faluintjes erpe.mere 1 «4 WANNEER DOORTREKKEN VAN DE «LEIREKENSROUTE»? MOORSEL OMSTREEKS 1900» PROJEKT GEMEENTESCHOOL INNENHOEK iUSSISCH KL0SKANT-0NDERRICHT "E MERE Toen het leven nog een kort verblijf in de fabriek Overdekking basketbalterrein te Mere was... Davidsfonds Burst 25 jaar rfv 4 i i JZZx De Voorpost - 18.4.1980 - 9 Vii het kader van de tentoonstelling in kasteer ""Terlinden door de gemeentescholen van Aalst over rojektonderwijs» beet schoolhoofd Fred Van Niesen van de Tinnenhoekschool Herbergstraat te i loorsel verleden zaterdag de spits af met een expo f fewijd aan het projekt «Moorsel omstreeks 1900» waarmede dan bedoeld wordt de periode van circa I890 tot vóór wereldoorlog I. h een uiterst gezellige opzoekingswerk en al feer toonden de 30 wat ermee als voorberei- 'rajtinderen van 5e en 6e ding en als naverwerking a3(aar de vruchten van hun mee gepaard ging. Een vertrouwd beeld in Moorsel, de dame met haar [muziekinstrument, (per) Vermits een projekt door de leerlingen en niet door de leerkracht wordt gekozen en uitgewerkt waarbij de meester niet de leider is maar enkel de begeleider v^as het Anja die, na een kort welkomstwoord door Fred Van Biesen, uiteen zette waarover het eigen lijk ging. Nadat de leer lingen hun projekt had den bepaald werd ge zocht in alle mogelijke boeken en werden acht tien oudere mensen uit de omgeving van de school geïnterviewd wat telkens een schriftelijk relaas opleverde. Te Aalst werd de tentoon stelling «Kinderarbeid rond de eeuwwisseling» bezocht en in heel de omgeving werd uitgeke ken uit wat nog restte van «de tijd van toen». Na al deze voorbereiden de aktiviteiten kwam een verwerking met uiteraard stellen, procentbere kening en omzetten in diagrammen, kaartte kenen, natuurkennis en noties over natuurvervui- ling, handvaardigheid, Frans en uiteraard ook een passend lied. In dit geval «Boerenkermis» dat even later op de speelplaats met eigen begeleiding en gedanst naar eigen kreativiteit werd uitgevoerd tot groot jolijt van de aan wezige ouders, leer krachten en van schepen en mevrouw Hooghuys die na enig slalommen door Moorsel in de Tin nenhoekschool waren beland. Bij een drink en het beluisteren van een me lodie uit 1900 gespeeld door «Anna Saeys-Van Eeckhoorn», «Anna van de Kuiper» in ouder wetse klederdracht, werd dan de tentoonstelling geopend. Ook voor het opstellen van uitnodigingen en het schrijven van de adres sen hadden de leerlingen zelf gezorgd. Leerkracht en leerlingen hadden een plunje uit 1900 aangetrokken waarbij de schooldirek- teur zich had voorzien van een «bolhoed» en de kinderen uitgedost wa ren in typische Fa- luintjeskledij, rood-witte bolletjeshalsdoek in- kluis. Ook voor een tentoon stelling van allerlei werk tuigen, gebruiksvoor werpen, speelgoed en allerlei handwerk was gezorgd met o.m. de «ressortkar» van Pee Klak, een kuipersbijl, een vlashamer blokma- kersgerief, een bietelich- ter gebruikt bij het rooien van bieten, wan delstokken, petroleum lamp, lei en griffel, over- paal, plooibare emmers in zeildoek destijds door de Moorselse brandweer gebruikt, kandelaars, kaarsepannen enz. Ook een landkaart van Moorsel met de huizen in 1900 gehaald uit oude kiezerslijsten en een stel cirkeldiagrammen waar bij de evolutie van de bezigheden van de Moorselse bevolking van 1900 tot 1980 bvb toont dat het aantal landbou wers drastisch is ver minderd al zitten er mo menteel nog de bloe misten bij, dat het aantal bedienden vertienvou digd is en het aantal vaklui ongeveer konstant is gebleven. Ook zeer mooie oude foto's van Moorsel uit vroegere jaren, uit de verzameling van Anna Saeys. Fred Van Biesen had tevens gezorgd voor een passende brochure met alle informatie over het gerealiseerd projekt, brochure die kon, en wellicht nóg kan, besteld worden. Kriskras, en uit hun verband gerukt, nemen we er enkele weetjes uit over waarna U zeker goesting krijgt ook de rest te lezen wat dan neerkomt op het feit dat een projekt inderdaad belangwekkend kan zijn, ook voor volwassenen Projektonderwijs. Heel knap. De leraar en zijn leerlingen verkleed. Zij waren de initiatiefnemers van de tentoonstelling Moorsel 1900. (per) - Moorsel telde in 1900 - Rond 1900 kwamen in Waver. De Keimolen 3544 inwoners en in die jongelui uit Moorsel, was toen reeds verdwe- periode begon men aan