«DE MISANTROOP» HOOGSTAAND TONEEL DOOR PACT het linnen doek Carlo Torras en Willy Van der Meirsch 20 - 18.4.1 you - Op 20, 21 en 22 april kunnen toneelliefhebbers die maandagvertoning die het hart op de juiste plaats dragen alsnog terecht in we bijwoonden, net als de zaal Madeion op de Grote Markt Na Fassbinder, enkele maanden geleden Brecht, Boon en Rousseau waagt Pact zich aan toen Cogen de monoloog Molière. In een regie van Anton Cogen, die tevens «Jean-Jacques Rous- de hoofdrol speelt, brengt het gezelschap «De Mi- seau» voorstelde. Laat santroop». Wie niet gaat heeft ongelijk. Dit is goed de Aalsterse toneellief- toneel. hebber zich afschrikken door grote namen? Of vermoedt hij ten onrechte in deze drie honderd jaar «oude» kunstwerken onver staanbare, ronkende vol zinnen en een voorbijge streefde thematiek? We hebben er het raden naar, maar het blijft spij tig. Hopelijk volhardt Pact in zijn pogingen om de blijspel-thriller tradi tie die het Aalsters to- neelgebeuren beheerst te doorbreken. In die zin verwachten we veel goeds van de onlangs opgerichte Werkgroep «Tejater 80». Molière dus. In 1666 voerden Mo lière en zijn groep voor de eerste maal «Le Mi- santrope» op in net Ko ninklijk Paleis. Hijzelf vertolkte de rol van Alceste, zijn vrouw die van Célimène. Het stuk kwam moeilijk van de grond en kreeg pas na Molières dood de aan dacht die het verdient. De misantroop, Alceste, is een verbitterd man die de schijnheiligheid en naar de universele pro- gagement dient dit ge- blematiek en muziek zocht te worden in de po- van Ravi Shangar, staan ging om het publiek te vier strandstoelen en een betrekken in het gebeu- bijzettafeltje, verder ren op de scène. Een di- niets. De belichting van rekte en eerlijke speel- Evert Hom benadrukt de stijl staan daar voor verlatenheid en onder- borg. steunt de beklemmende Alceste wordt omringd Inderdaad, Carlo Torras of Willy Van der Meirsch zijn één en dezelfde persoon. Kortelings zal er heel wat te doen zijn rond deze Aalstenaar. Op 24 mei is er in de Feestzaal van het stadhuis een schiftingswedstrijd Willy Van der Meirsch en rond 19u30 worden de laureaten van de muziek en schildersprijs bekend gemaakt. Op 31 mei wordt deze kunstenaar te Parijs gehuldigd. Tenslotte heeft op 7 juni om 20 uur in de Feestzaal van het stadhuis een konsert «Willy Van der Meirsch» plaots en wordt de prijs aan de laureaat overhandigd, (per) Er was inderdaad weinig belangstelling voor door een tiental mensen die zijn morele eenzaam heid in de hand werken; het zijn stuk voor stuk snobs, dekadente figu ren, leugenaars. Enkel Eliante, vertolkt door Sien Orbie, maakt daar een uitzondering op; «Ik houd van mensen die ook zeggen wat ze denken». Vooreerst is er Philinte, die Alceste zeer goed be grijpt, maar zich verbergt achter een fatalistische levenshouding. Guido Van Hecke brengt een ongemeen goede presta tie in die rol. Oronte daarentegen is een eer der gluiperige, zeer anti pathieke figuur, maker van verzen van minder waardige kwaliteit. Dit karakter wordt aanvan kelijk goed getypeerd door Ronald Schollaert, die zich echter naar het einde toe liet verleiden Regisseur Anton Cogen en Jozef Ledegen als Alceste en Ook Ronald Schollaert wist zijn personage te verdediger Tper) CINEMA PALACE Op woensdag 30 april ek. start cinema Palace met een derde zaal. De eerste film die daar zal gedraald worden Is •Hardcore». Meer Informatie over deze nieuwe zaal vindt u In ons artikel. «Een derde filmzaal, zeg maar «een dub» erbij!. BENEDENZAAL