jeugdpagina 1 Ui. Prins Enrico, Polle Keipernoagel en Prinsencaemere gehuldigd (tussen haakjes) vN 12-23.1.1981 - De Voorpost Fabriekstraat 5, Aalst. Sinds 2 januari 1978 is daar een «Informatiebureau van de Landmacht» gevestigd. Net zoals het «leger» zelf, wordt ook dit bureau nogal verschil lend beoordeeld door de bevolking. Voor de enen is het een noodzakelijk voorlichtingsbureau voor studie- en beroeps mogelijkheden. Voor anderen is het niets meer dan een propagandahuis voor loopbanen in dienst van een beden kelijke instelling, voor een beroepsleger, voor de taal van wapengekletter Wij daarheen dus. Om te zien wat er te zien is, maar al evenzeer om wat over de klanten te vernemen, die naar deze informatiewinkel trekken. Informatie Twee militairen met be hoorlijk wat eigen «praktijk ervaring» staan er van maandag tot vrijdag, van 9 tot 17 uur, ter beschikking. Ook op afspraak buiten die uren. Strikt genomen gaat het enkel om een informatie verschaffing omtrent be roepsloopbanen bij de land macht, maar ook met andere vragen kan men terecht. Jongens en meisjes, die hun toekomst bij de lucht- of zee macht zien, rijkswacht of medische dienstze krijgen de gewenste inlichtingen. Een berg folders en tijd schriften, brochures en an dere paperassen staan er laast video-cassettes te /vachten op wie er meer aver wil weten. Als uiteinde- ijk iemand de grote stap wil tetten, kan hij/zij ook inge schreven worden, ook al is iet bureau geen rekrute- ingsinstelling; daar is nog sltijd het zgn Klein Kasteelt- e voor. Het gebeurt dat dienst- jlichtigen over hun militie- oestand komen vragen. Ook tij worden geholpen, al is dit Jan meestal een verwijzing ïaar de bevoegde instellin- jen (bijv. de gemeentelijke nilitiedienst). Zelfs komt er il eens een gewetensbe- waarde over de vloer Men leemt hen au sérieux en >eantwoordt hun vragen vant «de wetgever heeft die nogelijkheid voorzien». 'rofessionalisatie Zo'n legerwinkel in het burgerleven waarom eigen lijk? «Om aan personeel te geraken voor de krijgs macht» is het simpel maar korrekte antwoord. Dit moet bekeken worden in het licht van de professionalisatie van het leger, waarmee hal verwege de jaren zeventig begonnen werd. De dienst plicht zou met de tijd beperkt worden tot 6 maanden en één dienst per gezin. In de plaats zouden beroepsvrij- willigers ingeschakeld wor den. Het zou de kwaliteit van het leger doen stijgen, en anderzijds konden heel wat jongeren aldus vrijgesteld worden ten voordele van de industrie. In die periode van hoogkonjunktuur waren bij komende arbeidskrachten immers zeer welkom. Om een voldoende groot aantal beroepsvrijwilligèrs aan te trekken, richtte de Staf Landmacht een net van informatiebureau's op. Eerst in Antwerpen. Later ook in Mechelen, Brugge, Roesela- re, Gent, Aalst en Hasselt. In Wallonië waar de aanwer ving vlotter verloopt dan in Vlaanderen kwamen er slechts twee bureau's. (Sinds '79 werden de bu reau's overgedragen naar de staf Binnenlandse Stri|dkrachten.) Nu kost die omschakeling naar een zelfs gedeeltelijk beroepsleger geld. Een dienstplichtige krijgt een aal moes (soldij genaamd), een beroeps is daar niet tevre den mee. Uitrusting en alles inbegrepen zou zo één vrij williger een half miljoen per jaar kosten. De krappe staatsfinanciën zorgden er voor dat de oorspronkelijke plannen niet volledig wer den uitgevoerd. De voorzie ne kredieten werden nooit in voldoende mate toegekend, en vanaf '79 werden ze zelfs ingekort. Om deze budgettaire, maar ook om louter ekono- mische redenen gaan meer en meer stemmen op voor een terugkeer naar de alge mene dienstplicht. Zo las ik