KRISIS: BROCHURE ALS HOUVAST TEGEN DOEMDENKEN SE VRIJE tribune uw woord 2 - 23.1.1981 - Voorpost De redaktie is niet verantwoordelijk voor de inhoud en heeft het recht de teksten in te korten. NIEUWJAARSMIJMERINGEN Een blad is omgedraaid... een nieuw jaar is begonnen De klassieke nieuwjaarswensen worden uitgewisseld. Soms zeer lief, zeker goed bedoeld, het is prettig, het schept een vriendschappelijke atmosfeer maar helaasdaarmee verandert de wereld niet. Dit is geen pessimisme wel realiteit. De jaarwisse ling kan en moet terzelfdertijd een gelegenheid zijnom met een nuchtere kijk en veel gezond verstand onze sociaal ekonomische situatie te bekijken. De kranten brengen hun jaaroverzicht qua aktualiteit, tijdschriften pluizen de financiële slechte situaties uit; we krijgen statistieken, cijfers (vooral rode).. Het is onthutsend., de zondebok is gevonden: de staat, de regering, het stadsbestuur... En wij??? Hebben we niet met volle teugen genoten van onze: welvaart? Hebben we de ziekteverzekering niet gebruikt en misbruikt? Rijden we niet konfortabel rond in onze auto over onze snelle autobanen? Koerst onze jeugd niet uitbundig rond op lawaaierige brommers? Eten we ons niet ziek? Alles is zo vlug klaar in onze moderne keukens. Gaan we niet tussendoor een tijdje werken, en daarna rustig stempelen? Genieten we niet van ons brug- of gewoon rustpensioen - geflankeerd door verplegend en verzorgend personeel We kijken rustig naar voetbal op T V. of spelen een partijtje tennis... in de nieuwe sporthal. We gaan lekker zonnen in het Zuiden of kamperen aan zee de wereld is klein geworden... de Canarische eilanden zijn dichtbij. Het is ons allemaal gegund., van harte maar het kost geld niet alleen uit onze eigen zak. maar uit de staat en stadskasten gevuld door die «lieve belasting betalers» We leven op eikaars kosten Onze politici, onze syndikale afgevaardigden... ze heb ben ons zo royaal bedeeldze willen immers aan onze kant staan... ze willen ons alles geven, als gulle sinterklazén delen ze geschenken uit., neen heiligen zijn het niet, ze kunnen geen mirakelen doenen zichzelf vergeten doen ze ook NIET? Maar wie werpt er de eerste steen? De vette jaren zijn voorbij... we weten het en bezuinigen moeten we allemaal. Ik wens dan ook aan allen die bestuursverantwoordelijkheid hebben: veel politieke moed en een feilloos inzicht. Spoor met verstand en geef het goede voorbeeld De jeugd wens ik werklust en levensmoed: de hele wereld staat voor U open... blijf toch niet stilzitten. Aan de volwassenen zeg ik: houd van uw werk en doe het met hort en ziel.. De werklozen wens ik een job., maar niet in 't zwart... er is nog veel te doen. De bejaarden wens ik een rustige oude dag, omringd, gewaar deerd en verzorgd door hun «eigen familie». Aan allen wens ik een goede gezondheid... de ziekteverzekering zal er wel bij varen!!! Dr. Anny Dierick Mystiek en werkelijkheid Stadssekretaris Chris WiHems, van kristelijke huize, is een vriend en naar ons gevoel een eerlijk man. Het is vaak gebeurd dat we doorheen gesprekken en diskussies meer raakpunten ontdekten dan meningsverschillen, dat we kortom dichter bij mekaar staan dan onze ideologische verscheidenheid zou laten vermoeden Het is, in elk geval voor ons, een hartversterkend gevoel We lazen dan ook met zeer veel aandacht zijn bijdrage in De Voorpost van 16.1.1981 onder de titel «in ti|den van soberheid wens ik u voor 1981 de vruchten van de geest» Die vruchten van de geest zijn dan: liefde, vrede, geduld, trouw, vreugde, vriendelijkheid, goedheid. Wij kunnen deze gevoelsgela den geestesvruchten grif onderschrijven. Maar wanneer Chris Willems ze gaat wensen om ons met gelatenheid in het bad van de steeds verdere versobering te laten onderdompelen dan stellen we zeer duidelijk «Neen Chris, daarmee zijn we niet akkoord» De geschiedenis heeft ons geleerd dat eeuwen lang de arme sukkel met dezelfde argumenten en met de hoop op een