KtmRaVfiL AALST 1981 SUSTAAF SONCK, REIZIGER IN GOED HUMEUR EUROPESE PRINSENVERKIEZING: ONVERANTWOORD!!! "1 Unieke Gillesmedaille! geknipt De Voorpost - 23.1.1981 - 11 ruitenwissers schuiven nerveus de druppels weg. De zou een ramp zijn als we fcmbere wolken laten met tegenzin hun natte last vallen, wegmoesten! In openlucht de wagen was het warm en als we uitstappen sluipt een werken zoals vroeger is nu ruilerig -buitje uit de hemel ons gluiperig in de nek. We ondenkbaar. De beste oplos- Kllen in de inktzwarte kilte van de avond. sing is voor mij nog steeds Taastig de plassen ontwijkend duikelen we het kafeetje om alle groepen in één halle linnen. De aanwezigen kijken verbaasd op en staken hun onder te brengen. Een jaar jesprek. lang bleef er plaats open Irie mannen staan aan de toog. Erachter de uitbaters, een voor de groepen die in de Jympatiek jong stel. in ze metgezel wordt door dat officieel.» vraagt hij ons, jdereen hartelijk begroet. als een volleerd joernalist. ftfij zijn de vreemde eend in Wij willen haast schuldbe- e bijt en zullen dat voorlo- wust antwoorden, dat wij ook blijven, want we het echt niet weten, maar hij aan even later wat apart vervolgt onverstoorbaar: itten. Dat was de afspraak: «En hoeveel krijgen WIJ dan en rustig plekje opzoeken minder?». Een woedende m te praten. blik in onze richting doet ons taten over karnaval. Hoe ineenkrimpen. li het ook anders, na de «De veertig groepen van het A.K.V. hebben zeker toch het recht te weten waar ze aan pverende inzet op derde Jeuwjaarsdag... Het Drieko- ïngenfeest, want daar heb- we het nog heel even Iver met Gustaaf Sonck. Hij b namelijk de man met wie s een boompje willen op- jtten over Vastelauved. stelauved, het r karnaval... Fiber Fleet werken. Nu zijn er nieuwe groepen uit de rand gemeenten Hofstade, Moor- sel en Erembodegem wat ik een verheugende evolutie noem en die kregen na tuurlijk de beschikbare vrije ruimte toegewezen!» Wij luisteren aandachtig naar de onstuitbare woor denstroom en proberen het allemaal bij te houden. «Toen bleek dat de Couver ture aan de kant van de Schoolstraat ongeschikt was toe zijn? Het bericht kwam om als karnavalmuseum te anders aardig laat: de werk zaamheden aan de wagens worden gebruikt, vroegen wij of het A.K.V. niet over die WW" WC „UJJCI.C waren reeds begonnen, het ["uimfe zou mogen beschik- materiaal en de kostuums ken' "?aar ^at was dus niet Rat doe je me aan? {owat een jaar geleden }erd Gustaaf Sonck na het Intslag van Kamiel Sergant loorzitter van het Aalsters tarnaval Verbond A.K.V. Joor velen was hij toen een mislagen onbekende. Insi- besteld, alles lag reeds een Aalsters tijdlang vast...» Hij spreekt snel en het klinkt terecht verontwaardigd. «Dat is toch geen manier van handelen!» Het is de stoet die het hem doet! Gustaaf Sonck begrijpt best dat er overal moet worden bezuinigd. Hij vindt het ech- beschouwden hem als ter onverstandig om te gaan land die de karnavalisten bezuinigen op inkomsten, ildoende kende om hen Verliesposten schrap je so- let sukses doorheen een wieso. Doch winstgevende isissituatie te leiden. Ande- zaken betekenen nieuwe in- en dachten en... hoopten vesteringen. lat Soncksken een over- «ledereen denkt: Aalst kar- uur zou zijn, die lug de pijp aan Maarten zou n- jeven, zodat zij de touwtjes n handen zouden kunnen lemen! ilu had men de nieuwe rzitter onmiddellijk na verkiezing vertwijfeld iar het hoofd zien grijpen naval krijgt drie miljoen sub sidie...» Er volgt een vuistslag op ta fel. «Dat is verdomme niet waar! Een klein miljoen komt ten goede aan de groe pen, in de vorm van prijzen. Maar daar werken onze kar navalisten vier maanden on mogelijk, zeiden ze. Tot daar toe...» Een levend museum We drinken ons pilsje op en laten twee nieuwe konsump- ties