in Forum van december II. (dat is een Landmacht-blad): «Opnieuw de weg opgaan van legers samengesteld uit rekruten heeft een biezonder interessant aspekt. Men houdt namelijk een omvang rijke groep jongeren van de werkloosheid af.» Of zo'n lo- gika ook moreel te verant woorden is, is natuurlijk een andere kwestie Voorlichting of propaganda? Die vraag stel je bij het zien van affiches van het slag «Komaan! Een leven vol sport, durf, geestdrift... wacht u bij ons in het regi ment Paracommando». Je stelt je de vraag: is het eerlij ke voorlichting of misleiden de propaganda? Totaal onverantwoord zou het zijn jongelui vol ver wachtingen (van welke aard ook) te laten intekenen, waarna de realiteit voor gro te ontgoochelingen kan zor gen waar men niet op be dacht was. Daarom verze kert men ons wordt zo werkelijkheidsgetrouw ge schetst welk leven de kandi daten te wachten staat, «le dereen is trouwens niet ge schikt voor het militaire le ven» wordt opgeworpen, m één adem gaat het over de strakke discipline (ook al zijn al te scherpe kantjes al wel wat afgebot), de hiërarchie die o zo noodzakeijk heet te zijn, een mogelijke kazerne ring in Duitsland, het gebul der en geschreeuw van de chefs. Niettemin kan niet ge loochend worden dat de ter beschikking liggende vierkleurenfolders over de diverse loopbanen slechts een zeer onvolledig beeld weergeven, dat je aan STER- reklame doet denken. Ste reotiepe kwaliteiten worden er in herinnering gebracht: ondernemingsgeest, door zettingsvermogen, leider schap, fysische fitheid, aan passingsvermogen, mens zijn, karakteriële hardheid, stalen zenuwen Loopbanen bij het leger worden voorge steld als dynamisch, tempe ramentvol, afwisselend, een gedisciplineerd en gemoti veerd milieu. Heel mooi dus allemaal,, je vraagt je af waarom er af en toe gede serteerd wordt, en zelfs onze informant geeft toe dat het niet allemaal koek en ei is. en dat dit ook duidelijk aan kandidaat-vrijwilligers ge zegd wordt. Waarom wordt men vrijwilliger? Diverse redenen kunnen aangebracht worden waar om 17-33 jarigen beroeps- vrijwilliger willen worden. Om het steeds moeilijker vinden van een job in het burgerlevenOm de slecht bezoldigde legerdienst te vervangen door een betaal de job van 2 jaar Om men sen te kommanderen (sic). Om verder te kunnen stude ren en daar dan nog een loon voor te krijgen op de koop toe. Omdat het leger om welke reden ook aan spreekt Zowat 80% is jonger dan 20 jaar. De vrouwelijke vrij willigers zijn nu reeds met zo'n 3.000. Leger wil meer bekend zijn Jeugdgroepen en scholen die dat verlangen kunnen steeds (week- en weekend dag) een kazerne naar keuze onder begeleiding bezoe ken. Voor het vervoer staan ze zelf in, het bezoek is gra tis. Ze kunnen er alle dage lijkse bezigheden in gewone doen zien, en krijgen er de gewenste inlichtingen. Meestal wordt naar Leo- poldsburg getrokken omdat op dat domein diverse werk zaamheden geschieden. Een viertal groepen hebben via het Aalsterse bureau al ge bruik gemaakt van deze ser vice. Meest belangstelling hebben parakommando's en parachutage. Op de meeste scholen staat men eerder weigerach tig t.o.v. vragen van het le ger om er loopbanen en be trekkingen te mogen meede len. Met P.M.S.-S.B.O.