POLEN EEN HELE WEEK IN AALSTERSE KIJKER «POOLSE GRAFIEKEN EN AANPLAKBRIEVEN» POLEN TOERISTISCH GEZIEN 6 - iB.4.iy»u - ue voorpost Schepen Marcel De Bisschop gaf een bondige uitleg Onder grote belangstelling en in aanwezigheid van tal van prominenten zorgde de heer Meert voor een passende inleiding waarbij hij zich verheugde over de talrijke kontakten tussen verschillende Aalsterse en Poolse verenigingen met o.m. de kunstgroep Alkuone. De heer Jerzy Feliksiak, aan de Warta, het vroe- Pools ambassadeur te gare Polen, verwacht Al- Brussel, zou het meer kuone in juli en stuurde speciaal gehad hebben nu de fameuze folkloristi- over de reeds stevige sche groep «Wielkopols- banden tussen beide lan- ka» naar Aalst die op de den. Het mocht echter zo Poolse avond de show niet zijn want voor enkele zou stelen, dagen overleed de am- Nadat namens Kiwanis bassadeur vrij plotseling, voorzitter Heiremans aan Ambassade-afgevaardig- %het woord was geweest de Kowalski had het dan over de vele reeds be staande bindingen. Reeds tal van Poolse mu sici, kunstenaars en folkloristische groepen waren reeds te Aalst te gast. Talrijke jonge Pool se artsen waren in Aal sterse ziekenhuizen druk bezig en eerlang komt een Pools basketspeler de rangen van Okapi Aalst versterken. De Poolse stad Poznan opende Minister Mare Galle de tentoonstelling waarbij ook hij wees op de talrijke banden tussen Polen en Vlaanderen. Grafiek via affiche is een zeer populaire kunstvorm. Ook in Polen. Welke techniek ook wordt gebruikt, telkens bevat de affiche, kernach tig uitgedrukt en gesteld als blikvanger, een «boodschap». Om de onverschilligheid te over stijgen bevat de affiche vaak ook een dossis agressivitiet. Affiches ho ren op de straat en weer spiegelen trouw de ak- tualiteit. In Polen hecht men wel meer waarde aan de ar tistieke vorm van de affi che die er niet zo een ultra-kortstondig bestaan lijdt als bij ons. In de verzameling affi ches is zowel de evolutie van de stijl als de histori sche ontwikkeling van Polen weer te vinden. De affiche vervult inder daad sinds 1890 zowel een kulturele als een poli tieke rol in Polen. Ze was immers één van de ele menten van behoud van de eigen kuituur tegen over de vreemde over- heersters. Op de Poolse Avond toonde Wielko- polska inderdaad dat Po len nog steeds een eigen, rijke folklore bezit waar tegen die van ons Vlaan deren eerder mager uitvalt. Qua stijl is er eveneens een evolutie waar te ne men: Poolse Jugendstil, geometrisme, konstrukti- visme en kubisme, pop art, expressionisme, sur realisme. Sinds WO II opende de film nieuwe perspektie- ven voor de affiche. Maatschappelijke rele vantie werden gekoppeld aan publiciteit voor de ze vende kunst. Omtrent de waarde en de rol van de affiche, een bij ons weinig besproken objekt met quasi louter utilitair doel, werden in Polen vaak geanimeerde diskussies geleverd. De waarde van Poolse af fiches wordt zeker be- klemtooond door de tal rijke prijzen die Poolse af fichetekenaars op inter nationale wedstrijden be haalden. De Poolse affi che past zich steeds trouw aan bij de traditio nele Poolse kuituur. LH Hexachord, een gevestigde waarde te Aalst. In de BBL Giovanni van Molière, een poster uit Polen. Knap v wisten ze de sfeer te brengen, (per) (Per) Naast de tentoonstelling «Poolse grafiek en aanplak- brieven» hadden de organisatoren van de Aalsterse «Poolse