd waffer nen annekesnest dat da go werren, sertoe naa dat de brigge on de Zwérten Hoek oeik ribbede- bie es? Ge moetj mor ne kier 's meires tissen acht ieren en halverneigen probeiren te tellen hoeveil dat er oever de brigge komt, van de linkeroever nor de rechteroever en omgekierd. En aal da geroy en aal da volk zal naa allemol oever die ien brigge moeten die ze dor mor oeverlést oeik nog agaa moeten opknappen hemmen. En door zen der alle doagen al zuveil opstoppingen! Jonges da goot dor 't ien en 't ander werren zee. En ge 'n hedj gin ander keis of ge moetj over die brigge van de rinkloon oever den Denjer en hoe veir moeje tèn ni arrond hè? En da krooispoentj dat dor tissen die brigge en 't séntrom leit, ik spreik oever de Zeshoek door 'n kom het oeik op gin opstop- pinksken nimmer oon. Jaandè, naa gommen eh wa beleven.En 'k hem hoeire vertellen dat da spel azoei mier as twie mondj go dieren... 't zal schoein werren. Van den andere kant zèn der nog attoyd stroten woor dat er mier pitten zèn as iet anders, woor da ze ne kier vér de zoeivelsjte kier kommen opbreiken hemmen en agaa roefroef toegesmeiten of nog attoyd oeverbleifselen van de kooi wintjer va verleide joor. En dedie moeten toch oeik nog opgevildj geroaken. Mor ja koeken kost geldj en 'k weit dat er ni al te veil nimmer oever 'n schitj! Te kontrore, en 't geldj es kostelèk hein. Ge moetj mor ne kier gon vroagen hoeveil intrest dagge naa moetj betolen as g'iet wildj gon henen. Domei zeilen de mensjen die iveranst 'n hooize- ken waan baan, of iet on heer hoois lote veranderen al mier as iene kier beginnen te peizen veir da z' heer lienink gon oonvroa- gen... En gelèk as ze zeggen: as den baa goot, goot alles... meigde zeggen as den baa nie 'n goot, 'n goot er niet... of toch ghiel woyneg! Voesj van de rest bleive ze nog attoyd eiven- noyg in ons zakken zitten en naa hem ek dor van de weik nog in de gazetten gezing da den ellentrik en de gaas oeik nog 'n betjen gon opsloon. Da van de mazout en den naft zem- men na al gewoein... En toch bollen der nog attoyd otto's meh ghiel hoeipen. Go mor de zondag ne kier nog de voebaal zing, 't 'n stékt dor op gin honderd ottos... En lotj 't zonneke nog iensj 'n betje mier beginnen te schoynen, ge zetj ze verom 't soterdaos ne kier zing nor 't zjieken bollen... Alia, ge 'n verstotj er a nim mer ooit. Wie dat er oeik nog attoyd naf genoeg hem men da zen die stikskes krapul geer iveranst van de kanten van Brissel die va langsom voejer kommen meh heer motosiklétten ver ambras kommen te maoken, kafeis en ottos kapot te kloppen en der tèn vandeir spieten teigen dat de zjandarremen meh 'n half irken retaar opkommen. 'k Weit ni hoe hein, mor door zol toch ne kier iet moeten op gevonnen werren hein, ver die galjaars ne kier goed op heer plosj te zetten, ba zu veir da ze den noste kier iensj twie kieren peizen veir dat ze nog ne kier de biest kommen ooithangen. Al was 't mor meh heer masjiemen oon te sloon en heer ne kier ienegte weiken goed doeng te travakken... want dad 'n zen ze ghielzeikes ni gewoein. Anders zolle z'alhcht 'n tieterken slimmer werren... Allei, gelèk as dor verleide zondag in ons Voer... 't Zat er geer weiral ne kier goe teigen hein. Da sloon en da schippen ert da stiene smoyten en da kapotkloppen van hooizen en ottos, ik 'n keir dad oeik allemol ni goed. Zuwel van den ienen as van den andere kant. Want dad es eh spelleken on 't werren woor da ze gien hannen nimmer 'n zeilen kennen on steiken. En wie zal der in likken hè vér dennen toestand op te kleren? 