WERKGROEP HULPBEHOEVENDEN •HELD EERSTE INFO-DAG VANAVOND 29° KRUISWEG DOOR AALST WAT EIST KBG VOOR GEPENSIONEERDEN? 10ET MEN «OP DE KAT» EE AAN V.L.O.? K.A.V. ST.-MARTINUS 60 JAAR JONG! C.B. NIEUWERKERKEN MET PROBLEMEN? i wes De Voorpost - 4.4.1980 - 7 ds lezers van dit weekblad werden regelmatig op de volg dat alle klachten dan worden waardoor men igte gehouden van het ontstaan en de groei van ook overal toekomen» zo sneller en beter tot een zei de spreker gevat. An- vlotte samenwerking derzijds werd reeds we- komt. tenschappelijk vastge steld dat de doorverwij- Vrijwilligers zing binnen het veld van De heer Deleu bleef ver- van de konkrete mens en de eerste lijn praktisch volgens langdurig stil- het welzijnsgehalte van !t zich later de Werkgroep Begeleiding hulpbehoe- 'eiden ging noemen. Deze werkgroep ontstond e vanuit een aantal informatieavonden over het 1 MW, die ingericht werden de KWB-afdeling Mijl- Cl^ ik. ne I probleem van de dienstverlening aan de kansar- ertoe bij te dragen dat het voluntariaat niet mis bruikt wordt, maar zijn specifieke funktie in de dagelijkse realiteit ver vult, zodat het welzijn Om hiertegen iets te de probleemgevoelig- kens was nadien niet wei- doen zag de kabinetsme- heid te bevorderen en nig fier de talrijke aanwe- En de scouts hebben eveneens een knappe stand opgebouwd, (per) atn stond hierbij centraal. Traag maar zeker groeide onbestaande is. Konkreet staan bij het belang van onze samenleving erdoor een groep belangstellenden, die zich tot taak betekent dit vb dat de de vrijwilligerswerking. toeneemt» zo besloot hij m|lden via het vrijwilligerswerk een schakel te laten huisartsen 80% van het Aldus zijn vrijwilligers zijn gewaardeerde toe- n9 eien tussen de hulpbehoevenden en de potenti- totaal bij hen geuite belangrijk voor het hel- spraak. hulpverlener. De eigenlijke werking wil steunen klachten louter in somati- pen ontdekken en signa- Plaatselijke KWB voorzit- drie principes met name: vertrouwen, vriend- sche termen vertalen. leren van problemen, om ter de heer Kamiel Welle- Riap en vindingrijkheid, der werd de groep ge- Nederlandse Gemeen- iktureerd in drie lij- schap de heer Daniel welke wij reeds in Coens. vorig artikel weerga- Informatie Nuttig om vermei- Zijn toespraak kon in feite is ook dat de werk- in twee grote delen ge ep noch politiek noch splitst worden, met name ifessioneel geënga- de problematiek van de Vd is. Daarom streeft informatie en de situe- n ernaar het vrijwilli- ring van de vrijwilligers- 1 swerk met eigen fi- werking in het geheel van ^aJiciële middelen te la- de dienstverlening. funktioneren. Wat het eerste betrof i eerste initiatief, dat wees de heer Deleu erop werkgroep in zijn pril- dat de informatie van de bestaan verwezenlijk- bevolking voor wat de was een infodag diensten die aktief zijn op nstverlening, welke het welzijnswerk betreft dag jongstleden nog klein is. Heel wat fjatshad in de kelders mensen, ook de profes- 't Apostelken te Mijl- sionele veldwerkers zelf k. Voor de voorope- hebben geen inzicht g van de tentoonstel- meer in de struktuur en de avond ervoor, de mogelijkheden van de werkgroep op nie- het welzijnsaanbod. De id minder rekenen bevolking weet aldus niet op de heer Deleu ad- meer bij wie te rade te ""ikt-kabinetschef van de gaan voor welk pro- itssekretaris voor de bleem. «Dit heeft tot ge- dewerker