f ITREIKING VAN PRIJS IC ANCIAUX Qol/tfw d imrn» 3 *>4L KARNAVAL NA ZEVEN MAANDEN AFGESLOTEN KARNAVAL UNO KEIN ENDE Gezien en gehoord De Voorpost - 4.4.1980 - 5 l )p zaterdag 29 maart vond in de Brusselse Ancien ilgique de plechtige uitreiking plaats van de jaar- jkse prijs «Vic Anciaux». De voormalige staatsse- taris overhandigde zelf de geldprijs aan de voor tster van HAK. In hun toespraken beklemtoonden :k Vandemeulebroucke, Luc Versteylen en Vic tx de noodzaak van kleinschalige sociale iet voor de kansarmen van onze maatschappij, van politieke en ideologische overtuiging, ireekster Lieve De Nutte schetste de historiek van it Hulp-Advies-Kontakt en Informatie Centrum, inslotte volgde een receptie. mers geen ideologische- of leeftijdsbeperkingen aan. Het eerste doel was kontakt te maken met mensen die daar om vragen, en desgevraagd hulp en advies te bieden. HAK huisde toen nog in het centraal gelegen Kei zershof aan de Korte Nieuwstraat en kon wel- ider de talrijke aanwe- werpse jezuïet en groene dra rekenen op de dien- herkenden we fietser Luc Versteylen, sten van een fulltime me iast de genoemde per- die de grote schare hul- dewerker in de persoon inaliteiten een aantal pelozen in ons land ver- van Jan Wauters. Reeds iwezen medewerkers gelijkt met «verkeersa- in 1974 rijpten plannen Een paar leden van H.A.K (per) fulltime medewerkers, op de opvang e Vanaf 1976 komt een ding van marginalen. In lijke autonomie van de hechte samenwerking tot 1977 vindt een diepgaan- diverse «dochtervereni- stand met Jebron, Sodi- de vernieuwing plaats gingen» na. Tot zover het i begelei- daad een zo groot moge- 101 )e voorzitster van H.A.K. ontving buiten een check eveneens een plaket, (per) d an Anciaux: Herman nalfabeten», mensen die om een onthaalhuis voor >v( erheirstraeten, Frans de ingewikkelde langdurig verblijf te ope- ërremans, Johan Tack, verkeerstekens niet meer nen. Daar zouden al- .A 'aul De Neve, Paul Rock begrijpen. Die onmacht leenstaanden die het al- n Lutgard De Beul, als- is een symbool voor de leenwonen moeilijk aan- |)k Ivo Goris (de direk- steeds toenemende rade- kunnen onderdak vin- ur van Ancien Belgi- loosheid van de mensen, den. Dat dit projekt als- ïe) en volksvertegen- Zij hebben hulp nodig om nog niet gerealiseerd oordiger Jan Caudron. zich te kunnen oriënte- werd is vooral te wijten een korte toespraak ren, maar ook geborgen- aan financiële proble- elde Jaak Vandemeule- heid en begrip. Het is men; de inrichting van zo oucke de stichting Vic een hart onder de riem te een huis vereist immers igiaux, waarvan hij mogen vaststellen dat de een fors beginkapitaal. Ook volksvertegenwoordiger Jan Caudron was naar Brussel gekomen - oorzitter is, voor aan de mensen van HAK aan die Vermits geen beroep kan Anciaux te zien uitreiken, (per) anwezigen. Hoewel de behoefte trachten te gedaan worden op subsi aam van de VZW in dit voldoen. dies is het zeer moeilijk pzicht misleidend Lieve De Nutte, samen de nodige fondsen in te linkt, is ze niet politiek met Paul De Neve een zamelen. Een bijkomen- ebonden: pluralistische van de stimulerende de zorg is het vinden van rotieven kunnen boven krachten van de stich- een inwonend begelei- 11e politieke tegenstel- ting, schetste vervolgens dend echtpaar, ngen waargemaakt de geschiedenis van ln 1975 is HAK gedurende 'orden. De voornaamste HAK. In 1971 werd ge- zes maanden dakloos, oelstelling van de stich- start met een onthaal- alvorens te verhuizen