3 SCHEPEN MONSIEUR OVER GEMEENTEBELEID STUDIE OVER KANSARMEN WORDT NIET UITGEVOERD DOOR STADSBESTUUR J§ Êtffcyo© IkfiWdl WILLY DE TURCK KENT GEEN SUKSES K.P.-BUREAU-DENDER Boogschutters St.-Cecilia FORST 2 2 -18.4.1980 - De Voorpost L u De redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het rectit de teksten in te korten. Wordt de sport en de kui tuur in Erpe-Mere in een keurslijf geduwd? Er is door de CVP-oppozitie van Erpe-Mere nogal wat kabaal gemaakt over de oprichting van het nieuw gemeentecentrum in Steen berg te Bambrugge. Vooral de voorzieningen in zake sport, ontspanning en kuituur, zijn het mikpunt van de aanvallen van de oppozitie. Deze voorzienin gen zouden te groot zijn en beter als afzonderlijke en kleinere realizaties worden ingeplant in de centra van de vroegere deelgemeen ten. Wat is het standpunt van de tot de meerderheids- groep behorende Volksu nieafdeling van Erpe-Mere? Het is duidelijk dat de kui tuur en de sport in Erpe- Mere op dit ogenblik en nog voor een zeer lange periode vooral binnen de acht vroegere deelgemeen ten zal «bedreven» worden. Binnen elk van die vroegere deelgemeenten bloeit het gemeenschapsleven en niet op het niveau van de fuzie- gemeente zelf. De oplossing ligt dan ook voor de hand. In eerste or de moeten in de vroegere deelgemeenten ontmoe tingscentra worden opge richt, door de aanpassing van de vroegere gemeen tehuizen. De plannen voor de ombouw van de leeg staande gemeentehuizen van Aaigem en Erondegem tot buurthuizen zijn ver af en worden op dit ogenblik besproken met de plaatse lijke verenigingen Ook de andere vroegere gemeen tehuizen zullen worden aangepast van zodra zij zullen worden verlaten door de gemeentediensten. Ver der is de meerderheids- groep reeds overgegaan tot de inrichting van een sport terrein aan de Vijfhuizen te Erpe en van een overdekte sportzaal te Mere. Ook in de andere deelgemeenten zal aan de sportinfrastruk- tuur worden gedokterd, zonder daarbij de speelwei den en de speelpleinen te vergeten. Maar keren wij terug naar het gemeentecentrum in Steenberg. Het is klaar dat de financiële middelen van Erpe-Mere niet onuitputte lijk zijn, zodat men in elke deelgemeente afzonderlijk eerder beperkte voorzienin gen kan treffen. Voor gro tere manifestaties dient één enkele centrale ontmoe tingsplaats uitgerust in Steenberg. Hieraan bestaat een dringende behoefte, die steeds maar zal blijven groeien. Langs de ene kant wordt door de meerder- heidsgroep dan ook een blijvende aandacht besteed aan de kleinschaligheid van de kuituur- en sportbeoefe ning binnen de vroegere deelgemeenten, doch langs de andere kant worden ook de grotere behoeften van een fuziegemeente met ong. 19.000 inwoners niet uit het oog verloren. Eerder dan de kuituur- en sport beoefening weg te zingen naar één centrum, wordt op elk niveau de aangepaste akkomodatie voorzien. J. DE VUYST VU -gemeenteraadsl id Erpe-Mere Ter gelegenheid van een samenkomst van de leden van de Socialistische Gepensionneerdenbond van Hofstade in het Volkshuis aan de Blektestraat werd Eddy Monsieur, schepen van sport, jeugd, vrije tijd en gezinszorg, uitgenodigd om de aanwezigen te komen toespreken over het gemeentebeleid. Ondanks zijn drukbezette agenda was het een uitno diging waaraan hij graag gehoor gaf. Als men een publiek dat is samengesteld uit leden van de derde leeftijd toespreekt, dan is men nogal vlug ge neigd om die onderwerpen aan te snijden die nauw ver band houden met de derde leeftijd. Doch, aldus de Schepen, als men wat inge: wijd is in de studies die in verband met de problema tiek van de bejaarden reeds gemaakt werden, dan dringt de vaststelling zich op dat het in een ghetto opsluiten van de bejaarden of van de ouder wordende mens, radi- kaal in tegenstelling is en absoluut niet te verenigen is met het streven naar een gelukkige en levenswaardi ge «oude dag». Dat was nu precies de voornaamste re den waarom Eddy Monsieur het ter gelegenheid van deze samenkomst niet wenste te hebben over pensioenen, bejaardentehuizen