-dien- sten zijn er daarentegen wel vlotte kontakten. Men ver leent trouwens graag z'n medewerking aan voorlich tingsavonden voor laatste jaarsleerlingen. Anderzijds bevestigt men zich niet te willen opdringen. Preventieve sluiting In de pers verscheen on langs een bericht over ge broken ruiten in een Neder land legerinfobureau. Een burgerdienstvereniging wou daarmee haar rancunes on derstrepen. We vroegen of men in Aalst al wat onder vonden heeft van zo'n anti houding. Dat bleek niet het geval te zijn. Wel wordt om één en ander te voorko men gesloten op karna- valmaandag en -dinsdag. Terloops wordt ook aange stipt dat men in een rustige buurt gehuisvest is, wat dan weer als nadeel heeft dat de bekendheid niet zo groot is. Tenslotte We praatten nog wat na over de maatschappelijke betekenis van het leger In «Vrijwilligers bij de Krijgs macht», een brochure, wordt het een «werktuig» genoemd, «dat een staat zich aanschaft om zijn veilig heid te verzekeren. Het is als het ware zijn levensverzeke ring tegen elke bedreiging van buiten uit.» Het moet in Een brok Chironieuws Mag ook wel 'ns helemaal bovengaan deze dubbelki stoan. Chiro Sjaloom nodigt ten dans uit op zaterdag 3 jan in 't Kapelleken, Meuleschetterstraat 34, Aalst. Vanc 20.30 uur en «The Sonor Band» zorgt voor sonon an Z dansmelodietjes. (60 fr, voorverkoop, 70 fr. aan de in 8 de gang). Chiro Gentiaan richt op zondag 1 feb in de Sint <jphi Annazaal (Roklijf, Aalst) haar groepsfeest in. 't Begint ore.Aa 18 uur en na afloop is er een prondelmorkt met zelfge je Bi maakte werkjes om het komende bivak mee te bekostigen raat In Hofstade richt de Chiro in zaal Welkom op zaterdag 3 alst, januari een dansavond in met Ludwijs discotheek, (aan y Le fraai vang 21 uur). Jeugdateliers.... iboi Sv Bij Klakson (Hammestraat 20) kunnen kinderen op 24 jon erke voddepoppen leren maken, en op 31 jan. marsepein mke volgens het recept van één van de oudste leden. Telken ode' van 14 uur tot 17 uur. Bij Team (in de wijkschool Park Dj ,/|uy| Blieck is er op 25 jan. een kwisnamiddag «alles of niets* |ergt (van 14 uur tot 17 uur) Jeugdklubs Terlinden: richt op zaterdag 4 jan. vanaf 20 uur ee dansavond in, op zondag 25 jan. is er film «Never give or inch» (met Paul Newman en Henry Fonda). Op vrijdag jan wordt om 19.30 uur vertrokken voor een schaatspai in Brugge Op zaterdag 31 jan. is er om 20 uur torni sjoelbak en vogelpik. Ypsilon: houdt de A.K.V. Boival een T.D op 24 jan. vai 20 uur De film «Het vleugeltje of de bil» wordt op zondag feb. vertoond, om 20 uur (met Louis de Funès, Clai Gensac Coluche en Raymond Bussières). In Dido is er op zaterdag 24 jan. kaarting (20 uur), q zondag 25 jan. dansavond en op zaterdag 31 jan luisfermuziekavond. (20 uur ten voordele van het Vlaam El Salvador Komitee Ijaco en De Spin richten op zoterdog 24 januari met diskobar The Cult. Inkom 30 fr. voor leden; 40 fr. vo< niet-leden. In de Zonnestraot is er film op vrijdag 23 januari: om 20 wordt «The Warriors» vertoond, (inkom 40 fr. voor dez politie- en spionagefilm). Jebron Op vrijdagen 23 en 30 jan. is er gebedsmoment om 19 3( uur. Zaterdagen 24 en 31 jan, wordt eucharistie gevierd i de Begijnhofkerk. Op zondag 25 jan gaat om 19.30 uur d eerste avond door rond het Genesisverhaal. Het gaat om een reeks van vier zondagavonden rond he scheppingsverhaal. Gespreks- en doeavonden voor jeug< vanaf 15-16 jaor. Verder.... VVKS Sint-Lutgardis bestaat 40 jaar. Het wordt op zaterdag 24 januari gevierd Om 17.30 uur is er eucharistieviering in de Hofstaadse parochiekerk, On 18.30 uur is er receptie en samenkomst in zaal Ons Hui (steenweg op Aalst 8). Om 20 uur wordt een Breugelfees ingericht met op het menu: konijn, kop, hutsepot, varkens kop-boerenbrood, pellepatatten. (kostprijs 500 fr.) Om 2 uur is er gezellig samenzijn. Op vrijdag 26 jan. kookt de feministisch-socialistisch groep E.V.A in De Gele Limonade (De Ridderstraat Aalst Zaterdag 31 januari komt Stampen en Dagen naar d« Aalsterse F.F R.