ng bestaat erin de so- centrum. In een eerste fa- naar het minder gunstig iale inzet van idealisten se werden mensen met gelegen kaffee «De Pijpe- an te moedigen, van- ervaring in jeugd- en vol- steel» aan de Houtmarkt aar de prijs, die dit jaar wassenenproblematiek intussen zijn er bene- iO.OOO fr. bedraagt. aangetrokken; hierbij vens een permanent aan- »^Bastspreker was de Ant- hielden de initiatiefne- wezig gezin reeds drie Minister van Openbare Werken Mathot berichtte zopas aan zijn kollega Minister Mare Galle dat eerstdaags de elektromechanische uitrusting van de nieuwe Zwarte Hoekbrug zal worden aange bracht. Deze uitrusting kost op zichzelf zowat 25 miljoen frank. Als alles verloopt zoals gepland zullen deze werken beëindigd zijn op 19 september 1980. Minister Galle zorgde nog maar eens voor zijn stad, want zopas keurde hij de staatssubsidies goed voor de verbeteringswerken aan de Bre- destraat en een gedeelte van de Oude Dender- mondsesteenweg. De deelname van de staat in de kosten bedraagt zomaar eventjes 23,795 miljoen frank. Ook voor het verkeersarm maken van de Nieuw straat keurde dezelfde Minister de staatssubsidie goed. Deze bedraagt 6.441.000 frank. Zoals be kend steunt dit projekt bij het globale plan van het stadsbestuur om de stadskern leefbaarder te maken. Ook voor de bouw van het nieuw stedelijk zwembad is er goed nieuws. Galle kreeg im mers een brief van Minister De Backer waarin deze meldt dat op basis van de nieuwe normen, die van toepassing zijn op 1.1.80 een herbereke ning aangevraagd werd bij de administratie. Deze herberekening zal het subsidiebedrag op ongeveer 60 miljoen brengen. Gezien de be perkte budgetaire mogelijkheden is het volgens Minister De Backer niet mogelijk prioriteit te verlenen voor het ganse bedrag. Maar toch beloofd zij het helft van het bedrag prioritair te stellen voor 1980. De administratie heeft daar toe de passende opdracht gekregen. Wegens het ontbreken van het vereist aantal pres taties per jaar zullen enkele muziekverenigingen uit het gebied van Groot-Aalst niet meer kunnen betoelaagd worden Bevelhebber van het rijkswachtdistrikt Aalst, kommandant Michiels, 34 jaar vóór korte tijd tot kommandant bevorderd, promoveerde op 26 maart II. tot majoor. Aartsbisschop Godfried Danneels van Mechelen- Brussel komt op woensdag 16 april e.k. de nieuwe gebouwen van de abdij Maria Mediatrix in de Aalstersedreef plechtig inwijden. Er is een wijding met eucharistieviering te 15 u. en de Falluintjeska- pel brengt rond 17 u. een sérénade aan de aarts bisschop, de abdis, de hele gemeenschap en de genodigden. i de prijs Vic verhelderend verslag over de werking van ga, het Centrum voor Sa- en wordt de kring van menlevingsvernieuwing, medewerkers verder uit- enz... Die samenwerking gebreid in het kader van HAK. wordt vergemakkelijkt het plan Spitaels. Na de uitreiking van de door een aantal mede- In samenwerking met prijs uitte Vic Anciaux werkers die zowel in HAK Gent, Leuven en Antwer- zijn waardering voor het als in een van die andere pen wordt in 1978 een vrijwilligerswerk dat nog verenigingen aktief zijn. wetswinkel opgericht die veel meer zou moeten Intussen wordt de wer- nu zelfstandig verder bloeien. De heer Anciaux king verder toegespitst werkt. HAK streeft inder- spreekt met kennis van Y* Een highway cowboy in Aalst weggelopen uit de film... (per) zaken: in zijn praktijk als leven in kleine gemeen- huisarts en later nog schappen met een eigen