SCHEPEN L. VANDURME EERLANG VERVANGEN INTERCOM OP STRAAT PAUL KOECK: r TUSSEN HOORNBLAZERS EN PILSJES, VAN HARTE! I RINGAANSLUITING WAT MET DIERENASIEL DIRK MARTENSPRIJS VOOR LITERATUUR Rog< aanwe numn Vervolgpl mensen aan wezig. Beschamend weinig. Want een belangrijke onderscheiding is de Dirk Martensprijs zonder eni ge zweem van twijfel: sinds de prijs in 1962 werd ingesteld, heeft de jury zich steeds beijverd, om ofwel schrijvers met zeer bijzondere verdien sten, ofwel jongere au teurs te bekronen, die blijk gaven van een merk waardig ontluikend ta lent. Op die manier heeft Aalst sinds 18 jaar op onmiskenbare wijze bij gedragen tot de opbloei van de moderne letter kunde in Vlaanderen. Poëtisch, ook in onze tijd Ook dit jaar werd met de bekroning van Paul Koeck een nieuwe stap in de goede richting gezet. De jury, onder voorzitter schap van Willem M. Roggeman en met als le den: Marcel Wauters, Frans-Jos Verdoodt en Hugo Bousset duidde de 40-jarige Antwerpse schrijver aan als be kroond auteur 1979 met zijn boek «De Celbe zoeker». Over dit werk zouden Paul Koeck en Willem M. Roggeman het later op de avond in een kort ge sprek nog hebben. Eerst kwam echter Kui tuurschepen Herman Roels aan het woord. Hij verwelkomde zijn naaste medewerkers, de char mante hostessen, kultu- reel attaché Albert Van der ghijlen, Akademiedi- rekteur Robert Van Gyse- gem, gemeenteraadslid Gracienne Van Nieuwen- borgh en eens te meer de alomtegenwoordige volksvertegenwoordiger Jan Caudron, plus een flink aantal persmensen. Met het klassieke halfuur vertraging werd gestart. Voordien hadden de schaarse aanwezigen echter reeds kunnen ge nieten van het optreden van de «Jachthoornbla zers van de Koninklijke Rally Kring van Bosvoor de» die hun koperen klanken stoer de Aalster- se voorjaarslucht in bliezen. Samen met een frisse bries waren ze erin ge slaagd de onweerswol ken te verdrijven en werd sen een helderwitte wol- de glimmende maan tus- kenkrans opnieuw zicht- Schepen H. Roels leidde Prof. Voordekkers in. (per) Ook Msvf. Koeck werd gehuldigd, (per) baar. Een poëtisch tafereeltje, waarvan zelfs een nuch ter twintigste-eeuwer met volle teugen kon ge nieten! Willem M. Roggeman: «Koeck verwart met Wallraff, Mailer en Capote Schepen Herman Roels beklemtoonde in zijn in leiding de beperktheid van onze taal maar legde meteen ook de nadruk op de uitstraling van de Ne derlandse literatuur in het buitenland, vooral in Polen dan, waar zij als één van de belangrijkste hedendaagse stromin gen wordt beschouwd en waar vertalingen altijd zeer welkom zijn. Willem M. Roggeman noemde hii zeer betrok ken bij de wereld van de Nederlandstalige litera tuur:. als redaktielid, re- Vervolg p 1 met elkaar uit. Hein Mallefroy woont weliswaar in Erondegem, maar is oorspronkelijk van Burst en van daaruit door de afdeling ge steund. Uiteindelijk kwam het tot het akkoord dat de jonge Hein Malle froy na een driejarig schepenambt van Van- durme, diens taak zou overnemen. Het feit nu dat schepen Vandurme de hangende en lopende geruchten niet tegenspreekt, wijst in diezelfde richting. De schepen heeft zich in de voorbije jaren duide lijk ingezet voor het be houd en de uitbreiding van de groene zones en bloemperken. Hij slaagde er bovendien in een ge meentelijke bouwregie uit de grond te halen en dacht herhaaldelijk aan speelgelegenheid voor jonge Erpe-Merenaren. Hij kon zelfs de minister overtuigen om het Ko ninklijk Besluit inzake BPA-station Burst te wij zigen. Over deze en andere kwesties beloofde de schepen een uitgebreide toelichting. WH censent en medewerker van een groot aantal lite raire tijdschriften, als ju rylid