aanrukken. Hoe zit dat nou met dat mu seum? Gustaaf haalt de schouders op, krult scep tisch de lippen en vertelt ons iets, waar we verbaasd van opkijken: «Vanwege de scholen be staat heel wat belangstelling voor onze werkzaamheden» zegt hij. Zo? «Twee scholen - hebben de halle bezocht. De kinderen hebben hun ogen uitgeke ken op wat daar allemaal te zien is! Het is een levend museum, vind ik. De interes se van die kinderen moet gewoon worden aangewak kerd. Daarom stellen wij doorlopend iemand ter be schikking voor geleid bezoek hem horen zeggen: «Jon- verdroten voor. Aan wa- ins, wat doe je me nu toch gens, kostuums en alles wat aan onze karnavalhalle, op ian?», want op dat moment daarbij komt. Dèaruit ont was het heus geen grapje staat de stoet. En het is dié n de plaats van Keizer Kar- stoet, die tienduizenden laval in te nemen. Niet dat mensen naar Aalst lokt. ijn voorganger Kamiel er Mensen, die hier hun geld sen knoeiboel had van ge- verteren. Dat geld betekent voorwaarde dat ze ons enke le dagen op voorhand ver wittigen. Mijn telefoonnum mer is 70.04.46, dat van on dervoorzitter Paul De Wever 21.83.03. Ik zou het wel fijn IGII MIUCIUUCI iiau van yc- .c.vic.i, - naakt en Staaf met het rot- inkomsten voor de stad, in- vinde" a's net stadsbestuur rooi achterliet, wel integen- komsten voor de hande- leel, het A.K.V draaide aar- laars, inkomsten voor de g rond... foorkramers, spoorwegen Vel was de breuk met A.V.K. >en nog een rauwe wonde. ou het Aalsters karnaval- om hier een stootkar te zien *'1" ront definitief aan diggelen en de voering van een over een circulaire zou sturen naar de scholen en de Sche- pen van Onderwijs dit initia^ noem maar op! Maar die wou aktiveren...» massa komt niet naar Aalst 9'oe'f puur idealisme in zijn stem. .ww>1„ «Je moest eens zien welke rallen? Op een bepaald mo- jas! Die wil waar voor zijn mogelijkheden daar tot ont- ment had het er wel even de geld!» Een vragende blik. plooiing zijn gekomen en ichijn van. Wij knikken instemmend, opgebloeid zijn. Mensen )och dat gebeurde nu juist wagen het toch op te mer- hebben daar leren lassen, ken dat de stad aan de twee modellen maken. Uit beton- De nieuwelingen in het be- Verbonden gebouwen ter stuur pasten zich bliksem- beschikking stelt, die jaar snel aan en samen met de lijks een niet onaanzienlijke hes. anciens pakten zij de zaken huurwaarde vertegenwoor- Imet vaste hand aan en hand- digen... haafde het A.K.V. zich als Dat klopt natuurlijk, hij geeft een hecht blok! het volmondig toe. De «hal le» krijgen ze voor de sym- Wij zijn toch allemaal karna- bolische frank, het A.K.V. valisten? moet enkel de verwarming «Ik heb er echt zin in gekre- an de verlichting betalen. ijzer en kippendraad groeien wonderlijke, originele krea- Straatkarnaval Jeugdige geestdrift, kreativi- teit... En toch sleet op de hele bedoening. Waar ligt de op lossing? «Alles koncentreert zich "gen» zegt Gustaaf Sonck «Velen gaan zelfs niet ak- meer en meer op het stads centrum. Zelfs de aanpalen de straten lopen leeg, terwijl de kafees in de onmiddellij ke omgeving van de Markt eksploderen bij de overbe volking. Er zijn geen zalen om de overvloed van karna- valvierders op een bepaald moment op te vangen, er is geen gelegenheid om te «verlopen». Het openstellen van de Keizershallen en het opstellen van tenten op en kele strategische punten in de stad Varkensmarkt, die zouden gemakkelijker kunnen werken en meer ons, nadat we in een hoekje koord met het feit dat de van het kafee hebben plaats- karnavalgroepen beschik- rfgenomen en er op zijn ver- king krijgen over de halle. ^toek wat muziek door de ge- Maar als er in Erembode- Hlagzaal klinkt. gem twee goesting hebben «Alles loopt lekker, ik ken de om wat met een racket te H situatie nu door