Tindemans bijna ontvoerd OF ZULLEN WE EEN BOOMPJE NU EENS SAMEN PLANTEN?! WERKGROEP BOMEN PARK PLANTEN EN BLOEMEN HOUDEN VAN MENSEN: HAAL ZE IN JE STRAAT! levefn en kleurrijk re sultaat uit de bloemen- bakjes te halen. Maar niet alleen het plaatsen van deze bakjes zal gestimu leerd worden. Het aksent zal gelegd worden op een voor ons nog relatief nieuw begrip: het straat- geveltuintje. Straatge ve Itu I nt jes Per definitie is zo'n tuintje een door een partikulier beplant gedeelte van het voetpad, langs de huizen kant, eventueel na het uit breken van de verharding van het voetpad. Boven de Moerdijk is het systeem reeds lang ingeburgerd. Daar kan je bijvoorbeeld ganse straten vinden waar je onder de bruidssluier 'n klimplant met kleine witte bloemetjes door kan rij den. Zo iets is hier momen teel nog wel ondenkbaar. Het is anderzijds ook niet de bedoeling van de initia tiefnemers om direkt met grootse beplantingen voor de dag te komen. De be doeling is wel zo veel mo gelijk van deze tuintjes, hoe klein ze ook opgevat worden, te doen realiseren. Voor je tuintje kan je na tuurlijk uitsluitend klimplan ten aanwenden, maar be ter ware nog daarnaast een lager blijvende beplan ting te voorzien. Geschikte klimplanten zijn o.a. klim op, reukerwt, kamperfoelie, bruidsluier, blauwe regen en wilde wingerd. Voor de vaste en lager blijvende beplanting zijn lavendel, mahonia, vuurdoom, herts- hooi, maagdepalm en dag lelie, naast nog een ruim assortiment aan gelijk soortige planten wel het meest geschikt. Hoe ga je nu praktisch te werk? Aangezien de aan leg van zo'n tuintje op de openbare weg gebeurt, moet je wel rekening hou den met sommige regels. Het voetpad moet na de aanleg nog een vrije door gang van minstens 1 meter behouden, en het tuintje mag maximaal 50cm breed zijn. Moet je een betegeling uitbreken dan mag je deze aanwenden als afboording van het tuintje om een eventuele verzakking van het voetpad te voorkomen. De afboording mag echter slechts 2 cm boven de voetpadverharding uitste ken. Dat je dient in te staan voor het onderhoud van het tuintje zodanig dat het geen hinder of gevaar op levert voor de voetganger is vanzelfsprekend. Je moet er in ieder geval over waken dat een vrije door gang van minstens 1 meter en dit op om het even wel ke hoogte gewaarborgd ACTIE «GROENE STRATEN» Programma Vrijdag 21 maart 20 uur feestzaal Stadhuis diamontage rond het thema «Groene Straten» gepresenteerd door P. Van Bossuyt, stafmedewerker secretariaat Vere niging voor Openbaar Groen v.z.w. Vrijdag 28 maart 17 uur - 20 uur infostand op Grote Markt (brochures ter beschikking, demonstratiemate riaal, praktische uitleg) Zaterdag 29 maart 8 uur - 12 uur infostand op Grote Markt Zondag 30 maart voormiddag bloemenmarkt op de Grote Markt speciaal voor de verkoop van vaste planten. Vrijdag 11 april 17 uur - 21 uur infostand op Lentecontact, Keizershallen. Zaterdag 12 april, zondag 13 april en maandag 14 april 14 uur - 21 uur infostand op Lentecontact, Keizershallen Vrijdag 18 april 17 uur - 21 uur infostand op Lentecontact, Keizershallen. Zaterdag 19 april, zondag 20 april en maandag 21 april 14 uur - 21 uur infostand op Lentecontact, Keizershallen. Vrijdag 9 mei 17 uur - 21 uur infostand op Grote Markt Zaterdag 10 mei 8 uur - 21 uur infostand op Grote Markt. Zondag 11 mei Bloemenmarkt op de Grote Markt speciaal voor de eenjarige planten. en zo zou het kunnen zijn. blijft. En spijtig genoeg kunnen we er nu ook weer niet onderuit: de administratie wil ook haar woordje mee praten. Maar heb echter geen angst dat het een ingewikkelde rompslomp wordt, of laat het woord «vergunning» je zeker niet afschrikken. Inderdaad, moet je eerst een dergelij ke toelating aanvragen vooraleer je tot de aanleg van je tuintje kan over gaan, maar het zal bij een loutere en eenvoudige formaliteit gehouden wor den. De