-zaal (19.30 uur) Wereldwinkel De Tingel vertoont op vrijdag 23 |anuar (om 20 uur stipt) de film Woodstock in het Chiroheerr Daalstraat Mere. (P.D. NAVU-verband bekeken worden, zegt men ons, en in dezelfde volzin wordt ont kend dat België daarin de zwakke schakel zou zijn. On danks het minder zwaar uit gerust zijn, zou het improvi satietalent toch veel goed maken. Met spijt wordt dan toch maar vastgesteld dat de besparingen op defensie nu reeds gemaakt hebben dat dienstplichtigen taken van vrijwilligers waarnemen. Misschien wordt het over schot in het dienstplichti- genkontingent dat er al eni ge jaren is, er geruisloos mee verminderd? Dit terzij de lijkt het ons toch zo dat in dit Informatiebureau meer aandacht besteed wordt aan «wat» in het leger kan ge daan worden, dan het «waartoe» en «waarom». Het zijn precies deze vragen, die op dinsdag 3 februari door volksvertegenwoordi ger Louis Tobback zullen be licht worden. Daar verneem je elders meer over. P.D. PVV-Jongeren: heimwee naar vrije mededinging «Een grote oorzaak van de werkloosheid is het bestaar van wettelijke minimum-lonen gekombineerd met de uitk< ring van werklozensteun. Er is werkgelegenheid genoei doch niet oan eender welke, arbitrair gepaalde hoge prijs Talrijke bedrijven, vooral KMO's, zouden aanwervingei kunnen doen indien de loonlast lager lag en de grens van KMO's van 50 op 100 zou worden gebracht. Vele werk zoekenden zouden deze arbeidsplaatsen graag innemen bij afwezigheid van een vervangingsinkomen». Aan het woord zijn de Aalsterse PVV-Jongeren, die in het jongste Blauwjonknummer hun standpunt publiceerden omtrent de mini-matigingswet van de regering. Daarin wordt gepleit voor drastische overheidsbezuinigingen en herwaardering van de vrije mededinging «waar de gelaakt» konkurrentie toch de beste korrektiefaktor blijft» Konkreet leidt deze visie o.m. tot afschaffing van werklozensteun en i wettelijke minimum-lonen (zie hoger aangehaald citaat). Of daarmee echter het werkloosheidsprobleem opgelost zou zijn, is zeer de vraag. Aanvang kadervorming Wie vandejaar de kadervormingskursus van de stad Aalst wil volgen, om jeugdmonitor te worden: morgen begint het. Je kan nog net inschrijven in het jeugdservicecentrum (Kapellestraat 15, Aalst). Het gaat om 64 lesuren met theoretische en praktische informatie. Op zaterdag 24 januari, om 9 uur wordt van start gegaan (in de Stedelijke Lagere School, Binnenstraaf 157 Aalst Enquête gemeentelijk jeugdbeleid Vanuit de provinciale jeugdraad werd op 22 augustus 1980 een enquête verspreid over het «Gemeentelijk jeugd beleid» naar de voorzitters van gemeentelijke jeugdraden, schepenen jeugdbeleid en gemeentelijke jeugddiensten. Hiermee wil men een kwalitatief inzicht verkrijgen in die materie. Slechts 26% van de formulieren is teruggekomen. In Aalst antwoordden slechts jeugdraadvoorzitter M. De Gols (die trouwens lid is van de werkgroep) en |eugdsekre- taris G Moens. Van Erpe-Mere en Lede kwam men in Gent niets te weten. (PD) Vorige zaterdag was een grote dag voor het Aalsters hoog karnavalgezelschap: aan Enrico I, sinds 13 december 1980 Karnavalprins van Europa, en ook aan Paul I, alis Polle Keipernoagel, werd in het stadhuis een officiële ontvangst aangeboden. Dat het carnavalgebeuren geenszins als min derwaardig beschouwd wordt, werd bewezen door de aanwezigheid van een groot aantal prominenten: naast Burgemeester Louis D'haeseleer waren ook Eerste Sche pen Eddy Monsieur, Schepenen De Maght, Roels en De Bisschop, en ook de nieuwe Adjunkt-Stadssecretaris Roger Schempheleer aanwezig. We zagen er ook de gemeente raadsleden Mevrouw Lieven-Borms en André Doorns. En