CITIZEN-BAND AKTIVITEITEN IN HET AALSTERSE De Voorpost - 18.4.1980 - 13 'oensdaq 27 februari kwam een Aalsters CB'er op nalen: nu gebeurt het wel neer je je radioknop één den de wettelijk toegestane gegeven geval numeriek taakverdeling tussen Rijks- zendvergunning had om ge- spoor van de gevreesde wurger die nu al eens dat CB'ers die een toe- mm. Jerder draait, je 5 sta- 0.5 Watt. Daardoor worden zeer klein, betrekken bij op- wacht en R.T.T. W., verza- bru.k te maken van de band spoor van ae gevreesae wurger, ae u met 4Q kana|en /en 5 tjons ontvangt. Je acht het stations, met een zendver- sporingen, biedt reusachtige melen de gegevens. !n dit tussen 26,975 en 27,255 me- iderhalf jaar lang, met een nylonkous over de kop, Watt) gebrujken dgt toeste| niet voor mogelijk. In dat mogen van 0,5 Watt gewoon voordelen: de moordzaak verband zou ik er met klem gaherz, stelde vast dat het leenwonende dames uit het Aalsterse in het holst blokkeren Q 22 kanalen en geval gaat het om een ver- buitenspel gezet: Ze zijn dan Bracht werd toch ook opge- willen op aandringen dat de ene toestel na het andere in de nacht de keel toeknij'pt. Via de 27 meterband een ha|ve yyat1 bloeming van de vroegere echt niet meer te ontvangen, lost nadat een TV-kijker, aan klager ons exacte en volledi- onbestuurbaar werd, de in in de nacht van dinsdag op woensdag in de R-pr ambtenaar-Aalst: «De sluikradio's. Laat me heel Een andere zaak zijn de sto- de hand van een afgespeeld ge gegevens zou overma- telegeleide bevelen negeer- •eek van Aalst een boeiende jacht op een sadis- ontvanger staat konstant op duidelijk stellen dat absoluut ringen: dit is mijn grote op- bandje waarop de stem van ken: duurtijd, lokaliteit, om- de en tenslotte te pletter :h vrouwenhater en onmeedogenloos moorde- 1 der 22 kanalen. Telkens je een zendverbod dient opge- roep: eerder dan hals over de dader, de stem kon thuis- standigheid van de storing sloeg^ De St.-Truidense Ae- ,ar worden meebeluisterd Een vijftal CB-amateurs een ander kanaal wil, moet legd aan elke etherpiraat, die kop de klachtend.ensten in brengen. Het grote gevaar terwijl de eigenlijke detek- roclub «smal» zat met ne^- .men deel aan de nachtelijke kloDiacht naar een je manueel overschakelen, de wet netjes aan zijn laars te lichten, zou het gestoorde van samenwerkingsopera- tie gebeurt door de R.T.T. imen aeei aan ae nacnienjKe Kiopjacnx naar een J0f t ten 0 ,aDt slachtoffer zich beter direkt ties met CB'ers schuilt ech- me 'tzwarte citroen, waarin de wurgerra* bevond Z ellktro* Nationale CB-raad in verbinding stellen met de ter hierin: ten eerste, in ge- CB er die de rijkswachtgesprekken, via de 27 nisch> automatisch dus# deze Zeer onlangs riep PTT-Mi- STORENDE CB'er! Tenslotte val een gezocht misdadiger leter band en op kanaal 9 had opgevangen, alar- schake|jng doen, weet ik niet nister Bandson alle CB- is hij de bron van het onheil, beschikt over een ontvang- leerde in allerijl zijn vrienden-zendamateurs. Met met zekerheid; wellicht be- klubs, die de 27 mhz-band In de meeste gevallen kan je toestel en aldus de rond zijn gebruiken en als V.Z.W. ge- rekenen op zijn goodwill en persoon gevoerde gesprek- ireende kracht werd de misdadiger op de Gentse staan zij.» teenweg klem gereden.» C. Vergunning Je hoeft de gelukkige titula- it verhaal is louter fiktief, klanken, teksten, beelden, ris te zijn van een door de it kon net zo goed werke- overeengekomen tekens, minister afgeleverde schrif- lo, Jkheid, een krantenknipsel numerieke of analoge uit- telijke vergunning. Zij is per- idefin'- De 27 meter-gebruikers drukkingen, seinen voor af- soonlijk en intrekbaar. Je ibben inderdaad nog wat standsbediening, seinen be- ontvangt dan een