beter leven in het hiernamaals in zijn armoeketens vastgekluis- terd werd en dat hem deze visie werd aangesmeerd door hen die hetzelfde geloof beweerden te bezitten maar toevallig tot een andere, de bezittende klasse, behoorden Niets heeft die arme kompel van zijn rijke broeder voor niets gekregen. Wat hij vandaag verworven heeft is steeds gegaan doorheen zware strijd en vele offers en als daar in de laatste jaren ietwat gulzigheid naar bezitten is bijgekomen dan is dat slechts naar het voorbeeld van hen die de kristelijke naastenliefde als zoethouder voor het kleine grut bleven hanteren en zelfs niet bereid waren ook maar een cent van hun eigen rijkdom af te staan. De werker heeft door zijn strijd zichzelf verheven en een betrekkelijk groter stuk van de totale koek naar zich toegehaald. Aan dat stuk wordt nu geknaagd en om dat te slikken moet men de kleine man doen geloven dat in deze zogeheten sombere tijden iedereen moet versoberen, inleveren, matigen. Deze preek wordt dan gehouden door de machtigsten die helemaal niet bereid zijn deze stelregels ook op zichzelf toe te possen. Er zijn in ons land een 20% mensen die niets meer in te leveren hebben en onder de armoegrens zijn gevallen. Er zijn ook 44.000 families die gemiddeld elk 70 miljoen bezitten. Met het beoefenen van de geestesvruchten die Chris Willems ons wenst, zal er aan deze schrijnende onrechtvaardigheid geen barst veranderen, integen deel. Von onze kant zouden we dan onze wensen voor 1981 niet tot de prijzenswaardige «vruchten van de geest» willen beperken maar aanzetten tot een grotere solidariteit en meer vastberaden heid in de strijd voor het wegwerken van het enorme verschil dat er nog steeds tussen de armen en de rijken in dit land bestaat. In deze welbegrepen aktie voor solidariteit en meer rechtvaardig heid staan we resoluut aan de kant van de gewone man die bereid is te aanvaarden dat iedereen moet inleveren noor draagkracht en vermogen moor die met steeds meer verontwaar diging aststelt dat steeds weer bij hem wordt aangeklopt terwijl de meest draagkrachtigen en meest vermogenden de veilige rust in hun rijk schuthok wordt gelaten Deze laatsten zullen ook liefde, goedheid, vriendelijkheid, geduld, vrede, vreugde en trouw aan iedereen aanprijzen en toewensen Meent gij, Chris Willems, dat zij ook bereid zijn deze deugden in de praktijk om te zetten. Tot bewijs van het tegendeel geloven wij van niet. Jos DE GEYTER EEN OVERGROTE ETTERBUIL De zeldzamen die meteen de oorzaken van de crisis begrepen, stuitten niet zo lang geleden op een muur van onverschilligheid, erg genoeg om te twijfelen aan het gezond verstand van allen die zich warm nestelden in een welvaartssyndroom Een hele opluchting dus, toen de storm over de structuurhervor ming luwde en de crisis plots probleem nummer 1 was. Er ontstonden toen minstens drie compleet nieuwe soorten crisisprofeten De eerste soort zijn de blinde vinken die nog niet weten waar de klepel hangt, maar die in alle toonaarden de schuld bezingen van de fraudeurs, die voortvluchtigen naar fiscale paradijzen en noem maar op. Bijzonder simplistische mensen m.a.w. die maar niet kunnen begrijpen dat hun oplossing het zekerste middel is om de hoogste werkloosheid aller tijden te scoren. De energiecri sis was voor heel wat bedri|ven trouwens al de druppel die de volle maat van belastingen en sociale lasten deed overlopen. Als men morgen de puntjes op de i gaat zetten en 200 miljard gaat verhalen op bedrijven en zelfstandigen. Mijnheer De Geyter, gaan beslist alle deuren dicht. De zelfstandigen zijn wel idealis ten, maar niet zo gek om voor de hemelse dauw te werken. De tweede soort zijn de doemdenkers, die ons bewust de angst op het lijf jagen en daar handig gebruik van maakten om de matiging door te drukken en ons, in een regeringsverklaring, zelfgenoegzaam zand in de ogen te strooien met niet minder dan 10 inspanningen Zeer middelmatige en alleszins