en derge lijke meer, maar wel wenste hij in zijn toespraak aan te sluiten bij een realiteit waar mee allen als burger in meerdere of in mindere ma te zijn betrokken, namelijk het gemeentebeleid, leder een is bij het beleid van de gemeente betrokken, al was het maar eenvoudig en al leen door het uitbrengen van een stem ter gelegen heid van de gemeente raadsverkiezingen. Voor heen, en de Schepen be doelde daarmee de periode van vóór 1968, was voor het overgrote deel van de inwo ners met het uitbrengen van hun stem de kous ook af. Men berustte zonder meer in de uitslag van de verkiezin gen: de gemeenteraad werd geïnstalleerd, de schepenen werden verkozen en een burgemeester werd be noemd door de Koning. Al hoewel sinds de onafhanke lijkheid van België, de zittin gen van de gemeenteraad steeds openbaar zijn ge weest, toch kon niet anders dan vastgesteld worden dat weinig om niet te zeggen geen burgers van hun recht om kennis te nemen van de beslissingen van de ge meente, gebruik maken. Wanneer de Schepen het jaar 1968 ter sprake bracht, dan was het niet om de re den dat het zou gaan om een magisch getal, maar de toe hoorders begrepen dadelijk dat het in het bijzonder de maand mei van het iaar was die werd bedoeld. Toen von den in de hoofdsteden van de meeste Europese landen grote studentenrevoltes plaats, opstanden, betogin gen en massa-demonstra ties. Het doel ervan was op te komen voor meer in spraak, medebeheer aan de verschillende universiteiten; kortom, deelname aan de macht in al zijn vormen, dat was hetgeen werd beoogd. Vooral in Frankrijk ging het er zeer woelig aan toe waar vooral de grote communisti sche vakbond, de C.G.T. een historische fout maakte door de studenten in de kou te laten staan zodat het Gaullis- me tot vandaag kon overle ven, aldus nog steeds de Schepen. Ook in België kenden we in diezelfde periode veel be roering rond «Leuven Vlaams». Ook daar was de ondergrond de grote drang naar meer inspraak en zelf bestuur. Als de Heer Monsieur deze historische achtergrond schetste, dan was dat enkel met de bedoeling om duide lijk te maken dat de drang naar inspraak steeds groter werd ook en vooral in de brede lagen van de bevol king. Een rechtstreeks ge volg daarvan was dat bij de samenstelling van de lijsten voor de gemeenteraadsver kiezingen voor 1970, bij alle partijen reeds heel wat plaats werd voorbehouden voor jonge kandidaten waar van werd verondersteld dat zij de samenwerking van grotere delen van de bevol king bij het beleid van de gemeente, gunstig gezind zouden zijn. Aangezien de meeste partij programma's ook gewag hadden gemaakt van de op richting van adviesraden, werden naast de reeds be staande raden zoals het feestcomité en het sportco mité, heel wat nieuwe in spraakorganen opgericht zoals onder andere de raad voor de derde leeftijd, de vrijetijdsraad, de gezinsraad, de middenstandsraad, de adviesraad voor de ruimtelij ke ordening, de commissie volksgezondheid en vele an dere. Bij de fusie van één januari 1977 werd de inge slagen weg verder bewan deld en zodoende kwamen er nog enkele nieuwe in spraakorganen bij zoals de cultuurraad en de raad voor het leefmilieu. Op dit ogen blik, aldus de Schepen, zijn er zeventien raden voor ad vies werkzaam in groot- Aalst. Alhoewel de werking zeer divers is, blijken toch enkele van deze organen zeer dege lijk werk te leveren. In dit verband werd de jeugdraad, de vrijetijdsraad en het feestcomité vernoemd. Voor hem echter die als beleids- man voor een bepaalde sek- tor de verantwoordelijkheid draagt, wordt het besturen ervan een zeer complexe en moeilijke opdracht. Persoon lijk heeft Eddy Monsieur vier adviesraden onder zijn hoe de, met name de sport-, jeugd-, vrijetijds- en gezins raad. Al beklaagt hij zich niet over de werking van deze raden, toch heeft de Sche pen het gevoel dat de in spraak-rage die verantwoord delijk was voor het in het leven roepen van deze licha men, op zijn keerpunt is ge komen en dat de verant woordelijkheden opnieuw meer en