stortings- iders op hun palmares dan stemd voor de opsporing of bewijs. Deze bevoegdheid »t veroorzaken van storin- voor de bepaling van de werd, zoals gezegd, overge- n bij nabije TV-toestellen plaats of de beweging van dragen aan de R.T.T. Niet in i stereo-apparaten. Je kan, voorwerpen. elke omstandigheid is een indaag de dag, géén krant «Zend- of ontvangtoestel toelating vereist: dat is het weekblad openslaan of je voor radioverbinding»: iede- geval voor «openbare radio- itst op een smeekbede van re generator of ontvanger omroepdiensten, stations eniolitie, rijkswacht en R.T.T. van elektro-magnetische tril- voor radio-verbinding die heim eventuele klachten te lingen gebouwd om radio- voor militaire doeleinden of dsjielden. Echter, vaak ligt de berichten uit te zenden of te met het oog op de openbare irzaak der storingen bij de ontvangen, met uitzonde- veiligheid aangelegd en ge- jstoorde zelf (een koffie- ring van de toestellen die bruikt worden door de dien- lolen of de ontsteking bij uitsluitend voor de sten, ressorterend onder de in brander bvb.) Je kan er, ontvangst of de klank- en minister van Landsverdedi- lat er ook van zij, niet om- televisieomroepuitzendin- ging, de Noord-Atlantische iaën dat CB'ers hun hobby gen bestemd zijn. ingehinderd moeten kun- «Station voor radioverbin- len uitoefenen. Met deze ding»: het geheel, samenge- perking: zij horen de wet- steld uit een zendtoestel, ilijk voorgeschreven nor- een ontvangtoestel of een voor een en te eerbiedigen! Zoniet, zend-ontvangtoestel voor ning?» terecht in een radioverbinding en de erme- RTT-ambtenaar: «Niet veel, inoverzichtelijke chaos, de verbonden antennes. vijfhonderd. Niet zozeer dat ials tot voor kort in de «net voor radioverbinding»: bedrag is van belang, be- .S.A. Daar heerste dergelij- het geheel samengesteld uit langrijker is, en hier schuilt niet spoedig een nationale 8 vrijheid dat elkeen, die verscheidene stations voor de sluwe bedoeling van het CB-raad kan samenstellen, its voelde voor zendama- radioverbinding die met el- vergunningssysteem, dat en drastische maatregelen- jurisme en wat technisch kaar in verbinding mogen hierdoor alle CB-hobbyislen zullen worden genomen om inderlegd was, zijn steun op treden binnen de grenzen gekend zijn of tenminste ge- de etherbevuiling te be- le radio kon laten horen, van een vergunning die aan kend zouden moeten zijn. En strijden, lierbij bleef het niet. Er wa- een enkele fysische of more- vergeet niet, dat bedrag zal Slechts de clubs, samenge- bijna meer T.V.-kijkers Ie persoon werd afgeleverd. Verdragsorganisatie en door de Geallieerde strijd krachten.» «Hoeveel centen tel je neer R.T.T.-vergun- zelfde verschijnsel ge- die hiertoe is uitgerust met plaagd. Uiteindelijk werd de speciale speurwagens. Wij dader, Vlado C. betrapt met beschikken immers niet over een CB-zender in zijn wagen, de nodige apparatuur». De man kon op de door de «Is het in de praktijk moge- vliegamateurs gebruikte lijk Rijkswachtkommunikatie golflengte uitzenden en zo te storen?» de verbindingen storen; zijn «Beslist. Stel, de rijkswacht zend- en ontvangtoestel zendt op 20 watt. Een of werden verbeurd verklaard, andere lolbroek zet zich neer Het is nu door dergelijke op onze frequentie en ge- spijtige voorvallen dat de bruikt een zendvermogen CB-zaak wordt geschaad en van 25 watt. Zo zal een pele- dat is ook de mening van tonskommandant werken Mare De Vos. Marc, die de met een zender, waarvan de CB-zaak nauw ter harte» draaggolven 0,5 km ver rei- neemt, is manager (hoewel ken: aldus is het voor een hij, terecht, niet zozeer ge- verafgelegen iemand quasi steld is op officiële funktie- onmogelijk te storen». benamingen) van de «Bel- «Welke was, volgens