misleidende inspanningen overigens, die slechts een uitstel van executie betekenen Het is ekonomische krisis en dus zou «men» maar eens moeten gaan bezuinigen. Naar keuze: inbinden, matigen, versoberen. De vraag is of dit een degelijke remedie is, of loonvermindering inderdaad voor nieuwe werkgelegen heid kan zorgen, voor een ekonomische heropleving. Of de krisis geen andere oorzaken heeft... Het is de verdienste van de K.P.B. als eerste partij een brochure aan de «krisis» gewijd te hebben. In bevattelijke taal wordt een analyse van de krisis gebracht, gekoppeld aan een reeks voorstel len om uit het slop te geraken. Voor 10 fr. te verkrijgen: Nieuwbeekstraat 35, Aalst (053-21.13.27) Laat ons bij wijze van inleiding Piet De Moor citeren die er in De Nieuwe van eind december uitge breid op inging: «Wie deze brochure niet heeft gelezen en het K.P.-plan niet kent kan nog moeilijk met gezag gaan spreken of schrijven over kri- ^isverschijnselen, oorzaken, oplossingen. Wie ernstig naar oplossingen zoekt moet in elk geval kennis hebben van dit plan van de Vlaamse Raad van de K.P.B.». Dat wil wat zeggen. Wie er de bro chure op naleest zal welke mening je er persoonlijk ook op nahoudt toegeven dat 't om een valabel alternatief gaat voor de heersende kri- sisfilosofie waarin doem denken trotef is. Vanuit de «belangen van de overgrote meerderheid van de bevol king» (inbegrepen K.M.O.'s) worden haalbare (niet eens revolutionair-socialistische) voorstellen geformuleerd, waardoor de huidige mati- gingskultus met de bewijs last achterblijft. Nog een pluspunt is de vormgeving van die 56 blz.- bundel. Tekenaar Jan de Graeve (van Knack) zorgde voor verluchtende cartoons en dichter Stefaan Van Den Bremt bracht er zowaar poë zie in. Een voorbeeld: Ze zeggen dat onze firma hoge winsten maakt. Dat is zo. Maar wat is winst? Winst is werk. Voor jullie. Ze zeggen dat wij in het geheim de winsten exporteren. Dat is niet zo. En bovendien begrijpelijk. Ze zeggen dat de bazen nietsdoen. Dat is naïef. Winst maken (met jullie) vraagt veel hoofdbrekens. Ze zeggen dat wij de krisis kreëren. Dat is gelogen. Wij gaan mee met onze tijd. (Dit is een slechte tijd, maar We shall overcome.) Ze zeggen dat winst altijd een teken van gezondheid is. Helaas moet ik dat tegenspreken. Aanzet De brochure heet «als je't mij vraagt... krisis». Ze is ge realiseerd door Jef Turf, Filip Delmotte en Marie Beelaerts na brede diskussie in de K.P.B. van afdelingen tot po litiek bureau. Het eigenlijke K.P.-programma vind je'r niet in. Wel bevat het voor stellen waarvan men in de haalbaarheid op korte ter mijn gelooft, en die dus de sympathie van brede bevol kingslagen moet genieten. Ter illustratie hiervan: het Zwartboek Fiskale Fraude van de K.W.B. wordt geci teerd, A.B.V.V.-ers zullen er ook wel vertrouwde stand punten in vinden, enz. Met de brochure wil de Kommunistische Partij een bijdrage leveren om een tegenbeweging op gang te brengen. Dat moet dan het werk worden van «de grote massa van kleine mensen». In die zin is de brochure niet «af». Het woord is aan U. Als burgers van dit land, georganiseerd in vakbonden en politieke partijen, be schikt gij over de middelen om te verhinderen dat onze samenleving bankroet gaat.» Die volks-macht zou tot uiting moeten komen via druk op de volksvertegen woordiging, via de georga niseerde arbeidersbewe ging, vanuit de «basis» dus naar de Wetstraat toe. «Politiseren van de strijd» heet dat met andere woorden. Het geld halen waar het zit Pleidooi voor een ekonomi sche scheefgroei In een eerste deel wordt aan getoond hoe de loonmati ging de krisis alleen maar kan verergeren en hoe voor al aan de armste bevolkings lagen offers gevraagd wor den. Aangetoond wordt hoe tijdens de gouden zestiger jaren, de beleidsverantwoor delijken slechts een snelle en gemakkelijke winst nage jaagd hebben waardoor we nu met de brokken achter blijven. De fiskale fraude (die zowat 200 miljard bedraagt) en de kapitaalvlucht (naar het buitenland, waar we dan tegen hoge rente gaan le nen...) wordt niet vergeten. Het K.P.B.