VRIJE BEROEPEN EN TEWERKSTEL LINGSPREMIES C¥P S.P.-MANDATARISSEN IN FEEST UUJ »®(TÖ+ OPEN BRIEF AAN DE PARLEMENTAIREN VAN HET ARRONDISSEMENT AAL K.W.B. in paasstemming De truuk met de P Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is. komen niet voor plaatsing in aanmerking De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten Publikatie betekent met dat de redaktie achter de inhoud staat De Intercombetoging Plusminus tweehonderd veertig betogers trokken zoterdag jl. naar de Aal- sterse Grote Markt. Ze droegen bordjes waarop men onder meer kon lezen: «Wij laten ons niet vergal len!», «Intergem Ja!, regie Neen!» Ze werden op het stadhuis otvangen en trok ken nadien naar het «Groen Kruis», wat nog niet bete kent dat het ganse opzet van het ACV uitging. We hadden de indruk dat er weinig of geen Aalstenaars bij waren. Wel stond de aktie «op het terrein» onder de leiding van de zoon van CVP-senator Wim Verley- sen die kaderlid is van «In tercom». De welverzorgde bordjes wezen op een dege lijke voorbereiding, wat nog onderstreept werd door het feit dat om dertien uur reeds over de radio van de aktie melding werd ge maakt... Ziezo, daar hebben we het dan en zelfs vroeger dan verwacht. We bedoelen het inschakelen van het [perso neel, want het offensief van «Intercom» dit wil zeg gen de grote elektriciteits trustsdateert al van vroeger. Het begon, ener zijds, met de grote publici- teitskampagne in de pers, anderzijds, met de breed opgezette operatie «Inter gem», waarbij tot vijf jaar en meer de vervaldata de intercommunale-kontrak ten werden hernieuwd. Minister Galle heeft gewei gerd het Intergem »-pro- jekt zonder meer te onder tekenen. De betrokken ge meenten moeten ook het dossier van een zuivere in tercommunale bestuderen. Op slag kan «Intergem» aan de gemeenten vijftien miljard méér aanbieden. De burgemeesters en betrok ken schepenen van de 28 gemeenten worden door «Intergem» in het goever- nementsgebouw te Gent op een lunch uitgenodigd. En wat kan men dan nog beter vinden dan ook een kam- pagne onder de personeels leden van «Intercom» zelf? Let op, heren personeelsle den (!J, ze willen u «Ver staatsen»! Ze grijpen naar de voordelen die wij u wel willend gegeven hebben! Het laat geen twijfel, dat dergelijke taal indruk kan maken op mensen die niet verder nadenken. Wie heeft hen wat gegeven, wie wil hen waf ontnemen? De voorstanders van de zuive re regie hebben klaar en duidelijk zwart op wit ge schreven, dat zij aan het statuut van het personeel niet willen raken. De voor delen van dit personeel werden nooit ten geschen ke gegeven door het patro naat, maar doorheen jaren lange syndikale strijd afge dwongen. En indien zè van daag door iemand bedreigd worden, dan is het wel door het trustpatronaat. Mogen we aan dat personeel, met meneer Verleysen op kop, herinneren wat er onlangs is gebeurd omtrent een sta king in een kerncentrale, hoe daar het stakingsrecht zelve werd aangepakt door het strijdpatronaat van de elektriciteitstrusts dat met de dag driester wordt? «Intercom» en meneer Ver leysen die zelf wel beter wetenspannen zich in om hei personeel mee te slepen op de korporatiti- sche weg. Ze willen er de valse redenering in krijgen van het kan me öl niet bom men, als ik het maar goed heb. Waarbij ze dan mor gen het triestige ontwaken zullen kennen van strijden die alléén moeten uitge vochten worden zonder de algemene arbeiderssolidari- teit. Voelen de betogers van zaterdag zich zo gezel lig in tegenwoordigheid van hun patroons? Meneer Ver leysen die met een rode op zijn neus looptallicht wel, maar, wat zal er ge beuren bij de volgende bot sing met dat patronaat? Meteen zit er ook voor de vakbonden de Socialisti sche Partij en die kristende- mokraten die zich eveneens voor een andere politiek in de energiesektor inzetten, een flinke les in. Met de top alléén, zonder een overtuig de