en door, de komen kloppen, bouwt men samenwerking is formida- daar een sportkompleks. bel, al die mensen zijn mij Wat kost dèt? zeer genegen. Ik heb er echt Duizenden karnavalisten 'jr zin in!» Zijn heldere ogen werken ieder jaar vier tintelen opgewekt. maand lang aan een projekt, «Neem nu dat Driekoningen- dat 9e'd 'n 't laatje brengt, feest. De Bomalatoeters uit juist daar gaan ze op kanke- Hofstade hadden die avond ren... Voortdurend hangt hun T-üansant. Doch na af- ons de dreiging boven het Houtmarkt, parking Peper loop komen ze au grand hoofd, dat de Couverture of- straat zou het centrum complet naar de Madelon. wel opnieuw als fabrieks- ontlasten en daar zou nie- Een groep van A.V.K., ruimte zal worden gebruikt, mand ongelukkig om zijn. I Schiefrechtoever, komt ook. óf dat er een straat door de De kafeehouders niet, want 1 Dat noem ik sympatiek. Lot- halle zal worden getrokken. I jonslos is er... Wij zijn toch Altijd die onzekerheid. Het I allemaal karnavalisten? Het feestkomitee zal het ons misschien kwalijk hebben j genomen, dat wij meteen hebben overgenomen. Maar dat mocht volgens ons ge woon niet verdwijnen! Het is een traditie om vastelauved ik hoor dat woord liever dan karnaval op die wijze te zetten en zoiets mag n,et teloorgaan, zodoende namen wij het initiatief van het feestkomitee over. Zon der enige bijbedoeling. Als *e de Bloemenfeeverkiezing afschaffen, laat ons dat koud, maar Driekoningen moesten we overnemen. Niet om er winst uit te halen, 9ewoon om iets te behou den, dat er bijhoort!» Juist Wij willen wat vragen, doch hij is ons voor. Hij 7 raadpleegt zijn nota's, die hij up papiertjes heeft gekrie- beid, per onderwerp, om vooral niets te vergeten. Zo hadden we het hem ook ge vraagd... "Dat half miljoen minder... Is Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de «Aalsterse Gilles» wordt o.m. een Gillesmedaille uit gegeven tegen de prijs van 500 F. Het betreft hier een tot 100 exemplaren beperkte uitgave. De medaille is rechthoekig met afgeronde hoeken en meet 120 bij 140 mm op 1 mm dikte. Ze wordt gemaakt uit messing en is geëtst, aan de voorzijde geborsteld. Op de verheven grond in natuurkleur is de tekening, uitgevoerd in wit, geel, rood en zwart gedeeltelijk verheven. Wie er belang in stelt kan de medaille bestellen door storting van 500 F. op rekening nr. 058-0528920-06 van het Gemeentekrediet van België en dit vóór uiterlijk 1 februari a.s. Wie inschrijft zal de medailje de week vóór karnaval ontvangen. LH kunnen verkopen, de oude ren niet, want zij krijgen de gelegenheid om zich rustig een pintje te kopen. De Voil Jeanetten zouden opnieuw komen opdagen, omdat ze weer van 't een naar 't ander zouden kunnen lopen en er aandacht voor hen zou zijn. Kortom, de straatkarnaval zou opnieuw sterker aan bod komen». Hij pauzeert even om op adem te komen, ledigt zijn glas in één teug en bestelt meteen twee pils. Wij komen eerder moeizaam op gelijke hoogte. De blonde waardin brengt ons glimlachend het gevraagde. Er is nu niemand meer, de onvermijdelijke nasleep van kerst en nieuwjaar laat zich duidelijk voelen! De konsu- ment wacht op nieuwe fond sen, na de zware aderlating van eindejaar. De gouden ja ren zijn voorbij, het wacht woord luidt: bezuinigen! «Bezuinigen is noodzakelijk» geeft Staaf grif toe. «Maar als het Feestkomitee dat straks ten koste van de groe pen in de stoet gaat doen, dan pleegt het koelbloedig moord op zijn eigen karna val. De stoet is immers de blikvanger, ekskluzief, ner gens anders te zien... Daarop bezuinigen houdt geen steek. Vooral nu de randge meenten stilaan bereid zijn om mee te spelen, zou men hun ambities de kop indruk ken en brutaal het gekende «keer naar uw dorp!» toe roepen... En de kleine groe pen, die haast altijd op nul