vergunningsaan vragen zullen op grote schaal verspreid worden via de winkels, op de info- stands en op de speciaal ingerichte bloemenmarkt. Je kan ze ook verkrijgen op de Dienst Leefmilieu, Ka- pellestraat 8, 3* verdieping. Hier wordt eveneens een duidelijke brochure klaar gestoomd die in detail alle aspekten van de aktie «GROENE STRATEN» zal behandelen. Om je in de gelegenheid te stellen het geschikte plantenmateriaal te leren kennen en je dege lijk te informeren worden verschillende aktiviteiten gepland. Eerst en voorai is er voor de liefhebbers, rond dit thema een dia montage op 21 maart e.k. te 20 uur in de Feestzaal van het stadhuis. Ze zal er voorgesteld worden door P. Van Bossuyt, stafmede werker van het sekretariaat Vereniging voor Openbaar Groen. De volgende vrij dag, 28 maart is er op de Grote Markt een info-stand open van 17 uur tot 20 uur. Hier krijg je de beschikking over de brochure, demon stratiemateriaal en zoveel uitleg als je maar wenst. Dit wordt nog eens overge daan op zaterdagvoormid dag 29 maart van 8 uur tot 12 uur. De volgende zon dagvoormiddag is er een speciale bloemenmarkt op de Grote Markt waar vooral de verkoop van vaste plan ten zal doorgaan. De bloe menmarkt voor de éénjari ge planten heeft plaats op zondag 11 mei. (moeder- kesdag) Dezelfde voormid dag zal er tevens een vrachtwagen vol teelaarde ter beschikking gesteld worden van het publiek, wiens op deze markt aan gekocht plantenmateriaal, desgewenst en gratis door de mensen van de grond dienst in hun eigen bakken of tuintjes zal geplant wor den. Vanaf 11 april tot en met zaterdag 10 mei wordt de info-stand beurtelings in de Keizershallen waar het Lentecontact loopt of op de Grote Markt open gehouden. Dus aan voor lichting of informatie geen gebrek. Maak er dan ook gebruik van! En de Stad zelf zal het voorbeeld ge ven: de stadsgebouwen zullen eerst aan de beurt komen voor de aanleg van geveltuintjes. Tweede aktie Maar het zal niet bij bloembakken en gevel tuintjes blijven. Simul taan loopt er een tweede aktie waarbij aan alle jeugdverenigingen van Groot-Aalst, de mogelijk heid geboden wordt in hun eigen omgeving zelf wat groter materiaal zoals bomen of heesters aan te planten. Ze kun nen zelf hun voorstellen formuleren op welke ter reinen ze wensen te plan ten en hoe ze hun plan wensen uit te voeren. Ze kunnen daarenboven ook beroep doen op de ken nis en ervaring van de stedelijke Groendienst. Het plantenmateriaal zal hen op de bewuste dag gratis door deze diensten ter beschikking gesteld worden. Van de betrok ken jeugdverenigingen wordt wel verwacht en nogal logisch trouwens, dat ze over het door hen geplante materiaal zou den waken. Dat ze zullen trachten zoveel mogelijk schade te voorkomen of minstens aan de Groen dienst te signaleren. Deze gezamenlijke plantakties zullen kunnen doorgaan op elke zaterdag van maart en april, mits tijdi ge melding van plaats, datum en gewenst mate riaal. Vooraf en als back- grond informatie worden alle verenigingen of indi viduele deelnemers ver wacht op de diavoorstel ling van 21 maart. Tot slot wensen de initiatief nemers een oproep te formuleren aan alle bloe misten en kwekers die aan de speciale bloemen markten wensen deel te nemen: aan alle vereni gingen en/of enkelingen die eveneens aan de plantaktie willen deelne men en aan allen die wensen een geveltuintje aan te leggen, zo spoedig mogelijk kontakt op te nemen met de Dienst Leefmilieu, Kapellestraat 8, 3' verdieping te 9300 Aalst. Telefonisch te be reiken op het nr. 77.11.11 toestel 267. Je vraagt er Een typisch voorbeeld van ons huidig straatbeeld: weliswaar netjes maar saai en sterk tu; naar Mevr. Magda De zjj was het die het ganse maar laat het niet bij Wolf die je op al je vra- projekt uitdokterde en zal 9en blijven: neem gen een duidelijk ant- koördineren. Vraag ge- aktief