aol/fcg» ÏÏtmn» :ent aksentverschuiving IIENSTVERLENING IN ACV EN CM «DE KADEES» MET SCHOT IN ROOS! OMLEIDING SCHEEF GEGROEID? WEG ERMEE! DEMDERMON MOO Bit L Wellicht wordt de Topdag 1980 van 10 mei ver schoven naar 25 mei. Dit is de wens van de meeste handelaars. Inderdaad, 10 mei is net de dag voor moederdag en kommuniefeest. Om als handelaar de twee zaken degelijk te kunnen organiseren is dit zeer moeilijk. De twee feestelijkheden zijn reeds een topdag op zichzelf. Daarom is het wenselijk dat de topdag van Aalst verlegd wordt. Het voorontwerp van de koliektoren werd tij dens een raadszitting (28.03.79) goedgekeurd. Met de goedkeuring van de minister werd thans overgegaan tot het opmaken van het definitief ontwerp. De werken worden geraamd op 45.073.895 fr. en zullen door de staat worden betoelaagd voor 100 De verlaten spoorwegbedding op het grondgebied van Aalst, Hofstade en Gijzegem werd door de NMBS destijds overgelaten. Volgens het program ma van deze koalitie werd langs deze gronden een fietspad voorzien. De uitgaven worden op 7.352.908 fr. geraamd. Hopelijk komt het fietspad (dat toelaagbaar is) er snel, want vooral de school gaande jeugd zal minder gevaarlijke wegen kunnen nemen. De ingeslagen funderingspalen van het nieuw zwembad werden afgekeurd. Raadslid Etienne Bogaert vraagt zich af welke vertraging dit zal meebrengen? Tijdens de jongste raadzitting had fraktieleider Ghis Willems ook een reeks vragen. Hij vroeg o.m. om uitleg i.v.m. met de H. Geestkapel. Inderdaad, deze kapel staat er mistroostig bij. Hoorde je maandagavond ook de alarmsirene? De uit Brussel vertrekkende ..^tionale alarmlijn was defekt. De RTT moest een ploeg inzetten om de op de telfoonkabels-Ontstane panne te herstellen. De Voorpost - 14.3.1980 - 5 de tweede kursusdag van de Mini-sociale school irganiseerd door het ACW over de sociale dienst- lening binnen de Christelijke Mutualiteiten en het |emeen Christelijk Vakverbond bleek duidelijk de ientverschuiving in de dienstverlening, die op dit .•pnblik in deze instellingen aan de gang is. ||j*! de diskussie, die op elke inleiding volgt, bleek delijk dat de meeste kursisten het met dergelijke W"* uwe optie eens zijn. Illpraf hadden de inlei- de inning van de bijdra- js, Rob Libbrecht, ad- gen maar ook voor de |kt-sekretaris van de uitbetaling van de ver- J en Michel Ronsijn, strekte zorgen. pfd van de vormings- Door een steeds groeien- jnst van het ACV de de automatisering (com- -.-jiale dienstverlening puters) vervalt echter stil- ■*Hnen de beide instellin- aan de klassieke taken h verduidelijkt. Wat de van deze bodes. Hier zal ,er'4tualiteit betreft werd dus tilaan aan een andere lus gewezen op het taak, dienen gedacht te i vrtstaan van deze instel- worden. °<b, die groeide uit het Door de automatisering cesje initiatief. Naderhand zal dus ook in de toe- Mrd de ziekte- en invali- komst meer de nadruk Isverzekering wettelijk dienen gelegd te worden plicht gemaakt, wat op de kollektieve dienst- uurlijk heel wat gevol- verlening in plaats van de individuele. De heer Michel Ronsijn schetste op zijn beurt het laan groeide dan bin- ontstaan en de struktuur de mutualiteiten een van het ACV-vakverbond. rschuiving in hun so- Dar waar vroeger meer lie rol. Zij dienden niet de ndruk gelegd werd op met zich bracht, jdermeer op het admi- jtratief tflak. ien meer in te staan de praktische uit- !