frank moeten starten, doch die kwa ideeën en uitbeel ding dikwijls hoge toppen scheren, zij hebben toch ook bestaansrecht? Als men ech ter het prijzenpakket dras tisch gaat inkrimpen, dan staat groot en klein, maar vooral klein, morgen voor onoverkomelijke prob lemen!» Geruchten... Staat onze hele samenleving niet voor ontzaglijke proble men, waar niemand direkt oplossingen voor ziet? Wie treft in de Aalsterse kar- navalkwestie schuld? Toch niet het Feestkomitee? «In geen geval! Hoed af voor de organisatie van het Feest komitee, of beter gezegd van de aktieve leden ervan, die zich inzetten voor karnaval. Spijtig genoeg zijn er dat veel te weinig. Dat is dan ook één van de oorzaken van het wegvallen van het Drie koningenfeest: het zijn altijd dezelfden die moeten opdra ven voor het karwei!» Een gekend verschijnsel, niets nieuws onder de zon. Of toch? «Enkele geruchten die ik heb opgevangen zijn met van aard om mij gerust te stel len. Momenteel moet een karnavalgroep minimum twaalf leden tellen, dit aantal zou in de toekomst tot twin tig worden opgedreven. Op het eerste gezicht lijkt dit niks bijzonders. In werkelijk heid is het nu al moeilijk om aan twaalf werkers te gera ken, mensen, die er van het begin tot het einde bij zijn en bij blijven! Een dergelijke maatregel zou onvermijde lijk samensmelting van groepen in de hand werken. Dit betekent minder groe pen, bijgevolg manipulatie en selektie, een elitair ge doe... Ik heb ook gehoord dat van volgend jaar af Prins Karnaval door het Feestko mitee zou worden aange duid. Zo iemand zou dan volgens mij zonder meer de maskotte van dat Feestkomi tee zijn! Het blijven natuur lijk geruchten, maar ze stem men me erg onbehaaglijk... Wat er gaat gebeuren weet ik echt niet, doch één ding staat als een paal boven wa ter: karnaval is ieders zaak: van het stadsbestuur, het A.K.V., A.V.K.het Feestko mitee, de Prinsencaemere enzovoort, die moeten geza menlijk hetzelfde doel na streven: het welslagen van karnaval in Aalst!» Daar zijn wij het roerend mee eens. In deze tijd van krisis, nu besnoeiingen en financiële beperkingen tot de harde doch noodzakelijke ingrepen betekenen, hoeft men daarom de kleintjes nog niet dood te drukken? Op die manier boort men le- tout- carnaval met de glim lach de grond in. Gepluimd of niet gepluimd? Wat denkt Gustaaf Sonck over de mentaliteit, die de wuivende fezantenpluimen hier hebben teweegge bracht? Is de invasie van vreemde prinsen werkelijk zo verderfelijk voor onze goede karnavalgeest? Moet men die hele hofhouding zo maar opdoeken? Of zijn er andere manieren om die tijdsverschijnselen te bena deren. «Ik heb altijd een enorme bewondering gehad voor om het even welke karnaval- prins of gewoon iemand die zich kandidaat stelt. Daar heb ik respekt voor. Als je weet wat daar allemaal komt bij kijken! Als er meerdere kandidaten zijn, moet je al een doortrapt vakman zijn om verkozen te worden. Het zijn dus altijd de besten, die buiten de stadsgrenzen gaan om Aalst te vertegenwoordi gen in andere karnavalste- den. En dat is erg belangrijk. Prinsen, die zich verplaat sen, maken Aalst groter en groter. Het is dan ook een uitzonderlijke eer voor Aalst als zijn karnavalprins elders wordt uitgenodigd en ge waardeerd. Op die manier komen steeds meer vreem de prinsen naar hier en wij moeten er voor zorgen, dat ze goed worden ont vangen!» Dus oefenen ze een wel doende invloed uit op onze karnaval, zorgen zij voor een grotere uitstraling naar bui ten en moeten wij hen dus wel begroeten met hun ei gen Alaaf? «Dat spreekt och vanzelf!» Volgens de geldende regels der wellevendheid begroet men vreemde gasten inder daad bij voorkeur in hun ei gen taal. Het Alaaf waarmee andere prinsen worden ver welkomd, mogen we dus be schouwen als een groet