VAN WELVAART NAAR WELZIJN MIDDENSTAND BLOEMETJES BUITEN PAPIERSLAG TE BAMBRUGGE Mark Galle krijgt bronzen houtsnip <pfcs LENTE BRENGT ZACHTE ENERGIE IN AALST L lijk van waardering voor Zaterdag 1 maart startte de nieuwe zogenaamde «Mini-sociale school» van het ACW met een uiteen zetting van senator Mevrouw D'Hondt-Van Open- denbosch over de begrippen welvaart en welzijn. Meteen werd de start gegeven aan een 5 zaterdagen durende vormingskursus, die ditmaal gehouden wordt onder het motto: «Op zoek naar een meer menselijke samenleving». In haar inleiding wees de provinciale CVP-senator uit Kerksken op de inhoud van de begrippen welvaart en welzijn. Welvaart is het bereiken van een zeker niveau van materiële welstand, terwijl welzijn eer der verwijst naar een reeks immateriële noden. Volgens haar zijn beide begrippen tegengesteld aan elkaar maar beinvloeden zij wel de één de ander. Iedere mens heeft aldus een minimum van welstand nodig om gelukkig te zijn. De behoeften dienen an derzijds binnen het bereikbare gehouden te worden. Dit is vandaag niet gemakkelijk omdat de norm voor welvaart steeds verhoogd wordt. Er worden immers steeds nieuwe materiële behoef ten geschapen, vb. via de reklame. Historisch groeide de welvaartbele ving via wereldoorlog I, en de twintiger jaren, waarna een zware krisis volgde, naar de tweede wereldoorlog en de pe riode erna die geken merkt werd door goede tijden en een ekonomisch wonder. Bij de welvaartsbeleving wenst men een aantal doelstellingen te berei ken. Aldus is er vooreerst de ekonomische zeker heid die bereikt wordt bij een volledige tewerkstel ling. Anderzijds ontstond de sociale zekerheid via de wetgeving op de Rijks- maatschappelijke Zeker heid. Zo is er de verzeke ring tegen werkloosheid, tegen ziekte- en invalidi teit, de kinderbijslag, de pensioenverzekering en de verlofregeling. Een hogere welvaart werd ook bereikt door de koppeling van de lonen aan de index én door de kollektieve arbeidsover eenkomsten. Een grotere gelijkheid tracht men anderzijds te bereiken door een dege lijk huisvestingsbeleid én door het scheppen van gelijke kansen voor ieder een in het onderwijs. Dit laatste gebeurt door het toekennen van studie beurzen en toelagen én door het toekennen van een leeftijdsbijslag bij het kindergeld. Anderzijds ontstonden een aantal gevolgen, waarvan men nooit de bedoeling had ze te kre- ëren. De technologische vooruitgang leidde aldus naar ekologische ram pen, die de mens blijk baar niet meer kan be heersen'. Ten tweede was er het ontstaan van een moder ne armoede. Door de ekonomische rentabiliteit kwam er een herverde- De heer Von Dorpel dankte alle medewerkers voor de geslaagde organisatie van het Bal van de Midden stand. (Per) De man aan het hoofd van deze tafel zorgde voor een prachtige versiering van de F.F.R.-feestzaal. (Per) Ook al was er zaterdagavond buiten een hele dikke mist, het feest van de Middenstand ging zeker in de mist niet op. Er werd zelfs gedanst tot in de hele vroege uurtjes. Op de foto het bestuur van de Middenstand samen met volksvertegenwoordiger Jan Caudron. (Per) ling tot stand, waarvan een aantal mensen ech ter niet volledig konden genieten (zoals gehandi- kapten). Volgens een rapport van 1977 veronderstelt een menswaardig bestaan immers voor een al leenstaande bejaar 9.700 fr. per maand voor een alleenstaande 12.300 fr. per maand voor een bejaard echt paar - 13.000 fr. per maand voor een echtpaar be staande uit I bejaarde en I aktieve - 16.500 fr. per maand voor een aktjef echtpaar zonder kinderen - 19.600 fr. per maand voor een aktief echtpaar met 1 kind - 25.000 fr. per maand voor een aktief echtpaar met 2 kinderen - 27.000 fr. per maand voor een aktief echtpaar met 3 kinderen - 30.000 fr. per maand voor een aktief