°eSjering van de regle- "nten inzake ziekte- en raliditeit zoals uitbeta- van doktersattesten, ziektevergoedingen, P$ar werden ook meer meer in de socio-kul- p 'jele sektor aktief. Hier- F®Ü1 wordt niet alleen ge it aan de vorming de leden, maar ook de uitbouw van een ,.itai belangrijke neven 9"fyviteiten zoals de wer- de solidariteit tussen de arbeiders onderling, komt nu de verzekering tegen gebeurlijke werk loosheid meer op het voorplan. Het ACV is in feite een verzameling van aparte centrales en be roepsbonden. Thans zijn er 17 verschillende be roepscentrales in deze vakbond, en dit per nij verheid of per groep van aanverwante nijver heden. Het spreekt voor zichzelf sc"ng voor gepensioneer- dat de taken van een vak- de dienst Maat- bond op dit ogenblik iappelijk Werk, de Uit- veelomvattend zijn. Deze indienst voor materiaal gaan van het doen toe passen van de sociale wetgeving, over het sti muleren, steunen en koordineren van de syn- dikale aktie en het afslui ten van kollektieve ar beidsovereenkomsten tot het uitroepen en leiden van stakingen. In feite zorgt het ACV al dus voor de verdediging van de beroepsbelangen van de aangesloten le den, zowel kollektief als individueel. Het ACV-Aalst is een ge westelijk interprofessio neel vakverbond dat zo wat de weergave is van wat het ACV op het natio nale vlak betekent. Thans zijn er aldus 32 geweste lijke vakverbonden,, waarvan 6 in Oost-Vlaan- deren zelf. Deze zorgen voor een de gelijke plaatselijke wer- deze dienstverlening If evolueerde men al- Is van de zuivere uit- ring van wettelijke ichikkingen tot het op- luwen van zekere rela- met de leden en tus- de leden onderling, l-jiat typisch de CM-Aalst .reft, deelde de heer sbetbrecht mede dat dit nalrbond bestaat uit 7 ge- Dwfcsten, die zich elk speci- 1 c^k met de toepassing ich^n de RlZIV-reglemen- ing bezighouden, le- ^hr^r gewest bezit dan nog in aantal plaatselijke lo llen, waar de leden op elmatige tijdstippen innen beroep doen op bedienden van de mu- jaliteit. Anderzijds irdt ook beroep ge- ian op de bodes, die let alleen instaan voor king, waar diensten geor ganiseerd worden voor alle leden zoals perma nente inlichtingsdienst, werkloosheidsuitkerin gen, inning van bijdragen enz. Ook heel wat syndi- kale diensten voor de le den zelf worden georga niseerd zals syndikale vorming, rechtkundige dienst, betaling van de werkloosheidsvergoe ding, enz. In feite kan men het aldus stellen dat het ACV in grote mate berust op de solidariteit tussen de ar beiders onderling. Debat In het debat dat volgde op deze uiteenzettingen, en dat uitstekend geleid werd door de heer Hilaire Lievens, begon de dis kussie over de rol en de manier van de sociale dienstverlening binnen beide instellingen pas voorgoed. Een eerste opmerking van één der kursisten gold aldus het feit dat heel wat lokalen niet ge schikt zijn om er mensen in te ontvangen.'Admini stratief loopt alles wel vlot, maar menselijk loopt er iets mank. Deze opmerking werd door de heer Ronsijn be vestigd, met dien ver stande dat er in de vak bond nog steeds niet kan overgegaan worden tot een zekere automatise ring, wat de dienstverle ning enigszins zou ten goede komen. Nu gebeu ren de uitbetalingen in het arrondissement nog van hand tot hand, terwijl dit in andere gewesten reeds per cheque of door overschrijving gebeurt. Volgens de spreker lag de oorzaak bij het ABVV, die tot dergelijke uitbeta ling nog niet wenst over te gaan. Onmidde'llijk kwam het debat dan op het pro bleem van het gebruik van de" komputer. Derge lijk werkinstrument is goed voorzover hij goed gebruikt wordt. Een auto matisering houdt natuur lijk ook in dat het perso neel een andere opdracht dient te krijgen. Bij de