en op de aktie voorberei de arbeidersbasis, zullen zij zich tegenover een steeds brutaler wordend strijdpa tronaat, met de dag moeilij ker teweer kunnen stellen. En dat heeft heel wat te maken met de door hen gevoerde politiek die met de dag voor de grote massa ondoorzichtelijker wordt! Om te besluiten zouden we «Intercom» en het grootka pitaal dat er achter staat willen danken. Zelden is op zo korte tijd voor flink wat mensen zo duidelijk gewor den, hoeveel deze geldhaa- iën wel aan de elektriciteit moeten verdienen om zo brutaal het masker of te werpen. Het is te hopen, dat ook die werkers van «Intercom» die zich door de patronale ma- noeuvers hebben laten mis leiden, spoedig hun vergis sing zullen inzien. Want het patronaal offensief is pas nu over de ganse lijn goed begonnen. Andere voor beelden hiervan liggen voor het grijpen. Ray DE SMET mochten zij niet eèns een waarnemer sturen en nu ineens wel. Als men zegt dat de CVP zich hier ook aan bezon digde, is het antwoord dat wij dat niet wegge stoken hebben. Wij heb ben dat in onze brochu- ren gezet en dat was de CVP met de socialisten, en de CVP met de PVV en dat was zelfs met de volksunie. Wat nog nooit gebeurd is, is dat de politieke partijen zelfs geen waar nemer meer mogen stu ren. Door het feit dat de examens in België open baar zijn overweegt de CVP als publiek naar de examens te komen. Ghis Willems In het Koninklijk Besluit van 15 oktober 1979, waar door aanpassings- en wederaanpassingspremies, kortweg tewerkstellingspremies genoemd, kunnen worden toegekend aan werkgevers die aan de voor waarden voldoen, wordt een ruime plaats toege kend aan de kleine en middel-grote werkgevers. HET UITSPELEN VAN DE VAKBONDEN TEGEN DE PARTIJEN In Klein-Aalst was het altijd zo dat een waar nemer van elke politieke partij en vakbond uitge nodigd werd naar de personeelsexamens in gericht door het stads bestuur. Door het admi nistratief statuut zijn de afgevaardigden van de politieke partijen als lid (niet alleen meer als waarnemer) opgenomen. Door het uitblijven van een akkoord met de vakbonden, vastgelegd in een syndikaal statuut, werden in de eerste 3 jaar van het huidig stads bestuur geen waarne mers van de vakbonden uitgenodigd. En nu, door het nieuw administratief statuut dat op 12 maart jl. is gestemd en dat, als het ooit goedkeuring zou krijgen, aan het sche pencollege de macht geeft om de examens te organiseren, zit er het gevaar in dat de afge vaardigden van de ge meenteraad als lid van de jury en misschien zelfs niet meer als waar nemer zullen opgeroe pen worden. Dat doet zich inderdaad nu voor. Niemand van de politieke partijen is nog opgeroepen bij de werk zaamheden van de exa mens en, wat ze drie jaren niet gedaan heb ben, durven ze nu wel. Misschien hebben de C.V.P. afgevaardigden te duidelijk de praktijken bij de examens aan het licht gebracht en moeten ze daarom nu weg. Omdat ze anders alles zouden weggeveegd hebben, hebben de bur gemeester en schepenen acht dagen na de ge meenteraad die het ad ministratief statuut aan nam (meerderheid tegen minderheid) dan maar vlug een syndikaal sta tuut goedgekeurd en mogen de vakbonden wel een waarnemer stu ren. Ik zou hierover durven zeggen dat het schepen college, door iets toe te smijten aan de vakbon den, tracht de politieke partijen te doen zwijgen of verdeeldheid te doen heersen (verdeel en heers: wij geven nu eens aan de vakbonden wat wij hen vroeger gewei gerd hebben en nu moe ten de politieke partijen maar eens zwijgen). Dat omwisselen is zeer vreemd. Vroeger mocht men lid zijn van de jury, nu mag men niet eens meer een waarnemer stu ren. Bij de vakbonden is het omgekeerd: vroeger Vaak wordt ook de vraag gesteld of bepaalde beroe pen die zich situeren binnen de dienstensektor en meer speciaal deze die ais vrije beroepen worden be stempeld, al dan niet kunnen genieten van dit premiestel