-plan wil 400 mil jard fr. (nodig «om de huidi ge noodlottige ontwikkeling te doen ophouden») vinden door degelijke kontrole op de fiskale fraude, een belas ting op de grote vermogens, en een verplichte lening door de rijkste bovenlaag te gen een matige intrest van bv. 5%. In het nieuwe beleid zou de kwaal bij de wortels moeten aangepast worden. Konkrete voorstellen ter vrijwaring van de tewerkstelling en de koopkracht worden gefor muleerd. Op te merken is tevens een pleidooi voor een ekonomische scheefgroei: niet hoeveel geproduceerd wordt, is belangrijk, wel wat geproduceerd wordt. Niet de winst, wel het nut moet daarbij bepalend zijn. Omdat het slechts om een aanzet gaat, is vrijwel uitslui tend aandacht uitgegaan naar nationale sleutels. In ternationale omstandighe den werden zo goed als bui ten beschouwing gelaten. Aalst Zoals vermeld wordt de brochure aan 10 fr. zijnde een symbolische prijs ver spreid. Hoewel die nog maar sinds december bestaat, is er al een tweede druk. Dezer dagen wordt de versprei ding in het Aalsterse aange vat. Aan politieke mandata rissen in gemeenteraad, ka mer en senaat zal een exemplaar overhandigd worden. Langs huis - aan - huis - bedeling en diverse verspreidingspunten, zal ook de niet-verkozen bevol king er inzage van kunnen nemen. In «de K.P. deelt mee» (maandblad op 7.000 exemplaren) worden uittrek- le hebt snde d< lijgen. I et jaar p 30 r seis gepubliceerd. Gesp^lledig avonden in de Mikis|4.619 worden overwogen. In cijfei kringen is jnen «gerrnenamc optimistisch» over het»t de a ses dat deze aktie uite# (5. lijk zal kennen. In ieder gie toer wordt erg gerekend orooral 9 druk van «iedereen» ojten vo mandatarissen, via de eehalve organisaties en zuilen, ètjaar i het ai edroeg figtrekk ios op ember jaarvan ie dee lannen fouwer rocenti roeg 4, ie wer pzichte piking Vannee stationeren om zijn goederen op te laden of te lossen? Watifn m.e1 Brieven waarvan de afzender niet aan de redaktie bekend is, komen niet voor plaatsing in aanmerking De redaktie behoudt zich het recht voo. de tekst te bekorten Publikatie betekent met dat de redaktie achter de inhoud staat Daarmee belanden wij bij de derde soort, de protectionisten, die voor een ministerportefeuille het spelletje schoorvoetend mee spelen, in ruil voor nog meer greep op de privésektor, ongetwij feld het zekerste middel voor de totale ondergang. De oorzaak van de crisis is eenvoudig De 4 oorspronkelijke ministeries kregen zoveel broertjes dat ze, samen met de nieuwe structuren, een ondoorzichtige doolhof werden. En daarmee groeiden de openbare opdrachten en taken opzienbarend, samen met een ontzaglijke, onvoorstelbare dure expansie van diensten en bemoeienissen in nagenoeg alle domeinen van het leven. Alles werd gereglementeerd en gedirigeerd tot in het absurde toe. En dat alles - niet te vergeten! - uit de zak van de belastingbetaler!! Daar, en bijna daar alleen, ligt de oorzaak van de crisis. Een systematische afbouw van die kankerbuil en een drastische verlaging van alle lasten is dan ook de enige remedie, als het al niet te laat is! Het economisch protectionisme was de klap op de vuurpijl, de miljardendans omwille van een ideologie, maar op de rug van de werkgevers en werknemmers, zogezegd om werkplaatsen te beveiligen, maar in feite om de tewerkstelling in haar geheel op de helling te zetten. En op dat gebied klopt België alle records Het toppunt van dwaasheid is dat een overvloedige stroom van belastingsgeld in hopjeloos verouderde, zieltogende bedrijven wordt gepompt en dat de vernieuwingsgezinde bedrijven worden uitgeperst, terwijl men steen en been durft klagen over de veroudering van onze industrie. Begri|pe wie begrijpen Die regering - sorry dat ik éénmaal nogal uitweidde over de nationale politiek - trek ik enigszins door