rONEEL TE HOFSTADE: DE MIRAKELMAKERS WALT DISNEY Zeker doen y. VERSJES VOOR IEDERE KINDERMOND De Voorpost - 18.4.1980 - 15 VOIM srbint d binr i?» t. Zo werkt len C illedii een esprok ij toneelgroep Vast Als Eik brengt op 18 en 19 april Zaal Patronaat te Hofstade de laatste voorstellin- van «De Mirakelmakers», een blijspel van Roger e iters. Ondanks de behoorlijke regie van Dirk elman en enkele knappe vertolkingen komt het ik eerder langdradig over, maar dat belet niet dat hard en veel gelachen wordt. verhaal speelt zich af 1976. Hofstade fusio- irt met Aalst en de be ing trekt weg uit de leente, want het Isbestuur trekt han en nijverheid naar centrum. De dorps- lool heeft nog één ling, de pastoor nog gen en de stedelingen naar daar te lokken. Tot grote verbazing van de meester, de koster en de waard lukt dit opzet, ech ter niet zonder een hele boel moeilijkheden die absoluut niet voorzien waren. Dit gegeven leent zich uitstekend voor kri- mogen op un presTOTie De fusie van Hofstade en Aalst werd gehekeld in «De Mirakelmakers» (per) Erik Van Gijsegem, Dirk Daeleman en Mieke Leemans terugblikken, (per) logen in een pittig Het steeds luider wor- dialekt. dend geroezemoes over. Regisseur Dirk Daelman Het stuk duurt inderdaad heeft werk gemaakt van zeer lang: drie bedrijven dit spel: de plaatsing van van elk drie kwartier lijkt de akteurs en aktrices is ons nogal veel voor een bijzonder goed verzorgd blijspel met een beperkte en heel de scène wordt inhoud. Dat deze lang- ideaal benut. Ook de ti- dradigheid een negatie- ming verloopt perfekt. ve invloed uitoefent op Het zwakke punt van de de koncentratie van de regie ligt in het eerder spelers hoeft geen slepend tempo waar- betoog, door, vooral op het einde Erik Van Gysegem speelt van de drie bedrijven, de de rol van Wies, de verveling in de zaal dui- waard van café De Hel. delijk merkbaar werd. Samen met zijn dochter Trees volgt hij het reilen en zeilen van de dorps bewoners op de voet. Wies is een norse, op vliegende man met het hart op de tong: hij zwijgt voor niets of niemand, maar blijkt naderhand toch een zachte pit in een weliswaar erg ruwe bols ter te zijn. De akteur brengt zijn rol zeer spon taan en bezield, heeft een stem als een klok en beweegt zich vlot en na tuurlijk, zonder het ge ringste spoor van plan- Land van Riem had een idee... (per) :ele gelovigen en de ipetter vertoeft meer Aalst dan in Hofstade Enkele dorpelingen illen daar verandering brengen: in het enige nd^fé dat Hofstade nog 1 ^ijk is worden plannen nstfesmeed om de gemeen- so in het nieuws te bren- fdé tiek op de plaatselijke politieke situatie, maar dat heeft de auteur be wust vermeden, allicht om niet op zere tenen te hoeven trappen. De aktie is eerder beperkt, alle aandacht wordt toege spitst op de vaak grappi ge maar ellenlange dia- Het enige kafee uit Hofstade kan op een vaste klandizie rekenen, (per) kenkoorts. Erik Van Gy segem zet zich voor hon derd procent in en wordt daar terecht voor be loond door het dankbaar publiek. Ann Daelman is te zien als Trees, enige dochter en oogappel van Wies. Ook zij brengt een knap pe prestatie die echter lijdt onder een onduide lijke, soms onverstaan bare uitspraak. In de lan ge dialogen werkt dit uiteraard storend -maar gelukkig kan Ann Dael man haar akteertalent demonstreren in enkele scènes met het aksent op de aktie. Regisseur Dirk Daelman brengt een staaltje van sober en geconcentreerd toneelspel als de mees ter van het ontvolkte dorpsschooltje. Heel ge voelig suggereert hij het autoritaire en betweteri ge karakter van zijn per- sonnage dat toch nog sympatiek overkomt. Vooral in de slotscène van het laatste bedrijf bereikt hij een hoog ni veau. Net als bij enkele van zijn medespelers valt bij Dirk Daelman een en ander op te mer ken op de gebrekkige verstaanbaarheid, maar daar zal het plaatselijk dialekt wel voor iets tus sen zitten. De sappigste figuur van het verhaal is de koster, gespeeld door Hugo Roels. De koster is zowat de «wandelende gazet» van Hofstade, een schalkse maar onschul dige nieuwtjesjager, bo ven alles rad van tong. Hij is de motor achter de plannen om van de met ontvolking bedreigende gemeente opnieuw een bloeiende gemeenschap te maken. In de dialogen is Hugo Roels op zijn best: vlot en beheerst, niet uit het lood te slaan. Dat hij op de première enkele malen over zijn woorden struikelde kun nen we hem de om vang van zijn rol in acht genomen moeilijk