WAT MET DE GEWESTVORMING EXPO «200 JAAR VRIJZINNIGHEID IN VLAANDEREN» TE AALST VOLGENDE MAAND BLOEMENFEEERIE 150 JAAR BELGIE PAASFEEST h K.V.L.V. EREMBODEGEMi' KAT0LIEKE BOND GEPENSIONEERDEN ZEER AKTIEF Stilte- en gebedstocht VTB-HEKELGEM DEBAT WILLEMSFONDS: r Ter nagedachtenis van bisschop Romero... 8 4.4.1980 - De Voorpost Met zijn debat over de «staatshervorming» lukte de Aalsterse afdeling van het Willemsfonds een schot in de roos in de «Borse van Amsterdam. Niet alleen mocht voorzitter Mare De Jode naast twee eminente inleiders een selekt aantal belang stellenden, ruim zeventig, verwelkomen maar het debat sloot, toevallig, volkomen aan bij de aktualiteit van de dag zelf: de overhaaste terugkeer van de premier uit Spanje, het ontslag van senator Perin die de toekomst van «deze staat» niet meer ziet zitten en, klap op de vuurpijl, de stemming over artikel 5 van de voorlopige gewestvorming waarbij de samenstelling van de gewestraden geen goedkeuring kreeg. Een debat dat dus «op meen voorzitter van het zijn tijd» kwam! Willemsfonds, docent De uitspraak van alge- geschiedenis aan de R.U.G., waarbij het W.F. voorstander blijft van het behoud van België, ge daan te Oostende op 23.02.80, zou de basis vormen van een diep gaand debat over een materie die ons allen aanbelangt. Het WF meent dat Vlaanderen hierbij eveneens baat heeft en bereid moet zijn er een prijs voor te betalen. Geen politieke prijs echter. Die werd reeds bij de grondwets herziening van 1970 be taald. Wel een financiële onder de vorm van steun aan Brussel en aan Wal lonië. Daaraan koppelde het WF echter een dub bele voorwaardede ge meenschappen moeten fiskaal autonoom wor den en de Vlamingen moeten volstrekte pari teit en waarborgen krij gen in het Brussels hoofdstedelijk gebied. Nadat voorzitter De Jode de toestand had ge schetst en de problema tiek gesteld waarbij de Belg zich kan afvragen in welk soort land hij de volgende dag gaat wak ker worden zorgde na tionaal voorzitter prof Verhulst voor een korte historiek. Niet overbodig alleszins want de mate rie schijnt zo gekompli- ceerd en subtiel dat ze vaak het onderschei dingsvermogen van jan met de per transcendeert en dan ook zijn belang stelling maar wekt bij uitschietende tastbare konsekwenties. Waaraan men momenteel la boreert is de voorlopige fase van de gewestvor ming doch ervoor was er reeds de voorbereidende fase en als derde hoopt men te komen tot de definitieve. In de voorbereidende fa se gebeurt alles bij amendementen en koninklijke besluiten. In de voorlopige bij wetten en in de defintieve door de grondwet. Juist de tegenovergestelde weg dan de normale waarbij met de grondwetswijzi ging zou moeten worden begonnen, werd gesteld. Prof staatsrecht aan de Op woensdag 16 april gaat In de feestzaal van het Aan het woord komen stadhuis te 20 u. de openingsplechtigheid door van - prof dr. Lydia De Pauw, «200 jaar Vrijzinnigheid in Vlaanderen» georgani- staatssekretaris van het seerd door het Humanistisch Vrijzinnig Vormings- Brussels Gewest die werk in samenwerking met De V.U.B. en H.V.V. spreekt over «200 jaar Denderstreek. vrijzinnigheid vanuit een socialistisch standpunt» - prof dr Herman De Croo, volksvertegen woordiger over «200 jaar vrijzinnigheid vanuit een liberaal standpunt» - Maurice Van de Steen, voorzitter HVV afdeling Denderstreek over «vrij zinnigheid in Vlaande ren». Willem Elias, voorzitter uitstraling VUB afdeling Aalst als bloemenstad en de Faluintjesgemeenten met vele bloemisten zijn uiteraard geïnteresseerd in de Gentse Floraliên die plaatsvinden volgende maand, van 19 tot 27 april in het Kongrescentrum en Floraliapaleis elke dag van 7 tot 22 u. Prijs der toegangskaarten: op 19 april 400 fr., op 20 tot en met 23 april 300 fr., op 24 en 25 april 200 fr. en op de laatste twee dagen 150 fr. Inlichtingen te bekomen in het Kongrescentrum, Citadelpark te Gent. Tel.: 091-22.73.36. Het wordt de 183 uitgave van deze tentoonstelling sinds 