aan een vreemdeling in zijn ei gen taal? En het is toch niet omdat je enkele keren per jaar mensen in 't Frans of in 't Engels aanspreekt, dat je het hele jaar door Frans of Engels gaat praten? Zo be ïnvloedbaar zijn we hier toch ook weer niet! Wat onze prinsen betreft, die beschouwt Staaf Sonck om het in zijn branche te houden als de vertegen woordigers van ons Vaste lauved, als eksporteurs van onze Aalsters eigenheid bui ten Aalst. Toch heeft die prinsenver kiezing de jongste jaren on miskenbaar aan kwaliteit in geboet en komen er nog met moeite twee kandidaten op dagen. Wat wij ook nooit hebben begrepen is, dat vroegere prinsen zich geen kandidaat meer mogen stellen... Dat betekent zonder enige twijfel een devaluatie voor karnaval in 't algemeen en voor de prinsenverkiezing in 't bij zonder... «Ja, dat laatste is natuurlijk erg te betreuren, want in Aalst beschikt men over een potentieel van internationale vedetten en dat laat men gewoon links liggen. Onbe grijpelijk! Neem Michel en Antoine ik pik er willekeu rig twee uit wel, voor een «match» tussen die twee zou bij wijze van spreken geld worden geboden! Verder zou men ook de proeven een meer karnavalesk karakter kunnen geven. Ik zeg maar wat, maar als er wordt over nagedacht en de koppen worden bij elkaar gestoken dan moet er toch iets nieuws uit de bus komen!» Een Aalstenaar Europaprins Gustaaf Sonck is dus voor stander van die nationale en internationale uitwisseling van karnavalprinsen? «Als karnavalist én als Aal stenaar kan ik niet anders dan er vóór zijn. Onze prin sen worden elders met veel eerbetoon ontvangen en in Aalst zou men ertegen zijn? Dat is toch ondenkbaar. Het feit dat de titel van Prins van Oost-Vlaanderen nu al twee maal tereke in Aalst is geble ven en dat de Europaprins óók uit Aalst komt, kan toch geen toeval zijn? Zoiets komt de stad ten goede op verschillende gebieden. Enrico is overal geweest en overal werd Aalst ver noemd. Nu hij Prins van Eu ropa is, kan hij Aalst in Ne derland en in Duitsland meer bekendheid geven. Dat kan toch alleen maar positief zijn? Ik herhaal het: ik heb een geweldige bewondering voor die prinsen. Je moet het toch maar doen, het lef opbrengen om het te doen!» Altijd onderweg Gustaaf Sonck houdt er dui delijk een eigen, welomlijn de visie op na. Ik vele opzich ten kan men hem ook vol gen. De huidige A.K.V.-voor- zitter is de belichaming van het gezond verstand, een man die recht door zee op het gestelde doel afstevent. De thans 52-jarige handels reiziger is de bezitter van een rusteloze natuur, een soort Kapitein Zeldenthuis. Er is altijd wat te doen voor hem: beroepshalve, voor karnaval en behalve dat is er ook Eendracht Aalst en zijn er de Hopfeesten die hem regelmatig opeisen. Echtgenote Hilda vindt het allemaal best, ze kent haar pappenheimers.. Want naast Staaf is er nog hun dochter Viviane (27), samen met haar man Luk De Wael, ge weldig populair bij de Matot- ten, en de twintigjarige tweelingszoons Luk en Er- win, die voetballen bij de provinciale juniores van Eendracht Aalst. Dat betekent konkreet: tij dens de wintermaanden alle weekdagen in de halle en de hele zondag voetbal. Dat wat betreft het winterseizoen. Tijdens de zomermaanden zijn er de Hopfeesten, waar Gustaaf nu al 22 jaar aktief mee bezig is. Gustaaf Sonck is altijd onderweg, altijd bui ten; is hij niet met één van al die dingen bezig, dan trekt hij zijn hof in. «Ik moet aktief kunnen zijn, mij op een of andere wijze afreageren, tot ik echt dood moe ben, dan slaap ik als een blok... Maar ik moet bui ten zijn, kan nooit in huis zitten...» Onlangs organiseerde het jeugdkomitee van Eendracht Aalst een tweedaags eetfes tijn in de kantien van Terjo den. Staafke was chef-kok en dat betekende: in zijn eentje zo'n 500 