gedurende zijn ambts- identiteit. Mensen die periode als staatssekre- zich daarvoor inzetten taris kwam hij veelvul- kunnen niet genoeg be- dig in kontakt met talloze wonderd worden; de klei- kansarmen in het Brus- ne geldprijs moet dan selse. Volgens de statis- ook als blijk van onze tieken leeft ca 5 van de waardering en morele Vlaamse bevolking (dus steun voor HAK geïnter- ruim 300.000 mensen) in preteerd worden. Aldus schrijnende armoede. Vic Anciaux. Zoals de zaken nu staan Zowel de sprekers als de wordt de welzijnszorg te- afgevaardigden van HAK veel gedirigeerd vanuit drukten ons herhaalde- de mastodontorganisa- lijk op het hart dat deze ties en is er te weinig prijs niets te maken heeft plaats en steun voor de met politieke ideeën en veel doeltreffender klein- onderstreepten het plu- schalige initiatieven. De ralistisch karakter ervan. VU-voorzitter pleitte Een receptie rondde de eveneens voor zelfzorg plechtigheid af. en mantelzorg, dat is het TV Vorige vrijdag is eindelijk het doek gevallen over het Aalsters Karnavalgebeuren, dat gedurende het seizoen 1979-80 over niet minder dan zeven maanden werd uitgesmeerd! Het Haifvastenbal van het A.K.V. op 21 maart stelde voorlopig een einde aan de karnavaleske esbatte menten, die op 24 augustus van het vorig jaar een aanvang namen tijdens de Jaarbeurs. De «Olsjtersen Auved», niet meer weg te denken uit het programma van die handelsbeurs, doch ook al niet meer zo denderend als in de aanvangsjaren, luidde de lange reeks van festiviteiten in... Want een dag later reeds stond de verkiezing van de nieuwe Bloemenfee op het affiche. Voor de tweede opeenvolgende keer werd een meisje van buiten Aalst verkozen. De formule voor de ver kiezing is zo versleten als wat, maar toch blijft men hardnekkig aan de oude vastklampen, om na afloop zelf het hele mislukte spektakel in het belachelijke te trekken Bijgevolg is het niet zo verwonderlijk, dat in heel Groot-Aalst geen meisje nog bereid wordt gevon den zich kandidaat te stellen voor deze verkie zing om nadien met zich te laten sollen! Ballast overboord! ledereen is het er nu zoetjesaan over eens, dat men ofwel de hele bloemenfeebedoening volgens een totaal ander patroon moet laten verlo pen, ofwel het hele geval zonder meer opdoeken. Geen mens zou erom treuren. Zonder Bloemenfee kan Karnaval het ook wel stellen. Geef ons dan maar de verkiezing van Miss Voll Jeannette, het hoogte punt van de Zomerkarna- val in de Koolstraat! De Voil Jeannette is toch het simbool van de Aalsterse volksgeest, De de Voil Jeannette en zij alleen is het onver vreemdbaar Aalsters karnavalbezit! De Voil Jeannette is ontsproten uit de geest van het gewone volk. En de volksmens heeft lak aan keizers, koningin nen, prinsessen, prin sen, feeën... en heel die plechtige bedoening! Vroeger vierde men vastenavond zonder al die koninklijke en prinse lijke hoogheden, later vond men het nodig die te importeren, net als die oogverblindende praal wagens! Karnaval is karnaval niet meer. Het «biestege» is er af, het wordt allemaal te mooi. Er worden drie miljoenen frank subsidies uit de stadskas weggegeven om het feest toch maar te doen slagen. Drie miljoen in een tijd dat men over miljarden... tekort spreekt, bete kenen inderdaad slechts een peulschilletje... Vroeger ging dat alle maal zonder toelagen, vermaakte ieder die dat wilde zich op eigen kosten. Nu moet alles persé «georganiseerd» worden»... Vroeger stak iedereen zich bij voorkeur