C.M. blijkt de recyclage van het personeel trou wens reeds aan gang te zijn. De automatisering is daar trouwens reeds in ver gevorderd stadium. De heer Libbrecht meen de trouwens dat het ge bruik van ordinators niet tot gevolg mag hebben dat er personeel afvloeit. Wel moet men van het invoeren ervan gebruik maken om fundamenteel na te denken over het systeem in zijn globali- teit. Anderzijds evolueert de mutualiteit teveel tot een bureaukratische in stelling. Bodes Meteen was het geprek beland bij de taak en de werking van de plaatselij ke bodes. «Waarom van de bodes geen sociale agenten maken?» werd in dit verband gevraagd. Dan zouden zij natuurlijk wel moeten bereid zijn om op onregelmatige da gen en uren te werken (vb. avond- en weekend uren). De bodes, die nu slechts om de drie maand meer aan huis langs komen, ervaren im mers dat zij dikwijls voor gesloten deuren staan. Anderzijds ervaart men- dat de hulpbehoevenden veel beter de weg leren kennen naar de dienst verlenende instellingen. In dit verband werd het voorbeeld aangehaald van de maatschappelijke assistenten, die hun werkuren in de burelen zullen dienen uit te brei den, gezien het groot aantal kliënten dat bij hen komt. Een slotsom was wel dat de diensten be reikbaar dienden te zijn voor de mensen. Informatie De inleiders waren het er over eens dat de mensen vroeger beter op de hoogte waren van hun rechten en plichten dan nu. Dikwijls valt men nu uit de lucht, wanneer men ziek is of werkloos wordt. Om de jeugd enigszins te helpen richt het ACV op dit ogenblik in een aantal scholen in formatielessen in voor schoolverlaters. Ander zijds beschikt men over heel wat informatie ma teriaal, maar dit wordt niet altijd gelezen. Om de werknemers beter te in formeren werd gesugge reerd dat de werkgever eventueel kan helpen om zijn arbeider of bediende in te lichten. Dit gebeurt reeds in een aantal kleine bedrijven, vooral grote. Maar het probleem blijft het groot aantal kleine bedrijven dat in ons ar rondissement werkzaam is. Veel werkgevers blijken trouwens nog niet in staat om bepaalde formulieren degelijk in te vullen. Hoe langer men naar school gaat, hoe minder men van de so ciale wetgevng afweet» zo werd er in dit verband gezegd. Anderzijds kwam vanuit de groep dan weer de opmerking dat de wetge ving op zichzelf zeer inge wikkeld is, en een enorm groot aantal formulieren vraagt. Het moet dan ook niet zo zijn dat men wenst dat iedereen alles weet, maar wel dat men op de hoog te dient te zijn van het aanbod der diensten. Een degelijke verwijzing is soms beter dan een rechtstreekse onmiddel lijke hulp. De administratieve krach ten dienen in dit verband beter opgeleid te wor den, in plaats van steeds maar nieuwe informatie- brochuren te drukken. Wat specifiek het ACV ge bouw te Aalst betreft (Groen Kruis) kwam de suggestie dat men voor een goede onthaal- en verwijzingsfunktie zou moeten zorgen bij de in gang. Vele mensen we ten immers gewoon niet bij wie zij moeten zijn, en waar. Verandering Wat de verandering be treft, die ingevolge de au tomatisering op dit ogen blik aan de gang is, werd nog vermeld dat het de bedoeling is om meer energie te steken in de kansarmen. Aldus zal men een degelijker dienstverlening bereiken dan nu het geval is. Hier gaat het alleszins om een bewuste keuze. Een aantal diensten, die reeds ingeburgerd waren (zoals de maandelijkse bezoe ken van de bodes) wor den afgeschaft ten voor dele van andere, meer specifieke taken. De twee systemenen in stand blij ven houden gaat immers niet, o.a. om