U, de gium Citizen Band Associa- dieperliggende bedoeling tion», kortweg B.C.B.A. Als van de CB-legalisatie?» V.Z.W. en grootste Citizen- Wel, het oorspronkelijk op- bandvereniging in België telt zet, de ratio legis, is naar B.C.B.A. zowat 25.000 beta- mijn inzicht dit geweest: lende leden. De vereniging, ik zal trachten een schoolse ongeveer 2 jaar oud, is op- definitie te geven «een gedeeld in distrikten, waar radioband ter beschikking onder, Aalst en Dendermon- stellen, waardoor burgers, in de. Zij belegt maandelijkse het kader van welke aktiviteit vergaderingen voor de CB- ook, met elkaar radiofonisch ers van een bepaald distrikt. J in kontakt kunnen komen, op Voor Aalst gebeurt dat de officieel toegelaten frequen- eerste maandag ^an elke groepeerd zijn op zich ken- zal deze ZELF de storende ken ongehinderd mee kan ties, buiten de officiële kana- maand in Café «De Klok», baar te maken bij het kabinet golven voor de toekomst beluisteren, is het nogal wie- len». In de bedrijfswereld Molenstraat 1. van PTT, Wetstraat 56. Hij ongedaan maken. Een goe- des dat hij zijn gedrag en zijn bvb. kan een dergelijk kom- «Hoe is B.C.B.A. gestruktu- waarschuwde dat, zo men de aarding, degelijk afge- evt. ontsnappingsplannen munikatiesysteem van reerd?» schermde draad en geen ge- hierop gaat afstemmen. Ten ontzaglijk nut zijn: vlotte en Mare De Vos: «Wij groepe- bruik van lijnversterkers tweede, nog erger wordt het snelle kommunikatie draagt ren een Vlaamse, Franse en kunnen heel wat storingen wanneer een schijnbaar bij tot de efficiency van de Duitstalige afdeling, alle ver in de ether vermijden. De onschuldig CB'er tot het cri- onderneming. Vraag blijft, enigd in een nationale raad. kans op storing van TV's en minele milieu behoort, en verzeilen we ten langen leste Het Duitstalige gewest is be- geluidsinstallaties vermin- aldus géén kans onverlet niet in een moordende kon- doeld voor o.m. militairen in dert sterk wanneer je geen laat om ons te misleiden, kurrentieslag: je kan je goed Duitsland en Luxemburg, de komende jaren weffors steld als V.Z.W. op 28-12-79, voorversterkte microfoon ons op een ontwarbaar voorstellen dat elkaar be- hoewel dit numeriek met zo- in radioluisteraars die steen Wat opvalt, is de uitgebreide de hoogte ingaan. Hier en komen in aanmerking. De gebruikt: dit leuke spulletje dwaalspoor te brengen!» in been kloegen over een bevoegdheid die wordt ver- daar wordt al gefluisterd dat oprichting van dergelijke zendt inmmers moeilijk weg «Het is dus een ja, mits... - rmanent gestoord televie- leend aan de R.T.T aan de het over een vijftal jaar ko- raad loopt niet van een leien te filteren storende golven Kommandant Michiels: «Ja- als het ware te overstem- cies, die dan op hun beurt konkurrerende bedrijven als- veel voorstelt. De gewesten maar slag leveren om elkaar zijn opgesplitst in provin- :herm of een ruisende ra- welke de minister de be- men bij de 5.000 frank zou dakje: de oorzaak zou liggen uit. Geloof me vrij, een sto- lio-ontvangst dan andere, voegdheid tot het verlenen kunnen bedragen. Alweer bij de CB-klubs, die het niet rend CB'er staat bij zijn kolle- 'och moeten CB'ers hun en intrekken der vereiste een slimme zet om op die eens zouden kunnen worden ga-CB'er in een kwader dag- :reativiteit kunnen uitputten, vergunning kan overdragen wijze een selektie door te omtrent de verdeling ven licht dan bij de gestoorde lidiij het, zoals gezegd, zonder (wat dan ook gebeurd is). voeren en de ether niet over- het aantal mandaten in die kstandermans genot te beder- 2. Ter uitvoering van ge- vol te stouwen. Een gekke overkoepelende CB-raad. 