op gemeentelijk vlak. En dat betekent dat ik het college begrijp als het een op het eerste gezicht onpopulaire maatregel heeft DURVEN nemen. Ik heb ontzag voor hen die tot op vandaag hun verantwoordelijkheid opnemen, maar niet voor hen die hun staart intrekken en beweren dat ingrijpende beslissingen slechts over hun lijk zullen genomen worden. Bij die laatsten is het electoralisme trouwens groter dan de belangen van de stad en haar inwoners. Want zij weten zeer goed dat de tewerkstellingspolitiek, opgedrongen door de hogere overheid, slechts uitstel van executie is! Aan de stad werken immers meer mensen dan er in een moeizaam behaald kader voorzien zijn. Datkader mag door de overheid - van dubbelzinnigheid gesproken! - bovendien maar opgevuld worden binnen de perken von de financiële mogelijkhe den. Door de afbouw van de gemeentefondsen wordt de stod overigens gewurgd (dixit De Geyter), terwijl het helemaal niet meer baat bij de nationale gezagsdragers te gaan schreeuwen, omdat die zelf platzak zijn en niet willen inbinden tenzij op de rug van iedereen. Het spijt iedereen dot 70 mensen de werklozen gingen vervoe gen Maar laten we even eerlijk zijn en zoeken wie de schuld draagt van de werkloosheid, wie onze tewerkstellingskansen systematisch aan diggelen gooit, wie de mensen een rad voor de ogen draait en wie de lokale besturen ondergraaft. Zelf blijf ik erbij: de wartaal van drie soorten nieuwbakken crisisprofeten maakt de toekomst niet rooskleurig. Als mijn filosofie klopt gaan we zeker en vast nog verder bergaf In die omstandigheden kan ik veel begrip opbrengen voor het college dat, bij monde van de burgemeester, geen lichtzinnige beloften deed voor de toekomst. Een stadssecretaris kan zich dat veroorloven, omdat hij het niet zal zijn die de verantwoorde lijkheid zal moeten nemen om meer ingrijpende beslissingen te treffen, als de nood nog groter wordt. Het college heeft overschot van gelijk: matigen en bezuinigen en de belastingsdruk binnen redelijke perken houden, in de mate van het mogelijke. Iets anders zit er voorlopig niet op Eigenlijk hoop ik hartsgrondig dat ik ongelijk heb en dat dit land van blinden en van dwazen de crisis zal te boven komen met een Sinter-Claespolitiek, zonder meer ingrijpende maatregelen. Maar dag na dag wordt dat twijfelachtiger. De middelmatige inspan ningen von vandaag en het totaal gebrek aan inzicht en creativiteit zijn, mijns inziens, een haring die nooit braden zal. Het is hoog tijd, de hoogste tijd, om na te denken Met touwtrekkerij, wensdromen, struisvogelpolitiek, lapmiddelen en hypocrisis komen we er niet Op een diepe wonde helpen geen zalfjes er moet wel eens in het vlees gesneden worden. Niet woar er geen wonden zijn, niet bij werkende, ondernemende mensen, maar bij de Staat, de overgrote etterbuil die alles wegvreet wat nog goed is. Willy Van Renterghem Volksvertegenwoordiger T weerichtingsverkeer Doodsgevaar voor schoolgaande fietsers Enkele weken geleden schreven we reeds een brief met enkele hoofdlijnen. Wat zijn de resultaten ervan en op sommige punten goan we nu wat dieper in Deze zaak wordt immers de eerstvolgende gemeenteraadszitting beslist. Ghis Willems (CVP) zal de wil van de bevolking respekteren, d.w.z, voor het behoud van het éénrichtingsverkeer in de Vrijheidsstraat. Zo hoort het! U krijgt van ons een dikke bravo, mijnheer Willems, als U de wil van de bevolking, namelijk het behoud van het éénrichtingsverkeer in de Vrijheidsstraat met hand en tand in de gemeenteraad zal verdedigen (en zelfs applaus). Het is een uniek feit in de Aalsterse politieke geschie denis, dat voor het eerst een politicus de wil van de bevolking wenst te kennen en dan nog van een punt dat op de gemeente raad zal «besproken» worden en dit dan doet d.m.v. advertenties in Aalsterse weekbladen. Ongelooflijk maar waar! Dat pas is demokratie, de beslissing moet bij het Aalsterse volk liggen, en niet bij een handvol politici