Achter de schermen van de arbitrage (14) De ANDERE matcb- iX 28 - 4.4.1980 - De Voorpost Paul De Moor speurde vergeefs naar Eddy Merckx en ging dan maar een cognac slurpen in Hamme Het is alsof de mieren in mijn vingers zitten vandaag, en op de koop toe laten ze hun afkeer voor de toetsen van het schrijfmachineklavier meer dan zomaar blijken. Dat gevoel gaat zich steeds meer en meer uiten over het hele lichaam. Ik weet wel hoe het komt hoor. Beneden in de garage staat een flitsend rood karretje op zijn lichtvoetige chauffeur te wachten. Jammer genoeg heeft deze laatste nog geen geldig rijbewijs zodat hij zich tevreden moet stellen met een paar ritjes in de garage zelf. De auto's van mijn geburen staan weliswaar een klein beetje in de weg, maar op een blutsje min of meer wordt er nu toch niet meer gekeken, nietwaar? De situatie is iets gevaarlijker voor mensen die om een of andere reden hun vehikel nodig hebben. In de lift slaan ze een laatste (of het allerlaatstekruisteken, sluiten even de ogen terwijl een diepe zucht uit hun tenen opwelt, en vervolgens spurten de roekeloze waaghalzen naar hun vierwielig-bezit, achterna gereden door ondergeschikte die naar het rempedaal zit te zoeken. Marcel stelde voor om in Overmere Donk wat te gaan oefenen. Ik ging natuurlijk binnen de kortst mogelijke tijd akkoord. Als hij voor de auto-scooter stopte, begon hij plots op zijn voetbalbillen te klappen van het lachen. Ik heb in geen tien sekonden een woord uitgesproken, groen van razernij zag ik. Ik heb die uitlating toen maar op haar juiste waarde getaxeerd (wetende van wie ze kwamen ik nam opnieuw een vriendelijker houding aan. Mijn zoetgevooisde wraak komt nog wel, misschien wel iets vroeger dan het slachtoffer vermoedt. 'Ik heb al een on-betrouwbaar fotograaf in dienst genomen die naar het schijnt reeds enkele bezwarende kiekjes van de ongelukkige heeft kunnen bij elkaar knippen. Getrukeerd of niet, dat speelt helemaal geen rol. Het hangt er trouwens van af welke lens men gebruikt om de waarheid op te tekenen. Enfin, ik zit hier achter mijn geêlektrokuteerde typmachine en niet achter het stuur van mijn rooie lotus-super-de-luxe- met-versnellingen. Straks ben ik de vlugste gozer die op het aardbolletje kilometers vreet. Ik heb er al aan gedacht er een soort schrijftoestel te laten inbouwen of een privé-sekretaresse af te huren, want de baas weet van geen ophouden als hij met werk begint te gooien. Momentje, er zijn altijd mensen die me niet geloven. Daarom geef ik een kort overzicht van het weekend-werk. Zaterdag voormiddag volgden we een wedstrijd tussen twee kerels die binnen een bepaalde tijd zoveel mogelijk kilo's aardappelen van een winkel naar een wagen moesten zeulen. In de namiddag werden de lorejassen, eh laureaten van de Ronde van Vlaanderen in de bloemetjes gezet in Sint-Niklaas (niet door Sinterklaas). Natuurlijk dat ook De Voorpost bij dit evenement aanwezig moest zijn, wat dacht je? Exclusiviteit staat in ons woordenboek met een dikke rode lijn onderstreept. Maar gaven ze je daar een lekkere cocktail, zeg. Jongens-nog-aan-toe, ik had er amper twee uit of ik voelde me als in de zeven maal zevende hemel. Ik zweefde tussen Achiel Buysse, lachte naar Fiorrenzo Magni, stootte per toeval tegen mevrouw Godefroot, trapte net niet op de tenen van Fred De Bruyne die zijn naam niet gestolen heeft) en dit terwijl anderen tevergeefs op Eddy Merckx wachtten. Waarschijnlijk was die vlug-vlug nog een fiets in elkaar aan het steken. De doorsnee-mensen plegen die aktiviteiten van ons nogal eens langs de leukste kant te bekijken: «Jullie