van staatsse- om de problemen te hel- kretaris Coens twee mo- pen opvangen, gelijkheden, enerzijds de 'eder op zich werden dan bevolking een beter ge- deze verschillende facet- bruik van de geboden ten onder de loep geno- diensten aanleren, en an- men. Tot besluit onder- derzijds werken rond de streepte de eminente aanbodzijde,- waardoor spreker nogmaals dat een vlotte doorverwijzing onze huidige samenle- en betere organisatie in ving nood heeft aan de eerste lijn wordt ge- rechtvaardige maat- realiseerd. Wat het eerste schappelijke strukturen betrof was de infodag be- en aan hartelijke inter- slist een eerste belangrij- menselijke relaties, waar- ke stap. in de waardering voor el- Voor wat de aanbodzijde ke persoon, centraal betreft, zag de spreker staat. Zowel bij de bevor- twee niveaus van ingrij- dering van deze recht- pen, voor eerst het lokale vaardige maatschappij niveau, waar men elkaar a's voor de tegemoetko- beter leert kennen binnen ming aan de fundamen- de welzijnssektor en te'e behoefte aan inzet in waar men moet leren de samenleving had de doorverwijzen naar vrijwilliger volgens hem elkaar. belangrijke en in be- Ten tweede is er het een- Paa'de opzichten zelfs trale niveau. Hier kunnen een unieke rol te vervul de kanalen gerealiseerd 'en- «Aan ons allen dan zigen te kunnen rondlei den in de verschillende stands. Hierbij ontdekten wij ondermeer het OCMW van Aalst, de Christelijke Mutualitei ten, HAK, de Katholieke Vereniging voor Gehan- dikapten, Familiezorg Oost-Vlaanderen, Wets- winkel, AA-groepen, Licht en Liefde, Familie hulp KAV, het NWK, Het Vlaams en het Rode Kruis, Tele-Bouworde, het Gewestelijk Consulta tiebureau en de dienst voor Geestelijke Gezond heidszorg, Aalsters So ciaal Overleg, Akabe Scoutsbeweging, Het Wit-Gele Kruis, Sociaal dienstbetoon O.L. Vrouwparochie en last but not least de Werk groep Begeleiding Hulp behoevenden zelf. VEHE Informatie in overvloed in 't Apostelken. (per) Rik Henkens, nationaal pensioenverantwoordelijke van de KBG hield een boeiende voordracht over «KBG en Inkomensbeleid». Na de nefaste gevolgen van oppensioenstelling als minder inkomen, minder aktiviteit, ingrijpende psy chologische faktoren, minder relaties gevoel van onzekerheid te hebben belicht handelde spreker over de doolhof van de pensioenwetgeving. i niet weten, er is ook een braillebiblioteek in Aalst, (per) chlT velen de verpleegdienst toont zijn materioal. (per) Hij wees eerst op het feit dat personen in over heidsdienst geen bijdra ge voor pensioen beta len, enkel voor de kas van weduwen en wezen ter wijl de andere werkne mers een bijdrage van 14% (6 van hun loon en 14 van de werkgever) en de zelfstandigen 7 van hun belastbaar inkomen tot 455.000 fr betalen. Voor de voorgestelde be perking van de hoge pen sioenen is nog niets in huis gekomen tot hiertoe. Spreker meent dat een mentaliteitsverandering zich opdringt. De KBG streeft naar een eenvor mig pensioenstelsel voor allen. eenvoudig qua bere kening met een minimum ad ministratieve formali teiten gefinancierd uit hoofd van alle belastbare in komsten met een zelfde recht voor iedereen. De KBG opteert dan ook voor een basispensioen voor iedereen alle bejaarden gelijk behandelen énige voorwaarde: het bereiken van de pen sioenleeftijd Dergelijk basispensioen zou steunen op een we tenschappelijk onderzoek vrijgesteld