'en Toch hoef je in geval noemde wet werden een toestand eigenlijk: een we- CB'ers in het Aalsterse naj'an genotsbederf niet met- Koninklijk Besluit en een Mi- reldontvanger bvb, mag je |s het voor de gerechtelijke -neen te gaan steigeren, lm- nisterieel Besluit (B.S. van je, in België, zonder vergun- autoritieten een aartsmoei- kldners, is het niet zo dat elke 30-10-79 uitgevaardigd. ning aanschaffen. Nog gek- Ijjke opdracht sluikradio's bij lenselijke daad, van welke Deze beide wetteksten leg- ker: je mag hem bezitten, de kraag te vatten, al even I, ^ard ook, berperkingen en gen de voorwaarden vast, zonder ermee te ontvangen, moeilijk lijkt het op het spooi n tloegevingen vereist van de waarnaar de CB'er zich dient Zulk een verbod geldt niet in jjnedemens? Niet alleen te schikken: de voornaamste Nederland. anCB'ers kunnen anderen het komen hierop neer D Verplichtingen van con- gdeven zuurmaken: ons vuil- A. Toegelaten zendver- structeurs, verkopers en l/-jpis pollueert andermans mogen: verhuurders van zend- ol r Jeefwereld; onze huisgevel De toegelaten zendsterkte is ontvangtoestellen. n pnijdt buurmans zonnelicht 0,5 Watt. In de praktijk wordt De wet is zeer formeel:a imBf; uitlaatgassen van onze echter vaak gewerkt met 5 of «geen zend- of ontvangtoe- handen zou spelen van de kelt» zij. Zij is een zeer posi- n ivierwielers worden genade- zelfs meer Watt. Weliswaar stel voor radioverbinding Liedekerkse Opsporings- tief station, dat staat vast i adoos in het gelaat van zuur- voorziet de wet in een over- mag te koop of ter verhuring dienst, die dan in het slecht- (positief station, komt in CB- t aP'ofminnende voetgangers gangsperiode, tot 31-12-82: aangeboden worden als een ste geval tot de bevinding jargon neer op het respekte- jnjgeslingerd; huilkoncerten zendamateurs die geen aan- exemplaar ervan niet door zou kunnen komen dat zij de ren van de wet en de omge- van onze kleine rakkers ver- gepast toestel bezittenkrij- de Regie goedgekerud is als wet met de voeten treden? schreven CB-deontologie). itoren de slaap van het be- gen de kans zich tegen die beantwoordend aan de tech- Of zitten we met het feit dat Naast «Iris» heb je «Jacca- aarde dametje wier slaapka- datum aan te passen; m.a.w. nische voorschriften van het Aalst en omgeving numeriek re» en de «Romeo Tango» ler paalt aan onze woonka- CB'ers die een 5 Watt-toestel M.B. van 30-10-79». Boven- niet zoveel CB'ers telt? In allen 1 1 ler. Kortom, zonder opper- in gebruik hadden voor het dien moet de verkoper, ver- ieder geval, de weinige Cb'" vlakkig de ogen te sluiten, hoef je de storende CB'er vla niet dadelijk in de schaar te :etten, zodra je TV-schermp- Tv-kijkende of radio luiste rende niet-CB'er. Een derge lijk iemand brengt de CB- zaak in diskrediet.» «Met welke CB'ers uit de di- rekte omgeving heb je de meeste kommunikatie?» rr«Het station «IRIS» uit Erem- te komen van CB-gebruikers bodegem bezit beslist een in Aalst en omgeving. Leeft jarenlange ervaring: zend- bij een groot aantal CB'ers ster is een «lady», die sinds de vrees dat een publikatie jaren in het geniep maar met betreffende hun zendaktivi- volle overgave, quasi dage- teiten en hun werkterrein in gelijks op de 27 meter aan- de geschreven pers, hen in wezig is. Ook overdag «tok- wel, mits je de wiskundige men. Een misschien ver ge- zekerheid kon hebben dat de Zocht, maar analoog ver- samenwerkende CB'er per- schijnsel tref je aan in de fekt betrouwbaar overkomt, jachtwereld: een jachtver- Let wel, ik ben absoluut be- gunning verkrijg je pas, één- reid een dergelijke samen werking, en trouwens het CB-projekt in zijn globaliteit, een tijdlang op zijn opportu niteit te toetsen. Het is ten- uiteenvallen in distrikten. Per distrikt fungeren een 5 10 bestuursleden plus o.m. een technisch manager en