van diverse literaire prijzen, als ondervoorzit ter van de Stichting Ver talingen, als romancier, als dichter en ook als es sayist. Hij neemt als het ware een sleutelpositie in in onze literaire wereld. Daarom ook scheen het Schepen Roels aangewe zen, deze specialist ter za ke aan het woord te laten. En Willem M. Roggeman is wel degelijk de man die de Vlaamse letteren door en door kent en er op boeiende wijze kan over praten. De keuze van de jury was dit jaar volgens hem niet zwaar geweest. Men was het er al gauw over eens, om Paul Koeck met «De Celbewoner» tot laureaat te bekronen. De Literaire Prijs Dirk Martens was eens te meer aan een be langrijk Vlaams auteur te beurt gevallen! Bij de meerderheid zelfs van het zich selekt noemend publiek klinkt de naam Paul Koeck niet vertrouwd in de oren. Gevestigde waarden als de overjarige Vlaamse klassieken Streuvels en Timmermans raken in Vlaanderen nu stilaan in geburgerd. Louis-Paul Boon, in Nederland en ver daarbuiten als literai re reus beschouwd, wordt hier in eigen stad nog maar nauwelijks gelezen! Paul Koeck is een sociaal geëngageerd schrijver, die wantrouwig staat tegenover fiktie en zijn geschriften hoofdzakelijk baseert op autentiek fei tenmateriaal. Hij houdt er helemaal niet van om verhaaltjes te gaan ver zinnen. Hij selekteert zorgvuldig het voorhanden zijnde feitenmateriaal, bij hem vervaagt daardoor ook de grens tussen joernalistiek en literatuur. Paul Koeck is zowat de enige Vlaamse auteur die verwant is met schrijvers als Günter Wallraff, die in het midden van de zesti ger jaren begon met het schrijven van industriële en sociale reportages, die vooral in West-Duitsland ophef maakten. Wallraff is een tijdlang onder de naam Esser in dienst geweest van de verfoeilijke Duitse sensa tiekrant «Bild Zeitung» en geeft sinds kort een anti- Bild-krant «Killt» uit. Hoornblazers leidden de prijsuitreiking in. (per) Ook Truman Capote (In cold blood) en Norman Mailer (An American dream e.a.) hebben boe ken geschreven die op autentiek feitenmateriaal gebazeerd zijn. Mailer's jongste boek beschrijft de belevenissen van Ga ry Gillmore, die van het Amerikaanse gerecht eis te dat de doodstraf, die tegen hem was uitge sproken, ook zou worden uitgevoerd. Hij kreeg zijn zin en Norman Mailer stelde het prangende le venseinde van Gillmore te boek. De Celbezoeker Ook de meeste werken varr Paul Koeck zijn op werkelijkheid gebaseerd. Dat bleek ook duidelijk uit het gesprek dat Willem Roggeman met de sim- patieke Antwerpse au teur had. «De Celbezoe ker» is inderdaad een man van vlees en bloed, die herhaaldelijk bij Paul Koeck te gast is geweest en waarmee hij lange en indringende gesprekken heeft gehad. Voor dit werk mocht Paul Koeck uit de handen van de Aalsterse Schepen van Kuituur 20.000 frank in ontvangst nemen. Vergeleken met de drie miljoen, die aan Karnaval wordt gespendeerd en het geld dat aan het jaar lijks wielerkriterium wordt gespendeerd, een aalmoes... In dit land wordt echter meer belang gehecht aan sport en spel dan aan kunst en literatuur. Spijtig, maar het wordt toch hoogtijd dat men er wat aan doet. Simbolisch heeft de «Dirk Martensprijs voor litera tuur» heel wat te beteke nen, daar heeft de jury jarenlang voor gezorgd. Wij zouden schepen Roels en zijn kollega's van het Schepenkollege erg dankbaar zijn, moch ten zij in de toekomst het bedrag van die prijs aan passen aan de heden daagse levensbehoeften, die zich ook voor een schrijver stellen want, zoals Henry de Mother- lant ooit zei: «Schrijvers voeden zich niet met vlees en gevogelte, doch uitsluitend met loftuitin gen», en daar moet zono dig toch maar eens