deel! Veel woord verzekert. Immers rust zoveel als je wil. Na de aperitief is er nog het onvermijdelijke partijtje «pettank». Pas dan kan men aan de se rieuze werkzaamheden gaan denken. En of er denkwerk meegemoeid is of liever was! De jon gens en meisjes van het Oo-Wee vonden het een lumineus idee hun gee steskind namelijk de rij Tiliakes hun bijnamen zijn allen Latijns en voor onze tongval weinig ge schikt pal boven de waterleiding en de oude gasleiding van 1910 aan te planten. Op deze ma nier, en we trachten hun gedachtengang stap voor stap te volgen, is de markt voorzien én van gas, en van water. Inder daad hebben ze het nu bij het rechte eind. Op één hoek van deze markt hoef je slechts een kraantje in een boom te draaien en je hebt stromend water. Heel ekonomisch. De werklieden van de stad hoeven op die manier niet meer hun weg te zoeken in de katakomben van ons eeuwenoud Bel fort. Ze hebben voortaan hun eigen kraantje ter be schikking aan de eerste boom op de grote plaats. Verder werd er een voor heen ondenkbare arbei dersplaats uit de grond gestampt. Wat men toch allemaal niet doet om één stemmetje. De nieu we vakature is deze en god weet hoe ze dat nu gaan omschrijven van gaslantaarnaansteker. In één (1) woord en mis schien ook in één wedde. De diensten zijn namelijk van oordeel, het voor beeld van hun Iraanse voorgangers indachtig, dat gas een onontbeerlijk wapen is in hun strijd om een zekere genoegdoe ning. De Voer is in Aalst reeds sinds lange tijd naar andere en meer in tieme vertrekken verwe zen! Dus vanaf overmor gen morgen is het in elk geval nog veel te vroeg om bij de betrok ken dienst enige agitatie van welke aard dan ook waar te nemen zullen er door de stadswerklie- den gaslantaarns aan de nieuw aangeplante lin den opgehangen wor den. Deze lantaarns pu ren hun voorraad gas uit het wortelgestel van de' linde uit een onverzadig de grond aan allerhande soorten gas. Ook aard gas. Natuurlijk dienen de lampen op tijd en stond (sic) door een aangestel de gedoofd en/of terug aangestoken te worden. Wie wordt sinds 18 of 19- honderd de nieuwe twin- tigeeuwse gaslantaar naansteker? Is hier ook een eksamen voorzien? En zo kunnen we nog et telijke pagina's verder bomen. Maar is het toch niet al te kras dat daar waar onze diensten over alle soorten mogelijk heden beschikken om een soortgelijke opgave met eigen regie uit te voeren, beroep moeten doen op extra-provincia len? Het ganse gedoe wijst eens te meer op een degelijke en extra bena drukte samengewerkte- tegenwerking, als je be grijpt wat ik bedoel! Groot-Aalst wordt nu dertien boompjes rijker, maar hoeveel wordt het er op andere plaatsen ar mer? ledereen meent kompetent te zijn op zijn eigen terrein en gaat dan uiteraard moeilijk enige kritiek verdragen op zijn prestaties, of hoe men zijn eindprodukten ook betitelen mag. Nochtans beschikt de stad over een paar diensten die waar het Groen en bomen aan belangt werkelijk hun zaakje kennen. We kun nen ons slechts de vraag stellen welk leven de nieuwe aanplant bescho ren is, en hoe lang die 600.000 fr. het op de markt gaan uithouden. Want een linde is niet alleen zeer gevoelig voor bodemverdichting en strooizouten hij is ook zeer gevoelig t.o.v. van gas. Bodemverdichting? Dat is wanneer de grond goed aangestampt wordt. Op de markt zijn het slechts bier- en ande re leveranciers die zich zo dicht mogelijk bij de boompjes zullen parke ren om hun zeer op prijs te stellen goederen te lossen maar intussen de grond goed en stevig zul len plat- en dichtrijden. Is hier iets voorzien? Strooi zouten? Op onze markt wordt het bij de eerste sneeuw en ijzel een Olympische schaats- en ijsgedoe met als eerste prijs een gebroken bot of been, het zij dan men gaat er deze keer niet strooien. Maar de gulle strooihand van onze ei gen diensten kennende is het zaakje nogal twijfe