zijn van belasting gekoppeld zijn aan de index der konsumptie- prijzen en de loonindex aan de huidige index minstens 240.000 fr be dragen voor een gezin en 192.000 voor de al leenstaande. Een degelijk basispen sioen gefinancierd door een gelijke procentuele bijdrage en geheven op alle inkomsten (niet al leen op bedrijfsinkom- sten) sluit een eventuele afzonderlijke of kollektie- ve inspanning tot het be komen van een aanvul lend pensioen niet uit. De KBG eist dan ook 'optrekking van het ge waarborgd inkomen tot 192.000 fr voor gezinnen en 153.000 fr voor al leenstaanden voorrang voor optrek king voor lagere pen sioenbedragen veralgemening van het vakantiegeld voor al le gepensioneerden gelijkberechtiging voor weduwen die een nieuw huwelijk aangaan verhoogde kinderbijs lag voor gepensio neerden behoud van vergoe ding van gehandikapten of minder-validen bij pensionering De Rijkskas als énig beta lend orgaan voor pen sioenuitkeringen KBG verzet zich tegen manipulaties van de index het negeren van de automatische koppeling van de sociale uitkerin gen en pensioenen aan het welvaartpeil. LH Reeds voor de 29* keer organizeren de «Ghesellen van het H.-Kruis» van de St.-Jozefparochie hun «KRUISWEG in de Stad» en dit ujteraard op Goede Vrijdag 4 april vanaf 20 uur. Wat stilaan niet alleen burgerrecht heeft gekregen maar ook tot een stevige traditie is uitgegroeid groeide uit de aktiviteiten van toneelgroep «Langs om Beter», een ook voor deze realizatie toepasselij ke benaming. Gegroeid immers uit een simpele ommegang door de stad waar hier en daar een kruis werd neergezet kwam men tot een realistische uitbeelding van de veertien staties van de lij densweg. KAV is een nationale vrouwenbeweging die zich richt tot alle vrouwen uit het werknemersmilieu. Ze telt momenteel 300.000 aangesloten leden. In 1952 beleefde men de eerste kruisweg met kos- tumes en figuratie. In 1977 kwam echter een to taal andere aanpak met statische beelden in witte klederen waarop via pro- jektoren naar hartelust kon worden geëxperi menteerd. Over het ge heel zweeft voor insiders zeker de geest van de man die vele jaren de he le zaak regisseerde en er zowat een levenswerk van maakte, meester Frans De Koninck, ons zo jong nog ontvallen... Ook dit jaar hoopt men er iets indrukwekkends van te maken. Is er in 't alge meen niet zoveel veran derd, toch werd gezorgd voor een nieuwe band montage en een nieuwe apoteoze in de kerk. De teksten zijn nog steeds die van E.H. Van den Abeele en voor de figura tie zorgen jeugdgroepen van de parochie Maeva, Sjaloom en KSA, maar ook van erbuiten en zelfs van afzonderlijke jeugdi gen en volwassenen. Het voorbidden tussen de staties gebeurt life doch aan de staties zelf komen oralen gezongen door het Bach-ensemble van Hannover aan bod. Anciens nog steeds van de partij, die zich reeds lang verdienstelijk maak ten zijn o.m. Pol De Brau- wer, Emiel Baccaert, Etienne Liebaut, Leonard Gits, Jos Lissens, Nicole Gits, Herman Slagmulder en Dirk Klinck. De wegwijzer die wordt gevolgd: Esplanade, Dendermondsesteen- weg. Varenlaan (statie), Peter Benoitstraat, Vale rius de Saedeleerstraat (statie), St.-Annalaan (statie), Steenstraat (sta tie), Kooistraat, Vak schoolstraat (statie), As serendries (statie), Wel vaartstraat (statie), Lede- baan, Meuleschettestraat (statie), J. Meganck- straat, Wellekensstraat, St.