echtpaar met 4 kinderen - 33.000 fr. per maand Ook in het arbeidsproces zijn een aantal proble men gerezen. Door de ver doorgedreven me chanisatie werd de mens immers een deel van de machine. Er kwam wel arbeidsduurverminder ing, maar de produktie moet toch op peil blijven. Dit heeft tot gevolg dat vele arbeiders onderhe vig zijn aan stresssitua ties, aan ziekte of het overdadig gebruik van poeiers en tranquilizers. Mevr. D'Hondt was aldus van mening dat alléén de medikamentenindustrie hierbij wel vaarde. Het stelsel van de RMZ van haar kant gaat eraan fail liet. In dit verband werd tenslotte ook gewezen op de zogenaamde witte boord mentaliteit. Vreemdelingen worden naar hier gebracht om het vuile werk te doen dat wij niet meer verrichten. In dit hoofdstuk werd ver volgens gesproken over de rechtsonzekerheid, die bij de mensen heerst. Dit heeft tot gevolg dat er een enorme drempel vrees heerst van de men sen tengevolge van de groeiende en ingewikkel de administratie en de in gewikkelde wetgeving. De sociale wetgeving ontspoorde echter met de jaren. Dokters en apo thekers vb. hadden er een grenzeloze inkomen bron aan terwijl de eigen lijke hulpverlening er door teniet gedaan werd. Tenslotte werd er door de senator op gewezen dat de gewone burger met dit alles niet kon vol gen. Het werd voor hem immers veel te technisch. Enerzijds kwam er aldus een passiviteit van de be volking tot stand, terwijl anderzijds het algemeen ongenoegen over de gang van zaken zich uitte in kontestatievewegin- gen (vb. staking van 1968 in Frankrijk), het feminis me, waarbij de vrouwen zich onwel voelden in een gemeenschap, die geregeerd werd door mannen. Er kwam ook een verniewingsbewe- ging tot stand in de kerk en in het onderwijs. Aldus ontstond traag maar zeker een uitbouw van de welzijnssektor. Al naargelang de behoeften werden aldus een aantal welzijnsvoorzieningen gekreeërd in ons land. Deze situeerden zich op verschillende vakken. Vooreerst waren er de fi nanciële tegemoetkomin gen als daar zijn, het so- cio-vitaal levensmini mum, de tegemoetko mingen aan mindervali- den, de gezinsvergoedin gen enz. De niet financiële wel- zijnsstrukturen bevinden zich op het ogenblik vooral op het vlak van de begeleidingsvoorzienin gen. Ook hier werd door Mevr. D'Hondt een onderverdeling gemaakt. Zo zijn er vooreerst de medische voorzieningen, onder te verdelen in ver zorgende zoals revalida tiecentra, speciale klinie ken, thuisverzorging, en preventieve zoals het me disch schooltoezicht en het N.W.K. Tot de juridische sektor behoren de jeugdrecht- banken en jeugdbescher- mingskomitees en de wetswinkels en konsu- mentenverenigingen. De laatste sektor is deze van de psycho-sorjj; voorzieningen. Hier f|rjPp men de diensten >t0g i maatschappelijk wearied B.G.J.G., de Psycho-jlank disch-sociale centra,lanta medisch pedagogi$en 1 instituten, de A.A. gP™| peringen, de groepi04 gen voor begeleit,e|jj drugverbruikers en meze begeleiding van oinatk huwde moeders. rupst Tot slot van haar uitl>alf 1 zetting wees M|®n' D'Hondt er wel op|33^ tussen al deze inst£ar gen een tekort aanEje menwerking en kofcoor natie is. koor wijk si Dat het jwich' Beveel DE V00RP0S aan bijuwvriende zij zullen er U dankbaar voor zi Voor de dagelijkse krantenbedeling over de hele wereld moet een woud, zo uitgestrekt als de stad New-York, worden geveld. Redenen te over dus om krenterig met papier om te springen: ofwel worden alleen leeswaardige kranten, tijdschriften en rekla- mefolders op de markt gegooid, met eleminatie van leesvoer op stationsromanniveau. Ofwel doorploeg je ieder velletje, hoe kitscherig ook, tot de laatste letter, uit eerbied voor het ervoor vermoorde natuur schoon. Ofwel wordt er tot grootscheepse recyklage overgegaan en dit verdient de