Hier loopt vanaf vandaag de nieuwe prent van Michael Winner, •Firepower» met Sophia Loren en James Coburn. Firepower. Is bet verhaal van een illegale poging van de regering van de Verenigde Staten om de multlmlljardalr Carl Stegner, verdacht van allerlei korrupte zaken, terug op Amerikaanse bodem te krijgen. In werkelijkheid Is Carl Stegner de derde rijkste man ter wereld. Van hem ls weinig gekend, alleen dat hij ln een goed bewaakt huls ergens op de Karaïblsehe eilanden woont Sinds dertig jaar heeft men van hem geen foto's meer gezien. Op een dag wordt een chemicus, de man van de mooie Adele Tasca, door een bombrief gedood. Oorzaak Is dat hij op het spoor was gekomen van besmette medicijnen die door Carl ln omloop waren gebracht Na haar bezoek aan het parlement ln Washington Is Adele er ln geslaagd om op Illegale wijze een beweging ln aktle te brengen die er moet voor zorgen om de roemruchtige Carl Stegner op Amerikaanse bodem terug te brengen. Dit verloopt echter niet zonder moeilijkheden. Een film dus voor fans van aktle, geweld en avontuur. STUDIO Hier loopt een film waarvan mij, bulten de tl el, geen verdere gegevens bekend zijn. Ik beperk mij dan ook slechts tot het geven van deze titel: «Supervrouwen tegen gele honden». CINEMA FEESTPALEIS ZAAL 1 Ook hier een nieuwe film «L'or étaJt au rendez vous» «Op de afspraak was er goud» een Olm kinderen niet toegelaten. Ook over deze film ontbreekt het ons over gegevens. Wij beperken ons dus tot de algemene gegevens van avonturenfilm met sensationele beelden. Sien Orbie en Guido Van Hecke als Eliante en Philinte. (per) oneerlijkheid van het in dividu ten opzichte van de maatschappij (en om gekeerd) helemaal door ziet. Hij heeft de keuze tussen meespelen en overleven, of konse- kwent zijn en tenonder- gaan. {Compromissen sluiten is verraad, mi- santrope is het logisch gevolg van rechtlijnig heid. Alceste vecht voor een verloren zaak, en hij weet dat. Wie sprak daar van een verouderde the matiek? Het is moeilijk een recen sie over de Misantroop te schrijven: de tragische inhoud overschaduwt de vertolking, hoe goed die ook is. De zaal Madeion leent zich uitstekend voor toneelopvoeringen: ze is ruim, gemakkelijk te verkleinen en de af stand tussen akteurs en publiek is miniem. Het dekor is even sfeerschep- pend als mooi. Alceste is te gast bij Célimène, de «femme fatale» in zijn le ven. Op haar privé- strand, met op de achter grond het eeuwig ruisen van de zee verwijzend sfeer. De Misantroop was geen toevallige keuze van re gisseur Anton Cogen. We laten hem zelf aan het woord: «Na zoveel keer Rousseau's bewon dering en sympatie voor de Misantroop op de scène te hebben vertolkt kan ik niet aan de verlei ding weerstaan zelf in de huid van Alceste te krui pen en voor mezelf te be wijzen dat Rousseau Mo lière verkeerd begrepen had, dat de fout niet bij hem lag.Een persoon lijke ervaring omge bouwd tot theatraal ex periment». Die haast emotionele betrokken heid is merkbaar in de regie en in het spel van Cogen. De regie is tech nisch onberispelijk, de vertolking doorleefd, een conditio sine qua non ge zien het tragisch karak ter van de rol. Een sterke theaterpersoonlijkheid, een expressieve stem en een rijke mimiek kenmer ken de akteur, zin voor symmetrie en soberheid de regisseur. Indien er sprake mag zijn van en- Ronald Schollaert (Oronte) wikkeld. (per) in een hevige diskussie ver- Gracienne Van Nieuwenborgh (Arsinoë) bracht evenecTra knap akteerwerk (per) lef

De Voorpost | 1980 | | pagina 20