THE NEW ORLEANS TRAIN JAZZ BAND TE AALST PER HELLBERG IN KREJA Herdersems Willemsfond met beeldverhalenbiblioteek AFFLIGEM MET OOSTERS KUNSTENAARS DERDE FILMZAAL, ZEG MAAR «CLUB», ERBIJ JAAR VAN Dl STADSHER WAARDERING In cinema Palace: Zekere dag beval de rijkswacht hem te stop pen. De apparatuur werd voorlopig in beslag geno men. Op 4.2.80 werd uitein delijk gevonnist dat er geen vuiltje aan de lucht was: al les werd hem terugbezorgd. Het hoofdmotief van de vrij spraak berustte op het feit dat er tegen de verdachte nooit een klacht was inge diend. Heden ten dage wordt de CB-wet grosso mo- do nageleefd. Tijdens de ille gale periode regende het vaak klachten en waren ge rechtelijke sankties legio. «Hoe kijk je aan tegen het storingsfenomeen?» MDV: «Een plichtsbewust CB-er houdt zich aan TV- uren, m.a.w. zal zijn zendak- tiviteiten tussen 6 en 11 uur 's avonds zoveel mogelijk beperken, tenzij hij er rots vast van overtuigd is géén storingen te verwekken (eenmaal je de CB-koorts te pakken hebt valt dit natuur lijk niet zo gemakkelijk). De kans voor TV-inslag ver groot niet noodzakelijk naar gelang het zendvermogen. Met 500 milliwatt kan je bij na net zo gemakkelijk ie mands schermbeeld naar de donder helpen als met 5 watt. Terloops, bij het op stellen van de Nederlandse wet die begin maart van kracht wordt, hebben de op stellers ervan zich gesteund op de Belgische ervaringen rond de storingen: een Ne derlands CB-er is wettelijk gehouden de FM-kanalen te gebruiken en 500 milliwatt niet te overschrijden. Tot op een afstand van ongeveer 600 meter kan je ergens «binnenslaan». «Vanop de grote Markt kan je dus elke telefoonverbin ding van de Voorpost-redak- tie hopeloos in de war helpen?» MDV: «Nee, ernstig, niet noodzakelijk het meest na bije TV-toestel zal storings verschijnselen vertonen. De kans op storing hangt in eer ste instantie af van de sto ringsvatbaarheid van het ge stoorde toestel: zo zal een wit-zwart televisie eerder storingsverschijnselen ver tonen dan een kleurentelevi sie. Die gevoeligheid is qua si nihil in geval het bewuste apparaat met een filter is uitgerust. Dat is echter zel den het geval: hoewel de kostprijs voor een dergelijke filter slechts 50 80 frank bedraagt zal de betreffende konstrukteur er niet op ge brand zijn zijn TV- en GE LUIDSTOESTELLEN te voor zien van een filter. Immers op grote schaal betekent dat voor hem een aanzienlijke uitgave». «Zonnevlammen zouden ook een storende werking hebben?» MDV: «Zonnevlammen, een verschijnsel dat zich met een grote regelmaat om de elf jaar voordoet, kunnen infor- maten ontregelen, radiover bindingen storen en noor derlicht veroorzaken. Zo kla gen in de V.S. talrijke piloten van lijnvliegtuigen van korte onderbrekingen in hun ra dioverbindingen met hoge frequentie en zijn er ook moeilijkheden bij de verbin dingen via satellieten vast gesteld». «Welk is het boeiendste as- pekt van de CB-hobby?» MDV: «Vooral, je ontmoet steeds nieuwe vrienden op wier bijstand je kan rekenen wanneer je in de puree zit: autopech, een lege bezine- tank, elkaar assisteren bij het opstellen van de antenne enz... Bvb., onlangs vertikte mijn grasmaaier het: in géén tijd kwam een bereidwillig helper opdagen. In onze buurt, hier in Meerbeek, woont een blinde man: je kan héél goed begrijpen dat de Citizen-Band