sel. Aangezien het begrip vrij beroep niet precies werd omschreven, werd zopas een nieuw besluit onderte kend, waarin de vrije beroe pen die uitgesloten zijn, no minatief opgesomd worden. Het gaat om de geneeshe ren, de apothekers, de tand artsen, de paramedische be roepen, de dierenartsen, de advokaten, de notarissen, de architekten en de gerechts deurwaarders, voor zover zij hun beroep individueel uit oefenen of onder de vorm van een feitelijke vereniging. Wanneer zij hun beroep onder een andere juridische vorm uitoefenen, komen ze wel in aanmerking voor het premiestelsel, uiteraard voor zover er aan de andere voorwaarden van het sys teem wordt voldaan. Indien de juridische vorm een V.Z.W. is moet er evenwel een afwijking gevraagd wor den. Het «Plan De Wulf» richt zich dus tot alle andere vrije beroepen zonder enige beperking. Deze verduidelijking van het K.B., dat in voege trad op 1 oktober 1979, staat de werk gevers die bijkomende werk nemers zouden aangewor ven hebben na deze datum toe, een aanvraag voor een premie in te dienen bij de Subregionale Tewerkstel lingsdienst (R.V.A.) van hun streek. Deze premies ten belope van 62.500 fr. per trimester of van 250.000 fr. per jaar kun nen uiteraard slechts beko men worden indien een aan tal voorwaarden worden voldaan. De voornaamste zijn dat: de werkgever op 30 juli 1979 sedert tenminste 1 jaar bij de R.S.Z. moet aangeslo ten zijn; een arbeidsregeling van 38 uur per week wordt toe gepast, of men er zich toe verbonden heeft om vóór 31 december 1980 een dergelij ke regeling toe te passen; tijdens de betrokken pe riode één of meer personen in dienst heeft genomen, krachtens een arbeidsover eenkomst voor onbepaalde tijd en die grosso modo of wel een jongere betreft, of wel een volledig werkloze die minstens 6 maanden uit keringen ontvangt. Om alle misverstanden te vermijden kunnen we hier bepalen om welke personen het precies gaat. Het is noodzakelijk ten minste ie mand uit de volgende kate- goriën werknemers aan te werven: een jonge werkloze die uitkeringen ontvangt na het beëindigen van zijn studies of leertijd; een jongere wiens stu dies van de lagere sekundai- re cyklus met technische of beroepsvorming die door de R.V.A. niet worden erkend als normaal voorbereidend tot de uitoefening van een beroep in loondienst, waar door hij dus geen uitkerings gerechtigde werkloze kan worden; een stagiair die sedert twaalf maanden in de onderneming is tewerkge steld; een werknemer die in het Bijzonder Tijdelijk Kader is tewerkgesteld of wiens te werkstelling in die hoeda nigheid sedert ten hoogste één maand een einde heeft genomen; een persoon die een R.V.A.-beroepsopleiding heeft beëindigd; een leerling die een voortdurende vorming in de Middenstand heeft ontvan gen en wiens leerovereen komst een einde heeft geno men na het slagen voor het eindeleertijdsexamen. Bij aanwerving van perso neel is het wel nuttig aan de R.V.A. te vragen personen te sturen die in het bezit zijn van een bewijs waaruit blijkt dat ze beantwoorden aan de voorziene voorwaarden, al- tJus komt men voor geer. verrassingen te staan. Bo vendien is het goed te weten dat het niet noodzakelijk is om gedurende gans de be trokken periode een persoon tewerk te stellen die voldoet aan de genoemde voorwaar den. Het volstaat dat men natuurlijk wanneer alle an dere voorwaarden vervuld zijn, deze persoon aanwerft vóór het einde van de perio de waarvoor de premie aan gevraagd wordt. Tot slot kan medegedeeld worden dat de R.V.A. op eenvoudige aanvraag een inspekteur adviseur kan zen den om samen met de werk gever de mogelijkheid voor het toekennen van premies na te gaan. De inspekteur adviseur voor onze streek is Samuel Anny, te bereiken op het telefoonnummer; 77.01.52 op maandag, woensdag en vrijdagna middag. G.D.B. en bang om d'eigen huid. De haan, hij kraaide wel, we hebben 't niet ge hoord.... De