meer op de verko zen schepenen gelegd wordt. Door de grote aan was van overlegniveau's ontstaan meer dan eens tegenstrijdige zienswijzen en adviezen, zodat het uit eindelijk toch het bestuur is dat zich voor de noodzaak geplaatst ziet de knoop door te hakken. Ook werd opge merkt dat in de meeste in spraakorganen de deelge meenten nog in onvoldoen de mate aan hun trekken ko men, wellicht bij gebrek aan belangstelling dat zelf het gevolg is van een in onvol doende mate bekend zijn met het systeem. Over de complexiteit van een hedendaags stadsbe stuur werd niet verder uitge weid want dit gegeven zou op zichzelf het onderwerp van een aparte spreekbeurt kunnen uitmaken. Om te besluiten wees Eddy Monsieur op enkele verwe zenlijkingen van het stads bestuur waaronder de sport hal te Erembodegem die ge durende tachtig uren per week optimaal wordt benut, het tweede zwembad waar van de ruwbouw reeds goed zichtbaar is, de jeugdvakan- tie-ateliers en de vrijetijds- week die door meer dan veertienduizend personen werd bezocht. Om te besluiten werd onder streept dat de kennis van al deze organisaties en de overdracht van deze kennis deel uitmaakt van een pro ces van bewustwording dat zo ver mogelijk in de maat schappij moet doordringen. A.D.B. Pasen is goed en wel voor bij, en er nu nog op terug komen trekt wel erg de aan dacht op de uitdrukking: Vijgen na Pasen. En toch. Pasen kan, zoals alle ge beuren, vanuit verschillen de hoeken bekeken wor den: Jezus-zelf, de leerlin gen, het «geacht publiek», de daders, of weet ik wie nog. Wat er aan de moord op de man uit Nazaret tragisch is, is de overwinning van de blinde kracht van het kwaad. Geen van de betrokkenen waren monsters: Judas was volgens het Evangelie van Johannes een vulgair diefje: daar loopt de wereld vol van; het executie-peloton voerde gewoon een bevel uit (en ze deden het gaar ne, het is tot op de dag van vandaag nog plezierig op de kop van de verliezers te kloppen, we hebben daar een modern woord voor: sadisme); de hogepriester met zijn raad verdedigde het oude geloof en hun verroeste op vattingen: we hebben geen reden om daarom antise miet te zijn; ze oefenden een beetje chantage uit, wie gebruikt de «troef» niet die hij heeft? Pilatus kon zijn goever- neursplaats toch niet riske ren voor één veroordelings ken; ge wilt wel rechtvaar dig zijn, maar zoveel moet een armoezaaier toch niet gedaj verwachten. Al wat die lieden hebben is nog altijd daJ lijkse kost, en kan ten ho ste met kleine letterkes onze krant komen. Zo simpel is dat. En in tijdspanne van een ha dag hing Jezus te sten 'tsv aan zijn hout. 1 v Elk van de betrokkenen l< d®1 later zeggen: dat heb ik r ste gewild. Dit is zo waar fk® de hogepriester een p*1 ra jaar later Petrus zal la P geselen en hem verwijt: ISS< wil ons de schuld van Per zus» dood in de schoer "9 schuiven». (Hand. V 28) n*' Tot zoverre is er aan het van Jezus niets speciac ''9® de mens is misschien zo slecht als zijn dadi m alleen: het kwaad van m éne versterkt dat van er andere, en zo komen wij 1 ,c een bijna-onbewoontx11'''* wereld. Elkeen heeft wel et e mond vol van schone pr r']e cipes en verheven ideal#0" maar wat gebeurt, is v schrikkelijk! 1S Daarom is voor een gelo ,s"' ge de opstanding van Jez van zo een grote betekerr*** ze is het teken van de iee^ eindelijke overwinning vp* Gods liefde over het kwa< ''9e waartegen een verzieteer mensheid altijd opnie (rJ scheen te verliezen. e Pasen geeft niet alleen e ir9f uitzicht op een bestaan In' de dood, het is ook I teken dat het goede ovt - wint Et Intercommunale en inspraak De lezer zal moeten toege ven, dat we voor het schrij ven van ons artikel van vo rige week, waarin we de vraag stelden of het pro bleem «Intergem of Interre- gies?» voor de partijverant woordelijken van Aalst «verboden terrein» is, en of de bevolking er dan moeten buiten gelaten worden, onmogelijk konden weten dat al deze grote koppen ons door hun houding een bevestigend antwoord zou den geven. In de Vrije Tri bune van «De Voorpost» stond