voor hem vrijwel het enige medium vormt waardoor hij kontakt met anderen kan hebben. Zo zie je maar hoe nuttig een CB-toestel kan zijn. Ook ge beurt het vaak dat wij, een gehospitaliseerd kollega-CB- er een mobiel toestel mee geven waardoor die trooste loze uren wat gezelliger worden». «Hoe zie je, als CB-er het probleem van de sluikra- dio's?» MDV: «Tot nog toe ben ik er nog niet in geslaagd een vrije zender te ontvangen. Tot voor kort was er eentje te Aalst: RADIO DENDER, die uitzond op 111 of 113 MGH, op FM». «Op welk tijdstip van de dag zijn de meeste CB-ers aktief?» MDV: «In feite moduleren wij zowel 's nachts als over dag. Het voordeel van nach telijke uitzendingen ligt hier in dat er minder geruis te horen valt. 's Nachts wordt er niet zo zeer op verre afstand ge werkt. 's Ochtends tussen 7 en 8 zijn de netten onderbe zet: dan valt er niet veel te beleven. Buitenlandse ver bindingen leg je het best overdag: 's avonds is het net overbezet. Dan zit je ge plaagd met PROPAGATIE. Of veerkaatsing der golven. Optimale werkvoorwaarden hangen af yan de atmosfeer, de zonnestand, en de hoogte der luchtlagen». «Gebeurt het dat de Belgium Citizen Association Band ei gen leden sanktioneert?» MDV: «Tot op vandaag is dat nauwelijks het geval ge weest. Je kan er vast op aan dat, wanneer een eigen lid hot té bont maakt, het vere nigingsbestuur de nodige stappen zal zetten. Zelfs een zendverbod opleggen. Trou wens, doen wij het niet, dan doet de RTT het met alle nefaste gevolgen vandien; publikatie in de pers met als gevolg dat de CB-reputatie door het slijk wordt ge haald». «Zijn er CB-ers op de band die weinig te bieden hebben?» MDV: «Sommigen roddelen d'er maar op los, raaskallen wat. Na enige tijd heb je door met welk CB-er je de boeiendste gesprekken kan opzetten. Alle krediet overi gens voor nieuwe stations. Een nieuw station heeft in zijn startperiode nogal wat aanpassingsmoeilijkheden. Wij zetten ons beste beentje voor om een nieuwbakken CB-er de knepen van het vak bij te brengen». «Heeft uw vereniging een soort deontologisch pakt uit gewerkt?» MDV: «Inderdaad. De tekst ervan werd aan de leden be zorgd. Daarin staat o.m. dat je géén reklame mag voe ren, géén politieke pleidooi en mag houden, en géén godsdienstige thema's mag aansnijden. Volledig vrijblij vende gesprekken dus. Hier bij rekenen wij vooral FAIR-PLAY van onze slotenen. Hun savoir- «Worden CB-verbiru uitsluitend gelegd bini den van één klub?» MDV: «Zeker niet. Zo wordt er niet gewerkt taalbarrières binnen C gen vervagen volledig toi regelmatig roept een een Vlaming op en v sa. Toch vindt je hier nog fanatici». «Dank voor het gesprJT* MDV: «Nog een goeie en goeie A.B.L. Za< elr «The Crazy Bel Jazz Café» in de Geraardsbergse- straat is een gezellige kroeg waar je in een geweldi ge ambiance van een zorgeloze avond kon genieten. The new Orleans Train Jazz Band die er zondaga vond optrad draagt een naam die vol symboliek zit: train (trein) is een democratisch vervoermiddel waar ieder in mag en kan en die je meevoert buiten de sfeer van het alledaagse. Sfeer was er en ook volk. Alajos Van Peteghem The New Orleans Train richtte de groep op. Hij J022 Band streeft ernaar speelde als trombonist diverse elementen uit elf jaar met de Jeggpap de New Orleans muziek N.O. Jazzband naast heel een