lachtig. En dan gas, want een linde kan moeilijk op gas leven, ook niet op de L.P.G. uit onze jongste kavalkade. Normaliter moeten er verluchtings buizen gestoken worden om eventuele gaslekken af te voeren uit het wor telgestel. Uitweiden over de techniek ervan zou ons veel te verleiden, maar zijn deze ook hier voorzien? Hoe men het ook bekijkt, het zaakje lijkt nogal stuntelig te zijn aangepakt, hoewel men er reeds maanden over «boomt»! Dan was er geen teelaarde genoeggrjl dan greep de Poclain iintl de buis van de waterleLjj ding en een nieuwe gas bel vond men er wel nii alleen de heel sterke pi netrante geur. We wei sen onze linden natuurli een eeuwelingenfeet toe, vraag is alleen: w< ke schepen zou ze dan de bloemetjes zettei Zoals hun overlevi onder deze omstandighi den, ook al een utopiscl droom! Ie Het gaat in feite om de echte liefhebbers, die toch met kennis van za ken kunnen spreken. Deze werkgroep speelde het klaar om in het stads park elke boom te mer ken, en na de fusie kwam de goede samenwerking tot stand met het stads bestuur waaronder sche pen voor Leefmilieu De Maght, die op de huldi ging aanwezig was, en haar medewerkers, met in het bijzonder de heer Wilfried Van Bellingen. Nadien zorgde men voor het in kaart brengen van het park en de Osbroek, waar men tot een unieke inventarisatie kwam. De heer Van Volsem wees hierbij ook nogmaals op het gevaar van de slui ting van de Aalsterse ring, die «inderdaad de wurggreep rond Aalst zou betekenen.» De diletant-journalisten huldigden volgens hem dan ook graag de dilet tantbotanici, ornitologen, enz, omwille van het be langeloze inzet voor de gemeenschap. Om de persprijs een tast baar karakter en blijven de waarde te geven, wer den de aanwezigen, waaronder ook gemeen teraadslid Chris Lievens- Borms uitgenodigd om in het stadspark een boom te planten. Deze boom, die een olm was, werd volgens de kwekers ge vaccineerd en gesterili seerd tegen de beruchte «olmenziekte». In zijn wederwoord dank te de heer Louis Fobert, namens de werkgroep Bomen-Park-Osbroek de persmensen voor de hul de die men hen gebracht had. Ook hij stak niet onder stoelen of banken dat de man achter de schermen en de spilfi guur van de groep de heer Luc Kiekens was, die meteen ook in de hulde betrokken werd. Meteen werd onder een jscl luw grijze hemel overgegaa[s r tot de officiële inplantin" van de nieuwe olm. Ha91 aantal personen dat cnre spade hanteerde hebbepbr wij niet opgeteld, maérbt wij vermoeden dat zowfst elk aanwezig lid van c$k werkgroep naast Schfn pen voor Leefmilieu Clin* Maght en raadslid Chr?r c Borms zijn bijdrage levetn de in het vullen van t^ler vooraf gestoken put. [gel VErtnn e b' Er was heel wat belangstelling voor de voordracht van Tindemans, maar niemand wist wat er zich achter de schermen afspeelde. (PER) In het Aalsterse Melkhuisje werd de heer Kieckens, steunpilaar, van de Werkgroep Bomen Park, door de Aalsterse verstandhouding van persmedewerkers beloond voor zijn totale inzet i.v.m. de bescherming va ons leefmilieu (Per) Zij meenden de gaan met zijn Benediktiji kristelijke vakbond voor se kruistocht en Bits e driehonderd miljoen lichter Douxfils krijgen de tijd oi te maken. Dom waren ze naar deze stichtende to< dus niet, want ze wisten spraken te luisteren, aan wie ze het geld moes- Het onderzoek gaat verd( ten vragen, hoewel het in want men meent dat c dit geval nog niet zeker was meer mensen bij de zaa of de Leo wel wat zilverlin- betrokken zijn. De tw gen aan de Wilfried of om- spraak van Tindemans wi gekeerd wou besteden, immers voor een bcperl Maar met zulke kleine ru- publiek en dus meent me zies konden de gansters dat beide kerels moeten g< geen rekening houden. tipt zijn door iemand die d Kortom, eind goed al goed. handel en wandel vt Tindemans kan verder politici goed kent.

De Voorpost | 1980 | | pagina 4