een public-relationsman. Onze hoofdbedoeling, en dit precies is het belang van bijeen- au van een distrikt, bestaat in het maal je over een jachtterrito- rium van 25 aaneengrenzen- de hectaren kan beschikken onze maandelijkse (en mits je geslaagd bent in komsten op het het betreffende examen na- een distrikt, bes slotte aan de CB'er zelf het tuurlijk). Je hebt er geen onderzoeken en oplossen bewijs te leveren dat zij hier- jdee van hoe daar onderling van regionale problemen, toe de nodige discipline en soms een verbeten strijd ge- eerlijkheid aan de dag kun- voerd wordt om die 25 ha nen leggen. Deze mensen toch maar bij elkaar te schar- moet alleszins een RUIME marge van krediet worden ha; de wettelijke vereiste vijfentwintigste hectare, die hun respektievelijke jachtter- einen van elkaar scheidt is eigendom van een landbouwer. Beiden zetten ^voorvalt, toch wel het min ste wat je kan overkomen. Passief T.V. kijken en dus als inslikautomaat fungeren van De rekrutering gebeurt ten dienste van de individuele leden en in het belang van reien: bvb., twee aspirant- de ganse CB-gemeenschap. jagers beschikken over 24 Naast het verlenen van ad vies (vooral technisch) bvb. hoe modelleren, streven wij dienstbetoon in de brede zin, van het woord, na». «Wat brengt iemand ertoe zich bij een bepaalde vereni- schreef te buiten gaat. Ik ge- dan natuurlijk hun beste ging aan te sluiten en welke loof oprecht in een zeer gro- beentje voor om die land- motieven spelen mee om nu te mate in de goeie bedoe- bouwer te vermurwen en Ie- juist die of die klub te lingen van deze mensen, veren onderling een felle kiezen?» Erembodegemse Maar nogmaals, zij mogen strijd om de resterende he- MDV: «Naast de genoemde het in hen gestelde vertrou- ctare te bemachtigen. Zover voordelen waarvan een lid verleend: de inbeslagname, enkele dagen terug van zen dapparatuur ter waarde van 900.000 frank, door het Brus selse parket, betekent niet per -se dat elk III yi^HI Uil IIOUUl.ll *UUI HUI uu TUI nu^iui ICUUI JjUVllI, UU VTUHIllfU *ll_ I verschijnen van het M B. dat huurder, uitlener, of schen- CB'ers, aktief in de Dender- «Erembodegem lijkt zowat wen met beschamen: een zjjn we, tot op vandaag, na- kan gemeten, gebeurt het tuurlijk nog niet: het is onte gensprekelijk nog veel te vroeg om een gefundeerd oordeel te vellen over het geslaagd zijn van de ganse Dendermonde «HOSS» uit Aaigem blijk baar in de filmwereld opge daan.» «Dank je wel en veel suksesl» Lotto: «Ne dikke 73, ne 105 Erpe-Mere?» familial en cheeriol» hem om de haverklap zoudt moeten wijzigen, wat nauwelijks doenbaar is». «Heeft U een idee van het aantal CB'ers te Aalst en sprek en misschien tot ziens». Kommandant Michiels: «misschien, inderdaad, want over enkele weken ben ik niet meer werkzaam te Aalst.» Hoe ver de fantasie van sommige zendamateurs wel Burgerband legaliseerde, ker van een dergelijk appa- streek, die mijn oproep zich de CB-metropool uit het Aal- proefperiode lijkt me geen mogen dit toestel tot eind 82 raat nagaan of zijn kandi- kenbaar te maken hebben sterse te zijn, niet?» kwade formule, blijven gebruiken, mits zij daat-koper, kandidaat-huur- beantwoord, volgen hier op Lotto: «Is mogelijk, de situa- Len zekerheidstechniek die één luttel sekondje aan zich niet bezondigen aan TVI der enz..., de opgelegde ver- een rijtje, deze gebruikers tie in andere gemeenten ken je zou kunnen aanwenden, iet dansen slaat. Want. laten (Televisie Inspraak Storing) gunning in handen heeft en van het volksradiootje hou- ik zo goed niet, wat ik wel wil je overtuigd zijn met een of BCI (Radio Inspraaksto- bij elke transaktie bij de mi- den er niet alleen, in hun weet is dat het globaal geno- betrouwbaar CB-medewer- CB-toestand, maar