-Jozefstraat (statie), Nestor de Tièrestraat, Schoolstraat (statie), Koolstraat, Astridpark (kruisiging), Duivekeet- straat. Vredeplein, De Ridderstraat, Peperstraat (statie). Esplanadestraat, kerk van St.-Jozef (verrij zenis als apoteoze). LH stedelijk Onderwijsinstituut nr. 1, alias de school «de kat», wijdt op dinsdag 15 april de vergade- van het ouderkomitee aan een akuut probleem: aatjordt de school ingeschakeld in het V.L.O., het )l>jtnieuwd Lager Onderwijs?» Dringend want wie ^meedoen moet dit melden alleszins vóór 25 april rbij dient te worden leid dat: ionéhet kind moet centraal Bn [in de school moeten /ijklfef zijn direktie, perso- elof. inspektie, inrichten- Rerj macht en niet het it de ouders, [als belangrijkste fak- van het VLO de sfeer zijn waarin het 'edJoolgebeuren plaats- ed Ift en een optimale sa- alrojnwerking van alle me- 'elers om te komen tot maximale ontplooiing. Wie als school meedoet aan VLO kan beroep doen op: vervangingskrachten voor alle noodzakelijke vervangingen en dus niet alleen bij ziekten van meer dan 15 dagen een begeleidingsteam met als doel mee te zoe ken naar de meest opti male methodes. georganiseerde en geëvalueerde uitwisse ling van mogelijkheden en methodes tussen de scholen onderling. begeleiding van het leer- en groeiproces door een PMS-centrum i.p.v. aansluiting bij een dienst «Studie- en beroepso riëntering». Op 15 april wil men in de Katteschool op dit stuk de knoop doorhakken. Op zaterdag 26 april in zaal f.F.R. Dendermond- sesteenweg, Feest van de vrijzinnige jeugd. Op za terdag 19 mei wil men daarna vieren, nl. met het jaarlijks bal dat doorgaat in zaal «De Korenbloem» (Gaston Van der Eist) vanaf 21 u. met als orkest «The Family Band». LH Doelstellingen ervan zijn: vorming, akties ter bein- vloeding van maatschap- pijstrukturen en dienst betoon. Zo bestaan er de dienst Familiehulp, de dienst Moeder- en Kin- derzorg, de raadplegin gen voor kinderen en 'zwangere vrouwen, de sociale inlichtingen dienst, de praktische school voor gezins- en huishoudopleiding e.a.m. De plaatselijke afdeling telt 170 leden en 18 kern leden bezorgen maande lijks het blad «Vrouw en Wereld». Het jaarprogramma van de afdeling bevatte voor 79-80 een reeks kookles sen, een uiteenzetting over stress, demonstra ties, een gesprek rond de menopauze, veiligheid in huis, algemene vergade ringen, een familiale wandeltocht enz. Een brede waaier aktiviteiten voor elk wat wils. De 50e verjaardag wordt gevierd op zondag 27 april met een plechtige Euchari stieviering in de St. Mar- tinuskerk te 11 uur waar na receptie, middagmaal, gezellig samenzijn met dia's, interviews, ontspanning, ledereen is er van harte welkom. Wie nog wil aansluiten kan dit doen bij de voor zitster Mevrouw Troch, Lange Zoutstraat 56. tel. 21.83.77. LH Er zijn klubs die niet houden van de pers. Toen we woensdagavond speciaal naar Nieuwerkerken trokken om er een artikeltje omtrent de C.B.-ers te plegen kwamen we in feite van een kale reis terug. Inderdaad, de inwoners van de Dorpsstraat en aanpalende straten hebben heel wat last. Hun t.v. is regelmatig gestoord. Voor hen zijn de schuldigen de C.B.-ers. We zijn geen technici, dus kunnen we dit niet beamen. In elk geval moet het weinig aangenaam zijn om steeds gestoorde beelden te ontvangen, (per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 7