steaks bakken en 200 hamburgers, terwijl evenveel kippen aan het spit gingen. Met 2 gasvuren en 3 pannen trok hij zich uit de slag. Dergelijke dingen typeren Gustaaf Sonck. «Als ik me engageer is het met hart en ziel» zegt hij en dat is niet gelogen. Dat is ook de reden waarom hij overal niets dan vrienden heeft. Ludiek of kommercieel? Als we een paar uur later door de halle wandelen, kunnen we zelf vaststellen hoe populair Staafke Sonck in dat ene jaar is geworden. De vroegere fabriek is een ludieke ruimte geworden, het soort verloren gewaande paradijs waar Provo en Vin kenoog van droomden. Doch de «commerce» is er onmerkbaar binnengeslo pen: er wordt gesproken over het afsluiten van kon trakten en het verkopen van koppen en dergelijke dingen aan vreemde karnavalvere- nigingen. In Mortsel bijvoorbeeld, waar dit jaar de karnaval- stoet voor de negende maal uitgaat, is men erin geslaagd honderdduizend man op de been te brengen om naar die stoet te komen kijken. Een hele prestatie! Zij brengen daar een selektie van de beste groepen uit binnen- en buitenland en wat uit Aalst komt, behoort tot het allerbeste. Dat zeggen die mannen uit Antwerpen toch. Op onze vraag, welke stoet dan de beste is, die van Aalst of die van Mortsel, kijkt de leider van het gezelschap even rond en zegt dan op een hautain toontje: «Jullie hebben de kwantiteit, wij hebben de kwaliteit...» Er zweeft een hooghartig glimlachje rond zijn lippen, wij kunnen een schaterlach nauwelijks onderdrukken. Sukkelaars... Ze weten och- arme niet wat karnaval is en zullen het ook nooit weten. Sinjoren hebben een haven en een dierentuin en het is ze van harte gegund. Doch karnaval komen ze in Aalst stukje voor stukje ko pen. Om ginder dan te gaan pronken met onze veren... Wordt Mortsel binnenkort eerste karnavalstad van Vlaanderen? Haalt het kommerciële ook hier uiteindelijk het pleit op het ludieke element. Dat hangt uitsluitend van de Aal sterse karnavalisten af, die nu te koop zijn voor wat papieren geld, die achteloos uitverkoop houden van hun eigen soms geniaal vermo gen om iets te scheppen... Vergelijken wij dat soort mentaliteit met die van Gus taaf Sonck, dan stellen wij ons de vraag: waar moet het heen? Wie haalt het pleit. Het is geen prettige gedach te, maar ondanks alle goeie wil lijkt ook onze Vastelau ved gedoemd om mettertijd te verdwijnen onder een stroom van waardeloos papier. Tenzij alle Aalsterse karna valisten eensgezind de ho mo ludens verkiezen boven mercurius. Temmerman Tijdens een interview met de oud-prins Antoine Van Der Heyden kwamen een aantal verrassende dingen aan het licht. Deze bewaren we voor onze editie van 30 januari maar één belangrijk feit wilden we u toch niet onthouden. De verkiezing van de Europese prins karnaval is een geflikte zaakl! Antoine, een man die het hart op de tong draagt, legt uit hoe het allemaal reilt en zeilt. «Inderdaad, de winnaar is op voorhand quasi zeker van zijn titel. Eerst en vooral moet je karnavalprins zijn van je eigen stad of gemeen te - gelukkig is die minimum voorwaarde gesteld - en daarna dien je als eerste uit de bus te komen tijdens de provinciale verkiezingen. Ben je op dat moment nog in de race, dan kan meegedaan worden aan de aanstelling van prins «Klein Europa». Dit is een verkapte Benelux- verkiezing waarin Luxem burg vervangen werd door Duitsland. Prins van België hoef je blijkbaar niet te zijn. Je kan direkt je kandidatuur instellen voor de hoogste kroon; die van Europa. Het bijzondere van deze aan stelling is dat de kandidaten éénzelfde inschrijvingsgeld moeten storten en vanaf dat ogenblik komt het er op aan met veel relaties te werken en met bankbriefjes te zwaaien en de zaak is rond. Het is wel zo dat het van de kandidaat zeer veel peperdu re kilometers