1808 door de Konk- lijke Maatschappij voor Landbouw en Plantkunde georganiseerd. Deze nu vijfjaarlijkse bloemen- en plantententoonstelling op internationaal niveau onderscheidt zich van an dere gelijkaardige ten toonstellingen door het feit dat ze plaatsgrijpt over meer dan 26.000 m2 binnen het kader van een kleurrijke binnentuin. Het Het Verbond der Vaderlandslievende Verenigingen van Aalst boog zich in zijn laatste bestuursvergade ring in «'t Paviljoen» o.m. over de komende viering van 150 jaar België. De viering is gepland ingeschreven aan de prijs voor december en zou van ongeveer 400 fr. De o.m. bestaan uit een viering wordt groots ge- hoogmis te 10 uur ge- zien en een aantal promi- volgd van neerleggen nenten, ook buitenlandse van bloemen en een re- worden er verwacht ceptie. Aansluitend hier- evenals een vertegen bij een feestmaal waar- woordiger van Koning voor zal kunnen worden Boudewijn. De medewer- esthetische primeert er alleszins boven het direkt kommersiële en zulks nu in een periode waarin de natuur, buiten althans, aan het ontwaken gaat. Er zijn dus geen afficha- ges van verkoopsprijzen, geen barnumpropagan- da van firma's geen onthaalstanden. Wel iets kreëren dat niet meer tot onze dagelijkse wereld schijnt te behoren en zijn schoonheid niet put uit de hoge verkoopwaarde. Opzet van de Gentse Flo raliên is het verzoenen van de standpunten van bezoekers en van tuinbouwers. Bezoekers die er een vorm van exta se willen beleven en pro ducenten die met hoog waardig verfijnde pro- dukten van natuur en vakmanschap in konkur- rentie treden. De verschillende ten toonstellingsruimten ver tonen een grote diversi teit. Blikvanger van het geheel is en blijft de aza lea, één der meest typi sche produkten van de Gentse bloemisterij. Ge dragen door een aange paste vormgeving komt ze best tot haar recht in de grote hall van 200 bij 60 m. De wielervelo- droom biedt een uitste kende ruimte voor de exotische planten in hun veelheid van soorten en variëteiten. In de horizon tale ruimten kan een as sortiment van meer kom mersiële planten worden geëksposeerd. De buitenlandse sekties, elk met een eigen ontwerp, worden gegroe peerd in ruimten mot kompetitieve mogelijk heden, periferisch opge steld van de centrale ruimte waar eenheid moet primeren. De sektie floristerie, was geheel moelijker te inte greren, vormt het portaal van de voortuin. Het grootste gedeelte van de Gentse Floraliên wordt opgevat als een binnentuin in losse, land schappelijke stijl. Het ver plicht parkoers dient om de toeschouwer een zo groot mogelijke ervaring te laten opdoen. LH Denderstreek staat in voorde presentatie. Daarna receptie en rond gang in het Oud-Hospi taal. De tentoonstelling die toegankelijk is van 16 tot 20 april, elke werkdag van 14 tot 17 u. en op zondag van 10.30 tot 12.30 u. en van 14 tot 18 u. is volledig gratis. In de nieuwe Mediateek van het Kon. Lyceum, Pontstr. te Aalst op donderdag 17 april voor dracht door prof dr. M. Waeyenbergh over «Sar tre en Camus en hun filosofie van het ge weld». Op zaterdag 19 april te 20 u. in zaal Madeion, Grote Markt Aalst, kabaret «Ivo's Rariteitenkabinet» gevolgd door T-Dansant door de Humanistische Jongerenafdeling Aalst. LH V.U.B. Van Impe, die met de teksten uit het hoofd jongleert dat het een plezier was om aan te horen, belichtte ver volgens enige aspekten van de staatshervor ming. «Kulturele autonomie» zou oorspronkelijk een marxistisch begrip zijn gesproten uit het brein van de Oostenrijker Otto Bauer waarbij deze stel de dat zowel Austria als Hongarije kultureel au- tuonoom dienden te zijn binnen één politieke staatsvorm. In ons land zelf was het dan Minister Renaat Van Elslande die in 1949 gestalte trachtte te ge ven aan dit begrip waar bij de Franse Kuituur- raad wel enige aanpas- singstijd nodig had om tot daadwerkelijk funk- tioneren te komen. Het FDF noemt spreker niet een pro-Franse maar wel een rabiaat anti- Vlaamse partij. Dé