wereld van vandaag, rond Golgotha... met al het gekijf, het geschreeuw, het gegil de ene die zijn waren prijst een ander die belooft (de mikro aan de mond) de pers met wereldnieuws: agressie hier en foltering daar de armen worden nog verdrukt een groep die fier is op een moord een president die weer wat zegt een ekonoom die informa tie geeft en de benzineprijs gaat weer omhoog. Wordt het nu één gewest, of twee of drie? Maar niemand schijnt te zien dat Kristus sterft aan 't kruis en dat daardoor de kleinerv de zwakken een illusie ar mer zijn. Maar niemand ook neemt eens de tijd om verder dan vandaag te zien en hoe, door Kristus'dood, de wereld weer 't vermogen heeft om nieuw te zijn, om, door het lijden heen, naar Pasen toe te gaan. Daar is een God die zegt dat al wat Kristus deed, het beste was en dat Hij achter ons zal staan als wij, beperkt in doen, spijt ons tekort en zwakke wil toch voortgaan, in geloof en hoop, voor anderen lief te zijn. Dat Hij, die God, bij ons zal zijn als wij, op d'eigen kleine plaats, getuigen zijn dat 't Pasen wordt ook deze keer, dit jaar. Laat 't altijd Pasen zijn met licht en zon en gouden bloemen langs de weg. Laat 't altijd vrede zijn: De woorden uit dat oude boek zijn wellicht weer als vreemden ons voorbijge gaan in deze goede week. En toch... We voelden 't nooit zo scherp: dat God ook dan niet tus senkwam toen hij, die Hem toch 't liefst moest zijn gemarteld werd, geslagen en gedood. En ook die kreet aan 't huis: «Waarom, mijn God, ver laat gij mij» gelijkt zo goed op die van ons als 't leven of de dood ons slaan. Fn onze handen, die scho ne handen, gevoelige vingers, mirakel van samenspel, instrumenten van ons gemoed, ze zijn zo dikwijls ge bonden, genageld, ver uit elkaar, onmachtig te doen het goede, het edele; verlamd om te geven; verkrampt in het houden. In uw handen. Vader, die grote, die sterke, die goede houd onze geest, onrus tige, labiel die verder wil, altijd naar de volkomenheid, of het niets... Wij zijn 't zo moe, gebukt te gaart: het kruis van eigen falen en tekort drukt zwaar en vallen doen we, meer dan eens. De weg is lang... Gezegende handen, geze gende schouders die neuren, bij 't eigen leed, ook nog het onze meteen. Geef ons de kracht en de wil om soms twee kruisen te dragen: dat van een ander erbij. We hebben, net als zij, ook op die vrijdag meege- huild, een broeder aan het kruis doen slaan, veroordeeld, zo maar, in een schijnproces een meer van rust met witte vogels tegen 't morgenlicht. Maak elke dag een lang moment van blijdschap en geluk na, een Pasen zonder eind. we Met Pasen, sta weer op in ieder mens en sla gewelven stuk die ons beletten recht staan, breek open de verspf poort die, tussen u en ons en I te lang gesloten bleef. Met Pasen wees een van vuur of wordt het zachte licl de lentewind die d'< streelt. Van elke dood, mijn maak een begin, een sprong in d'eeuwi* langs sterren wit, plar rood en houd de adem in bij onze tocht naar U. 30 maart F. MOYERS* Brieven waarvan'de afzender niet aan de redaktie bekend ;s. komi niei voor plaatsing in aanmerking. De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekortei Publikatie betekent niet dat de redaktie achter de inhoud staat. Op 29 november 1979 richtte het bestuur van de Vlaamse Volksbeweging arr. Aalst een schrijven aan de leden van Kamer en Se naat van de regeringspar tijen waarin gewezen werd op de nadelige aspekten van de tweede faze van de staatshervorming. De heer Minister van het Vlaamse Gewest Mare Galle en de h. Ghislain Willems (CVP) be loofden ten gepasten tijde rekening te houden met onze argumenten. Vandaag herhalen wij, onder druk van de gegeven omstandigheden, onze op roep aan al de verkozenen van ons arrondissement. Waarom is deze «voorlopi ge» staatshervorming slecht en daarom onaan vaardbaar? 