vraagt d.w.z. bezoeken aan karnavalfesti- viteiten, in Nederland, Duits land en hier te lande. Dag en nacht de baan op naar on noemelijk veel feesten, zit tingen, bijeenkomsten en ontvangstenDat moet je er wel voor over hebben, maar is dat verantwoord? Wat heeft Aalst daaraan? Is het niet immoreel dat hét pleziertje van één enkele persoon er voor zorgt dat de stad Aalst, lees de prinsen caemere, opgescheept zit met een bijna niet na te ko men erfenis? Wij hebben daar allerminst om ge vraagd!!! De organisatiekosten van dergelijk gelijkwaardig fes tijn zal ongetwijfeld hon derdduizend (100.000 fr.) be lopen. Tenzij de prinsencae mere als inrichter de in schrijvingsgelden van de kandidaten mag incasseren? Tenzij het stadsbestuur de Keizershallen gratis ter be schikking stelt? Mensen toch, waar gaan wij in hemelsnaam voldoende financies halen of moeten wij spektakulaire inkomsgel- den vragen voor dit schouw spel? Feit is zeker dat er zeer veel kijkers zullen moeten komen willen wij zonder kleer scheuren uit dit avontuur naar voor treden. Men ver wacht uiteraard veel Duit sers, de winnaar moet im mers een Germaan zijn en volgend jaar een Nederlan der, en misschien stel ik de zaken te pessimistisch voor; maar wat als de weersom standigheden tegenzitten? Zullen al die karnavalprinsen en komité's van heinde en verre naar Aalst komen afge zakt? Dat zijn alleszins toch door wegende faktoren vaar re kening zal moeter nee ge houden worden. A n attrak- ties durf ik niet te denken; dansmariekes, fanfares e.d.m. zoals in het buiten land gebruikelijk is, treden niet gratis op zoals wij dat doen op de prinsenverkie zing of op de Oiljsterse Avond. Kijk, deze kommentaar kan mij kwalijk genomen wor den, maar Aalst en zijn kar naval is daar niet mee ge diend. Aalst kan best zonder die buitenlandse parades en het internationaal «katje weer spelen»!! Ik propageer voor onze bloedeigen prinsenverkie zing en hoop dat onze Oilj sterse karnavalisten inzien dat ze in gebreke blijven op deze organisatie welke d laatste jaren in leven gehou den wordt door het Stedelii Feestkomité. Trouwens, i ben het inrichtend comiU daarvoor van harte dan; baar.» Tot zover Antoin Van Der Heyden. Ons komt het ook voor ól men het geld van die Eurc pese prinsenverkiezing beu kan aanwenden voor de sui sidiering van de plaatselijf mensen!!! Maar ja, men is nooit sant eigen land. Schotse pipersband naar Aalsterse karnaval Voor de vierde keer komen met kornoval Schotten noot Aalst overgewaaid. Gastheren zijn de Aalsterse Jonge PVV-Mutualisten en A.K.V. «Aaft ons Vast». Nieuw di jaar is dat nu ook een volledige Pipersband het kanaal zc oversteken en de stoet zal instappen. Met begeleiders zi; dat zo'n 45 highlanders; ze zullen hun intrek nemen in hi Leen (Eeklo), De 15 overige Schotten zullen in Hot Atlanta te Aalst logeren. Deze laatsten zullen zoa gewoonlijk vanaf 's vrijdags de wagén van Aaft ons Va nog wat afwerken. Kornavalstage noemt dat De Pipersband zal vrijdag en zaterdag concerten gever Op karnovolzondag wordt om 14 uur een optreden op d Grote Markt verzorgd, waarna ze hun wienden vervoege in de stoet, 's Maandags is er om 11 uur een ontvangst c het stadhuis, 's Namiddags, 's avonds en 's nachts is t lekker niks «officieels», dinsdag wordt Gent bezocht Bij c sluitingsceremonie van karnaval wordt een laatste optri den verzorgd. Woensdag wordt Brussel bezocht. P V.V.-Jongeren Gijzegem Sinds kort is in Gijzegem een afdeling opgericht van de P4 'V-Jongeren. Inlichtingen kan men bekomen bij Emilien- Siou, Schoorstraat 3, Gijzegem en Luc Latoir, Steenweg c. Dendermonde 47, Gijzegem Melden we nog dot deze Ir -tste sinds 18 december tot ondervoorzitter gekozen j v. rd van het PVV-bestuur Groot-Aalst.

De Voorpost | 1981 | | pagina 11