frisse en originele wat Europese vooraan- klank te verwerken, met staanden uit de New-Or- accent op nummers uit leans Jazz. Trompettist de Ballrooms. Tony Peelman is naast Wellicht is «The Crazy Lajos de enige oorspron- ®°1 Jazz Café» voor de kelijke medestichter die meeste Aalstenaars een nog van de groep deel onbekende. Toch zit men uitmaakt. Drummer Dirk daar vol initiatieven. Zo Burssens was een der komt op zondag 4 mei eerste leden van de a-s- *e 19-30 uur het Miel Train. Hij speelt spon- Leybaert kwartet, be- taan en volledig in fun- staande uit Eddy Murlet, ctie van de Train. Jos Op- piano, Willy Donni, bas regt, vroeger lid van de en gitaar, Emiel Ley- Fruit Juice, bepaalt met Baert, drums, en Patricia zijn gitaar mee het ritme. Beysens, niet alleen zan- Aan de piano zit Guido geres in de jazz-sektor en Ros, Lokerse Jazzclu- °P l*et vlak van de klein- bvoorzitter, die herinne- kunst («Claus on the ringen oproept aan Rowlf rocks»), de middeleeuw- uit de Muppetshow. se en de renaissancemu- Jean-Claude Deschaps is 2iek. maar ook handig de rietblazer van het ge- met de tuba (cfr. haar zeischap. Jongste aan- optreden met de lachen- winst van de Train is Pol de Genteneers). Renders, Aalstenaar, Binnenkort brengt «De bassist met klasse, lid Voorpost» een bijdrage ook van de Aalsterse gewijd aan .The Crazy 0ok de pioni$t en bassist The New Orleans Train brengen, (per) Jazz Bond wist de nodige sfeer in The Crazy Boll Jazz kafee te Sinds 1 januari 1980 werd het boekenbezit van de Openbare Biblioteek van het Herdersems Willems fonds overgenomen door de stad Aalst en worden de uitleningen verzorgd in de stadsfiliale. Het betreft hier romans, leerzame boeken en jeugdboeken voor meisjes en jongens. Meer dan 1.500 boeken met beeldverhalen, o.m. «Suske en Wiske», «Nero», enz.) ble ven echter over. Een aantal initiatiefrijke jongeren met o.a. Dirk Jaspar, Eddy Lanck- man. De Wolf en Marc Van Langenhove willen echter deze boeken uitlenen en dit zoals vroeger in de biblio- teekzaal van het Willems fonds, achterbouw «Zaal De Kletser». Ingang tussen het woonhuis. Grote Baan nr. 189 en Jozef Van Hoorde. De eerste ontlening gebeur de trouwens reeds verleden zaterdag en de verdere uitle- ningen zijn steeds gi fw op zaterdagen van 10 u' I De inschrijving is grs i de lezerskaart, één i betalen per kaart voorfl twee jaar) kost 5 fr.P ningsprijs per beeldxf 1,50 fr. Alle gekende beeldvej zijn voorradig en steJ kaft. Wat niet in voorij wordt aangekocht, wat reeds verschenen!] wat nog zal verschijnef Na de zeer geslaagde tentoonstelling «Ikonen» die Affhgem gedurende vier weekends in de belangstel ling hield, biedt het Kultureel Centrum vanaf vrijdag 25 april ons nu «Oosterse Kunst en Fotografie», waarvoor Ann Estival zich eens te meer volledig inzet. symfonie. Bel Jazz Café» mow ii m FHb brachten voortreffelijk werk. De percussie kon stukken beter. Matsuko, Japanse kera miste, Ohnishi Shozo, Ja pans designer en Jackie Borromeo, fotograaf uit de Philippijnen brengen ons hierbij het beste uit hun werken. DE KUNSTENAARS Matsuko studeerde kera- miek en ontwikkeling reeds vlug een eigen stijl, een innovatie qua het estetisch-utilitaire. In haar voorwerpen, alle maal énige stukken, staat het kind centraal, steeds grappig en levendig maar nauwkeurig en meesterlijk