Walen schijnen dan vooral die te zijn uit de driehoek Liége, Mons, Namur waarbij de andere minder meetellen. De inwoners uit de Duitssprekende gebieden krijgen van de Walen feitelijk niet de minste autonomie maar worden liever opge slorpt. Gesteld werd dat de Walen eigenlijk geen ander ras zijn, dat er veel vermenging is in Bra bant, dat Limburgers ook tot Luik behoorden en dat het verschil tus sen Vlamingen en Walen er hoofdzakelijk een is van taal met uiteraard de eruit voortvloeiende kui tuurgoederen. tei Alternatieven Vier alternatieven senteren zich en da* k kiezen is de hamvraaj 1Volledig separatis beide staten elk af; derlijk waarbij Bru voor Vlaanderen zou loren gaan. Daaruit kunnen resulteren grotere geslotenh een verrechtsing en vermindering van de ralistische ingesteld!ig( van de CVP. 2. Totaal unitarisme behoud van de kultaysc autonomie. Voor ^ke oplossing opteert Van Impe. 3. Pseudo-gewesl ming: de handigste lossing doch voorannt schijn waarbij la ne weerszijden heel wat ter in de wijn hoef worden gedaan 4. Echte regionaliser Hierbij zou Vlaand geldoverschot hebbe| j die zou het, zoals beurt voor ontwil lingshulp, openlijk f1®4 nen overdragen aarf*"" partners maar dan gelo® tiveerd. Bvb. als verf ding voor wat we Wallonië betrekken r' ter) en in de hoop Wallonië dan onze dukten zou aanko Bij federalisering twee zou Brussel belangrijk deel van aanzien inboeten. Verder kwamen nog lerlei kwesties aan l als bvb. de dotaties' de gewesten en aan fB en RTB waarbij g» neerd werd dat een i van de gelden var r BRT afvloeien nai RTB. jaa king van de deelgemeen ten aan deze plechtige viering zal worden ge vraagd. Verder hield het Verbond zich onledig met de voor bereiding van de herkie zing van de helft van het bestuur in de komende meimaand, met de schik kingen voor de viering van de nationale feest dag waarbij buiten Klein- Aalst weer vooral Erem- bodegem, Nieuwerker- ken en Moorsel meest ak- tief zullen optreden en met de betoelaging van de aangesloten vereni gingen waarbij rekening zal worden gehouden met het regelmatig bij wonen van de vergade ringen en de eigen pres taties. Waar in één deelgemeen te twee oud-strijdersve renigingen aktief zijn zal er voortaan nog slechts één ervan kunnen wor den gesubsidieerd. LH De Kristelijke Bonden van Gepensioneerden (KBG) hielden een geslaagde algemene vergadering op 20 maart in aanwezigheid van 260 bestuursleden uit 60 afdelingen en 20 proosten. Na een welkomstwoord door voorzitster Nora Van Keymeuien en een bezinning door proost E.H. Van der Meeren bracht verbondssekretaris het jaarver slag 1979. Ledenbewegingen: met Iddergem werd de achteruit- 13.853 leden is er een lichte gang reeds gekompenseerd. achteruitgang van 134 Ie- Gewestbesturen: de 9 ge- den. Grootse vooruitgang westbesturen vergaderden werd gemaakt te Appelterre, 23 maal en 300 bestuursle- Hofstade, Erwetegem, Aai- den waren regelmatig op gem. Denderleeuw, Erembo- post. Gewestelijke bede- degem, Heldergem en Nieu- vaarten werden ingericht werkerken Dank zij de stich- met 1700 deelnemers, ting van de nieuwe afdeling Kursussen: Jw Coppens leidde 4 verbondelijke hob- by-kursussen en Mw Nora Van Keymeuien 3 verbonde lijke danskursussen. Ook waren er te Denderleeuw en St.-Lievens-Esse lokale danskursussen. Een kursus voor reisleiders van ééndagsreizen kreeg minder bijval. Vakanties: 1463 personen profiteerden van aangepaste vakanties voor gepensio neerden. Binnenlandse va kanties te Nieuwpoort, Wes- tende, Nassogne, Zandho ven en Spa of buitenlandse naar Frankrijk, Duitsland, Zwitserland, Riral, Spanje, Tunesië, enz. Betoelagingen: om de lokale werkzaamheden te stimule ren werden 90.000 fr toela gen verleend voor aktivitei- ten van 25 hobby-klubs, 3 turnklubs, 3 dansklubs, 6 zangkoren, 2 orkesten, dien sten voor voetverzorging. Lourdesbedevaart: Het Ver bond Aalst bereikte met de inschrijvingen voor de Lour desbedevaart (860 trein en 150 plain) opnieuw de hoog ste