hebben me een leventje,merken ze soms afkeurend op. Akkoord, maar ik wil dan toch even het volgende kwijt. Ten eerste: we moeten naar bepaalde gebeurtenissen weer of on-weer) en ten tweede eenmaal thuisgeko men (hoe zeldzaam dat ook is) hebben we de eer te arbeiden dat het zweet van ons vermoeid gelaat stroomt. Maar we klagen niet hoor, godsgeklaag helpt toch niet. Ik had nog net de tijd om een halfjaarlijks badje te nemen, en een half boterhammetje met toespijs achter de tanden te verstoppen wanneer men mij kwam oppikken om naar Zottegem te vertrekken. Om zot te worden inderdaad. Ik weet nu niet of je in dat geuzenstadje al ooit eens een half-en-half doorgespoeld hebt. Ik kan je met de rechterhand op het linkerhart vertellen dat hét geen sinecure is de brouwerij zonder veel spijtgevoelens de rug toe te keren. Je wordt er niet eens dronken van, de beste limonade die ik in mijn vele lentes tellende leven te proeven kreeg. Zondagmiddag kwam ik bijna onder een wagen met een Duitstalige plaat terecht. Ik tastte nog naar mijn pijnlijke rug, terwijl ik het stof van mijn mouw wreef, toen die kerel breedlachend uitstapte en me vroeg waar hij de «Flandren Rundfahrt» kon bewonderen. In Wetteren kan je die Koninginneklassieker enkel op teevee volgen, lachte ik nijdig terug. Maar die kerel moest de renners in levende lijve zien zweten. Ik heb hem dan maar naar de Muur in Geraardsbergen gestuurd, daar kon hij Thurau misschien nog naar boven zien klauteren. Voor wie zou die artiest anders komen supporteren, denk je? Altig, koerst reeds in geen jaren meer. We wedden nog vlug voor een «Mattetaart» dal hij de Frankfurtse krullebol niet te zien zou krijgen, en de duitstalige wielersupporter sprong in zijn Duitse (de chauvinist) wagen. Hij zwenkte zo gierend de straat op dat ik een tweede aanslag op mijn duurbetaald leven net kon ontvluchten. Weet je wat een normaal persoon doet op zondagnamiddag (tenzij hij op zaterdagavond zijn wekelijkse plichten onderhieldInderdaad, die gaat naar de voetbalshow! Even voor halfdrie opent operazanger Marcel de deuren van zijn woning voor deze voetbalverslaggever. Onmiddellijk word ik getrakteerd op een «karamelle». Ik bukte me al om een fatale mep in de smoel te ontwijken. In de Wetterse voertaal staat een dergelijk woord voor «slagen krijgenIn Wichelen bedoelt men er echter bonbon mee. Een heel verschil. Met een lekkere snoep in de mond en met een koekje in de hand stap ik door de hall. Ik was trouwens nog gewapend met liefst twee fototoestellen. Maar noch het ene noch het andere bleek behoorlijk te funktioneren. Bah, nee.de schuld ligt niet bij mij. Hoe kom je op zo'n nonsens idee? Die spullen zijn doodgewoon tot en met onbetrouwbaar. Das alles. Vandaag rijden we naar Vigor Wuitens Hamme, een elftal dat in zwartblauwe kleuren de hele eerste provinciale afdeling onveilig maakt. De afkorting VW maakt me wel een beetje korzelig, ik moet denken aan die Duitser van deze ochtend. Ik zal wel naar mijn mattetaart kunnen fluiten, denk ik. Op de baan rijden tal van flierefluiters. Maar wat wil je? Tenslotte is het hun dag. Vroeger heeft men die mensen hun autopretje proberen te ontnemen door de autoloze zondagen in te voeren, maar daar kwam een berg kritiek op, zodat de regering dan maar van die maatregel afstand heeft genomen. Voor een groene poort, de ingang tot het Hams terrein, stoppen we heel even. Een ijverig klubmedewerker draait de sleutel tweemaal om en opent het kriepend poortje. Marcel stuurt de wagen de parking op, even nonchalant als iemand die naar de wielerwedstrijd zit te staren vanuit zijn