alleen het artikel van de KP««Aalst, en daar naast kon de lezer onze «open brief» vinden, die in tussen in de brievenbussen van de zevenhonderd ge meenteraadsleden der achtentwintig betrokken gemeenten is besteld ge worden. Maar er is wel ander be langrijk nieuws. Zo vond het zeer kristendemokra- tisch dagblad «Het Volk» het nodig op 5.4.80 de in houd te geven van een open brief van «Intergem», waarin gepleit wordt voor de gemengde intercommu nales, en dit zonder het standpunt van de zuivere intercommunales, en niet tegenstaande kristendemo- kratische organisaties (KWB) en verkozenen (o.a. Tijl Declercq) in principe al- tans stelling hebben geno men voorde zuivere inter communale. Zo blijkt uit «De Moregen» van dezelf de dag, dat de voorzitters van de vijf bestaande ge mengde intercommunales de betrokken gemeentera den overspoelen met doku- merrten waarin gegevens verdraaid worden. Die vijf voorzittrs zijn niet ollen van dezelfde politieke boord Zo werd door de SP-federa- tie van Dendermonde aan haar mandatarissen ge vraagd, kontakt te nemen met de vertegenwoordigers van de PVV, de VU en het ACV om op basis van de gunstige cijfers bij een zui vere intercommunale, tot een gezamenlijk stondpunt te komen. Zo blijkt dat de ACOD-«gazelco» tamelijk ■>cherp heeft gereageerd op de zogenaamde «aktie- groep van het gesyndikeerd ix.rsoneel van Intercom», en er deze onder meer op gewezen heeft dat de ba zen van de elektriciteits trusts, met o.a. Intercom», vorig jaar nog geweigerd hebben de garanties aan gaande de vastheid van be trekking te ondertekenen, maar dat van de andere zijde wel verbintenissen ge geven werden. Zo is aan het licht gekomen, dat de grote «syndikalist» Verley- sen pittig samenwerkt met de bazen van «Intercom», om in het raam van de huidige problematiek ie mand te kraken die voor de zuivere intercommunale stelling heeft genomen, maar in het verleden een fout heeft begaan waar voor hij zich voor de ar beidsrechtbank te verant woorden heeft. Dat is inderdaad heel wat, nietwaar? Maar niet het bij zonderste. Essentieel is naar onze bescheiden me ning, dat de bevolking van dit alles wordt uitgesloten. Hoe zo, terwijl het volgens de verslagen en tegenver- slagen over twintig miljard méér winst gaat in dertig jaar tijd, en dit voor ge meenten die met honder den miljoenen in de rode cijfers staan, wordt de be volking in de onwetendheid gelaten. Van het Aalsters front, we bedoelen vanwege de par tijtoppen en de vakbonds leidingen, geen nieuws, laat staan klare stellingnamen. Het stadsbestuur laat al leen in een persmededeling weten, dat in de jongste vergadering van het sche penkollege werd beslist een timing op te stellen voor de behandeling door de ge meenteraadsleden van het dossier «Intergem», waarbij de oppositie de mogelijk heid zol krijgen inzage te hebben van de alternatieve dossiers, en waarna de uit eindelijke beslissing zal ge nomen worden in de ge meenteraadszitting die voor 29 april werd gepland. Welke die beslissing ook moge worden, de bevolking zal er voor allen die er bij betrokken waren zo op positie als meerderheid omtrent de wijze waarop zij ingelicht werd de nodige lessen en besluiten kunnen uit trekken. Inspraak is nog wat anders! Ray De Smet Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is, komen nief voor plaatsing in aanmerking De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst te bekorten pn.® PublïkaVft We kent niet dat de redaktie achter de inhoud staat p j° 1st Het Bureau van de KP-Dender besprak maandag 14 apjer( de politieke toestand en onder méér de gevolgen van |n„ val van de regering voor de sociale en politieke situatieL ons gewest. Het KP-Bureau Dender bij algemeen stemrecht jqJj stelde eerst en vooral vast, doen verkiezen; )aa, dat door veen verbreding de installatie van de van de regering naar rostrategische kernraketj rechts, en zelfs tijdens de onderhandelingsperiode die er zal aan voorafgaan, de in België te weigeren. De demokratische kracht in ons land zijn in staat