De Aalsterse bevolking moet geraadpleegd worden, maar eerst en vooral ingelicht worden. Ook Van Der Vreken (CVP) heeft ons laten weten dat hij voor het éénrichtingsverkeer in de Vrijheidsstraat is, hij wil de wil van de kiezer respekteren. Ook Caudron (VU) De Neve (VU) en andere VU'ers willen de eisen van de kiezer respekteren en zijn voor het behoud van het éénrichtingsverkeer in de Vrijheids- straat. Uit goede bron is vernomen dat de VU kost wat kost de wil van de bevolking wil respekteren en voor het behoud van het éénrichtingsverkeer in de Vrijheidsstraat is. Daarom moet de VU daar desnoods een breekpunt von maken Anders verliest de Volksunie haar gezicht. Wat was haar inbreng in het stadsbestuur nu verkiezingen voor de deur staan? Hoe zit het met de andere Aalsterse politici? De andere politici die rekening willen houden met de wil van de kiezer kunnen hun naam steeds meedelen aan dit weekblad als aanvulling van deze brief. Volgend jaar zijn er gemeenteraadsverkiezingen! Nu enkele details! ledereen die de Vrijheidsstraat kent zal immers weten dot twee vrachtwagens in de Vrijheidsstraat elkaar onmogelijk kunnen voorbijrijden. Waar dienen de school gaande fietsers te rijden? De Aalsterse socialisten liggen aan de basis van verscheidene «wetten» tegen de jacht op verscheidene vogelsoorten Dit is een pluspunt. Uit de brief van Ghis Willems blijkt dat de SP voor het tweerichtingsverkeer is in de Vrijheidsstraat. Weldra zal er dus, dank zij de Aalsterse socidlisten, mogen gejaagd worden op de schoolgaande jeugd in de Vrijheidsstraat. Zijn vogels dan belangrijker dan mensen? Bij de invoering van het tweerichtingsverkeer zal men voor verscheidene ver(r)assingen staan. Zo bijvoorbeeld: wanneer men uit de Nestor de Tièrestraat (vroegere benaming Gazeme- terstraat) komt, zal men dan niet links (immers dan streng verboden) maar wel rechts de Vrijheidsstraat mogen binnenrij den. Stel nu voor dat je naar de Sint-Annabrug wil rijden, dan moet je eerst rechts de Vrijheidsstraat inrijden en dan noar de Nieuwstraat rijden en dan opnieuw terugkeren naar de Vrijheids straat. Dan kom je dus nogmaals opnieuw in deze straat Daar waren we te straks ook reeds, maar nu in tegenovergestelde richting. Het voordeel is echter dat je nu kan zien dat je te straks niets verloren had. Je rijdt dus verder en rijdt de Nestor de Tièrestraat voorbij. Deze straat kennen we ondertussen ook reeds, is het niet? We waren daar te straks vertrokken om naar de Sint-Annabrug te rijden Op zaterdag tijdens de wekelijkse markt, de enige dag met ernstige verkeersproblemen, kan je niet naar de Nieuwstraat rijden, dan ben je verplicht voor het Vredeplein met je wagen een draai, supersnel, van 180 graden te maken om in geschikte positie de Vrijheidsstraat terug in te rijden. Tenzij je de plezante wil uithangen en eens naar het «Klein Parkske» rijdt om u te draaien of eerst naar de Gentsestraat, dan de Vlaanderenstraat en via de Gentsestraat terug naar de Vrijheidsstraat rijden. Enkele jonge studenten, waarmee ik op de hoek van de Vrijheidsstraat en de Nestor de Tièrestraat onlangs sprak, drukten het kernachtig uit: «Die politiekers denken toch zeker niet dat wij zot zijn, dat wij eerst eens naar de Nieuwstraat gaan rijden en dan terugkeren. Wij rijden onmiddellijk naar links!» Eerst heeft men op de Grote Markt kasseien gelegd, nadien heeft men alles ojjgebroken en er asfalt gelegd, onlangs heeft men terug alles opgebroken en er terug kasseien gelegd. In de Vrijheidsstraat en andere straten was er eerst tweerichtingsver keer, daar het verkeer toenam en veel te gevaarlijk en zelfs onmogelijk werd in de Vrijheidsstraat, werd toen éénrichtingsver keer ingevoerd. Nu tellen deze argumenten niet meer, (ook verkeersspecialisten zijn het met ons eens!) en gaat men terug tweerichtingsverkeer invoeren! Deze dwaze grillen ('t is best mogelijk dat binnen enkele jaren het terug verandert!) van de Aalsterse