Week» gezorgd voor een toeristische ten toonstelling in de bovenzaal van «'t Kapelleken», Meuleschettestraat. Knappe grafiek uit Polen, (per) Een waarheid als een koe, leren, (per) 2 kunnen nog heel wat omtrent affiche-technieken uit Polen De Poolse delegatie werd op het stadhuis ontvangen. Zo te zien was er heel wat belangstelling, (per) Niet alleen was er Poolse stemming met Poolse muziek waarbij uiteraard Chopin en Polonaises niet konden ontbreken maar tevens was er, doorlopend, in de bene denzaal, ook tijdens de maaltijden projektie van een aantal mooie dia's met wat Polen de toerist zoal te bieden heeft. En dat is dan veel meer dan men over 't algemeen zou kunnen denken. Po len is immers een land met een verrassende rijkdom aan toeristische attrakties en een buiten gewoon gevarieerde na tuur. Het is het land dat, net als de muziek van Chopin, tal van kleuren heeft, vol romantische charme is en uniek in zijn originaliteit. Men vindt er ontspan nende stranden aan de Oostzee, romantische meren tussen heuvels en bossen, berghutten maar ook kuuroorden in de ho ge Tatra, stille hoekjes waar de mens nog kom- municeert met de natuur of koortsige steden met een buitengewoon dina- mische expansie. Op de wereldlijst van de indus triële produktie bezet Po len immers de tiende plaats. Zeer bezienswaardig zijn alleszins de middeleeuw se stadsdelen van Gdansk en Torun, het in ternationaal bekende So pot met de langste wan- delpier van Europa, de hoofdstad Warschau, simbool van patriottisme en levenswil met het Ko ninklijk Slot van Stanislas Poniatowski, Wieliczka met de wereldberoemde zoutmijnen, het oude Krakau (Cracovie) met mooie kerken en de 14* eeuwse Lakenhalle, Wro claw aan de Oder met monumenten die herin neren aan de 1000-jarige Poolse geschiedenis, het bergmassief Tatra met Zakopane als toeriste noord. de befaamde be devaartplaats Czestocho- wa e.a.m. Als Vlaming vindt men er zich terug o.m. in de Wa- velburcht te Krakau met tal van «Vlaamse tapij ten» uit de beste Vlaamse werkhuizen en besteld door Koning Sigismund- August. Bij diens dood telde de verzameling 356 tapijten doch dit aantal is intussen, wegens allerlei omstandigheden, ge slonken tot 136. Karakteristiek voor de Poolse volkskunst, nauw aansluitend bij de steeds levende folklore, zijn rijk versierde houtsnijwer ken, glasschilderingen, houtsnijwerk met sakrale thema's, de zogenaamde «heiligenbeeldjes» ofte «swiatki», wollen hand- beweven stoffen, boor- duursel en kant, papier- knipselkunst en kera miek. De Poolse traditie wordt levendig gehou den o.m. door het optre den, zo in binnen- als bui tenland van representa tieve ensembles als bvb «Wielkopolska». Naast tal van toeristische folders van o.m. de Pool se toeristenorganisatie «Orbis» kon men ook tal van produkten van «Ce- pelia» bewonderen met o.m. ikonen, handgewe- ven tapijten en gobelins, primitief gesneden houtskuituur e.d.m. Een stukje Polen vindt U trou wens het jaar door in «Cepelia» in het Rozema rijnstraatje, firma die trouwens door de am bassade belast was met deze tentoonstelling. Volgde dan nog, als sluit stuk van de (lange) Pool se Week een diavoorstel ling verleden woensdag in «'t Kapelleke» onder het motto «Polen verken nen langs de Wisla», van en door senator Germain De Rouck. Bij zijn verken ning van Polen in 1976 schonk De Rouck vooral aandacht aan de histo- risch en kulturele achter