Baardegem, Herdersem nen. Waar nu de veearts het kasseien van de en Meldert (de Fa- wegen. - Het nummeren van de huizen begon te Moorsel in 1910 - Rond 1900 was het luintjes!) te Moorsel «lo ten». - Identiteitskaarten wer den voor het eerst uitge- reitk door de Duitsers kerkhof nog rond de tijdens wereldoorlog I. parochiekerk en dit tot in - Het «Gemeentelijk Vrij- 1923. willig Brandweerkorps», - De huidige Stevenkapel gesticht in 1876 met als is gebouwd in 1911. In bevelhebber tot 1892 1900 stond er nog de burgemeester Reyntens houten kapel. had oorspronkelijk al- - De eerste stoomtrein leen 200 plooibare em- reed door Moorsel op mers in zeildoek. In 1885 zondag 26 oktober 1897. kreeg het een zuig- en Het postkantoor bevond steekpomp met een ka- zich in het stationsge- paciteit van 300 liter per bouw en als postbedien de fungeerde de echt genote van de stations chef. - De onderpastorij werd opgericht in 1902. minuut. In 1901 werd het bewapend om te kunnen optreden als burger wacht. - In 1890 trok Frans Muylaert uit de Katte- Rond de eeuwwisseling straat naar Luxemburg was het de «lampe bei ge» die voor de verlich ting instond - In 1902 bestond een weldadigheisbureel. La ter werd dit dan de C O.O. en onlangs het O.C.M.W. om er zich te bekwamen in de boomkwekerij. Vlug werd overgescha keld op de snijbloemen teelt. - In 1900 stond er een windmolen in de Holle straat en een watermolen woont stond een stoom- graanmolen. - In 1900 had Moorsel twee brouwerijen: De Meyer en De Rop. Ook twee melkerijen in de Eksterken straat. - Stamppot, ajuinsaus en hutsepot was het eten van elke dag. 's Zondags soms gehakt, worst of kip. - Bestaande munten wa ren de centiem, de cent, de halve «kloemp» (5 ct), de «kloemp» (10 ct) en het kwartje (25 ct). Een doktersbezoek kostte 1 fr. Een fles medicijnen evenveel. - In het gemeentehuis was in 1900 reeds een telefoon. In het kasteel niet. - Naar Brussel reed de werkman van Moorsel met «de Bokser». Het gebeurde dat in Zellik iedereen moest uitstap pen om de trein boven de berg te duwen. LH Fietsen in de streek, in volle rust en kalmte, kan nog wanneer men het geluk heeft niet door een horde bromfietsers te worden gestoord. De «Leirekensroute», een kaarsrechte twee meter brede asfaltstrook doorheen een rustig gebied in de zate van de vroegere spoorweg nr. 61 Opwijk-Aalst, biedt daartoe alle mogelijkheden. Echter (nog) niet in de Faluintjes niettegen staande een plechtige ministeriële belofte gedaan bij de Pikkeling te Moorsel vier jaar terug. De verharde strook bevindt zich inderdaad uitsluitend op Brabants gebied. Vanaan de Heirbaan te Opwijk, niet zo ver van het station, over Nijverseel tot uitgerekend aan de grens van de provincie, de grens tussen Opwijk en Baardegem. Spuiters zouden ook kunnen zeggen tot aan de grens van de eigen ministeriële kiesomschrijving. >trjfet kan wat vreemd overkomen: een kursus «Oude Iclpn nieuwe Russische kant» organizeren in België, dat prat gaat op de reputatie hèt «land van de n. jtloskant» te zijn. Vooral Mechelen maakte furore hdnet een grote verscheidenheid aan motieven. Jn de late middeleeuwen werd, hier te lande, vooral goud- of zilverdraad gebruikt om 's mans kostuum I en linnengoed te dekoreren. _Jn Brugge, die Scone, zie je den door elkaar geworpen, te nog dagelijks aan de slag; Er bestaan verschillende jiijvere kantwerksters, geze- soorten vlechtsteken: de lin- op een gammele stoel, nenslag, de (dubbele) net- ngs het pittoreske Begijn- slag, de blaadjesslag en het f dat herinnert aan betere viechtje: deze slagen liggen jden, hangen boven aan ten grondslag zowel aan de t papieren kantpatroon, mazengronden als aan het gend op een kantkussen, ornament. Telkens worden veel paren van twee klos- zij met spelden op hun als nodig, naast elkaar plaats in het patroon vastge- n spelden op. Met onuit- zet: vandaar dat kloskant ttelijk geduld en fraaie vaak speldewerk wordt ge- ndbewegingen worden de noemd. Of de Russische osjes in bepaalde volgor- kantwerksters er dezelfde technieken op na houden en een zelfde kunstopvatting huldigen, komen we aan de weet via een kursus betref fende ouwe en recente Rus sische kloskant, gedoceerd door Nicole De Maesschalk. Plaats van het gebeuren: Hof ten Daele, Mere (bene denverdieping). Tijdstip: elke maandag van 19.30 u. tot 