einde aan gemaakt! Van Willem M. man kregen alle gen het laatste van «De Vlaamse aangeboden, een die hoofzakelijk aan Koeck is gewijd en in hij volgende sympa ke opdracht schreef: «Tussen hoornblazers pilsjes: van harte!» Dank je, Paul, die blazers, die pilsjes: zijn de eenvoudige gen die ons leven aangenamer maken... Paul Koeck ontvangt van schepen Roels de Dirk (per) Vervolg p 1 van de be trokken ambtenaar ontsnapt op het ogenblik dat deze het dossier in kwestie in handen kreeg. Oog hebbend voor de be langen van zijn eigen streek maakte hij dadelijk een nota op waarin de zaak en de plaatselijke toestand duidelijk werd gemaakt en waarin het onlogische van de geno men beslissingen werd belicht. Deze nota had tot gevolg dat de situatie werd rechtgezet zodat de 35 miljoen definitief wer den vastgelegd en de werken voor Hofstade nog dit jaar in aanbeste ding worden gegeven. WATER Ondertussen echter zor gen deze werken voor de nodige last en problemen in de omgeving ervan. De Hendrik Conciencestraat is voor doorgaand ver keer gesloten. De beton- laag van de straat werd reeds gebroken om bin nen afzienbare tijd met de graafwerken te begin nen, tot op een diepte van ongeveer~vijf meter. Daarin wordt dan de bed ding van de Molenbeek gelegd die langs daar zal uitmonden in de Dender. Toen er voor het eerst geen water meer uit de kranen kwam, werd eerst gedacht aan een defekt van de eigen installatie. Toen echter bleek dat ve le omwonenden hetzelf de probleem hadden, lag het besluit voor de hand dat er gewoon geen wa ter was. Het onmiskenba re verband tussen deze ene vaststelling en het feit dat er al geruime tijd water aan de bodem werd onttrokken voor het droogleggen van de bouwwerf, lag voor de hand. Daarom werd door ver schillende personen sa men een schrijven ge richt aan de hoofdinge- nieur-direkteur van Openbare Werken te Gent om hem op de ondervonden problemen te wijzen. Zijn aandacht werd er op gevestigd dat sinds einde december 1979, door het verlagen van het grondwaterpeil, de drinkwaterputten vol ledig waren drooggeval len. Tijdens een periode van bijna dertig jaar is dat nog nooit voorgeval len zodat het zoëven ge noemd oorzakelijk ver band niet kan worden ontkend. In het begin der werken werd door een afgevaar digde van het Ministerie de toestand vastgesteld in verschillende wonin gen in de omgeving van de werf. Daaruit kon wor den vermoed dat het be stuur wellicht niet onver schillig staat tegenover de moeilijkheden. Deson danks is een tweede aan getekend schrijven nood zakelijk geweest om de hoofdingenieur de eerste brief in herinnering te brengen. Uiteindelijk kwam er dan toch een ontvangstmelding terug. Daarin werd opnieuw ge wezen op de noodzake lijkheid van het verlagen van het grondwater voor de uitvoering van de wer ken. Aangezien, aldus Openbare Werken, het in stand houden van een la ger grondwaterpeil nog een viertal maanden kan aanhouden, wordt het het best geoordeeld om aan te sluiten op het openbaar waterbede- lingsnet. Het hoofdbe stuur onderzoekt of een eis tot schadevergoeding omwille van deze om standigheden ontvanke lijk is. Van de uitslag van het onderzoek zal «onver wijld» kennis worden ge geven. Dat onderzoek is nu op zijn beurt al gerui me tijd bezig zodat wel licht een nieuwe stap door de belanghebben den zal dienen overwo gen te worden om schot in de zaak te brengen. Vervolg pl over de over name van mensen. Daarom is men bij Inter com ongerust voor de te werkstelling, ondanks al le beloften en toezeggin gen van de politici. Vriendelijk Er werd naar gestreefd om de aktie sympathiek te laten overkomen bij het publiek. Daarom werd er