nog- w_.ring). Het ligt voor de hand nister een aangifte doen met onderlinge gesprekken, een men gaat om geselecteerde ker te maken te hebben, be- maals, ik ben sterk overtuigd «ais, zolang dit niet bovenma- dat het precies deze mensen vermelding van aard en da- vreemdsoortig, ontoeganke- stations. Overigens opereert staat hierin dat deze een Van de goeie intenties van vojtig lang duurt en te vaak zjjn die de klachten veroor- turn van de verrichting, de lijk en pittig taaltje op na, vanuit Erpe een zeer be- specifieke roepnaam zou be- de citizen Band-gebruikers.» zaken, doordat zij de ether- identiteit, van de verkrijger maar bedenen voor zichzelf kwaam CB'er, met als skip- zitten, maar dan nog bestaat zuiverheid aantasten, of de- en het nummer vah zijn ver- de avontuurlijkste roepna- naam: «Tarzan». Die man het risico dat anderen zich, ze radiomakers zich over 2,5 gunning. Te Mere, tijdens men. «Rattenvanger» uit heeft de inspiratie voor zijn na intense beluistering, die jaar zullen beperken tot 0,5 een binnenskamers debat Herdersem, «Lady Flaying skipnaam, net als «Travolta» roepnaam toeeigenen, zodat oeverloos gezwets en dom- Watt hangt, aldus minister over burgerband-gebrui- Ritmo» uit Aalst, «Quick Mo- houdende, lullige Ameri- oe Backer, van hun goodwill kers, merkte een uitgeslapen bil» uit Lede, «Schorpioen» kaanse kitsch, kan je gerust af. De R.T.T. heeft te Liede- gesprekslid pienter op dat uit dezelfde gemeente, «La- het angstwekkendste ziekte- kerke een speciale klachten- hier een addertje onder het dy Moonlight» uit Wieze, verschijnels noemen van de dienst: deze dienst gebruikt gras steekt: «het is niet uit- «Lady Tornado» en «Venus» :u permanent «gedrogeerde» spitsvondige opsporings- gesloten, merkte K.D. op dat uit Denderhoutem, «Tarzan» en getresseerde Westerse technieken. Een ambtenaar de konstruktie van de aan de uit Erpe en «Lotto» uit Erem- mens: «als het maar be- bij de RTT-Aalst. Een drietal technische voorschriften bodegem, maar elders ak- «Pardon?, weegt», lijkt de leuze peilwagens, voorzien van van de wet beantwoordende tief. Deze namenlijst is verre Het is misschien niet slecht Scherp gesteld, kan je het draaibare ringantennes, zendapparatuur, aldus het van volledig, natuurlijk. Uit even na te gaan hoe de Aal- zelfs, in een ludieke bui, wel drummen de illegaal hande- monopolie wordt van één deze reeks CB'ers die in het sterse Rijkswacht tegen het eens toejuichen wanneer de lende CB'er als het ware in firma. Anders gezegd, hier Aalsterse, het burgerbakje CB-zaakje aankijkt: met lede aan het scherm vastgeketen- een hoek. Elke wagen richt zou een financieel aantrek- met een woordenvloed ogen of met argwaan? We de TV-staarder sporadisch zjjn antenne op zodanige kelijk kluifje liggen voor elek- overvallen, hebben we er gingen distriktkommandant eens wordt geschokt in zijn wijze dat de stoorder steeds tronische bedrijven, die qua één uitgepikt: R. met skip- Michiels even polsen: gast- visueel avondritueel. Een preciezer kan worden gelo- prijs en leveringssnelheid de naam «Lotto»: en de lokali- vrij helder redenerend, ge- plots hellend of trillend kaliseerd. Deze bevindt zich spits afbijten. Kwatongen teit van zijn station geheid), zellig causerend, welbe- schermbeeld moge voor ve- a|dus in een driehoek (met beweren zelfs dat de tot «Hoelang ben je reeds op de spraakt als de heer Michiels len een signaal zijn dat het er 0p elk hoekpunt de speuren- standkoming van de CB-wet- burgerband te beluisteren?» is, laten we hem aan het auditief, via de radio, veel de peilwagen) die steeds geving zou gebeurd zijn Lotto: «Sinds 1 maand. Ik woord: leuker en leerrijker kan aan verkleurt, en in geen tijd is onder druk