financiële- redenen. >.De automatisering geeft wel de mogelijkheid per soneelsleden vrij te ma ken voor de mensen, die hulp meer nodig hebben. Blijkbaar wordt hieraan binnen de CM en het ACV op dit ogenblik duchtig gewerkt. VEHE Met haar vierde Wandeltodht lukte W.S.V. «De Kadees» van Aalst verleden zondag een voltreffer. Waren er in 1978 reeds een duizendtal deelnemers, dan liep dit aantal door het ongunstig weer verleden jaar terug Jot een slordige 900. Dit jaar met een vriendelijk morgenzonnetje moch ten de organisatoren met aan het hoofd Willy Lange- let, Mare De Wolf en Jan Van Impe niet minder dan 1190 deelnemers op de Leo De Bethunelaan in de «Koszen-Klub» verwelkomen, waaronder uiteraard Kadee nr. 1 Gustaaf Van Londersele uit Herdersem, het boegbeeld van deze dinamishe wandelklub. Op een omloop vanuit met 50 wandelaars. Aalst over Nieuwerker- 3. «'tHoeksken» uit ken, Erpe-Mere, Lede, Hamme met 44. Hofstade, Mespelare en Gijzegem kon men, naar keuze, 5, 10, 20 of 40 km afleggen. De prijs voor de verstko- stadsplakket. menden ging naar deel nemers uit Rijsel en ver der naar Noren, Denen en Amerikanen, evenwel in België verblijvend. Speciale trofeeën voor groepen,met minimaal 15 deelnemers werden uitgereikt aan: 1. WSV Wetteren met liefst 111 deelnemers wat hen de beker van Minis ter Mare Galle opleverde. 2. RWK Waasmunster 4. Kwik uit Bornem met 44 5. Jaraki uit Puurs: 40 WSV Aalter: 39 en 7. 't Veloken Ternat: 36 8. Seraing 36 met de beker Mare Galle voor de talrijkste groep uit Wal lonië. 9. Ibis Puurs: 36. 10. Lustige wandelaars uit Merchtem: 34. Bij de Aalsterse klubs werd WSV De Coen met 25 personen laureaat wat hen de stadstrofee ople verde. Verder werden brevetten uitgereikt en medailles. Ook de luxe-medaille, de derde in de reeks, met kerk en wapenschild van Hofstade. Bij deze tocht die in aan merking komt voor de Wisselbeker V.W.L. wer den slechts een vijftiental mensen met zere voeten verzorgd. Het ging im mers steeds op zeer goed begaanbare wegen. Bijzonder simpatiek de karnavalklanken die in de Klub bij het binnenko men der wandelaars die hen nieuwe moed ver schaften samen met de aanwezigheid van voor zitter van het Feestkomi- tee Frans Wauters met Petrus De Gols en, niet te vergeten, karnavalprins Polle Keipernoagel. Kan het volgend jaar voor de lustrumwandel tocht, nog beter? LH Sommige von deze prachtige taxussen die tot 300 jaar oud kunnen worden werden vorige week onverbiddelijk geveld. Ze staan achter het kerkhof van Meldert en betekenen zogezegd een gevaar voor enkele grafstenen Vorige donderdag begon men met het omhakken, zonder toelating van de Stedelijke Groendienst En eens te meer werden de milieubeschermers voor voldongen feiten geplaatst.. EREMBODtqtM BBUSltL Tijdens de periode van 17 maart tot rond eind mei zal de St -Annabrug gesloten blijven. De voetgangersbrug blijft in dienst voor de voetgangerse de fietsers. Alle ander verkeer dient zoveel mogelijk de Ringlaan te gebruiken. Maar ook de Zeebergbrug is open. (maar daar zijn nu reeds tijdense spitsuren soms kilometer-lange opstoppingen!) De wegomlegging is aangeduid op hogerstaand plan. Zo kun je het Stadscentrum bereiken en verlaten wort^'allesbehalve een lachertje om je in Aalst met een wagen te verplaatsen. Een goede raad indien mogelijk kom te voet of per fiets... je d bespaart energie, het is goed voor de gezondheid, nog beter voor de schaarse parkeergelegenheden en... vopral goed voor hen die niet graaien balf uurtje in de wagen zitten om enkele meters te rijden!

De Voorpost | 1980 | | pagina 5