1Omdat de Belgische Staat georganizeerd wordt op basis van 3 gewesten in plaats van op basis van 2 volkeren (Vlamingen en Walen) In 1970 is door de grendelgrondwet de meer derheidspositie van de Vla mingen geneutraliseerd. De koalitie van Wallonië met het overwegende frankofo- ne Brussel drukt Vloande ren thans in een minder heidspositie van 1 tegen 2. 2. Het dotatiesysteem op basis van onaanvaardbare verdeelsleutels komt neer op een gelegaliseerde mil- Bur jardendiefstol. 3. Blijven de Vlaming* Brussel verstoken van sluitende waarborg medebeslissingsrecht 4. Is de nationale voorzien over 12 Vl< gemeenten (o.m. R< wat een aantasting kent van de Vlaam; mogeniteit. Onze parlementairen ten beseffen dat de s< en economische probit niet worden opgelo: Vlaamse toegevingen. Dat zij door het goedki van deze tweede faz* zaad strooien van Vlaamse reaktie met of laat, als enig alterr 'erT «het separatisme». ;o Het bestuur van de arrondissement houdt er aan senator Paula D'Hondt-Van denbosch uit Kerksk* feliciteren. Trouw aan de kongre jer luiten van haar partij )m december 1979, brac een neen-stem uit b q0| bespreking van de Ge wet. Ljn Namens het arrorx|ifla menteel bestuur Vlaamse Volksbewefr" orrondissement Aalst De sekr Emiel Steer De Voori Antoon Me Zaterdagavond had in het Volkshuis te Aalst het S.P.-bal van de mandatarissen van de stad Aalst plaats. Het werd een drukke bedoening. Terwijl men in de grote zaal er eens lekker kon swingen was het in de bar al even druk. Het werd een feest tot in de late uurtjes, (per) Het K.W.B -bestuur op zijn paasbest: Eddy De Backer, Herman De Brouwer, Gilbert Sonck, Rudi De Zwoef, Theo Gijsels, Adolf Van der Eist, Floris Voestezoons, Frans Van Dorpe en Omer Adriaens. (per) In 1976 kwam het tot een opgefokte euforie in middens, toen het Voorontwerp Struktuurplan A Centrum aan de bevolking werd voorgesteld. Ofl Dekenij-middens verklaarde men zich meermaals «a togen», ondanks het feit dat een citaat van het Ver der Dekenijen negatief vervalst werd in twee uitgaver het architekten-voorontwerp. Niet zonder belang vermeld °P de plannen had gek ik hier dat de gemeente- en de vollédige eerlijk raadsverkiezingen nader- voering gevraagd van den, dat er tot in juni 1976 het Struktuurplan. Een reeds 1.035.000 F was uit- zijdige uitvoering, zon< gegeven voor allerlei kos- die uitdrukkelijk voor ten, en dat de prijs voor parkings, zou indei struktuurplan-recepties niet een misleiding gewees minder dan 48,000 F -om een beleefd woo bedroeg. gebruiken. Alle scholen werden naar Welnu, precies vijf jaar de tentoonstelling ge- hebben wij de lijst loodsd, en een opiniepeiling maakt van al die park zou voor 80% positief uit- allemaal duidelijk ver gevallen zijn. Dat kon moei- 'n teksten of plans, en lijk anders, want één van de gestemd door de gert simplistische vragen luidde: teraad. Het zijn er 21.1 «Acht u de voorgestelde van is nog geen enke oplossing als geheel aan- uitvoering. Meer nog vaardbaar? «Wat hield die zijn meestal even c voorgestelde oplossing in? voerbaar als we vijf Niemand weet het nog. geleden hebben bewi Maar de gemeenteraadsle- Het volstaat de lijst te I den, die het nota bene alle- 'n dit blad van 28 maa maal zonder uitzondering pagina 7. De truuk m< zouden stemmen, werden F s heeft gepakt, zand in de ogen gestrooid, Wordt het nu geen tijC om de tuin geleid, in het ernstig werk wordt ootje genomen. maakt van de parking! wél realiseerbaar zijn? De fameuze debotavoud da( w(J s,raten ku, Op woensdag 24 maart ont|asten van ijzeren 1976 werd énige hearing sters ^ie zolang t ofte debatavond ingericht. ronc)toeren tot ze T( Vier raadsleden op de 25 een p|aatske vinden, waren aanwezig: De Neve, ondertussen alsmaar Van Den Eede, Willems en stonk en koolstofmono Bogaert. We hebben daar ujfspuwen, gewezen op de lichtzinnige pQ| De Pt monier waarmee men zo- Voorzitter Verbond 0 veel letters P (van Parking)

De Voorpost | 1980 | | pagina 2