van welbepaalde moet zeggen, hoe langer je «Principieel ben ik positief toegaan, (al moet je, wil je de gozer bij de lurven ge- bedrijven van geluidsinstal- ermee bezig bent, hoe meer ingesteld ten aanzien van de de CB-gesprekken opvan- Vat.» De Liederkerkse peil- laties, om dan later de benij- mogelijkheden je ontdekt. CB-wetgeving en de beoefe- geru beschikken over een wagens zijn grijskleurige ca- denswaardige monopolie- Het belangrijkste is, dat je naars ervan. Wanneer je mij I^hciaal ontvangsttoretel). mionettes met «en horizon- positie te bezitten voor het a|s Sie-Bie'er in kontakt vraagt of ik toekomst zie in ^Pas het echte radi<53pis- tale antenne opmét dak. Zo- leveren der met de wet kon- komt met doodvreemde een samenwerking tussen teren hebben wij verleerd: dra deze over de weg hot- forme CB-toestellen. Een mensen. Vooral in de anoni- CB'ers en Rijkswacht, ant- dat kost te veel inspanning! sen, doet de gezochte CB'er dergelijke snedige objektie miteit van de stad, leidt dat woord ik bevestigend! Als je En precies daarom verdie- er dus niet slecht aan als de werd ook voorgelegd aan de tot aangename ervaringen, maar even bedenkt in welke nen vindingrijke geesten, die bliksem zijn zendaktiviteiten Nederlandse Staatssekreta- je hoort de stem van een mate citizen Band-gebrui- radio willen maken, onze te staken. Deze opsporings- ris van Verkeer en Water- kollega-CB'er waarvan je al- kers voor ons als bijkomen- aandacht en bewondering, methode wordt zowel ge- staat, mevr. Smit-Kroes, die |een de skipnaam kent, ver- de en nuttige informatiebron De CB'ers (ongeveer 250.000 bruikt wanneer iemand een dat ten stelligste ontkende. der niets, maar je voelt je kan fungeren, dan kan je I in België; het aantal etherpi- zendtoestel (scanner) heeft (In Nederland, wordt volgen- solidair. Solidair, in deze zin nauwelijks minder dan de fe raten, de illegale vrije radio's gemonteerd in zijn wagen, de week, 3 maart, de CB-wet dat CB'ers elkaar heel wat CB-formule toejuichen, (vb. j§ zou rond de 40.000 schom- a|s wanneer hij zijn zendakti- van kracht.) diensten kunnen bewijzen: het doorseinen van melen) hebben nu een wet- viteiten doet vanop zijn veili- Een Leeds ambtenaar, werk- zo ving ik onlangs nog een verkeersongevallen, nood- telijk kader afgedwongen, ge zolderkamertje. zaam bij het Perscentrum tweetal noodoproepen op oproepen allerhande, ja zelfs waarbinnen zij hun kommu- „Hoever reiken de radiogol- van het ministerie van PTT, van CB'ers de getuigen wa- zeer bruikbare tips omtrent niet zelden dat iemand een bepaalde klub uitkiest omdat hij daar een persoonlijke vriend heeft zitten. Kijk eens, het Aalsterse telt bij mijn weten een viertal klubs (waaronder «FRIENDSHIP» die regelmatig samenkomt in de Larish-pub te Nieuwer- «Hartelijk dank voor dit ge- kerken). Het jammerlijke van 1. Wet betreffende de radio- berichtgeving van 30-7-79 9 (Belgisch Staatsblad van 30- 8-79) De tekst definieert een aan tal begrippen. We lichten er de belangrijkste uit: «radioverbinding»: elke overbrenging door middel van radio-elektrische gol ven, van inlichtingen van al le aard, inzonderheid van «Indien de verstrekte infor- reikt, werd vorige week ge- matie van B.C.B.A. Belgium ïllustreerd in de provincie Association) Liraburg: de Hasseltse cor- RTT amhtpnaar' „Dat hanat gëviraïn'fVte vrij vlot tot de huip"vVn'rijkswacht en lei misdrijven): Maar laat me korrekt is. telt Aalst tot nog rectionele rechtbank veroor- aedèehelidt af van de weers- stand kwam: „De vinding- Holpdienst inriepen. Van- dit toch nuanceren: onlangs, toe 230 ingeschreven deelde een zendamateur die gedeeltelijk a a aar> niot norinn Woon nnn 1R.91 HooH 7irh te Namen, maakten we het CB'ers. Voor