diepste zetel. Hoog op de tribune zitten reeds ettelijke konfraters inkt uit hun pen te schudden. Dat is nu iets wat ik nooit ofte nimmer doe gedurende het voetbalvertoon. Ik zit liever wat rond te gluren en in mijn handen te klappen. Soms roep ik wel Aaaaahof «Euuuuuh» of zoiets, maar \Qorts hou ik me nog aardig kalm. Af en toe durf ik zelfs een fijn gesneden sigaartje roken om mijn longen op We leven in een wereld van eenzamen: zelfs een voetballer ontsnapt er niet aan... de doelman, de goalgetter. En dan spreek je nog niet over de figuranten, zoals de vlaggeman- nen. temperatuur te houden. De wedstrijd is pas tien minuten uit de startblokken geschoten of de Wuitens wuiven de 0-0 stand van het schoolbord. Tuurlijk dat het oogappeltje van het dansende publiek voor die stunt instond. Luc Schuddinck is klein, maar niet klein te krijgen, als je begrijpt wat ik bedoel. Een paar duizenden sekonden later wordt het zelfs bijna twee-nul maar de linkerpaal koos de kant van de Ajuinkeeper. SK Aalst kon net niet wat haar grote broer wel bleek te kunnen: het behoud te verzekeren. Jammer voor de oranjegroenen, maar volgend jaar zullen ze onder andere Standaard Wetteren van antwoord moeten dienen. En pas dan op. Ondertussen begint een en ander in de zakken van voetbalschrijver Eddy te piepen. Ik vroeg hem of hij soms muizenissen had, maar nee hoor. Het was een of ander toestel dat in aktie treedt als wat geheimzinnigs gebeurt. Een radio De techniek staat niet voor niets. De toeters doen de eter trillen, maar Vigor laat zich door de bezoekers in slaap wiegen. Het publiek, dat rinkelende wekker speelt, slaagt er niet in de lokalen wakker te schudden, zodat de doelpuntenmachine niet bediend kan worden. Voor de betalende toeschouwer is dat erg. Heel erg. Toch ketste de bal net voor rust nog even af tegen de paal. Maar een goaltje zat er niet in. Wanneer de spelers de kleedkamers invluchten spurten wij de receptieruim te in. Eddy neemt grote passen nu, die heeft meer dan dorst. Zijn pogingen om het eerst aan drank te komen bleken nutteloos want Marcel, die een plaatsje op de bank versierde, won afgetekend. Die heeft een speciale neus voor dit soort zaken. Ik heb lak aan cognac, maar tijdens de voetbalpauze heb ik er enorm veel deugd aan. Dat spul brandt zich een weg naar je maag. Wie elke dag een volle fles van dat goedje door zijn keel zou sturen, zal zich wel nooit een verkoudheid op het lijf halen. Hij zou ten hoogste wegbranden. Na de welverdiende rust sluip ik ongemerkt naar het hotdog-kraampje dat aan de overkant opgesteld staat. Achter de tribunes zoek ik me een weg naar het restaurant waar men broodjes uit de vuist kan eten. Het talrijk opgekomen publiek heeft hoorbaar genoegen aan het vertoon. De worstenventstei heeft het meer dan druk. Een kleine kerel die me voorgaat koopt zelfs twet eksemplaren van die dingen. Nauwelijks heeft hij de broodjes in zijn vuistje: geklemd of hij wordt door onbekenden aangelopen. Ik kan net zien hoe eenl sandwich tegen de aarde terechtkomt. Pech, duizendmaal pech. En wenen natuurlijk. Ik niet, maar hij. De traantjes lopen zo over zijn wangen. Mevrouw-de- hot-dogster had het eveneens in de gaten. Zij kreeg zelf bijna het water in de ogen.