voorkeur. De K.S.A. - V.K.S.J. Bam- brugge heeft de ernst van de papierschaarste be grepen en, via een ver spreid informatiefolder tje (uit kringlooppapier), de Bambrugse bevolking opgeroepen om vanaf nu elke vierkante centimeter papier op te stapelen en vervolgens, tussen 30 april en 4 mei te depone ren in een kontainer die aan de pastorij ter be schikking zal staan. Over igens wordt er ook afge haald ten huize. De verza melde papiermassa zal dan herbruikt worden. In het rondbedeelde folder tje wordt erop gewezen dat papierrecylage om milieuvriendelijke en ekonomische redenen beslist verantwoord is. (zie ook vorige edities van «De Voorpost»). Bijgaand tabelletje spreekt boekdelen: het schetst een vergelijking, qua grondstof- en ener gieverbruik, tussen 1000 kg normaal wit geprodu ceerd papier en 1000 kg gerecyleerd papier. Tenslotte ligt de aan koopprijs van kringloop papier in de kleinhandel minstens 50 goedko per dan normaal papier. Moeder natuur geeft je plezier. Red haar en spaar daar om papier! Vrijdag jongstleden kreeg de Aalsterse minister Mark Galle, die maar niet uit de aktualiteit verdwijnt, uit handen van de heer Arnhem, voorzitter van het Coördinatiekomitee ter Bescherming van de Vogels een bronzen houtsnip ten geschenke. De overhandi ging van dit beeld was in feite het orgelpunt van een steunaktie in gans Vlaanderen aan de minister die door de jacht op de houtsnip te verbieden een historische beslissing nam voor de vogelbescher ming. In feite ging het hier om een voorbeeld voor alle Westeuropese landen. De houtsnip, die nooit overduidelijk. Zoals Mark schadelijk voor de land- Galle het ooit op een bouw was, was immers BSP-perskonferentie te het meest begeerde Aalst verklaarde heeft hij jachtslachtoffer. Voor het alleszins' nooit verwacht eerst kregen aldus na- dat hij een dergelijke rug- tuurbehoud en vogelbe- gesteun zou krijgen van scherming prioriteit op de natuurliefhebbers. De- het jachtgenoegen. ze stuurden hem in de Ondanks de zeer zware voorbije maanden im- druk die op hem werd mers zowat 60.000 kaar- uitgeoefend, heeft minis- ten, waarop de houtsnip ter Galle echter niet toe- afgebeeld was, naast gegeven. honderden brieven en fe- Dat hij geen spijt zal heb- licitaties van de Europese ben van zijn beslissing is beschermingsvereni- iog flere Joor feit fflep< minj jinn gingen. Zoals de heer Arnhe zijn toespraak zo dui< zei zal de houtsnip vele tienduizenden Vlaanderen «als sym blijven gelden vooi overwinning van di tuurbescherming op tuuraantasting». Ooi j^1 nister Galle's adviiom' de heer De Paepe, \Leg5 in het huldebetoon vergeten. Tot slot werd benarjmoc dat Vlaanderen, dat sterk versnipperd overbevolkt gewest een pioniersfunktie vervullen heeft, wi natuurbehoud een waardige plaats krijg een strengere jachtn fleet mentering met bes< ^at ming van alle trekvo één der prioriteiten te zijn. vlieg dezt Vroi bloe bos. grot gee harr In. Nieuw - wit Kringlooppapier Volledig gebleekt niet-gebleekt Hout 3-6 m3 niets Water 200-500 m3 1-2 m3 Energie 700-800 Kw 200-300 Kw STREEKNIEUWS Erembodegem UITSLAG TOMBOLA BAKHARINGFEEST Rijksschool Leuvestraat 5784 5267 6259 5109 6729 6918 1635 0796 7911 3430 3409 7553 2874 2077 5722 1626 3035 7372 4397 4225 1772 5109 0802 7765 6351 4326 1535 3922 1949 1085 5261 5633 1654 2304 0588 4411 6594 3174 3796 0721 7642 1121 6389 4304 5500 4195 0894 5630 5497 Reserve: 4879 6085 Reserveloten geldig van 3 tot 15 april. Prijzen af te halen in de Rijksbasisschool, Leuvestraat 37 tijdens de schooluren tot 2 april. iinister Galle ontving een houtsnip als inspanningen. Van donderdag 20 maart tot en met 1 april zal aan de Sint-Annabrug een opmerkelijke tentoonstel lingsboot het anker uitslaan. Geen Spaanse stoomboot, wel een Nederlands schip dat met veel informatie wil aantonen dat het met Energie ook Anders kan. Dat kerncentrales geen noodzakelijk kwaad zijn en dat zonne-energie echt niet zo futuristisch Is. Een gedroomde gelegenheid voor wie met eigen ogen wil zien waar wetenschappers en mllieuvrlenden de mond van vol hebben. hier zeer duidelijk in. Intussen zet men de verbruikers aan tot zui nigheid op verwarming, verlichting e.d. Gisteren 13 maart Is op de B.R.T.