politici heeft de Aalsterse bevolking reeds tientallen en tientallen miljoenen extra-belastin gen doen betalen. Wie verschiet er van dat de stad Aalst bijna 2 miljard schulden heeft? De Aalsterse bevolking is dit kotsbeu, de Aalsterse politici zouden voortaan deze nutteloze geldverslin dende zaken uit hun eigen zak moeten betalen i.p.v. deze peperdure rekeningen naar de Aalsterse bevolking te sturen. Wie zal die 2 miljard moeten betalen? De politici? Neen, de Aalsterse bevolking! Dit is één van de redenen waarom de laatste 5 jaar het aantal inwoners van de stad Aalst met 4.000 is gedaald (om deze reden zal het aantal gemeenteraadsleden bij de aanstaande verkiezin gen van 43 tot 41 dalen!) Met de invoering van het tweerich tingsverkeer in de Vrijheidsstraat krijgt de Aalsterse midden stand opnieuw zware klappen, na de komst van Delhaize, de komst van de C&A, tientallen parkeerplaatsen die op de Grote Markt werden weggetoverd zullen er opnieuw op de city-ring en vooral in de Vrijheidsstraat verscheidene parkeerplaatsen sneu velen. Zo bijvoorbeeld zal het voortaan verboden zijn van de parkeren en te stationeren voor de woningen van Auto-Lux, de Sole Mio, het Chinees restaurant Yokta, Plancopy, Pensaert, Blanquaert enz. Waar moeten de vrachtwagens van de NMBS dan stationeren voor het lossen von goederen? De ondere vrachtwagens, de melkboer, de bierhandelaar? Tot hiertoe heeft nog niemand deze vraag kunnen beantwoorden, zelfs pjolitiekommissaris Buyle niet. ,Maar dit is toch de keiharde realiteit! Mag men nu zelfs niet meer in ziei isemt geti trkloa de :h vo< ;psgr !n(+ sermc srs BI. jee '9 l imbei jaarva •ouwe men dan doen wanneer men wil verhuizen? Het verlies van verscheidene parkeerplaatsen en stati plaatsen komt zeer hard aan, deze hardwerkende ders uit de Vrijheidsstraat die zelfstandig werken, verkozen te dopf>en zullen zwaar worden gestraft, sommige huren, om honderdduizenden frank herstellingen, ze nemen risiko'i zullen nu veel kliënteel verliezen, en in deze krisisperiode! zaak mogen opdoeken. De Aalsterse politici houden rekening met de Aalsterse bevolking, maar doen olies] voordele van de buitenlandse vrachtwagenchauffeurs dieEj1" l_r hun zwaar geschut het centrum van Aalst onveilig kr® en maken. Het ondernemen wordt in Aalst zwaar gestraft! Als ek( raad ik de toekomstige middenstanders aan rekening te met de dwaze grillen van de politici, op het meest onver moment, en op de meest onverwachte plaats, leggen de parkeer- en stationeerverbod op. Hou rekening met dit risiko toekomstige inwoners van Aalst en Aalstenaars! Is het u nog niet opgevallen dat het centrum van ontvolkt, dat steéds meer huizen te koop of te huur staai Aalsterse bevolking wordt er weggejaagd. De meeste Aal: politici zouden zich beter eens bezighouden met de werki problemen: de slechte financiële toestand, de steeds gr wordende werkloosheid, vooral bij onze jongeren (zij die gezin willen stichten, krijgen geen werk, maar moeten dopj kunnen zelfs geen overlevingsvergoeding ontvangen), de problemen, de daling van de koopkracht, de daling van konkurrentiekracht t.o.v. het buitenland, het huisvuilprobl de optrekking van de laagste pensioenen enzin plaats va spelletje «middenstandertje pesten» te spelen, te jagen c schoolgaande jongeren en het ontvolken van de stod Aal het centrum in het biezonder. Alois VAN NIJVERS Voorzitter Dekenij Vrijheidssti Schoolstraat-omge Schoolstraat 41 9300 AA OVER TWEERICHTINGSVERKEER EN EENRICHTINGSDENKEN Met mij hebben velen tijdens de voorbije weken mogen vast verze ondei len dat de reacties en het verzet - soms emotioneel, maari gegrond - tegen het dubbelrichtingsverkeersplan van A j centrum steeds grotere vormen aannemen maa( Waar wij aanvankelijk bij het bekend maken ervan tijdens Hierl voorbije zomervakantie dachten aan een nieuwskwakkel uil huidi komkommertijd, blijkt helaas dat het geen fantasietje is vanj perse journalist met een