aan de omstaan- ders bij het overhandigen van een briefje enkele paaseitjes meegegeven. Onregeldheden zijn niet voorgekomen. Er werd betoogd volgens het Amerikaanse systeem, dus langs weerszijden van de straat op rijen van drie zodat de andere voetgangers ook nog plaats hadden. Langs de Denderstraat, vervolgens via het Esplanadeplein en de Kattestraat werd op gestapt naar de Grote Markt waar een toe spraak werd gehouden voor de deelnemers en de omstaanders om de eisen en de onrust naar voren te brengen. De manifestatie werd or- devol en stijlvol gehou den in de overtuiging dat het publiek enkel op deze wijze voor de zaak kan worden gewonnen en omdat alleen zo een pd tief resultaat kan be men worden bij de meentemandatarissen die binnenkort opnie over Intergem moe stemmen. Doch, sympathiek ook, het p soneel van Intercom vastbesloten zijn tew< stelling te verdedigen gen om het even wie. A.fl Vervolg pl werkteen zich tot een must wist te promoveren. De mensen van St.-Hubertus moes ten grif toegeven dat der gelijk asiel in een woon zone niet past noch toe gelaten kan worden. Van de kant van het asiel wil men nu fair zijn tegenover het stadsbe stuur dat niet alleen drie maanden lang de aktivi- teiten duldde, niettegen staande het feit dat de vergunningsperiode voorbij was maar ook omdat de stad zich had ingespannen een ander onderdak voor het asiel te vinden. De stad kwam inderdaad met twee al ternatieve oplossingen voor de proppen, o.a. een onderdak in het Dender- land, doch om allerlei uit eenlopende redenen bleek geen enkel haal baar. Momenteel is de vereni ging in kontakt met nota rissen en wordt langs die kant naar een pozitieve oplossing gezocht. Tot hiertoe echter nog suk- sesloos zodat ernstig wordt gedacht aan slui ting en likwidatie van de asielaktiviteiten. Een ge schikte plaats voor der gelijk asiel vinden lijkt quasi ondoenlijk. Het mag immers gevestigd worden noch in een woonzone, noch in een woonuitbreidingsgebied, noch in een landbouwzo- ne met bebouwing. Al leen het alternatief van een afgelegen gebied blijft dus open doch dan heeft men weer te kam pen met praktische be perkingen qua infrastruk- tuur als aansluitingen op het waternet, op de riole ring, de elektriciteit, enz. Voorzitter Gheys stelde dat er de jongste maan den weinig klachten nog werden gedaan. Wel had men af te rekenen met een ziekte te wijten o.m. aan de te beperkte akko- modatiemogelijkheden. De feitelijke toestand werd echter dusdanig dat men het normaal vond een verdwaald dier naar St.-Hubertus te brengen. Ook de politie deed dit en via een administratieve regeling was het de stad die voor elk aangebracht dier in het asiel betaalde. Een quasi officieuze er kenning dus van de noodzakelijkheid van der gelijke dienst. Tijdens de drie jaar wer den immers ruim 1.500 honden in het asiel opge nomen en van een gewis se dood gered. De mees te onder hen konden worden geadopteerd en waar zulks onmogelijk bleek werd het dier totaal pijnloos afgemaakt. Vol gens een in België al thans uniek procédé kreeg het dier eerst een slaapinjektie waarna de dodende spuit volgde. Betoelagingen heeft asiel niet ontvangen, bedroop zichzelf en jaarlijks budget scho melde rond het miljoei WAT NA 1 JUNI Wordt een onderdak past gevonden, dan de aktie normaal ver< gaan. Zoniet, dan men vanaf 1 mei defi tief likwideren. Alle d ren wil men dan lat adopteren via een int( sieve campagne. Toch wil de verenigi blijven bestaan en kan eventueel het gewi van schouder veram ren: in plaats van asieli tiviteiten kan ze doen a preventieve dierenl scherming en een inspi tiedienst organizeren. (p

De Voorpost | 1980 | | pagina 4