f druk van rechts zal toene- reaktionair offensief te t men, met het objektief de ken, op voorwaarde dat versoberingsplannen door te voeren. Vooral voor ons socialistische partijen enr ACW-verkozenen zich Op de jongste gemeenteraad van 2 april kwam CVP- raadslid Willy De Turck nogmaals terug op zijn voorstel tot detachering van een personeelslid van de stad Aalst teneinde een studie op te maken van de toestand van de kansarmen in onze stad en hieruit voorstellen te formuleren, die moeten dienen om de marginalen uit hun armoede en afzondering te krijgen. Een dergelijk voorstel werd reeds inge diend in de raadszitting van 12 maart, maar het werd toen door de meerderheid afgewimpeld omdat het tot de bevoegdheid van het OCMW behoorde. Volgens het CVP-oppozitielid was zijn voorstel dank zij de verklarende nota voldoende duidelijk gewor den, en kon de Aalsterse gemeenteraad tot de grond van de zaak overgaan. Schepen voor Burgerlijke Stand en Sociale Zaken Hooghuys (BSP) wees er in zijn antwoord op dat de heer De Turck geen raming gemaakt had van de kosten van de studie noch van de exploitatie mogelijkheden. «Ik kan dergelijk initiatief niet uit werken», zo antwoordde de Schepen duidelijk. De Turck antwoordde op zijn beurt dat de studie niet veel diende te kos ten. Hij herinnerde eraan dat zijn voorstel reeds de tweede maal op de agen da van de gemeenteraad gebracht werd, en dat men zich ditmaal ver schuilde achter het feit dat er niet voldoende geldmiddelen en moge lijkheden voorhanden zijn. Een dergelijke hou ding vond het raadslid niet langer meer zinvol. Volgens hem ging het hier om fundamentele vragen, die men ofwel ernstig aanpakte ofwel helemaal niet. Enigszins verontwaardigd over het antwoord van Schepen Hooghuys vroeg hij dan ook tot de stemming over te gaan, vermits hij van oordeel was dat zijn voorstel ditmaal vol doende uitgewerkt was. De grondvraag was vol gens de heer De Turck of zijn voorgesteld projekt door de stad kon gedra gen worden of niet. Vooraleer tot de stem ming werd overgegaan, verduidelijkte Schepen Hooghuys nog dat het voorstel juist wegens zijn belangrijkheid niet door 1 man kon uitgevoerd wor den. Volgens hem was dat onmogelijk, en zal ie dereen hem in deze ge- dachtengang gelijk moe ten geven. Burgemeester D'Haese- leer voegde er nog aan toe dat er een bespreking kon gebeuren met één van de kollega's die lid was van het OCMW om daar het voorstel van de heer De Turck te herne men. Dit alles belette echter niet dat de heer De Turck bij zijn voorstel bleef en dus een stem ming erover vroeg. In afwezigheid van heel wat raadsleden (ook CVP'ers) die reeds de «wandelgangen» van het stadhuis vervoegd had den om er een sigaretje te roken of een babbeltje te slaan, werd het voor stel tenslotte meerder heid tegen oppozitie ver worpen. gewest met de hoge werk- de rechtse heerschappij f vrijden waaraan ze tot rrev< toe onderworpen werderPn<- loosheid zou dit zware ge volgen kunnen hebben Het KP-bureau-Dender De mening van de v wendt zich dan ook tot de die vooral het jongste ji socialistische en kristende- met de dag beter aanv#ru{ mokratische werkers en len hoe men op hun kosftik hun organisaties om te plei- de gevolgen van de krjche ten voor een aktieve tus- wil opvangen, hoe de repne senkomst in deze belangrij- ring demokratische hervip 1 ke politieke strijd. Het mingen uit de weg gaat por waarschuwt hen voor poli- zich in versneld tempojelo tieke kompromissen op hun een politiek van internatjBne kosten. Het trekt de aan- nale spanning laat meejiaa dacht van de werkende be- pen, moeten vanuit hun hg|( volking op de noodzaak. de anti-sociale maatre gelen vervat in de program mawet te verwerpen; de gewest- en gemeen- (vehe) schapsraden rechtstreeks sisorganisaties hun stem^r(j ten horen en oplossinqJjm eisen in het belang vanX||( bevolking. KP-bureau-Dender. (en LUH«»L ST CECILIA HELDERT Winnaar Florian De Brandt (per) De boogschutters poseerden maar al te graag voor hun lokaal, (per)

De Voorpost | 1980 | | pagina 2