\ Ze gaf de arme jongen een ander broodje, gratis wel te verstaan. Dat is de liefste kraamster die ik ooit al zag venten. Om haar een plezier te doen ik elke keer dat ik haar tegenkom dertig frank betalen voor brood met worst. Als later nogmaals achter de tribune wandel om naar mijn bankje te zoeken, hoor ik plots wild en onstuimig gebrul. Verdomd! Ik heb een goal gemist. Voor mij alleen zullen z< het wel niet eens opnieuw doen, ik heb nooit geluk. Nooit. Duizend goals ei honderdmiljoen strafschoppen!!! Ik haast me onder de eretribune door, beland via een soort kooi op de groene,I sompige weide en zie enkel nog jubelende supporters en de hartelijk zoenende voetballers. Maar niet getreurd. Wie zo vroeg in de tweede periode kan scoren, heeft nog meer noten op zijn zang. Ook al is het een zwanezang. Achter mij komen, totaal onverwacht, twee politie-agenten staan. Zonder er bij na te denkeiiah duw ik mijn twee armen in de lucht om me te laten gevangen nemen. Ik wil Edd)ildi vertellen dat hij Marcel moet waarschuwen van het pijnlijke feit. En dat er dezars week geen «Andere Matchin De Voorpost zal staan aangezien een dienstdoem kollega om duistere redenen door de Hespse Polizei is opgepakt. Natuurlijk heb ii niets op mijn kerfstok, het is gewoon een politionele dwaling zonder erg. Maar dt twee blauwe atleten laten me met rust. Er wordt zelfs een goeiedag uitgewisseld. D^nt hemel klaart weer uit. Ik kan mijn gefronste wenkbrauwen laten zakkenlnd Ondertussen is het spel vervallen tot iets wat men misschien voetbal zou kunnt noemen. Voor mijn part mag het tot degradatie veroordeelde Aalst nog eeri d( doelpunt meepikken. Met hun beperkte middelen doen ze het behoorlijk tegen ee/»rli< grieperig Hamme. De laatsten kunnen natuurlijk ook enkele exkuses ihroepenkai Week na week worden ze gekonfronteerd met de dwanggedachte dat er moektj< gewonnen worden wil men de kansen om kampioen te spelen gaaf houden Vandaag zit het tegen. De rechtstreekse konkurrent Denderhoutem wint wis ei zeker de voorlaatste match tegen Dendermonde. De schuimwijn zal ginds in litei vloeien. Alleen de Belgische Voetbalbond kan nog dreigen en straffen. klubverantwoordelijken in Hamme kunnen er niet mee lachen. Weeral eindigen tweede, op twee jaar tijd! Pijnlijk! Maar kom, ze moeten niet wanhopen. Toen ik voor het eerst een penalty naar dot trapte, lukte het niet. De tweede keer ging het al evenmin. Maar de derde maal gin, het van de eerste keer. We laten de bestuursleden van Hamme in de steek en slappej moegewerkt naar de diesel. Ik herinner er Marcel aan dat ik een weddenschap hem heb gewonnen. Hij kijkt me stomverbaasd aan en vraagt over welk onderwerp h» dan een zo hoogoplopende diskussie gehad hebben dat er moest gewed worden om gemoederen af te koelen. Ik wist het ook niet meer zo goed, maar ik was er wel vat overtuigd dat ik had gewonnen. |er In Grembergen stoppen wij bij «De Flor». Eén van de beste voetbalkrocgen heel Vlaanderen. Iedereen komt hier toe, supporters van Lokeren (die lachen nit veel meer), die van Beveren (ook niet meer zo vrolijk), die van Dendermonde (eekn hele tijd grimlachten ze enkel)en vele andere soorten fans. Terwijl we aan e heerlijk geserveerd pintje slurpen bestuderen we de voetbaluitslagen. Hamme w vandaag met 2-0 tegen SK Aalst lezen we. Amaai, Lokeren verliest tegt StandaardWablieftDat Lokeren tegen Standard verloor. Met een arsem score!!! Club Brugge speelt zeker kampioen. Ja? En den Erweedeeëm? En zo gaat dat uren na elkaar door. Voetbalfazen worden honderdmaal verteld ciha| herverteld. Na verloop van tijd beginnen de supporters zelfs een match te verslar die ze niet gezien hebben. Ik bedoel daarmee dat ze de match gezien hebben horen zeggen. |t Na de tweede pint kruipen we moe-gepraat in het vierwielertje en laten ons rtai||ei Wetteren drijven. We worden echter in ons normale doen verstoord door een aanfi|je, hitsige Standard Club de Ltège-supporters die ons bijna van de weg af