- televisie bv. een energie- tekenfilmkampagne van de Koning Boudewijn- stichting gestart. Is hiermee dus de zaak beklonken? Anders kan - anders moet Neen, zeggen vele groe pen van mensen. De verbruikersorganisatie Het «probleem» Die boot doet denken aan de voorlichtingsbus die jaren geleden, bij de vervanging van stads- naar aardgas, onze ste den (ook Aalst) aandeed. Het gaat in beidé geval len om het propageren van energiemiddelen. Vandaag stelt het ener gievraagstuk zich even wel veel scherper dan in die zestiger jaren. Kiezen tussen olie, elektriciteit, gas, steenkool..., wordt een belangrijke kwestie waar vele becijferingen komen bij kijken. Onze post-industriöle samen leving heeft die energie nochtans hard nodig. De huidige trend is, het aandeel van aardolie en -gas (dat erg duur ge worden is, én niet onuit puttelijk is) te vermin deren. In de plaats daar van kiezen Westerse re geringen en energiebe drijven voor kernenergie en steenkool. De begro ting van Ekonomische Zaken, die in Belgiö momenteel op de parle mentaire tafel voorligt, is Test-Aankoop veroor deelde vorige week de producenten van huis- houdapparaten die bij het verbruik zowel als bij het fabrikageproces nog erg veel energie (nutte loos) verslinden. Ook dat naar andere middelen Vanaf 20 maart is deze Andfere-Energieboot te bezichtigen aan de Aalsterse Sint- Annabrug. Op het dek ziet men verschillende types zonnekollektoren en windmolens. Benedendeks is een ekspositieruimte. In de boordwinkel kan men praktische adviezen en dokumentatie bekomen. dan kernenergie moet gezocht worden om elek triciteit te produceren. Neen, zeggen de voor standers van zachte, zeg maar «alternatieve» ener gie. Ze stellen vast dat de afhankelijkheid van het buitenland niet ver mindert, als men van olie op uranium overscha kelt. Dat de energiepro- duktie steeds meer ge beurt in grootschalige produktieeenheden in handen van bepaalde ekonomische belangen groepen. Dat kernener gie ofwel niet veilig en gevaarlijk is, ofwel nood zakelijk een grote politle- en rijkswachtmacht in het leven roept. Het kan anders, zeggen die groene en rode profe ten, en ze roepen op voor «een maatschappij met een getemd energiever bruik, waar zuinig met energie wordt omge sprongen en waar maksi maal wordt gebruik ge maakt van gedecentra liseerde eindeloze stro mingsenergie». (citaat uit folder «Energie An ders») Varende tentoonstelling Iedere dag tussen 10 u. 's morgens tot 5 u. 's middags ('s zondags vanaf 11 u. 's morgens) kan elke geïnteresseerde zelf komen vaststellen hoe anders het wel kan. In Nederland bezochten in 1978 ruim 34.000 mensen dit binnenvaart schip, dat als tentoon stellingsruimte is inge richt. In 1979 kwam, op initiatief van de Volks hogeschool Elcker-lk, dit schip voor het eerst naar Vlaanderen. Op 60 dagen werden zo'n 15.000 m sen ontvangen. Dit I trekt men op toernee i een vernieuwde en nj uitgebreide tentoons ling. Aandacht gaat uit r]^ de energieproblemen mogelijke besparinj mogelijkheden tot ri clage en uiteraard aan alle mogelijke natieve energiebron zoals zonne-ener wind-energie methaangaswinning Schoolgaande jeugd wel als volwasser) veel- of weinlg-wetiader worden verwacht. Laa" dere inlichtingen kurjemè bekomen worden ijeien Fabrieksken, Burfogei straat 20, dat voor Ajrool de koördinatle op P ve nens

De Voorpost | 1980 | | pagina 6