in een versleten, verfomfaaid plunje, hulde zich in lompen en zeulde rond met kreupele kinderwa gens en afgedankt meu bilair. Drie dagen lang voelde men zich van elk gezag bevrijd, kon men tome loos uit de band sprin gen, vergat men totaal de sjeur van alledag... Dat duurde drie dagen en drie nachten lang. Daarna gaf men er dood moe de brui aan, een beetje spijtig misschien omdat het allemaal al weer voorbij was, maar vol frisse moed om op nieuw aan het werk te gaan en denkend aan karnaval, van volgend jaar. Want na die drie dagen was het afgelopen. Uit. Een vol jaar geen spoor meer van karnaval. Nu mag er in Aalst geen verkeerde scheet worden gelaten, of men gaat zich verkleden! Dedju, de lol is er allang af. We dachten hier een opsomming te geven van al de feestelijkheden die tussen 24 augustus 1979 en 21 maart 1980 hebben plaatsgehad en hoeveel «personaliteiten» onze inderdaad keizerlijke ste de rijk is, maar we zullen het de lezer maar liever besparen. We zijn het inderdaad kotsbeu, karnaval komt ons de strot uit en een massa Aalstenaars zijn diezelfde mening toege daan... Ballast overboord gooi en, dames en heren karnaval isten. Hou het prettig, hou het fijn, het hoeft niet alle dagen karnaval te zijn! Zelfs de grootste geestigaard kan niet de hele dag door moppen blijven tappen. Het is niet altijd lachen gebla zen, zelfs de strafste lachspieren worden moe. Oververzadigd Het moet ons van het hart, maar de eerlijkheid gebied ons toch de waarheid te vertellen: ook het Haifvastenbal van het A.K.V. was niet je dat. Spijtig voor de organisa toren, die erop gerekend hadden wat fondsen te verzamelen voor de kas van hun Verbond, met het oog op de steeds stijgende kosten. Er was wel ambiance, er waren jonge mensen, er waren een goed orkest, er waren talentvolle kar- navalisten. Maar on danks de formele belof ten, dat erop het podium niet zou gezwamd wor den, werd er daar op een bepaald ogenblik een halfuur lang fameus ge zeverd. Zoals dat de afgelopen maanden al dikwijls in nog grotere mate is gebeurd. Er treft de brave en goedmenende A.K.V.- ers en andere rasechte karnaval isten geen enke le blaam, maar wij sme ken hen op beide knieën: hou er in hemelsnaam mee op. Steek de koppen bij elkaar, maak plannen, werk nieuwe ideeën uit, maar wacht toch god ver... tot volgend jaar om karnaval te vieren. 1 maart 1981dan is het weer zover. Laten we er nog het traditionele Direkonin- genfeest bijnemen, maar daar moet het dan ook mee ophouden. Anders degradeert men karnaval tot een vulgaire boerenkermis. De karna- valitis is een gevaarlijke ziekte, die de maag overbelast en tenslotte tot een ongeneeslijke indigestie kan leiden! Deze bijdrage zal ons in sommige kringen niet in dank worden afgeno men, maar dat deert ons niet: dit is geen kritiek om de kritiek, wél een hartig woordje, fris van de lever err met als enig doel het Aalsters Karna val van een gewisse verstikkingsdood te red den. Om het met een eigen tijdse uitdrukking te zeggen: het wordt tijd dat men zich eens ernstig gaat bezinnen over de toekomst van onze Karnaval. «Hieren, 't es toid!». Hoogtijd om het eens over een andere boeg te gooien... C.A.T. Drie musketiers. De elektroman van Eendracht Aalst bespreekt samen met zijn twee kornuiten alles, behalve voetbal. Zo wordt er ernstig gedebatteerd over SS- mannen die aan een ladder moeten hangen om te groeien, hun fotogeniek zijn... (per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 5