Erae-Mere be- erin geslaagd was telegelei- nikatiedrift kunnen botvie- van wanneer je met 0,5 Watt Qp de vraag waarom de jen van een auto-ongeval en opgespoorde en/of voor ren. Werpen we even een Werkt?» goedkeuring van de CB-wet- %e langs de 27 meter-band tvluchtige plegers van aller- Citizen Band blik op de geldende wetge- - -- i~: '-»-»• ma ving: rrmstandioheden De radio- rijkheid van een niet gering daag nog (15-2) deed zich te Namen, maakten we het CB'ers. Voor Erpe-Mere be- erin geslaagd Jonahm draoen verder aantal aspirant-CB-ers kon tussen Ternat en Aalst, op mee dat op leedvermaak be- draagt dat zowat 80.» de vliegtuigen te doen nêer- naaroelana deTcht minde niet langer in de kiem wor- de E5, een ongeval voor. loste CB'ers de plaatselijke „Ligt het klachtenaantal m storten: ,n april reeds werd oefonhieerd is bil een inten- den gesmoord. Weliswaar Onophoudelijk werden de Rijkswacht alsmaar valse uw distrikt hoog en hoe w,k- door de voorzitter van de se ionisatie raken de oolven moet elke vorm van illegali- weggebruikers, via kanaal oproepen doorgaven (o.m. kelt de klachtenprocedure „Diestse Modeldub van tele- nipt meer naar beneden teit gekortwiekt worden, zo- 19, gewaarschuwd voor niet gebeurde verkeersonge zich af?» j?,6'6,!. sportv legtuigen» M^ar bifounshoe wlêrsom: niet. belanden we in de Ita- plotse filevorming.» lukken.) Kijk eens, met dat „Dat aantal ligt betrekkelijk klacht ingediend wegens standiaheden bereikt ie al liaanse chaotische en nau- «Minder prettige ervaringen risico zit je natuurlijk. Wan- hoog. Gelukkig kennen wij vernieling van diverse toe- 3 welijks nog omkeerbare toe- of beschouwingen, graag»? neer onze diensten konden tot nog toe geen storingen in stellen. De klub, die tijdens R banalon- al<: 27 MHZ- stand waarbij je het mee- «Er zijn stations die zich niet- rekenen op bona fide CB- onze eigen netten. Bij op- het weekeinde op het militai- Ofihmikpr man men zich maakt dat je, gezien het klein houden aan de spelregels: medewerkers, zat alles snor. sporing van de plaats van re vliegveld van Schaffen slechts bedienen van 22 ka- spectrum frequenties, wan- heel wat CB'ers overschrij- Het publiek, al is dit in het het onheil is er een perfekie. oefende, en van de PTT een de hele affaire bestaat erin dat er tussen de CB-klubs onderling een felle rivaliteit heerst. Die zou ik kost wat kost willen verbannen. De sluwste methodes worden aangewend om een lid bin nen te rijven: om je een idee te geven: iemand ontvangt, via de band, een oproep waarbij hem een onontwar baar technisch probleem wordt voorgelegd. De opge- roepene moet zijn onwe tendheid tenslotte bekennen en krijgt te horen: «als je daarover meer wil weten, sluit u aan bij klub X of Y». Dat noem ik agressieve re- klame, een CB-er onwaardig. Wij zijn steeds vertrokken van het beginsel dat elkeen vrijelijk toetreedt en verach telijke aanwervingstechnie ken absoluut dienen ge weerd; ideaal ware indie' elk CB-er verenigd ware een grote klub voor het he land. Een dergelijke ove koepelende vereniging zc- meebrengen dat wij onze c sen meer kracht kunnen F zetten». «Ais daar zijn?» MDV: «Het gebruik van watt en 40 kanalen, ook de overgangsperiode e '82.» «Krijgen jullie financi' steun van hogerhand?» MDV: Van staatssubsidi J kan voorlopig nog géén v eniging genieten. Wel is rr gelijk dat een stad toelage verleent (Aalst tot nog ti niet). «Hebben bepaalde leder van B.C.B.A. al last gehac van verbeurdverklaringen of gerechtelijke opsporingen?» MDV: «Je begrijpt dat ik daarop niet precies kan ant woorden. Wel is de persoon die hier toevallig naast me zit onlangs iets overkomen. Hij had een zendtoestel in zijn wagen. Leesverder pJ4

De Voorpost | 1980 | | pagina 13