uitgevoerd, sleutel van het sukses van Matsuko. Onishi Shozo komt uit Owari, bekend als baker mat van de pottenbak kerskunst. Reeds vroeg oogstte hij lauweren door zijn kunde en zijn kreativiteit om niet te spreken van zijn veelzij digheid. Qua volgde hij «indu: design» aan het Mi Art College en chief-designer, paart een uitzond&fé techniek aan een vkjj zingwekkende kunst Jackie Borromeo in deerde na middé onderwijs te Maniir~~ klame aan de staat versiteit, waarbij hij vooral op portretU t toelegde. Na het s» met zijn vlug uttverl «portrettenboek» trd op wereldreis voor rt tages. Jackie zou ni|J leen de mens fotojj' ren maar ook zijn k ter. Kinderen en fotj dellen genieten bliji zijn voorkeur. De Aalsterse bioskopen volgen de tendens van de moderne vraag naar filmamusement. Na cinema Feestpaleis pakt vanaf 30 april nu ook cinema Palace uit met een derde zaal. Meteen betekent dit voor Aalst de zevende kommerciële zaal. Deze zaal, die de traditie van de Palace volgt, zal geen nummer toebedeeld krijgen, maar wel een typische naam. Na de Benedenzaal en de Studio zijn wij aldus aan de «Club» toe. Club met 'C', want zoals de heer Wouters, uitbater van de zaal, ons verduide lijkte, wenst hij de 'oude stempel' te behouden. Een duel tussen kopers, prachtig, (per) Vrijdagavond stond er na een lange periode terug folk op het Aalsterse programma. Initiatiefnemer was weer eens jeugdhuis Kreja (zijn er dan nog andere?), dat nog steeds volhoudt met de folk eer aan te doen, en dat ook onbekende namen op het programma durft zetten. Dit terwijl zelfs de grote namen hier ter plekke op een geringe belangstel ling kunnen rekenen. Zoals vorige keer het ge slaagde optreden van Khiliad, en nu: Per Heli- berg, een Zweedse folkgitarist. Hellberg was ons inderdaad tot dan toe onbekend. En ondanks de vrij uitge breide reklame die voor het optreden gemaakt werd, was er weer eens bitter weinig volk (Op Dierbaar België. We waren eerlijk gezegd met een grote dozis nieuwschierigheid naar Kreja afgezakt, in de hoop dat Hellberg ons een staaltje echte Zweed se folk zou laten horen. Wat geen alledaagsheid is in de toch uitgebreide folkwereld. We waren dan ook wat teleurge steld, toen bleek dat de nog tamelijk jonge gita rist overwegend Ameri kaanse Contemporary Folksongs op zijn pro gramma staan had, en slechts enkele eigen nummers. Per Hellberg maakte bij zijn optreden gebruik van een 12-string gitaar die in open akkoord stond, en waar hij over wegend met sliding op speelde, en een 6-string gitaar die hij gebruikte voor het meeste pikking werk. Het gitaarwerk van Hellberg was niet zo di- rekt meesterlijk 1e noe men. Soms was het zelfs nogal matig, zoals in de flauwe versie van Don McLean's Vincent (Ge brek aan ervaring?) Maar het werd toch gezellig met nummers van Dog Watson, Leo Kotke, José Félicicmo, Arlo Guthry en anderen. Het beste von den we zijn eigen Zweed se nummers, zoals Speel man Blues. Het traditio nele Zweedse liedje The King's Man was een pa reltje. Ook de instrumen tale medley waarmee Per Hellberg zijn optre den besloot was verre van mis. We troffen die avond niet zo direkt een grote ontdekking aan, maar de gezelligheid die uitging van de sfeervolle akous- tische folk was te genie ten. Hopelijk kunnen we dat binnenkort weer, in Kreja of elders. BERT De «Club» als derde