drummen. Jij r haal vlug een rode kaart uit mijn vestzak. Zonder resultaat echter, want de man ml de roodwitte sjaal wuift enkel terug. «Marcel,» vraag ik, «Marcel, zijn de klokken al vertrokken naar Rome?» De e/itn haalt verwonderd de schouders op: «Die zijn me al jaren vergeten, dus heb ik da£^ niet veel meer met te maken». Dat is nu jammer zie. Als ze reeds vertrokken zijn zal ik opslag moeten vragen aan baas om mijn auto te betalen. Dat is niet alles. Ik zal nog veel meergeld nodig hebi voor dat fameuze rijbewijs. pifii pek! door Marcel Van Hauwermeiren De «bond» eist de jongste tijd erg veel van de scheidsrechters. Refs die tot de kategorie G1 beho ren, dus de jongens die geroepen schijnen om eens of later naar Vierde Provinciale te klimmen doch nog steeds aan reservenmatchkes vasthangen, worden eveneens verplicht in de fyzische tests te slagen. Eigenlijk een logische maatregel, want die elementen kunnen tijdens het seizoen, als gevolg van een pozitief praktisch examen op het terrein, voorgesteld worden om een proefin «Vierde» af te leggen. Als de provinciale scheidsrechterskommissie niets afweet over de lichamelijke paraatheid van de «kandidaat», zou later kunnen blijken dat de k^rel opnieuw van kategorie moet dalen Voor de provinciale scheids rechters, of ze nu in Vierde Provinciale optreden of in Eerste Provinciale, zijn voortaan twee fyzische tests per seizoen gepland. Voor de toprefs trekt de Belgische voetbalbond de lijn nog verder door. Die moeten aan verplichte trainingen deelnemen. Het paradoksale in heel deze onderneming is, dat het uitknobbelen van het projekl en de realizatie ervan gedeeltelijk is toevertrouwd aan Jaak Van Melkebe- ke, begin dit seizoen in de centrale scheidsrechters kommissie geparachuteerd, na een niet zo lange loopbaan als man in het zwart». Van Melkebekc zal beter dan wie ook weten hoe belangrijk het is «een stukje te kunnen lopen». Dat hijzelf geen hazewind was, hebben duizenden op een goeie dag over de teevee kunnen zien: de kameramensen waren erbij toen de «hoge omes» hun tests aflegden. Nadien de BRT-kijkers de show getoond: ze zagen hoe de advokaat uit Gent letterlijk moest worden voortge duwd om binnen de vastgestelde tijd de finish te bereiken. We vinden het een beetje zielig dat de centrale scheidsrechterskommissie een en ander heeft toevertrouwd aan iemand die van een ander moet eisen wat hijzelf ternauwernood kon. Luister naar mijn woorden, zie niet naar mijn daden Je kan pro of contra de lichamelijke tests zijn. Voor de «top» moet je als «bond» veeleisend zijn. Maar dan moet je ook de financiële konsekwenties willen dragen. Een scheidsrechter die tevreden is met een plaatsje onder de «provinciale» zon, zou je met rust moeten laten. Er zijn middelen genoeg om na te gaan of een ref al dan niet «meekan»: waarvoor dienen de praktische eksamens op het terrein? Wie anderhalf uur kan «volgen», kun je onmogelijk een «onvol doende» meegeven onder de rubriek lichamelijke geschiktheid». Nu weten we wel dat het organizeren van die fyzische tests de scheidsrechters moet stimule ren om wat aan hun konditie te doen. Maar wie gaat onvoorbereid een seizoen tegemoet, en wie is tijdens dé kompetitie te lui om af en toe wat aan footing te doen? Het is lang niet zo, dat alleen een «renpaard» kan arbitreren: een scheidsrechter moet veel meer kunnen dan er af en toe een spurtje uitpersen. Lichamelijke paraatheid is slechts één van de vele kwaliteiten die de scheidsrechter in zich moet vere nigen. Reeds eerder raakten we het begrip «gezag» aan. Kleine, ogenschijnlijk onbelangrijke details kunnen