zonneslag, maar bittere realiteit. stad! Dit tweerichtingsverkeersplan schijnt verdacht veel levenslede ns te hebben. Wat is daar dan wel de reden van? Is het zoete wraak van de ene politieke formatie tegen andere? In het licht van de stilaan naderende gemeenteverkie gen? Middenstanders tegen structuurplanners? Of is het een welgemeende poging om de beweerde verke chaos ietwat op te lossen? Het zal ons een zorg wezen: want als de drijfveer voa onzalige plan nog steeds dezelfde is als deze aan de basis zekere acties tegen de verkeersvrije markt, dan verdient slechts meewarig applaus voor dergelijke eenzijdige, enggees en volhardende bekrompenheid. Als de drijfveer werkelijk de wil tot verbetering van een verki situatie is, dan moet men evenzeer meewarig en in alle nud heid vaststellen dat dit plan een miskleun is. Ik werp geen steen naar zekere van de ontwerpers, die op vakterrein beslist als technisch competent mogen worden oa zien. Maar er kan von een goed en deskundig plan maar sp zijn als er deskundigheid achter zit, en dit betekent, probleem kunnen definiëren, globaal aanpakken, en met oplossing voor de dag komen gestoeld op studie, onderzoeki gegevens, en een duidelijke en rechtlijnige filosofie, een visie meteen heb ik opgenoemd wat er aan dit Aalsterse pion allemaal ontbreekt: alles. Ons land is arm aan globale visies eerst tien jaren w bouwen a volonté, tot de laatste fietser en bewoner door dec waarvoor alles moet wijken is platgereden. Dan vlug woonerfjes her en der zaaien, want het werd onleefbaar. Nu» is het tijdperk van de fietspaden aangebroken Het éénrichtingsverkeer was in Aalst het verkeerskunststuk de jaren zestig, de vele jaren goede ervaring doarmee denkt i nu op één twee drie om één of ander duister motief dat er f mee te maken heeft, op een hoop te vegen. En ondertussen het gefundeerde, en nauwelijks afgewe structuurplan al aan de klassieke laars lappen. Het Aalsterse plan mist elke ernstige en globale visie. He enggeestig autogericht. Het streeft vaag omlijnde doeleinden met geïmproviseerde en simplistische middelen. Zoals men het hier opvat, nl. «een goedkope oplossing woo olleen maar wat verkeersborden hoeven verplaatst te worde zegt alles over het simplisme en nog veel meer over de resulto die ervan te verwachten zijn. De ene beleidsverantwoordelijke zegt dat de wijziging de vlot! van het verkeer in Aalst in de hand zal werken. De andere desgevallend dezelfde!) stelt dat integendeel de snelheid op kleine ring aanzienlijk zal worden verminderd. De ene zegt dat de middenstand, die geen parkeerplaats missen, uiterst tevreden zal zijn, terwijl anderzijds weer vasts' dat bij dubbelverkeer parkeren langs de rijbaan niet langer kunnen behouden blijven. Het plan zol ervoor zorgen dat veel meer automobilisten alle plaatsen in de stad zullen kunnen aandoen (zegt die ene1 de middenstander) terwijl het er voor zorgt dat m» automobilisten de stad gaan aandoen en vlugger weg zullen (krijgt de verontruste bewoner te horen). De ene zegt dat met die éénrichting de vreemdeling zijn weg vindt: met twee richtingen zal hij natuurlijk vanzelf de goeie eruitpikken. Ons stratenpatroon is niet geschikt voor éénrichtingsverl hoor je nu, terwijl juist bij de invoering ervan dit als grootste werd geprezen.. Je kan dus deze dagen weer horen wat je wil, doch in hoofdzo improvisotie, woordkramerij, politiek gekibbel én heel veel oi* antwoordelijkheid. Want dat is hier de kern: je «sp>eelt»1 zomaar met verkeer, verkeersveiligheid,, verkeersslachtoffer Voor de Zonnestraat is men naar verluidt al tot betere inzich gekomen. Het plan dat ol kreupel was hangt nu wel heel sd» laat het inzicht ook tot de rest doordringen en, berg dat pion het hoort: in een grote bruine zak. Denis Gl aant; werd de pt niet Kemc Nocl toen dien: vlak staal uitjji beno plaai zei f aanp talri verw Mis- een en p Aals mis! Alhc l)e priv en o uil i dat den

De Voorpost | 1981 | | pagina 2