dan natuurlijk ook de carnavalprominenten, met Feestco mité-voorzitter Frans Wauters en Prinsencaemere-voorzit- ter Simon D'Hont aan kop. sencaemere voor al haar in spanningen en verwezenlij kingen. Hij noemde de Cae- mere een groep van reizen de ambassadeurs die niet al leen een boodschap van vriendschap meedragen, maar die tevens kan gezien worden als een soort han delsmissie. ledereen weet, zo zei de Burgemeester, dat de Prinsencaemere tot ver buiten onze stad en zelfs tot over de landsgrenzen heen, de Aalsterse produkten aan- Mevr. Leclair ontving bloemen uit de handen van onze burgervader. (PER) mité. Als laatste «hoofd stuk» in de gelegenheidstoe spraak kwam Polle Keiper noagel aan de beurt. Ook Paul kreeg van de Burge meester de naam van «Prin selijke public-relationsman van het Aalsterse carnaval». «Paul is flink op weg om in het voetspoor te treden van Enrico», zo zei de Burge meester. Als slot sprak de Burgemeester ook nog tot de echtgenotes van de ere- genodigden. Hij richtte zich onder andere tot de Fillipijn- se echtgenote van Enrico, en wel in het Engels, met het stilaan gekende, onvervalste Amerikaanse accent... Alle dames ontvingen een prach tige ruiker bloemen. Ook aan de Prinsen werden geschen ken overhandigd. Toen nam Enrico het woord: hij be dankte zowel de Prinsencae mere als het Collge van Bur gemeester en Schepenen voor alle ontvangen steun en hulp. Ik zal verder mijn best doen, aldus Enrico, om mijn werk als ambassadeur verder te zetten, aldus Enri co. Men spreekt immers nooit van de «Prins Enrico», maar wel van de «Prins van Aalst». Ook Frans Eyckmans nam het woord. Hij had niets dan lovende woorden over voor Paul en Enrico, en deel de gul geschenken uit. Bur gemeester D'haeseleer en Simon D'Hont werden onder andere onderscheiden in de Europese Orde.Tenslotte be dankte ook Polle Keipernoa gel voor de genoten eer. Nog slechts enige weken en het Aalsters Keipernoagel- rijk is uit: met spijt in het hart, zoals hij het zelf zegt. Het zal pijn doen deze scep ter af te geven, vertelt hij. Paul blijft echter nog tot eind 1981 Prins van Oost-Vlaan deren. PHR Een groepsfoto van de prominenten van diverse pluimage. (PER) Samen met de beide Aal- toonde zich weinig verwon- sterse prinsen werd ook de derd over de verkiezing van heer Frans Eyckmans, voor- Enrico tot Europese Prins. prijzen en er promotie voor maken. Daarna belichtte de Burgemeester de figuur van zitter van het Europaprinsco- Hij schetste Enrico als een de heer Frans Eyckmans. De- mrte, afdeling België, ont- dynamische carnavalkracht, ze Leuvense handelaar is de vangen. In zijn toespraak die de fantastische prestatie voorzitter van het Europa- richtte de heer Burgemees- leverde maar eventje 54.000 prinscomité, afdeling België, ter zich eerst en vooral tot km af te leggen om Aalst als Daar blijft het echter niet bij: Enrico. Als Aalstenaar en als prins te vertegenwoordigen - Burgemeester van Aalst, kan waar het nodig was. Het was ik niet onberoerd blijven, zo de Aalsterse Prinsencaeme- zei de heer D'haeseleer, bij re die Enrico als kandidaat de gedachte dat een Aalste- voor deze gegeerde titel naar Aalst Europees heeft heeft voorgedragen. De Bur- gemaakt. De Burgemeester gemeester bedankte de Prin- deze man is ook Keizer van Leuven, Europaprins 1969- 1970, Groothertog van Leu ven 1980, Voorzitter van de Leuvense carnavalvereni ging «De Pietemannen», en van het Leuvens Carnavalco- Heel wat karnavalprominenten waren aanwezig bij de huldiging van de twee prinsen. (PER) Het informatiecentrum van het leger in de Fabrieksstraat. (Per)

De Voorpost | 1981 | | pagina 12