ten kwade duiden. Een van de andere typi sche dorpsfiguren is de zelfbewuste sjampetter, die maar één zwakheid heeft: op elk moment van de dag heeft hij zijn bor reltje of een stevige pint nodig, en dat buiten zijn medeburgers maar al te graag uit. Erik Meule- man brengt die rol be hoorlijk, zonder overtol lig vertoon. Hij geeft een knappe typering van zijn personnage maar maakt er geen karikatuur van. Myriam Arijs schitterde als Filomeen, de preutse en kwezelachtige oude vrijster die haar dagen vult met kerkbezoek en de verkoop van lotjes voor een of ander liefda dig doel. Mede door een spraakgebrek ze stot tert is Filomeen een dankbaar slachtoffer voor de spotzieke café gangers, de koster op kop. Myriam Arijs valt op geen enkel ogenblik door de mand, je zou zweren dat de aktrice echt stot tert, en dat is geen gerin ge verdienste. Zulma is een oudere ca fébazin die verhuisde naar Aalst, waar ze een verdachte bar exploi- teerd. Mieke Leemans speelt haar rol vrijwel moeiteloos en brengt, net als Erik Van Gysegem, wat leven in de brouwe rij. Gelukkig maar, want dat was nodig! De aktrice bezit zowat alle eigen schappen die vereist zijn voor het spelen van een karakterrol: een goede stembeheersing, een rij ke mimiek en podium- présence. Marc Guns had het zeker niet gemakkelijk; hij speelt immers de enige rol in Algemeen Neder lands en komt daardoor aanvankelijk stroef e- gekunsteld over. Gaa- deweg slaagt hij er ec ter in zijn figuur, een i dioreporter, toch nog c loofwaardig over brengen. Als cafézoekers funger een tiental figurant die er nogal onwenr bijzitten. Nochtans z dergelijke rollen va sfeerbepalend en in c zin niet onbelangrijk. «De Mirakelmake beantwoordde niet he maal aan onze verwa< tingen, hoewel de teurs en aktrices verwr de pogingen onderi men om daar wat aan doen. Ze kunnen echt niet verhinderen dat h stuk inhoudelijk niet vei om het lijf heeft: de akti is weinig of niet uitge werkt en de dialogen ver worden herhaaldelijk tot oeverloos gepraat. De to neelvereniging Vast Als Eik kan beslist beter. TV nilf" Oplossing wedstrijd vorige week. De streepjes die men moest weglaten zijn weggelaten» Zo bekomt men volgend resultaat bij de eerste vraag: bij de tweede vraag: Wedstrijd deze week. Hoeveel driehoeken zitten er in deze driehoek? Walt Disney, een zo gekende naam in ieders oren. Voor ontmoeting met Baloo, de Sehere Kan. Men kan hem ons is het de man van de tekenfilm. Voor de volwasse- beer, wordt hij echter ge- overwinnen, dankzij het nen niet alleen de man van de tekenfilms en jeugdseries, schaakt door de apen. Na- vuur. Üit vrije wil komt maar ook de man van dokumentaires, onder meer: dat men dit voorval heeft Mowgli dan toch in het People and places. We schrijven een woordje meer over deze man met zijn eeuwigdurende glim lach, naar aanleiding van de wereldberoemde film «Het Jungleboek», welke afgelopen week te Aalst gedraaid werd. Het Jungleboek dat oor spronkelijk geschreven werd door Rudyard Kipling werd door hem en vele van zijn medewerkers getekend om er een wereldberoemde film van te maken. Voor wie het verhaal nog niet kent, schrijven wij hier de korte inhoud. Mowgli, een mensenkind, wordt in de jungle gevon- op brengt Bagheera Mowgli den door Bagheera, de naar het mensendorp. Deze zwarte panter. Bagheera tocht loopt echter niet1 af brengt Mowgli bij de wol- zonder moeilijkheden. Na venfamilie, waar hij wordt een ontmoeting met Kaa, groot gebracht. Bagheera de slang, gaat Mowgli nog maakte zich zorgen om steeds met tegenzin naar Mowgli daar Sehere Kan, het mensendorp. Hij sluit de mensenetende tijger in zich dan maar aan bij de de buurt rondzwierf. Daar- olifantenbrigade. Bij de kunnen verijdelen, valt dorp, en misschien wel zon Mowgli in de handen van der dat hij dit heeft gewild. Onze tekenaar Tom maakte ons volgende tekening tel:De ververs. Tom Aalst Net zoals onze tekenaar Tom die het goede voor beeld gaf, verwachten we steeds jullie verslagen, tekeningen en foto's. Vergeet vooral niet tekeningen en foto's in wit-zwart te maken. Ons adres: De Voorpost Kinderkrant, t.a.v. Jurgen Tack, Pontstraat 64, 9300 Aalst. Een witte vlinder speelt en danst rond mijn vinger. Roerloos stil zit hij dan op mijn hand. En nu ik hem pakken wil begint alweer v die zotte floddervlinder dan hier dan daar één momentje maar al de bloemen te bekeuren. Geuren geuren bloemen geuren Katelijne Van der Hallen

De Voorpost | 1980 | | pagina 15