gronden waarbij hij het o.m. heeft over Goethe en Beethoven, Mongolen en Teutonen, Chopin en Copernicus. Als Vlaming zag hij er ook «gulden sporen» in wandtapijten en renais sance huizen, kanalisa ties en droogleggingen. LH 3 Poolse kunst, (per) Poolse beeldjes in t Kapelleke. (per) De Poolse tapijtjes zijn veel moderner van opvatting dan Onderdirekteur BBL, de heer Meert, opende de Poolse tentoonstelling van (ex-P)minister Galle en de Poolse ambassadeur, (per) aanwezigheid Vervolg p 1 jeugd door wekelijkse ge zonde en opvoedende ontspanning vanaf de leeftijd van 6 jaar. Elke zaterdagnamiddag is er een aktiviteit en de bekro ning is het jaarlijks kamp. Hexacord: Gesticht uit de Schola Cantorum Canta te Domino begin 1978 kent deze formatie die reeds tal van manifesta ties en recepties opluis terde en vaak reeds kon- serteerde oogstte ook reeds lauweren in wed strijden. Hexacord legt zich vooral toe op het klassieke genre doch houdt ook van de heden daagse muziek zodat ze uiteenlopende manifes taties muzikaal luister kunnen bijbrengen. Het Rode Kruis: De Afde ling Aalst, opgericht in 1924, i? aktief op het vlak van de volksgezondheid, verleent hulp, organi seert kursussen, heeft een biblioteek, ijvert voor minderbedeelden, werkt samen met de bloed transfusie dienst Aalst en helpt mee aan kulturele vorming. Bond Grote en Jonge Ge zinnen: Gesticht in 1929 door de heer Van Cleem- put kende de Aalsterse afdeling een snelle op gang door haar vele ini tiatieven. Momenteel telt de Bond 1800 leden. Schola Cantorum Canta te Domino: Reeds jaren staat deze groep onder de dinamische leiding van E.H. Michael Ghijs in de belangstelling. De Schola behaalde tal van omtrent het Aalsterse wapenschild. Gelukkig maar, want anders vertrok de Poolse delegatie met een herinnerings plaket zonder te weten wat ze hadden gekregen. Een goed initiatief, (per) prijzen voor schoolkoren werken op aan deze en trad op in Amerika, bloeiende formatie en Zuid-Afrika, Israël enz. verschillende dirigenten Komponisten droegen van beroemde orkesten en sensembles vragen de medewerking van dit koor. Toneelgilde «Hoger Op»: Opgericht in 1938 werd «Hoger Op» laureaat van toneelwedstrijden in 66, 68 en 69. In 1972 werd in het raam van het Bel gisch-Nederlands Kultu- reel akkoord opgetreden in het buitenland en in 1977 werd een ereplaats bereikt in de toneelwed strijd van «Noordstar- Boerhaeve». Verleden maand bracht «Hoger Op» «Dóódsimpel» voor het voetlicht. Met sukses. K.F.L. Aalst: KFL poogt reeds 31 jaar de betere film te brengen en dit tel kens in een seizoen van 15 forumavonden in het St.-Jozefkollege. Van september tot april ver schijnt om de veertien dagen het ledenblad «Van Lens tot Mens». Het programma: Organisatoren Staf Millet en Tuur Claessens zorg den voor een flink gestof feerde waaier aktiviteiten allerhande. Er waren de tentoonstel ling «Poolse grafiek en aanplakbrieven» in de lo kalen van de Bank van Brussel, Nieuwstraat, de Informatie door een to» ristische bril in «'t Kapö leke», Meuleschetté straat, de hoofdbrok d «Poolse Avond» in zal Okapi, Burchtstraat, d Poolse filmavond in h St.-Jozefkollege, Pon straat, het Pools restai rant in «'t Kapelleke Meuleschettestraat en d kinderfilmnamiddag e dia-avond «Polen verkeii nen langs de Wisla» val en door senator Germail De Rouck, eveneens in Kapelleke». L.l

De Voorpost | 1980 | | pagina 6