21.30 u. Hoewel de aanvangsles er reeds opzit (ma, jl., 14/3), kan er nog helemaal probleem loos ingeschreven worden voor de lessenreeks. Een unieke gelegenheid, huismoeders, om manlief lijn-, tafel-, en beddegoed te leren garnieren. Eens op Baardegems, Aalsters gebied liggen er eerst nog een paar hon derd meter straatkeien, om zo te zeggen mate riaal voor de bedding doch daarbij is het dan ook gebleven al liet het opruimen van de spoor wegrails het beste ver hopen. Even verder komt men dan door een doodgewo ne veldbaan en na een zwenking naar links via een straat in triestige toe stand aan de oude hoeve «Loeremans». Gehoopt wordt alleszins dat de verbinding van aan de grens over Baar degem, en Moorsel, met een oversteek aan «de Rozen», zal kunnen wor den gerealizeerd in een nabije toekomst. Langs de andere zijde van Opwijk daarvoor moet men even we' door enkele straten van het centrum kan men weer vanaf de Broekstraat, op een degelijk fietspad ver der tot aan de grens scheiding Steenhuffel - Londerzeel. Een tiental km rustig fietspad. Bij onze verkenning Baarde gem - Opwijk was het er uiterst rustig. In de open natuur, tussen vruchtba re akkers en hopvelden er naast op sommige plaat sen mooie beplantingen, was het voor de fietser - rekreant een enige gele genheid om, zonder zor gen met volle teugen te kunnen genieten van de ze oase van rust met stil- vlietende beekjes en vo- gelgekweel in de vele bosjes. De achtertuinen van de huizen aan een gedeeltelijk parallele straat gelegen moest men er dan wel voor lief bijnemen. Zelfs voor en kele zitbanken, openbaar doch ook privaat initia tief, is er gezorgd. Voor auto's is deze route ontoegankelijk gemaakt door middel van palen en voor ruiters is het er eveneens verboden ter rein. Dat bromfietsers de ze route niet mogen ge bruiken zou, naar veront ruste moeders ons ver klaarden, bij middel van verkeersborden aange duid zijn geweest doch van deze borden was geen spoor meer te be kennen. Anders wel erg storend voor wandelaars of fietsers, voor met de kinderwagen promene- rende moeders, zo in eens opgeschrikt te wor den door een er niet ver wacht motorisch tuig, la waaihinder en luchtver vuiling inkluis. Deze route kruist wel een drietal maal na de steen weg Asse - Dendermon- de een straat en daar is het dan wel even oppas sen geblazen al is er in derdaad gezorgd voor de noodzakelijke signalisa tie. Zo bvb. aan de Koensstraat en de Wijn gaardstraat. Dat er bij het eindpunt bijna aan de Heirbaan een nieuwe wijk komt zal het landelij ke karakter van de Leire kensroute uiteraard iets bevorderen doch die wijk beantwoordt wellicht aan een meer dwingende noodzaak waarvoor de rekreant wel respekt en begrip dient op te brengen. m -j» - .Ui1' kJ*,j F323 Tv- f if in ),i:i Ki:iKirii.ii|i: wckcriiaritj hoeft stilgelegen, wordt er nu toch •iM /'il Ij I; I uromtiri don tor.h uil het slop geraken? (rik) Door toedoen van het Frans Masereelfonds, afdeling Aalst, zal van 6 tot 15 juni een merkwaardige tentoonstelling te bezichtigen zijn. Onder het motto «Toen het leven nog een kortstondig verblijf in de textielfabriek was» wordt een fotomontage geëxpo- zeerd van de industrializatie en haar ontwikkeling in de Belgische vlas-, katoen- en wolindustrie. Het behandelde tijdvak beslaat 1800-1914. Samensteller is het so- ciaal-kultureel vormings- en animatiecentrum De Sfinks te Boechout. Ook het Gemeentekrediet van België verleent haar me dewerking. Aan het uit eindelijke rezultaat ging een (boeiende) zoektocht vooraf in het industriële verleden van de textiel- sektor in ons land. Deze sektor was inderdaad tot aan de eerste wereldoor log de meest arbeidsin tensieve industriële tak van ons land. In de tentoonstelling ko men de diverse sociale en ekonomische aspek- ten aan bod: de eerste grote stoomtuigen, de machines, pauperizaties, arbeidershuisvesting, kinderarbeid, repressie, stakin^Jj^en betogingen, de vorming van een georganizeerde arbei dersbeweging... Deze tentoonstelling, die pas enkele maanden na die over kinderarbeid naar Aalst komt, is een zoveelste bewijs dat de industriële archeologie (met schrijnende aspek- ten inbegrepen) ook in Vlaanderen aan belang stelling wint. (PETER) Het bestuur van Davidsfonds Impe in feest: 25 jaar bestaat deze kulturele vereniging.

De Voorpost | 1980 | | pagina 9