't Zen alle mol donkere wolken jong en der es gien opklerink in 't zicht zee. As dad azoei bleif voesj goon riskeire men da ze binnen 't kért, in sommegste streiken, de mensjen teigenhaven en heer verom ne kier «Schildj of Vrindj» (of was 't «'s Gilden-Vrindj»?) doeng zeggen? En 'k peis, as de Vlaomingen meh aal heer geloyk en meh heer mierderhèd oyndelek ne kier nimmer 'n zeilen toegeiven, dat er nog meer as ien regeringsken zol kennen over vallen! Da 't agaa zomer es zee, dammen ne kier kennen oever iet anders klappen... DOLF schappijen op initiatief van het stedelijk vrijetijdsko- voorzitter van het stede- bert Bourlon waren op de mitee hun krachten samengebundeld om vrijwillig lijk vrijetijdskomitee een vergadering aanwezig, en onbezoldigd duizenden kilo's vis van de Ballonvij- historiek van de plannen Zij vroegen aan het vers naar de Spiegelvijver in het stadspark over te en de werkzaamheden. stadsbestuur om de hevelen. Dit was in feite de voorbereidende faze Ook de Erembodegemse Erembodegemse Gerst voor de aangekondigde reinigingswerken. één meter uit te graven, zodat ook zij daar hun geliefkoosde sport zou den kunnen beoefenen. VEHE De administratieve mo len maalt echter heel traag, en het geduld van de vissers begon stilaan op te geraken. Zij beslo ten dan ook een protest- aktie te houden. Dit ge beurde door het aanbren mitee betekent de reali satie van de werken een belangrijke revaluatie van het stadspark, en het komt tegemoet aan heel wat verlangens en wen- Qnder deze sprekende titel organizeert de Aalsterse sen van heel veel bewo- vVillemsfondsafdeling onder voorzitterschap van ners van de stad. Het ko- jyjark Qe jQde op woensdag 26 maart een debat gen van de eerste twee mitee blijft zijn steun toe- avond in «de Borse van Amsterdam», Grote Markt, oeverpalen. In een motie gericht aan het schepenkollege werd met genoegen vastge steld dat met de be- schoeiings- en ruimings- werken aan de vijvers van het stadspark begon nen werd. Tevens werd aangedrongen dat deze werken van nabij zouden zeggen aan het schepen- ^a|st kollege in haar streven |n|eicJers hierbij zijn prof. Van Impe, docent van de tot het saneren en revali- Merkwaardige gebou wen, ons door onze voor ouders nagelaten, soms in een stijl die niet steeds begrepen wordt, zijn al leszins een verrijking en VUB en prof. Verhulst, docent aan de RUG en tevens een stevige band met het gebouw in Groot-Aalst, merkwaardig wegens zijn architektonische, zijn his- verleden. Alleszins een nieuwe wind in de afdeling. Als eerste blad een merk waardige bijdrage over: deren van het hele stads- nationaal voorzitter van het Willemsfonds. Begin te Park 19.30 u. Schepen voor Vrijetijds besteding Eddy Mon- Willemsfondsleden heb- sieur, die aanwezig was ben gratis toegang. Niet- op de aktie, bekende dat leden zullen worden ver- ook hij de vertraging een zocht deze manifestatie spijtige bedoening vond. te steunen. msiori gevolgd worden door het Volgens hem was dit ech- Aan zijn leden biedt de den de leden in de gele- schrj:vjnq van het huidiq stadsbestuur en dat zij ter te wijten aan financi- Aalsterse afdeling graag genheid gesteld een map Qebouw en nadere ver- binnen de gestelde ter- ële moeilijkheden. Vol- maandelijks een blad aan te leggen van het rijk ^|arj 'vgn een aanta| mijn zouden worden uit- gens hem zouden de aan, gewijd aan een ge- Aalsters gebouwenpatri- woor(jen en begrippen, gevoerd. Volgens het ko- werken beëindigd zijn op klasseerd of beschermd monium. J^BOjWE VAN2oAM. de historiek als de be waarde. Zodoende wor-

De Voorpost | 1980 | | pagina 3