skore van alle West- en Oost-Vlaamse verbonden. Financies: dank zij de ruime financiële steun van minis terie, provincie en Kristelijke ziekenfondsen kon ver- bondsboekhouder Robert Misselyn een gunstig bilan presteren dat goedkeuring verwierf door de algemene vergadering Na praktische mededelin gen, o.a.; over de tombola Ziekenzorg werd aandacht gevraagd voor het jaarthe ma «Het tehuis, een thuis» en behandelde Rik Hen- ckens, nationaal verant woordelijke voor de pen- sioendienst KBG het «Inko mensbeleid» waarna een verzorgd vieruurtje de dag in aangename sfeer beëin digde. LH Een man wordt neergeveld, ontrukt aan het hart van zijn volk. Zijn bekering naar het hart van zijn volk, zijn keuze voor de kleine mens, zijn streven naar een rechtmatige en rechtvaardige verdeling van goederen was jarenlang een doom in het oog van de hebbers-leiders van El Salvador. In deze strijd eindigt zijn leven -'vermoord'- zoals dat van velen voorheen. In zijn geest verdwijnen ook vandaag nog tiental len mensen. Hoe pijnlijk ook de Na het overweldigend sukses van de wandeltocht «Op Benediktijnerpaden» organizeert VTB-VAB He- kelgem met onderafdelingen «Vlaamse Wandelaars- bond Affligem» en «Diaklub Affligem» een hele waaier boeiende aktiviteiten waarop U allen zijt uitgenodigd. Paasmaandag 7 april: Inlichtingen bij J. Muy- dertiende autorally laert. Dorp 63, te 9392 te Meldert Meldert-Aalst. Start tussen 13 en 14.30 Tel. 052/36.65.16. u aan het Parochiecen- trum, Stevensveldstraat Vrijdag 11 april. 4. te Melden. Leden VAB "dwarsdoor Oceanie.. genieten 20 fr. korting. Uitzonderlijkè diamonta ge te 20 u. in het Kultu reel Centrum Affligem door de bekende avontu riers Marcel en Liza De Smedt die in mei 1977 het land verlieten met een 3 pk en een unieke expeditie ondernemen door Nieuw-Zeeland, Australië en Papoea- Nieuw-Guinea. Een prachtige klank- en dia montage in overvloeien de beelden. Toegangsprijs: 50 fr. Le den VTB-VAB: 25 fr. trieste aktualiteit van El Salvador willen wij aan nemen dat het levens verhaal van een dode sterkere spreekkracht heeft dan dat van een levende. Het is ook zo met Jezus geschied. In die geest willen wij ons één verklaren met de velen die op Goede Vrij dag (4/4/80) 'publiek' protesteren en die getui gen dat dit onrecht niet langer kansen mag krij gen - hier én veraf - wil ieder mens tot bevrijde mens-wording kunnen groeien. Ter nagedachtenis van Bisschop Oscar Arnulfo Romero; in solidariteit met zijn volk en met velen die lijden onder diktatuur, geweld en on recht; in protest tegen wapengeweld en wapen handel (cfr. België en Uruguay); in gedachte nis dat 'Kristus nu nog steeds gekruisigd wordt in die slachtoffers van geweld' komen wij - en jij met ons - in 'stil protest' naar buiten. Deze stilte- en gebeds tocht vangt aan om 18 u. in de Begijnhofkerk. Doorheen de stad nemen wij even halt voor een uitdrukkelijk bezinnings moment in de kapel van de ZZ. Teresianen, de Opstandingskerk en de Werkkapel. Wij sluiten af in de Begijnhofkerk om 20 u. met de Goede Vrijdag- gedachtenis. Guido Debree - Jebron Onder het motto «Noem het Paasfeest.noem het lentefeest noem het feestve i: I dering...» kwomen zondag jl. te Erembodegem I32 leden van het Katolii j 4 Vormingswerk van Landelijke Vrouwen samen in het Porochiehuis. Na et inleidend welkomstwoord van de voorzitster en een passend bezinningswocx gp over de betekenis van Palmzondag door de Proost sprak een vormingswerkst B over de took van de vrouw bij het uitbouwen van «Een thuis van christenen» j: deze moderne wereld. Voordracht die warm toegejuicht werd Nadien volgde ontspanning met sketches en lied waarbij de lach niet uit de za 'ije was. Een frisse lenteschotel, koffie en gebak ontbraken evenmin Werkelij K.V.L.V. Erembodegem mag zich verheugen over een dynamisch bestuur dj onder de leiding van zijn proost, E.H. Jozef Eeman, weet wat zijn leden aan bii.den. (per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 8