zaal Deze nieuwe zaal zal een kapaciteit hebben van 96 zitplaatsen. Van buitenuit is deze zaal via de linker trap te bereiken. Eenmaal binnen wordt men ver welkomd door een oker- kleurig tapijt dat niet al leen de vloer in een wol len kleedje hult, maar ook nog een deel van de mu ren, tot op deurhoogte, bekleedt. De zoldering zelf bestaat uit alumi- nium-latten. De verlich ting, spots op rails, zorgt voor de bijkomende sfeervolle atmosfeer. De bezoekers kunnen gedu rende het ongeveer twee uur durende spektakel rustig luieren in de ge makkelijke zetels. Lekker zacht, zoals in de studio, maar zonder de mis schien ondertussen ver trouwde schelp. De film kan bekeken wor den op een scherm, mo del 'postkaart' (scherm dat over een buizenkader gespannen is) van 2,5m op 5,8m. Voor de projektie van de film zorgt een Cineme- chanica-projektor, die op het vullen na volledig au tomatisch loopt. Toeschouwers die het verfoeien bij een film breuk in het donker te zitten hoeven zich hier geen zorgen te maken. Bij een breuk of een eventueel ander defekt schakelt de projektor au tomatisch de lichten aan en zorgt een band voor de nodige sfeermuziek. Vanuit de centrale filmka- biene controleert de ope rateur via een gesloten televisiecircuit de ver schillende zalen. Dit sys teem garandeert een vlotte werking zonder hinderende technische moeilijkheden. Doorkijkkabiene Waar in de meeste bios- koopzalen de projektieka- biene taboe is, is dit in de derde zaal van cinema Palace nu eens niet het geval. Deze kabiene staat immers voor jan en alle man te kijk en te keur. Dit wil niet zeggen dat ieder een er zo maar kriskras kan binnen lopen om er wat rond te neuzen en eventueel wat te prutsen, neen. De kabiene is in feite een glazen lokaal dat vanin de zaal kan be keken worden. Aldus krijgt men niet alleen een beeld van de automatisa- tie, maar ook van de ap paratuur die nodig is voor het projekteren van een normale standaard 35mm-bioskoopfilm. Programma's Zoals elders zal ook hier deze derde zaal voorna melijk gebruikt worden om films, die op het punt stonden afgevoerd te worden, nog een of meerdere weken door te spelen. Daarnaast zal er in de perioden van leem ten ook gepoogd worden om minder kommerciële produkten op het scherm te vertonen. Dit ganse systeem kan er voor zor gen dat nieuwe films veel vlugger op het Aalsterse scherm zullen verschij nen dan dat dat nu het geval is. Een premiere voor Aalst moeten wij alsnog niet verwachten. De agglomeratie Aalst is op dat vlak wat stiefmoe derlijk verdeeld. Immers Aalst maakt samen met Gent, Hasselt en Kortrijk deel uit van dezelfde dis tributiekern. En dezen ge ven nu eenmaal de voor keur aan de 'gevestigde waarden'. Uurregeling Hoe dan ook vanaf 30 april ek. kan men op de weekdagen om 19u en 21 u terecht in de «Club» voor reklame, lanceer- films en hoofdfilm. Op de zon en feestdagen zijn de vertoningen voorzien om 15u, 17u, 19u en 21u. S.J. 1980 werd uitgeroepen tot het «Jaar van de Sta< herwaardering». Voor dit laat 19de eeuwse woc huis aan de hoek van de Graanmarkt en de Alb Liénortstraot zal deze slogan blijkbaar weinig uitf len, vermits het onlangs aangekocht werd door e Aalsters promotor met de bedoeling er een niei appartementsgebouw op te richten, (vehe-per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 14