de autoriteit van een scheidsrechter slopen. Het begint bij de jongens met de radde tong: eerst beginnen ze tegen hun eigen teamgenoten, daarna hebben ze een kritisch woordje over voor hun tegenstanders. En daarna, als je er niet op reageert, beginnen ze tegen de ref te zaniken. Je hebt niet met doofstommen te doen, maar je mag een voetbal match met laten ontaarden tol een vismarkt waar iedereen iedereen overschreeuwt. Maat houden. Je moet ergens rekening houden met de menselijke reakties van de spelers. Je kunt een faze totaal verkeerd beoordelen en een foute beslissing nemen: dat kan bij de benadeelde een spontane en felle reaktie uitlokken. Hang dan als scheidsrechter niet de onnozelaar uit en begin niet met de gele kaart te wuiven: in plaats van je gezag te verstevigen, heb je het bij iedereen verkorven. Op en rond het terrein lopen en staan geen blinden. Kritiek moet gesmoord worden. Het brutaal spel tegengaan is nog véél belangrijker. Iemand (figuur lijk) laten afslachten door een tegenstander, zonder daar kordaat tegen op te treden, is veel erger dan zo lichtgeraakt te zijn dat de minste reaktie tegen een beslissing met «geel» wordt afgestraft. Fouten be straffen, en zé blijven bestraffen, is technisch dik in orde. Door zijn houding die «ingrepen» doen op houden, is pas écht arbitreren, want van dat ogenblik af vloeien techniek en gezag samen tot één harmo nisch geheel. De scheidsrechter beschikt, en dat zegden we reeds eerder, over hel recht bepaalde fazen te interpreteren. Hij mag zich daar echter niet achter verschuilen om zijn gebrek aan moed te verdoezelen of om «de match te redden». Onlangs lazen we dat een scheids rechter na de wedstrijd verklaarde dal hij een penal ty fout onbestraft liet voorbijgaan om de «geest van de match niet te verkrachtenZo ver mag de «zwarte man» niet gaan de eerlijkheid gebiedt hem kom kwent te fluiten wat hij ziet. Hij is niet bevoegd om) oordelen wie verdient te winnen: hij staat er gewoI als rechtvaardige rechter en als een man die 1 opdracht heeft de spelregels te doen naleven. Uitspm» ken als voetbal is één zaak, arbitreren een anderi zijn godgevloekt. Met sentiment of rekensommem, heeft het scheidsrechteren geen barst te zien. r Het is de opdracht van degene die door de sche'u rechterskommissie belast is met het nazicht van e D°9 referee, na te gaan in hoeverre de «examinandus» spelregels op de goede manier laat toepassen e' e eventueel interpreteert. Primordiaal in die beoort Sti ling is de graad van gevorderdheid van de nagezit nt-( scheidsrechter. Het is duidelijk dat andere norm art gelden voor een schuchter debutantje dan voor t e v element dat er reeds jaren praktijk heeft opzittt B g; Van een scheidsrechter die «Eerste Provinciale» fh irda mag en moet veel meer geëist dan van een referee n it v beperkte kwaliteiten, die na een aantal seizoenen n ngs steeds niet buiten de naamloze massa uitklom. idr( Er moet krenterig worden omgesprongen met I ees toekennen van punten ais een of andere «man in I zwartwordt nagezien met het oog op een eventu promoveren in de reeksen «klimmen en dalen», j bazis is erg breed, de top zeer smal. Het komt cr aan slechts de beste elementen te laten doorstott Mooie teorie, niet? Noch in het beroepsleven, no in de arbitrage kan het bewijzen van «vriendendien jes» vermeden. Relaties met mensen die het voor zeggen hebben, kunnen nooit kwaad. Je als jo ae arbiterke tonen op feesten en banketten, op verga 8 ringen van vriendenkringen, is veeleer een voord dan een nadeel. Onbekend is onbemind. n(^e (vervak liddi

De Voorpost | 1980 | | pagina 28